LONDENSE CONFERENTIE GESLAAGD Herbewapend West-Duitsland in de Westerse Unie en de NAVO OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overleg wordt deze maand in Parijs voortgezet Weerbericht Resultaat van Londen was overwinning voor Adenauer Minister Beyen is vol geestdrift Nationale Vergadering deze week in spoedzitting bijeen Groot-Brittannië is geen eiland meer Het woord is aan Rapport oeververbinding Noordzeekanaal en IJ Parijs in het algemeen tevreden over Londen De „Maasdam" kort na vertrek aangevaren 69e JAARGANG No 73 MAANDAG 4 OCTOBER 1954 Resultaat van Londen Veto Bejaard echtpaar door kolendamp omgekomen Duitsland weer souverein Met scheur boven waterlijn naar Hoboken terug Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie Hedaetie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 22 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE LONDENSE CONFERENTIE van negen ministers van Buitenlandse Zaken heeft haar doel bereikt. Zij heeft in een aantal principiële besluiten een nieuwe or ganisatie ter verdediging van West-EuroDa ontworpen, die inhoudt dat Duitsland zijn souvereiniteit zal herkrijgen en zich in het kader van deze organisatie opnieuw kunnen bewapenen met een macht die, in man schappen uitgedrukt, tot 500.000 beperkt zal zijn. Die macht zal onderdeel zijn van de West-Europese en in groter verband: van de Noord-Atlantische defensie. Ten aanzien van de wapenfabricage heeft Duits- 'and zich moeten verplichten zich te ont houden van de productie van een groot aantal zware wapens, zowel voor de lucht en zeemacht als voor de landmacht, op zijn gebied. De nieuwe organisatie ter verdedi ging van West-Europa treedt, zoals men weet, in de plaats van de E.V.G. (Europese Verdedigen gs Gemeenschap) welk verdrag door het Franse parlement verworpen is. Definitief zijn de besluiten van Londen natuurlijk nog niet, want ministers van Buitenlandse Zaken kunnen ziulke vér strekkende beslissingen niet nemen en de regeringen, waartoe zij behoren, evenmin. De betrokken Europese parlementen moe ten er alle hun goedkeuring aan hechten eer zij in werking kunnen worden gesteld. En aangezien er nog zoveel uitgewerkt en in bijzonderheden beslist moet worden, is men aan de parlementaire beslissingen nog niet toe. Die nadere uitwerking betreft bij voorbeeld het verdrag van Brussel, gesto ten in 1948, dat nu wel zeer ingrijpend moet werden herzien, waama West-Duits land en Italië tot dit verdrag zullen moe ten toetreden. Er is nog alles te regelen ten aanzien van het nieuwe Europese hoee gezag inzake de bewapening. Daarin zul len de zeven Europese landen Engeland, Frankrijk, West-DuLtsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg en het op perbevel van de Noord-Atlantische Ver- drags Organisatie (N.A.V.O.) zitting heb ben. Het zal beslissende bevoegdheid krij gen. Men zet evenwel spoed achter deze ver dere ontwikkeling, want reeds op 21 Octo ber zullen de negen ministers opnieuw bijeenkomen, ditmaal te Parijs, ter nadere uitwerking van de te Londen aanvaarde principes. Inmiddels moet de Saarkwestie nog opgelost worden. Adenauer en Men- dès-France hebben daarover te Londen kort gesproken. Men weet niet met welk resultaat. De Franse premier heeft evenwel een oplossing in uitzicht gesteld en dit wekt verwachtingen. Ofschoon het in com muniqués en persconferenties thans geen gebruik is enige lof aan Mendès-France toe te zwaaien, is het toch wel zeer duidelijk geworden dat als de Franse premier een oplossing in uitzicht stelt, die bereikt pleegt te worden. Misschien beoogt hij ook ten aanzien van het Saargebied wel een rege ling in het kader van het Verdrag van Brussel. Wie aan zulk een mogelijkheid c'enkt gaat zich afvragen of Brussel wel licht een Europese beslissende taak gaat verwerven, die aan het alleen-maar-adivi- serende Straatsburg steeds onthouden is. Maar dit is een vraag, waarop het ant woord nog niet is gegeven. Eer de negen ministers opnieuw zullen bijeenkomen zal he4 Franse parlement een uiteenzetting van Mendès-France te horen krijgen. Hij heeft de president, André le Troouer, verzocht om het parlement reeds a.s. Donderdag bijeen te doen komen. Het zal zich dan moeten uitspreken over de vo-orlopLge resultaten van Londen en naar onze Parijse correspondent meldt ook ten aanzien van de uitwerking der te Londen aanvaarde principes. Het schijnt wel zeker dat Mendès-France ditmaal de vertrouwenskwestie zal stellen. Hij staat ongetwijfeld sterk (al zullen de honderd stemmen der communisten zich tegen hem uitspreken) doordat zijn beleid tot resultaat heeft gehad dat Engeland zich voor het eerst ten volle bij West-Europa heeft aan gesloten en zich verplicht om vier divisies en een tactische luchtmacht op lange ter mijn op het vasteland te statienneren en die troepen niet terug te trekken tenzij met goedkeuring van de meerderheid der deel hebbers aan het nieuwe verdrag van Brus sel. Dit Engelse besluit is en blijft verre weg het grootste en belangrijkste resultaat van de conferentie te Londen, omdat het een principiële koersverandering van En geland beduidt en grote mogelijkheden opent voor een veel verder gaande Euro pese aaneensluiting. Niet alleen de Fran sen maar ook de andere volken van West- Europa hebben alle reden om Mendès- France dankbaar te zijn dat hij deze koers verandering heeft uitgelokt en verworven. Evenzeer hebben wij reden om hem er erkentelijk voor te zijn dat hij tot het uiter ste poogt, de Duitse herbewapening aan maatregelen van controle te binden. En herhaald zij dat als de E.V.G. was aange nomen door het Franse parlement, de grote winst van de Engelse koersverandering ter. aanzien van het vasteland niet zou zijn behaald. Er is ten aanzien van de nieuwe Europese defensie-principes en van de mogelijkheden n een betere verstandhouding met de Russan te bereiken, die zou kunnen bewer ken dat men zulke defensie niet in prac- t;ik zou behoeven te brengen God be ware ons ervoor meer te zegeen. Dat 7~'. nu de huidige omstandigheden daar .a-nleiding toe geven, onderwerp van een n.--'■-•re b^sehouwrne moeten z.ü.n. R. P. Minister mr. J. W. Beyen is geestdriftig van de conferentie in Londen terugge keerd. „Ik ben erg tevreden", zei hij op Schiphol. Voor zover het mogelijk was uit het EVG-verlies winst te slaan is dat door de aansluiting van de Engelsen gebeurd. „Als de Benelux niet reeds het EVG-ver- drag had geratificeerd, dan zouden Neder land, België noch Luxemburg de rol heb ben kunnen spelen, die wij thans gedrieën hebben gespeeld". Het kan zijn, dat er ook Engelse troepen in ons land zullen worden gelegerd, als het NAVO-com- mando dit nodig oordeelt. Over de beslissing ter herbewapening van Duitsland zei ministeh Beyen: „Wie is blij met Duitse herbewapening? Het staat nu eenmaal vast, dat Nederland zon der een gewapend Duitsland en zonder medewerking van de Amerikanen niet te verdedigen is. De Londense conferentie is geslaagd. Gistermiddag hebben de negen mogend heden, de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duits land, Nederland, België en Luxemburg het verdrag ter herbewapening van Duitsland ondertekend. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ondertekenden tezelfdertijd een overeen komst, waarbij zij zich in feite verbinden West-Duitsland souvereiniteit te ver lenen en onmiddellijk af te zien van hun bezettingsrechten. Op 20 October komen de ministers Dulles, Eden en Mendès-France met bondskanselier Adenauer in Parijs bijeen om de souvereiniteitsovereenkomst nader uit te werken. Daags daarop vergaderen de zeven ministers van Buiten landse Zaken van het uitgebreide Brusselse verdrag met hun Amerikaanse en Canadese collega's om de Westduitse herbewapening nader te regelen. Vervol gens zal de ministerraad van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie de toe lating van West-Duitsland tot de NAVO bespreken. De Franse Nationale Vergadering is voor Donderdag in buitengewone zitting bijeengeroepen om haar voorlopige goedkeuring aan de accoorden te geven. Dr. Adenauer zal deze week in Bonn met de drie Westelijke Hoge Commissarissen de wijzigingen bespreken in de conventies van Bonn, die de toekomstige betrek kingen tussen het souvereine West-Duitsland en de voormalige bezettende Westelijke mogendheden moeten regelen. (Van onze correspondent in Londen) Dank zij geven en nemen is de confe rentie na een gespannen weekeinde ge slaagd. Of het een blijvend succes zal zijn hangt af van de uitwerking van de bijzon derheden en de goedkeuring van de NAVO- raad, die op 22 October te Parijs bijeen zal komen. Tenslotte moeten de voorstellen dan nog de vuurproef doorstaan in zeven nationale parlementen, waarvan het Franse het minst meegaand is. Mendès-France zou echter nooit gezwicht zijn voor de druk om op bepaalde punten toe te geven, indien hij niet de overtuiging had dat het Franse parlement hem zou volgen. Bovendien zal hü naar hij thans onofficieel verzekerd heeft het bestaan van zijn regering op het spel zetten. De voornaamste troef.waar- mede Mendès-France tegenover het weer spannig parlement komt te staan is het Britse aanbod om troepen gedurende bijna een halve eeuw op het vaste land te lege ren. Groot-Brittannië is voor het eerst in zijn geschiedenis geen eiland meer. Het slagen van Mendès-France zal er van afhangen of in de komende weken een op lossing voor het Saar-probleem wordt ge vonden, waarover Adenauer en Mendès- France onder vier ogen kort hebben be raadslaagd. Van de eis van Mendès-France om de controle op de bewapening aan een louter Europees mechanisme tce te vertrouwen, zal waarschijnlijk weinig terecht komen. Niettemin zal de nieuwe Brusselse verd>rags organisatie een belangrijk deel van de con trole in handen houden, al zal zij hoofd zakelijk door de NAVO worden uitgevoerd. De politieke richtlijnen blijven echter voorbehouden aan de ministerraad van het Brusselse verdrag. Deze Raad van Brussel zal waarschijnlijk zijn zetel in Londen krijgen. Dit is tekenend voor de nieuwe situatie, omdat Groot-Brittannië onver brekelijk met het vasteland is verbonden. Het netelige vraagstuk van de controle op de oorlogsindustrie is op de lange baan geschoven. Mendès-France was eerst on vermurwbaar, omdat hij de Franse pu blieke opinie de overtuiging wilde geven dat het niet aan hem lag als Frankrijk zijn zin niet zou krijgen. Bovendien houdt hij nog steeds een slag om de arm: zijn veel omvattend plan is slechts tijdelijk uit het gezichtsveld verdwenen. Na dë herziening van het Brusselse ver drag zal de raad van Brussel het plan door deskundigen laten bestuderen. De-e studie waarmede maanden gemoeid zullen zijn. zal de parlementaire behandeling van de Londense voorstellen niet kunnen ophou den. Voor de Benelux is het reeds een winstpunt dat het plan voor het ogenblik op de achtergrond is geschoven, want de sociaal-economische gevolgen zijn niet te overzien. Na tussenkomst van Spaak en toeschietelijkheid van Adenauer is men ook afgestapt van de gevaren-zönes, waarin bepaalde wapens niet mogen worden ver vaardigd. Ook dat bleek in de practijk on doenlijk, zowel in technisch als politiek opzicht. Fr waren te veel gevoelige tenen en te veel belangen, die in het nauw dreig den te komen. Adenauer hielp de conferentie weer op dreef met de belofte dat de bondsrermbliek vrijwillig od zich neemt geen A.B.C.-wa- oer.s te maken. Dit zijn atoom-, bacterio logische- en chemische waoens. waarvan de productie ook in het E.V.G.-verdrag verboden was. Fr is ook een verklaring te verwachten, dat cte Bene'ux-1 anten even eens zullen afz:<m van de fabricate van A.B.C.-wapens. Deze toezegging heeft nau welijks waarde, omdat Benelux deze wa pens toch niet maakt of van plan was te maken. Maar het moet Adenauer het ge voel geven dat hij met in een uitzonde ringspositie is gedrongen. De bondsregering verplicht zich verder af te zien van de productie van vliegende bommen, zware bommenwerpers, grote oorlogsschepen en duikboten. De voorbereidingen voor de verlening van de souvereiniteit aan West-Duitsland zijn vrijwel gereed. Na parlementaire goed keuring zal het bezettingsstatuut worden opgeheven, hetzij vóór of gelijktijdig met de inwerkingtreding van de regelingen voor de Duitse defensiebijdrage. Adenauer kreeg alvast de verklaring dat de souve reiniteit zo spoedig mogelijk zal worden afgekondigd. Elk land mag allerlei andere zware wa pens maken, doch alleen na voorafgaande toestemming van de nieuwe Raad van Brussel, welke ophoudt een puur raadge vend lichaam te zijn en beslissingsmacht krijgt. Hier ligt een belangrijk element voor Europese integratie. Alle bijzonder heden over militaire controle zullen des kundigen in de komende drie weken, voor afgaande aan de bijeenkomst van de NA- VO-raad uitwerken. Vrees voor herleving van Duitse aggres- sie, in welke richting ook, acht men denk - beeldig nu de bondsrepubliek in militair opzicht zo sterk vervlochten wordt met de rest van Europa. De bondsrepubliek zal geen wapens maken die beslissend zijn in een moderne oorlog, al zal nog moeten blij ken of de voorgestelde controle op de overige militaire producten niet te opper vlakkig zal zijn. Men spreekt namelijk weer van steekproeven. Na de eerste we reldoorlog kende men ook zoiets. Maar dat stelsel bleek allerminst bevredigend. Daar staat echter tegenover dat West-Duitsland thans, tenminste op papier, geen stap op militair gebied kan verzetten zonder mede weten van het geallieerde opperbevel. Ge neraal Gruenther, de NAVO-opperbevel- hebber in Europa, heeft reeds verklaard dat hij een weerstrevend Duitsland binnen 24 uur zou afsnijden van zijn militaire be voorradingen. In het ontwerp-verdrag staat ook nog een, kennelijk op Frans verzoek opgeno men, bepaling over de bespoediging van militaire integratie. Dit betekent eveneens een beveiliging, omdat Duitse eenheden, kleiner dan een divisie, ingekanseH kunnen worden binnen geallieerd troepen verband. De bondsrepubliek verklaart plechtig dat zij de hereniging van Duitsland alleen met vreedzame middelen zal nastreven. Frank rijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten hebben, in antwoord daarop. als een soort beleefde buiging in de richting van Adenauer, verklaard dat nok zii hun inter nationale geschillen slechts met vreedzame midde'en willen oplossen, overeenkomstig de beginselen van de UNO. Voor de omvang van de strijdkrachten van de Brusselse verdragsorganisatie zul len de door de NAVO aangegeven minima, die nog lang niet bereikt zün, als maxima gelden. Tot verdere verhoging kan slechts door eenstemmigheid worden besloten. Dat betekent dat Frankrijk, of welke andere ondertekenaar van het verdrag ook. het recht van veto behoudt over de verhoging van het aantal Duitse strijdkrachten. De voor het protocol bestemde verkla ringen. zowel van de zijde van de bonds republiek als van Groot-Brittannië. Frank rijk en de Verenigde Staten, kunnen ook voor de Sovjet-Unie een geruststelling zün. In de tekst wordt herhaaldelijk het zuiver defensieve karakter van de verbintenissen onderstreept. Het contröle-bureau voor de bewap°nvng on het vasteland van de continentale ledi°n van de Brusselse verdragsorganisatie de Ente'se voorraden op het vasteland vallen buiten de controle, hoewel Groot-Brittan nië wel mee controleert houdt toezicht op de naleving van productie-verboten en de toegelaten voorraden alsmede op de pro ductie en invoer van wapens en grondstof fen voor de wapenproductie. Het controle bureau wordt vergeleken met een soort accountantskantoor, dat namens de geza menlijke regeringen optreedt. Ook de poli tieke controle over de legermachten, met inbegrip van de West-Duitse, loopt over de NAVO. De legering wordt door de Atlanti sche opperbevelhebber bepaald, in over eenstemming met de nationale regeringen. De NAVO, oorspronkelijk voor 20 jaar be doeld, zal voor onbepaalde tijd worden verlengd, zodat het samenvalt met het Brusselse verdrag, dat voor vijftig jaar geldt. Ieder land zal slechts mogen maken of invoeren wat de gemeenschappelijke de fensie vereist plus dat wat nog nodig is voor de uitvoer. De controle op de opstel ling, opleiding en bevoorrading van troe pen is onderhevig aan meerderheidsbeslui ten van de Raad van Brussel. Er is een speciale bepaling over de territoriale troe pen en de positie, welke binnen de Brus selse organisatie zuilen worden gecontro leerd. De grensbescherming in West-Duitsland zal met het oog op incidenten aan de Oost grens, aan de politie worden toevertrouwd en niet aan de West-Duitse of geallieerde legers, omdat dit minder gevaar oplevert. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk verklaren dat het doel van hun politiek blijft het vredesverdrag met geheel Duitsland in vrijheid tot stand te brengen. De definitieve grens-regelingen moeten wachten op het vredesverdrag. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Bernard Shaw: Engeland en Amerika zijn twee landen die door dezelfde taal zijn gescheiden. Zaterdag heeft de voorzitter van de commissie van advies het rapport inzake de oeververbindingen va.n het Noordzeekanaal en het IJ aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangeboden. De inhoud van het rapport zal binnenkort worden gepubliceerd. De 78-jarige J. Veldhuvsen en zijn 73-jarige echtgenote W. Veldhuysen—De Groot zijn in hun woning in de Radiostraat te Hilversum door kolendampvergiftiging om het leven ge komen (Van onze correspondent in Bonn) Adenauer kan met voldoening terugblik ken op wat thans te Londen voor een groot deel ook dank zij zijn eigen energieke optreden in de laatste tijd tot stand ge komen is. Ilij liet dat dan ook duidelijk blijken toen hij Zondagavond om 7 uur op het vliegveld Wahn, niet ver van Bonn, arriveerde. „Ik geloof dat het Duitse volk aan deze en aan de andere kant van het IJzeren Gordijn tevreden kan zijn met wat wij in Londen hebben bereikt", zei de kanselier, die er iets vermoeid, maar toch opgeruimd uit zag toen hij in het felle witte licht van schijnwerpers uit de machine naar buiten klom. Tegen de journalisten, die op het vlieg veld verzameld waren, voegde hij er nog aan toe dat het te veel verlangd zou zijn nu reeds iets over de betekenis van de nieuwe overeenkomsten te zeggen. Eerst moeten het kabinet en de Bondsdag, die voor morgen in het Bundeshaus te Bonn bijeengeroepen is, aan de beurt komen. Adenauer zei echter dat hij gelooft dat Frankrijk de overeenkomsten wel zal ratifi ceren. Het meest belangrijke vindt hij dat ook Groot-Brittannië zich bij de Europese gemeenschap aangesloten heeft. Daardoor is zo zei hij een wens in vervulling gegaan die niet alleen door Duitsland, maar Bij de gratie van een uitzonderlijk mooie najaarsdag zijn Zondag duizenden er op uit getrokken om nog eenmaal te genieten van wat de weergoden ons in 1954 zo spaarzaam hebben toebedeeld en wat wij vandaag alweer te vaak ontbeerden: zonnenschijn! In Zandvoort schiep men er op boven afgebeelde wijze zijn behagen in. (Van onze correspondent in Parijs) Mendès-France heeft de president van de Kamer verzocht Donderdag een verga dering bijeen te roepen, waarin de premier verslag van zijn Londense ervaringen zal uitbrengen. Woensdag wordt hij al door de commissie van buitenlandse zaken ge hoord. De bedoeling van deze voortvarendheid is tweeledig. Mendès-France wil het par lement zo nauw mogelijk betrekken bij zijn besprekingen met het buitenland, wat zijn voorgangers wel eens verzuimden. Ander zins wil hij zich tegenover zijn buiten landse collega's eventueel kunnen beroepen op het oordeel van het parlement. De Kamer zal zich deze week moeten uitspreken zowel over het voornemen van de Westelijke Grote Drie om Duitsland deze maand zijn volledige souvereiniteit te hergeven, als over de uitwerking van de beginselen, die de negen ministers heb ben opgesteld. Met de resultaten van Londen is men in Parijs over het algemeen tevreden. Ade nauer heeft duidelijke bewijzen afgelegd van zijn eerlijk verlangen vredelievend met de Westerse landen samen te werken en men verwacht dat dit verlangen tot verzoening ook tot uiting zal komen in de nieuwe bespreking over het Saarprobleem, dat Parijs in elk geval wil oplossen alvo rens verder te gaan op de zo hoopvol inge slagen weg. NEW YORK (Reuter en AFP) Het 15.024 ton metende passagiersschip „Maas dam" van de Holland-Amerika lijn is Zon dag in Hoboken bü New York terugge keerd met een scheur in de romp als ge volg van een aanvaring. De „Maasdam" zou Zaterdag, na vertrek uit New York, bü het lichtschip Nantucket in de mist in aanva ring zün geweest met het Franse vracht schip „Tofevo" (4.400 ton). Ook de „Tofevo" is naar New York te ruggekeerd. Het schip ligt nu in Brooklyn in een droogdok. De „Maasdam" heeft in de romp, aan bakboord, een scheur boven de waterlijn opgelopen. De kapitein van het schip verklaarde in New York, dat kort voor de aanvaring op het radarscherm een schip was waargeno men, dat voorlangs zou passeren, doch dat op het laatste ogenblik zijn koers wijzigde en de „Maasdam" ramde. De „Maasdam" heeft Hoboken kunnen bereiken zonder water te maken. Van de kant van de Holland-Amerika- lijn wordt vernomen, dat er geen persoon lijke ongevallen hebben plaats gevonden en dat het schip geen water maakt. De passagiers van de Maasdam zullen in een hotel in New York worden ondergebracht, totdat zij op een ander schip passage heb ben gevonden. ook van Franse kant steeds weer is geuit. Voor Adenauer en voor de door hem in de laatste jaren gevolgde politiek is het resultaat van Londen een overwinning. West-Duitsland krijgt bijna tien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog en van de onvoorwaardelijke capitulatie sou vereiniteit. Er zullen nu weer Duitse troe pen komen. De vreugde hierover is niet onverdeeld, want men weet nog niet tot welk een situatie dat eventueel zal kunnen leiden. In sommige kringen meent men dat daardoor het oorlogsgevaar groter gewor den is omdat het Oosten er wel eens niet al te welwillend op zou kunnen reageren. Maar aan de andere kant ziet men in dat ieder land toch ook zelf een bijdrage moet leveren tot de verdediging van zijn eigen vrijheid en zijn eigen grond. De Duitsers zijn er over het algemeen nog al gauw toe geneigd te vinden dat zij achteruit worden gezet. Maar zij kunnen zich nu toch wel met de bepaling vereni gen dat West-Duitsland geen atoomwapens, geen bacteriologische .en geen chemische wapens zal mogen vervaardigen. De Bene- lux-staten hebben er immers eveneens af stand van gedaan. Ook Frankrijk onder werpt zijn productie aan een algemene controle. Daarbij komt nog het besef dat West-Duitsland een nog veel meer geëx poneerde positie in het Oosten inneemt, zo dat men het eigenlijk als een geruststelling kan beschouwen dat een dergelijke oorlogs industrie op West-Duits grondgebied nu niet een onweerstaanbare aantrekkings kracht voor uit het Oosten komende strijd krachten zal kunnen zijn. Er zijn natuurlijk nog verschillende, voor West-Duitsland zeer belangrijke pro blemen onopgelost gebleven. Wij noemen de kwestie van het Saargebied en, wat po litiek in Europa nog veel belangrijker is, de kwestie van de hereniging van Duits land. Thans zal moeten blijken of hetgeen Adenauer in de laatste jaren steeds weer bij het volgen van zijn politieke koers met nadruk verklaard heeft, waar zal zijn, na melijk dat de Russen zich toegeeflijker en soepeler zullen tonen wanneer zij eerst tegenover de nuchtere werkelijkheid zijn komen te staan dat West-Duitsland ook gewapend is en dat het deel is gaan uit maken van een groot West-Europees ver dedigingssysteem. (van hedenmorgen 7 uur) weers- ei C «j Eg U ui SE toestand vf tS 5£ ra wi gS V 5 C F 5 2 5 Helsinki onbewolkt N 4 1 0 Stockholm geheel bew. OZO 2 8 0 Oslo mist windstil 8 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 8 9 0 Londen onbewolkt WZW 7 11 0.2 Amsterdam regen ZZW 8 13 0.2 Brussel regen WZW10 12 0.1 Parijs onbewolkt WZW 5 10 0 Bordeaux nevel windstil 9 0 Grenoble regen windstil 12 2 Nice onbewolkt NW 5 14 0 Warschau nevel WNW 1 2 0 Berlijn nevel OZO 4 5 0 Frankfort mist Z 1 11 0 München zwaar bew. WZW 1 11 0 Zürich geheel bew. W 4 14 0 Genève nevel windstil 13 3 Locarno mist windstil 7 0 Rome onbewolkt windstil 13 0 Neerslag laatste 24 uur mmmmr*** O ïYYrrmrYYrtmo» nr»rirr* nrc TIJDELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Vannacht iets kouder. Overigens weinig verandering in tem peratuur. Krachtige tot matige wind tussen West en Zuid-West. 5 October Zon op 6.46 uur. onder 18.10 uur. Maan op 14 59 uur. onder 23.12 uur. Maanstanden 5 Oct. 6.31 uur: Eerste kwartier 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 October Hoog water: 7.44 en 20 06 uur. Laag water- 3.12 en 15 27 uur. Dinsdag 5 October Hoog water: 8.38 en 21.05 uur. Laag water: 3.55 en 16.15 uur. «X*AA»*»X»AXX«

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1