MOORD PORSELEIN Poolse contra-spion gevlucht en in Washington opgedoken .Clowntje Rick Nieuws over verdwenen Amerikanen werd tien maanden stilgehouden Kortebaan draverijen te Lisse WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 N» Leraar die te lage cijfers gaf overgeplaatst Oud-burgemeester van Oegstgeest overleden Damesbeurs geopend in Houtrusthallen Man van 81 krijgt 12 jaar wegens moord Gewezen postambtenaren veroordeeld wegens verduistering Molenaars Filmstudieweek in Utrecht geopend „Vooruitgang der troepen fenomenaal" Getuigschrift vervalst Betaling abonnementsgeld per giro Voor de kinderen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Vietnam wenst stem in het Amerikaans-Frans overleg T elevisie-uitzending van kerkdienst Belg Couvreur blijft eerste in klassement Sport in 't kort Donderdagmiddag Voetbal Fritz Walter trekt zich terug uit Duitse elftal Wandelsport Herfstwandeltochten van „Jan Passtoors" FEUILLETON EN door Gordon Folk WASHINGTON (Keuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, Brownell, heeft medegedeeld, dat een hoge functio naris van de Poolse veiligheidsdienst, Jo sef Swiatlo, politiek asyl in de Verenigde Staten is verleend. Swiatlo, die plaats vervangend hoofd is geweest vari afdeling tien van het Poolse ministerie van Open bare Veiligheid, is tien maanden geleden naar de Amerikaanse sector van Berlijn gevlucht. Volgens de bekendmaking van Brownell is afdeling tien belast met de bescherming tegen ondermijnende activi teit. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Swiatlo belangrijke onthullingen heeft ge daan over de verdwijning van de Ameri kaanse schrijver Noel Field en diens echt genote Herta, in Hongarije en van Noels- broer, Herman, een architect, in Polen. Het echtpaar Field is het laatst in Praag gezien en bevindt zich, naar men aan- nemt, in een Hongaarse gevangenis. Her man zit gevangen bij Warschau. Het depar tement heeft een nota aan de Poolse en de Hongaarse regering gezonden, waarin wordt geëist, dat Amerikaanse ambtena ren de drie Amerikanen mogen bezoeken en regelingen treffen voor hun onmid dellijke thuisreis. Volgens het departement had Swiatlo zelf op 22 Augustus 1949 Herman Field gearresteerd op het vliegveld van War schau, toen hij op doorreis was naar Praag, op zoek naar zijn verdwenen broer. Ach tereenvolgens verdwenen Noels vrouw, Herta en zijn aangenomen dochter, de Duitse vluchtelinge Erica Wallach, toen zij hem trachtten op te sporen. Tijdens het proces van Lazslo Rajk, Hongaars com munistisch leider, die in September 1949 wegens verraad is terechtgesteld, werd Noel Field een van de voornaamste orga nisatoren van de Amerikaanse geheime dienst genoemd. Volgens het departement ADVERTENTIE dan. dit aitüd* ed&vi qoed, b$> t MiWfe/ bknwihuui De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van dr. W. L. B., leraar aan het gemeentelijk lyceum te Enschedé, contra de rector van dat lyceum en B. en W. te Enschedé. De rector van het lyceum had dr. B. reeds voor de grote vacantie het lesgeven in de eindexamenklas ontzegd. Als motief gold, dat dr. B. bij het eindexamen lagere cijfers had gegeven dan redelijk bleek althans naar het oordeel van de rector, waardoor „de belangen der school en de reputatie der leerlingen in het gedrang zou den zijn gekomen." De verdediger van dr. B., mr. Hengeveld, voerde bij 'de behandeling van de zaak aan, dat de rector buiten zijn bevoegdheid zou zijn gegaan, omdat dr. B. bij zijn punten- beoordeling alleen te maken zou hebben met zijn verantwoordelijkheidsgevoel. De tegenpleiter, mr. Schmidt, zeide, dat het motief tot overplaatsing meer was ge legen in het feit, dat dr. B. zich niet genoeg zou hebben aangepast aan de aard en de geschiktheid van de leerlingen en naar het oordeel van de rector al te strenge eisen zou stellen. Het ambtenarengerecht te Almelo had B. en W. zomede de rector in het gelijk gesteld. De Centrale Raad van Beroep verklaarde dr. B. niet ontvankelijk in zijn in eerste aanleg gedane vordering tot schadevergoe ding en verklaarde bovendien het door hem ingestelde beroep ongegrond. was Swiatlo naar Boedapest gereisd voor het proces van Rajk en om het echtpaar Field te ondervragen. Bij het proces van Alger Hiss, voorma lig ambtenaar van het Amerikaanse de partement, werd hij een communistisch agent genoemd. Noel Field was tijdens de tweede wereldoorlog lid van de Ameri kaanse contra-spionnagedienst. Na de oorlog werd hij ambtenaar bij de Quaker hulpverlening in Europa, maar werd ont slagen op grond van rapporten dat hij communisten in zijn staf had benoemd. Opstand onmogelijk Swiatlo vertelde, dat hij ontsnapt was, terwijl hij met het hoofd van de Oost- Duitse staatsveiligheidsdienst kolonel Mil- ka boodschappen in West-Berlijn deed. De voorkeur van kolonel Milka voor Wes telijke waren stelde hem in staat te vluch ten. Gedurende de oorlog was hij naar Siberië gezonden, omdat hij had gewei gerd dienst te nemen in het Rode Leger. Na de oorlog meende hij, dat alleen een communistische regering Polen kon her stellen en de vrede kon verzekeren. Hij voegde hieraan toe, dat de Poolse leiders toegewijd waren aan de Sovjet-Unie en niet aan Polen. Volgens Swiatlo was er een grote verzetsbeweging onder alle klas sen in Polen. Er waren relletjes geweest tegen regeringsbesluiten en er was in vele steden, onder welke Lodz en Bedzin, ge staakt, maar openlijke opstand was on mogelijk. Te Oegstgeest is op 69-jarige leeftijd overleden de heer J. C. Baumann, oud burgemeester van die gemeente. Hij was van 1912 tot 1916 burgemeester van Oude Tonge, van 1916 tot 1928 burgemeester secretaris van Woubrugge en van 1928 tot de annexatie in 1941 burgemeester van Overschie. Na de bevrijding werd hij in 1946 benoemd tot burgemeester van Oegstgeest, welke functie hij heeft be kleed tot zijn pensionnering in 1950. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft de 72ste Jaarbeurs, die in de Houtrusthallen wordt gehouden, geopend. De burgemeester zei onder meer dat de Damesbeurs eigenlijk een gezins tentoonstelling is. Hij adviseerde de dames goed toe te zien wat er ten behoeve van de heren is geëxposeerd en de heren raadde hij aan te letten op hetgeen voor de vrouw was uitgestald. De bedoeling van de beurs, zo besloot hij, is het geluk in het huishou den en de familie te bevorderen. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 81-jarige J. L. uit Nijmegen schuldig ver klaard aan moord en hem veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering. Aan J. L. was ten laste gelegd moord op de 58-jarige H. W. van H., een inwoner van een bestedelingenhuis te Nijmegen. Het stoffelijk overschot van Van H. werd door een jachtopziener in een bosje op de Leusderheide aangetroffen. Uit het onderzoek van de rijkspolitie bleek, dat Van H. in Juli samen met J. L. naar Amersfoort was gereisd. Een pols horloge van Van H. werd bij een opkoper aangetroffen, die verklaarde het van de verdachte te hebben gekocht. Getuigen hadden het tweetal in een café te Amers foort gezien. De rechtbank te Utrecht had J. L. even eens tot twaalf jaar veroordeeld. De rechtbank te Arnhem heeft vonnis ge wezen tegen twee gewezen postambtena ren die zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering. De 56-jarige J. M. K. uit Horssen, die 30 dienstjaren achter de rug had, vergreep zich aan gestorte giro-gel den. Hij had bij controle een kastekort van 1500. Hij werd veroordeeld tot negentig dagen gevangenisstraf waarvan 76 dagen voorwaardelijk. De 55-jarige besteller L. J. L. stal geld uit brieven. Het vonnis luidde drie maan den gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. ccccrectyyxxxxxxjaexxxxxzoccxxtxrrctxcccaxcccctxxccexxxa De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het ere-voorzit- terschap en de leden van de Tweede Kamer het lidmaatschap van verdienste van de Federatie van Bonden van Molenaars en Handelaren in Veevoeder en Kxinstmeststoffen aangeboden. De federatie heeft dit gedaan in een schrijven, waarin zij zegt, dat de aan leiding hiertoe is geweest de verklaring van de voorzitter der Tweede Kamer over het derde jaar van het ministerie, dat geivoonlijk de periode is, waarin de oogst moet worden binnengehaald. Dr. Kortenhorst heeft gezegd te hopen en te verwachten, „dat de ministers en staatssecretarissen zijn goedbedoelde raad zouden willen volgen om het te velde staande gewas tijdig te maaien en het ter verdere bewerking aan de goede zorgen van de parlementaire molenaars aan te bieden". Omdat de leden van de Tweede Kamer door applaus hun in stemming met en waardering voor deze woorden te kennen hebben gegeven, gevoelt de federatie, aldus het schrijven, de behoefte haar waardering en instem ming te betuigen en te verklaren, dat deze woorden haar verkwikt en ver warmd hebben en haar hoop en ver trouwen hebben versterkt. Van harte heet de federatie de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer welkom in de gelederen van de molenaars, waar van er in ons land ongeveer 2700 zijn. cmxxxjcococoocoxoooooooooccoocoococoocccooooooocxxxxxx) In de aula van de rijksuniversiteit te Utrecht is Dinsdag de eerste filmstudie- week, georganiseerd door het Nederlands filminstituut, geopend. De heer D. van Staveren, lid van de raad van beheer van het filminstituut, sprak een kort inleidend woord. Hij deelde mede dat de belangstel ling voor deze studieweek het tienvoudige bedroeg van de eerste verwachtingen, zodat de lezingen niet kunnen worden gehouden in het kunsthistorisch instituut, maar in een der zalen van het gebouw voor kun sten en wetenschappen. Prof. dr. J. van Gelder opende de film studieweek. Hij sprak er zijn verheugenis over uit, dat de nog altijd jongste muze nu door de hoofdingang binnen de muren van de universiteit was geleid en zag daar in een erkenning van de betekenis van de film. De film is nu een academisch studieobject geworden. Er zal, aldus prof. Van Gelder, nooit een filmkunst ontstaan, als wij ons niet bezinnen op de wetten en voorwaar den, waaraan de film, wil zij kunst wor den, zal moeten voldoen. Spreker noemde de film de „ongehoorzame, maar toch veel belovende tiende muze" en besloot met de woorden, dat kunsten en wetenschappen elkaar wederkerig hebben te bezielen. Nadat nog was medegedeeld, dat er ir, het gebouw voor kunsten en wetenschap pen een expositie wordt gehouden van filmlitteratuur, kwam de eerste inleider van de studieweek aan het woord. Dr. J. M. L. Peters behandelde het on derwerp „Pleidooi voor een autonome film kunde". Spreker stelde, dat de film als film een geheel eigen object vormt, dat niet door andere wetenschappen wordt bestudeerd en dus aanleiding geeft tot een speciale wetenschap van de film. Zodra deze weten schap tot een zekere ontwikkeling zal zijn gekomen, zal zij ook de verschillende as pecten van de film kunnen bevruchten. In plaats van het object te zijn van andere wetenschappen, zullen deze aspecten op hun beurt het object worden van de film wetenschap zelf, zodat er een wetenschap van de filmkunst zal komen, in plaats van een kunstwetenschap van de film als on derdeel van de algemene kunstweten schap. Leider van „Battle Royal": SENNELAGER (ANP). De leider van de oefening „Battle Royal", Sir Richard Gale, commandant van de Noordelijke legergroep heeft gistermiddag zijn be knopte, zeer voorlopige, visie op deze manoeuvre gegeven. Zijn conclusies wa ren: in een verdedigingsoorlog kan het gebruik van atoomwapens de doorslag geven, de divisie zal in de legeropbouw blijven bestaan, het atoomwapen is vooral een zeer grote kracht als het op het juiste moment wordt gebruikt, de oorlog wordt nog steeds op de grond uitgevochten. Sir Richard Gale had dit jaar weer een grote vooruitgang geconstateerd bij alle deel nemende troepen en speciaal de felheid en de physieke gesteldheid waren hem opgevallen. De oefening was zijns inziens zeer rea listisch geweest. „Als de werkelijke wa pens waren gebruik was het resultaat niet veel anders geweest dan thans", aldus generaal Gale. „Deze oefening heeft be wezen, dat wij een gezond en goed lopende machine ter beschikking hebben, die op enkele traditionele punten nog enige ver anderingen van node heeft. De vooruit gang van de troepen van alle landen die aan de oefening deelnamen is mijns in ziens fenomenaal geweest". Van de zijde van de luchtmacht vestigde men onder meer de aandacht öp de kwets baarheid van het atoomkanon als het over de weg moet worden vervoerd. Een derge lijk groot wapen is gemakkelijk ter her kennen en luchtfoto's hebben dan ook enige malen bewezen dat vele atoomka nonnen uitgeschakeld zouden zijn geweest Wegens het opmaken van een vals ge tuigschrift, waarmede hij met succes bij de gemeente Nieuwkoop naar de functie van architect gesolliciteerd had. heeft de Am sterdamse rechtbank de 33-jarige bouw kundig opzichter F. L. M. B. uit Bussum tot 75 boete eil vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf ge- eist. Hij was enige tijd bij de gemeente Bergen (N. H.) in dienst geweest. Het getuigschrift was voorzien van handtekeningen van de burgemeester en de gemeente-secretaris van die gemeente, doch beiden verklaar den ter zitting als getuigen de handteke ningen niet geplaatst te hebben.Een schrift kundige was van mening, dat de verdachte dit zelf had gedaan. Na het ontdekken van de vervalsing heeft de gemeente Nieuwkoop de aanstelling als architect ingetrokken. rwrrcrvaCXXlCOOOCCOOOCOyXXXKOG U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE 6ooocxxxDono^ocoocx^ooofxxrToryYxyxxxx->r)OonnfYyYYYVY*-jnrYY> ADVERTENTIE Haarlem Ja, daar stond hij nu... Er was door de spijker een gat in de waterleidingbuis gekomen, en als Oepoetie zijn duim niet stevig tegen dat gat drukte, spoot het water met kracht de kamer inl Wat moest hij nu doen Hij hield zijn duim stijf op het gat, en onderwijl riep hij hard. „Help eens gauw!Rick!Bunkie!Komen jullie toch eens!" Maar Oepoetie's kamertje lag boven, en de anderen waren beneden; die hoorden hem niet. Oepoetie kreeg het er benauwd van. Hij riep en riep, zo hard hij kon. En eindelijk, gelukkigdaar kwam oom Tripje om de deur kijken, wat er aan de hand was. Die kwam toevallig naar boven en had het roepen van Oepoetie gehoord. Toen hij zag, wat er gaande was, ging hij gauw de hoofdkraan afsluiten. Er moest een loodgieter bij te pas komen, die het gat in de buis dicht soldeerde; toen was het zaakje weer in orde Het eerste Nationale Chinese Congres, verzameld te Peking, heeft unaniem tijdens een geheime stemming de nieuwe consti tutie gekozen. De foto boven toont presi dent Mao Tse Toeng, die zijn stembiljet in de bus stopt. De foto onder de Dalai Lama, gevolgd door de Pantsjen Lama, beiden optredend als afgevaardigden van Thibet. WASHINGTON (AFP) De Vietna mese regering heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat zij Frankrijk heeft ver zocht voor Maart 1956 de Franse troepen uit Vietnam terug te trekken. Vietnam rekent er op tussen nu en Maart 1956 de eigen strijdkrachten gereorganiseerd te hebben. Voorts verzocht Vietnam de Ame rikaanse regering bij de huidige Frans- Amerikaanse besprekingen over Indo- China geen besluiten te nemen zonder voorkennis van de Vietnamese regering. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het I.K.O.R. (het radio-orgaan van de in de Oecumenische Raad samenwerkende kerken) vergunning verleend voor de televisie-uitzending van 'n kerkdienst als onderdeel van „De Grote Trek". In deze televisie-kerkdienst, die op 1 ."fNovember tussen 14 en 15 uur zal wor den uitgezonden uit. de Janskerk in Utx-echt, zal de door ds. W. Bernard (de dichter Guillaume van der Graft) te hou den preek worden afgewisseld met een speciaal voor deze gelegenheid geschreven spel. De Ronde van Europa De achtste étappe van de Ronde van Europa, van Innsbrück naar Mantoue over 296 kilometer, is gewonnen door de Frans man Bois in 8 uur 50 min. 49 sec. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Couvreur (België) 50.40.24; 2. Volpi (It.) 50.40.49; 3. Van Dormael (België) 50.41.47; 4. Pezzi (It.) 50.42.09; 5. Diot (Fr.) 50.45.06; 6. Robinson (G. B.) 50.47.36: 7. Huber (Zwits.) 50.49.02: 8. Sorgeloos (België) 50.50.02; 9. Mei. (Fr.) 50.50.38; 10. Gianneschi (It.) 50.55.14. SPARTA (PRAAG) VERLOOR. De Tsjechische kampioensploeg Sparta uit Pi-aag, die naar men weet op 6 October in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal uitkomt, heeft in Kilmarnock tegen de club van die naam in een bij kunstlicht gehouden ont moeting met vijftwee verloren. Bij de rust had Kolmarnock, dat in de Schotse league speelt, reeds met drieeen de leiding. Sparta (Praag) maakt op het ogenblik een tournée door Schotland. Reims kan niet naar Amsterdam komen omdat het Franse elftal op 7 October in Parijs tegen Noord-Afrika speelt en Reims aan het Franse team spe lers moet afstaan. BOBET WON WEER. Louison Bobet heeft de Grote Prijs van Esperaza gewonnen. De Fransman reed de 165 kilometer in 4 uur 7 min. 24 sec., een nieuw wedstrijdrecord. Tweede en derde werden respectievelijk zijn landgenoten Dolhats en Caput. Van de verenigingen, die in ons land nog kortebaandraverijen organiseren, mag de Harddraverij-vereniging „Lisse en Omstre ken" zich tot één van de belangrijkste reke nen. Dank zij een krachitge financiële positie en geschraagd door desteun van een duizend leden bieden de Lissenaren de grote concurrentie van de langebaansport uit stekend het hoofd door het uitloven van grote prijzen. Ook Donderdagmiddag wacht het viertal paarden, dat tot in de finale weet door te dringen, een bedrag van f2250. Voor het echter zover is, dat deze finalisten bekend zijn, zullen wel enige uren zijn verstreken, daar niet minder dan 30 paarden voor dit jaarlijkse festijn achter t Vierkant" zijn ingeschreven. Zij zullen weliswaar niet alle aan de start komen in Lisse, doch met een aantal van 25 moet wel rekening worden ge houden. Niet eerder dan na een 50 ritten zal men de winnaar kunnen begroeten, de win naar, die wederom onder de prominenten van de kortebaan moet worden gezocht. Alle cracks zijn weer van de partij. Zij zullen het op de Lisser grasbaan na de zware regenval van de afgelopen dagen niet ge makkelijk krijgen, daar de baan ongetwij feld zeer zwaar zal zijn. De sterkere paarden krijgen hierdoor een goede kans om in de derde omloop de specifieke flyers, die min der met uithouding zijn begiftigd, te kloppen. Een zorgvuldige selectie van het aantal in geschreven paarden brengt het aantal kans paarden terug op 11 stuks, waarvan er niet minder dan drie behoren tot de stal Wage naar, nl.. Playsier, Prinses Zora, O Nelly Zora. Ook de Haagse stal Knijnenburg heeft drie ijzers in het vuur en wel in Nuni Bre wer, O Marijke en Nico Maire. Hierbij voe gen zich dan nog de vertegenwoordigers van entrainement De Vlieger (Rentinus, Quena BH), Jan van Leeuwen Jr. met Quita Scott, Oclavia en Pétulance K en de plaatselijke favoriet Ooststar. die aan de bekwame han den van Frits Bosveld zal worden toe vertrouwd. Op de Dinsdag te Schacen gehouden korte baan klopte Pétulance K volgens de rege len der kunst het merendeel van deze paar den. De merrie is bij Jan van Leeuwen zeer snel geworden, doch nog niet zo vast als de geroutineerde kortebaners, waarvan O Ma rijke dit seizoen wel de beste is. Deze fraaie vosmerrie moet echter op de maximum afstand vertrekken en dit kon op den duur op de te verwachten zware baan wel eens fnuikend voor haar zijn. De verwachting voor deze belangrijke kortebaandraverij is dan ook, dat Pétulance K, met de keuze van Jan Wagenaar uit zijn trio in gezelschap van Ooststar tot de beslissing zullen doordringen. Daar Pétulance K het beste geplaatst is van haar concurrenten wordt haar de groot ste kans gegeven. Een outsider in Lisse is Rentinus, een 4-jarige hengst, die dit jaar zijn debuut maakte op de 300 m.-baan en al enige keren de prominenten voor zware op gaven stelde. Indien Jan de Vlieger een ge lukkige loting heeft mag deze jongste telg van het aantal deelnemers niet uit het oog worden verloren. ADVERTENTIE Fritz Walter, de aanvoerder van het Duitse voetbalelftal dat in Juli in Zwitser land het wereldkampioenschap won, heeft besloten zich niet meer voor de Duitse ploeg beschikbaar te stellen. Na een onderhoud met de vice-voorzitter van de Duitse voet balbond, Hans Huber, en de trainer van de nationale ploeg, Sepp Herberger, is dit in een door de bond verstrekt communiqué bekend gemaakt. Daarin staat het o.m. dat de bond ten volle begrijpt, dat Walter, op het toppunt van zijn roem gekomen, zich uit het inter nationale voetbal wil terugtrekken. En ver der wordt gezegd, dat Walter zelf verklaard heeft dat hij niet het risico wil lopen in de toekomst, wanneer zijn spelpeil ongetwijfeld achteruit zou gaan, aan ernstige critiek bloot te staan. Walter is 34 jaar oud. Hij heeft 45 maal deel uitgemaa! t van het Duitse vertegen woordigende elftal. De Haarlemse Wandelsport Vereniging „Jan Passtoors" organiseert op Zaterdag 9 en Zondag 10 October wandeltochten van 10, 20 en 25 km. door de mooiste gedeelten van Kennemerland. Aan deze tochten kan door iedereen wor den deelgenomen, zowel individueel als in groepsverband. Er wordt gewandeld over afstanden van 10, 20 'of 25 km. Op Zaterdag alleen 10 of 20 km. Kinderen van 10 tot en met 14 jaar kunnen alleen aan de 10 km. deelnemen. Gestart wordt vanaf gebouw „DOMI", Zandvoorterpad te Overveen, op Zaterdag van 13.30 tot 15 uur, op Zondag tussen 10 en 12.30 uur. Allen die de tocht volbrengen ontvangen een speciaal ontworpen médaille, terwijl groepen bestaande uit minstens 10 personen plus leider een groepsprijs ont vangen. Voor de groepen die de beste propa ganda maken voor de wandelsport, zijn er extra prijzen. 33) Hier brak het boek plotseling af. Het was de laatste aantekening. „We hebben het antwoord gevonden Maureen, het antwoord op de vraag wat voor soort onderzoekingen mijn vader hier deed". „Jammer dat hij niet meer gezien heeft, dat zelfs nu zijn wondermiddel nog werkt. Zelfs nu die vervloekte oorlog voorbij is, zou die ontdekking van hem nog zoveel goeds kunnen doen. In de hele wereld heersen tekorten. Als hij nu maar ergens iets van formules heeft opgeschreven, zo dat we zijn uitvinding kunnen reconstru eren. Maar zo te zien lijkt het er niet op" „Inderdaad. Maar misschien kan de in houd van een van die flessen nog een aan wijzing geven". „Ja, laten we daar eens naar kijken". Maar een onderzoek van de flessen, al thans de etiketten, leverde niets bijzonders op. Tot zij op een fles stuitten, waarvan het etiket geen naam vermeldde maar al leen een groot groen kruis. „Dat kan het zijn. Het is een veel grotere fles dan de andere, dat kan wel een soort experimentele reserve zijn". „Best mogelijk. We zullen het experi menteel vaststellen, door bij voorbeeld een klein stukje grond er mee te behandelen. En als het dan iets bijzonders is, dan kun nen we het laten analyseren. Het antwoord kan een fortuin betekenen. Twee oogsten per jaar!" Na enige tijd zette Bill de fles neer en zuchtte. „Nu komt de moeilijkste taak". „Ga je gang Bill. Ik blijf in de buurt." Zonder dat hij het zag knelde zij zich met trillende handen aan de tafel vast. Het kostte Bill heel wat moeite, voor hij de deur kon openen. Daarachter heerste op het eerste gezicht slechts duisternis. Met een enkele zwaai van de lantaarn had Bill echter al iets ge zien, wat hij hoopte dat aan de blikken van Maureen ontsnapt was. „Hoor eens, Maureen. Ik ga alleen naar binnen, als je het niet erg vindt". „Maar ik ben niet bang. Heus Bill, laat me mee gaan". „Goed. Maar houd je op het ergste voor bereid". Hij stak de lantaarn weer aan en het volgende ogenblik scheen de stralenbundel op een menselijk skelet. Het lag in een wat inspringende nis van de ruimte die zich achter de deur bevond. Bill en Maureen twijfelden er niet aan, dat dit resten waren van professor Maca- voy of Turpitt en dat zij in de buurt een tweede sinister geval zouden ontdekken. Maar toen zij ademloos verder zochten, vonden zij niet een tweede maar een twee de en een derde geraamte, alle in houdin gen die suggereerden, dat zij niet een ge welddadige dood waren gestox-ven maar een natuurlijke, in slaap of door uitput ting. Langzaam ontmoetten Bills ogen de blik ken van Maureen. „Wat heeft dat te bete kenen? Hier begrijp ik niets van". „Wie kan die derde geweest zijn?" Hij kon alleen zijn hoofd schudden en zijn schouders ophalen. Spreken viel hem uiterst moeilijk in deze omgeving. Bill vermande zich. Hij boog zich over de geraamten en bekeek nauwkeurig de schedels. Toen richtte hij zich met een verwonder de blik op. „Maureen, die zijn niet van vader en Turpitt. Herinner je je nog, dat mijn va der twee gouden kiezen had?" „Ja, heel goed". „En Turpitt had een heel slecht gebit, dat weet ik ook nog heel zeker". „En....?" Deze gebitten zijn allemaal perfect. Geen gouden kiezen ook". Hij wees de huiverende Maureen op nog een merkwaardige omstandigheid. De ver gane \odden, die hier en daar nog om de geraamten hingen, maakten alle dezelfde irxdruk en de minder vergane schoenen waren alle van gelijke soort. Verder von den zij nog iets wat leek op een uniform pet. Bill bekeek de lugubere vondst eens beter, en ontdekte aan elk dei- geraamten een half vergaan koordje met een metalen plaatje. Een identiteitsplaatje. Uit de op schriften bleek, dat dit mensen van de Duitse strijdkrachten geweest moesten zijn. „Dan is het duidelijk. Het moeten over levenden zijn geweest van een voor de kust gezonken Duitse duikboot". „Dat zal dan wel. Maar hoe zijn ze hier gekomen. En wanneer? Voor je vader ver dween?" „Ik heb gehoord dat de onderzeeër in 1943 verongelukte. Toen woonde er al nie mand meer op het eiland. Ik veronderstel, dat ze in Fingalgrot aan land zijn gekomen, zwemmend, of nee., want dan hadden ze hun kleren niet meer, dan met een red dingsvlot of zo iets. Van de grot uit moeten zij hierheen zijn gekomen, maar ze vonden de deur dicht. Toen zijn zij van honger of dorst omgekomen. Dat kan een verklaring zijn voor dat gat in die deur. Laten we eens kijken". De veronderstelling bleek juist te zijn. Aan deze zijde was de deur kennelijk be werkt met messen tot er een klein kijk gaatje was ontstaan. Voor de deur op de grond vonden zij drie messen, waai-van de bladen kennelijk telkens waren afgebro ken. Het zware eikenhout was bijlkbaar te stevig geweest. „Dan zijn we hier voorlopig uitgekeken. Heb je nog moed om verder tegaan, Mau reen?" „Ja, Bill. Laten we maar doorgaan tot we overal gezocht hebben". „Je bent een fijne meid, Maureen". Arm in aim liepen zij langs de sinistere vondst, om al spoedig in een enorme grot te komen, waarvan de wanden tal van duistere hoeken en nissen toonden. De grond was bedekt met losse stenen en glibberige mosbegroenng en schimmels. Hoewel zij ieder hoekje en gaatje aftuur- den, vonden zij niet wat zij zochten. Wel vonden zij een pad, dat diiep naar beneden leidde en kennelijk in Fingalgrot moest uitkomen. De weg er heen bleek te leiden over steile glibberige trappen en smalle scherp afdalende gangen. Waarschijnlijk, zo op perde Bill, was deze gang indertijd ge bruikt door de monniken om vis te kunnen vangen zonder buiten te komen, en waar schijnlijk ook als vluchtweg als er onraad dreigde. Na een gevaarlijke tocht bij Fingalgrot aangekomen concludeerde Bill dat als eni ge mogelijkheid het water van de grot overbleef als laatste rustplaats van zijn vader en Turpitt. Waren zij een geweldda dige dood gestorven op het eiland, en dat nam hij wel aan, dan waren hun lichamen waarschijnlijk door de tunnel weggebracht en hier in het water geworpen. Maar dan waren zij nu. reeds lang overgroeid door zeewier en andere planten, die zij iin grote hoeveelheid in het zwakke licht onder wa ter zagen, en die zij indertijd ook bemerkt hadden toen zij met het bootje de grot wa ren binnengevaren. Bill nam zich voor, mettertijd de gehele bodem van de grot te onderzoeken, koste wat het kost. Maar dat was een werk van later zorg. Daar mocht hij nu zijn aan dacht niet verder aan besteden. „Laten we teruggaan, Maureen. Hier valt nu toch niets te doen". Teruggekomen in het laboratorium slo ten zij de zware deur naar de grot zorg vuldig, om daarna naar het huis terug te keren. Bij laag tij was Bill kort voor het mid daguur reisvaardig voor een tocht naar Poi-tlevion. Hij verzekerde Maureen, die zolang de wacht op het eiland zou houden, zo snel mogelijk te zullen terugkeren. Nauwelijks een uur later zag zij, voort durend min of meer angstig uitkijkend, het bootje de haven van Portlevion weer uitvaren en zij ging naar de kade van het eilamdhaventje om hem te verwelkomen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6