Drukke middag voor wethouder Bakker in vergadering van Haarlemse raad JAN VAN DER PIGGE KOLEN: Zeven „voorpremières" van nieuwe kleurenfilms in Rembrandt Ruim twee millioen gulden voor woningbouw in Delftwijk J. M. Ehrbecker nam afscheid van zijn Centrale school Gildehuis" met opstal voor gemeente aangekocht Voorstel verpleeggelden dag-openluchtschool aangehouden 1 Rookartikelen l Energieverbruik met elf percent gestegen Sneller paspoorten in Haarlem Behoud van schoonheid bij middeleeuwse grachten Geen grond in erfpacht voor paviljoen „Garni" DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TABAKSPIJPEN: AANSTEKERS: t Jaarverslag PEN Ongeluk op Schoterweg HOTEL BOUWES Zandvoort Het gehele jaar geopend Opticien W'EBER Gedeputeerden beslissen: Eerst moet vorm zomer- centrum worden bepaald Bankbiljet verdween ondanks vele voorzorgen fueuA^/i Waterman1!» S W&M Uitspraken Haarlemse rechtbank Installatie leiders van Chr. militair tehuis 99 WETHOUDER W. C. BAKKER HEEFT HET in de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag druk gehad. De reden er van was in het bijzonder, dat hij optrad als waarnemend wethouder van Openbare Werken wegens de af wezigheid van de heer W. F. Happc. Het bleek, dat de heer Bakker goed op de hoogte was met de punten, die hij te verdedigen had. Hij deed dat zakelijk en stelde de raadsleden, die allerlei punten ter sprake brachten, tevreden. De andere wet houders, de heren Geluk en Angenent, hadden het daarentegen gemakkelijk. Zij be hoefden niet het woord te voeren. Burgemeester mr. Cremers moest wel even in het geweer komen, toen mr. Proper zijn mening had verkondigd over de niet- noodzakelijkheid van het gebruiken van een schuilkelder aan de Breestraat ten behoeve van de bescherming bevolking. Het raadslid was mogelijk zodanig onder de indruk, dat hij geen bezwaar opperde tegen goedkeuring zonder stemming. Nadat wethouder Bakker aanvankelijk had meegedeeld, dat B. en W. er prijs op stelden, dat de raad het voorstel over verpleeggelden voor de dag-openluchtschool behandelde, verklaarde hij later na een aantal sprekers aangehoord te hebben, dat het voorstel aangehouden werd omdat de raad blijkbaar niet voldoende was ingelicht. De raad keurde het voorstel goed om een crediet van f 21.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van het Gildehuis aan de Witte Herenstraat. Naar aanleiding van de beantwoording van de vragen van de heer A. van der Veldt (K.V.P.) betreffende de aanleg van voetgangerstunnels bij de spoorwegover gangen aan de Westergracht en de Pijls laan merkte mr. Proper (Comm.) op, dat de onderhandelingen geruime tijd in be slag nemen en het is niet uitgesloten, dat het nog lang zal duren voor een oplossing gevonden is. Is het niet mogelijk een lucht brug voor voetgangers en fietsers te maken? Wethouder Bakker (A.R.) merkte als waarnemend wethouder van Openbare Werken op, dat de verkeersproblemen voor het vracht- en autovervoer even ernstig zijn als voor de voetgangers en fietsers. De vrees van mr. Proper, dat het nog vele jaren zal duren, alvorens een oplossing gevonden is, delen B. en W. niet. Het col lege onderhandelt voortdurend met Ge deputeerde Staten en de Nederlandse Spoorwegen. De tijdelijke en niet-afdoende oplossing van mr. Proper is niet aan te bevelen. Het zou een argument zijn, om het tijdstip van gereedkomen van de nieu we situatie weer te verschuiven. Het is van meer belang zo spoedig mogelijk een definitieve oplossing te verkrijgen. Eervol ontslagen Eervol ontslag werd verleend aan dr. A. Hoekstra, als leraar aan het Lorentzlyceum en aan mejuffrouw J. J. H. Meyneke, als onderwijzeres bij het kleuteronderwijs. Al vorens de besluiten genomen werden vroeg mr. Proper of het voorstel ten aanzien van mej. Meyneke aangehouden kon wor den, aangezien zij in beroep is gegaan bij de Pensioenraad tegen haar afkeuren voor haar functie. ADVERTENTIE ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA In onze gerestaureerde Toon- kamer exposeren wij permanent 2 een rijke collectie z Wereldmerken: COMOY CHACOM DUNHILL Z De JAN v. d. PIGGE PIJP p. (eigen import uit LONDEN) RONSON FLAMINAIRE (Gasaansteker) p NOBLESSE en vele exclusieve ACCESSOIRES. Vakkundige bediening. C Volledige Garantie en Service Grote Houtstraat 81 - Haarlem YYYYVYYYYYYYYYVYVYYYYYYVYYYY Blijkens het verslag over het boekjaar 1953 van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland kan omtrent de exploi tatie-resultaten worden vermeld, dat de bruto-ontvangsten belangrijk zijn gestegen, namelijk met 47,3 millioen gulden in 1952 tot 52,6 millioen gulden in 1953. De lasten namen toe met 3,3 millioen gulden, zodat de bedrijfsuitkomsten over 1953 2 mil lioen gulden gunstiger waren dan over 1952. De voornaamste oorzaken, die hiertoe ge leid hebben, zijn, aldus de samenstellers van het verslag, in de eerste plaats de op stelling van nieuwe eenheden en het aan brengen van verbeteringen in de bestaande installaties, waardoor het rendement van de centrale aanzienlijk verbeterd werd en voorts de verdere stijging van het energie verbruik. Dit nam namelijk in 1953 met ruim elf percent toe. Bovendien heeft de in 1952 ingevoex-de tariefverhoging in dat jaar slechts gedurende een gedeelte van het jaar tot verhoging van inkomsten geleid en in 1953 is dit het gehele jaar het geval ge weest. Bij de beoordeling van de exploitatie- uitkómsten over 1953 dient overigens wel rekening gehouden te worden met het feit, dat de economische omstandigheden in dat jaar gunstig waren. Een geringe teruggang in de conjunctuur zal terstond in een daling van de inkomsten uit de energieverkoop tot uiting komen, zonder dat hiertegenover eenzelfde daling van lasten zal staan. Bovendien zijn de reserves, waarover het bedrijf beschikt, aldus de samenstellers van het rapport, de heren A. B. J. Prakken en D. van der Wel, stellig te laag en aan gezien ook de reserve voor de machine breuk en andere bijzondere schaden nog onvoldoende was, werden grote bedragen voor deze reserves en andere fondsen uit getrokken met als gevolg, dat de winst- en verliesrekening zonder saldo sloot. Wethouder Bakker deelde mee, dat het personeel, werkzaam bij het kleuter onderwijs onder het Ambtenarenreglement valt. Als het beroep succes mocht hebben, dan kan het besluit ingetrokken worden. Het is gevaarlijk het besluit aan te houden, omdat eindeloze vertraging door ambte naren in andere gevallen niet uitgesloten kan worden geacht. In dergelijke gevallen moet de gemeente tijdens de procedure doorbetalen. De benoemingen volgden volgens de voordracht; de leden van de commissie van advies volgens de Woonruimtewet werden opnieuw gekozen en mr. J. C. Bettink werd herkozen als lid van de Haarlemse Sport raad. Dag-openluchtschool De voorzitter deelde mee, dat naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van de verpleeggelden van de dag-open luchtschool een brief is binnengekomen van de Haarlemse Ouderraad, waarin ver zocht werd eerst advies in te winnen bij een aantal instanties. Wethouder Bakker deelde op een vraag van de heer Mensink (Arbeid) mee, dat het college het op prijs stelt, als het voorstel niet wordt aangehouden. Er volgde een gedachtenwisseling, waar aan alle fracties deelnamen. Daaruit bleek, dat vele leden niet wisten hoe veel de ver hogingen waren, die B. en W. voorstelden en enkelen waren van mening, dat de be dragen te hoog waren in sommige groepen. Wethouder Bakker zeide. dat de voor bereiding blijkbaar niet duidelijk is ge weest. Daarom waren B. en W. bereid het voorstel aan te houden. Overwogen zal worden of het noodzakelijk zal zijn bij enkele instanties advies in te winnen. K inderhewaar plaatsen B. en W. hadden voorgesteld de subsidie voor de Stichting Kinderbewaarplaatsen met ingang van 1 Januari 1954 te verhogen. Mevrouw Kerkhoff-Pet (Arbeid) juichte het voorstel toe en bracht de wet houder van Financiën hulde voor de wijze, waarop het is voorbereid. Het gevolg zal zijn een betere salariëring van het perso neel. Is het ook mogelijk aandacht ie be steden aan de pensionnering van de leden van het. personeel, die in moeilijke jaren hun krachten hebben gegeven. De heer Van Velsen (K.V.P.) vroeg of het Sint Jozefhuis ook onder de regeling valt. Wethouder Bakker merkte op, dat B. en W. gaarne het voorstel hebben inge diend; de kwestie van pensioen is een zaak van het bestuur en niet van B. en W. Het Sint Jozefhuis is iets anders dan een kin derbewaarplaats. Huurachterstand Mr. Wensing (C.H.) vroeg bij het punt goedkeuring jaarstukken van woning bouwverenigingen of de achterstand van huren van enkele bewoners niet te groot wordt. Wethouder Bakker deelde mee, dat de besturen van de woningbouwverenigin gen met de zorgen zitten in dergelijke ge vallen. Het enige wapen is de betrokkenen uit hun woning te zetten, maar dat is niet zo eenvoudig. Het zal er toch eens van moeten komen, om een voorbeeld te stel len. Het Gildehuis Voor het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van 21.000 voor de aankoop van een perceel grond (het Gildehuis) aan de Witte Herenstraat, be stond bii alle fracties belangstelling. De heer Sap (Arbeid) boende de rij van sprekers en deelde mee, dat het voorstel zijn instemming heeft. Hij meende, dat het accent anders gelegd moet wórd-en dan B. en W. hebben gedaan. De aankooD van de tuin is van bijzonder belang. Hij hoopte, dat er spoedig een beslissing over de be stemming genomen zal worden. Ir. S t o f f e 1 s (V.V.D.) zeide geen tegen stander van het voorstel te ziin. Hij be toogde. dat de rangorde anders moet zijn. B. en W. zeggen, dat de orde is: speeltuin, verkeer, historische waarde. Spreker vond de historische waarde het belangrijkste punt. Het Gildehuis is een aardig huis in een historische omgeving en verdient ge restaureerd te worden. Kan advies bij de vereniging Haerlem worden ingewonnen, alvorens een beslissing over de bestemming genomen wordt? De heer Spek (A.R.) juichte het toe. dat de gemeente eigenaresse van de grond en het huis zal worden, omdat zij van historische waarde ziin. Er is een grote behoefte aan een speeltuin in het centrum. Hij achtte het van belang zich eerst te be raden voor het nemen van een beslissing over de bestemming. Mr. Proper (Comm.) sprak van een belangenconflict bij het lezen van het voorstel. Dient er een speeltuin te komen in een centi-um, dat ontvolkt wordt of moet er een andere bestemming aan het huis gegeven worden dan verenigingsge bouw? Wethouder Bakker noemde de aan koop van de grond met opstal van groot belang voor de gemeente B. en W. zijn van' mening, dat het de bedoeling moet zijn tot aankoop over te gaan voor de aanleg van een speeltuin. Als de gemeente eigenaresse is kan zij pas plannen maken. Er is in de omgeving grote behoefte aan een speeltuin. Gedacht wordt aan het Hasselaarsplein en de Witte Herenstraat. De bestemming wordt nog overwogen en daarbij is het behoud van het Gildehuis van belang. Hierna werd het voorstel aanvaard. De raad keurde o.a. goed de voorstellen inzake intrekken van het raadsbesluit over de afwijzende beschikking op het verzoek van Vernhout en Van Sluyters' drukkerijen N.V. om terugbetaling van de door haar gestorte waarborgsom, inzake het aanleg gen van een gedeelte van de Nijverheids- weg, inzake verstrekken van gelden ten behoeve van de eerste aanschaffing van leer- en hulpmiddelen wegens de voor lopige huisvesting der nieuw te bouwen bijzondere school in Delftwijk, en inzake verlengen van de ontruimingstermijn voor het onbewoonbaar verklaarde perceel Drappenierstraat 10. Een twaalfjarig meisje, dat gistermiddag omstreeks vijf uur op de Schoterweg in Haarlem-Noord in de richting van de stad fietste, sloeg ter hoogte van de Dr. Leyds- straat zonder op of om te kijken en zonder een hand uit te steken links af. Zij werd aangereden door een achteropkomende motorfietser, waarbij zij een wondje aan de kin opliep. Zii werd door een passerende particuliex-e auto naar huis in de Pieter Maritxstraat gebracht, waar zij een shock kreeg. De motorfietser bleef ongedeerd. Van 1 October af zullen de Haarlemmers zich voor het aanvragen en afhalen van paspoorteix uitsluitend dienen te wenden tot de afdeling bevolking en verkiezingen van het stadhuis. Ook voor het verlengen van paspoorten moet men zich voortaan bij deze afdeling vei-vocgen. In het vervolg is het voldoende wanneer bij het aanvragen van een paspoort twee in plaats van drie foto's worden overge legd. Bovendien verwacht men, dat ten gevolge van een intex-ne reox-ganisatie het verkrijgen van een paspoort, althans in normale gevallen, sneller zal geschieden. Immers vroeger moest men ten minste drie weken wachten en thans hoopt men de aanvragen binnen veertien dagen behan deld te hebben. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dagelijks: MUZIEK van 6.30 uur af Zat. en Zond. Uitgebreid Cabaret-programma Zondagmiddag Matinee. Met Stookt U het voordeligst Blijft Uw woning ook 's nachts warm en droog Deert de felste koude U niet Heeft U gezondheid en gezelligheid in huis De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag besloten aan de Coöperatieve Woningbouwvereniging Volkshuisvesting een voorschot van f 2.784.500 te verlenen voor de bouw van 224 arbeiderswoningen (64 benedenwoningen en 160 boven- of étagewoningen), 3 dagwinkels, 24 garages en een kantoortje op terreinen, gelegen in het uitbreidingsplan „Delftwijk". De heer Schippers (KVP) had er tevoren met klem op aangedrongen, dat de raad in de gelegenheid moet zijn om bezwaren tegen de plannen te uiten. Er was volgens spreker aanleiding om tegen het voorstel te stemmen, maar zijn fractie wilde het t.hans niet doen. ADVERTENTIE Wordt het geen tijd Uw ouderwetse bril te vervangen door een modern model? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug De heer Van Velsen had de bezwa ren van de K.V.P. uiteengezet. Blijkens het plan hebben 112 woningen één slaap kamer voor de kinderen. Dat is te weinig. Spreker had echter grote bezwaren, dat de commissie van openbare werken en de raad de plannen pas onder ogen krijgen, als het niet meer mogelijk is wijzigingen aan te brengen. Dat achtte hij onjuist. De heer Fib be (V.V.D.) vond de huur van 5 per week voor een garage te hoog en de heer Adelaar (K.V.P.) vroeg inlichtingen over de bestemming van de winkels en over de inrichting er van. De heer Goedee (Arbeid) deelde de bezwaren van de heer Van Velsen. In dit geval dient men rekening te houden met het feit, dat tegemoet kan worden geko men aan de woningnood. Daarom wilde hij het plan zij het dan ook node aan vaarden. Vooi'ts herinnerde spreker er aan, dat de inmiddels overleden voorzitter van Volkshuisvesting destijds getracht heeft iets meer te maken van het te bouwen type woningen door verhoging van het woning- gerief, zoals het aanbrengen van een ijs kast, van een drooginrichting enzovoort. Aan die gedachten kon niet worden tege moet gekomen. Hij beval ze voor de toe komst aan. De heer Schippers merkte op, dat het moeilijk is zich om te schakelen van een eengezinswoning ixaar étagewoning, maar primair moet zijn: de woning; luxe komt op de tweede plaats. Wethouder Bakker merkte op, dat B. en W. het met de heer Van Velsen eens zijn, dat het aantal slaapplaatsen gering is; zij verkeren ook in de moeilijkheid, dat ex- haast met het plan is en uitstel betekent de woningbouw schade aandoen. Het bouwvolume dient zo spoedig mogelijk gebruikt te worden. Mogelijk volgt er dan nog een extra-volume. In de toekomst zal er meer tijd voor bestudering der plannen nodig zijn; hier ligt ook een taak voor de commissie van Openbare Wex-ken. Met de heer Fibbe was spreker het niet eens, dat de huurprijs voor de gax-ages te hoog is. In de winkel kunnen eventueel verande ringen worden aangebracht, als de winke lier boven de zaak woont. Over de bestem ming valt nog niets te zeggen. In de omge ving wordt een winkelcentrum gevestigd. Nadat de heer Schippers zijn bezwa ren geopperd had werd het voorstel aan vaard. Burgwal B. en W. hadden voorgesteld een crediet van 109.200 beschikbaar te stellen ten behoeve van het vernieuwen van een ge deelte der walmuren van de Burgwal ter lengte van ongeveer 298 meter. De heer Van Velsen bracht in her innering, dat er ook plannen bestaan de Bakenessergracht te verbeteren. Hij zal het op prijs stellen als de twee middel eeuwse grachten, die de laatste honderd jaar in standing en onderhoud achteruit gegaan zijn, zo goed mogelijk in de oude glorie hei-steld worden. Daarbij dacht hij b.v. aan het maken van trottoii-s, verlich ting, planten van bomen, plaveisel, kleur van walmuren enz. Spreker vx~oeg of het mogelijk is op korte termijn een plan te maken tot verbetex-ing van beide grach ten. De heer Hen nevelt (Comm.) was daarentegen van mening, dat de schoon heid op de Burgwal ver te zoeken is. Door het zware en intensieve autoverkeer voor industrieën en bedrijven is vernieuwing van het wegdek noodzakelijk. Bewoners hebben last van ratten. Spreker beval dem ping aan, waardoor een brede stx-aat voor het vex-keer ontstaat. Nadat de heren Goedee en i r. Stof fels voor het herstel van de oude schoon- luisterd heeft naar hetgeen gezegd is over de oude grachten en het behoud ervan. Het vraagstuk zal in zijn totaliteit bezien wor den in overleg met de directies van dien sten. De helft van het werk op de Bux-gwal is reeds klaar en daarom dient thans op dezelfde wijze te worden voortgegaan. Spreker ontraadde het plan van de heer Hennevelt, om tot demping over te gaan. Als het centrale rioolstelsel gereed is zal de toestand op de Bux-gwal verbeterd wor den. Deskundigen zeggen echter, dat de huidige toestand niet schadelijk is voor de volksgezondheid. Ook is het niet te ver wachten, dat Rijnland zal meewerken aan dempen. De heer Hennevelt bleef bij zijn plan, om tot demping over te gaan, waar na het voox-stel werd goedgekeux-d. De heer Ehrbecker heeft de Centrale School aan het Weltevredenplein verlaten. Gisteravond was de zaal van de school vol met mensen, die door hun aanwezigheid of door woorden hun sympathie voor het scheidende hoofd der school wilden tonen. De zaal was feestelijk versierd en na een inleidend woord van de heer Schultheis, sprak weth. Geluk de scheidende heer Ehr becker toe. Hij benadrukte diens jeugdig heid en sprak de hoop uit, nog eens een beroep op hem te mogen doen. Vele sprekers zwaaiden vervolgens het echtpaar Ehrbecker ook de vier doch ters waren aanwezig lof toe. Onder an dere de heren Schoenmakers, inspecteur Lager Onderwijs; Tercruysse, voorzitter van het schoolparlement; Wellinga, hoofd van de in hetzelfde gebouw ondergebrachte Cornelis Houtmanschool; Graatman, na mens de speeltuinvereniging Weltevreden; Pelle, namens de firma Stork in Hengelo, waar Ehrbecker onderwijs heeft gegeven en waarheen hij met zijn school nog vele excursies gemaakt heeft, en Van Paaschen, van het arbeidsbureau afdeling jeugdbe- middeling. Allen prezen het scheidende hoofd der school en allen op andere gron- Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van 23 Maart van dit jaar van de gemeenteraad van Zandvoort, waarbij aan J. H. M. Bluijs c.s. in erfpacht werd uitgegeven het perceel grond waarop het paviljoen „Garni" is gebouwd. Burgemeester en wethouders hadden de raad destijds voorgesteld deze grond van jaar tot jaar te blijven verhuren omdat dit paviljoen deel uitmaakt van het zogenaam de zomercentrum waarvan bij de totstand koming omstandigheden een rol kunnen spelen welke wijziging van de thans ge projecteerde grenzen noodzakelijk kunnen maken. De gemeenteraad verwierp dit voorstel omdat hij van oordeel was dat op grond van gewekte verwachtingen de gemeente mo reel verplicht is deze grond in erfpacht met recht van koop uit te geven. Gedeputeerde Staten hebben nu over wogen, dat, met betrekking tot de ver wezenlijking van het plan voor het zomer centrum, geenszins blijkt vast te staan, dat dit overeenkomstig de opzet zal worden uitgevoerd, zodat het, in het bijzonder ten aanzien van de in dat plan geprojecteerde kleinere objecten, aanbeveling verdient de totstandkoming uit te stellen totdat vast staat welke objecten met een dominerend karakter zullen worden gebouwd en welke plaatsen voor inrichtingen als paviljoens, kiosken en dergelijke kunnen worden be schikbaar gesteld om een aanvaardbaar geheel te verkrijgen en voorts dat, met het oog op deze, voor een in wederopbouw ziinde badplaats van overwegend belang zijnde, omstandigheden, de uitvoering van het vorenbedoelde raadsbesluit in dit sta dium allerminst gewenst is. Ter viering van haar dertigste jaax-feest zal de Amex-ikaanse filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer in de week van 1 tot en met 7 October in een viertal Neder landse theaters elke dag een van haar nieuwste kleurenfilms die pas begin volgend jaar in de nox-male x'oulatie komen in voorpremière brengen. Een van de vier daartoe uitverkoren bioscopen is het Rem- brandt-theater in Haax-lem. dat deze serie bijzondere voorstellingen Vrijdag a.s. be ginnen zal met een vertoning van „Rhap sody" een speelfilm van allure over het leven van muziekstudenten, waarin Eliza beth Taylor, Vittox-io Gassman en John Ericson de hoofdrollen vervullen en waarin voox-al de liefhebber van klassieke muziek rijkelijk aan zijn trek zal komen. Wie deze rolprent gaat zien, moet ook eens letten op de perfecte nasynchronisatie van de mu ziek, want hoe virtuoos men John Ericson ook de toetsen van de concertvleugel ziet bespelen, in werkelijkheid is het de mees- terpianist Claudio Ax-rau, die de bijbe horende schone klanken voox-tbi'engt. Zatex-dag 2 October volgt dan „The student prince" een „altheidelbei-gse" operettefilm in Cinemascope met Ann Blyth, Edmund Purdom en de stem van Max'io Lanza. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, dat Mario ook in eigen persoon op het linnen venster verschijnen zou, maar hij had ditmaal figuurlijk gesproken zoveel noten op zijn zang, dat producer Joe Pasternak ter elfder ure besluiten moest, om alleen zijn prach- tige tenor te gebruiken en de lastige eige- heid hadden gepleit, zeide wethouder naar van die „gouden stem" door Ed Pux-- Bakker, dat hij met belangstelling ge- dom te vervaixgen. Scène uit The knights of the Round Table", zijnde de Cinemascopische verfil ming van de Arthursage, die een der glanspunten uit het Metro-Goldwyn-May er „Filmfestival" in Rembrandt belooft te worden. Zondag kan men genieten van het be koorlijke zwemwonder Esther Williams in een nieuwe „aquatische" show, getiteld „Easy to love" alias „Een meisje om te stelen." De sproetige chax-meur Van John son en Tony Martin zijn haar tegenspelex-s in deze genoegelijke watersport-fantasie. Maandag beleven Clai'k Gable, Ava Gardner en Grace Kelly in technicolor nieuwe schokkende avonturen in Donker Afrika; de dag daarop zal men de lieftallige Ava opnieuw aanschouwen in de Cine- mascope-proöuctie Knights of the Round Table", waarin zij, met Robert Taylor en Mel FexTer (die deze week met de succes volle Hollandse filmactrice Audi'ey Hep burn getrouwd is) de aloude mythe van Koning Arthur en zijn nobele heldenschaar uitbeeldt. Woensdag hernieuwen wij de kennis making met Lucille Ball, die jaren geleden om haar koddige mimiek een gezochte kluchtfilmspeelster was, maar daax-na in het vergeetboek raakte. Na de oorlog ver scheen zij met haar man, Desi Arnaz, voor de Amerikaanse televisie met een wekelijks programma over de perikelen van een jong echtpaar en dat had zoveel succes, dat j Hollywood Lucille en Desi prompt op- nieuw engageerde voor de hoofdrollen in een veredelde gooi- en smijtfilm, „Huw»- den, want elk had in een andere sector met de heer Ehrbecker samengewerkt. Nadat de heer Schultheis namens de oud onderwijzers, oudercommissie en huidige onderwijzers een prachtig polshorloge had aangeboden, een gedenkalbum en een bloemstuk, kwam de heer Ehrbecker aan het woord, om „Ik ben per saldo zake lijk aangelegd" vijftig procent van de toegezwaaide lof af te wimpelen naar zijn medewerkers. Ontroerd dankte hij alle personen en vertegenwoordigers van in stanties voor hun aanwezigheid en vroe gere medewerking. De avond werd opgeluisterd door zang van Leo Rommerts, die behalve een goed bariton ook jeugdherberggaarder in Bak- kum is en in deze laatste functie herhaal delijk met de heer Ehrbecker en zijn school te maken heeft gehad. Een Haarlemmer, die een bankbiljet van tien gulden met bijzondere zorg wilde om ringen, nam het zekere voor het onzekere en stopte het in een boekje. Dat boekje werd opgeborgen in een sigarenkistje en dat sigarenkistje op zijn beurt weer in een grotere kist. Die kist vond een plaats on der de bedstee, goed gecamoufleex-d door een hoop rommel. Deze gehele strategie heeft niet mogen baten. Op een kwade morgen bleek het bankbiljet verdwenen. Als verdachte werd door de eigenaar aangewezen een 34-jarige schilder, die in her huis was geweest en die de enige zoit kunnen zijn die van de schat kamer afwist. De politie deelt die verden king, mede op grond van 's mans strafre gister. De verdachte wordt dezer dagen voor de officier van justitie geleid. ADVERTENTIE 10.- Retractable Ball - pointer met speciale f. Inkt Vraag Uw winkelier De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen de achtentwintigjarige koopman, P. v. d. R. en diens eenentwintigjarige vrouw A. F., die ervan verdacht werden een groot aantal, vermoedelijk dertig, fietsen in Haarlem gestolen te hebben. Tijdens de zitting, welke veertien dagen geleden plaats had, eiste de officier van Justitie tegen de man een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar. De recht bank veroordeelde de verdachte tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maan den. De vrouw werd conform de eis tot acht maanden met aftrek veroordeeld. Voorts heeft de rechtbank uitspraak ge daan in de zaak tegen de zesendertig- jarige bedrijfsleider F. L. W. R. die ervan verdacht werd bij een hötelhoudster een bedrag van ongeveer achttienhonderd gul den verduisterd te hebben. Hij werd con form de eis tot tien maanden gevangenis straf veroordeeeld, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk. Woensdag heeft de installatie plaats ge had van de heer J. Brouwer en echtgenote als leiders van het Christelijk tehuis voor militairen. De voorzitter van de vereniging, welke dit tehuis beheert, ds. J. Bronsgeest, heette de heer en mevrouw Brouwer har telijk welkom in hun nieuwe omgeving en hij betrok in zijn toespraak tevens de heer L. Lam. die 25 jaar als secretaris van de vereniging werkzaam is geweest. Ds. Bronsgeest overhandigde de jubilaris met een toepasselijk woord, een sigarenaanste ker als blijk van waardering, welke de vereniging voor de he^r Lam altijd heeft gehad. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de hoofdcofhmissaris van poli tie te Haarlem, de heer J. Fontiine en de garnizoenscommandant, majoor J. H. van Westerhoven, die verklaarde waarom er zo weinig militairen bij de installatie aan wezig waren. De soldaten uit de Ripperda- kazerne zijn namelijk op het ogenblik voor een groot gedeelte aanwezig in Duits land bij de militaire oefening „Battle Roval" en de manschappen uit de Koude- horn-kazerne zijn aan het oefenen in Noord-Brabant. Nadat een lange rij spre kers de heer en mevrouw Brouwer wel kom had geheten bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen. Aan de Economische Hogeschool te Rot terdam slaagde voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heer H. J. Posthuma te Overveen. lijksreis op wielen," die op hetzelfde thema vooi"tborduurt. Dit malle geval verschijnt dus Woensdag op het scherm van Rem brandt en de voorspelling lijkt niet ge waagd, dat men er veel en hartelijk om lachen zal. Donderdag wordt de reeks van voorver toningen besloten met een grootscheepse avontux-enfilm „Broeders zonder vrees" („All the brothers were valiant") met sterren als Ann Blyth, Robert Taylor en Stewart Granger. Een rijke sortering van extra-primeurs dus. die de vex-wachting rechtvaardigt dat de ouvreuses van het Rembrandt-thater het in de komende week meer dan druk zullen krijgen!

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11