Discussie over woningbouwnota met positieve toezeggingen van B. en W. In de toekomst plannen tijdiger gereed Heemsteed se raad Zandvoort Brillenspecialist Schmidt Lisse Dr. Golterman sprak over Oecumenisch congres in Evanston Zilveren jubilea bij Leger des Heils Hillegom VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Overtuigd Drie vergaderingen Pijnlijk ge troffen Oplossing in zicht Nuttige discussie M ak el aarsver zoek Volwaardige vrouw Lek Dageraad Burgerlijke Stand van Heemstede Uniformen Zandvoortse muziekkapel O'Nelly Zora wint de jaarlijkse harddraverij Aantrekkelijk programma ..Nut van het Algemeen" Auberge Bonverre geopend Indexcijfer landbouw prijzen met 1 gestegen Viering in Haarlem-Noord HET LANGDURIGE en diepgaande debat over het vraagstuk van de woning bouw in Heemstede, dat gisteren in de Heemsteedse raad naar aanleiding van de nota van B. en W. over de door de heren Verspoor en R e ij n d er s (Arbeid) gestelde vragen en een critische beschouwing in ons blad heeft een positief resultaat opgeleverd. Namens het College heeft wethouder Van Lent toegezegd, dat voor de dit jaar ingegane driejaarlijkse periode het toegekende bouwvolume van 101 woningen geheel door de gemeente zal worden gebruikt. Daarvan zijn, zoals bekend, ongeveer twintig huizen bestemd voor een achter de Bankastraat aan te leggen weg, ongeveer evenveel voor de bebouwing van een terrein aan de Laan van Insulinde en de overige zestig woningen zullen in één complex in het uitbreidingsplan De Glip worden gebouwd. Dit plan zal 26 October ter visie worden gelegd en in de raadsvergadering van November ter vaststelling wor den aangeboden. Daarna zal onmiddellijk met de uitwerking van het bouwplan worden begonnen. De wethouder heeft toegegeven, dat het nodig is, dat langer van tevoren de plannen gereed moeten liggen. Het College zal de suggesties van de heren Kooymans en Van Bruggen (Prot.Chr.) om de woningbouwvereni gingen een actiever aandeel in de woningbouw te geven en om op gezette tijden de raad niet een nota in te lichten over de stand van zaken in de woningbouw in welwillende overweging nemen. Indien de gemeente uit de provinciale migratiepot extra bouwvolume toege wezen zal krijgen zal dat gebruikt worden om de particuliere bouwers te helpen. Uiteraard was de eerste spreker over de nota de heer Verspoor, dóe in de vorige vergadering naar aanleiding van onze be schouwing van 21 Augustus de vragen had gesteld. Hij toonde zich dankbaar voor het uitvoerige stuk, hetgeen overigens niet wilde zeggen, dat hij zich bevredigd achtte. In de eerste plaats was daarin geen recht streeks antwoord gegeven op de door hem en zijn fractiegenoot Reijnders gestelde vragen. Het was veel te diep ingegaan op allerlei détails en de samenstellers waren gaan polemiseren met de krant. De door B. en W. geschetste moeilijk heden waren hem zeker niet onbekend, maar het College was aan de hoofdzaak voorbijgegaan: 9edert 28 Mei 1953 was er bij de raad geen enkel plan voor wnoingbouw ingediend. Openbare Werken was overbelast geweest, zeidien B. en W., maar wel was er tijd geweest voor de plannen voor de rioolwaterzuiverimgs- inrichting, het wijkgebouw op De Glip en een garage voor de reiniging. De woningnood, aldus de heer Verspoor, is echter volksvijand nummer één en juist daarom is de vertraging in die sector ver ontrustend. Er is geen sprake van inlopen van het tekort: eerder boeren we achteruit, zo zei de heer Verspoor. De heer Van Bruggen stelde het op prijs dat deze zaak aan de orde was gesteld. Hij bleek in het algemeen door de over machtstheorie van het College overtuigd te zijn en weet de slechte gang van zaken aan de regeringspolrtiek. Hij trok de vergelij king met de te volle schoolklassen van tegenwoordig: niemand toch zal diaar d'e wethouder van Onderwijs een verwijt van maken. Aan de andere kant wilde hij B. en W. toch wel aansporen tot grote werkzaamheid op dit gebied „nacht en dag desnoods" en ook tot enige souplesse waar het erom gaat in overleg met de planologische dienst bouwterreinen te vinden. Daarentegen bleek de heer Z e g w a a r t (K.V.P.) niet geheel bevredigd door de nota. Hij vroeg zich af of niet al te veel op het kompas van de vooroorlogse traditie was gevaren: die van de werkzaamheid der eigen-bouwers. Hij achtte het niet juist, dat in de afge lopen jaren door de gemeente 230 wonin gen waren gebouwd tegen 266 door parti culieren, volgens de cijfers in de nota. Hij meende dat er eerst huizen moeten worden gebouwd voor de Heemsteedse woningzoe kenden zelf, wier aantal nog toeneemt. De algemene indruk van de heer Zeg- waart was, dat het met de woningnood steeds bergafwaarts ging in plaats van dat de situatie heter werd en hij meende dan ook te kunnen zeggen, dat men met de woningbouw „in een slop geraakte". De heer Reijnders was het met de heer Zegwaart eens. Hij herinnerde eraan, dat in anderhalf jaar geen enkel woning- bouwvoorstel de raad had bereikt en dat de commissie voor de volkshuisvesting in die tijd drie keer bijeen was geweest. Daarin was met betrekking tot de wo ningbouw slechts gesproken over de aanleg van voortuinen. Hij wilde niet be weren, dat Openbare Werken te weinig doet, maar hij meende dat de activiteit verkeerd gericht is en in elk geval niet in de eerste plaats op de woningbouw. Dat een en ander ook het gevolg zou zijn van de personeelswisselingen bij Openbare Werken kon spreker niet voetstoots aan nemen, zo ja, dan ligt het aan B. en W. om daarin door personeelsuitbreiding te voor zien. Een kwalijke kant van dit beleid van het College achtte de heer Reijnders ook, dat Gedeputeerde Staten 't Heemsteeds lawijt over het kleine bouwvolume nu wel met een korreltje zout zouden gaan nemen. De heer Van der Linden (K.V.P.) daarentegen viel de wethouder bij en hij grondde dat op het feit, dat de heer Van Lent in de commissie voor de volkshuis vesting altijd dezelfde argumentatie had gebruikt als in de nota. De heer Van dei- Linden stemde toe, dat in de commissie ook vaak was gezegd: „We gaan de ver keerde kamt uit". Overigens bleek hij "zich wel pijnlijk getroffen te voelen door de passage uit de nota, waarin het heette, dat de „zwarte lonen" wellicht die gezonde prikkel tot arbeidsproductiviteit hadden ontnomen. Hoewel de heer Kooymans in het algemeen dezelfde opinie had als de heer Van der Linden meende hij toch wel te moeten zeggen „dat het langzaam g-aat". „Dat hoort men buiten ook wel", zo voeg de hij eraam toe. In zijn beantwoording noemde wethou der VanLent gebrek aan bouwgrond de hoofdoorzaak van de vertraging in de woningbouw. Met een oplossing van dat probleem was men al een jaar geleden, door minnelijk overleg met de planologi sche dienst, begonnen. Met het plan-De Glip kan men zich daar nu in hoofdzaak verenigen. Twee kleinere plannetjes (Ban kastraat en Laan van Insulinde) komen in de vokrende raad. De wethouder had de nieuwste cijfers opgevraagd over de bouwactiviteit van de laatste jaren: zij verschilden van de in de nota genoemde aantallen, omdat zij een langere periode heslaan. In Heemstede zijn gebouwd 230 woningwetwoningen, 86 hui zen met rijksbijdrage, 177 in de vriie sec tor en 26 op grond van herbouwplichten. De wethouder bevestigde, dat het extra bouwvolume van verleden jaar aan par ticuliere bouwers was toegevallen, omdat er geen gemeentelijke plannen waren, maar dat zou het gevolg zijn van het gebrek aan bouwrijpe grond. De wethouder bleek voor de eigen-bou wers veel waardering te hebben: „Zij heb ben Heemstede groot gemaakt, men mag ze nu niet de dupe laten worden". Toch krij gen zij nu alleen bouwvolume als de ge meente extra volume krijgt. Op die grond is kort geleden aan een ondernemer, die een flatgebouw wilde bouwen, gezegd dat er geen bouwvolume beschikbaar is. Kan hij er zelf aan komen, dan graag. De heer Van Lent wees voorts op de zuigkracht van Amsterdam en Velsen ten aanzien van de bouwvakkers, die juist dit jaar een hoogtepunt heeft bereikt. Uiter aard handhaafde spreker ziin mening, dat het plafond voor de woningbouw d'oor de regering te hoos is genomen, verder ver dedigde hij de dienst van Openbare Wer ken, welke zeer overbelast was geweest met grote projecten. Uit de repliek stippen wij nog aan, dat de heer Verspoor ziin vreugde uitsprak, dat deze discussie in elk geval een bespoe diging van de woningbouw zou bevorderen. Hij drong er nogmaals op aan. d'at de plan nen gereed zouden liggen nog voordat het bouwvolume was toegekend, hetgeen alleen maar tijdwinst zou betekenen. De heer Van Bruggen sprak in ge lijke zin: achter alles moet men de veront rusting der woningzoekenden in het oog houden. De heer Reijnders wees er nog op, dat elders wel op grote schaal wordt ge bouwd, ook in de nabijheid van Amster dam: Amstelveen en Uithoorn. Wethouder Van Lent wees erop, dat de totstandkoming van het uitbreidings plan voor De Glip, waarin plaats is voor driehonderd woningen, voor geruime tijd in de behoefte aan bouwterrein zal voor zien. Het was eigenlijk alles woningbouw en woningnood wat gistermiddag de klok sloeg. Het begon al bij die ingekomen stuk ken, waarbij een adres lag van de Bond van Makelaars met het verzoek de advies commissie voor de woningvordering een andere te laten zijn dan die voor de wo- ningverdeling. De heer Zeelenberg (V.V.D.) vond dat verzoek wel redelijk: de huiseigenaars zouden daardoor meer gevoel krijgen met een objectieve beroepsinstantie te doen te hebben dan nu het geval is, nu de twee commissies in feite uit dezelfde personen bestaan. Hij pleitte evenals in het verleden voor een open oog voor de belangen van de eigenaars, speciaal wanneer het gaat om de verkoop van leeg te aanvaarden wo ningen: dat scheelt hen een flink bedrag in vergelijking met de opbrengst van een reeds verhuurde (c.q. gevorderde) woning De heer R e ij n d e r s noemde dat laat ste niets anders dan een vorm van sleutel- geld. de heer W e y e r s (K.N.P.) sloot zich aan bij de heer Zeelenberg, de heer Van Bruggen wilde de kwestie slechts zien als een middel om meer rechtszekerheid in de procedure der woningvordering te ver krijgen. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A ridder van Rappard. meende dat met de redelijke belangen van de huis eigenaren wel zeker wordt rekening ge houden, hetgeen de heer Scheer (V.V.D.) aan de hand van eigen onpleizierige erva ring meende te kunnen betwisten. Verder vond de burgemeester dat een dubbele commissie maar dubbel werk zou geven, terwijl hij voorts stelde, dat het verlangen van de huiseigenaar om een hogere prijs voor zijn huis te kunnen maken, in geen geval een motief kan zijn. Hij bleek het en de meeste raadsleden eens te zijn met de heer Van der Linden, die stelde, dat voor alles de urgentie van de woning zoekenden criterium voor het beleid d'èr commissie moest zijn. Intussen wil het College nog wel eens bekijken of. bijvoor beeld door toevoeging van een paar advi serende leden, de vorderingscommissie als beroepsinstantie een enigszins ander gezicht kan krijgen. De samenstelling van de commissie kwam in het geding toen de herbenoeming van haar leden aan de orde werd gesteld. Me vrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y (V.V. D.) pleitte als ieder jaar voor het geven van een volwaardige plaats aa,n het enilge vrouwelijke lid, mevrouw Van der Meulen- Houwer. De heer. V e r h o e v e n (K.V.P.) wilde van zijn waardering voor de commis sie blijk geven door haar bij acclamatie te herkiezen, hetgeen reglementair niet mo gelijk is en de heer Kooymans bleek grote behoefte te hebben aan de verkiezing van een Protestants-Christelijk Md van de commissie, al was het maar als adviseur. Waarop de heer Zeelenberg: „Niet die vermaledijde zuilentheorie in deze com missie". De heer R e ij n d' e r s wees er bovendien op, dat de wet dat niet toestaat, men zit in de commissie als vertegenwoor diger van een bepaalde maatschappelijke groep. Wat het lidmaatschap van mevrouw Van der Meulen aanging, merkte de voor zitter op, diait deze niet voelt, dat zij „maar" adviserend lid is en ten aanzien van de door d!e heer Kooymans geuite wens meen de hij dat die uitgaat van de foutieve ver onderstelling, dat de politieke groepen in de commissie vertegenwoordigd moeten zijn. i Uitbreiding van de commissie is op grond van de voorschriften evenmin mogelijk. Vervolgens werden herkozen de heren H. M. van Unen, A. J. J. Verspoor, N. J. van dei- Linden, J. Schippers, J. A. A. M. van der Weiden. Mevrouw Van der Meulen, die twee stemmen verwierf, zal door het Col lege tot adviserend lid worden benoemd. Bij de voorstellen tot aanleg van de weg achter de Bankastraat en de daartoe nood zakelijke grondruil met de provincie be klom de heer Zegwaart een hem ver trouwd stokpaard, diat van het lek. Hij meende dat weer bespeurd te hebben in onze publicatie over enkele achtergronden w.n die bouwplannen voor Bankastraat en Laan van Insulinde en hij was daar zeer ontstemd over. Misschien was het daar door, dat hij in nogal kernachtige woorden tevens zijn hart luchtte toen de zienswijze van de wethouder over het tempo van de voorbereidingen voor de straataanleg niet overeenstemde met de in ons blad geuite mening. De heer Verhoeven bleek zelfs be hoefte aan een onderzoek naar dat „lek' te hebben. Burgemeester Van Rappard zei dat bij een vorige gelegenheid een dergelijk onderzoek geen enkel resultaat had opge leverd. Overigens had de heer Zegwaart bij de rondvraag ook nog wat nieuws: een naam voor het wijkgebouw in De Glip: „De Dageraad", in het licht van het juist gehouden debat inderdaad een symbolische naam, welke trouwens tevens aansluit op het complex woningen in die omgeving. De heer W e y e r s roerde weer een an der bekend punt in de raad aan: de verbin ding met De Glip, welke immers per 5 Oc tober een halfuursdienst wordt, 's avonds een uurdienst. De wijk wordt stiefmoeder lijk bedeeld, vond hij. Burgemeester Van Rappard antwoordde met een enkel cijfer: per rit wordt aan de halten De Glip en Schaepmanstraat door nog geen drie passagiers ingestapt. De heer Wevers drong niet meer aan. Vermelden wij tenslotte nog, diat de voor zitter de heer Van Bruggen geluk wenste met zijn herstel van de gevolgen van een hem overkomen verkeersongeval. ONDERTROUWD: W. J. M. Dehne en C. H. Willemse; C. Smits en A. M. van Zwieten; A. Machielsen en J. W. de Haan: J. F. van Bremen en A. Hiemstra; A. van den Bos en J. Willemse. GETROUWD: A. J. de Haan en E. Saai; A. van Vught en C. E. Delissen; A. J.. Bou- man en M. E. Slrijbos: T. C. Rozendaal en J. E. Dijkstra; C. C. de Bruin en E. W. Groe- newoud; G. W. Molenaar en M. L. J. Gies- bergen. GEBOREN: Abraham, z. van A. Burger en A. C. Boutkan: Willem Jan, z. van J. Terlouw en S F. van Breukelen; Petrus, z. van P. van der Pols en G. J. van Hoei; Frans Anton Edwin Louis. z. van C. T. M. Blokker en B. A. Heidweillen; Tage Sypko, z. van T. E. S. Domela Nieuwenhuis Nyegaard en A. Huy- gens: Franciscus Jacobus, z. van N. M. Nooy en M. A. Moorden; Petrus Bemardus Maria, z. van P. J. Smits en M. C. Kors. OVERLEDEN: Th. G. Lijnzaad. 6 mnd.: J. J. Buijze, 64 j.: C. J. Kniese, 64 j., J. M. van Luin, 86 j.; C. Bieren, 56 j. Het gaat goed met het op initiatief van de burgemeester ingestelde uniformfonds der Zandvoortse muziekkapel. Het door de stichting Touring Zandvoort gelanceerde idee om de gelegenheid te openen een mu zikant te adopteren heeft weerklank gevon den. De stichting gaf het voorbeeld door het uniform van de dirigent voor haar re kening te nemen. Aan bijdragen van parti culieren is nu reeds f1500 binnen gekomen, zodat twaalf leden van de kapel geünifor meerd kunnen worden. Zij telt echter 34 leden! Er moet dus nog een en ander ge daan worden. Onder het gemeentepersoneel wordt een inzameling georganiseerd; men hoopt de beide gemeente-ambtenaren, die in de kapel musiceren, te kunnen adopte ren. Ook van andere zijde is actieve mede werking toegezegd. De muziekkapel zit ondertussen evenmin stil.. De leden zullen zelf ook een bijdrage geven voor het uniformfonds. Maar men wil het volgende zomerseizoen niet alleen geüniformeerd voor de dag komen, maar ook met een répertoire dat klinkt als een klok en daarvoor moeten de instrumenten worden vernieuwd en aangevuld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacob, z. van A. Koning en E van Roon. GETROUWD: R. F. P. Meulman en G. M M. Steenken; W. Schmitz en W. Seders; A W. Onderwater en R. Schaap. ADVERTENTIE BARTEL JORIS STRAAT 21 - TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Aanblik van het nieuwe bijkantoor van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant op het Soendaplein, dat thans officieel in gebruik is genomen. Voor de jaarlijkse draverij te Lisse be stond Donderdagmiddag maar matige be langstelling wegens de aanhoudende aan wezigheid van Pluvius, zodat slechts de ware liefhebbers van deze sport tot het bittere einde bleven. Een 22-tal paarden verscheen aan de start op het zware par cours, dat met elke rit zwaarder werd. Voor de derde omloop kwamen zes paarden in het strijdperk: Oostar, O'Marijke, Queen Belwin, prinses Zora, O'Nelly Zora en Nuni Brewer. Na spannende ritten vielen af Oostar, Queen Belwin en Nuni Brewer, die met elkaar de 4de, 5de en 6de prijs deelden. O'Marijke wist in een tweetal rit ten Prinses Zora van zich af te schudden en bond nu de strijd aan met O'Nelly Zora. Na een drietal uiterst snelle ritten moest zij nu de vlag strijken, zij het met gering verschil in de laatste rit. De totaal-uitslag is derhalve: 1ste prijs met daaraan verbonden kampioenschap van Zuid-Holland, f 1100.en een beker, beschikbaar gesteld door de dir. HOBAHO: O'Nelly Zora, eigenaar en berijder: J. Wa genaar; 2de prijs f 450.O'Marijke. eige naar gebroeders Konijnenburg, berijder A. Th. Knijnenburg: 3de prijs: Prinses Zora, eigenaar J. W. Kouffeld. berijder J. Wa genaar. In de Witte Zwaan had na afloop de prijsuitreiking plaats door de hoofdbe stuurder, de heer Van der Poll. Het Departement Lisse van het Nut van het Algemeen heeft voor het seizoen 1954- 1955 weer een aantrekkelijk programma gereed. Op 14 October spreekt de bekende schrijver Maurits Dekker over „Waar wij om lachen", op 2 November ir. Roderkerk over „Herfst en winter in de Kennemer- duinen", op 29 November oud-gezagvoer der Veenendaal over „Luchtvaart, heden-, verleden- en toekomst". Op 17 December komt de firma Van Houten met een film avond. Op 20 Januari spreekt professor Minnaert van de Sterrenwacht over atoom energie. Op 15 Februari spreekt dr. Mel- chior uit Haarlem over „Dx-ie maanden op de Amazone". Er heerste gisteravond in hotel Oud-Sint Jan aan de Jansweg te Haarlem een fees telijke stemming. De ï-eden waarvan was, dat de heer en mevrouw H. L. Dahmen hun Auberge Bonverre voor een twintigtal ge nodigden ten doop hielden. De belangstelling van de aanwezigen ging vooral uit naar de intieme achterzaal van het restaurant, waar met kleine, maar met zorg gekozen middelen een prettige sfeer was geschapen, welke geheel past bij de specifiek Franse schotels welke er wor den geserveerd. Aardige wandschilderin gen, wat guirlandes van wijnranken en een wandlijst van flessen dragen daartoe bij. Tijdens de iriwijdingsmaaltijd werden vele geestige tafelspeeches gehouden, wel ke, hoe verschillend van woordkeus ook, alle ovei-eenstemden in de waardering voor het initiatiefrijke echtpaar Dahmen, dat Haarlem een aantrekkelijk eethoekje heeft bezorgd, dat zich zeker in de gunst van vele gastronomen liefhebbers van de Franse keuken zal gaan verheugen. In de Remonstrantse kerk aan de Wil- helminastraat hield gisteravond dr. W. F. Gclterman een voordracht over „Jezus Christus, de Hoop voor wereld en kerk." Hij opende hiermee de reeks van drie lezingen, die de Oecumenische Raad van Haarlem en omstreken, in samenwerking met de volksuniversiteit, organiseert naar aanleiding van de tweede vergadering van de Wereldraad van Kerken in Evanston. Dr. J. H. Stelma en mr. F. L. S. baron van TuyJl van Serooskerken, die beiden ook de Evanston-vei-gadering bijwoonden, zullen de twee volgende voordrachten verzorgen. Dr. Golterman bepaalde zich in zijn lezing tot de geestelijke inhoud van twee nauwsamenhangende onderwerpen: het hoofdthema van de Evanston-vergadering „Jezus Christus, hoop der wereld" en het onderwerp der eerste sectie „De eenheid, verscheidenheid en gescheidenheid der kerk." Hij benadrukte het verschil in uitgangs punt tussen de eerste vergadering in Lund (Zweden) in 1952 en die te Evanston. In Lund ging men van de verdeeldheid der kerken uit, en bleef men bezig met het uit eenzetten van de verschillende standpunten der vertegenwoordigde kerken. Dit leidde op de duur tot een zekere steriliteit, een uitweiden over de randgebieden van het Oecumenische doel. In Evanston ging men wei-ken vanuit het centrum der oecumeni sche problematiek: Wat is de onlosmake lijke eenheid van Jezus Christus en de Kerken. Over dit probleem is een rapport gepubliceerd, dat een der belangrijkste oecumenische geschriften is. De gedelegeerden in Evanston werden het eens, dat Jezus Christus de hoop van de wereld is. Zij kwamen tot deze nood zakelijke eenheid, dit gelijke uitgangspunt, door het verschijnsel te bespreken, dat wanhoop een typisch Westers verschijnsel is, en de hoop in het Oosten in vele geval len een valse hoop is, gebaseerd op armoede en honger, en verlangen naar zekerder sociale voorzieningen, zoals het communis me die in het Oosten predikt met groot succes. Ook gaf spreker de debatten weer, onder andere tussen orthodoxen en sociaal- evangelischen, over de eschatologie, de leer over het einde der dingen; debatten, die zich vooral in de theologische sector af speelden. Toen men het eens was geworden in Evanston over de gedachte „Jezus Christus, Hoop van de wei-eld," diende zich onmid dellijk als tweede thema aan „Het nieuwe Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoont het indexcijfer van de landbouwprijzen (basis 1949-'50-1952-'53 100) een stijging van 107,1 in Juli tot 108.2 in Augustus 1954 (1%). Het prijsindexcijfer voor akkerbouw producten liep terug van 132,7 in Juli tot 130,2 in Augustus (1,9%). Bij de veehouderij producten daalde het indexcijfer van de prijzen van rundvlees en paarden, daarentegen steeg het index cijfer voor varkensvlees, eieren en melk, waardoor het gx-oepsindexcijfer opliep van ,100,4 in Juli tot 101,9 in Augustus (1,5%). Het indexcijfer van het totaal der pro ductiekosten onderging onder invloed van een stijging der voeder- en kunstmest stoffen een geringe verandering namelijk van 110,3 in Juli tot 111,2 in Augustus. leven", of hoe deze overtuiging op aarde dient te worden verwezenlijkt door de ker ken, die beginnen waar de eschatologisch gerichte bijbel ophoudt. Als Jezus de Hoop van de wereld is, moeten de kerken daarin eenheid vinden. Weer deed zich de proble matiek van Lund voor, maar als door- braaksgedachte kwam: „Is het niet zondig in Jezus' naam vei'deeld te zijn." Men werd het eens, dat vei-scheidenheid van gaven en geest door God gewild is, dat er dus verschillende kerken mogen bestaan. Maar deze verscheidenheid mag nooit tot sepa ratie, afscheiding, leiden; dan begint de zonde. Als eindconclusie op de redenering Jezus is de Hoop, Het Nieuwe Léven, volgde Jezus en de Wereld; het probleem van het koninkrijk Gods op aarde, in het nu of in de toekomst. De Evanston-gedelegeerden kwamen tot de conclusie, dat de confessionele oogklep pen moeten wegvallen, opdat elke gelovige het oog kan richten op de wex-eldnood en Jezus Christus als enige Hoop. „Slechts een terugkeer tot het kruis van Christus kan ons redden, van de verdeeld heid, die Hij voor ons aan het kruis over- won." Met deze omschrijving van taak en doel der Oecfumenie besloot dr. Golterman zijn lezing en verslag van de Evanston-vergade ring over het hoofdthema en het thema der eerste sectie. Er had zich gisteravond een talrijk pu bliek gevormd dat de bijeenkomst van het Leger des Heils, afdeling II, met aandacht volgde. 21 officieren die werkzaam zijn in Haarlem-Noord of er een taak vervulden, vierden namelijk hun zilveren feest in deze gemeenschap. Het Leger gedenkt dit hoog tepunt door enkele feestelijke bijeenkom sten, waai-van het week-end de sluitsteen vormt. Om half acht Zaterdagavond ver welkomt men een groep cadetten van de kweekschool in Amstelveen, die men met muziek binnen zal halen; in optocht be geeft men zich naar het gebouw in de Ber kenstraat waar de avond zal wox-den door gebracht. Zondagmorgen staat een dienst in de Ceramstraat op het program, die om 10 uur aanvangt, terwijl er om 2.30 uur 's middags een openluchtdienst op het Frans Halsplein is. Om halfzeven en half- acht komt men tenslotte op het Soenda plein tezamen. Vele jubilarissen spraken op de gister avond gehouden bijeenkomst in het gebouw van de N.P.B. aan de Berkenstraat woor den van dankbaarheid. Zo zeide adjudant Taat van de voorbije kwart eeuw. die zo snel passeerde, niet veel bijzonderheden te kunnen vertellen of het moest een huwelijks inzegening zijn die hij eens verrichtte en waaraan hij, altijd nog met het grootste ge noegen terug denkt. Ook de trouwe bezoe kers van de Zondagmorgenbijeenkomsten werden door de heer Taat gememoreerd; ze zijn voor de Heilsoldaat van groot be lang omdat medeleven zijn taak verlicht. Kolonel W. Hoenderken sprak over de waardering welke het Leger in vele krin gen geniet. Hij citeerde de predikant, die eens een samenkomst bezocht en verklaar de getuige van een getuigenis te zijn ge weest. Waar het op aankomt in dit leven, zeide de kolonel, is dat wij uitdragen wat wij ervaren, want alleen dit kan de liefde voor God zuiver houden. Ook mejuffrouw ds. De Klark heeft veel te danken aan het Leger dat haar sterkte voor de moeilijke taak in de wereld. Zij ver klaarde, in het midden van deze kameraden de liefde voor zielen te hebben gevonden en was ervan overtuigd dat ook in het Noordelijk stadsdeel men de kracht en zin van het gebed erkent. Nadat mevrouw De Munk-Nieuwenhuis haar geschiedenis verhaald had haar liefde voor de Heilsgemeenschap dateert van de Kerstbijeenkomst van de Gezins bond welke ze eens, tegen haar zin, bij woonde sprak de heer Hoenderken het slotwoord. Ondanks alles is er vrede mogelijk, al dus de kolonel, want in het voortbruisend e, jachtige leven staan wij als Christelijke boodschappers. Men is te Manokwari (Nieuw-Guinea) bezig de grondslag te leggen voor de cacao cultuur aldaar. Deskundigen zijn na uitgebreide onderzoekingen tot de conclusie gekomen dat de voorwaarden gunstig zijn om deze cultuur te realiseren. Onze foto geeft een overzicht van een kwekerij van cacao-planten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriaan Willem Frederik, z. van J. H. Möhlmann en C. M. Zonneveld- Elisabeth Margaretha Hendrika, d. van H. Lancee en G. A. Bijkerk; Alida Maria, d. van G. van Loon en M. Turk; Rosalina Theresia, d. van C. van Marie en H. A. Metz. ONDERTROUWD: Fr. Bijwaard en C. van de Loo: L. van Diest en M. Post. GETROUWD: Chr. M. van Ti-igt en M. T. J. Oudejans.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15