Hoe moet een Amerikaan zich gedragen in Duitsland Jonge mensen terugkeer in voorbereid op maatschappij De Duitse Vakbeweging verlangt 40-uren week De Rijn is het grootste riool van Europa Parijse pers verkeert in jubelstemming Ted May in Castricum begraven ^Brieuew aan de redactie „Cremer" speelde een vrolijk niemendalletje Toekomstige bezettingstroepen door middel van films voorgelicht HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Leiding probeert leven in de brouwerij te brengen Korsten in de bedding vormen een waterdichte laag Cor van der Hart terug naar Lille? Indonesische vrouwen zetten haar strijd voort Diplomatieke zege in Londen van Mendès-France Indonesië verrast door Australische felheid Nieuw Vosseveld te Vught Overleg tussen Bloemen- daal en de Kennemerduinen Uitvoerder werd door schilder geslagen Burgerlijke Stand van Haarlem Ronde van Europa nu zonder Belgen Collectanten gevraagd voor reclasseringscollecte Verkopingen in het Notarishuis Jongerenweekeinde van de Woodbrookers Amateurtoneel De Stanfriêsboot Reggevan de rederij Van der Schuyt uit Amsterdam onder kapitein Rienksma, is Woensdag ten Zuiden van Zurich en ten Noorden van het Friese uiteinde van de Afsluitdijk op de Friese zeedijk geslagen. De „Regge" in zijn benarde positie. BONN. (ANP). Invoering van de veertig-uren-week is het voornaamste ver langen van de West-Duitse vakbonden, dat zal worden besproken op het Maandag in Frankfort beginnende congres van de DGB (Deutsche Gewerkschaftsbund). Naar het oordeel van de vakbonden moet deze eis worden uitgevoerd bij een volledig be houd van de bestaande lonen. Het instituut voor wetenschappelijk eco nomisch onderzoek der vakbonden m Keu len meent dat in een groot deel der Duitse industrie de veertig-uren-week zou kun nen worden ingevoerd zonder dat voor achteruitgang van de productie gevreesd behoeft te worden. De activiteit, die de vakbonden in de laatste maanden voor loonsverhoging heb ben ontplooid, is in sommige kringen in verband gebracht met de behoefte, die de leidende figuren zouden hebben gevoeld vóór het bijeenkomen van het tweejaar lijkse congres tastbare successen te boeken. Er heerst in tal van bonden kennelijk misnoegen over het gebrek aan activiteit, dat de opperste leiding in de afgelopen twee jaren zou hebben getoond. Voorname lijk na het falika.it uitgekomen ingrijpen van de vakbondleiding in de verkiezings strijd van vorig jaar, viel een duidelijke verslapping te bemerken. De metaalbewer kers, die door de stakingsbeweging in Beieron het spits hebben afgebeten en de algemene loonbeweging op gang brachten, hebben in hun orgaan duidelijk uitgespro ken, dat zij hoogst ontevreden zijn over de slappe leiding van Walter Freitag, die se dert het Berliinse congres van 1952 presi dent van de D.G.E. is. De radicaalste vakbonden schijnen van plan te zijn nog eens uiting te geven aan hun wrevel over de versterking van alle conservatieve en reactionnaire krachten in staat en economisch leven. De president van de vakbond voor openbare werken en transport, Kummernuss, heeft onlangs ver klaard, dat sleutelposten in ambtelijke bureaux en in de industrie meer en meer bezet werden door vroeger nationaal- so- sialistisch ingestelde elementen. Deze vak bondleider ging zelfs zover te verklaren, dat het gevaar zou dreigen voor een soort gelijke ontwikkeling als vóór 1933. (Van onze correspondent in Bonn) Het water van de Rijn wordt steeds vui ler, het zoutgehalte wordt gestadig groter en het gaat voortdurend meer besmette lijke stoffen bevatten. Er wordt daarover in West-Duitsland de laatste jaren steeds meer geklaagd. De Rijn, die vaak door dichters op de meest romantische wijze bezongen werd, is zelfs al „het grootste riool van Europa" genoemd. Grote en klei ne steden en dorpen, en tal van fabrieken en andere bedrijven, lozen er dag in dag uit, hun afval in. De andere rivieren, die er links en rechts in uitmonden, brengen zelf ook het nodige vuil mee. De honderden schepen van diverse nationaliteiten, die deze lange stroom bevaren, werpen dag en nacht ook heel wat over boord. In opdracht van de autoriteiten van het aan Nederland grenzende bondsland Noord Rijnland-Westfalen cn van de directies van enkele, aan de rivier gelegen, grote be drijven, heeft prof. Holluta uit Karlsruhe het water onderzocht. Op acht verschil lende plaatsen tussen Benrath (bij Dussel- dorp) en Homberg (bij Duisburg! h^eft hij 25.000 proeven laten nemen. Hij heeft vast gesteld dat de Rijn, behalve veel chemi sche en organische stoffen, dagelüks ook nog zowat 250 ton ijzer meesleept. Behalve ammoniak en phenol werden talrijke an dere schadelijke stoffen in het water ge vonden. Er kunnen al veel mirder vissen dan vroeger in de Rijn leven en der* zijn vaak voor de consumptie ongenietbaar. Geen wonder dat in West-Duitsland al sedert een paar jaar van overheidswege het baden en zwemmen in de Rijn verbo den is. In de buurt van Dusseldorp heeft men duikers met een klok naar de bodem van de rivier laten afdalen. Deze ontdekten daarbij dat lpnstukken van de bedding door een ettelijke centimeters dikke, don kere, laag van mangaan en ijzer waterdicht van de aarde er onder afgesloten zijn. De korsten waren hier en daar zo hard dat ze alleen maar met scherpe houwelen kapot geslagen konden worden. De Nederlandse voetballer Cor van der Hart heeft opnieuw getekend voor de Lllle Olympic Sporting Club. zo werd gisteren door officials in Lille gemeld. Indien Van der Hart zieh tijdig qualifi- ceert. zal hii Zondag meesnelen tegen Metz, zo werd hier aan toegevoegd Zoals men weet speelt Van der Hart reeds enige t\jd voor de Nederlandse Beroepsclub For- tuna '54. Sukarno's tweede huwelijk krijgt steeds meer critiek DJAKARTA (United Press) Temid den van alle rumoer, die in Indonesië is ontstaan door het tweede huwelijk van de Indonesische president Sukarno, heeft thans de „Perwari", de Indonesische Vrou wen Beweging medegedeeld, dat de eerste vrouw van Sukarno uit het presidentiële paleis wilde vluchten toen zij vernam, dat de president met een tweede vrouw was gehuwd. Deze verklaring stond in een rapport, dat de vrouwenorganisatie „Per wari" bij het parlement heeft ingediend. Perwari deelt het kabinet en het parle ment thans mede, dat toen het in Juni bekend werd, dat president Sukarno ten tweede male was getrouwd, zij getracht heeft een ontmoeting te hebben met de president. Toen Sukarno dit verzoek af wees heeft de organisatie gewacht met maatregelen te nemen tot dat de vroegere presidente van de Algemene Vergadering van de UNO mevrouw Pandit Nehroe van India haar voorgenomen bezoek aan Dja karta zou hebben afgelegd. In haar verklaring, welke gisteren werd uitgegeven verzoekt de Perwari nieuwe wetten te doen uitvaardigen, waarin aan Indonesische vrouwen de gelijke rechten in het huwelijk zullen worden gegeven en doet zij een beroep op de President en de regering alleen mevrouw Tamawait- Sukarno de titel van „first lady" van In donesië te verlenen. Ondertussen bericht een courant uit Djokjakarta, dat verontwaardigde Indo nesiërs het huis van de nieuwe mevrouw Sukarno op Midden-Java met stenen hebben bekogeld, voordat zij vertrok naar Bogor om zich bij de president te voegen. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse kranten hebben, met uitzon dering van de communistische bladen op juichende toon commentaar geleverd op de „formidabele stap", die Eden om zijn eigen uitdrukking te gebruiken heeft gedaan door op de conferentie van Londen toe te zeggen dat Groot-Brittan- nië tot het einde van deze eeuw vier di visies plus een tactische luchtmacht op het Europese vasteland zal handhaven. Het is de grootste gebeurtenis sinds de oprich ting van de Entente Cordiale, zo roepen sommige bladen al zegevierend uit. Die Engelse beslissing heeft nog aan waarde gewonnen doordat Eden er ook in heeft toegestemd dat de controle op de bewape ning door middel van het Brusselse pact naderhand bij meerderheid, en niet bij al gemene stemmen, zal geschiedbn. Dit be tekent in feite een afstand doen van sou- vereiniteit oo militair gebied zo niet het aanvaarden van een zekere dosis boven- nationaliteit. Het wordt denkbaar dat zelfs tegen de wil van Groot-Brittannië een be sluit over productie of gebruik van Brits wanentuie zal kunnen worden genomen. Men beschouwt in Frankrijk deze En gelse con-essies over het algemeen als een grote diolomatieke overwinning van Mendós-Frauee. Geen ziiner voorgangers. Schuman of Bidsult. heeft Londen zover kunnen krijgen. Doeh erkend moet tevens worden dat eerst het Eurooese lever in de oude vorm van de baan moest zijn aleer Londen schoorvoetend over de brug kwam. Velen houden zich al bezig met de grote vraag of het Franse parlement de resul taten van Londen zal bekrachtigen. Om dat er no? heel wat technische vraagstuk ken ziin vit te werken, vooral met betrek king tot He economische gedachten uit het voorstel Mendès-France, verwacht men dat er eind October een tweede conferen tie der neren ministers zal moeten volgen om dan het werk van de deskundigen na der te bezien. Eerst daarna kan de uit spraak van de Franse Nationale Vergade ring worden uitgelokt. Het komt er vooral op aan of de vroe gere E.V.G.'ers willen erkennen dat de verwerping van het Eurooese leger niet enkel nadelen heeft af?eworoen. Het is een hoopvol teken dat er zowel bii de socialis ten a's hii de rooms-katholieken een ze kere kentering te besnetmen valt. De stem men klinken wel schuchter, maar het duurt minstens nog een maand alvorens de De Engelsman Ted May, die in de nacht van 7—8 September trachtte het Kanaal over te zwemmen, bij deze poging ver dronk en wiens lijk Woensdagmiddag te Castricum aanspoelde, is hedenmorgen (Vrijdag) op de Algemene Begraafplaats te Castricum begraven. Berichten, als zou de wedu we May naar Castricum konien om het stoffelijk over schot te identificeren, berusten op een misverstand, want volgens een mededelin" van de commandant der Castricumse rijkspolitie, is het lijk in zulk een toestand, dat zulks niet mogelijk zou zijn. NEW YORK (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft in de Algemene Vergadering van de UNO verklaard, dat de kwestie-Nieuw- Guinea een zaak van levensbelang is, wel ke een gevaar vormt voor de vrede en de veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Minister Sunarjo zeide dat zijn delegatie „verrast" was door de toon en de opmerking van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, „te meer door de gematigde toon, waarin de Nederlandse afgevaardig de sprak". Hij zeide te erkennen, dat Australië, „als bestuurder van Oost-Irian", begrijpelijk belang stelde in hetgeen in een aangrenzend gebied gebeurde, „doch de felheid van de Australische reactie naar aanleiding van deze kwestie kwam ons als onevenredig groot voor". Sunarjo zeide dat zijn regering „nooit een aanspraak op Oost-Irian heeft doen gelden en dat ook nu niet doet". Door de kwestie voor de UNO te bren gen „pogen wij onze landgenoten te be vrijden van het koloniale bestuur. Wij po gen het laatste vraagstuk op te lossen, dat voortvloeit uit onze strijd voor de onaf hankelijkheid", aldus de minister. Pleidooien uitgesteld Naar wij vernemen hebben de raadslie den van de gemeente Bloemendaal en het nationale park De Kennemerduinen de pre sident van de Haarlemse rechtbank ver zocht de datum voor het houden van plei dooien in het proces, dat Bloemendaal tegen de Kennemerduinen zou voeren we gens een volgens die gemeente ontstane verzwaring van de erfdienstbaarheid op de toegangswegen tot het nationale park langs de Zeeweg, nader te bepalen. Oorspronke lijk zouden de pleidooien op 13 October worden gehouden. Dit verzoek van beide partijen in dit ge schil duidt erop, dat thans minnelijk over leg plaats heeft en dat men die besprekin gen liever niet wil voeren onder de druk van een nog hangende civiele procedure. Men kan over deze ontwikkeling, welke overigens nog aan de gang is, slechts ver heugd zijn, omdat daaruit blijkt dat beide partijen bezield zijn met de goede wil om tot een synthese van beider opvattingen te geraken, welke op den duur slechts tot heil van natuurliefhebbers en ontspanning zoekenden kan strekken. Donderdagmiddag omstreeks een uur maakte de 47-jarige uitvoerder S. A. uit Haarlem tegenover een aantal schilders, die bezig waren met werkzaamheden in de Nachtegaalstraat te Haarlem, de opmer king, dat zij met het werk voortgang moes ten maken. Een der schilders, de veertig jarige Haarlemmer J. van L. raakte hier over zo gebelgd, dat hij op de uitvoerder toeliep en hem een zware slag gaf. De uit voerder is met een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en vermoedelijk een scheur in de onderkaak in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De schilder ia ingesloten. HAARLEM, 30 September 1954 ONDERTROUWD: 30 Sept., P. Poekerena on L. Tombrock; C. J. de Paus en A. C. Laadstra. GEHUWD: 30 Sept., W. van der Meulen en A. Verdoes; D. van Kampen en C. Spreeuw; H. Bark en A. M. van Vegchel; M. Visarius on M. K Bos; W. A. van Batenburg en F. D. Visscher; F. J. Kiel on P. M. W. Piek; H. Spieker en K. A. Kooiman; P. Kooijmans on E. Hamoen; L. Immink en H. C. van den Bos BEVALLEN van een 2"on: 29 Sept: J. van der Wijk-Dekker; K. C. H. Delfsma- Verel; F Schildmeijer-Bauer; J. de Weers- Heeren; M. van Lint-Walet; 30 Sept.: A. C. Sens-Sabelis; A. C. Wiegand-den Bakker. BEVALLEN van een dochter: 28 Sept.: Chr. J. Groenhout-Zemering; 29 Sept.: S. Hetem-Polfliet; W. van der Groef-Hedlie- gers; 30 Sept.: H. M. Hollaender-Hundt; J. de Deugd-van Til. OVERLEDEN: 28 Sept.: P. C. van Riet- Broekmeijer, 82 jaar, Berkenrodestraat; 29 Sept.- L Tunderman, 72 jaar, Marnixplein; P. J. van Zutphen, 77 jaar. Jansstraat; C. J. Havelaar, 74 jaar, Leidseplein; H. A. B. Baas-van Meurs, 72 jaar, Doelstraat. (Verkort weergegeven) Het N.Ph. O. Zou het niet mogelijk zijn werken van betekenis te laten horen, die hier in Haarlem vrijwel onbekend zijn, met uitleg van de dirigent? Ik stel mij voor dat dit de juiste manier is om de mensen op hun plaatsen te houden en ons muzikaal op te voeden. Wanneer bijvoorbeeld aan Haarlems Dagblad hiervoor een inteken lijst zou liggen? De échte liefhebbers van moderne muziek zoeken natuurlijk hun muzikale heil elders; tussen hen en het N.Ph.O. bestaat geen con tact. Door uitleg van de dirigent zou het „categorisch wantrouwen, waaruit vanzelf onbegrip voortvloeit" kunnen doorbroken worden. Dit is mijzelf overkomen. En wat de volgens mij foute opzet van het provinciaal orkest betreft: kan het een democratische instelling zijn, als het zich niet aan muziek vernieuwing kan overgeven door binding met plaatsen, waar een min der ontwikkeld muziekleven is? Mevrouw A. M. P.G. (De dirigent als gever van tekst en uit leg is geen figuur voor normale concert uitvoeringen. Uitvoeringen, die een uitslui tend paedagogisch karakter dragen kunnen deze figuur verdragen, maar de gebruike lijke uitvoeringen niet. Wij zijn verheugd, dat zoveel lezers hun mening over het mu ziekbeleid van het N.Ph.O. hebben willen geven en zijn overtuigd, dat door deze gang van zaken veel is bijgedragen tot een beter begrip van moderne muziek bij het publiek en een beter begrip voor de verlangens van het publiek bij hen, die verantwoordelijk zijn voor het muziekbeleid van het N.Ph.O. Met de brief van mevrouw A. M. P.G. sluiten wij de discussie. Red.) Een bezoek aan de gevangenis Nieuw Vosseveld te Vught wekt droeve herinne ringen op aan de oorlogsjaren, toen daar vele honderden Nederlanders in gevangen schap hebben vertoefd en tallozen de dood hebben gevonden. Bij een wandeling over het uitgestrekte terrein mag een kort be zoek aan het crematorium niet ontbreken. Een ambtenaar van de huidige inrichting, die tijdens de bezetting gevangene was en in de omgeving van het crematorium te werk was gesteld, vertelde tijdens de rond leiding lugubere bijzonderheden. Ter herin nering aan hen die door de gruweldaden het leven verloren worden regelmatig bloemen geplaatst bij de voormalige ovens. In de gevangenis wordt een cel niet ge bruikt. Daarin zijn 79 vrouwen en meisjes zes uur opgesloten geweest De cel bevat 91 tegels, zodat voor elk een ruimte van iets meer dan een tegel bestemd was. Ang stige taferelen hebben zich afgespeeld en toen de celdeur weer geopend werd waren zes vrouwen overleden en verscheidene geestesziek geworden. Op dit ogenblik on dervinden toen opgeslotenen nog nadelige gevolgen. De bewoners van Nieuw Vosse veld komen op de avond van de 4e Mei op deze plaats bijeen, om de gevallenen van de oorlog te herdenken. Bloemen worden in de cel gelegd. Na de bevrijding, toen er behoefte was aan ruimte, om degenen, die de bezetters hulp hadden verleend, in hechtenis te stel len, was het kamp van Vught een goede gelegenheid en weer later bleek dat de in richting en de omgeving geschikt te maken waren voor het Nederlandse gevangeniswe zen. Het kamp werd „Nieuw Vosseveld" genoemd, waarin een jeugdgevangenis werd ondergebracht, bestemd voor jonge mannen van 18 tot 25 jaar, die een straf van minstens een jaar moeten ondergaan. Sedert 1952 komen deze jonge mensen, die wegens ernstige vergrepen in aanraking zijn geweest met de justitie, bijeen voor een heropvoeding, in de verwachting, dat zij aan het einde van de straftijd als goede burgers weer een plaats in de maatschap pij kunnen innemen. Het régime in Vught is geheel anders dan In Zutphen. Naar de jeugdgevangenis in deze plaats worden jongens gezonden na een vonnis van de rechter. De andere jeugdigen met een flinke straf worden verwezen* naar Nieuw Vosseveld. In observatie De eerste periode (een zesde deel van de straftgd tot een volle maand naar bo ven afgerond met een maximum van twee maanden) komt een jonge man in de in komstklasse, die verdeeld is in een ob servatie- en een selectieklasse. Minstens een maand blijft hij volkomen cellulair. Hij werkt, studeert, leest (de keuze der boe ken berust bij de bibliothecaris) in zijn cel. Het personeel der gevangenis tracht een inzicht te krijgen van de persoon van de verdachte. Is de beoordeling na een maand gunstig, dan gaat de jongeman over naar de selectieklasse, waar hg meer vrijheid krijgt, doch een groot deel van de dag verblijft hij nog in de cel. Hij mag zelf boeken uitzoeken, naar uitzendingen van de radio luisteren, als toeschouwer deelnemen aan wedstrijden, ontspannings avonden enzovoort en bezoek van familie ontvangen. Het personeel blijft de jonge man steeds observeren om na te gaan of promotie naar de tweede klasse mogelijk is. Het verblijf in deze klasse duurt minstens zes maanden. Hij komt in de gemeenschap en kan de gehele dag buiten het gesticht ver blijven. De nacht brengt hij door in de cel, maar als binnenkort nieuwe gebouwen gereed komen, dan kan hij daar slapen. De groep uit de tweede klasse kan gebruik maken van een studiezaal, naar een gro ter aantal radio-uitzendingen luisteren dan in de vorige klasse, deelnemen aan het clubleven, training en ontwikkelings- avonden. Laatste phase De rest van de straftijd brengt de jonge man in de derde klasse door; de moge lijkheid bestaat echter om bij zeer ernstige overtredingen terug geplaatst te worden naar een vroegere klasse. Ook is over brenging naar een inrichting en een an der deel van het land niet uitgesloten, als gebleken is, dat langer verblijf in de ge meenschap niet mogelijk is. Hij geniet nog meer vrijheid dan vroeger, mag deelne men aan wandeltochten en wedstrijden ook tegen verenigingen, buiten het ge sticht. Er mogen ook niet-familieleden op bezoek komen en allerlei gunsten worden toegestaan, waardoor gehoopt wordt, dat de terugkeer naar de maatschappy ge- makkeiyker wordt gemaakt. Op Nieuw Vosseveld wordt veel aan dacht besteed aan vakontwikkeling. Er is voldoende werk en in de loop der jaren zyn grote werkplaatsen ontstaan, waarin moderne machines zijn opgesteld, o.a. voor de houtbewerking. Men kan tot diverse vakken worden opgeleid en zich voor exa mens voorbereiden. Er wordt in Vught nog maar enkele jaren aan de heropvoeding van jonge mensen gewerkt. De tyd is te kort om een indruk te krijgen over de resultaten. On tevreden is men eehter tot heden niet. In de oorlog hebben de Duitsers vlak by het kamp van Vught een ziekenhuis ge bouwd voor gewonde militairen. Voor de Alle Belgische deelnemers aan de Ronde van Europa hebben zich aangesloten bij hun landgenoot Couvreur, leider in het al gemeen klassement van de Ronde van Europa, die uit protest tegen een beslissing van de jury weigerde verder aan deze ronde deel te nemen. Zoals bekend kreeg Couvreur na de tijd rit LuxemburgSaarbrücken in de 4e étappe een vergoeding van 35 seconden, omdat hij door een gesloten overweg een minder goede tijd genoteerd had dan nodig was geweest, waardoor de Belg de leiding in het algemeen klassement behield. De ploegleider van de Italiaan Volpi dien de tegen deze beslissing een protest in. De sportcommissie van de Franse wielren- nersbond accepteerde dit protest en annu leerde de tijd vergoeding die Couvreur oor spronkelijk had gekregen. Het gevolg hier van was dat Volpi, die slechts 25 seconden op de Belg achter stond, de eerste plaats in het klassement kreeg toegewezen. Cou vreur, die het hiermede niet eens was, be sloot Vrijdagmorgen niet meer voor de 11e étappe van Como naar Lugano te starten, een protestactie waarbij de andere Belgen zich onmiddellijk aansloten. gevangenen was daar geen plaats. Na de bevrijding is het ziekenhuis ingericht voor zieke gedetineerden uit de Nederlandse gestichten.Vroeger werden gevangenen naar ziekenhuizen overgebracht in de gemeente waar ook de gevangenis gehuisvest was. Dat eiste veel en langdurige bewaking buiten het gesticht. Hierin is een veran dering gekomen. In Vught is een centraal ziekenhuis, waar ernstige patiënten wor den opgenomen. Er werkt een grote staf van medici uit 's Hertogenbosch en tal loze operaties worden er verricht. Met trots vertelde de directeur van Nieuw Vosseveld, die administratief de leiding heeft van het ziekenhuis, dat er nog nooit een patiënt aan de gevolgen van een ope ratie is overleden. Velen hebben reeds een operatie ondergaan, omdat zij vorken, spijkers of andere voorwerpen hebben doorgeslikt. De voorwerpen zijn verwij derd en belangstellenden wordt getoond hoeveel en welke voorwerpen uit de maag of longen zyn gehaald. Of het centraal ziekenhuis in Vught blijft is niet zeker. Er zijn plannen om het naar Den Haag over te brengen. Een bezoek aan Nieuw Vosseveld wekt herinneringen op aan droeve tijden, maar geeft ook de zekerheid, dat de jonge men sen van deze tijd gesteund worden, voor zij in de maatschappg terugkeren en dat er grote zorg wordt besteed aan zieken. Aan de reclassering van de eerste groep wordt bijzondere aandacht besteed en die wetenschap is in deze dagen actueel, nu de jaariykse reclasseringsdag weer wordt gehouden. Vooir de Zaterdag in Haarlem te houden reclasseringscollecte zijn nog collectanten nodig om een aantal punten te bezetten. Zij, die hiertoe bereid zijn, kunnen zich melden bij het bureau der UW p/a. stad huis, Grote Markt. Mogelijk zullen collectanten velen niet bereiken, die gaarne financiële steun wil len verlenen. Daarom wordt ons verzocht mee te delen, dat bedragen gestort kunnen worden op nummer 82683, ten name van de heer J. A. Varekamp te Overveen, voorzitter van het plaatselijk comité. De verkopingen, welke Donderdagmiddag in het verkooplokaal van het Notarishuis in de Bilderdijkstraat te Haarlem zijn gehou den, hebben de volgende resultaten op geleverd: Sillemstraat 20 en 22 f8835, W. Gerritsen qq.: Sillemstraat 24, Haarlem f4500, N.N.; Sillemstraat 26, Haarlem f4500. N.N.; Sillemstraat 37, Haarlem f4200, J. F. Kampes qq.; Rechthuisstraat 30, Haarlem f7675, A. G. Cobelens qq.; Rechthuisstraat 32, Haarlem f7580, A. J. C. J. Sweerts qq.; Jan van Goyenstraat 15, Heemstede f 13.600, A. Volkers qq; Duvenvoordestraat 108, Haar lem f8000, opgehouden; Langendijkstraat 6 zw. en rd. Haarlem f7980, W. Garritsen qq.; Zijlweg 163, Haarlem f7710. C. Keur qq.; Nieuw Heiligland 10. Haarlem f1025. C. Keur qq.; Van 't Hoffstraat 75, Haarlem f 10.005. P. J. Voorneveld qq.; Verspronck- weg 137, Haarlem f7450, G. Kranendonk qq.; Wagenweg 9 zw. en rd, Haarlem, niet ge veild; Potgieterstraat 20. Haarlem f4405, J. P. van Goor qq.; Groot Heiligland 16, Haar lem f4300, J. Schouten qq.; Iordensstraat 72 zw. en rd, Haarlem f9900, opgehouden. „Op zoek naar een levenshouding?' De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers organiseert op 16 en 17 October een jongerenweekeinde met het thema: „Op zoek naar een levenshouding". Mevr. C. Idenburg-Kohnstamm zal op Zaterdag 16 October aan de hand van verschillende kunstuitingen levenhoudingen, in dit leven mogelijk, illustreren. Zondagmiddag zal men met elkaar het onderwerp bespreken, of het mogelijk is aan ons leven een vorm te geven, hoe dat moet worden gedaan en van waaruit. Tenslotte zal ds. Van Leeuwen spreken over de eenheid die de vele facet ten van het leven tot een geheel maakt. Dit onderwerp draagt tot titel: „Eenvou dige solidariteit". De leiding berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs en mevrouw C. Idenburg-Kohn stamm. Voor een vrijwel tot de hanebalken gevulde schouwburg heeft de Letterlie vende Vereniging J. J. Cremer gisteravond met groot succes het nieuwste geesteskind van Henk Bakker en Joop Spit, „In rivisie" geheten ten doop gehouden. Het was tevens de openingsvoorstelling van Cremer's nieuwe speelseizoen en daarvoor had men moeilijk een geschikter keus kunnen doen dan dit luchtige blijspelletje, dat op de keper beschouwd al even weinig om het lijf heeft als tientallen van zijn soortge noten, maar dat zo uitgekiend-handig in el kaar gezet is, dat men zich het manco aan originaliteit pas achteraf bewust wordt. Middelpunt van alle verwikkelingen is de schoenfabrikant Paul Warnier, wiens tyrannieke egoïsme zijn ganse huisgezin dreigt te ontwrichten. Zijn vrouw loopt weg, de trouwe oude gedienstige Annie neemt in tranen haar ontslag en zelfs de veelgeplaagde zoon des huizes staat op het punt om de „banden des bloeds" door te snijden wanneer een aangewaaide huis houdster, even charmant als doortastend, de bullebijter weet te temmen en tot in keer te brengen, waarmee de weg ge baand is voor een algemene verzoening. In een dergelijk cliché-gegeven kan men moeilijk verrassende wendingen verwach ten en die waren er dan ook niet. Maar het duo Bakker-Spit verstaat als oude routineurs voortreffelijk de kunst, om zo'n onschuldig gevalletje te bevolken met een bezetting van grappig-contrasterende ty pen en in dat opzicht hadden zij zich zelf ditmaal nog overtroffen. Zo'n Paul Warner, de oude brompot met veel verve en kostelijke mimiek op de planken gezet door Henk Bakker zelf zijn begrij pende, sussende en vredestichtende com pagnon Scheltens (de afscheidsrol van Kees Crombouw, die er een fijn, diep menselijke creatie van maakte, ver boven de geijkte „typering" uit), de resoluut- ondeugende dame-huishoudster van An neke de Wilde, de twee „geklofte" meisjes van de straat van Annerie Swaneveld en Lucie Rinkel, hun ploertige vader (Jacq Timmerman) en de vettig-serviele parti culiere detective van Guus Boersma, zij boden allen gelegenheid te over om zich individueel te onderscheiden en hun ver tolkers hebben die kansen dankbaar aan gegrepen. Maar ook het samenspel sloot als een bus en zo werd het hele geval in een prettig vlot tempo en zonder één hapering afgewerkt, waarbij het verkwikkend was om te zien, hoeveel schik de spelers zelf in dit vrolijke niemendalletje hadden. Zo kregen ook de allerminst van humor ge speende dialogen overal het volle pond en zo ging „In rivisie" er bij het verraste publiek in als gesneden koek. Het ovatio nele applaus aan het slot van elk bedrijf was dan ook alleszins verdiend, en dat zelfde geldt voor de open doekjes, die Ag Korenblik met haar creatie van de trouw hartige dienstbode Annie mocht incasse ren. Wat zij aan mimische vondsten, aan „stil" spel en aan kostelijke stemnuanee- ringen ten beste gaf, dat was in één woord dilettantisme van de bovenste plank. Afscheid van een veteraan Na de voorstelling heeft de verzamelde Cremer-gemeenschap hartelijk afscheid genomen van de heer C. J. („Kees") Crom bouw, die 't na bijna een halve eeuw ama teurtoneel nu de tijd vond om het bijltje er bij neer te leggen. „Eigenlijk zijn we het daar helemaal niet mee eens", getuigde de voorzitter mr. J. A. P. C. ten Bokkel in zijn toespraak tot de scheidende vete raan, „want wat je vanavond weer hebt laten zien, dat bewijst zonneklaar dat er nog lange jaren vol grote rollen voor je weggelegd waren. Maar omdat je besluit vast staat, moeten wij ons erbij neerleg gen, doch niet voordat wij je nog eens heel hartelijk bedankt hebben voor alles wat je in al die jaren voor het liefhebberij toneel in het algemeen, en voor Cremer in het bijzonder gedaan en betekend hebt". Onder minutenlang applaus overhandigde de voorzitter de heer Crombouw namens het bestuur als blijk van deze grote waar- ring een zilveren polshorloge. De heer Henk Bakker voegde daar na mens de werkende leden nog een idem aansteker aan toe, erbij voegend dat ook zij Kees Crombouw maar node zien heen gaan en dat het heel moeilijk zal zijn, hem als vriend en mede-speler te moeten missen. Bloemen, een dankwoord van de gehuldigde en een minutenlange ovatie van de zaal besloten deze op verzoek van de heer Crombout zelf zeer sober ge houden afseheidsplechtigheid. H. C. (Van onze correspondent in Bonn) Het merendeel van de Amerikaanse sol daten, die nu tot de bezettingstroepen in West-Duitsland behoren, hebben de oor logstijd en de eerste jaren van de bezetting niet meegemaakt. Het zijn piepjonge Ame rikanen uit allerlei kringen, die, toen de oorlog aan de gang was, nog op de la,ge re school zaten en geen flauw benul hadden van het leven en van de aard der West- Duitsers. Voor hun vertrek uit de Verenig de Staten worden ze nu voorgelicht met behulp van films. Ze behoeven het dan bijvoorbeeld niet zo heel gek te vinden, dat de Duitsers elkaar te pas en te onpas, op straat, in de tram, in een bierhuis, of in huis, een hand geven. In München is dezer dagen aan de pers zo'n film getoond, die grotendeels in de stad zelf is opgenomen. Een Amerikaanse sergeant zit op het witte doek dan al tijd in een café achter een glas bier. Een merkwaardig uitziende jonge Duitser komt aan zijn tafel zitten. Hij schuift zijn hoed achter op zijn hoofd en begint op de Verenigde Staten te schelden. Hij heeft het over „kapitalisten", „uitzuigers" en „oor- logsophitsers".De Amerikaan wordt kwaad. Hij vermoedt een communist of een dron ken ruziemaker tegenover zich te hebben. Hij zou het heerschap het liefste tegen de grond slaan, maar een stem in zyn binnen ste zegt hem, dat dit misschien niet goed is. „Denk erom", zegt hij tegen zichzelf, „dat je' op dit ogenblik de U.S.A. vertegen woordigt." Hij is verstandig; staat op en gaat aan een andere tafel zitten. De film toont ook ruïnen van stuk ge schoten en gebombardeerde huizen. Kara vanen vluchtelingen trekken voorbij. Men- sen ruimen puin op. „Vergeet dat" wordt erbij verteld, „dat zal niet meer voorkomen, tenminste niet meer in West-Duitsland". Weer opgebouwde West-Duitse steden ver schijnen, splinternieuwe auto's schieten over herstelde wegen, fabrieken draaien op volle toeren, kinderen spelen in parken. Men krijgt ook iets van de West-Duitse democratie te zien: de verkiezingen, afge vaardigden en steeds weer bondskanselier Adenauer. „Wanneer alles goed gaat", heet het ln de film, „zullen spoedig Duitse troepen naast jullie staan". Men poogt de jonge Amerikanen bü te brengen, dat de Duitsers er een ander begrip van militaire disci pline op na houden dan de Amerikanen. Men vraagt zich af of er in het toekomstige Duitse leger alweer een andere geest moet heersen dan in dat van andere landen? Maar men krijgt te horen, dat de Duitse soldaten daardoor tot de taaiste vechters van de wereld hebben behoord. Ook het onderwerp van de Duitse meisjes wordt aangesneden. Overal op de wereld, zo wordt verteld, zijn meisjes van het ene en van het andere soort. De jongens moe ten slecht gezelschap uit de weg gaan. Ze kunnen op de film zien hoe een Ameri kaanse sergeant dat in München doet Een meisje van twijfelachtig allooi heeft hem om vuur voor haar sigaret gevraagd. „Een vlammetje mag je hebben" zegt de Ame rikaan, „maar meer ook niet. Sorry." „Fatsoenlyke meisjes kan men alleen in een familiekring ontmoeten. Het beste voor een Amerikaan is een Duitse familie te leren kennen en daar aan huis te komen."

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13