ZE VEN DA GEN HAARLEM Haarlemse reddingsbrigade huldigde twee bestuursleden „Door Zang Vriendschap" zong Haydn's „Schepping" digi VERLAMD LENIG JAARMARKT Kort en bondig Sport en de jeugd, het spel en de knikkers BESTWIU REMBRANDT" Prins - marinevlieger b.d. - zestien jaar verlamd Van mensen en dingen onder de Daniiaatjes VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Oom Joop Dank van Snelverband Gh. Visser nam afscheid als voorzitter Rode Kruis 2 F. D. Rooseveltstichting G. I. A. Harmsen ging met pensioen Een onverwoestbaar meesterwerk Film ten bate van Invalidenbond Knip lijn Vliegende Schotels Geen Esperanto Bedrukt Tot ons genoegen „Reis"-dekens Leef lang 35 jaar Staat van dienst Film voor de HKG Les Amants de Vérone Twee van de zeven bestuursleden van de Haarlemse Reddingsbrigade bekleedden vorige week Zaterdag een kwart eeuw hun functie. Het waren de heren Joh. M. Schmidt, voorzitter, en J. M. Thuis, com missaris. Beide zilveren bestuursleden wer den Donderdagavond in het Jeugdgebouw aan de Schoterweg in Haarlem een huldi ging bereid, waar vele sprekers in harte lijke bewoordingen hun bewondering en dank hebben geuit voor al hetgeen de he ren Schmidt en Thuis in het belang van hun medemensen hebben gedaan. De vice-voorzitter van de Haarlemse Reddingsbrigade voor drenkelingen, zoals de H.R.D. voluit beet, de arts D. Heymaos, was de eerste spreker, nadat mejuffrouw C. Feringa, secretaresse van de brigade, aan de echtgenoten van beide jubilarissen bloemen had aangeboden. Dokter Heymans wees op de belangrijke plaats, die vooral de heer Schmidt, niet alleen in de Haar lemse brigade innam, maar ook in de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. De leden van de brigade stellen zich in dienst om wanneer en waar ook iemand te redden, die in het water is geraakt en in levensgevaar verkeert met voorbijgaan van eigen belangen. Om dit met enthousiasme te doen en met inzet van de gehele mens hangt af van de leiding van een voorzitter. In de H.R.B. is het de heer Schmidt, die dit werk nu al vijfentwintig jaar als een taak heeft beschouwd en deze taak goed heeft volbracht. Ook als propagandist van de K.N.B.R.D. trekt de heer Schmidt er op uit naar alle uithoeken van het land, waar men hem nodig heeft Dokter Keymans on derstreepte, dat het zich niet in enkele woorden laat zeggen, wat de heer Schmidt in de afgelopen vijfentwintig jaar allemaal voor belangrijk werk heeft verricht en wat onder zijn leiding tot stand kwam. Zich wendend tot de heer Thuis, zei de spreker, dat deze jubilaris niet naar voren was getreden bij zijn werk, maar dat dit werk daarom niet minder belangrijk was. De heer Thuis kent men in de brigade be ter als „oom Joop" en hij wordt beschouwd als de vertrouwensman in de vereniging, die gerezen moeilijkheden steeds tot een oplossing weet te brengen. De heer Thuis doet zijn werk in de brigade zonder om haal en zonder bedankje en juist hierom achtte dokter Heymans het goed hem dit keer eens in het zonnetje te zetten. Zon der oom Joop, aldus de vice-voorzitter, zou de Haarlemse brigade een familie zijn, waaraan een belangrijke schakel ontbrak. Na vermeld te hebben dat beide be- stuursfunctionarissen erelid van de brigade waren geworden op 23 Juli 1923 (voorzit ter Schmidt) en op 26 Juni 1948 (de heer Thuis) bood dokter Heymans aan beide zilveren bestuursjubilarissen een polshor loge aan. Namens de K.N.B.R.D. sprak de bonds voorzitter, de heer J. P. Weyburg uit Vel- sen over het nauwe contact van de briga demensen met de landelijke Bond. De pro paganda in de Bond rust wel bijzonder op de schouders van de heer Schmidt en de Haarlemse reddingsbrigade mag zich wel gelukkig prijzen van deze bekwame oude ren adviezen te kunnen krijgen. Nog een lange rijvan sprekers boden vervolgens hun gelukwensen aan. De heer A. Merens bracht nog eens in herinnering de nauwe band tussen de familie Merens en dé heer Schmidt met zijn brigade. De heer L. Davidson sprak namens de Politie Sportvereniging Haarlem, waarmede de reddingsbrigade een nauw contact heeft, sinds het vorige jaar vijftien politiemen sen met succes een cursus reddend zwem men volgden. De heer L. A. Ophuysen sprak niet al leen als bestuurslid van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, maar tevens namens de transportcolonne van de afdeling Haarlem van het Roode Kruis. Namens de E.H.B.O.- vereniging Snelverband" werd het woord ADVERTENTIE RUITEN per meter In een besloten bijeenkomst heeft gister avond de heer Ch. E. Visser afscheid geno men als voorzitter van het Rode Kruis, af deling Haarlem en omstreken. Hij werd in zijn functie opgevolgd door de heer J. J. Jurrissen. In een zeer persoonlijk en hartelijk woord bracht het lid van het bestuur W. Badon Ghijben dank aan de scheidende voorzitter voor de wijze waarop hij zijn in 1945 aan vaarde functie had bekleed, voor de uit muntende wijze van samenwerking. Ont roerd dankte de heer Visser, die zei, dat het Rode Kruis-werk voor hem niet tot de functie alleen bepaald was gebleven, maar een deel van zijn leven was geworden. Na dat de heer Jurrissen met een wei-gestem de speech zijn benoeming had aanvaard, sprak nog de heer L. Bouwman, lid van het bestuur, een dankwoord tot de scheidende voorzitter en een welkomstwoord tot de juist in functie getreden voorzitter. De heer Visser heeft in de moeilijke periode 19451954 belangrijke activiteiten aan de dag gelegd, die onder andere leid den tot de oprichting van het Rode Kruis- sanatorium in een vleugel van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, waardoor een belangrijk element in de T.B.C.-bestrij ding na de oorlog gevormd werd. Ook werd onder de heer Visser het pand aan de Pa viljoenslaan aangekocht, waar het Rode Kruis gevestigd werd en waarheen de Bloedtransfusiedienst wat betreft keu ring en oproeping der donors in 1952 werd overgebracht. Deze inrichting kan met de modernste in het land wedijveren. Maandag 27 September nam de heer Vis ser reeds afscheid van de colonne van het Rode Kruis, bij welke gelegenheid hem als herinnering een litho, voorstellende de barmhartige Samaritaan, werd aangeboden. Bij de afscheids- en installatie-bijeenkomst van gisteravond ontving de heer Visser een encyclopedie, de Petit Larousse, gevoerd door de heer P. Oostwouder. Hij dankte de H.R.B. voor de nu reeds vijf entwintig jaar lang verleende medewer king bij de jaarlijkse boottochten voor be iaarden, al verheugde het hem. dat de aan boord aanwezige brigademensen nog nooit hebben behoeven op te treden. Gelukwensen van het district Noordbol land van de K.N.B.R.D. werden aangebo den door de districtspenningmeester, de heer A. Nouwen. Tenslotte kwamen de he ren J. G. Swier en P. Wapstra de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond vertegenwoordigen. De heer N. Oudshoora, lid van de H.R.B., voerde nog het woord namens de leden. Een aantal sprekers lieten de gelukwensen vergezeld gaan van stoffelijke huldeblijken. Van de overige aanwezigen noemen we nog de he ren H. Stapel, voorzitter van de zwemver eniging ,,De Watervrienden". N. H Slin ger, directeur van. het Sportfondsenibad en vertegenwoordigers van andere brigade- besturen. Velen zonden gelukstelegram men en brieven. Mede namens de heer Thuis sprak de heer Schmidt woorden van dank, steeds tot de sprekers afzonderlijk. Hij noemde het geen verdienste een kwart eeuw bestuurs lid te zijn. Dit is de schuld van de leden, want als ze ons niet meer willen, kunnen ze ons er uit zetten. Gelukkig zijn er de laatste jaren weinig drenkelingen, maar zo lang van de 180.000 Haarlemmers er 150.000 nog niet kunnen zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden. Voor de bevordering van het zwemmen doet men goed andere verenigingen i.n te schakelen (zoals bijvoorbeeld de speeltuinen), ter wijl het schoolzwemmen tegenwoordig ook steeds meer wordt bevordert. Tenslotte drong de heer Schmidt aan op nog meer en succesvoller samenwerking tussen kust en binnenbrigades. ADVERTENTIE 11 ZATERD. OCTOBER DE PRINS STUDENT (Oud Heidelberg) The Student Princ» in CINEMASCOPE en kleuren ANN BLYTH - EDMUND PURDOM en de stem van MARIO LANZA De romantische operette over een verliefde koningszoon A.L. met het wonder van PERSPECTA STEREOPHONISCH GELUID Onderzoek naar behoefte aan internaten in of bij Haarlem Het bestuur der F. D. Rooseveltstichting, dat in Nederland internaten hoopt te openen voor lichamelijk gehandicapten, wenst gaarne te onderzoeken in welke mate aan een dergelijke inrichting in Haarlem, Heemstede of Bloemendaal behoefte be staat. Personen, die op grond van hun invali- liteit, menen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, gelieven zich op te geven, of zich in verbinding te stellen met het stichtingsbestuur: Tollensstraat 121, Den Haag. Afscheid van Geologische Dienst Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer G. I. A. Harmsen, hoofdassistent A bij de Geologi sche Dienst, gisteren afscheid genomen, van het bedrijf. De directeur en het vol tallige personeel betuigden tijdens een ge zellig samenzijn in enkele toespraken en met enige geschenken hun sympathie voor de scheidende medewerker en hun bewon dering voor de grote energie, waarmee hij zijn taak volbracht heeft. De heer Harmsen was ruim 34 jaren bij de Dienst werkzaam. Het Christelijk Oratoriumkoor „Door Zang Vriendschap", onder leiding van Si mon C. Jansen, vroeg Donderdagavond met zijn eerste uitvoering in het seizoen be langstelling voor het onverwoestbaar mees terwerk der oratoriumlitteratuur „De Schepping" van Haydn. Er is werkelijk nog geen draad versleten aan dit muzikale weefsel van vocale en instrumentale klan ken, dat zijn levenskracht putte uit een gezonde geest van vroomheid en blijmoe digheid en nog steeds onverminderd van een zeldzaam frisse scheppingsgeest ge tuigt. Merkwaardig is daarbij dat Haydn er in slaagde met zijn „Schepping" een kunstwerk tot stand te brengen dat voor iedereen toegankelijk is en voortdurend vreugde blijft schenken, zowel aan muzi kaal onontwikkelden als aan fijnproevers. Het lijkt allemaal zo eenvoudig en zo na tuurlijk; maar ten slotte is het niet eenvou dig, want Haydn staande op de grens van classicisme en romantiek eist voor de uitvoering van zijn werk een delicaat begrip, een rijke fantasie en een warm ge moed, plus de zin voor uiterste correct heid. Alleen het resultaat moet eenvoudig klinken; het komt niet vanzelf. Dit wordt nog al eens over het hoofd gezien door dirigenten en uitvoerders die zich al te lichtvaardig aan dpze kunst wagen. „Door Zang Vriendschap" kan daar van mee spreken. Simon C. Jansen weet hoe hij met zo'n meesterwerk moet omspringen, hoe hij de koren beheerst moet laten zingen, hoe hij de finesses van de orchestratie móet laten doen gelden, hoe hij solisten en grote ensembles in evenwicht moet bren gen. Hij hield zijn interpretatie doorgaans licht en in opgewekte tempi en kreeg, op weinige uitzonderingen na, het koor vlot mee. Het solistentrio bestond uit jonge krach ten: de sopraan Heieen Verkley, de tenor Paul Hameleers en de bas Piet Tra. Deze laatste wist met fraai geluid zijn dankbare aria's te laten klinken. De tenor bleek qua klankgehalte nog al ongelijk, maar de aria „Mit Würd' und Hoheit" zong hij zeer be schaafd en welluidend. Heieen Verkley, die, als ik mij niet vergis, met deze partij voor een paar jaar. op ons Haarlems podium met groot succes debuteerde, gaf er dit keer weer de heerlijke glans aan van haar zeldzaam timbre en de frisse geest, die uitgaat van een beheerste techniek en een gezonde muzikaliteit. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest reageerde correct op de betrouwbare leiding van Simon C. Jansen. En zo kreeg Haydn's „Schepping" een herschepping, die aantoonde dat zij, na ruim anderhalve eeuw, nog springlevend is. JOS. DE KLERK In het kader van de in Juli gehouden in zamelingsactie van de afdeling Haarlem en omstreken o'er A.N.I.B., heeft de directie van het Luxor-theater gemeend, hieraan haar steentje te moeten bijdragen. De directie van genoemd theater had de sympathieke gedachte een filmvoorstelling te arrangeren, waarvan de baten geheel ten goede komen van het Invalidenwagen- fonds der vereniging. Zondag 10 October, 's morgens 11 uur, wordt de Engelse Showfilm „Lach en Ver geet", met o.m. David Niven, Vera Ellen en Caesar Romero vertoond. De gehele re cette zal ten goed komen aan het gestelde doel. In 1938 stortte bij Den Helder een Koolhoven-vliegtuigje neer. Dat betekende voor A. Prins, marinevlieger, niet alleen het einde van een praehtearrière, liet betekende ook het begin van een nieuw schijnbaar hopeloos bestaan: Prins had zijn rug gebroken en zou voor de rest van zijn leven onder het middel verlamd blijven. Hij is nu 46 jaar, en 16 jaar verlamd. In Heemstede hebben we hem een bezoek gebracht en troffen hem aan bij drie bekers, twee médailles en andere sport-trofeeën; geen herinneringen aan het sportieve verleden, maar onlangs gewonnen.... Wij hadden gemeend een verlamde te ontmoeten, een man voor wie het pijnlijk moest zijn over die fatale handicap, ver lamming, te spreken. „Fataal voor ieder, die de enorme reserve krachten. de enorme compenseringskrachten van geest en lichaam niet hee'ft beproefd", zegt Prins en wij raken in ge sprek met een der meest enthousiaste sportbeoefenaars, die wij ooit ontmoetten. Op 30 Januari van dit jaar richtte hij de Rollende Leeuwen op, een sportteam van 12 dwarslaesi's zo worden de rugge- graat-verwonden genoemd die zich allen in rolstoelen be wegen. Elke Zaterdag komen zij in Leiden bij elkaar en oefenen in boogschieten, netbal. tafeltennis, speerwerpen, kogelstoten. Verlamden kunnen badminton spelen, touwklimmen, zwemmen. De Rollende Leeuwen ziin een begrip geworden, ook in Stoke Mandeville, in Engeland, waar de dwarslaesi's-Olympiades worden gehouden, volgend jaar voor de derde maal. Dit jaar werden de Rollende Leeuwen die als embleem de Neder landse Leeuw hebben in een rolstoel en mikkend met een pijl in Engeland tweede met netbal, tweede met speer en zesde met boogschieten. En er deden onder andere 8 Engelse teams mee, getraind in het beroemde medische centrum voor rugge- graatverwonden, waar dokter Guttman, wereldberoemd, de leiding heeft. In vergelijking met de sportteams, die deze medische centra hebben, ziin de Rollende Leeuwen zo goed als ongetraind. Maar zij zijn ontslagen uit de ziekenhuizen, waar zij móesten sporten, om hun lichaam weer in conditie te krijgen. Maar sport is ook een mentaliteit. En die bezitten de Rollende Leeuwen in bij zondere mate, zij ziin moreel hun verschrikkelijke verwonding te boven gekomen. Zij behaalden in het nationale tournooi dus tegen teams van militaire oorlogsslachtoffers alle prijzen. Vrijwel ongetraindDe Rollende Leeuwen sporten niet al leen omdat het nuttig is voor hun gekwetste lichaam, maar ook omdat zij dat lichaam moreel beheersen. En dat is sport. Hun team is ook niet alleen voor militairen of oorlogsslacht offers, iedere verlamde kan erbij. En zo zullen de Rollende Leeuwen, als gewone burgers, be- wijzen, dat een verlamde geen verlamde hoeft te zijn; zoals in Stoke Mandeville op een muur staat: Het doel van onze sport is verlamde mannen en vrouwen uit alle delen der wereld, te verenigen in een internationale sportbeweging, opdat duizenden hoop en kracht daaruit zullen putten; geen groter steun kun je de verlamden geven, dan ze te helpen door het medium sport, om de verstandhouding tussen de volkeren te vergroten. EEN KLEIN JONGETJE ach ter een grote voetbal, echte voetbalschoenen, kousen, shirt en broek; de droom van dui zenden jongens en een wer kelijkheid, die duizenden ma len te zien is. Voètbal, „the good old sport", is toch altijd de eerste sport, die de jeugd verovert, en al vroeg ook. Ie- re vader weet, hoe moeilijk een voetbal is in te pakken zodat het nog een verrassing kan zijn., In de Haarlemse Voetbalbond spelen ruim 5000 jongens tot 17 jaar, die allen dromen nog eens in het „eerste" te komen. De stad Haarlem heeft alleen al 168 elftallen. En alle Jan tjes en Pietjes, die behendig heid leren met de bal op straat, 'n wei tje of in de tuin, ze willen allemaal voetballer worden. Jeugdleiders bezinnen zich op methodes om niet alleen de sport maar ook de sportiviteit te leren. Het gaat om het spel, niet om de knikkers. Maar wat is het spel? Elke Zaterdag oefenen in Leiden twaalf ver lamde mannen in verschillen de sporten. Mannen, die de spieren die ze nog kunnen ge bruiken, ook volledig uitbuiten en kunnen uitbuiten omdat ze zich sterk voelen. Voor hen is de sport geen redmiddel, maar spel. Zij bezitten de beste mentali teit, die sport vergt: beheer sing en zij ver overden die op de gemeenste vijand, die het lichaam heeft, verlamming. IN DE SPORT WERELD wor den altijd voor beelden ge steld. Record brekers. Oym- piade-win- naars, base-ball fenomenen en voetbalsterren, weten hun fo to's in de han den van de jeugd. Wij kun nen ons geen beter voorbeeld indenken dan de Rollende Leeuwen, 12 verlamden, men sen die niet over hun lichaam beschikken en sporten om het spel. En ze zijn goed ook. In hun rolstoelen. ken, wijzerplaten, radioscha len, plastics, souvenirartikelen, asbakken enz. Men perst zeef- drukinkten door een met zijde bespannen raam, waaronder het te bedrukken voorwerp ligt, waarvan alles is bedekt, dat onbedrukt moet blijven. De inkt gaat dus door een zeef, die de vorm heeft van de ge wenste afbeelding. De ten toonstelling blijft open tot en met 9 October, dagelpks van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Men garandeert, ctai u niet bedrukt zult vertrekken. het Rode Kruis zou haar eigen dom bij de huidige bezitters komen afhalen, als deze zich Dpgeven bij het secretariaat Paviljoenslaan 3, Haarlem. L>e dekens werden door de ver pleegster onder persoonlijke verantwoordelijkheid uitge reikt. De show van het Wilmapa- troon verschillende combi naties van één jurk of één deux-pièces vindt 5 October in het Concertgebouw plaats, De vliegende sigaren be ginnen zich in de wereld der vliegende schotels in te dringen. Men raakt in de war, men kan er geen pijl meer op trekken. Ook de piloten der vliegende schotels zijn er zich mee gaan bemoeien. In Baijon- ne, Nancy en Lè Puy zijn vorige week Vrijdag vele vliegende sigaren gesigna leerd. Dat zij het contact met de aardbol allereerst boven Frankrijk zoeken is begrijpelijk. Haarlem moet even wachten. Goed. Maar de vliegende-scho tel-piloten gaan het er nu dik opleggen. Mijnheer Patient, inspecteur der Franse posterijen, reed laatstleden Maandag met zijn vrouw en twee kin deren in een auto. Hij en zijn vrouw hebben ver klaard, dat zij over een afstand van enkele hon derden meters gevolgd zijn door een laagvlie- gende schotel. Deze scho tel was vijftig meter lang, verlicht en straalde rood uit. De schotels raken dus wegwijs. De piloten zoe ken vriendelijk contact met ons. Laten wij ons openstellen voor hen. Mis schien houden ze ook van honden. Wij zijn er van overtuigd, dat hun eerste vlucht naar Haarlem zal zijn, als er in Frankrijk weer een kabinetscrisis komt. Wij zijn niet bang en willen niets weten van lasso's, luchtbuksen en wij willen dat schoteltje niet een, twee, drie was sen. Wij hebben de koffie klaar staan en Haarlem merolie. We beginnen on geduldig te worden. De esperantisten hebben tij dens hun congres meer gedaan dan esperanto gesproken. De consumptielijst die men nu eerst heeft kunnen afronden leert eigenlijk, dat er zeer wei nig gesproken moet zijn want en nu komt het: er is verteerd: 2300 koppen koffie, 563 koppen thee, 576 glazen melk, want ook 1120 flessen bier; 3300 flesjes ran ja en chocomel, 1770 uitsmij ters en dergelijke. En in de tussentijd zijn er ook nog 5000 ansichtkaarten verzonden. Ho pelijk komen ze nóg eens. Op Dinsdag 5 October wordt in de Vleeshal de eerste Ne derlandse tentoonstelling ge houden van zeefdrukken. Veer tig firma's zullen exposeren wat er op dat gebied zoal be reikt is en bereikt kan wor den. Zeefdrukken is een sy steem waarmee eigenlyk alles bedrukt kan worden, lichtbak- De stichting Tot Ons Genoe gen, voor zieken en sanato riumpatiënten, deelt ons mede dat er een nijpend tekort be staat aan sigarenbandjes. Twee honderd aangesloten zie ken en sanatoriumpatiënten T.O.G. kent geen contributie en bezit een vergunning van de Nederlandse Bank verza melen de bandjes en trouwens nok sluit- en postzegels. Wie dit sympathieke werk wil steu nen. sture zijn bandjes en ze gels naar de Lange Molen straat 38B rood. stichting Tot Ons Genoegen. Dit werk steu nen is ook tot Uw genoegen. Tijdens het tuinfeest. 5 Juli 1954, van het adoptie-comité Bejaarden, dat achter Dreef- zicht is gehouden, zijn dekens uitgereikt door een Rode Kruis-helpster aan enkele pa tiënten Er worden nog twee van deze dekens (donkergrijs met rode strepen) vermist, en s middags, cn in het gebouw Cultura, Jansstraat, 's avonds. De middagshow is alleen toe gankelijk voor leden van de vereniging van huisvrouwen. Vandaag bestaat de verlich tingspeciaalzaak en ateliers Leeflang in de Lange Veer- straat 35 jaar. Tot halfzes van middag staat het bestuur ter receptie open vcor gelukwen sen. Een lang leven zij u en uw zaak beschoren. Leef lang# Vandaag is D. van Putten, Begastraat 15, veertig jaar in dienst bij de Provinciale Wa terstaat, Nieuwe Gracht. Hij is technisch hoofdambtenaar, maar dat zal geen beletsel zijn om eens buitengewoon feest te vieren. Alsof het voor het eerst is. Op 6, 7- en 8 October wordt in het Krclagehuis weer een jaarmarkt gehouden door le den van de Lutherse gemeente. De opbrengsten zijn bestemd voor de bouw van een verzor gingshuis voor chronische zie ken van de Evangelische Lu therse Gemeente. liet gebouw zal verrijzen op de hoek van de te verleggen Mr. Jan Ger- ritszlaan en de Delftlaan. Op deze jaarmarkt zal onder an dere een indruk gegeven wor den van het wereldomvatten de werk van de koopvaardij en de omvang van onze handels vloot .en haar talrijke seheeps- types. Een deel van de vloot wordt in modelvorm opgesteld tegen een achtergrond van een wereld-reliefkaart. Het geheel zal een ruimte van 77 m2 in beslag nemen. Het Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam verzorgt deze in zending. BINNENLAND Vele leden der Eerste Kamer zijn ver langend te weten, welke dranken met bier gelijkgesteld zijn. Blijkens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit deze Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een productschap voor bier hebben zij bezwaar tegen de huns inziens wel uiterst vage omschrijving van deze dran ken, die in het wetsontwerp wordt gegeven. Een jaar en drie maanden gevangenis straf en drie jaar intrekking van het rijbewijs is geëist tegen een 24-jarige koopman uit Roermond. Hij had op 10 September met zijn auto nabij Leeuwarden een 16-jarig meisje aangereden, dat ernstig gewond werd. Een van haar voeten moest gedeeltelijk geam puteerd worden. De automobilist was na de aanrijding doorgereden en had in Heeren veen de schade aan zijn auto laten herstel len. Na een radio-oproep werd hij aan gehouden. Op 13 October om 11 uur worden de telefoonnetten Creil, Luttelgeest, Marknesse en Urk geautomatiseerd. Het netnummer van Creil wordt 05278, van Luttelgeest en Marknesse 05273 en van Urk 05277. Met een vertraging van ruim negen uur is het Deense fregat „Niels Ebbesen" om zeven uur Donderdagavond in de Amster damse haven aangekomen. Het heeft lig plaats gekozen aan de De Ruyterkade. Het fregat brengt een vijfdaags onofficieel be zoek aan de hoofdstad. Voor het Arnhemse gerechtshof heeft in hoger beroep terecht gestaan een 24-jarige chauffeur uit Almelo wegens het gebruiken van een clandestiene radio-zender. De poli tierechter te Almelo had hem veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de zenddnstallatie en gramo- foonplaten, totaal ter waarde van duizend gulden. De Drocureur-geneiaal eiste bevesti ging van dit vonnis. De verdachte was al eerder tot een geldboete veroordeeld wegens hetzelfde feit. Op een afscheidsbijeenkomst die onder meer werd bijgewoond door de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. S. L. Mansholt en de secreta rissen-generaal van Binnenlandse Zaken en van Financiën mr. J. M. Kan en mr. H. A. M. van den Dries, is dr. ir. S. Smeding, de scheidende landdrost-directeur van de Noord- Oostpolder, de onderscheiding uitgereikt van commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Smeding dankte voor deze grote onderscheiding, die een volkomen verrassing voor hem was. Zaterdag 9 October zal op de Studenten sociëteit „Phoenix" te Delft mej. B. Gerrit sen, beter bekend als „bloemen-Bertha", door de studenten van de erkende corpora worden gehuldigd in verband met haar gou den jubileum als bloemenmeisje". Er is een fonds gesticht om „bloemen-Bertha" een rustige oude dag te kunnen bezorgen. Op de recentie, die het B.U.M.A. (Bu reau voor Muziek-Auteursrecht) in zijn nieu we gebouw aan de Herengracht 458 te Am sterdam heeft gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum en de officiële inge bruikneming van het gebouw, heeft mr. J. C. Tenkink. secretaris-generaal van het departement van Justitie medegedeeld dat de Koningin de directeur van het bureau, mr. C. A. Wiessing, heeft benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het propaedeutiseh examen werk tuigbouwkundig ingenieur geslaagd de heer W. Biister te Haarlem. De afdelin? Haarlem-Noord van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond zal op Dinsdagavond 5 October in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg haar maan del iik^e ledenvergadering houden. De heer K. de Boer. tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond zal spreken over ..Mensen op. Nieuw Guinea. Aan de stichting klinisch hoger onder wijs te Rotterdam is geslnaed voor het semi- artsexamen de heer M. B. Rost van Tonnin gen te Aerdenhout. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen pae- dagogie de heer W. J. de Tombe te Haarlem. De kosteloos toegankelijke orgelconcer ten, die gedurende de zomermaanden in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem plaats vonden, zullen in de maand October worden I voortgezet in de Gemeenteliikp Concertzaal op Woensdagen van 15.00—16.00 uur. De Haarlemse Kunst Gemeenschap heeft het nieuwe seizoen Donderdagavond in het Rembrandttheater geopend met een film van André Cayatte, waarvoor Jacques Prévert dialoog en draaiboek had geschre ven, namelijk „Les amants de Vérone". De titel laat geen twijfel bestaan omtrent de handeling. Shakespeares „Romeo en Julia" dient als leidraad voor het filmisch gege ven. dat de liefdeshistorie der beide ge lieven projecteert op het levensscherm van twee jeugdige inwoners van Venetië, die fungeren als doubles van de sterren in een film. die naar Shakespeares werk wordt opgenomen. De jonge mensen krijgen el kander lief, maar ook nu zijn de omstan digheden tegen hen. Het meisje stamt uit een oud gedegenereerd geslacht, de jonge man is glasblazer en deswege geen ge schikte partij. Het meisje is trouwens al verloofd met een onmiskenbaar chanteur, die haar familie in zijn macht heeft en in zijn gewetenloosheid zelfs niet voor een moord terugdeinst. Éénmaal ontsnapt de jonge glasblazer aan de strikken, die voor hem zijn uitgezet. De tweede keer ontkomt hij niet. Stervend valt hij in de armen van zijn geliefde, die zichzelf van het leven berooft om hem in eeuwige trouw in de dood te volgen. Het is een allesbehalve fleurige geschie denis, die triester is dan Shakespeare haar ooit geschreven zou hebben, al probeert men zijn „Romeo en Julia" als basis voor het drama aan te houden en de beide in triges zoveel mogelijk parallel te laten lopen. Slechts in enkele scènes gaat dat op. Overwegend wordt men gestoord door de opzettelijkheid van de constructie en wat belangrijker is door de overvloedige dialoog, die de poëzie op de achtergrond dringt, omdat de moderne versie van Romeo en Julia lang niet van die poëti sche kracht is als de oorspronkelijke. Er zijn frappante gedeelten zoals die, waarin de doubles in de echt worden verbonden en men zeer sterk de gewaarwording on dergaat, dat het voor hen is als echt. Op zulke ogenblikken munt de film uit door Kaar zuiverheid en kinderlijke schoonheid: ze is recht van en naar het hart. Helaas zijn er te weinig van deze momenten. Men bewondert voornamelijk de sfeerschilde ring en de fotografie. Wezenlijk in de han deling opgenomen wordt men tenslotte niet. André Cayatte is in deze film aan zienlijk minder op dreef dan wanneer hij betoogt: Ik voelde mij dan ook teleurge steld door „Les amants de Vérone". Dat de teleurstelling wordt verzacht door en kele „uitschieters" van bijzondere kracht was het minste wat men van de talent volle maker mocht verwachten. P- W. FRANSE.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9