Een oeuvre van handbedrukt linnen r Deense specialiteitborduren F A MA Waarom geen deelgenoot in beheer over Nieuw-Guinea Jexsey. <§podtef Heeft u al een trein gekocht? Speciale aanbieding Suggestie van vele Kamerleden Meerderheid verwerpt deze gedachte blijkens Verslag over de begrotingen Weer regionale cursus te Haarlem 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Henk en Mia Leene aan de arbeid DIT MAKEN WE ZELF Kousenhanger n Koningin Ingrid geeft voorbeeld S? WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN f 36.95 f 59.95 f 79.95 Sneeuwval in West-Europa waarschuwen tegen oor deSO rouw EEN AANTAL JAREN GELEDEN begonnen Henk en Mia Leene in hun woonschuit aan het Spaarne met het bedrukken van linnen. Thans is hun kunstzinnig bedrijf zo uitgegroeid, dat de woonschuit hen veel te klein is geworden. Op de zol der van het ouderlijk huis hebben zij zich momenteel ge ïnstalleerd tot hun eigen werkruimte ergens op een vrij plekje in Haarlem kan worden gebouwd. Ik tref hen samen op die zolder, temidden van een menigte met de hand bedrukte kleedjes, lopers, theemutsen en dinner - sets. In een hoek staan schabionen met een enorme ver scheidenheid aan patronen. Aan de muur hangt een ere diploma, dat een tentoonstellingscommissie uit Florence hun voor de artistieke waarde van hun producten heeft toege kend. HENK, DIE VROEGER reclametekenaar was en de Am sterdamse kunstnijverheidsschool heeft gevolgd, is de crea tieve geest. Tengere blonde Mia, die al acht jaar getrouwd is, maar er uitziet als een jong meisje, helpt hem met de uitvoering van het werk en is in alle opzichten de zakelijke helft van het echtpaar. Sinds een maand zijn ze bezig met métragedruk, dus het maken van dessins voor stoelbekleding en gordijnen. Hier voor is heel wat ruimte nodig, want er gaan meters en meters stof in. „Dit grotere werk doe ik het liefst", zegt Henk. „Ik kan er veel abstracte dessins bij toepassen en dat doe ik graag. Ik houd van een moderne stijl". Dan neemt Mia het woord en haar eerste opmerkingen zijn meer van practische aard. „U had ons de laatste we ken eens in onze woonschuit moeten zien. We gingen helemaal schuil achter de linnen doeken en konden er bijna niet meer onze weg tussen vinden. Soms waren we elkaar achter al dat linnen gewoonweg kwijt. We konden nooit eens iemand ontvangen en daarom moésten we die kleine ruimte wel verlaten". Dat het met bloedend hart ging, wordt me duidelijk, als ze vertelt van het ge zellige wonen op de schuit. En helemaal niet vochtig, zoals zo vaak beweerd wordt!" Ik bekijk eens enkele dessins van kussens, tassen en theemutsen en het valt me op hoeveel gestyleerde dier- motieven erop voorkomen. „Ja, daar is veel vraag naar," verklaart Mia, en vooral herten zijn erg in trek." De dieren spreken in hun fiere hou ding ontegenzeggelijk aan. Mooi is ook de gestyleerde sluiervis en de abstracte haan in het meer moderne genre. Daar- Een hoekje in een kamer met de werkstukken van het kunstnijvere echtpaar. EN HOE DIT PROCES nu in zijn werk gaat? Precies volgens de wethode, die de Japanners vroeger al toepasten, want daar komt deze techniek van daan. Eerst wordt een tekening gemaakt en deze wordt gecopieerd op een bijzonder soort papier, waarin de motieven wor den uitgesneden. Wanneer dit papier is overgebracht op een met zijde bespan nen raam, is het schabloon klaar en kan het eigenlijke drukken beginnen. Het schabloon wordt op de stof gelegd en daar overheen wordt met behulp van een rubber rakel de verf op de stof doorgedrukt. mee is echter het scheppend vermogen van dit echtpaar niet uitgeput. De dan seresjes en de combinatie narcis en sneeuwbal, benevens motieven, die Egyptisch en Grieks georiënteerd zijn, getuigen van een levendige fantasie. De meest gevraagde tinten zijn de gouden maiskleur en het warme oker, naast rode en vooral zwarte motieven op het naturelkleurige linnen. „Kan dat nu gewassen worden?" vraag ik en dan vertelt Mia, dat zij spe ciale textielverf gebruiken, die ze bo vendien nog een bepaalde bewerking laten ondergaan, waardoor de verf houdbaar wordt. Wel moet men de stof de eerste drie maanden niet wassen, maar daarna kan het dan ook zonder bezwaar. Laat dus niemand doen als degene, die een handbedrukte dinner- set al na een week in de wasmachine stopte en een scherp wasmiddel ge bruikte. „Dat doe je toch ook niet met een mooie blouse," zegt Mia een beetje verontwaardigd. Vol frisse moed na de vacantie heb ben we ons voorgenomen, onze kleerkast keurig in te richten nu de helft van de inhoud nog in de was is. Grote kledingstukken kunnen we mak kelijk ophangen of opvouwen en stape len. Met onze kostbare nylons en shawls, vooral met zijden, is dat moei lijker. Daarom hier het patroon van een kousenhanger. U kunt hem aan de bin nenkant van uw kast bevestigen. Het is eigenlijk dezelfde bewerking als bij een linoleumsnede wordt toege past. Het moeilijkste gedeelte is het uitsnijden van de tekening, vooral van de fijne lijntjes. Tegen de Sinterklaastijd hebben we het geweldig druk. Dan zijn we vaak dag en nacht in touw." De handbedruk te lopertjes en kleedjes, die we de laat ste jaren vrijwel in alle kunsthandels aantreffen, zijn ook bijzonder aardig als geschenkje. Gedurende een jaar of drie zijn Henk en Mia lid van de COSA, het Centraal Orgaan van het Scheppend Ambacht, die het'werk van Nederlandse jonge kunstenaars in Nederland en het bui tenland propageert en tentoonstelt. Zo komt het werk van de aangesloten leden zowel in Canada, Florence en Gent als bijvoorbeeld in Delft op de permanente tentoonstelling naast het Binnenhof. Op de tentoonstelling in Gent is hun werk als het ware ontdekt door iemand uit Marokko, die er zo verrukt van was, dat hij meteen een grote bestelling deed van tweehonderd kilogram bedrukte gordijnstof. Dat gewicht schijnt overeen te komen met zo'n zeshonderd meter en om die opdracht uit te voeren, moet je toch op zijn minst de ruimte hebben! DIT PROBLEEM is helaas nog lang niet opgelost, maar wij hopen van harte voor deze hard werkende jonge mensen, dat hun droom, een eigen huis en werk ruimte, spoedig in vervulling kan gaan. TINEKA RAAT Een Deense huisvrouw heeft twee hobbies: gastvrouw spelen en borduren! Het is moeilijk te zeggen, welke van de beide liefhebberijen op de eerste plaats komt en meestal weet zij het een met het ander te combineren. Dat gebeurt dan op borduur-kransjes, die in Kopenhagen zeer talrijk zijn. Op zo'n borduurkransje komt een aantal dames gezellig in de huiselijke kring bijeen, meestal op de uren dat de echtgenoot naar het werk is en de kinderen naar school, zodat zij zich enige tijd niet met andere dingen bezig hoeven te houden, om thee te drinken, wat te babbelen, maar vooral te handwerken. U heeft er 20 cm geruit of effen ka toen voor nodig van 80 om breed en drie meter biaisband. Deze lap in de lengte doorknippen. U heeft dan twee lappen van 20 x 40. Eén van deze lap pen in de breedte doorknippen. Dan zijn er dus drie lappen. Eén van 20 x 40 voor de achterkant en twee van 10 x 40 voor de vakken. De twee smalle lappen werkt u aan één lange kant af met biaisband. De ene stikt u vervolgens 35 cm van boven (stippellijn) met een smalle inslag op de groote lap (alleen de onderkant). De andere smalle lap legt u gelijk met de onderkant van de grote lap. Dan 13 en 26 cm van de kant een biaisbandje op stikken en daarna de omtrek ermee af werken. Tot slot naait u er de lusjes aan. L. C. B. De handwerken die bij die gelegen heden worden beoefend zijn echter niet van dat heel eenvoudige soort, waarbij inspanning noch fantasie te pas komt, maar kunstwerkjes in hun genre, dik wijls geheel naar eigen ontwerp uitge voerd. Daarin zijn de Deense vrouwen namelijk zeer bedreven! Zij beschikken over de nodige verbeeldingskracht en toewijding om zo van handwerken iets bijzonders te maken. Het beoefenen van dit creatieve handwerk wordt in Denemarken ge stimuleerd door een organisatie, die in haar soort uniek is. Om daarmee ééns nader kennis te maken brachten wij een bezoek aan Bredgade te Kopenhagen, waar het hart van de Deense handwerkkunst klopt. Daar is namelijk het „Selskabet til Haandarbejdets Fremme" gevestigd, een landelijke vereniging ter bevorde ring van het Deense handwerk, die op dit gebied veel verdienstelijk werk doet. Men houdt er de traditie van de Deense borduurkunst hoog en stelt tevens alles in het werk de belang stelling voor het beoefenen daarvan bij de Deense vrouw levendig te houden. Aan belangstelling ontbreekt het hen daarbij niet! Door geheel Denemarken zijn afdelingen van deze vereniging verspreid en elk daarvan houdt in eigen omgeving voortdurend contact met vrouwen en groepen van vrouwen, die in hun vrije tijd de borduurnaald plegen te hanteren. Ook het vervaardigen van fraaie brei- en haakwerken in stijlvolle uit voering weet men te bevorderen, maar de borduurkunst komt steeds op de eerste plaats. Dikwijls worden er onder de leiding van dit „Selskabet" tentoonstellingen van fraaie handwerken in Kopenhagen maar ook in andere Deense steden ge organiseerd. Het zien van die edele voorbeelden van handwerk-kunst op hoog peil brengt de Deense huisvrouw er toe, ook zelf haai* technieken te veredelen en eigen fantasie aan het werk te zetten, om nieuwe mogelijkheden te ontdek ken en patronen in eigen stijl te ont werpen. Voor woning en kleding Wat wij daar bij dat „Selskabet til Haandarbejdets Fremme" zoal te zien kregen aan aparte voorbeelden van vrouwelijke handwerken was van een zeldzame fraaiheid. Tientallen kleinig heden ter opluistering van de woning en de kleding waren daarbij te vinden. Rijk geborduurde kraagjes in goed gekozen kleuren bijvoorbeeld, cein tuurs met applicaties of borduursels bewerkt en geborduurde mutsjes, handschoentjes, slofjes of kinder kleding. Afgezaagde patronen komen er niet bij voor maar elk specimen van deze Deense handwerkkunst heeft een eigen stijl en een eigen bekoorlijkheid. Ter verfraaiing van het interieur vervaar- /6 sf lö Geheel in handwerk is deze fraaie theemuts vervaardigd. Het sierlijke patroon van gestyleerde bloemen werd uitgespaard in de ondergrond van steenrood linnen, waarover met de hand gehaakte tulle is gespannen. digt de Deense handwerkende huis vrouw kleedjes met fijn ajourwerk, met een garnering van gehaakte kant of naaldwerk-kant, met borduursels in fijne kruissteken of met precieuze ap- piiqués. Een hoog ontwikkeld gevoel voor kleuren-combinaties spreekt uit die handwerken, waarbij ook apart be werkte theemutsen, ontbijtlakens, kus sen-overtrekken en dergelijke te vin den zijn. Traditionele technieken werden daar bij dikwijls verrassend fraai afgestemd op de omstandigheden in een modern interieur. Ook op de Deense scholen wordt veel aandacht aan het handwerk-onderwijs besteed, mede om de belangstelling voor het beoefenen er van bij de jeugd aan te wakkeren. Op de kunstnijver heidsscholen, die in Denemarken door Ik houd erg veel van hem. Eigenlijk durf ik wel zeggen dat ik dol op hem ben en niet zou weten wat ik zonder hem zou moeten beginnen. Zijn uiterlijk werkt daar sterk aan mee. Hij heeft bij voorbeeld van die leuke lange kunstzin nige haren. En als zijn blonde haren zo zwierig naar links en rechts uitwaaieren, dan denk ik: nooit zou ik je willen mis sen. Ja zeker, het is mijn zwabber. Dat verrukkelijke ding dat zich altijd het plezierigst gebruiken laat als er wei nig tijd is. Wat aan stof en kruimels niet tussen zijn lange haren blijft han gen, zwabbert de zwabber zorgeloos onder kleedjes of bedden in de trant van: dat vindt col lega stofzuiger morgen wel. Neen, mijn zwabber zou ik nooit willen missen. Hoewel In Haarlem is een nieuwe soort zwabber verkrijgbaar. Eén die niet op de voet van de steel is vastgespijkerd maar vastgebonden zit met een veter. Deze zwabber is dus te demonteren. Door alleen maar een veter los te trekken kan de steel wor den „afgehaakt" en kunnen de katoe nen haren een sopje krijgen. Boven dien wordt hij iedere keer na gebruik zonder moeite stofvrij gemaakt. Deze zwabber ziet er als alle zwabbers heel aantrekkelijk uit en is zonder twijfel in het gebruik nog plezieriger dan mijn boven beschreven geliefde. Wist u overigens dat er kousenhan gers bestaan met een haak, zoals bij een klerenhanger? Hij heeft onder de haak evenwel niet twee uitgespreide armpjes, maar twee wasknijpers. Als de kousen hun avondwasje hebben ge had, worden de tenen tussen de knij pers geklemd (de tenen van de kousen, bedoel ik) en die kunnen vrij-hangen- de drogen. Wie bij het uitwassen van kleding stukken houdt van een beetje schrob ben zou een handwasbord kunnen nemen. Het heeft een gerimpeld bovenvlak, zoals ieder wasbord, maar is stukken kleiner, niet groter dan 25 cm. Men houdt het wasbordje dus in de hand geklemd. Nu wij toch zo aan de wasserij zijn: er is een handschoenendroger van plastic, een handje waarvan de duim een beetje naar voren steekt. De vin gers van de handschoen krijgen op zo'n droger meteen het goede model. Dat is een voordeel. Het is alleen te hopen dat deze handschoenendrogers in ver schillende maten verkrijgbaar zijn, anders hebben zij weinig waarde. Tij dens mijn wandeling langs de winkel ramen heb ik dat niet kunnen ont dekken. Wanneer u al alles geprobeerd hebt met uw kleine zoon om hem aan het eten te krijgen en de maaltijden iedere dag weer tranen kosten of andere ver drietigheden, koopt u dan eens een goederentrein voor hem, een echte goederentrein van plastic. De schoor steen op de locomotief is een gele beker, de machinist en de stoker blij ken als zij van hun plaatsen worden afgenomen lepel en vorkje te zijn en de goederenwagen is een rood vierkan ten bord met opstaande randen. Al spelende kan uw zoon uit de schoor steen zijn melk drinken en met machi nist en stoker eten uit de goederen wagen. Wat dunkt u voorts van een goot steenbakje van flexible plastic? Het lijkt heel handig, omdat dit materiaal zo mee-gaand is: net als rubber kan het tegen een duwtje en een deukje en nooit hoeft men bang te zijn voor scherven, scheuren en barsten. Het be doelde bakje heeft een tweede voor deel boven de bekende plastic of metalen gootsteenbakjes: het kan be halve staan ook hangen. Door middel van twee gummi zuignapjes wordt het boven de gootsteen tegen de muur ge hangen. Op de jaarbeurs in September was een „snap-on-cap" te zien, welk nuttig voorwerp in geen van de Haarlemse étalages te vinden is. Zeer tot mijn verwondering, want de snap-on-cap is nu juist het ding waarop iedere koffie- melk-gebruikster jaren heeft gewacht. De snap-on-cap is namelijk een plastic dop op het koffiemelkflesje. Iedereen weet dat het metalen dopje, als het eenmaal van de fles is afgewipt, niet meer te gebruiken is. De fles blijft on- bedopt op de theetafel staan en blijkt herhaaldelijk een grote aantrekking te vormen voor nieuwsgierige vieze vlie gen. Werkelijk, zo'n afzonderlijk plas tic dopje zou een hulp kunnen zijn in de doppennood en daarom hoop ik heel wreedaardig dat alle betrokken Haar lemse winkeliers binnenkort ook eens een vlieg in hun koffiemelkf lesje vinden. ANNEKE vele vrouwelijke leerlingen worden be zocht, neemt dit vak bovendien een zeer voorname plaats op de lesroos ters in. Hoog peil Koningin Ingrid, die zeer bedreven is in het hanteren van de borduurnaald eii de handwerk-kunst zelf graag be oefent, leeft steeds mee met hetgeen door dat „Selskabet" als invloedrijke vereniging van handwerkende vrouwen, zoal ondernomen wordt. Op menige handwerktentoonstelling is ook van haar een bijdrage te vinden, en dat Koninklij ke voorbeeld maakt veel school onder haar vrouwelijke onderdanen. Het is aan al die activiteiten te dan ken, dat het Deense handwerk zich tot ver over de grenzen van dit schiereiland een grote naam verwierf. Een naam die het verdient, want in dit land, waar toegepaste kunsten vooral door vrouwen nog zo intensief en met fraaie resultaten worden beoefend, heeft de'meest vrou welijke van al die kunsten, het hand werken, een peil bereikt, dat nog maar in weinig Europese landen buiten de zuiver folkloristische beoefening daar van te vinden is. FLORENCE ADVERTENTIE VOOR SCHOOL EN KANTOOR 30) prima tuiglederen ACTETAS met 2 vakken en 2 voorzakken 10 jaar garantie KRUISSTRAAT 35 GEN. CRONJéSTR. 35 Binnenkort ook in BEVERWIJK In het Voorlopig Verslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de begrotingen 1950 en 1954 van Nieuw-Guinea blijkt, dat de internationale discussie, die voor het forum der Algemene Vergadering van de UNO door Indonesië over dit gebiedsdeel ontketend is, ook de voornaamste zorg van vele Kamerleden is. Vele leden meenden erop te moeten wij zen, dat de externe moeilijkheden van Nieuw-Guinea niet zijn verdwenen door de herhaalde uitspraken van de Nederlandse regering, dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea bij Nederland berust. Deze leden waren in het geheel niet onder de indruk van de steeds herhaalde aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea en evenmin hechtten zij grote betekenis aan eventuele uitspraken van de UNO betreffende de sta tus van dit gebiedsdeel. Zij waren niette min van oordeel, dat een juridische behan deling van de betreffende aangelegenhe den, waarbij het zwaartepunt bij de kwes tie van de souvereiniteit berust, al evenmin toereikend is als het leggen van de nadruk op Nederlandse traditie en prestige Ook de morele verplichtingen, welke Ne derland heeft ten aanzien van de inheemse bevolking nemen het feit niet weg, dat de problemen van Nieuw-Guinea problemen zijn van de wereldpolitiek in het algemeen en van de Aziatische en Pacific-politiek in het bijzonder Terwijl overdracht aan Indonesië naar de mening van deze vele leden uitgesloten is, zolang Indonesië een bedreiging vormt voor de Westerse wereld, ligt toch de vraag voor de hand, welke Nederlandse, belangen gediend zijn met het handhaven van een positie, welke Nederland zonder enig voor deel te bieden betrekt in de Aziatische con flicten. Het ligt meer op de weg van Australië, de landen van het ANZUS-pact en die van het Z.O.-Azië-pact om zich te interesseren voor de status van Nieuw- Guinea dan op de weg van Nederland. De juiste politiek zou dan ook zyn te pogen een garantie van die kant te verkrijgen en zich bereid te verklaren het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea uit te oefenen in samenwerking met bedoelde landen. Welke is de mening van de regering over deze zienswijze ADVERTENTIE De ideale kleding De nieuwste modellen DEUX-PIèCES en JAPONNEN in diverse modetinten Verkeerstechnische leergangen De A.N.W.B. zal dit najaar er wederom toe overgaan in een vijftal plaatsen één- daagse regionale verkeerstechnische leer gangen te organiseren. De Leergangen slui ten aan op de driedaagse Nationale Ver keerstechnische Leergang, welke de A. N.W.B. in Februari van dit jaar met zeer veel succes in Utrecht heeft gehouden. In Haarlem wordt de leergang op 25 No vember in café-restaurant Brinkmann ge houden. Zij heeft tot doel de deelnemers kennis te doen nemen van de nieuwste inzichten in de wegenverkeerstechniek en omvat steeds een vijftal voordrachten over de problemen, die het moderne verkeer stelt. De gedachte, dat de bestrijding van de verkeersonveiligheid onder meer ook op effectieve wijze kan geschieden door het treffen van verantwoorde verkeers-tech- nische voorzieningen aan wegen en straten, heeft bij de opzet van deze Leergangen, waarmede de A.N.W.B. in 1952 een begin heeft gemaakt, de belangrijkste rol ge speeld. Zij zijn dan ook speciaal bestemd voor diegenen, die in het algemeen bemoei ing hebben met de inrichting en vormge ving van wegen, het beheren van wegen of de regeling en beveiliging van het ver keer, zoals technici van Rijk, Provincie en gemeenten, burgemeesters, directeuren van gemeentewerken, politiefunctionarissen etc. Voordrachten zullen achtereenvolgens gehouden worden door hoofdinspecteur K. J. Müller, chef van de Rotterdamse ver keerspolitie over „Het voetgangerspro bleem"; ir. C. A. Kuysten, chef van de ver- keersafdeling van de A.N.W.B. over „De aanleg van voetgangersoversteekplaatsen"; mr. J. M. Harmsen, chef van de juridische afdeling van de A.N.W.B. over „Verkeers techniek als bindend element tussen ver- keerswetgeving en verkeersrechtspraak"; ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat over „Enige aspecten van kruispunten buiten de bebouwde kom". De opening zal telkens verricht worden door de heer A. G. M. Boost.directeur We^en en Verkeer van de A.N.W.B. Tijdens de discussies zullen de deelnemers uitvoe rig van gedachten kunnen wisselen over de behandelde onderwerpen. Terwijl deze leden dus meenden, dat men de positie van Nieuw-Guinea moet blijven bezien als beheerst door de internationale en Aziatische situatie, beseften zij, dat de Nederlandse verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea thans onverzwakt blijft be staan en dat dus de ontwikkeling van het gebied en zijn bevolking richtsnoer moet zijn voor het te voeren beleid. Zeer vele andere leden merkten tegen het hierboven weergegeven betoog op, dat het naar hun mening overdreven is, wan neer men stelt, dat de positie van Nieuw- Gninea geheel beheerst wordt door de in ternationale en in het bijzonder de Aziati sche poiitieke toestand. Uiteraard bestaat er wel een samenhang tussen deze positie en de toestanden in Azië. Het uitgaan van alleen de feitelijke situatie is ook niet juist, omdat er internationaal aanvaarde normen bestaan, waaraan men zich te houden heeft. Deze normen verplichten thans Nederland zijn verantwoordelijkheid met betrekking tot Nieuw-Guinea tot gelding te brengen. Zolang voorts de bevolking niet in staat is haar eigen politieke inzichten kenbaar te maken, heeft Nederland tegenover die bevolking de plicht, welke ons èn door de feitelijke situatie èn door de historie èn door de algemeen aanvaarde rechtsnormen is opgelegd, om de souvereiniteit en het be stuur over Nieuw-Guinea uit te oefenen en te voeren. „Niet over praten" Het vraagstuk van de internationale as pecten thans in het Nederlandse parlement in discussie te brengen leek deze zeer vele leden te meer inopportuun, nu Indonesië de kwestie van de souvereiniteit voor de UNO heeft gebracht. Gevreesd moet wor den, dat bij deze behandeling voor de UNO niet zozeer het accent zal vallen op de be langen van de bevolking als wel op aller lei politieke aspecten in Azië. Deze geste van Indonesië werd dan ook betreurd en men vertrouwde, dat de regering er in zal slagen de behandeling van deze aangele genheid tot een goed einde te brengen. Ook een samenwerking met andere lan den, behalve uiteraard de normale interna tionale samenwerking, meenden deze zeer vele leden van de hand te moeten wijzen, omdat een zeggenschap van verschillende landen over één gebied veelal tot gevolg heeft gehad en ook zal hebben, dat aan de belangen van de bevolking zelf te kort wordt gedaan. Ontwikkelingsplannen Sprekende over de toekomstige ontwik keling van dit gebiedsdeel zeiden vele le den, dat het toekomstige beleid zich niet mag beperken tot de naaste toekomst, maar dat naar een basis voor een ontwik keling op langere termijn gezocht dient te worden. Deze leden verklaarden zich voorts niet geheel aan de indruk te kunnen ont trekken, dat het in de Memorie van Toe lichting ontvouwde ontwikkelingsplan on korte termijn ietwat aan de strakke kant is, in zoverre, dat het bijvoorbeeld te wei nig mogelijkheden laat voor inschakeling van de bevolking tot medezeggenschap in het overheidsbeleid en de onderwijsvorming der autochthonen te strak wil binden aan daarop aangepaste economische perspec tieven. Verscheidene andere leden beseften volkomen, dat, waar plannen maken op iets langere termijn in het algemeen reeds een hachelijke zaak is, dit wel in het bijzonder geldt voor plannen tot structurele ontwik keling in de ruimste zin van het woord van een land als Nieuw-Guinea. Verschillende weer andere leden achtten de regeringspolitiek inzake de toekomstige bevolkingsopbouw niet voldoende duidelijk. Met zijn maximaal 700.000 mensen kan men Nederlands Nieuw-Guinea, dat 13 maal zo groot is als Nederland, een leeg land noe men. Is naast de opbouw van de autoch thon? bevolking reeds voldoende gedacht aan de openlegging van dit land ter vesti ging van anderen, met name van Neder landers, ter vestiging van Nederlandse be drijven, «ambachtslieden en handelaren? Deze leden wensten hierop met te meer na druk te wijzen nu Nieuw-Guinea zo sterk ambtelijk wordt bestuurd. LONDEN (Reuter) In de centrale Py reneeën, in het Jura-gebergte en in de Vogezen is sneeuw gevallen en ook uit Noord-Itaiië wordt sneeuwval gemeld. Op sommige plaatsen vroor het daar in de nacht van Woensdag op Donderdag bijna zeven graden. Autorijders hebben de waar schuwing gekregen, dat zij kettingen nodig hebben voor de hoge Zwitserse passen naar het Zuiden. In midden-Zweden zijn ver scheidene dorpen door zware sneeuwval geïsoleerd. Door een sneeuwstorm werden bomen ontworteld en telegraafpalen om gerukt. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11