Trekvogels gaan de lange vlucht naar hun winterverblijf weer ondernemen ORT€X GEERVL1 MOORD PORSELEIN „BOLWERK" De nieuwe TRANSISTOR boortoestellen zijn AF! koningstraat ii h Haarlem .Clowntje Rick Wederom waarnemingen door Haarlemse vogelwerkgroep /^itó^clamesver band Jeugdige Beverwijkse inbreker voor het hof ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 4 Gevoelig voor het weer Ook spreeuwen Vast broedgebied Monument voor Van Oldenharnevelt Hoogheemraadschap Rijnland Oldenzaal krijgt een schouwburg Afscheidscollege van prof. dr. W. Leendertz Kerkelijk Nieuws te Amerikanen half October op Soesterberg Voor de kinderen „Jeugd en Evangelie" bestaat 10 jaar Heringa Wuthrich Bevestiging van Haarlems recïitbankvonnis geëist „Rijndam" met Concert gebouworkest vertrok met vertraging Minister Zijlstra naar Haarlem, Hoorn en de Zaanstreek „Chrissemeuje" vandaag 105 jaar geworden FEUILLETON EN door Gordon Folk HOE KOMT HET, dat we juist aan onze Noordzeekust gedurende de herfst- trek zoveel vogels te zien kunnen krijgen? Waar komen ze vandaan en waar gaan ze heen? Een groot gedeelte van de vogels die hier overtrekken, bestaat uit dieren, die in het Noorden en Oosten van Europa broeden en op weg zijn naar hun winterkwartieren in Engeland en Ierland. Er heerst daar namelijk een zacht klimaat door de invloed van de zee en de warme golfstroom, zodat de Britse Eilanden ook 's winters een groot aantal vogels kunnen herbergen en voedsel bieden. Deze trekkende vogels vliegen aanvankelijk in een zeer ijle stroom over de gehele breedte van het land, daarbij de hun aangeboren voor keursrichting aanhoudende, die al naar gelang van de soort varieert tussen West enZuid-West. Bij de kust gekomen, zullen ze in de meeste gevallen niet de zee durven over te steken, wat ook wel te verwachten is van deze landvogels. Ze buigen dan ook af, om verder de kustlijn in Zuidelijke richting te volgen, zo dat er een geconcentreerde trekstroom ontstaat. Deze stroom kan vrij breed zijn, doordat een gedeelte van de vogels reeds op enige afstand van de kust om buigen, maar over de buitenste duinenrijen is de trek toch wel het sterkst. Het gebeurt ook dat er laag over het Duitsland en ons land. Er zal een deel hier strand en zelfs nog net boven het water, evenwijdig aan de kustlijn een levendige trek is, zoals we dat bijvoorbeeld verleden jaar zo aardig hebben gezien van veld leeuweriken. Dat was op 1 November en er stond een vrij krachtige Zuid-Oosten wind. Steeds kwamen er weer troepen aanvliegen dicht langs het water. Ze vlo gen laag, zodat ze de luwte van de duinen hadden. Behalve deze landvogels, die door stu wing de kust volgen, zien we hier ook een menigte zeevogels langs komen, zoals meeuwen, sterns, zeeëenden, futen en vele andere. Deze volgen de kust, omdat de kustwateren hun voedselgebied vormen. Zij vliegen dan ook meestal over het water. Wat nu de gestuwde trek van de land vogels betreft, laten deze vogels zich niet altijd in dezelfde mate weerhouden om over voor hen vijandlijke terreinen te vlie gen. Dit hangt van verscheidene factoren af, waarvan de weersomstandigheden wel de grootste rol spelen. Beschouwen we eens het gedrag van de vink, een vogel, waarvan de trek hier het meest onderzocht is. De Scandinavische vink heeft als over- winteringsgebied Engeland en Ierland. De kortste weg daarheen zou dus zijn in rech te lijn van Scandinavië naar Engeland waarbij dan een afstand van ongeveer 600 kilometer over zee, dus in één ruk, zou moeten worden afgelegd. En iderdaad ver loopt bij de allergunstigste weersomstan digheden de trek op deze wijze, zoals pas kort geleden ontdekt is. Het was reeds lang bekend onder de vin kers van de talrijke vinkenbanen, die er vroeger in de duinstreek waren, dat er bij een zwakke Noord-Oosten tot Oosten wind geen vinkentrek te zien was. Zogenaamde Oostenwindjaren gaven dan ook minimale vangsten, maar een goede verklaring voor dit verschijnsel kon men niet geven. Het is nu gebleken, dat bij deze wind de vinken op grote hoogte, tot 800 meter en zelfs tot 1300 meter overtrekken. Zelfs met een sterke kijker zijn ze dan nog maar nauwelijks te ontdekken, terneer daar er dan van een geconcentreerde trek geen sprake is. Deze dieren vliegen dan in hun voorkeursrichting in een ijle stroom en sto ren zich niet aan veranderingen in het landschap onder zich. Zonder enige aarze ling steken ze de zee over met de wind achter. Deze hoge zeetrek komt alleen voor bij zwakke wind uit de genoemde hoek en nipt als het sterkere Noord-Oosten tot Oosten wind is. Men zou zeggen, dat ze met zo n sterkere wind achter de overtocht nog snel ler kunnen volbrengen. Het type van het weer schijnt hier echter van belang te zijn en door de vogels te worden aangevoeld. Bij zwakke Oostelijke wind is het karakter van het weer van dien aard, dat er voor de vo gels het minste gevaar bestaat, onderweg op zee door ander weer te worden overval len. Zulke ideale omstandigheden, die deze vogels in staat stellen linea recta van broedgebied naar winterverblijf te vliegen, doen zich niet zo vaak voor. Meestal laten ze zich stuwen door de kusten, zodat de trekweg dan loopt over Denemarken, Noord - ADVERTENT1E SVENSKA-RESTAURANGEN (ZWEEDS RESTAURANT) verzorgt zowel aan huis als in de intieme bovenzaal DINERS en SOUPERS STEEDS IETS APARTS Kennemerplein 5 - Haarlem - Tel. 16840 en daar de oversteek over de Noordzee wa gen, de overige blijven de kusten volgen, ir; de ongunstigste gevallen tot Kaap Griz Nez aan het Nauw van Calais. Hier buigt de kustlijn scherp naar binnen, en daar de vogels niet bereid zijn een te sterk afwijken van hun voorkeursrichting te accepteren, zien we hen op dit punt de kust lot'aten. Zij steken hier over naar Engeland, dat ze reeds vanuit Franrijk kunnen zien liggen. Zo leiden er dus verschillende wegen naar hetzelfde doel. Het bovenstaande geldt dus voor de vink, en hoewel we niet mogen generaliseren, kunnen we toch wel zeggen, dat door vele andere soorten een dergelijke gedragslijn wordt gvolgd. In de 'herfst van 1952 hebben waarne mers aan de Oost- en Zuidkust van Enge land posten uitgezet om de van het conti nent komende vinken en ook spreeuwen te zien aankomen. Op verschillende plaatsen, zowel aan de Noordzeeij als aan de Ka- &R0E06E &IED VAN v HtT SCAWDlrJAViSCHE" -j VINKEN RAS 'j «I Ontteeni/oapi L. IfWI. VVhIc 0« 3 t ipp*'i je«< d dpla-ahso n/e< «- Va» jer'Kjde f03*/» va» heb MftViae ra a. naalkust kwamen ze aanvliegen. Op grond van de afstand en de vliegsnelheid kan men uit het tijdstip, waarop de vogels arriveer den, afleiden, dat het merendeel dadelijk na zonsopgang van de Nederlandse en Franse kust moeten zijn gestart, 's Mor gens vroeg is de trekdrift dan ook op z'n hevigst, om later op de dag geleidelijk af te nemen. Zoals we reeds zagen, is het niet zo, dat de vogels die in het Noorden broeden voor de winter maar in het wilde weg naar het Zuiden gaan trekken Elke vogelsoort, en zelfs elk ras van een soort, heeft een be paald gebied waar ze 's winters verblijven. In het voorjaar keren ze weer naar het zelfde broedgebied terug. Zo gaan de Scan dinavische vinken naar Engeland en Ier land, terwijl de Finse, Oost-Baltische en Duitse vinken naar een gebied in Zuid-West Europa trekken, zoals op het hierbij afge beelde kaartje aanschouwelijk is voorge steld. De trek over de Noordzee is hierop door pijlen aangegeven. Evenals deze vinken kunnen ook vele an dere vogelsoorten, waaronder allerlei zaad- etertjes, in Europa blijven, waar in de win ter voor hen voldoende voedsel te vinden is. Juist in het winterseizoen zijn daar volop zaden van bomen, heesters en onkruiden, waaraan ze zich tegoed kunnen doen. Daarentegen moeten de meeste insecten- eters Europa verlaten en naar Afrika over steken. Het merendeel gaat naar tropisch Afrika en zelfs naar Zuid-Afrika. Elke Gedurende October zal de hierbij af gebeelde grote strandloper, evenals verleden jaar het geval was, dagelijks de plaats aangeven waar de natuurlief hebbers het dagelijks overzicht van de vogeltrek kunnen aantreffen. Dit overzicht wordt ons ook thans weer verstrekt door de actieve Vogel werkgroep Haarlem, die een aantal waarnemingsposten in deze streek heeft ingericht. Maar dit jaar voor het eerst heeft de Vogelwerkgroep contacten ge legd met een net van waarnemers in het voor de trekvogels belangrijke ge bied Noord-Duitsland, Denemarken en Zweden. Wellicht dat deze samenwer king tot interessante gegevens leidt. Ter inleiding van dit herfstige natuur verschijnsel publiceren wij hierbij een artikel over de betekenis van de vogel trek. soort, zelfs ondersoort, heeft daar ook weer haar eigen overwinteringsgebied: De boe renzwaluwen uit Engeland, en waarschijn lijk ook de Nederlandse, trekken naar het Oosten van Zuid-Afrika, terwijl die uit Duitsland naar Equatoriaal West-Afrika trekken. De Europese nachtegaal overwin tert in Centraal Afrika, doch zijn Oostelij ker broedende soortgenoot de Noordse nachtegaal is 's winters in Oost-Afrika (Kenia). De tjiftjaf trekt niet verder dan het Mid- deliandsezeegebied en die is van alle zo- merzangertjes in het voorjaar dan ook het eerst bij ons terug, om hier reeds vóór eind Maart zijn monotone liedje te laten horen. De Koningin zal het op 14 October onthullen Op Donderdag 14 October zal de Konin gin het monument voor de raadspensiona ris Johan van Oldenbarnevelt op de Lange Vijverberg in Den Haag onthullen. Aan de plechtigheid zal een bijeenkomst vooraf gaan in de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In die bijeen komst draagt, in tegenwoordigheid van de Koningin, het bestuur van de stichting Fonds tot het oprichten van een monu ment voor de raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt" het standbeeld over aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. ADVERTENTIE Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap .van Rijnland maken bekend: dat in de op 29 September gehou den verenigde vergadering van Rijnland is besloten tot toelating van G. Eyken als hoofdingeland wegens het ongebouwde eingendom voor het vierde district; M. Im- mink als hoofdingeland-plaatsvervanger wegens het ongebouwde eigendom in het vierde district; G. P. van der Meer als hoofdingeland wegens het ongebouwde eigendom voor het vijfde district; W. J. Kea als hoofdingeland-plaatsvervanger wegens het ongebouwde eigendom voor het vijfde district; G. H. L. baron van Wasse- naer van Catwijek als hoofdingeland we gens het ongebouwde eigendom voor het vijftiende district; mr. G. C. D. baron van Hardenibroek als hoofdingeland-plaatsver vanger wegens het ongebouwde eigendom voor het vijftiende district; mr. P. O, F. M. Cremers en A. J. M. Angenent als hoofd ingeland wegens het gebouwde eigendom voor de gemeente Haarlem en Th. A. J. M. van Eijck en mr. J. G. Bettink als hoofd ingeland-plaatsvervanger wegens het ge bouwde eigendom voor de gemeente Haar lem. Tegen deze beslissing kan in beroep worden gekomen binnen acht dagen na deze afkondiging. De gemeenteraad van Oldenzaal heeft met negen tegen vijf stemmen besloten tot het doen bouwen van een schouwburg. De kosten zullen ruim 500.000 bedragen. De zaal zal plaats bieden aan ongeveer 700 personen. Architect is ir. W. P. H. van Har- reveld te Haarlem. ADVERTENTIE sterk absorberend oplosbaar hygiënisch volmaakte pasvorm Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort, hoogleraar vanwege de Doopsgezinde Broe derschap aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, heeft wegens het. bereiken van de 70-jarige leeftijd Vrijdagmiddag zijn afscheidscollege gegeven. Zijn opvolger, dr. mr. J. A. Oosterbaan, predikant te Haar lem, is voornemens Maandag 4 October om 16 uur aan de Amsterdamse universiteit te inaugureren. Ned. Herv. Kerk Beroepen als predikant met bijzondere opdracht (Evang. in het Zuiden) J. C. We ber te Boxtel. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Houston B. C. (Can. Ref. Church) A. B. Roukema te Bunschoten- Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela H. W. Eer- land te Lisse. ADVERTENTIE Geen lampjes meer en daardoor: kleiner, lichter, gerieflijker en goedkoper in het gebruik (ca. f 5.— p. jaar aan batterijen!) Wij bieden U keuze uit een serie mo dellen in vier fabrikaten, n.l. Philips, Audium, Aditone en Multitone. Wq demonstreren zonder verplichting bij U thuis. Wend U vol vertrouwen tot de oudste speciaalzaak; wend U tot Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N WOLTER INK Bilderdijksi raat bij de Zijl weg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 12/13 OCT. 1954 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst Het Amerikaanse spuadron, dat op het vliegveld Soesterberg wordt gesta-.ion- neerd, wordt daar half October verwacht. De vliegtuigen zullen zeer waarschijnlijk dagjagers van het type „Sabre" zijn. De Amerikanen zijn thans gestationneerd op een basis in Zuid-Oost Engeland. I Ziezonu was het afgelopen met dat gejaag achter de katjes aan. Krulletje lag stevig vastgebonden aan de stoelpoot, en Rick kon weer rustig verder lezen Dat ddcht-ie tenminste. Maar... hij had buiten Krulletje gerekend. Die lag nu wel vast, maar of hij rustig zou blijven als er weer een kat verscheendat zou nog moeten blijken. En even laterja, daar had je 't al weer. Voor de zoveelste maal waagde een kat zich in Krulletje's tuin, heel brutaal. Dat was nou toch het toppunt! „Wrrrouwouwouw!", blafte Krulletje, en hij rende woedend op de indringer af. Maar ojee hij vergat, dat hij aan het touw vastzatDaar trok hij nu zo hard aan in zijn vaart, dat het krukje onder Rick uit schoot; en die lag daar nu opeens te spartelen op de grond, met zijn benen in de lucht' En Bunkie, die juist de tuin in kwam, zag het rare geval en lachte zich 'n kriek. De werkgemeenschap „Jeugd en Evan gelie" herdenkt dit jaar haar tienjarig be staan. In een bijeenkomst op 9 October in de Lutherkapel te Amsterdam treedt zij voor een enkele maal in de openbaarheid, aldus bericht het persbureau der Neder lands Hervormde Kerk. „Jeugd en Evangelie" is een beweging van Christen-jongeren uit verschillende kerken, die in hun eigen omgeving Chris tus bekend willen maken. Bij de jongeren thuis worden kringen gehouden, waar het er om gaat tot een gesprek te komen tus sen Christen-jongei-en en de niet-kerke- lijke vriend. In ongeveer 70 plaatsen ko men dergelijke kringen bijeen. Eén a twee maal per jaar komen verscheidene kringen voor een week-end tezamen. Des zomers wordt een aantal werkkampen gehouden. Dit jaar waren er 13 kampen, waaraan door ongeveer 400 jongeren werd deelge nomen. „Jeugd en Evangelie" is een inter kerkelijke organisatie, die wordt bijgestaan door de volgende adviseurs: prof. dr. J. H. Bavinck, prof, dr. G. C. Bevkouwer, ds. J. Fokkema, ds. Joh. Prins, ds. N. O. Steen beek en prof. dr. J. Waterink. De bijeen komst in de Lutherse kerk van 9 October wordt op 10 October om 17 uur door het I.K.O.R. uitgezonden. Op 20 October ver zorgt de NC.R.V. een uitzending voor „Jeugd en Evangelie". ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Tegen de 24-jarige chauffeur J. J. M. uit Beverwijk, die door werkgevers en zijn raadsman ter zitting een overigens fat soenlijke sportieve en eerlijke jongeman werd genoemd, is voor het Amsterdams gerechtshof, waar hij in hoger beroep voor terecht stond, 2 jaar gevangenisstraf ge- e'st, omdat hii als onverbeterlijk recidivist ondanks zijn jeugdige leeftijd er zijn ge woonte van had gemaakt inbraken te ple gen. Hij was op 19 Maart gearresteerd en be kende al ras in de maanden tevoren iin to taal 12 inbraken in Beverwijk en de om geving te hebben gepleegd. Óp zijn straf blad stonden al 5 veroordelingen, waarvan 3 wegens inbraken. Men had hem van 12 gepleegde inbraken er twee ten laste ge legd, die hij volmondig bekende. Met twee kornuiten was hij op 3 Maart in een vis- conservenfabriek te Beverwijk binnenge klommen en had er tevergeefs getracht de brandkast te forceren. Toen dat niet lukte hadden de jongelui maar blikjes conserven meegenomen. Nog geen week later hadden ze meer geluk in een villa aan de Prins Bernhardlaan, waar ze sieraden en f 400 stalen. Ze waren alle drie steeds voorzien van handschoenen en hadden steeds een breekijzer bij zich, waarmede ze deuren of raamkozijnen forceerden, teneinde bin nen te komen. In eerste instantie was deze jongeman door de Haarlemse rechtbank tot 214 jaar- veroordeeld. „Ik heb nog nooit een werk gever bestolen", zei hij voor het hof. „Dat zal ik nooit doen ook". Hij vroeg een wat minder zware straf en zeide zich te zullen beteren. Hij wilde uit de omgeving van Beverwijk weg, „waar toch niemand om me geeft, want ik heb geen ouders meer en ik heb de verkering met mijn meisje uitgemaakt, omdat ik niet wil, dat ze zo lang op me moet wachten". Mr. van Everdingen, die de jongen ver dedigde, bepleitte clementie. De uitspraak volgt op 15 October. De .Rijndam", die het Concertgebouw orkest naar Amerika brengt, is gistermid dag met drie kwartier vertraging vertrok ken doordat een twintigtal leden van de bemanning gedurende enige tijd niet aan het werk wilde gaan. Zij waren namelijk bevreesd, dat zij buiten de loonsverhoging van zes pprcent zouden vallen. De directie der Holland-Amerikalijn heeft hun mede gedeeld, dat over de regeling van hun lonen de volgende week met de vakbonden ver gaderd zal worden. De mannen besloten daarop geen verdere actie te voeren. Om tien voor drie kon de „Rijndam" vertrekken. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zal op Vrijdag 8 Octo ber het bezoek aan Noordholland brengen, dat op 16 Juli moest worden uitgesteld. Na een ontvangst op de provinciale griffie te Haarlem door het provinciaal bestuur brengt hij bezoeken aan een fabriek van lichtmasten te Hoorn en aan fabrieken in de Zaanstreek. Op het Zaandamse gemeen tehuis zal hij tot slot een bespreking hou den met het bestuur van het industrieschap Zaanstreek. Nauwelijks honderd meter van de grens post Zwilbroek nabij Eibergen in de Gel derse Achterhoek woont Nederlands oudste ingezetene, de weduwe Christina Karne- beekBacks, beter bekend onder de naam „Chrissemeuje". Vandaag wordt zij 105 jaar. Dit bijzondere feit zal natuurlijk in de gehele omgeving worden gevierd. Bo vendien zal „Chrissemeuje" voor het eerst in haar leven voor de televisiecamera ver schijnen, want de K.R.O. heeft het voorne men opnamen te maken van haar verjaar dagsfeest voor de uitzending van Dinsdag avond. „Chrissemeuje" zelf weet hier nog niets van en het interesseert het krasse oudje ook niet bar, zo wordt vermoed. 41) Maar de volgende keer kwaan Lamb alleen terug. Hij snelde op Bill toe. „Fer roni is nog in het huis. Ik sta nog altijd aan jouw kamt, maar Ferroni heeft me in de val gekregen en me gedwongen mee te doen. Ik probeer een kans te vinden om de rollen om te draaien". „Snel, maak dan mijn touwen los". Zenuwachtig haalde Lamb een mes te voorschijn, dat Hopeloos bot bleek te zijn. Ondertussen ging Bill haastig verder: „Als er iets met me gebeurt, probeer dan in ieder geval juffrouw Malleson te redden. Zij is daarbinnen, achter die deur. Schiet toch op, snij die touwen door". „Ze zijn te stevig", hijgde Lamb. „Haal ze aan uit de knoop Daar ligt mijn lantaarn. Neem die en probeer de eerste maal dat je weer buiten komt een SOS-sein naar Portlevion te geven. Drie korte, drie lange, drie korte flitsen. Zij zitten daar op de uitkijk Lamb graaide de lantaarn mee, maar was nauwelijks weer met het touw bezig, toen er voetstappen naderden. Lamb sprong op, greep een kist en kwam Ferroni op de drempel tegen. Tot zijn grote op luchting vroeg deze niet wat Laimb zo Lang beneden had gedaan. „Ik heb een andere lamp op het platform in de tunnel gezet. Zet daar de kisten maar neer, daar halen Charlie en ik ze wel". Toen Lamb verdwenen was, overtuigde Ferroni er zich van, dat de1 touwen die Bill van zijn vrijheid beroofden nog stevig vast zaten om daarna met een volgende kist te verdwijnen. Ei- was iets dreigends in de diepe stilte. Bill vroeg zich af, waarom Ferroni zo zwijgend met een gloeiende haast werkte en niet eerst hem om zeep hielp. Had hij misschien een andere manier gevonden? Had hij misschien ergens een tijdbom ge plaatst, waardoor de sporen van zijn mis drijf volkomen veinietigd zouden worden? ALs Lam!) nu maar dat SOS-sein door kon krijgen. Dat bleek echter even later ook een ijdele hoop te zijn. Lamb keerde terug en fluisterde, dat ze hem niet verder meer lieten komen dan het platform, zodat hij niet buiten kon komen. „Klets dan niet langer. Maar die touwen los". Terwijl Lamb opnieuw verwoede po gingen daartoe deed, gaf Bill hem aanwij zingen, waar hij in de tunnel een klein raampje kon vinden, daardoor hij een SOS-sein kon zenden. „Ik zal het probe De woorden bestierven op zijn mond. Ditmaal was Ferroni zacht aan komen lopen, zonder lantaarn om zijn komst te verwittigen. Hij stond in de deuropening. „Ik zou maar r.iet te veel moeite doen, verrader". En over zijn schouder kijkend: „Kijk Charlie, hoe aardig hij bezig is?" „Ik zie het, Gene, Leuk. nietwaar?" Lamb zat nog op zijn knieën bij Bill. „Maar Gene", stamelde hij, „ik keek alleen of de touwen nog goed vast zaten". „Ja, dat zal wel. Klets niet Wally, we hebben je al een paar dagen door, vriend je. Hier heb ilk een paar bewijsstukken". Hij haalde twee enveloppen uit zijn bin nenzak. „Bewijsstukken nummer één: jouw brief aan je vriendje Macavoy, waarin je hem van onze komst verwittigde. Bewijsstuk nummer twee: zijn brief mei het verzoek zo gauw mogelijk met een re volver naar het eiland te komen. Je wist niet dat i'k een goede kennis m de Admi ral Hawkins had zitten, hè? En wat moest je hier met een revolver doen? Vogeltjes schieten? En je had niet in de gaten, dat toen ik je revolver controleerde voor we hier heen gingen, ik de kogels er heb uit gehaald, nietwaar? En toen je je vriendje die revolver liet afpakken dacht je zeker, dat je een heel slim mamnetje was. Enfin, je weet wat ik met verraders pleeg te doen. Dat heb je trouwens al eens eerder gemerkt". De brieven in zijn zak terugstoppend en zijn revolver trekkend beval Ferroni: „Steek je handjes maar eens in de lucht, Wally, dan kan ik beter mikken". Voor Lamb tijd had te gehoorzamen, hoorden zij iemand met snelle passen door de tuninel nader komen. Een stevig ge bouwde figuur kwam binnen tuimelen. „Kijk uit, Gene, er is iemand boven in het huis". „Wat En je komt hierheen om hem de kans te geven het luik te sluiten? Char lie, als de bliksem naar boven". Met een vloek draaide hij zich om en rende weg, zonder zich verder cwn de voorlopig opgeluchte Bill en Lamb te be kommeren. HOOFDSTUK XVI Nachtmerrie Hoewel Maureen door het gaatje in de deur naar de grote grot alles gezien en ge hoord had van wat zoch in 't eerste stadium van het gevecht en Bills nederlaag af speelde, was zij niet flauw gevallen, zoals Bill veronderstelde toen hij op zijn roepen geen antwoord kreeg. En met een ijzeren zelfbeheersing besefte zij heel goed, dat het geen zin had om te trachten door de deur te komen, noch om een beroep op de betere gevoelens van Ferroni te doen. Ze moest iets doeltreffen- ders bedenken om Bill uit harden te krij gen van de schurken, die op deze zelfde plaats al twee moorden op hun geweten hadden. Zij herkende de man, die met de twee boeven meegekomen was, als Lamb, maar kon niet goed uitmaken hoe zijn positie was. Daar kwam ze voorlopig ook niet achter, want toen Lamb voor de eerste maal alleen was met Bill en zij had kun nen horen hoe de kaarten lagen, had zij haar beslissing al genomen. Het was een wahopige poging, maar het was de enige. Een kans van één op dui zend, maar die duizendste betekende dan ook het leven van Bill. De enige mogelijk heid was m het donker de weg naar Fin- galgrot te vinden en buitenom het eiland naar het haventje te zwemmen dan aan land komen en de lamp uit de keuken te pakken zien te krijgen om een SOS-sein naar Portlevion te sturen. En dat alles zonder dat ze gezien werd door de man, die in de haven achter gelaten scheen te zijn als een soort uitkijk. Zij durfde niet te denken over de geva ren, die haar op haar tocht in de diepe duisternis door de grot wachtten. Het moest nu gebeuren, en snel, wilde zij Bill kunnen redden. Na een laatste blik op Bill geslagen te hebben door 't kijkgaatje, haalde ze diep adem en zette vastbesloten de eerste stap van een tocht, die een nachtmerrie werd. Ze hield zorgvuldig de linker wand van de tunnel, om de griezelige dingen te ver mijden die langs de rechter wand lagen. Stapje voor stapje schoof ze verder, om te zorgen, dat zij niet struikelde over los- liggendeV'.enen en over oneffenheden in de vloer. Toen zij na een lange tijd het eind van de eerstse tunnel en de grote grot be reikte, ging zij verder op handen en voeten om het gevaarlijkste deel van de tocht te beginnen: de tocht naar beneden, naar Fingalgrot, langs de scherp dalende weg langs een diepe afgrond naar het water. Indertijd, met de hulp van Bill en vooral het licht van de lantaarn, had ze die tocht al geen genoegen gevonden, nu was het iets afschuwelijks. Slechts een heel flauw Iichtgllmpje scheen in de verte, het maan licht dat door de grotopening op het water weerspiegelde. De stilte in de grot en de ijzige kilte waren luguber. Op een gegeven moment zonk de moed haar bijna in de schoenen. Een steen, waarop zij een stap zette, raakte los en schoot weg Éven dacht zij, dat ze geen steunpunt meer kon vin den, maar ze slaagde er in haar evenwicht te herwinnen. Haar hart bonsde toen zij merkte hoe lang het duurde voordat de steen diep beneden haar ergens op de duistere rotsbodem sloeg. Langzaam vervolgde zij haar weg langs de glibberige rotswand, tot zii bij de eer ste haarspeldbocht in de weg naar bene den kwaim. Hier moest zij even rusten en vooral moed scheppen. De eerste keer dat zij met behulp van Bill deze gevaarlijke bocht door was geschuifeld, had haar hart al in haar keel geklopt. Nu was het voor uitzicht alleen al voldoende, om haar te verlammen. Maar centimeter na centime ter wist ze te vorderen. Ook de tweede gevaarlijke bocht kostte naar haar toe scheen uren. Toen hield zij weer hijgend stil. Het gevaarlijke was achter de rug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6