Stichting „Het leven begint bij 40" kwam als geroepen Internationaal overleg inzake convertibiliteit Er wordt al volop bemiddeld In 1958 geen stoomloco motieven meer bij deN.S. Verdediging kwam met sterke troeven Zomerzegel-opbrengst steeg met 12,7 percent Kerkelijk geschil in Gouda voor het Haagse hof Duitsland gereed voor vrije inwisselbaarheid VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS DAGBLAD 1/ v' De zaak-Schmidt Cembalo-recital onent „Bachweek" 1954 Compromis over Triëst? Effecten- en Geldmarkt Tariefwet voor Nieuw Guinea Botsing bij Boxtel; twee doden, twee gewonden Directeur-generaal van Wederopbouw nam afscheid Maastricht heeft grote bouwplannen Internationale luchtvaart- organisatie F.A.I. 50 jaar Bonn zal wel op Londen, maar niet op iedereen wachten „Verkopen volgens plan" - - Wuivend riet, wolken die zich in het water spiegelen en de molens: een echt Hollands landschap in de herfst. Uit alle delen van Nederland heeft de pas opgerichte stichting „Het leven begint bij 40" van werkgeverszijde betrekkingen aangeboden gekregen voor oudere werk lozen. Anderzijds heeft zich tot deze stich ting een zeer groot aantal werkzoekenden van boven de 40 jaar gewend, met het ver zoek zo snel mogelijk te worden ingescha keld in een of ander bedrijf. Het bestuur van de stichting, naar het ons mededeelt, is de laatste dagen vrijwel dag en nacht bezig geweest om de enorme stroom van brieven te verwerken. Hierin is het nog niet geslaagd, ondanks het feit. dat tal van vrijwilligers hun diensten heb ben aangeboden om geheel belangloos de honderden brieven te tikken. Het bestuur wil namelijk zo snel mogelijk antwoord geven op de vele brieven die zijn binnen gekomen, terwijl het tevens de werkzoe kenden zo spoedig mogelijk aan een pas sende positie wil helpen. Hierin is de stichting reeds in vele gevallen volledig geslaagd. Hoewel alle bestuursleden het vele. werk volkomen belangeloos verrichten moeten tóch dringend noodzakelijke kosten voor papier, porti, telefoon, enzovoort worden gemaakt. Van verscheidene kanten zijn thans, volkomen vrijwillig, bijdragen in deze kosten binnengekomen bij het secre tariaat van de stichting (Alexander Boersstraat 11) te Amsterdam-Zuid. Teneinde alle aanvragers om werk zo spoedig mogelijk te kunnen helpen zal het bestuur zich dezer dagen met een schrijven richten tot het gehele Nederlandse be drijfsleven, dat, zoals bekend, nog steeds te kampen heeft met een groot tekort aan arbeidskrachten. Hoe nijpend dit tekort wel is, moge blij ken uit het feit, dat verscheidene grote in dustrieën belangrijke exportorders moeten weigeren, omdat er geen voldoende ar beidskrachten zijn om deze orders uit te- voeren. De stichting kreeg van allerlei firma's aanvragen, onder meer voor portiers, em- balleurs, correspondenten, boekhouders, calculators, tekenaars, vertegenwoordigers enzovoort. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij 40" is ervan overtuigd, dat zijn volkomen particuliere initiatief zal slagen indien het bedrijfsleven in Nederland voortgaat met arbeidskrachten op te roe pen via het secretariaat. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de afdeling verkeerstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft ir. J. P. Koster van de Nederlandse Spoor wegen medegedeeld dat de electrische loco motief en de Diesel-electrische locomotief het overgrote deel van de stoomlocomotie ven heeft vervangen. De laatste stoomlocomotieven zijn nog in gebruik voor goederentreinen, voor en kele reizigerstreinen op lijnen met minder druk verkeer en voor rangeerwerkzaam heden. Men verwacht dat eind 1958 de laatste stoomlocomotief zal kunnen worden gesloopt met alles wat aan de stoomtrac- tie vastzit, zoals de onderhoudsteunpunten langs de lijn. de locomotievendepóts en de kolenopslagplaatsen. Bij een gelijke prestatie verbruikt een stoomlocomotief 4% keer zo veel en een electrische locomotief 2% keer zo veel energie als een Diesel-electrische locomo tief. In 1953 verbruikten de spoorwegen zeven percent van het totaal aan electriciteit. dat aan openbare bedrijven werd geleverd. Voorts werden vorig jaar nog 400.000 ton kolen en 16.000 ton gasolie gebruikt. Met het verdwijnen van de stoomtractie neemt het aantal zichzelf voortbewegende rijtui gen de D.E.-motorrijtuigen in het be drijf toe. Van de honderd bestelde Franse D.E.- Iocomotieven zijn er reeds dertig in dienst gesteld. Zij voldoen uitstekend. Jeugdkoor zingt Purcell De Nederlandse Bachvereniging zal dit jaar haar achtste „Bachweek" houden met instrumentale en kooruitvoeringen. Op het programma staan een cembalo-avond van Gustav Leonhardt op 1 October in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, een orgelconcert door dr. Anthon van der Horst op 4 October in de Oude Kerk te Amsterdam en het eerste optreden van de „Schola Cantorum", het jeugdkoor van de Bachvereniging dat zich onder leiding van dr. Anthon van der Horst op 15 Octo ber in de Grote Kerk te Naarden zal doen horen met liederen van Purcell. Ook het Motettenkoor van de vereniging zal hier zingen. (Van onze correspondent in Djakarta) Donderdag, in de derde zitting, kreeg de strafzaak tegen de ex-maioor van tiet K.N.I.L., Schmidt, die voor het landeerecht te Djakarta terecht staat, beschuldigd van steun aan acties ter omverwerping van het wettig gezag der Republiek Indonesia, een nieuw en bijna sensationeel aspect. Van de zijde der verdediging, die gevoerd wordt door mr. Bonman en mr. Boegheim, werd namelijk de waarheid van de verkla ring van de getuige Tomasa, .in de vorige zitting afgelegd, ernstig in twijfel getrok ken. Volgens Tomasa zou hij Schmidt, in ge zelschap van de eveneens gearresteerde Jungschlager, op een bepaalde datum op de onderneming Darmaga bij Bogor hebben ontmoet. De verdediging verklaarde thans offi ciële bewijzen te kunnen leveren, waaruit zou blijken dat dé datum van deze ontmoe ting zou vallen in de periode", waarin Jung schlager zich met verlof in Nederland be vond. De verdediging liet de mogelijkheid open van een aanklacht tegen Tomasa wegens meineed. De officier van justitie, Sunarjo, bracht hier tegenin, dat het niet uitgesloten is dat iemand officieel weg is, doch in werkelijk heid aanwezig is, gelijk ook omgekeerd mo gelijk kan zijn. Op deze derde zitting is men niet verder gekomen dan met het verhoor van de ge tuige Tomasa. die van 1946 tot 1948 soldaat in het K.N.I.L. is geweest, en daarna heeft gewerkt voor de Nederlandse inlichtingen dienst. Daar 32 getuigen, waarvan velen evenals Tomasa voor een of ander delict in arrest zijn, moeten worden gehoord, wordt een langdurig proces verwacht, te meer daar slechts een dag per week aan deze zaak wordt besteed. Het is niet onmogelijk, dat zich nog meer verwikkelingen zullen voordoen. Men trekt deze conclusie uit het feit, dat Djakasa (substituut-officier) Siahaan is vervangen door Djaksa Tinggi (officier) Sunarjo. De opbrengst van de zomerzegels, die in Mei en Juni werden verkocht ten bate van instellingen voor maatschappelijk werk, volksgezondheid en culturele zorg, is gro ter geweest dan het vorige jaar. Een bedrag van 149.820.55 kan onder een aantal in stellingen worden verdeeld. Dat is 12,7 per cent meer dan in 1953. toen een bedrag van 132.938,58 werd uitgekeerd. Een kwart van de beschikbare som 37.455,14) wordt op voordracht van de Commissarissen der Koningin toegewezen aan verenigingen en instellingen van pro vinciaal en plaatselijk belang. Uit het res tant worden subsidies verleend aan lande lijke instellingen en wel aan: Maatschappelijk werk: Erefonds voor oud-verpleegsters f 7.500,de Neder landse Vereniging Sociale Zorg voor Min der Validen (AV.O.) 2.500; Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden 8.091,35; de Nederlandse Federatie van instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind (F.I.O.M.) 5.000; het Koningin Juliana Fonds Nationaal Fonds ter bevordering van Maatschappelijk Werk 5.000. Volksgezondheid: Verpleegfondsen van de Koninklijke Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose 16.854.81; Prinses Irene Fonds 5.618,27; Neder landse Centrale vereniging voor Gebrek- kigenzorg 618,27; Asthmabestrijding 5.000 (waarvan 4.166.65 aan de stich ting „Actie voor het Asthmatische Kind" en 833,35 aan de Katholieke Stichting voor het Asthmatische Kind). Culturele zorg: Prins Bernhard Fonds 22.473,08; Fonds voor bijzondere doel einden van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars 22.473.08; Ondersteunings fonds der Vereniging van Letterkundigen 5.618,27; Nederlands Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren 2.809,14; Neder lands kunstverbond 2.809,14. De moeilijkheden die in 1952 zijn gerezen in de kring van de Gereformeerde Gemeen ten in ons land en die er toe hebben geleid dat in een veertigtal gemeenten scheuring ontstond, hebben zich toegespitst in de ge meente Gouda, welker predikant, dr. C. Steenblok, ook ontslagen is als docent aan de Theologische School te Rotterdam. Dr. Steenblok werd als predikant eerst ge schorst en later afgezet. Hij verbrak met 13 leden van zijn kerkeraad het kerkver band. Degenen die niet met hem meegingen en zich beschouwden als de wettige voortzet ting van de Gereformeerde Gemeente te Gouda dagvaardden dr. Steenblok in kort geding voor de rechtbank te Rotterdam. In deze civiele procedure eiste de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente dat dr. Steenblok op straffe van het verbeuren van een dwangsom de kerkgebouwen en loka len alsmede de kerkelijke registers en de notulenboeken ter beschikking van eiser zouden stellen. De president van de Rotterdamse recht bank heeft op 8 Augustus deze eis toege wezen en daarbij bepaald dat het kerkge bouw binnen twee dagen na betekening van het vonnis aan de eiser ter beschikking .zou moeten wprden gesteld en dat de ke kelijke registers binnen twee dagen na be tekening voor drie maanden bij de griffier van het kantongerecht te Gouda moesten worden gedeponeerd. Mr. A. C. C. van Proosdij te Amsterdam, raadsman van de gedaagde, tekende tegen deze beslissing appèl aan. De zaak is thans voor het Haag se gerechtshof in hoger beroep behandeld. Mr. Van Proosdij behandelde de vraag of een plaatselijke gemeente bevoegd is zich los te maken uit het intergemeentelijk verband en zo ja, wat dan de bevoegdheid der gemeente is. Hij concludeerde, dat zijns inziens intergemeentelijk gezien het uit treden het absolute recht is van de plaatse lijke gemeente waarbij niet eens geloofs redenen oorzaak behoeven te zijn. Wat de gang van zaken in Gouda betreft meende pleiter, dat twee diakenen, die geen regeer macht in de kerk hebben, en die met drie predikanten van buiten een nieuwe kerke raad samenstelden, daardoor hebben ge handeld in strijd met het kerkrecht en de kerkenorde. Men doet voorkomen, alsof de zaak draait om de morele structuur en het karakter van de predikant der gemeente, dr. C. Steenblok, aldus pleiter. Hij be twistte dit en oordeelde, dat de theologi sche visie van dr. Steenblok die van de ge hele kerkeraad was. Hij stond voorts stil bij het aan dr. Steenblok gegeven ontslag als docent aan de Theologische School te Rotterdam en betwistte dat de hem ver weten eenzijdigheid niet geoorloofd en ge fundeerd zou zijn. Wat in Gouda is gedaan door de nieuw gevormde kerkeraad der Gereformeerde Gemeente is in strijd met artikel 79 en 80 der Kerkenorde, meende pleiter. Mr. dr. M. Bouwman pleitte voor de Ge reformeerde Gemeente in synodaal ver band. Hij betoogde onder meer dat het in strijd met de redelijkheid en de steeds te betrachten goede trouw geacht moet wor den, wanneer een aantal ambtsdragers (in dit geval dertien) een besluit tot voorlopige losmaking neemt zonder op behoorlijk ver antwoorde wijze de gemeente te raad plegen. Men kan niet zonder toestemming uittreden, aldus pleiter. Voorts bracht pleiter het feit in herinne ring dat ongeveer tweederde van de leden van de gemeente niet accoord waren ge gaan met het uittreden in 1952. De dertien leden van de kerkeraad zijn met dr. Steen blok uitgetreden na een accoord, dat niet in een vergadering van de kerkeraad was besproken. De schorsing van de ouderlingen en dia kenen en de afzetting van dr. Steenblok geschiedden op grond van openbare scheur- making. De classis Rotterdam heeft op 6 Juli 1952 deze afzetting definitief bepaald. Blijkens haar artikelen staat de kerkeraad een uittreding niet toe, zo zei mr. Bouw man. Dit zou immers een wijziging inhou den van de kerkenorde en de statuten van de kerk buiten werking stellen. Het hof zal op 24 November arrest wijzen. WASHINGTON (Reuter) In gezag hebbende kringen te Washington verwacht men, dat zeer spoedig een regeling voor de toekomst van Triëst zal worden getekend, vermoedelijk te Londen. Negen maanden lang zijn te Londen onderhandelingen ge voerd tussen Joegoslavië, Italiaanse, Britse en Amerikaanse diplomaten. Er zou nog slechts over enkele kwesties van onderge schikt belang overeenstemming moeten worden bereikt. De regeling zou inhouden, dat zone „A" onder Italiaans en zone „B" onder Joego- slavisch bestuur komt. Het is de grote verdienste van dr. Hol- trop, de president van de Nederlandsche Bank, dat hij op de vergadering van het Internationale Monetaire Fonds geen blad voor de mond heeft genomen, maar in on dubbelzinnige termen de door sommige landen aan de convertibiliteit van de va luta in de weg gelegde belemmeringen aan de kaak heeft gesteld. Het heeft ook wei nig zin met schone en diplomatieke zins wendingen om de zaak heen te praten, nu van allen kant door de leidende figuren op de wenselijkheid van een vrij valuta- verkeer is aangedrongen, maar de hoogge stemde verwachtingen telkens weer de bo dem wordt ingeslagen. Dr. Holtrop heeft in dit opzicht vrij spreken, want Neder land heeft de laatste tijd op onmiskenbare wijze blijk gegeven aan de vrijmaking van het kapitaals- en valutaverkeer zoveel mogelijk te willen medewerken. Niet alleen ten aanzien van de Beneluxpartner, waar mee allengs een grotere overeenstemming kon worden verkregen, maar ook binnen de O.E.E.S. is Nederland met het liberali satiepercentage voorgegaan. In zijn Me morie van Toelichting op het hoofdstuk der Economische Zaken wijst Minister Zijlstra er met nadruk op dat dit percentage thans voor ons land 92 bedraagt, maar dat de tot standkoming van de convertibiliteit, hoe belangrijk zij ook is, nimmer ten koste zal mogen gaan van de vrijheid van het handelsverkeer. Hij zal daarom nastreven dat als voorwaarde van de genoemde tot standkoming de naleving van „Trade rules" wordt gesteld, welke de toeneming van handelsbarrières verbieden en een redelijke afneming in het vooruitzicht stellen. Het gevaar, waarop Minister Zijlstra hier wijst, heeft dr. Holtrop in Washing ton duidelijk in het licht gesteld. Dit ge vaar is, zo zeide hij, de situatie, dat een land zich, na het recht van restrictieve maat regelen tegen andere landen te hebben prijsgegeven, onderworpen ziet aan nieuwe restricties van de kant der andere landen. Dit gevaar schuilt niet alleen in het ge bruik maken van de bepalingen, waardoor een toepassing van eenzijdige maatregelen in een overgangstoestand wordt toegestaan, maar ook in een verandering van de tarie venpolitiek door een der belangrijkste deel nemers aan het stelsel der vrije inwissel baarheid. En dit gevaar wordt werkelijk heid door het optreden van tamelijk krach tige protectionistische tendenzen in de Verenigde Staten, welke in de wereld grote zorg hebben gebaard. Het staat wel vast dat Nederland door het fenomenaal herstel van zijn nationale economie en de daardoor versterkte posi tie van zijn valuta technisch volkomen in staat is om tot een algehele convertibiliteit over te gaan, maar, zoals dr. Holtrop vroe ger al eens in zijn verslag van de Neder landsche Bank heeft geschreven, zal het dit alleen willen doen als ook de andere landen hierin meegaan en niet langs een achterdeur naar binnen halen wat ze de voordeur hebben uitgeworpen. Het is wel duidelijk geworden .dat men in Engeland de algehele convertibiliteit niet aandurft, niet in het minst uit vrees voor wat de Verenigde Staten zouden kun nen doen om de nog allesbehalve stabiele economische verhoudingen in eigen land te verbeteren. Met name de grote over- chotten aan agrarische producten en de geringe bedrijvigheid in de.staalindustrie zijn voor de Amerikaanse regering facto ren, welke haar bij de stimulering van het bedrijfsleven in eigen land tot maatregelen kunnen nopen, welke voor het buitenland schadelijk zijn. Het is dan ook zo dat de hernieuwde be sprekingen over de convertibiliteit van de valuta geen tastbare resultaten hebben op geleverd, maar dat het vraagstuk nu op nieuw in studie zal worden genomen en het dus nog wel geruime tijd zal duren al vorens gewenste overeenstemming en de nodige waarborgen zijn verkregen. Temeer is dit het geval nu de EVG van de baan is en de besprekingen over de militaire en politieke samenwerking der Europese landen weer in een nieuw sta dium zijn gekomen. Een en ander is voor Nederland van groot belang, omdat de in verhouding tot het nationaal inkomen grote omvang van de buitenlandse handel ons land uiteraard zeer gevoelig maakt voor storingen in de internationale conjunctuur. In zijn reeds genoemde Memorie herinnert de minister van Economische Zaken er aan dat in de periode 1948-1953 het nationaal product met circa 30% is gestegen en dat hiervan niet minder dan 27% zijn uitweg vond in een toeneming van de export en slechts 3% in een vergroting van de binnenlandse afzet. Weliswaar heeft 1953 hierin een ver andering gebracht, daar de toeneming van het nationaal product met 11% voor de helft op rekening van de export en voor de wederhelft op rekening van de afzet in het binnenland komt, toch staat het wel vast dat het zwaartepunt van de econo mische politiek meer en meer komt te lig gen bij het buitenlands aspect van het ex portbeleid. Nu de binnenlandse economie tot volle ontplooiing is gekomen, valt het accent op de actieve rol, die Nederland, in samen werking met de Beneluxpartners, heeft te spelen bij de openlegging der buitenlandse markten, dus bij de vermindering der han delsbelemmeringen en de verlaging der invoerrechten. Zou het tempo, waarin dit thans geschiedt, verder worden vertraagd, dan dreigt op de lange duur een stagnatie in de ontwikkeling van onze economie, die schade voor het welvaartsniveau en werk loosheid tot gevolg kan hebben. Hoewel minister Zijlstra voor ons land een exclusieve hoogconjunctuur consta teert, voorziet hij in de komende jaren een minder gunstige conjuncturele situatie, waardoor de industriële investeringen in nog sterkere mate bij de taakstelling zul len ten achter blijven. Dit alles dringt dus tot zo groot moge lijke versteviging van de innerlijke ex portpositie van ons land, met het oog waarop het ook door ons gegispte uitstel van een drastische verlaging der vennoot schapsbelasting van verschillende kanten als een onjuist regeringsbeleid wordt ver oordeeld. De Kamers zullen goed doen met aan deze critiek volle aandacht te schenken. Volgens het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer over het ontwerp Tariefwet voor Nieuw-Guinea stemmen vele Kamerleden in met de mening van de regering dat een tariefwet voor Nieuw-Guinea gewenst is ter vervanging van de Indische Tariefwet en van de Tariefordonnantie, welke betrek king hadden op een gebied, waarvan Nieuw-Guinea een onbelangrijk en ver waarloosd deel uitmaakte. Opgemerkt wordt dat de niet-inheemsen in Nieuw-Gui nea bijna al hun consumptiegoederen moeten importeren. De regering ontkent dit niet. maar is van mening, dat afschaffing van het tarief op deze goederen slechts een ge ringe verlaging van de détailprijs (onge veer 10 pet. ten gevolge zou hebben. Een dergelijke verlaging van tijdelijke aard zal echter volgens vele leden stimulerend wer ken op degenen, die bij de opbouw van Nieuw-Guinea betrokken zijn. In Exel hij Lochem wordt de grootste betonnen boogbrug van ons land gebouwd. Deze brug komt over het Twente-kanaal en zal een lengte hebben van 100 meter met een overspanning van 67 meter De breedte van het wegdek is zeven meter, waarbij dan aan weerszijden nog een trottoir van 2/i meter komt. Binnen afzienbare tijd hoopt men de rijvloer te kunnen storten. Wanneer de bouw niet door het weer belemmerd wordt, kan de brug in het voorjaar van 1955 gereed zijn. Omstreeks half twee gistermiddag is op de Rijksweg Boxtel-'s-IIertogenbosch, in de gemeente Boxtel, een auto-ongeluk ge beurd waarbij twee personen, éénvan Nederlandse en één van Duitse nationali teit. zijn omgekomen en twee werden ge wond, waarvan een ernstig. Een Duitse personenauto, waarin be halve de bestuurder, de heer Paul Gregory uit Plettenburg in Duitsland, de heer J. Reuvers uit Bilthoven zat, reed in de rich ting 's-Hertogènbosch. Aan de rechterzijde van de weg stond een vrachtwagen van een melkinrichting uit 's-Hertogenbosch stil. Toen de Duitse personenauto, die zich in een filé wagens bevond, op korte af stand van de melkwagen was gekomen, naderden uit de richting van 's-Hertogen bosch enige auto's. De bestuurder van de Duitse wagen trachtte door geheel naar links uit te wijken, een aanrijding met de melkwagen en met een der tegenliggers te voorkomen. De manoeuvre mislukte, waar op de auto met grote snelheid tegen de tegenligger bótste. Beide inzittenden van de Duitse auto waren op slag dood. In de uit de richting 's-Hertogenbosch komende auto, zaten de heer J. Kooyman uit Sliedrecht en als passagier de heer C. Bakker uit Maartensdijk. De heer Bakker werd ernstig gewond overgebracht naar 't ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch. De heer Kooyman, die licht, werd gewond, werd overgebracht naar het Sint Liduina- ziekenhuis te Boxtel. Dr. ir. Z. IJ. van der Meer die de functie van directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft neergelegd, heeft in een bijeenkomst met een groot aantal ambtenaren van het ministerie afscheid genomen. In zijn toespraak tot de schei dende functionaris zeide minister ir. H. B. J. Witte, dat het in de buitenwereld wel enige verwondering heeft gewekt dat deze op het toppunt van zijn loopbaan als direc teur-generaal zijn werk neerlegt. „Zij, die hem kennen, zijn hierover eigenlijk niet zo verrast", aldus de minister. „Zij kennen zijn rusteloze ijver en zijn verlangen naar nieuwe gezichten. En zelfs de persoonlijke eigenschappen, die deze stuwende moto rische figuur tot grote prestaties in staat hebben gesteld, drijven hem thans tot het verlaten van een post, waarin hij onder de moeilijkste omstandigheden hoogst ver dienstelijke arbeid heeft verricht". Nadat nog andere sprekers het woord hadden ge voerd hield dr. ir. Van de Meer een af scheidstoespraak, waarin hij verklaarde zijn functie na rijp beraad te hebben neer gelegd. Na veertien jaren van wederop- bouw-arbeid lokt hem een andere werk kring, die hem mogelijkheid biedt op wij der terrein bezig te zijn. Hij hoopt deze te vinden in de functie van voorzitter van de Vaste Commissie van het Nationale Plan. Hij toonde zijn erkentelijkheid jegens de minister, die aan zijn benoeming heeft wil len medewerken. B. en W. van Maastricht hebben aan de gemeenteraad een nota aangeboden, waar. in een overzicht wordt gegeven van de plannen voor bouwwerken gedurende de eerstvolgende drie jaren. De gemeenteraad hechtte reeds zijn goedkeuring aan de plannen tot verbou wing van het openbaar slachthuis, de aan leg van een sportpark en van kinderspeel plaatsen en aan de voornemens om een tweede complex industriehallen te bou wen. De meeste van deze objecten, ter ge zamenlijke waarde van anderhalf millioen gulden, moeten in de twee komende jaren voltooid worden. Voorts heeft het college van B. en W. een soort urgentie-program opgesteld van in de eerstvolgende jaren uit te voeren grote bouwprojecten. Daartoe behoren de verbouwing van de stadsschouwburg, waarvan de kosten op f 1.200.000.wordt geraamd, de bouw van een nieuwe brandweerkazerne voor onge veer een half millioen. van een admini stratiegebouw voor f 1.600.000.van een gemeente-archief en leeszaal voor ander half millioen gulden en het aanleggen van een sportpark voor 2.2 millioen gulden. Bovendien zijn in het urgentieprogram op genomen de bouw van e~n groter politie bureau en van een nieuwe middelbare kunstnib-erheidsschool. Wat de woningbouw betreft hebben B. en W. plannen voor de bouw van 700 wo ningen per jaar. waarmee jaarlijks een bedrag van f 35.000.000.is gemoeid. Het gemeentebestuur acht voorts per jaar de bouw van vier scholen nodig. B. en W. kondigen verder aan, dat zij in de eerstvolgende jaren ingriipende plan nen zullen indienen tot verbetering van gevaarlijke wegen- en kruispunten. Vliegfeest iv Nederland De „Federation Aéronautique Internatio nale" heeft de vorige week haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden in Istan- boel (Turkije). De vergadering stond onder leiding van de president van de F.A.I., onze landgenoot de heer C. Kolff uit Rot terdam, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. De K.N.V.V.L. is de te 's Gravenhage ge vestigde officiële vertegenwoordigster der F.A.I. in Nederland. De K.N.V.V.L. was op de jaarvergade ring vertegenwoordigd dcor haar tweede vice-voorzitter, jhr. P. H. van de Wall Repelaer van Puttershoek uit Dubbeldam, en door haar algemeen secretaris, de heer P. J. Yperlaan uit Voorburg. Van Neder landse zijde was ook aanwezig jhr. I. L. van den Berch van Heemstede. De delegatie van de K.N.V.V.L. is ver heugd, dat haar voorstel om het jubileum- vliegfeest ter ere van de vijftigjarige F.A.I. op Tweede Pinksterdag 1955 op Ypenburg te houden, door de algemene vergadering is aanvaard. Deze „Golden F.A.I. Air Dis play" valt dan samen met het eerste lus trum van de „Ilsyde Internationale Luchtvaart show Ypenburg. Het aanvaar den van dit voorstel heeft temeer beteke nis, omdat enige weken later te Parijs de twee-jaarlijkse Internationale Luchtvaart- salon wordt gehouden, die luchtvaartdes kundigen-uit de gehele wereld naar Parijs voert, zodat er voor de Franse delegatie alle aanleiding was te trachten ook het F.A.I.-vliegfeest op een der vliegvelden van Parijs te doen houden. WASHINGTON (Reuter) De West- Duitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft tijdens een pers conferentie te Washington de afstand, die zijn land nog moet afleggen om een toe stand te bereiken van volledige vrijheid voor het betalingsverkeer met andere lan den vergeleken met de dikte van een blad papier. Hij legde er echter de nadruk op, dat West-Duitsland niet alleen tot volledig herstel van de vrije inwisselbaarheid zal overgaan, maar dat de bondsrepubliek deze stap in Europees verband zal doen. Minister Erhard zeide begrip te hebben voor de toestand in Groot-Brittannië, waar bepaalde binnenlandse politieke moeilijkhe den moeten worden overwonnen. Hij had in Engelse bladen gelezen, dat het standpunt tegenover de convertibiliteit wordt beïn vloed door de mogelijke uitslagen van de volgende algemene verkiezingen. Minister Erhard verklaarde dat West- Duitsland niet van plan is uit de Europese Betalingsunie te treden of bij zijn streven naar herstel der convertibiliteit andere stappen te doen, die afbreuk zouden doen aan de Europese solidariteit. West-Duits land kan echter niet wachten op het ogen blik, waarop ieder land het herstel der con vertibiliteit gunstig acht. Op zeker ogen blik zal het besluit moeten vallen, ooit al is de toestand niet in alle opzichten bevre digend, daar het gevaar van mislukking bestaat, wanneer gewacht wordt op het volmaakte ogenblik. Erhards ministerie deelt in een overzicht van de economische toestand in de bonds republiek mede, dat de stijging van het in komen der bevolking als gevolg van de golf van loonsverhogingen van de laatste tijd in overeenstemming is met de gemiddelde toeneming der productiviteit Te Hilversum is onder het motto „Ver kopen volgens plan" de commerciële pro- ductiviteitsdag gehouden, welke door de Contactgroep Opvoering Productiviteit was georganiseerd. De C.O.P, heeft reeds tal van productiviteitsdagen gehouden, maar daarbij lag in de regel het accent op de efficiency-bevordering in de productie sfeer. Thans werd geheel de aandacht ge vraagd voor het commerciële element, op de productiviteit in verkoop, die met' die van het fabricageproces hand in hand dient te gaan. Een jaar geleden heeft een groep Neder landse specialisten op het gebied van af- zettechniek een studiereis door de Verenig de Staten gemaakt. De zeven leden van de ze groep waren de inleiders op de commer ciële productiviteitsdag. Zij gaven beschou wingen over bepaalde onderdelen van de in de V.S. toegepaste afzetmethoden, onder meer over kwalitatief marktonder zoek, kwantitatief marktonderzoek, trai ning en instructie van reizigers, reclame- politiek, organisatie van het reizigers-appa raat, public relatons en coördinatie van de afzetfuncties

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 19