Ontwerp voor een Europese constitutie is vrijwel gereed Jacques Fath op kasteel „Oud-Wassenaar" Agenda voor Haarlem Wereldnieuws ^ocli ió Uet zo Baranès op zijn vlucht naar Zwitserland gearresteerd PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Kamerlid en twee ministers verhoord De radio geeft Dinsdag Francisca Kant bleef type-kampioene Officiéél bezoek aan vier provincies voorbij Beschuitfabriek in Vlaardingen uitgebrand Warm weer werkte stimulerend 2 Italië verwacht spoedig accoord over Triest Stoffelijk overschot van Kanaalzwemmer gecremeerd Kerkelijk Nieuws De Prins in Zuid-Afrika Vandaag gaat de reis naar Kruger Wildpark De vogeltrek Vanmorgen weinig trek ylr* ZIJLSTR.5 .56 r ALARM SIGNAAL y MAANDAG 4 OCTOBER 1954 (Van onze correspondent in Parijs) De Franse justitie heeft André Baranès, de kroongetuige en dubbelspion in het grote spiormage-complot, Zaterdagmiddag op zijn vlucht naar de Zwitserse grens ge arresteerd. Hij had juist onderdak gevon den in een klooster, onder het voorwendsel dat hij bekeren wilde. Zaterdagnacht, en een deel van de Zondag, heeft Baranès doorgebracht met het hoofd van de contra- spionnage Wybot, die namen van andere verdachten te weten is gekomen. Behalve Baranès, die is opgesloten in de gevange nis van Fresnes evenals zijn twee hand langers Turpin en Lebrusse. werd ook Jean Mans, de permanente secretaris van de raad voor de nationale defensie, achter slot en grendel gezet. Mons was Vrijdag al op bevel van Mendès-France geschorst. Het schijnt dat Mons niet van spionnage wordt beschul digd, doch wel wordt hem een vergaande achteloosheid verweten waardoor zijn ka binetschef Labrusse, wiens communistisch getinte denkbeelden algemeen bekend wa ren, vrij spel had en geheime militaire documenten aan Baranès doorgaf. Op der gelijke nalatigheid staat een straf van maximum vijf jaar. Behalve de twee hoofdfiguren heeft de militaire rechter van instructie ook nog het radicale Kamerlid Hugues, een vroegere secretaris van de diensten van de hoge mi litaire raad, alsmede de oud-ministers Rey- naud en Brune als getuigen verhoord. Hu gues was met Baranès bevriend. Uit mens lievende overwegingen heeft hii Baranès de vorige week in zijn auto naar zijn wo ning in het departement Nièvre gereden, waar hij een paar dagen kon onderduiken. Ofschoon op bijstand aan een landverrader, die door de justitie wordt gezocht, even eens een zware straf staat, is Hugues, dank zij zijn parlementaire onschendbaarheid, na zijn verhoor weer vrijgelaten. Madame Métivier-Lasseron, die vroeger onder Mons als secretaresse in het mi nisterie van Defensie werkte, heeft uit eigen beweging de justitie verteld welke ervaringen zij daar heeft opgedaan. Toen ROME (Reuter) De moeilijkheden die een overeenstemming over Triëst in de weg stonden „zijn opgeruimd en een voor Italië bevredigend accoord zal spoedig mogelijk zijn," aldus heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, Zondagavond in Rome verklaard. Hij wilde niet meedelen, wanneer het accoord offi cieel ondertekend zal worden. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van de bekende Engelse Kanaal zwemmer Ted May in het crematorium te Velsen verast, nadat het ontzielde lichaam, dat Vrijdag in Castricum ter aarde was besteld, was opgegraven. De enige die de korte plechtigheid bijwoonde, was de broer van de overledene, de heer Albert May. Een tuiltje witte en rode anjers dekte de kist, die onder orgelspel van het lied „Abide with me" daalde. De as van de heer E. J. May zal ter ge legener tijd naar Engeland warden over gebracht, waar de urn in zijn woonplaats zal worden bijgezet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen J. W. de Bruyn te Harderwijk. Bedankt voor Schoonhoven H. J. Smit te Gen deren. Benoemd tot vicaris te Joure J. F. Grimm, vicaris te Den Helder. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Terhorne mej. J. Gorter, pro- ponente te Amsterdam. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Een groot venster en een open deur, causerie. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metronole-orkest en soliste. 14.00 Gevarieerde platen. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzendir.g:: Nederland en de Wereld: Jeugd en emigratie. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 R.V.U.: Zorgen en drei gingen in het Nabije Oosten. Eerste lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Pianospel en platen. 20.15 Platen. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. (21.50 22.05 Causerie over het jeugdzorgwerk in Nederland). 22.45 Uit het Boek der Boeken. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Chr. Fry en zijn werken. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano recital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amateur programma. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Reportage. 19.15 Strijkkwartet. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek, 22.20 D Antwoordman. 22.35 Platen. 22.55 Ik geloof, dat...., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 —24.00 Platen. TELEVISIE (K. R. O.) 20.15 Kapperswedstrijd. 20.30 Smalfiimers. 20.55 Weeroverzicht 20.58 Actualiteiten. 21.03 Pauze. 21.10—21.50 Indonesische studen tendansgroep. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 13.55 Idem. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.45 Orgel. 16.00 Koersen. 16.17 Platen. 16.30 Orgel 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.48 Gitaarrecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano en altviool. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Boeken en sschrijvers. (Op 224 en 75 m.). zij haar chef daarop indertijd opmerkzaam maakte, werd zij, volgens haar verklarin gen, uit de dienst verwijderd. Baranès is van deze spiomiage-beweging de gangmaker geweest. Door gelijktijdig voor de politie en de communistische partij en vermoedelijk ook nog voor rechtse groe peringen in andere landen te werken, ver mocht hij zich naar verschillende zijden te dekken. Door die geraffineerde voorzorgs maatregelen wist hij zijn geldelijke ver diensten niet alleen te vermenigvuldigen, maar is hij er tevens in geslaagd tussen komst van de justitie jarenlang af te wenden. Mej. J. H. W. van Dijk uit Santpoort behoorde weer tot de rapsten Het Nederlandse kampioenschap in het machineschrijven is behaald door mejuf frouw Francisca Kant uit Den Haag, die gemiddeld 470 aanslagen per minuut heeft kunnen maken tijdens de nationale wed strijd in het machineschrijven welke op 24 September werd gehouden. Dit werd Zaterdagmiddag bekend ge maakt tijdens de prijsuitreiking aan de winnaressen en winnaars in het restaurant van de Houtrusthallen in Den Haag.. Mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van liet ministerie van Verkeer en Waterstaat, hield een korte toespraak en reikte de prijzen uit. Het aantal deelnemers aan de wedstrijd bedroeg 126. Als werkstuk was gekozen een populair technisch artikel uit een tijd schrift. Mejuffrouw Kant heeft voor de derde maal het kampioenschap behaald, thans met bruto 14.833 aanslagen, 72 fouten, netto 14.113 aanslagen of gemiddeld 470 aansla gen per minuut. Zij was de enige, die het werkstuk heeft afgekregen. Zij typte de laatste punt op hetzelfde moment dat het eindsignaal klonk. Mejuffrouw Kant be haalde in 1951 het kampioenschap met een gemiddeld aantal netto aanslagen van 422 per minuut. In 1952 overschreed zij het toegestane foutenpercentage, waardoor zij buiten de prijzen viel. In 1953 behaalde zij het kampioenschap met 459 netto aan slagen. Op haar volgde mejuffrouw F. M. T. J. Pasteels, Eindhoven met 451 aanslagen per minuut, mevrouw E. PolmanDessauvagie, Den Haag, met 433 aanslagen per minuut, mejuffrouw J. H. W. van Dijk Santpoort, met 432 en vele anderen. Prins Bernhard heeft Zaterdagochtend te Kaapstad het standbeeld van Maria de Quel- lerie, de echtgenote van Jan van Riebceck die in 1652 de Kaap stichtte, onthuld. Het beeld is een geschenk van het Nederlandse aan het Zuid-Afrikaanse volk. De Prins uitte de hoop, dat het standbeeld de Zuid-Afrikanen zal herinneren aan de vriendschap, die tussen Nederland en Zuid- Afrika bestaat. Het standbeeld werd namens het volk van Zuid-Afrika in ontvangst genomen door dr. Eben Doenges, de minister van Binnenlandse Zaken. De prins keerde na de onthulling terug naar Government House. Om 11 uur vertrok hij weer van Government House om een krans te leggen bij het standbeeld van Jan van Riebeeck. In pen officiële stoet reed hij door de Government Avenue en de Adderley Street naar het standbeeld. Na 'de kransleg- ging reed de stoet door de Adderley Street en de Darling Street naar het stadhuis waar het gemeentebestuur de Prins een receptie aanbood. Voor de Prins het stadhuis binnenging in specteerde hij voor het stadhuis opgestelde oudstrijders die hij allen de hand schudde. Vijf van hen waren Nederlanders. Naar Transvaal. Prins Bernhard is Zondag per vliegtuig uit Zaterdagmiddag tegen half vijf is brand uitgebroken in de beschuitfabriek van de fir ma Ten Kate de Vries' aan het West-Nieuw- land te Vlaardingen. De brand is ontstaan in de omgeving van de oven voor het tweede baksel, een zogenaamde gaskettingoven met een lengte van 12 meter. Daar de deuren van de fabriek open stonden en er veel brand baar materiaal in de nabijheid was, waar onder kartonnen dozen en verdere emballage, greep het vuur snel om zich heen, zodat de vlammen spoedig naar buiten sloegen. De brandweer onder leiding van commandant Groeneveld kwam met drie motorspuiten en bestreed het vuur met negen stralen, doch men heeft niet kunnen verhinderen dat de fabriek, het kantoor en het magazijn geheel uitbrandden. Op de eerste étage woonde de eigenaar. Ook in de woning is veel schade, doch men heeft het vuur, dat daar in een kast hevig woedde, kunnen doven. Met hulp van buren is deze étage ontruimd. Men heeft de inven taris overgebracht naar een school aan de overzijde. De schade, die vrij aanzienlijk genoemd kan worden, wordt door verzekering gedekt. Kaapstad naar Transvaal vertrokken, na zijn officieel bezoek aan de vier provincies van de Unie te hebben voltooid. Het inspannendste deel van de tocht is thans achter de rug. Maandag gaat de Prins naar het Krugerpark, het grootste nationale natuurreservaat ter wereld, waar hij drie dagen zal blijven. Verder staan nog slechts enkele officiële afspraken te Pretoria en Johannesburg op het programma, voordat de Prins aan het einde van de week naar Nederland terug keert. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging heeft prof. G. van den Bergh uit Amsterdam gesproken over „Directe Europese verkiezingen en Euro pese partijvorming." Het ontwerp voor een Europese consti tutie, bevattende ook de regeling van de verkiezing van een parlement, is vrijwel voltooid. Prof. Van den Bergh is voorzitter van de ingestelde Kieswetcommissie. Op een minder belangrijk punt na is men het in de commissie met elkaar eens ge worden. Over de kiesrechtregels is een nog niet gepubliceerd rapport opgesteld. Aan vaard is het tweekamerstelsel, één Kamer waarin zitting hebben de volksvertegen woordigers en één Kamer van senatoren. Voor de verkiezing van de Kamer der Volken is het beginsel van de rechtstreekse keuze aanvaard. De senatoren worden door de nationale parlementen gekozen. Beide Kamers worden voor vijf jaar gekozen. Prof. Van den Bergh noemde deze besluiten van historisch belang en van grote draag wijdte. Hij vond het onjuist, dat het grote publiek van dit alles zo v^ginig of helemaal niets afweet. Het beste rhiddel om de be langstelling te wekken achtte hij het open baar maken van deze vraagstukken. De vorm van het kiesstelsel wordt aan vankelijk door dé landen zelf bepaald. Naar de mening van prof. Van den Bergh zou het huidige stelsel van evenredige ver tegenwoordiging voor de verkiezing van een Europees parlement fout zijn. Hij geeft de voorkeur aan het enkelvoudige over draagbare personenstelsel volgens een alphabetisch opgestelde lijst van candi dates Bij dit stelsel is de kiezer inderdaad koning. Voor de Eropese stemming heeft dit grote voordelen. De scheidingslijn tussen de partijen zal veel minder scherp zijn. Over de partij vorming kon prof. Van den Bergh geen voorspelling doen. Het loopt tegen drie uur en de mooie zalen van het schilderach tig gelegen kasteel Oud-Wassenaar zijn al aardig gevuld met een goed gekleed pu bliek, dat op zichzelf reeds een modeshow vormt. De lichtjes fonkelen in de kris tallen luchters en de zon wedijvert hier mee door brede gou den banen naar bin nen te gieten. Mis schien wilde ze ook wel eens wat zien van het unieke schouwspel, dat een show van Fath - met een voor vijf millioen francs verzekerde col lectie - toch altijd is en kroop ze daarom bij hoge uitzondering achter het grauwe wolkendek vandaan. In de kleedkamer hangen aan lange rek ken de middag- en avondjaponnen te wachten, klaar om ze in één beweging te kunnen aanschieten. Ie lijfjes uitnodigend open, de ingebouwde gaines duidelijk zicht baar. Op de grond de schoentjes, passend bij de verschillende toiletten. Op een tafel in de hoek de hoedjes, ook van Jacques Fath, met de bol naar beneden, zo voor het grijpen. Dat moet ook, want hoe kun nen de zeven mannequins zich anders in het noodzakelijke razende tempo telkens omkleden. Ze zijn juist gekapt door enkele voor aanstaande Nederlandse coiffeurs, onder andere door twee leden van de staf van maison Leonard te Haarlem. Ik maak een praatje met Nicole en Patri cia en zij vertellen enthousiast van hun dagje uit op de Alkmaarse kaasmarkt en de lunch in het waaggeboüw te Hoorn. „Kijk eens, wat een leuke make-up tas, Een der mannequins van Jacques Fath toont een „robe symphonie" van goud lame gaastule aan de boerinnen uit de Schermer, die Vrijdag de mannequins in Alkmaar ontvingen. zegt Nathalie, „we hebben er allemaal zo een gekocht in Den Haag. Je kunt er alles in kwijt." Ruim drie uur wordt het sein voor de aanvang van de show gegeven. Nog een haastige trek aan een sigaret, een laatste blik in de spiegel en daar deinen ze als „femmes du monde" de zaal in. In de kleedkamer achter de coulissen or ganiseert madame Gilbert, de „sales mana ger". Daar wordt koortsachtig, maar in een beheerst tempo van kleding verwisseld. Rappe handen sluiten ritsen en knoopjes. Voor het voetlicht krijgen we Fath's be faamde silhouet te zien, de zogenaamde S- lijn, verkregen door een blousende rug, die van achteren verloopt tot onder de taille en over een in vorm geknipte ceintuur hangt, terwijl de heupen min of meer naar voren worden gekanteld. Er zijn los zittende, sluike-mantels, zon der snoerende ceintuurs of te duidelijk aan gegeven taille. De indruk is sportiever. De mouwen zijn lang, want, zo zegt Jacques Fath, de mouw houdt meer nog dan de roklengte het silhouet in evenwicht. Bij tailleurs en jurkjes is vaak de mouw in gezet. De rok is soms kokernauw, soms zeer wijd met een normale lengte. De halslijn is hoog of rond uitgesneden en enigszins afwijkend. Stoffen als jersey, tweed en laken ko men veel voor. Het materiaal voor de avondjaponnen is veelal fluweel, kostbare satijn en kant. Behalve de fantastische coupe-verwerking, zoals een plooi uit de schouder, zich oplossend in revers, waarin men steeds duidelijk de hand van de meester ziet, kenmerkt deze collectie zich door de pracht aan stoffen en vooral aan kleuren. De combinaties zijn weergaloos en van een grote distinctie. Rustige tinten, zoals grijs en beige, zijn er in vele nuances, verder roomwit, gecom bineerd met marron en heel veel zwart. Grote gespen met glinsterend stras komen veelvuldig voor. Vaak wordt ook een bijou op de manchet gedragen. Bijzonder char mant zijn de losse manchetjes van gouden lovertjes, in ruitvorm geregen en gedragen op een zwart tailleur. Bont is er in grote verscheidenheid, zo wel in de vorm van een wit hermelijnen kraag op mantels en tailleurs, als hele blouses van soepel beverbont of als acces soires: shawls, moffen en hoedjes. De hoeden bedekken vaak een oor of worden achter op het hoofd gedragen, waar zij eindigen in een draperie op beide oren. Leerlingen van de Hötelvakschool zor gen voor de thee. In de pauze worden klei ne flesjes parfum rondgedeeld, waarbij wordt verwacht, dat iedereen royaal de schaal gedenkt, want alles wat daarop komt te liggen, is bestemd voor het Konin gin Wilhelminafonds, evenals trouwens de gehele netto opbrengst van de show. T. R. 15. Piedro deinsde achteruit en gluurde wantrouwend naar Panda, die nu weer de rol van pop speelde. „Zei je iets, pop- peti?", vroeg hij. Maar Panda hield zich stil, hopend, dat Eric Echo snel zou terug komen. „Mijn fantasie speelde mij blijk baar partios", stelde Piedro tenslotte vast, tot Panda's schrik opnieuw de hamer grij pend. Maar opeens hoorde hij een gerucht bij de deur. „Houdt me niet tegen!", riep een opgewonde vrouwenstem. „Ik ben barones van Edelstein!, ik moet en zal die schattige poppetjes zien!" „Caramba!". bromde Piedro, „er komt iemand aan ik moet mijzelve verbergen! Maar geluk kig kan ik, als slangenmens, mij in elke schuilplaats opvouwen". En met deze woor den wrong hij zich snel door de hals van een vaas. Op hetzelfde ogenblik vloog de deur open en een indrukwekkende dame stormde op Panda en Oswald af. „O die schattige poppetjes!", riep zij uit, „ik wil ze troeteltjes doen!" „Ook DAT nog", dacht Panda benauwd, .als mijnheer Echo nu maar gauw komt!" Zoals wij in ons blad van Zaterdag reeds meedeelden, zullen wij ook dit jaar gedu rende de maand October de waarne mingen van de Haarlemse Vogelwerk groep van de vogeltrek publiceren. Hieronder volgt de eerste, afkomstig van de waarnemingspost aan de Kop van de Zeeweg. Over het alge meen is er in Sep tember weinig vo geltrek geweest, wat wel aan het buiige weer te wijten is. Zondag 19 September met het zomerse weer was er echter wat trek van mezen, boerenzwaluwen en gras piepers. Deze laatste passeerden ook op Zondag 26 September. Nadat op 1 October het weertype ver anderde, zette de trek voor het eerst dit najaar goed in. De wintergasten koper wieken en kepen zijn toen voor het eerst gezien. Na een begin van de vinkentrek op 1 October was het opvallend, dat deze de dag daarop ook 's middags, en zelfs in grotere aantallen dan 's morgens, over vlogen. Op 3 October werden geteld tot in de middag 9920 vinken, 2450 spreeuwen. Graspiepers, witte kwikstaarten en veld leeuweriken passeerden in kleine aantal len. Zeer bijzonder was een sterke trek van boerenzwaluwen en huiszwaluwen, waarvan er niet minder dan vijftienhon derd in 224 troepen langsscheerden. Deze concentratie van Noordelijke zwaluwen is ontstaan door het slechte weer. Minstens even merkwaardig waren grote troepen kool- en pimpelmezen, in totaal vijftienhonderd in negentig groepen. Deze vlogen laag over het duin, en zelfs enige keren tussen de waarnemers door. Bewonderd werden verscheidene vluch ten kieviten en een koppel grauwe' ganzen. De waarnemingen op twee andere plaatsen aan de kust waren overeenkom stig. Aan de Hondsbosse Zeewering was de vinkentrek echter eens zo sterk. Daar worden de vinken op een smallere baan gestuwd. Door het regenachtige weer met sterke wind, was er hedenmorgen van 7 tot 8 uur op de Kop van de Zeeweg weinig trek. Waargenomen werden slechts enkele troepjes vinken en graspiepers, één kie vit. één zwaluw en één zilverplevier. Over het binnenduin werd meer activi teit gezien. De lijsterachtigen vliegen bij voorkeur over het binnenduin. Er kwamen langs 41 konerwieken in kleine groepjes, veertig zanglijsters en 29 merels, die al leen of in ploegen van twee of drie trok ken. De roofvogels keren ook Zuidwaarts: één sperwer en één smelleker, een valk achtig vogeltje. Gisteren nog een boomvalk, een blauwe kiekendief en een buizerd, die uit zee kwam. In Juli zijn negen boerderijen door brand verwoest. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 329.260. MAANDAG 4 OCTOBER Frans Halsmuseum: Voor de Volksuniver siteit spreekt de heer J. W. Bos over „Angst en leugen in het kinderleven", 8 uur. Be gijnhofkapel: Bijeenkomst Interk. Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar, 6.45 cn 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Spartacus, d» bevrijder der slaven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fernandel weet 't te verkopen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lieveling der vrou wen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 5 OCTOBER Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, m.m.v. Robert Weisz, piano, 8 uur. Minerva: „Young man with a horn", 18 jaar, 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Spar tacus, de bevrijder der slaven", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Fernandel weet 't te ver kopen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lieveling der vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de ronde tafel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mijnongeval. Zondag zijn tien Duitse mijn werkers om het leven gekomen toen het platform waarop tien mannen aan het werk waren, in een 40 meter diepe schacht stortte. Het ongeluk gebeurde in de mijn „Hansa" in de voorstad Huckarde van Dortmund. Vredesmissie. Maarschalk Tito heeft op een massavergadering verklaard, dat hij een bezoek zal brengen aan India en Birma, „teneinde de gelederen van hen, die voor de vrede werken, te verster ken". Hij sprak niet over Europese Zaken. Bergloon. De London Gazette heeft gemeld dat het bergingsgeld aan de bemanning van de Britse torpedojager Creole, die verleden jaar het Nederlandse motor schip Unitas geholpen heeft, zal worden uitgedeeld. De Creole bereikte de Unitas op 15 Januari 1953, ter hoogte van de Britse kust. De Creole pompte de Unitas uit, zodat het schip naar Londonderry kon doorvaren. Het bergingsgeld zal variëren van 5 pond tot 61 pond per persoon. Onderzoek. De Zwitserse nationale raad (Tweede Kamer) heeft de regering last gegeven een onderzoek te laten instel len naar het eventuele verband tussen longkanker en roken. Ook moet, volgens de met 63 stemmen tegen vijf aangeno men motie, het onderzoek de mogelijk heid nagaan, dat uitlaatgassen long kanker veroorzaken. Vorst. In West-Oostenrijk is sneeuw geval len. Het vee moest eerder dan andere jaren de bergweiden verlaten. Aan de Oostenrijks-Duitse grens werd Donder dag een temperatuur van veertien gra den Celcius onder nul gemeten. Wissel. Zondag is een nieuwe rechtstreekse dienst Moskou-Warschau-Berlijn ge opend met treinen voorzien van „air conditioning", bedden en radiotoestel len, aldus heeft het Russische pers bureau Tass gemeld. Aan de Russische grens zullen de wielen van de treinen worden verwisseld, omdat de Russische spoorlijnen een grotere spoorbreedte hebben dan die in Polen en Oost-Duits- land. Dit verwisselen duurt ongeveer een uur. Belangstelling. In centraal-Zweden is Don derdag bij herfstmanoeuvres 'n „atoom bom geworden". De oefening werd door de militaire attachés van verscheidene communistische landen, waaronder com munistisch China, Polen en Tsjechoslo- wakije, alsmede door vertegenwoordi gers van Egypte, Nederland en andere Westerse landen bijgewoond. Ook de Koning sloeg deze demonstratie gade. Terecht. Een Joegoslavisch vliegtuig, dat boven Hongaars gebied was verdwaald en tot landen was gedwongen, heeft volgens radio-Boedapest toestemming ontvangen terug te keren. Dinsdag werd het vliegtuig, een twee-motorig toestel met een bemanning van vijf, als ver mist opgegeven. Aanvankelijk dacht men aan een ongeluk. Zestien. Zestien Britse parlementsleden zijn te Moskou aangekomen. Zij zullen zestien dagen de gasten van het Sovjet- parlement zijn. Verzoek. De gemeenteraad van Groot- Londen heeft het publiek verzocht tijdens dichte mist cokes te gebruiken of andere vaste brandstoffen die weinig rook geven. Twee jaar geleden zijn hon derden mensen om het leven gekomen als gevolg van vergiftigde mist. De raad vraagt automobilisten bij mist in dicht bevolkte gebieden niet te rijden en de motor van stilstaande auto's niet te laten lopen. Gemoedsrust. De hertog van Edinburgh zal nooit alleen in een straalvliegtuig vliegen, zo heeft het Britse kabinet, op verzoek van premier Churchill, beslo ten, om de gemoedsrust van koningin Elizabeth te sparen. De vooraanstaande Britse bladen, die dit berichtten, voeg den hieraan toe, dat de hertog, die vo rige week,, met een instructeur, zijn eerste vlucht met een straalvliegtuig heeft gemaakt, de normale opleiding van R.A.F.-piloten op deze toestellen wil volgen. ADVERTENTIE CHRYSLER AIRTEMP verwarmt uw woning met geconditionneerde lucht DE NEUS BESTAAT inwendig uit drie boven elkaar liggende gangen of galerijen, waarvan de onderste twee uitsluitend als ademweg fungeren. De bovenste en nauw ste neusgang bevat echter een klein opper- vlakje dat bezet is met de zintuigcellen die ons de reukgewaarwording verschaffen. Zo eenvoudig gaat dat overigens niet eens, die zintuigcellen liggen niet op de ademweg, zodat we bij rus tige ademhaling eerst na be trekkelijk lange tijd zullen be merken dat de atmosfeer een bepaalde reukstof bevat. Wil len we goed ruiken, dan moe ten we dus niet normaal ade men, maar snuffelen of snui ven, waardoor de luchtstroom ook langs het slijmvlies van de bovenste neusgang wordt gevoerd. Vandaar dat na verschil lende malen snuiven we de reukstof vaak zó duidelijk gewaar worden, dat we het onbegrijpelijk achten haar niet veel eerder te hebben geroken. Wat de reukgewaarwording betreft, is het ongetwijfeld een nadeel dat de reuk cellen wat buiten het normale verkeer lig gen, maar daar staat tegenover dat dit zintuig ongemeen scherp is. De spectros- coop is in staat 0,0000002 milligram van een stof aan te tonen, en de electroscoop kan zelfs 0,000000001 milligram van een stof ontdekken, maar het menselijke reukzin tuig is in staat een hoeveelheid van 0,0000000001 milligram van sommige stof fen te onderkennen; onze neus is 250 maal gevoeliger dan de spectroscoop en 10 maal gevoeliger dan de electroscoop! Slechts door middel van radioactiviteit kunnen hulpmiddelen worden verkregen met een even grote gevoeligheid als de menselijke neus. Het zou al zeer vreemd zijn, indien deze grote gevoeligheid van het menselijk reuk zintuig voor bepaalde stoffen, niet in de pracdjk zou zijn gebracht. In de chemische laboratoria van de fototoestellenfabrikant Eastman wordt een zeldzame stof vervaar digd die een reuk heeft, gelijkwaardig aan de walgelijke geur, die het stinkdier ver- spreidt, teneinde zijn iiijanden af te schrikken. Een der gelijke bedoeling heeft de synthetisch vervaardigde reuk stof eveneens want in som mige mijnen waar een oor verdovend lawaai wordt ge maakt door pneumatische machines, vindt deze stink dierachtige reukstof toepassing als alarm signaal. In geval van gevaar kunnen de arbeiders hier niet worden gewaarschuwd door normale alarminstallaties, zodat in voorkomende gevallen reukstof met ven tilatoren door de mijngangen wordt gebla zen, waardoor iedere arbeider ogenblikke lijk weet wat er aan de hand is. Dat juist de reukstof van het stinkdier hiervoor wordt gebruikt, is verklaarbaar doordat deze stof in zeer kleine hoeveelheden direct wordt waargenomen, terwijl de lucht door haar vreemdsoortige en weerzinwekkende karakter ogenblikkelijk aan het bewust zijn appelleert. We vinden het overigens erg normaal dat we in staat zijn geuren waar te nemen. Maar zo heel erg vanzelfsprekend is dit toch niet, want tot vandaag weet nog nie mand wat het specifieke van de reukprik kel uitmaakt. Alweer een van de vele won deren der zintuigen! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2