Accoord in Londen zal Attlee wind in de zeilen geven K.L.M. film vrijwel gereed Kentering ten gunste van de bestuurspolitiek merkbaar Radio laat zich niet door Televisie verdringen Wereldexpositie Brussel 1958 richt zich op de toekomst Oppositie is gedoemd tot verzwakken Britse toestellen-industrie beleeft een ongekende bloei Bijzondere plaats ingeruimd voor de internationale organisaties „Meet the people" naar vele landen VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Filmstudieweek te Utrecht Kleurrijke radio show in Earls Court Concertgebouworkest naar Amerika vertrokken Duitse neutralisten het water opgejaagd Een crematorium te Rotterdam? Russische orchidee voor mevrouw Summerskill Franse socialisten wegens val van de E.V.G. gestraft Het valt te bezien of de morele nederlaag, zoals velen de magere formele over winning van de Labourleiding aangaande Duitslands herbewapening beschou wen, zo betreurenswaardig is als zij op het oog lijkt. Want dit was een van de grootste en moeilijkste beslissingen in de historie van de partij. Attlee had ge makkelijk praten, toen hij eiste dat het Labourcongres alle gevoelens overboord zou zetten. Attlee zelf kan zich als een politieke ijskast gedragen. Toen tijdens de stemming de spanning onhoudbaar was, las hij rustig zijn krant, zoals hij na zijn toespraak pijprokend figuurtjes zat te tekenen, waarvoor hij beroemd is. Toen partijsecretaris Morgan Phillips met bevende vingers de uitslag van de stemming voorlas, bleef Attlee onbewogen in zijn krant kijken Nu de kogel door de kerk is en aan de democratische regels is voldaan, zal men het besluit, dat toch nog een grotere meer derheid heeft behaald dan de rekenaars hadden verwacht, moeten eerbiedigen en het hoofdstuk als afgesloten beschouwen. De Duitse herbewapening is thans dichter bij dan op een van de voorgaande congres sen het geval was. Over het algemene be ginsel is men uitgepraat, hoeveel haken en ogen er ook nog overblijven bij 't zoeken van een methode, welke de aanhechting van de bondsrepubliek aan het Westen aanvaard baar moet maken. Dat is het vraagstuk dat de staatslieden in Lancaster House trachten op te lossen. De aangenomen bestuursresolutie laat tenslotte elke regering vrijheid van hande len in de zich voortdurend wijzigende si tuatie. De negen ministers kunnen de tekst zonder meer aanvaarden, omdat zij de toe stand van dit ogenblik dekt. Als Attlee binnenkort in Churchills schoenen zou ko men te staan, dan biedt de resolutie hem ruimte genoeg voor schipperen, omdat zij, hoever men er ook mee zal kunnen gaan, tenslotte geen vrijbrief is voor Duitse be wapening zonder meer. Geen enkel ver antwoordelijk politicus, allerminst Ade nauer zelf, zal instemmen met een herrijze nis van het Duitse militarisme in vooroor logse vorm. Als het al nodig mocht zijn de Labourleiders in dit opzicht te binden, dan vormt de reusachtige omvang van de „rttin- derheid" van het congres een afdoende waarschuwing voor elk avontuur. Bevan buk'- Evenmin mag Bevan's invloed worden overschat. Twee jaar geleden steeg zijn ster in Morecambe (Lancashire), omdat hij het gelijk aan zijn zijde had met zijn critiek op het topzware Britse bewapeningspro gram, dat de zegen van de minister van Financiën Gaitskell had ontvangen. De fout werd door Churchill hersteld. Ook Bevans ijveren voor meer naastingen wierp vruchten voor hem af. Het leek alsof Att lee, die op het congres van Morecambe bleef zwijgen, had afgedaan. De vakbewe ging ziedde van woede en dreigde zelfs een andere politieke partij te stichten in geval Labour naar Bevan zou omzwaaien. Nu is dat alles anders. Attlee's prestige is nooit groter geweest dan op het ogenblik, door dat hij Churchills vredesvoorstel, dat op niets was uitgelopen, had overgenomen. Het heeft tot aller verbeelding gesproken, dat Attlee met Malenkov heeft gepraat en met de Chinese leiders. Attlee is de wereld om gereisd, ook om de tegenstand in zijn eigen partij tegen Duitse bewapening te breken. Door het nieuwe overwicht, dat hij als vredesapostel heeft verworven, zou de partij hem in zijn nog steeds voorzichtige Duitse politiek misschien gemakkelijker volgen. Dit is niet geheel gelukt, want na Genève en de vele vriendelijke woorden over China, vraagt men zich af of er dan niet met de communisten over Duitsland zaken kunnen worden gedaan. Maar Attlee heeft sinds zijn terugkeer uitdrukkelijk het verschil onderstreept tussen Russen en Chinezen. De laatsten waren meegaander en vol bezieling, Moskou bleef enghartig. Maar al was Attlee dan China's voor vechter, vooral wat Pekings eis inzake For mosa betreft, Labours linkervleugel kon hij op die manier toch niet verzoenen met de partijpolitiek jegens Duitsland. Men wil blijven hopen op het wonder van onderhandelingen met de Russen en ook al gelooft men er niet meer in. Het bleef voor velen, die helemaal geen Bevan- aanhangers zijn onmogelijk de sprong naar Duitse herbewapening zelfs niet *in ge matigde vorm te maken. Zowel bij La bour als bij de vakbeweging plegen de aan gesloten organisaties maanden tevoren te bepalen hoe zij stemmen zullen. Velen hadden hun stem vastgelegd onder omstan digheden die op het ogenblik niet meer gelden. Ook waren er de pacifisten, die niet alleen tegen Duitse, maar tegen elke bewapening zijn. Aangezien veler oppositie niet diep ging, Woensdag, de tweede dag van de film studieweek te Utrecht, heeft dr. B. Bart- ling, psycholoog te Doetinchem, een refe raat gehouden over het onderwerp „de tijd als filmaesthetisch element". Als eerste inleider van de middag sprak dr. John B. Knipping O.F.M. over het on derwerp „Film en amusement". Hij stelde, dat het filmamusement als een belangrijke, positieve levenswaarde beschouwd en be handeld dient te worden. De weg van de toeschouwers naar de waardering van het artistieke filmwerk voert, duidelijker dan bij welke andere kunstvorm ook, langs het amusement. De toeschouwer moet echter geleerd worden de filmtaal te verstaan. Spreker pleitte voor een her-waardering van het amusement als positieve levens waarde. De dag werd besloten met een lezing van de heer Karei Reisz uit Londen over de filmmontage. Aan de hand van vele voor beelden op smalfilm behandelde de in leider achtereenvolgens de filmmontage tijdens de geluidsperiode. Hij besprak ver volgens de nauwe relatie tussen theorie en practijk en besloot zijn referaat met enkele opmerkingen over de beslissende factor, die de montage vormt in de filmstijl. De avonden werden gevuld met een film voorstelling in het universiteitshuis, waar de Utrechtse Studenten Filmliga een aan tal films uit de archieven van het Neder lands Filmmuseum vertoonde. zal waarschijnlijk onder invloed van de meerderheidsresolutie en van de politieke ontwikkeling het verzet tegen het partij- beleid verzwakken. Rekbare resolutie Degenen, die Attlee als de verliezer be schouwen, dienen zich rekenschap te ge ven van de situatie zoals deze zou zijn als de bestuursmotie inderdaad verworpen was met soortgelijke getalsverhouding. Dan zou het er bedenkelijker hebben uitgezien voor Labours Lagerhuisfractie. Deze zou aan handen en voeten gebonden zijn geweest, al kan de partij de fractie formeel niet bin den. Attlee, die als middenfiguur een meester is in de schipperkunst, kan met zijn rekbare congresresolutie nog alle kan ten uit. Vandaar dat de weifelaars in de fractie, die in geval van een Bevan-zege wellicht diens zijde hadden gekozen, nu waarschijnlijk de officiële richtlijn-zullen volgen. Dat geldt ook voor anderen, die zich in Scarborough niet van hun vooroordelen konden losmaken. Het overstag gaan van Desmond Donnelly, tot voor kort een Be- van-paladijn, kan een teken zijn van de nieuwe ontwikkeling. Van de weerbarstige Bevan met zijn moeilijk karakter krijgt men langzamerhand genoeg. Ook het feit, dat Anthony Greenwood, die Bevan wel vaak volgt, maar geen Bevanist is, in het bestuur is gekozen op de plaats die Bevan heeft vrijgemaakt, kan wijzen op een ken tering. Nog meer spreekt daarvoor de omstan digheid, dat Gaitskell met een voorsprong van twee tegen één Bevan in de strijd om de functie van penningmeester heeft ver slagen. Op de gemoedsgolven, verwekt door het Duitse probleem, is Bevan mee omhoog gedreven. Nu dat vraagstuk vol gend jaar waarschijnlijk niet meer in het brandpunt van de belangstelling zal staan, is het de vraag of de Bevangroep bij ge brek aan fel omstreden onderwerpen haar invloed zal kunnen handhaven en niet te ruggebracht zal worden tot wezenlijker verhoudingen (Van onze correspondent in Londen) Er is geen sprake van, dat in het televisie-gezinde Groot-Brittannië de geluids radio naar de tweede plaats zou zijn gedrongen. Integendeel. Beide vormen van aether-amusement breiden zich nog steeds uit, waarbij de gewone radio zich prachtig handhaaft. Tégenover tien millioen radiotoestellen zijn er 3,4 millioen televisietoestellen in gebruik. De betrekkelijke welstand van het Engelse volk weerspiegelt zich in de levendige en kleurrijke radio- en televisie-tentoonstelling de grootste ter wereld welke thans voor de 21ste maal in Londen wordt gehouden. Reeds de aanblik van de honderden fleurige stands, omstraald van licht, is een attractie, welke nog verhoogd wordt door het vele dat er te doen is. Het lijkt als of de hele BBC tijdelijk naar de reusachtige hall van Earls Court is verhuisd, waar enorme studio's zijn verrezen. liet publiek kan daar de popu laire sterren achter glas bewonderen. Duizenden bezoekers vullen telkenmale de tribunes van de televisie-arena, waar zij worden vergast op heuse cowboys op paarden, schoonheidskoninginnen, circusolifanten en alles was er verder bij televisie te pas komt. Deze radioshow trekt honderdduizenden bezoekers. Een kijkje aan dek van het oude Britse Koninklijke jacht „Victoria en Albert". Het schip was opgelegd in 1S97; vier jaar later voer het naar PortsmouthEen tijd lang heeft het daar in een afgelegen deel van de haven gelegen. Er bleef echter steeds een bemanning van twee officieren en 28 man aan boord. Thans wordt het schip gesloopt. Op echt-Amsterdamse wijze heeft de hoofdstad afscheid genomen van de leden van het Concertgebouworkest, die vanmor gen tezamen met hun familieleden to taal 350 personen in een extra trein van zes wagons om twee minuten voor negen van het eerste perron van het Centraal Station te Amsterdam naar Rotterdam zijn vertrokken, waar het gezelschap zich in scheept on de „Rijndam". Tientallen vrienden en bekenden en tal loze reizigers, die merkten, dat er iets gaande was, hadden zich op het eerste per ron aan de Westzijde verzameld. Handen werden gedrukt, de flitslampen der foto grafen flitsten onophoudelijk en de Am sterdamse politiekapel speelde ten afscheid. Toen klonk via de luidsprekers het vrien- delijke doch dringende verzoek of de dames en heren voor de extra trein van het Con certgebouw wilden instappen. Even later zette de trein zich in beweging, onder de pittige tonen van de „Stars and stripes"- mars, die onder de overkapping nog eens extra luid klonk. De tien weken durende tournee van het Concertgebouworkest was begonnen. i Zoals bekend is, zijn de heer Eduard van i Beinum en zijn vrouw reeds per „Noor- dam" vooruitgereisd naar Amerika. De di- i rigent Raphael Kubelik reist per vliegtuig. BONN (ANP) De „Bond van Duit sers", een der kleine neutralistenpartijen in de bondsrepubliek, heeft bij de rechtbank van Arnsberg in Westfalen een klacht in gediend tegen de politie van Hamm, die de partijdag der partij verboden heeft. De par tijleiders wilden daar tijdens het afgelopen weekeinde bijeen komen, doch de politie greep in omdat de bond van Duitsers bij vorige gelegenheden de bondsrepubliek „met boos opzet verachtelijk gemaakt en haar grondwettelijke orde beschimpt heeft". Nadat de neutralisten in Hamm waren weggestuurd, hebben zij getracht in Keulen onderdak te krijgen, doch ook daar werden zij afgewezen. Zij hebben tenslotte een passagiersschip gehuurd en hun partijcongres tijdens een retourvaart tussen Keulen en Honnef ge houden. Leider van de „Bond van Duitsers" is de vroegere rooms-katholieke rijkskan selier dr. Wirth. De partij kreeg vorig jaar bij de verkiezingen voor de Bondsdag een gevoelige klap, nadat zij door de regering was beschuldigd verkiezingsgelden uit de Sovjetzóne te hebben ontvangen. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. C. Tanis, hoofd commies, chef van de afdeling Onderwijs en Militaire Zaken ter secretarie, plaatsver vangend secretaris der gemeente Haarlem mermeer, te Hoofddorp. De radio- en televisie-industrie kan de orders nauwelijks verwerken. In 1953 wer den twee millioen radiotoestellen geleverd, waarvan de helft voor export, voorname lijk naar de Britse overzeese gebieden. Dank zij de kroningsfeesten behaalde de televisieproductie een record van 1,2 mil lioen toestellen en de cijfers van het lopen de jaar zijn nog hoger. In de Britse radio- en televisie-industrie zijn 125.000 personen werkzaam. Sinds de oorlog is de export verdrievoudigd. Een nieuwe prikkel tot aanschaffing van televisietoestellen vormt het komende com merciële programma, dat in concurrentie met de BBC volgend jaar gaat beginnen. Eind 1955 zal de BBC alleen reeds over elf televisiezenders beschikken; twee jaar daarna zullen het er achttien zijn. Op het ogenblik bestrijkt de televisie reeds 84 per cent van de bevolking. De bekende zender van Alexandra Palace wordt in 1956 ver vangen door het nieuwe station op het ter rein van het voormalige Crystal Palace, dat zesmaal zo krachtig zal zijn als het oude. In Whitf City verrijst een televisie- stad, waar eindeloze rijen studio's in sier lijke vorm om de technische en admini stratieve gebouwen worden gegroepeerd. Reclatnegolf De dichtste bevolkingscentra Londen, Zuid-Oost-Engeland en de Midlands zullen meteen door de nieuwe commerciële zenders worden bereikt. De nieuwste toe stellen kunnen zowel op de BBC als op de reclame-golf worden afgesteld. Groot- Brittannië is het moederland van de tele visie. Deze Britse vinding werd reeds in 1936 op vrij grote schaal toegepast. Toen de oorlog uitbrak, bezat Londen reeds 20.900 TV-kijkers, terwijl de Verenigde Staten pas na de oorlog met televisie zijn begonnen. De Engelsen gebruiken een an der lijnenstelsel dan elders in zwang is: het 405 lijnensysteem, dat volgens de En gelsen betere mogelijkheden bezat tot ver dere ontwikkeling en in de praktijk even goed is als het 625 lijnen-systeem, dat in ons land gebruikt wordt. Het 405-lijnen- stelsel was goedkoper en nam ook minder plaats in de dicht bezette aether in. De Engelsen geven toe, dat hun beeld mis schien minder helder is dan dat wat men op het vasteland ontvangt, maar zij be weren, dat het Britse beeld rustig is en niet vervaagt, hetgeen op het continent wel het geval zou zijn. Voor projectie televisie voelt men niet veel. Slechts één percent van de toestellen bezit deze mo gelijkheid. Men geeft de voorkeur aan rechtstreekse waarneming op de witte bol. Men kan een kwartier door de overdekte televisie-straat slenteren op de Londense show en 97 toestellen gelijktijdig in wer king zien, waardoor vergelijken mogelijk is. De prijzen variëren tussen de 400 en de 1850 gulden. De toestellen, die het meest in trek zijn, liggen in de 600-gulden-klasse Het meest gewild is het scherm met een breedte van 42,5 cm. De kleinere gaan er langzamerhand uit, ook al omdat men vaak zijn buurman de loef wil afsteken. Het scherm van 52,5 cm heeft zijn intrede ge daan. De kwaliteit van de ontvangst is zo verbeterd dat men het aandurft beelden te vertonen, terwijl de stands baden in een zee van licht. A f betalingssysteem De grotere vraag naar radio- en televisie toestellen is aanzienlijk bevorderd door het herstel van het afbetalingssysteem. De voortreffelijke kwaliteit van het geluid in de televisie-toestellen heeft gemaakt dat men een radio-toestel wil dat minstens zo goed is. Oude radio-toestellen worden op grote schaal van de hand gedaan. Toen televisie nog een nieuwtje was, leek het alsof de tijd van de geluidsradio voorbij was, maar thans is het zo dat de verstan dige kijker en luisteraar de programma's, waarvan hij gaat genieten, zorgvuldig tegen elkaar afweegt. Er zijn maar weinigen, die vijf uur per dag voor hun TV-toestel zit ten. Kijken en luisteren wisselen elkaar af. Er is tussen geluidsradio en televisie een zekere arbeidsverdeling ontstaan. Mu ziek en lezingen bijvoorbeeld komen het best voor de radio tot haar recht, terwijl discussies, waarbij het niet alleen op de stem van de sprekers, maar ook op hun gebaren en mimiek aankomt, bij voorkeur per televisie worden gevolgd. De geluidsradio krijgt een nieuwe kans door speciale ultra kortegolfzenders met toepassing van het systeem der frequentie modulatie, waardoor de ontvangst in hoge mate zal worden verbeterd. Ook de nieuwe langspeelplaten doen hun invloed gelden op de verkoop van radio's met pickups. Het duurste radio-meubel kost zesduizend gul den. Een snufje is het toestel dat u 's mor gens met lichte muziek wekt, uw bed lampje aanknipt en uw theewater aan de kook brengt. Maar hoe snel de techniek ook voort schrijdt, er zijn nog genoeg mensen aan wie dit alles niet besteed is en die trouw blijven aan de aloude koffer- gramofoon met slinger, waarvan er nog duizenden over de hele wereld verkocht worden De tentoonstelling geeft ook een beeld van de fantastische ontwikkeling van elec- tronische apparaten. Opmerkelijk is de „Sarah" voor het redden van in zee geval len vliegers, waarmede de R.A.F. wordt uitgerust. Het is een miniatuur-radiozender en -ontvanger, waterdicht en bestand tegen schokken en temperatuurswisselingen. Een daarmee uitgeruste drenkeling kan ook met zijn redders spreken. De Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding is voornemens in samenwer king met de Algemene Vereniging voor Lijkverbranding, naast de twee hier te lande bestaande crematoria, een derde op te richten. Zij geeft als plaats van vesti ging de voorkeur aan Rotterdam. Zij heeft zich daarom tot B. en W. van Rotterdam gewend met het verzoek de benodigde grond beschikbaar te stellen. Bij de behandeling van deze aanvraag zijn niet alleen in de commissie voor Open bare Werken, doch ook in het college van B. en W. principiële bedenkingen tegen het verlenen van medewerking aan de bouw van een crematorium gerezen. De meerderheid van de commissie en van het college deelde deze bedenkingen echter niet. B. en W. zullen daartoe met de vereni ging contact blijven onderhouden en zo spoedig mogelijk een stuk grond in koop of erfpacht aanbieden, tenzij mocht blijken, dat de gemeenteraad daartegen overwe gend bezwaar zou hebben. Van half April tot half October 1958 zal te Brussel de algemene wereldtentoonstel ling worden gehouden, de grootste tot nu toe. België heeft uitnodigingen gericht tot de 56 landen, waarmee het diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Aan de Brusselse wereldtentoonstelling in 1935 namen twin tig landen deel. Behalve aan de nationale paviljoens der landen, zal een bijzondere plaats worden ingeruimd voor de grote internationale organen, die door hun doel stelling en verrichtingen een allesomvat tende wereldgeest vertolken. De UNO, de F.A.O. (Voedsel- en Landbouw Organisa tie), de UNESCO (Opvoedkundige, Weten schappelijke en Culturele Organisatie), het I.L.O. (Internationale Arbeidsbureau), het Raad van Europa, de OEES (Organisatie voor Europese Economische Samenwer king) en het Internationale Rode Kruis zijn uitgenodigd op gelijke voet van de sou ver e ine mogendheden deel te nemen. Er zal een paleis voor wereld-samenwer king komen, een paleis der wetenschap en een paleis der kunsten. Het terrein van de wereldtentoonstel ling omvat, behalve de vlakte van de Hey- sel, met de reeds bestaande gebouwen, ook het Bospark, het publieke park van Lae- ken en het domein van de Belvedère. Het terrein beslaat een oppervlakte van 185 ha. Uitgaande van de ervaringen, die men heeft opgedaan in 1935, houdt men reke ning met een totaal bezoek van 25 mil lioen, gemiddeld 125.000 personen per dag. Op dat cijfer, dat op bepaalde dagen naar schatting zal stijgen tot 250.000, heeft men de voorbereiding van de verbindingen, de parkeerplaatsen, de hotelaccommodatie en de verdere organisatie gebaseerd. Zo zullen er twee grote parkeerruimten komen in de naaste omgeving van het ter rein van de tentoonstelling, voor 30.000 auto's. Voorts zullen er uitneembare hötels komen, om te voorzien in de grote behoefte aan gelegenheid tot verblijf. Deze hotels zullen na afloop van de tentoonstelling worden overgebracht naar de toeristen centra in de Ardennen.Er wordt voor snelle verbindingen gezorgd tussen de parkeer ruimten en het terrein van de tentoonstel ling, voorts voor het vervoer op het grote tentoonstellingsterrein zelf. Helicopterdienst Het vliegveld Meisbroek zal met het ten toonstellingsterrein in verbinding staan door een helicopter-dienst. Er wordt een technische apparatuur opgebouwd, waar door het mogelijk zal zijn, onmiddellijk aan te geven waar in België en in de omrin gende landen hotelgelegenheid is. De Belgische departementen zullen bij zondere voorzieningen met betrekking tot de wegenaanleg, de electriciteitsvoorzie- ning, de verbindingen en reisgelegen heid in het algemeen treffen. De terreinen worden gratis ter beschikking gesteld van de deelnemende landen. Het bouwen van de paviljoens komt echter voor hun reke ning. Men begroot de kosten van de ten toonstelling op ongeveer 10 milliard Bel gische francs volgens de commissaris- generaal der Belgische regering, oud-minis ter baron Moens de Fernig, die de leiding van de organisatie in handen heeft. De tentoonstelling die onder de hoge be scherming is geplaatst van de Belgische koning, valt onder de algemene tentoon stellingen der eerste categorie, zoals dat door het internationale bureau voor ten toonstellingen (B.I.E.) in 1953 te Parijs werd vastgesteld en goedgekeurd. De tentoonstelling wil de mens wak ker schudden, ongeacht zijn nationali teit, geloof of ras, gezien de steeds meer dringende menselijke noden. De snelle technische vooruitgang brengt de gehele wereld onvermijdelijk naar haar vereniging. Het is nu reeds nodig, alle vraagstukken uit een wereldoog punt te beschouwen. Onder dit teken der toekomst, dient de tentoonstelling zich aan. Nederlandse bloemen Voor het eerst zal er een afdeling zijn van de Belgische Kongo en Roeanda- Oeroendi, op eenzelfde voet als de Bel gische afdeling. Industriële, commerciële, culturele, folkloristische, sportieve en so ciale manifestaties zullen een belangrijke plaats innemen. Men kan verwachten dat Voorzitster van de Labour-partij SCARBOROUGH (Yorkshire) (Reuter) Woensdag is dr. Edith Summerskill tij dens een vergadering van het bestuur van de Britse Labourpartij tot voorzitster voor het jaar 1954/55 gekozen. Op een recep tie te Scarborough droeg dr. Summerskill, de enige vrouw in de Labour-missie van enige tijd geleden naar de Sovjet-Unie en Communistisch China, een orchidee, die een onbekende afzender haar uit Moskou had gezonden. Tijdens het verblijf van de mis sie te Moskou had Georgi Malenkov een boeket bloemen voor dr. Summerskill ge plukt in de tuin. De nieuwe voorzitster verklaarde tot een correspondent van Reuter tijdens haar be stuursperiode alles in het werk te zullen stellen om bezoeken tussen het Oosten en het Westen te bewerkstelligen, „Ik heb hierover reeds gesproken met Malenkov en de Chinese premier Tsjoe-En-Lai", al dus dr. Summerskill. PARIJS (AFP) Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft besloten oud-minister Pierre-Olivier Lapie uit de partij te stoten wegens diens actie tegen de Europese Verdedigingsgemeen schap, ondanks dat de partijleiding had bepaald, dat de fractieleden de E.V.G. moesten steunen. Alle socialistische afge vaardigden in de Nationale Vergadering en de Assemblée van de Unie, die tegen de E.V.G. hebben gestemd, zijn uitgesloten van het bekleden van partij functies voor de huidige zittingsperiode van het parle ment. Het dagelijks bestuur der partij zal ech ter de nationale partijraad, die in het begin van het volgende jaar bijeenkomt, aanbe velen deze strafbepalingen op te heffen, voor zover de betrokkenen „door hun op treden hebben aangetoond, dat zij thans strikt de partijdiscipline in acht nemen en de wil van de partij in hun openbaar op treden eerbiedigen". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. vele buitenlandse gezelschappen op het ge bied van muziek, opera, toneel en ballet in Brussel uitvoeringen en voorstellingen zul len geven. Het centrale paviljoen zal een oppervlakte van 14.000 m2 beslaan. Men verwacht, dat Nederland 'n belangrijk aan deel in de versiering met bloemen zal heb ben. Voor Juni 1955 moeten de opgaven tot deelneming en de verlangens ten aan zien van die deelneming grootte, plaats enzovoort binnen zijn. Dezer dagen zijn de laatste opnamen ge maakt voor het nieuwste werk van de Ne derlandse cineasten Gerard J. Raucamp en Ted de Wit van Carillon Films, namelijk voor de K.L.M.-film Meet the People, die speciaal voor het buitenland bestemd is. Die film maakt, natuurlijk, propaganda voor het luchtvervoer. De laatste opnamen werden gemaakt aan de Nederlands-Duit se grens bij Elten, waar auto's worden ge controleerd, maar waar men het vliegtuig ongehinderd hoort overvliegen. Dat vlieg tuig volgt men dan op zo'n route naar Schiphol. Men ziet gesloten spoorbomen en andere obstakels voor het wegverkeer, die het vliegtuig geen last berokkenen. Dat vliegtuig krijgt men overigens pas op het laatste ogenblik te zien, na de landing op Schiphol. Het merkwaardige van deze film is namelijk, dat zij steeds de aanwezigheid van vliegtuigen „voelbaar" maakt: door het geluid, door beelden van mensen die naar een overvliegend toestel kijken, enz., maar dat men nooit een vliegtuig werke lijk ziet tot op die laatste meters dan. Meet the People toont, hoe het de men sen van de K.L.M. zijn, die deze luchtvaart maatschappij „maken". De film belicht de werkzaamheden van de KLM-functionaris- sen, maar zij doet dat niet door techni sche uiteenzettingen; zij toont hen even in hun werk en geeft tegelijk belangwekken de beelden van de landen waar zij dat werk verrichten. In vele landen hebben De Wit en Rau camp voor deze film gewerkt, ook in het Verre Oosten. Zij maakten er niet slechts beeldopnamen, ze legden ook authentieke inheemse muziek vast, in Japan en Bang kok zowel als in Mexico. Op die geluidsop namen baseerde de componist Gerard Hen- geveld zijn filmmuziek, die eveneens in het holst van de nacht! in de Cinetone- studio's op de film is vastgelegd, hetgeen in het bijzijn van de componist geschiedde. Een orkest onder leiding van de onver moeibare Hugo de Groot bracht daartoe die muziek ten gehore. Meet the People is een kleurenfilm, af gedrukt in kodachrome volgens een geheel nieuw procédé, dat de kleuren fraaier tot hun recht laat komen, door groter scherp te en groter toonspreiding van de kleur. Nu is men begonnen met de laatste tech nische afwerking van deze film, waarvan vijf versies worden gemaakt: Engels, Spaans, Frans, Duits en Nederlands. Tegen het einde van het jaar hoopt men het werk in vertoning te kunnen brengen. Raucamp en De Wit zelf zullen de première ervan hier niet kunnen bijwonen; zij zullen dan reeds enkele maanden in Canada zijn, waar zij nieuwe opdrachten volvoeren. Daar ech ter komt hun film stellig ook; zjj gaat naar tientallen landen als een getuigenis voor de kwaliteiten van Nederlands lucht vaart en Nederlands documentaire cine matografie.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 17