R.K. Middenstandsbond vraagt spoedige belastingverlaging „RITSA" PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws Heffing op verhoogde huren wordt onjuist en ongewenst geacht STOFZUIGERS KA LO DERMA GELEE BB Massale Castella-actie! Het Nederlands balie -gaat beginnen De radio geeft Zaterdag Regen! Regen! OE KLOMPENCENTRALE Henriëtte Davids eert Wim Kan T oestand van 5 gewonden blijft zorgwekkend JAARBEURS Teelt ió Uet zo VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Kerkelijk Nieuws DE GROOTSTE SORTERING VINDT BIJ Th. de Groot overleden Nederlandse experts naar achtergebleven gebieden Fabrieksbrand te Rotterdam KouKou! Kou! op haar afscheidsvoorstelling in Rotterdam De busramp in Valkenburg Nieuwe adviescommissie voor Grondwetsherzening |TI^ ZIJLSTR.56 't SILVER STOEPKE De Du Ponts In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Katholieke Midden standsbond zijn teleurstelling uitgespro ken over het voornemen van de regering de belastingverlaging uit te stellen tot 1 Januari 1956. Het argument, dat minister Van de Kieft voor uitstel van belastingverlaging geeft wordt in lijnrechte tegenspraak genoemd met hetgeen de minister van Economische Zaken in zijn begroting stelt. Minister Van de Kieft baseert het uitstel van de belas tingverlaging op de wenselijkheid om de binnenlandse bestedingen te beperken. Mi nister Zijlstra noemt daarentegen de groei van de binnenlandse bestedingen van niet te onderschatten betekenis. De noodzaak en het effect van een uit stel van belastingverlaging om de door minister Van de Kieft genoemde redenen worden in het adres betwijfeld. De ad- ministratief-technische bezwaren, welke de minister aanvoert, rechtvaardigen, volgens de Katholieke Middenstandsbond geens zins een uitstel van de belastingverlaging tot 1 Januari 1956. Het verband, dat de minister legt tussen de huurverhoging en deze belanstingverlaging pleit veel eerder voor een vroeger ingaan van de belas tingverlaging. „Door de willekeurige bepaling van de datum van 1 Januari 1956 schijnt het ar gument van de minister wel zeer sterk het karakter te krijgen van „gezocht" te zijn teneinde een beleid te dekken, dat in feite betekent ongemotiveerde vorming van staatsbezit uit particulier bezit", aldus wordt in het adres gezegd. Het adres vestigt voorts de aandacht op de redelijkheid van een zo spoedig mo gelijk ingaan der belastingverlaging op m-ond van dezelfde overwegingen, waarop Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harderwijk (toez.) (Evang.) G. Wassenaar te IJmuiden-Oost; te Cuyk (N.Br.) Th. H. Tonsbeek te Thamen a. _d. Amstel; te Colijnsplaat (toez.) W. L. Heij- mans te Oudelande. Bedankt voor Nieuwe Tonge J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.). Geref. Kerken Aangenomen naar Lobith (mede als schipperspredikant) J. E. F. Dresselhuis, cand. te Roermond, die bedankte voor Vlagtwedde. Rem. Broederschap Beroepen te Delft (vac. F. E. v. Leeuwen) G. Bioemendaal te Sommelsdijk. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn Jac. Lissenberg te Bussum. ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr. 132. Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen voor de werknemers een loonsverhoging is toegestaan. Niet alleen de werknemers zijn achtergebleven bij de stijging van het nationaal inkomen, aldus het adres, maar onder meer is dit ook zeker het geval bij tal van groepen ondernemers uit het mid dengroot- en kleinbedrijf. Deze kunnen vrijwel uitsluitend de actherstand van hun aandeel in de gestegen nationale welvaart inlopen door een zo spoedig mogelijke verlaging van de directe en indirecte be lastingen. Een bestemmingsheffing tengevolge van de huurverhoging wordt in het adres on juist en ongewenst geacht. Te Amsterdam is op 63-jarige leeftijd overleden de heer Th. de Groot, lid van de Provinciale Staten van Noordholland en voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad. De heer De Groot was voorzitter van de R.K. woning bouwvereniging „Het Oosten" te Amster dam. Sinds 1935 heeft de heer De Groot deel uitgemaakt van de Amsterdamse raad. Opnieuw zijn enkele Nederlanders inge schakeld bij de uitvoering van de techni sche hulpprogramma's der UNO: Ir. N. C. Winkel, hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid te Den Haag wordt door het Inter nationaal Arbeidsbureau, de ILO. uitge zonden naar Turkije ten einde deel uit te maken van een ILO^missie welke tot taak zal hebben om een instituut op te richten voor de opleiding van personeel voor de arbeidsinspectie te Istanbul. De heer A. van den Eelaart te Middelburg, die reeds in 1952 als deskundige voor de binnenvis serij door de voedsel- en landbouw-organi- satie naar Irak werd uitgezonden en sinds dien in Nederland was teruggekeerd, zal binnenkort wederom in dienst van de F.A.O. naar dit land vertrekken om de reeds ontworpen en door de regering van Irak goedgekeurde visserijprojecten uit te voeren. Ir. S. H. Justesen te Wageningen is door de voedsel- en landbouworganisa tie aangezocht om gedurende vijf weken landbouwstatistiek te doceren aan een door de F.A.O. georganiseerde regionale opleiding te New-Delhi in India. ADVERTENTIE maakt handtn zacht alt Jiuwttl ADVERTENTIE Tijdelijk hebben de Castella-fabrieken alle winkeliers in staat gesteld twee pakken Castella Actief Wit te leveren voor slechts 74 cent (normale prijs 84 cent). Gezien de enorme populariteit van dit wasmiddel kan gerust worden gezegd, dat er nu een dubbel tjesregen op Nederland neerdaalt. Castella Actief Wit, een vondst die een ware sensatie veroorzaakte, blijft nog altijd het wasmiddel,, dat de huisvrouw in verbazing brengt. Het gewassen goed flonkert U letter lijk tegen! En ondanks zijn weergaloze was kracht is Castella Actief Wit uiterst mild, goed en veilig voor Uw textiel! Verzuim niet, zo spoedig mogelijk van het Castella-aanbod te profiterener is al een ware stormloop! Op een in Utrecht gehouden persconfe- Thor, Johanna Zuiver, Jacqueline Man- i. J -1 1 J T~*O A A1tn .L. am! n TT 1 nm nn Tnnn "Cl r\V A r\ vf HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu- miek. 7.45 Morgengebed en litteraire kalen der. 38.00 Nieuws en weerbericht en Kath. nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pieno. 14.20 Engelse les. 14.40 Lichte muziek. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Pla ten. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Gevarieerd programma. 20.15 Idem. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Muzikale quiz. 22.30 Koorzang. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek..9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Strijkkwartet. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Filmprogramma. 14.30 Orgel spel. 14.50 Sopraanblokfluit en piano. 15.10 De eenwording van Europa, reportage. 15.30 Platen. 15.55 Boekbespreking. 16.10 Concert gebouworkest. 17.05 Weekjournaal. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.55 Een taak voor blinden en zienden, causerie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, cau serie 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 21.25 Pla ten. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.30 Schatgravers aan de Amstel, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.30 en 15 30 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Littur- gische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 17.45 Omroepkoor. 18.00 Orgelconcert. 18.15 Om roepkoor. 18.25 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. vOp 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m). rentie onder leiding van mr. Evert Cornelis is mededeling gedaan van de stand van zaken bij het Nederlands ballet. Na het uitbrengen van een rapport in opdracht van het ministerie van O., K. en W. over de mogelijkheden te komen tot een Nederlands ballet, aan de samenstel ling waarvan ook Kurt Jooss en Arnold Haskel hebben medegewerkt, kreeg de commissie van het ministerie opdracht met de voorbereiding van het ballet door te gaan. Opgericht is toen de „stichting tot voor bereiding van het Nederlands ballet". Me vrouw Sonia Gaskell is desgevraagd be reid gevonden de artistieke leiding op zich te nemen. Er zijn twee audities gehouden waarvoor mevrouw Gaskell ook haar ma teriaal beschikbaar stelde. Aan het minis terie van O., K. en W. en aan de Amster damse raad is daarna verklaard, dat vol doende materiaal aanwezig was om tot de oprichting van het Nederlands ballet te kunnen overgaan. Nadat de Amsterdamse raad het subsidievoorstel van B. en W. niet had overgenomen, handhaafde de minister van O., K. en W. zijn subsidietoezegging en zijn de voorbereidingen door de stichting voortgezet. Het voorlopig bestuur van de stichting bestaat uit: mr. Evert Cornelis, voorzitter; mejuffrouw Paula Balma (Am sterdam), secretaresse; Bernard Verhoeven (Maastricht) en J. M. Monningh (Arnhem). Toegetreden zijn de heren J. van de Kieft en A. Delbruck (beiden te Amster dam) respectievelijk als zakelijk en finan cieel leider. Namens de minister worden alle verga deringen bijgewoond door de heer A. Wagemans. In de eerste dagen van Augustus is met de training in vrijwel de voorgenomen samenstelling begonnen, met 32 deelnemers onder leiding van Sonia Gaskell. Mevrouw Gaskell heeft voor de uitvoering van haar plannen de medewerking van de moderne buitenlandse choreografen Anton Dolin en John Taras. Zij heeft inmiddels een repertoire sa mengesteld waarin, zodra mogelijk, ook romantische balletten zullen worden opge nomen. Zij heeft ook plannen tot het op leiden van Nederlandse choreografen. Zij verwacht binnen afzienbare tijd tot een eigen stijl voor het Nederlandse ballet te komen. Aan het ballet is nu reeds een school verbonden, waar begaafde Nederlandse kinderen worden opgeleid. Enkele daarvan nemen al deel aan de repetities voor het eerste optreden op 6 October in het gebouw van K. en W. in Den Haag, waar dus het Nederlands ballet de première zal geven. Volgens artistieke plannen van mevrouw Gaskell zal in alle steden van het land hetzelfde programma worden gebracht en zullen dus ook de grote balletten in de provincies worden gebracht. Voorts wil zij veel aandacht schenken aan het jeugd- ballet. Van het tableau de la troupe vermelden wij de solisten: Louki van Oven, Jan Gad- zow (als gast), Willy de Ia Bye, Janine van nechez, Maria Huisman, Jaap Flier, Aart Verstegen, C. van de Weetering, Milly Emmer, Maryska Doom. Zij allen zullen optreden bij de première op 6 October in Den Haag en eveneens op 12 October in Arnhem en op 1 November in Amsterdam. Vannacht omstreeks half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in het twee verdiepingen tellende pand van de eerste Nederlandsche rond-cartonnagefabriek aan de Wilhelmmakade te Rotterdam. De brandweer kwam met groot materieel, on der meer. met ladderwagens, ter plaatse. Het vuur zou op de benedenverdieping in de spuiterij van de fabriek ontstaan zijn en zich via het plafond een weg hebben gebaand naar de tweede verdieping, waar zich de kokerafdeling van de fabriek be vindt en waar ook machinerieën opgesteld staan. Toen het vuur hier woedde, moesten de brandweerlieden ladders tegen de mu ren zetten en ruiten inslaan om het vuur te kunnen bestrijden. De brand woedde in ongeveer een derde gedeelte van het be drijf. De kantoren bleven intact, hoewel daar, evenais elders in het bedrijf, water schade was. Men werkte in ploegen in het bedrijf en toen de tweede ploeg, bestaande uit drie mensen, gisteravond om tien uur naar huis ging, was alles in orde. Om ongeveer vier uur was de brandweer het vuur meester en kon aan het nablussen worden begonnen. De omvang van de schade die door ver zekering wordt gedekt, is nog niet be kend. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ▲▲▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAA OLIEKACHELS vanaf ƒ39.— TILLEY STRAALKACHELS B.E.S. OLIEKACHELS GELE MANSKLOMPEN v.a... 2.50 KLOMPSOKKEN en KNIELAARZEN Alle maten tegen lage prijzen. Bij aankoop van een wringer een WRINGERBOK voor ƒ10.— WRINGERS vanaf ƒ30.— KOLENKITTEN vanaf 1.98 EMAILLE KOLENKITTEN 2.98 Grote EM. KOLENKITTEN 3.98 EMAILLE PANNEN, STEELPANNEN, BAZARBAKKEN, AFWASTEILTJES tegen zéér lage prijzen Dr. Leijdsstraat 10 b. d. Gen. Cronjéstr. Haarlem - Tel. 11784 Koop gezondheid voor Uw geld. Vraag dus uitdrukkelijk FYFFES. Want din alleen neemt U het béste van het beste mee naar huis... voed zaam én.,, verrukkelijk. allien echt met blauw etiket op iedere kam! Ee>n spontaan ,,'lang zal ze leven" vormde het daverend slot van de huldiging, waar mee Rotterdam Woensdag in de schouw burg afscheid heeft genomen van mevrouw Henriëtte, alias „Heintje" Davids. Toen het doek ria afloop van de voorstelling zakte, verzamelden honderden zich in de artisten- foyer om afscheid van „Heintje" te nemen, die, kennelijk onder de indruk, herhaalde lijk uitriep: „Ik vind het zo erg dat ik jul lie ga verlaten!" Ontroerd deelde Heintje handen en zoenen uit en af en toe ging er een zakdoekje naar haar betraande ogen: „Mensen wat zal ik jullie missen". Zij zal ook nog iets anders missen en wel de „Davidsring", eretrofee van de kleinkunst die Rotterdam haar zes jaar ge leden op haar zestigste verjaardag schonk. Die ring zal voortaan schitteren aan de hand van een ander. Heintje droeg haar zelf over met de volgende woorden: „De ring gaat naar Nederlands grootste caba retkunstenaar, naar mijn goede vriend Wim Kan". Een donderend applaus be wees, dat het publiek het roerend met haar eens was. Wim Kan die op dat moment in Eindho ven op de planken stond, werd telegrafisch ingelicht. Hij seinde terug: „Ben zeer on der de indruk en accepteer in diepe erken telijkheid de Davidsring". Het toneel vanwaar mevrouw Davids gisteravond haar publiek vaarwel zei ge leek een bloemenzee. Er waren ettelijke sprekers en cadeaux. Daan Hooykaas noemde zijn scheidende collega een lich tend voorbeeld: „Figuren als jij bestaan er maar heel weinig, Heintje, we hebben j In de toestand van de ernstig gewonde inzittenden van de Woensdagmiddag in Valkenburg verongelukte Belgische auto bus was Donderdagmiddag geen verande ring gekomen. De toestand van enige van de zes vrouwen die in het ziekenhuis te Heerlen verpleegd worden blijft onveran derlijk zorgelijk. De toestand van de 53- jarige gids van de Valkenburgse gemeente grot, de heer A. Vijgen, is uiterst zorgwek kend. Ook twee van de vier Belgische vrou wen, die in het Annadalziekenhuis te Maastricht worden verpleegd, verkeren nog steeds in levensgevaar. Donderdag zijn de stoffelijke resten van de omgekomen passagiers, zeven vrouwen, drie mannen en twee kinderen uit Valken burg naar het Maastrichtse ziekenhuis overgebracht en daar opgebaard. Ook de stoffelijke overschotten van de drie slacht offers, die gisteren in het Heerlense zie kenhuis zijn overleden, twee mannen en een kind, zijn naar Maastricht overge bracht. De identificatie van alle slachtoffers van het autobus-ongeluk te Valkenburg was Donderdagmiddag nog steeds niet geheel voltooid. Het is mogelijk, dat vandaag nog enkele familieleden uit Grace-Berleur moeten overkomen om de identiteit van enkele slachtoffers officiëel vast te stellen. De teraardebestelling van de slachtof- allemaal verschrikkelijk veel van je ge- i fers> die vrijwel allen uit Grace-Berleur leerd en we zullen je missen". 1 afkomstig zijn, zal Zaterdagmiddag om vier En wat in Amsterdam niet gebeurde- in de Maasstad huldigde ook het gemeente bestuur haar. Het hoofdbureau Kunstzaken kwam met een reusachtige lauwerkrans van de gemeente aandragen. Bloemen en toespraken waren er ook van de Rotterdamse studenten, het Joodè Gemeenschapsbelang, de! Rotterdamse Kunststichting, theaterbureaux en vele andere instanties en particulieren. Ontroerd dankte Henriëtte Davids: „Ik ben er zo trots op", aldus Heintje, „dat het gemeentebestuur me niet vergeten heeft". Aan de huldigingsvoorstelling namen vele bekende kunstenaars deel: Enny Mols_ de Leeuwe, Hetty Blok. Bob Driebeek, Peter Pikos, Jan Oradi, Gerard van Kre velen met orkest, Dick Willebrandts en Jacques Schutte en als leider der feeste lijkheden: Daan Hooykaas. Vandaag zal minister Beel in het minis terie van Buitenlandse Zaken de Com missie van Advies inzake de Grondwets herziening installeren. Deze commissie heeft tot taak de regering van advies te dienen op het stuk van een eventuele her ziening der nieuwe grondwettelijke be palingen (art. 58 en volgende) inzake de Buitenlandse Betrekkingen. Toen deze thans geldende bepalingen door de Eerste Kamer in tweede lezing werden behandeld heeft de regering doen blijken dat, naar haar oordeel, de redactie dier artikelen door nadere precisering en scherpere formulering, wellicht ook door enige aanvulling nog zou kunnen worden vervolmaakt. Dit is door de ervaringen van ruim een jaar, door de beschouwingen van gezaghebbende auteurs en tevens door de waarschijnlijkheid dat het nieuwe Statuut van het Koninkrijk over enige tijd zal wor den afgekondigd, niet eenvoudiger gewor den. De Staatscommissie tot herziening van de Grondwet (de commissie Van Schaik) kan zij echter niet meer raadplegen, daar deze commissie op 6 Januari 1954 reeds haar eindrapport heeft ingediend. Derhalve is bij ministeriële beschikking van 1 Sep tember 1954 een nieüwe commissie inge steld, die tot taak zal hebben de regering in deze belangrijke materie van advies te dienen. ADVERTENTIE HETELUCHTOLIEKACHELS met carburator ƒ285. 13. In hun kleedkamer hadden Panda en Eric Echo zich gereed gemaakt voor de volgende voorstelling. De buikspreker strikte zijn vlinderdasje netjes en oefende zich nog een beetje in het buikspreken. Panda luisterde bewonderend toe, hoe hij zijn stem uit laden en doosjes liet komen. „U bent een reuze goede buikspreker, meneer Echo", zei hij. „Och ja", antwoord de Eric Echo, „maar het succes, dat ik verdiende, heb ik pas gekregen toen ik met jou optrad". „Zouden we weer zo'n succes hebben?", vroeg Panda. „Ongetwij feld", antwoordde de buikspreker. „Ik ga nu even in de zaal gluren om te kijken, of er veel publiek is. Blijf jij hier intussen rustig bij Oswald zitten, zoals het een goede pop betaamt". Toen hij even later welgemoed de kleedkamer verliet, ging een kist behoedzaam open en Piedro, de slangenmens, die zich daarin had verbor gen gehouden, kwam te voorschijn. „Daar gaat hij", bromde Piedro, de buikspreker naogend. „Hij heeft zijn poppetis in zijn kleedkamer gelaten excellento dat is mijn kans. Eén klap op zijn poppetis en.Adios succes van Signor Echo!" Het volgend ogenblik sloop hij met een grote hamer de kleedkamer binnen. uur in deze plaats geschieden, hoewel de mogelijkheid niet helemaal uitgesloten kan worden, dat deze droevige plechtigheid op Zondag zal geschieden. ADVERTENTIE orders zijn uitgevoerd onze collectie is compleet Wij hebben weer. HET NIEUWSTE HET BESTE HET MOOISTE Gehele series merk HORLOGES in de allernieuwste modellen en wij zerplaten. Werkelijk een PRACHT- sortering. Onze keuze uit meer dan 1000 Hor loges omvat de bekende merken, o.a. PONTIAC - INDUS - REMOVA - PRISMA - UNION - ZENTRA - ELEC TION - ROBUSTA - RODANA. ONZE naam WAARBORGT U een eerlijke garantie en een VAKKUN DIGE SERVICE. Onze Rijks gediplomeerde horloge makers staan altijd voor U klaar. GROTE HOUTSTRAAT 49 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. door eigen financiering - betaling in overleg Opera. Lord Coleraine, leider van de Britse parlementaire delegatie, die in Moskou is aangekomen, heeft zich naar het Kremlin begeven om aan de presi dent van de Sovjet-Unie, Worosjilov, boodschappen te overhandigen, waarin de „Speaker" van het Lagerhuis en de „Lord Chancellor" Worosjilov hun groe ten zenden. De gedelegeerden hebben een opera gehoord in het „Bolsjoi theater." Tekort. Volgens het blad van de Ameri kaanse hoge commissie, „Neue Zeitung," heeft Oost-Duitsland zijn Oost-Europese bondgenoten verzocht hulp te verstrek ken in verband met een dreigend voed seltekort. De Oost-Duitse regering zou aardappelen en vlees hebben gevraagd, die zij onmiddellijk nodig zou hebben, omdat er onvoldoende voorraden voor de wintermaanden zijn. Tezelfdertijd worden Oost-Duitse onderhandelingen met Zweden over de invoer van een grote hoeveelheid vlees, die reeds aan de gang waren, voortgezet. Schuilkelder. Volgens Harrison Salisbury, voormalig correspondent van de „New York Times" in Moskou, bouwt de Sov jet-Unie een grote atoomfabriek, waar schijnlijk voor vervaardiging van wa terstofbommen, in 't afgelegen gebied bij de rivier de Angara in Siberië. Voorts verklaarde hij, dat onlangs als uitbrei ding van de Moskouse ondergrondse een grote, veilige schuilkelder was gebouwd, die zich op grote diepte bevindt. Gezond. De 37-jarige Hoessein Fatemi, minister van Buitenlandse Zaken in de afgezette Perzische regering van Mossa- deq, heeft geprotesteerd tegen een be sluit van de rechtbank om hem in zijn bed naar de rechtszaal te brengen. Fa temi die terechtstaat op beschuldiging van verraad, had gezegd, dat hij niet bij de hei-vatting van de terechtzitting aan wezig kon zijn. De president van de rechtbank las vier attesten van leger dokters voor, volgens welke Fatemi ge zond was. Fatemi werd in 1952 getrof fen door een schot van een godsdien stige geestdrijver en in Maart van dit jaar bij zijn arrestatie door de menigte in de rug gestoken. Bedden. Op de conferentie van de Labour- partij te Scarborough is de toezegging gedaan, dat onder de volgende Britse socialistische regering het huren van bedden in ziekenhuizen zal worden af geschaft. Rijk en arm zullen dan ge lijkelijk op een vrij bed moeten wach ten. In de Britse hospitalen zijn onge veer 54.000 bedden voor de chronische zieken, terwijl er 9.000 patiënten op de wachtlijst staan. Het aantal voor be talende patiënten gereserveerde bedden bedraagt iets meer dan 6.100. De kosten hiervan bedragen 100 tot 250 gulden per week. Twee-derden. Van alle Fransen, die de ontberingen der Duitse concentratie kampen hebben overleefd zijn nog twee derden in leven. Een internationaal congres van medici zal aan dat vraag stuk in Parijs aandacht schenken. Alle overlevenden, zo is gebleken, lijden aan algemene zwakte, chronische lusteloos heid, TBC, enz. Allen worden vroeger oud dan normaal. Waarschuwing. Paus Pius XII heeft in een toespraak tot 450 dokters, die deelnemen aan de achtste vergadering van het medische wereldgenootschap te Castel Gandolfo, de dokters gewaarschuwd niet mee te werken aan de ontwikkeling van oorlogvoering met atoomwapens of bacteriologische en chemische wa pens. Het genootschap vertegenwoordigt 700.000 medici in de gehele wereld. Vol gens de Paus was er geen morele recht vaardiging voor zelfgekozen „euthana sia" (barmhartige dood) of het beschik baar stellen van organen van 't lichaam tijdens het leven. Ondergronds. In Agrigento (Sicilië) heb ben 2.000 arbeiders in de zwavelmijnen 24 uur gestaakt uit solidariteit met 300 mijnwerkers, die reeds 70 dagen onder de grond zijn gebleven. De laatsten, die door vrouwen en kinderen voedsel aan touwen omlaag gezonden krijgen, eisen onmiddellijke betaling van achterstallig loon. De mijnbezitters eisen op hun beurt subsidie, omdat zij hun voorraden niet van de hand kunnen doen. De mij nen worden op ouderwetse wijze ont gonnen en kunnen niet tegen de wereld markt concurreren. VOLGENS DE GANGBARE zegswijze, beslaan er in de Verenige Staten slechts twee partijen, t.w. de Du Ponts en de anti- Du Ponts, waarmee de positie van de familie Du Pont de Nemours in de Ame rikaanse samenleving beter is getekend dan ellenlange artikelen ooit zouden kunnen doen. Als stichter van deze Amerikaanse fa milie kunnen we de Franse econoom Pierre Samuel Dupont de Nemours beschouwen, een man die in het revolutionnaire Frankrijk belangrijke posten heeft be kleed en in 1815 naar de Ver enigde Staten vertrok. Vóór dien had hij dat land reeds ge durende enige jaren bezocht 1799-1802) en er toen zijn zoon achter gelaten, die de grondvester van het familiefortuin werd. Het trof allemaal wel erg gelukkig, want deze jonge man had bij de beroemde scheikundige Lavoisier gestudeerd en wist dus wel het een en ander van ontploffingsstoffen. Deze om standigheid gevoegd, bij het feit dat de Amerikanen buitengewoon inferieur bus kruit vervaardigden en zij voor de goede soorten geheel op het Engelse monopolie waren aangewezen, waarbij nog kwam dat papa in vriendschappelijke relatie tot Jef ferson stond, dit alles bij elkaar was voor de jonge Dupont voldoende gelegenheid om een buskruitfabriek te beginnen, welke onderneming al spoedig floreerde omdat niet alleen de staat een grote afnemer was, maar ook de mijnen en de spoorwegen waarvoor door het hele land alles opge blazen moest worden wat in de weg stond. Ruim een halve eeuw lang maakte Du Pont de Nemours niets anders dan bus kruit, maar na de nieuwe vindingen van de volgende jaren op het gebied der explo sieven volgden ook nitroglycerine en dyna miet, rookloos kruit, speciale nitrocellulose voor lakken (1904), kunstleer, nitrocellulose plastics (1915), kunstmeststoffen, verfstof fen, rayon, plastics, electro-chemische stof fen, films, insectenwerende middelen, land- bouwchemicaliën en tenslotte ook nog de atoombom, in welker fabricage het Du Pont concern met aparte fabriekscom plexen en speciale technische installaties, die de waarde van een milliard gulden verre overschreden, een belangrijk aandeel had. Het zou overigens onjuist zijn uit dit laatste te concluderen dat de familie Du Pont nu ook de feitelijke eigenaresse van de atoombom is, want des tijds wilde het concern slechts op twee voorwaarden aan het project meewerken: ten eerste mochten uit de proef- nemingen geen patentrech ten voortvloeien en voorts wilde de maat schappij haar bemoeiingen niet hoger ge honoreerd zien dan met een dollar per bedrijfstak.' Het is zeer zeker waar, dat Du Pont de Nemours van huis uit tot de oorlogsindus trieën moet worden gerekend. De gang van zaken sedert het begin van de vorige eeuw toont dit duidelijk aan, alsook het feit, dat dit concern in de eerste wereldoorlog 40 °/o aan de geallieerde explosieven leverde. Daar staat echter tegenover dat het con cern in normale tijden een typische vredes- industrie is, want het draait voornamelijk op nylon en plastics, waarmee de hele wereld wordt overstroomd. In de jaren, tussen de beide wereldoorlogen gelegen, waren haar inkomsten uit militaire leve ranties van ontploffingsstoffen slechts 2 °/o van haar omzet, zodat we hier met de beste wil van de wereld niet van een oorlogs industrie kunnen spreken. Maar met dat al hebben we het over de familie Du Pont nog helemaal niet gehad'. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2