Tabakswinkelierster lokte principieel proces uit De „Mastreechter Staar" zong Kort en bondig Ontploffing in Glasblazerstraat voor Haarlemse politierechter Jolige „Bavianen" vierden inauguratiefeest Deskundige verklaring over gevaar van gebruik van benzine in de nabijheid van een vuurhaard REMBRANDT11 5 P. J. van Noppen vierde zilveren jubileum Amsterdamse Beurs Santpoort Benjamino Gigli bang voor Nederlands klimaat HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer feest op Beetsschool Burgerliike Stand van Haarlem Ontploffingstheorie Meer voorlichting nodig WASSERIJ DUYN Dronken opperman worstelde met brigadier Oude Tongse haven ingang weer open Benoemingen van de Bisschop van Haarlem BULGOMME O ver tred i ngeti w i n ke Islu i ti ngs zvet Knaap door auto aangereden op jubileumconcert van Proza en Poëzie Kleedhuizen aanbesteding Scheepvaart Revolutie, weg met Coster MAANDAG 4 OCTOBER 1954 Hedenmorgen is voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, de zaak be handeld van de ontploffing en de daarop volgende brand, welke Donderdagavond 2G Augustus van dit jaar twee huizen in de Glasblazerstraat in Haarlem in de as legde, waardoor zes personen dakloos werden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen de verdachte, de 45-jarige Haarlemse groentehandelaar W. v. d. B., een boete van veertig gulden, doch het vonnis is nog niet bekend: de politic- rechter zal het op verzoek van de raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, op Vrijdag 8 October schriftelijk wijzen. Deze zaak verdient in brede kring de aandacht, aangezien hierin uitvoerig het gevaar van het gebruik van benzine, terwijl een vuur haard aanwezig is, onder de loupe werd genomen. Het gehele gezin van verdachte bevond zich omstreeks die Donderdag in het ten tenkamp „Helios" te Zandvoort, waar het de vacantie doorbracht. De heer v. d. B. placht herhaaldelijk naar huis terug te keren, om een en ander voor zijn zaak te regelen. Bij een van die bezoeken aan zijn huis had hij een hoek van het vloerkleed bezoedeld met stookolie, welke zich op een van zijn wandelingen langs het strand, aan zijn schoen had vastgezet. Daar boven dien ook een stoelzitting met deze olie be smeurd was, besloot de heer v. d. B. kleed en stoelzitting te reinigen, waarvoor hij benzine uit zijn groenteauto in een schaal- sigaret op te steken in die omgeving?", vroeg de politierechter. „U kent toch die bordjes „Verboden te roken" in de garages wel?" De heer v. d. B. antwoordde, dat hij van het gevaar van benzinedampen niet afwist en hij herinnerde zich zelfs, dat hij in de afgelopen winter tezamen met een monteur in een garage was bezig geweest met het schoonmaken van motor-onder delen in een bak met benzine, waarbij zowel hij als de monteur had gerookt. Als deskundige in deze zaak werd ge hoord de heer M. K. Fehres, Rijksinspec teur van het brandweerwezen, die ver- tje deed en vervolgens met een gedeelte klaarde, dat benzine een brandgevaarlijke van een oud schort en deze benzine aan het schoonmaken sloeg. Volgens zijn ver klaring zou hij ongeveer vijf minuten met het schoonmaken zijn beziggeweest, aan gezien er maar twee plekken te reinigen waren. Toen hij klaar was, gooide hij de overgebleven benzine in de achtertuin, ging aan tafel zitten om enige bereke ningen te maken en stak een sigaret op. „Toen ik een lucifer aanstak, schoten er meteen vlammetjes voor mij weg, over de grond. Ik probeerde ze te doven, maar onmiddellijk stond alles om mij been in brand. Een klap heb ik niet gehoord, maar plotseling stond ik achter buiten". De heer v. d. B. was overdekt met brand wonden en moest enige tijd in een zieken huis doorbrengen. „Vond u het niet gevaarlijk, om een ADVERTENTIE 11 DINSDAG OCTOBER RIDDERS VAN DE RONDE TAFEL (Knifhts of the Round T»ble) In CINEMASCOPE en kleuren ROBERT TAYLOR - AVA GARDNER MEL FERRER Een spectaculiir epos uit de Riddertijd Reeds enige maanden na- het jubileum van haar hoofdonderwijzer, de heer Jb. Kijne, was het opnieuw feest voor de Nicolaas Beetsschool; nu wegens het feit, dat de heer P. J. van Noppen op 1 September vijfentwin tig jaar als onderwijzer aan deze school ver bonden was. Door de zomervacantie moest de viering enige weken worden uitgesteld, hetgeen overigens allerminst afstel heeft betekend. Want Zaterdagmorgen was het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg op nieuw geheel met alle leerlingen en het onderwijzend personeel van de Nicolaas Beetsschool gevuld, waarbij zich ook dr. A. Dondorp, ds. Adr. Oskamp en de ouders van de jubilaris bevonden. Bovendien heeft ook de inspecteur bij het Lager Onderwijs, de heer I. van der Velde, door een korte aan wezigheid van zijn belangstelling blijk ge geven. Nadat de heer Van Noppen en zijn echt genote de zaal waren binnengeleid en met een welkomstlied begroet, sprak het hoofd der school een kort welkomstwoord, waarbij hij de jubilaris en zijn familie van harte geluk wenste. Na een kort gebed werd on middellijk een aanvang gemaakt met het feestprogramma, dat geheel door de leer lingen der school werd opgevoerd. Zij zet ten deze kleine revue veelbelovend in met een gecostumeerd schetsje over een prins, die maar niet wilde leren lezen en door allerlei bekende spookjesfiguren van dit kwalijke voornemen wordt afgebracht. Uiteraard gaven de andere séances, waarin werd gezinspeeld on de liefhebberijen en eigenschappen van de jubilaris, telkens aan leiding tot de nodige hilariteit. Voor de pauze werd namens het school bestuur het woord gevoerd door dr. A. Don- doim, die daarbij de verdiensten van de jubi laris uitvoerig schetste. De heer Van Noppen vervulde zijn taak immers niet alleen met plichtsbesef, doch ook met liefde. Van daar dat spreker dit jubileum gaarne be nutte. om eens in het openbaar van de grote waardering van het schoolbestuur te getui gen, waarmee hij altijd op de meest voorbeel dige wijze heeft samen bewerkt. Ook wenste dr. Dondorp mevrouw Van Noppen bij deze hulde niet uit te sluiten, omdat zij haar man het gezin heeft gegeven, dat voor zijn werk de idclae achtervrond betekent. Ten slotte bood spreker beiden een staande schemer lamp aan. als jubileumgeschenk van het Schoolbestuur. Na de pauze betrad de heer Jb. Kijne het podium, om in de eerste plaats enige oude herinneringen uit het leven van zijn „onder- bovenmeester" op te halen. Als jong onder wijzer had hij zich direct aan de Nicolaas Beetsschool verbonden, om deze school ver der altijd trouw te blijven. De heer Kijne verzekerde met de jubilaris een buiten gewoon prettige tijd te hebben doorgebracht en hij sprak dan ook de oprechte wens uit, dat de heer Van Noppen nog vele jaren zijn rechterhand zou mogen zijn. Namens het onderwijzend personeel overhandigde hij de jubilaris hierbij een Perzisch tafelkleedje, dat later door enige leerlingen van de beide eerste klassen met een salontafel werd ge- HAARLEM, 2 October 1954 ONDERTROUWD: 2 Oct., R. Karper en A. J. van der Beek; M. Wories en Th. E. Allebé. GEHUWD: 2 Oct., H. L. Wessels en J. O. Post; A. Th. Bijkerk en M. Rustige; J. K. Looijen en A. van der Wilt. BEVALLEN van een zoon: 30 Sept., E. M. Alberdavan Iieesch; 1 Oct., D. Spijkerman van Dijk; C. BlaauwbroekKors. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., J. A. I. van der NatPocock; 30 Sept., M. C. J. van Koppenvan Beek; 1 Oct., S. F. de Jong Feenslra. OVERLEDEN: 30 Sept., G. H. van Diest, 74 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. F. Beundervan Velze, 76 j.. Sophiastraat; W F. F. Beunders, 80 j.. Koninginneweg; J. E. HandgraafMoser. 60 j., van Koetsveld- straat; 1 Oct., J. H. Droog—Disco, 63 j„ Es- senstraat; C. J. van Paradijs—de Groot, 73 j., Korte Lakenstraat. stof is, niet zozeer door de vloeistof zelf, maar door de dampen,. Deze benzinedampen zijn evenwel slechts ontplofbaar in mengsels van on geveer 1U, percent benzine met 9814 Per cent lucht tot 6 percent benzine met 94 percent lucht. Deze mengsels kunnen in slierten op onberekenbare plaatsen aan wezig zijn, bij voorkeur verder verwijderd van de benzinebron. Zij werken zich door kieren van deuren andere vertrekken bin nen, waar zij een ontploffing teweeg kun nen brengen. Naast een dergelijk sliert zou men dus rustig een lucifer zonder ge vaar kunnen aanstrijken; bovendien is het duidelijk, dat naarmate de vuurhaard zich dichter bij de benzinebron bevindt, de kans op gevaar geringer is, aangezien dan de benzinedampen in het mengsel te sterk zün. De ervaring van deze getuige is, dat vele mensen denken, dat, wanneer men op enige afstand van een benzinebron zit, roken en ander gebruik van vuur niet ge vaarlijk zijn. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, stelde in zijn requisitoir, dat hei een algemeen bekend feit is, dat benzinedampen gevaarlijk zijn. Al blijven ongelukken vaak achterwege en al riskeert het publiek vaak zonder na delige gevolgen dit gevaar, doch dient men hier tegen op te treden. Rekening houden de mét de schadevergoedingen, waarvoor verdachte reeds is aangesproken of moge lijk nog zal worden aangesproken en met het opgelopen lichamelijk letsel, eiste mr. Van der Valk Bouman een boete van veer tig gulden, subsidiair twaalf dagen hech tenis. De raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, legde de rechtbank onder meer een vijftal verklaringen over van collega's en een hoogleraar in de sociologie, waar in stond, dat zij van een dergelijk „ben zinegevaar" niet op de hoogte waren. Mr. Lambers noemde het onbegrijpeliik. dat er niet veel meer voorlichting op dit gebied is. „Duizenden huisvrouwen doen geregeld wat verdachte op de bewuste avond heeft gedaan". In de encyclopaedie Winkler Prins wordt niet eens gewaarschuwd tegen ben zine. Zijn conclusie luidde dan ook. dat de gemiddelde mens van dit gevaar niet vol doende op de hoogte is. Verdachte, die een ADVERTENTIE AMSTHtUAMSEVA »KT20 TFI..1105J MANGELYVAS 55 CT PER KG Binnen 4 dagen retour. In de prille Zondagnacht werd de aandacht van een Haarlemse brigadier getrokken door een fietser die zich op het Soendaplein op een weinig geruststellende manier voortbe woog. De brigadier deed de man stoppen en af stappen, waarbij hij constateerde wat hij reeds bevroedde: kennelijke staat van dron kenschap. De fietser, een 23-jarige opperman, ging tot het politieposthuis aan de Rijks straatweg gewillig mee, maar ontvluchtte juist bij de achteringang van de plaats van bestemming. De brigadier ging hem achterna en wist hem op de Middenweg te achterhalen. De aanhouding werd een worsteling, waarbij beide mannen op de grond vielen en de bri gadier nogal wat vuistslagen moest incasse ren. Een voorbijganger schoot het gezag even wel te hulp en gezamenlijk kon de dronken opperman naar het politieposthuis worden gebracht, waar hij word ingesloten. De politie verzoekt de voorbijganger die assistentie verleende en eventuele andere ge tuigen van het incident zich aan het kantoor Smedestraat te melden voor het geven van inlichtingen. De hulpdam voor de Nieuwe Keersluis in de Nieuwe Dijk Herkingen-Sluishaven is Zaterdag-avond verwijderd. De toegang tot de haven van Oude Tonge is daardoor ge opend. Hot werk in de bouwput van de keersluis had tengevolge van het slechte weer van de laatste tijd vertraging ondervonden. De verwachting was dan ook, dat de hulpdam pas morgen zou kunnen worden weggeno men. Men heeft echter alles op alles gezet om toch nog Zaterdagavond het werk te voltooien en dat is gelukt. Het werk is uit gevoerd door de firma Van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk onder direcUe van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland. De Rooms-Katholieke Bisschop van Haar lem. mgr. J. P. Huibers, heeft benoemd tot pastoor te Velsen-Noord (H. Joseph) de zeer- eerwaarde heer A. G. de Boer, die pastoor was te Pijnacker; tot kapelaan te Hillegom (H. Martinus) B. J. I. Truijens, te Hillegom (H. Joseph) .T. S. v. d. Laan, te Beverwijk (H. Agatha) E. J. van Poecke. te Hoofddorp P. G. B. Ruiter, te Haarlem (O. L. Vr. Zeven Smarten) C. H. Vriesekonp, te Lisse (H.H. Engelbew.) A. Saers, te Beverwijk (Kon. des Hemels) P. J. A. van Velzen, te Heemstede (H. Bavo) J. A. I. Wesseling en teCastricum C. van der Wal. ADVERTENTIE SOUS-NAPPE het ideale ondertafellaken van gemoltonneerd schuimrubber. Deze week Demonstraties te Haarlem bij VROOM DREESMANN. lagere-school-opleiding heeft, wist er ook onvoldoende van. Tenslotte deelde hij mee, dat de ver zekeringsmaatschappij van verdachte het vonnis afwacht, alvorens een beslissing in deze zaak te nemen. Wordt verdachte ver oordeeld, dan vat de maatschappij dit op als zaak van „grove schuld" en zal geen uitkering geven, Pleiter bestreed ten zeer ste de aanwezigheid van grove schuld, pleitte vrijspraak en verzocht de politie rechter, wanneer deze niet ogenblikkelijk tot vrijspraak zou besluiten, schriftelijk vonnis te willen wijzen, aan welk verzoek werd voldaan. Het vonnis zal Vrijdag aan staande worden gewezen. Voor de economische politierechter, mr. J. A. Bletz, vond hedenmorgen de behandeling plaats van het principiële proces, dat me vrouw C. H. M. K.—J. had uitgelokt, door op 7 Augustus haar tabakszaak op de hoek Zijlstraat tegenover het postkantoor na 7 uur 's avonds geopend ie houden. Zij had op dezelfde dag de politie van dit voor nemen in kennis gesteld en zij hoopte door behandeling voor de economische politie rechter een onbevredigend aspect van de gemeentelijke verordeningen op winkelslui ting tot een snellere oplossing te brengen, dan een toezegging van wethouder Happé deed vermoeden. Op 7 Augustus was de kermis aan do Nas- saulaan in volle gang. „Waarom hield U nou de winkel 's avonds open", vroeg mr. Bletz. „Omdat mijn buurman aan de overkant wèl zijn winkel geopend mocht houden en er be halve kermis ook nog een esperantistencon gres was", antwoordde mevr. K „Zijn die esperantisten zulke zware rokers?^' vroeg de politierechter. De officier, mr. J. Wiarda, behandelde in zijn requisitoir twee gelijke overtredingen gekoppeld aan die van mevr, K. „De feiten staan vast," conslateerde hij en doelend op mevr. K., „een enkeling heeft de overtreding begaan om een principiële behandeling uit te lokken, wat ook moge blijken uit het feit, 3-314 Neóerl.'4 7 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100-Vn 229 x 384 275-X 453 X 87 159X 138X 12014 114X 213 189X 191X 195X 41% 76% 62% 56 23% 55 X Openings, koersen 100'7.« 232 387 279 459 87 160 140 123 115 213 190'/» 191X 195 X 42 7614 62X 56 X 24% 56X dat hij de opbrengst van het geopend blij ven bestemde voor een liefdadig doel". De officier uitte bezwaren tegen de gemeente verordening, die ontheffing van de winkel sluitingswet verleende op grond van een ar tikel, waarin gesproken wordt van „plotse ling opkomende bijzondere omstandigheden". Hij achtte een kermis niet plotseling opko mend, de gemeente had andere mogelijkhe den tot haar beschikking om ontheffing te verlenen. „De gemeente heeft naar mijn me ning een verkeerd artikel gebruikt en dit plaatst de overtreding van deze verdachten, die buiten de ontheffing vielen, wel in een ander daglicht". Niettemin ontkende hij het recht van verdachten, om dan maar voor eigen rechter te gaan spelen en hij betwij felde bovendien of de drie beseft hebben, dat de Gemeente-verordening onverbindend was. De officier eiste de minimumboete van vijftig cent. De verdedigster, mej. m. Muller, sloot zich bij de officier aan; er heeft inderdaad een strafbare overtreding plaats gevonden, zei zij. Maar zij legde de nadruk op het doel der overtreding. Tijdens de kermis was namelijk reeds een deputatie naar de wethouder ge gaan om te verzoeken ook ontheffing te verlenen aan andere winkels, naburig aan de kermis. De wethouder heeft toen gewezen op de mogelijkheden die de gemeente krach tens de wet bezit om dergelijke vergunnin gen te verlenen en duidelijk gemaakt, dat dan een goedkeuring uit Den Haag noodza kelijk zou zijn. „Dit is steeds een tijdrovende kwestie," betoogde mej. Muller, „en mijn cliënte heeft zich laten bekeuren om te voor komen, dat bij toekomstige gelijke gebeur tenissen als bijvoorbeeld deze kermis, een zelfde op korte termijn onoplosbare situatie zou ontstaan". Zij sloot zich geheel aan bij de eis van de officier, volgens welke de politierechter veroordeelde. De zesjarige Jan Gerrit uit de Louise de Colignylaan in Santpoort, die gisteren met zijn autoped van de stalen platen van een in aanbouwzijnd huis de rijweg opreed, werd aangereden door een auto bestuurd door een heer uit Amstelveen. Met een rechter-onderbeenbreuk, een hersenschud ding en inwendige kneuzingen is de knaap in het Marinehospitaal te Overveen opge nomen. Het Haarlems mannenkoor „Proza en Poëzie" gaf de viering van zijn 65ste ver jaardag een buitengewone glans en aan trekkelijkheid door voor zijn jubileumcon cert de beroemde Koninklijke mannen- zangvereniging „De Mastreechter Staar" uit te nodigen. Zaterdagmiddag arriveer den de omvangrijke Limburgse zangers in Haarlem, waar zij ten stadhuize verwel komd werden door burgemeester mr. P. O F. M. Cremers. Even over achten stonden de ruim hon derdvijftig zangers op het podium van het Concertgebouw om, te zamen met de jubi lerende vereniging, onder leiding van Jan Beider het Wilhelmus aan te heffen: een stralende verklanking, die bet begin zou worden van een avond mannenkoorzan.g. die velen nog lang zal heugen. Aan belang stelling voor dit uitzon der li ik koorconcert was geen tekort en de Limburgers vonden het heerlijk aldus voor een zo talrijke en warmgeslemde schare toehoorders te mo gen zingen. Het is onderhand vijfentwintig iaar ge leden dat „De Staar" het laatst in Haarlem optrad: dit gebeurde toen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van „Zang en Vriendschan". Mijn eerste ervaringen met het koor dateren reeds van 1912, to°n ik onvergetelijke indrukken ontving van haar prestaties onder directeur Peter Gie- len, met de geweldige 16-stemmige koor constructies „De Maaiers" en „Ontwerpen" van Peter Benoit. Weini^n van hen, die toen deel hadden aan de roem van het merkwaardige mannenkoor, zullen nu nog lot de uitvoerende krachten ervan behoren. De bezetting van „De Staar" is natuurlijk niet meer die van vijfentwintig en zeker niet meer die van veertig jaar geleden. Maar de traditie bleef levend en bereikte, dat de opvolgende generaties naar het een maal bereikte ideaal gevormd werden. Bovendien is Maastricht een benijdens waardige cultuurgrond voor wat stern- materiaal en muzikaliteit aangaat. Dp „burgerliike stand" registreert er geregeld toekomstige lyrische tenoren en sonore bassen, die de continuïteit van „De Staar" verzekeren. Wat niet wegneemt, dat er in de loop der jaren in de muzikale tendenz van zo'n koor wel het een en ander ver andert. Wanneer de dirigent die er voor staat e°n persoor.liikheid is en dat kan meen ik, van de pittige, nerveus muzikale leider Martin Koekelkoren wel gezegd wor den kan men niet verwachten dat de traditie zo sterk zou ziin om tot verstarring te leiden. Dat heeft met beter of minder goed niets te maken; het mankeert alleen de levendige impuls van de evolutie. Met licht getinte en soeoele vertolkingen van motetten van Gallus, Groce en Vittoria opende „De Staar" het programma. Het ..Gloria" uit een mis van Josouin des Prés kreeg daarna een strakke, zakeliike uit voering. Opvallend contrast hiermee vorm de een bezielde interpretatie van het „ïn- veni David" van de romanticus Bruckner, we'k stuk uitgevoerd werd met orgelbege leiding, door de tweede dirigent, Jo Ban nier, gesneeld. Een fijne tractatie vormde de beschaafd-geestige verklanking van chansons van Lassus en Josquin. Het klonk echter wel een beetje gek de klucht var een vrouw te horen debiteren door enkel mannenstemmen, zoals in deze bewerkin" van „Ouand mon mari vient de dehors" van Lasmas. Van de reeks moderne werken viel on* voornamelijk het praetiseh geschreven en goedklinkend „Testament de lTvrogne" van Monnikendam op. De klavierpartij bii dit stuk werd door S. Smeets gespeel. Fraaie mannenzang hoorden wij tevens itn de ingetogen „Deux Prières" van Poulenc rm in de stoere „Psaume 121" van MiJhaud. Het programma bevatte ook leuke gezel lige dingen van Mendelssohn. Rische en Schroder, alsmede een reeks bewerkte volksiiedc-en. onder welke ..Het stuwende zand" van Kef bijzonder opviel. Daarna kwamen, uitgelokt door de stormachtige bijval voor Koche1koren en zijn zangers, de onvermijdelijke bisnummers. „Proza en Poëzie" trad, uitstekend voor bereid. onder leiding van Jan Beider op het podium met een doorzichtige, zuiver stemmende en fris gekleurde vertolking van Dieoenbrock's „Veni Creator". Ook aan „Scheepspraet" van Bonset bleek de uiterste zorg te zijn besteed: het bekende gedicht van Huygens werd bijzonder goed gedeclameerd, maar overigens schonk het stuk weinig bevrediging, wegens gebrek aan melodische vormkracht. Overigens heeft het jubilerende koor getoond in volle vocale gezondheid zijn 65ste verjaardag te kunnen vieren, hetgeen een belofte inhoudt voor de toekomst. Afwisseling in het uitgebreide koorpro gramma bracht de sopraan Greet Koeman met Italiaanse bel-canto-aria's, die zij met veel uitdrukking en smaak debuteerde. Anton de Beer was haar een toegewijde begeleider. „Proza" en Poëzie" kan op een welgeslaagde feestviering terugzien. JOS. DE KLERK. Op de zomerse Zaterdagmiddag welke de vorige week besloot is het. reeds gearriveer de deel van de Staar op het Stadhuis door B. en W. ontvangen. Burgemeester Cre mers hield weer een van zijn geestriike speeches, waarin hij onder meer zei: „Wij Hollanders beseffen, dat Nederlands bloed niet alleen in Holland, maar ook in Lim burg, in het bijzonder in Maastricht, de stad met haar uitzicht op vele culturen stroomt". De toespraak werd beantwoord door de president van de Mastreechter Staar, de heer L. Danen, die eraan herin nerde dat zijn koor 24 jaar geleden voor hel laatst in Haarlem was, bij het eeuw feest van Zang en Vriendschap. Als sym bool voor het hoofddoel van de bezoeken van de Staar, namelijk vriendschap bren gen, bood de heer Danen een door de kunst schilder en koorlid Serpenti ontworpen herdenkingsbord aan. Nadat de erevoorzitter van het jubileren de, als gastheer optredende koor „Proza en Poëzie", de heer A. Rauwerda, de Lim burgers nog had toegespreken, zong het koor nog „Gegroet mijn Limburg". Helaas werd de opgewekte stemming en kele uren later aanzienlijk getemperd, toen, vlak voor de voorstelling, een der zangers, de heer Van Houten, in een bus aan hart verlamming overleed. Vanmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van twee kleedhuizen, het ene op het gemeentelijk sportveld aan de Kleverlaan te Haarlem, het andere op dat aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Er waren elf gegadigden, waarvan de hoogste, de firma Meijers en Smaal uit Amsterdam, voor f 129.500.inschreef; de laagste, de gebroeders Broertjes uit Overveen, voor f 97.103. Alchiba, 3 te Santos. Aagtedijk, 3 te New York. Aagtekerk, 3 140 m. OZO Kreta. Aalsdijk, 3 Dover naar Miami. Adinda, 3 te Tjilatjap. Akkrumdijk, 2 v. Galveston n. Antwerpen. Antonia. 4 te Makassar. Arendsdijk, 2 v. New Orleans n. Houston. Arendskcrk. 2 v. Hongkong n. Singapore. Argos. 3 te Istanbul. Arkeldijk, 3 v. Sabang n. Colombo. Arundo. 3 65 m. ZZW Valentia. Abbedljk, 3 1400 m. ZW. Azoren. Alblasserdijk, pass. 3 Key West n. Le Havre. Aldabi. 4 v. Rotterdam te Bremen. Alhena, 3 v. Rio de Janeiro te Victoria. Alkald, pass. 3 Fern. Norcnha n. Las Palmas. Almkerk, pass. 2 Guardafui n. Fremantle. Alnati, 3 360 m. N.NO. Victoria. Ariadne, 4 Malta verwacht. Alamak, 4 v. Port Said n. Genua. Alphacca, pass. 2 Fernando Noronha n. Buenos Aires. Amstellaud, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Appingedijk, pass. 3 Vlissir.gen n. New York. Arnedijk. pass. 4 Lands End n. Newport. Banka. 3 v. Bombay n. Calcutta. Barcndrecht, 2 v. Rotterdam n. Ceuta. Barito. 3 te Hollandia. Borneo, 3 te Padang. Boschfontein. 3 te Tanga. Bloemfontein, 3 v. East London n. Pt. Elizabeth Bonaire. :i 500 m. ZW. Fayal. Breda, 3 v. San Juan n. Curasao. Baarn, 3 v. Bremen te Hamburg. Callex Pernis. 3 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Utrecht. 4 v. S:don te Rotterdam. Celebes, 4 v. Alexandrië te Port Eaid. Caltex Nederland. 4 v. Malmö n. Rotterdam. Ceronia, 4 v. Yokohama n. Pladju. Dongedijk. 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Eemdijk, 3 v. Lissabon n. Havanna. Eendracht, 3 te Haifa. Elmina. 3 te Takoradi. Enggano. 3 v. Barcelona n. Duinkerken. Eos. 3 v. Rotterdam n. Bremen. Esso Amsterdam, pass. 3 Algiers n. Antwerpen Esso Den Haag, pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen Etrema, 3 te Berre. F.emland. 4 v. Las Palmas te Amsterdam. Friesland KRL. 3 te Rotterdam. Falco. pass. 3 Belle Isle n. Montreal. Gadilla. 3 v. Ras Tanura n. Madras. Gooiland. 4 te Bahia. Groote Beer. 2 v Quebec n. Rotterdam. Grootkerk. 4 te Geelong. Hathor, 3 te Rotterdam. Heelsum, 3 te New Orleans. Heemskerk. 3. v. Beira n. Dar es Salaam. Helena. 3 Ie Curacao. Hersilia, 1 v. New York n. Port au Prince. Hestia. 2 v. Punta Arenas n. Cristobal. Hydra. 3 te Rotterdam. Ittersum, pass. 4 Key West n. Houston. Java, pass. 2 Quesant n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 450 m. W. Anderhalt- graadskanaal. Karimata, 3 v. Port Said n. Genua. Karimun, 3 te Antwerpen. Kieldrecht. 3 rede Bombay. Koratia. 3 te Singapore. Kota Agocng. 3 te Balipapan. Kota Baroe, 2 v. Tj. Priok n. Singapore. Kota Inten, pass. 3 Minikoy n. Aden. Kedoe. pass. 2 Vlissingen n. Hamburg. Lekkerkerk, 2 v. Aden n. Karachi. Lemsterkerk. 3 te Muscat. Linge, 2 te Rotterdam. Loosdrecht. 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Luna, 3 v. Izmir n. Tunis. Lutterkerk, 3 v. Marseille n. Genua. Mncoma, 3 te Pladju. Mariekerk. 3 v. Takubar n. Yokohama. Muiderkerk, 2 v. Rotterdam n. Sydney. Murena. pass. 3 Kaap Vincent n. Thameshavcn. Maas, 3 v. Rotterdam n. Oran. Maasdam, 3 te New York teruggekeerd. Maasland, 6 te Rio de Janeiro verw. Mod.iokerto, 4 v. Bremen te Hamburg. Mapia, 3 v. Amsterdam n Southampton. Nieuw Amsterdam. 3 450 m. W. Lands End. Noordam. 4 v. Rotterdam te New York. Notos, 3 te Livorno. Oranje. 3 v. Singapore n. Belawan. Oranjestad, 2 v. Dover n. Madeiro. Orion, 2 v. Algiers n. Malaga. Oran.iefontein, 2 150 m. Z. Dakar. Oranjestad, 3 220 m. N.NO. Finisterre. Ovula, 4 v. Napels te Marseille. Prins Willem V. 2 v. Hamilton n. Cleveland. Pieter S. 4 v. Barry te Amsterdam verw. Prins Fred. Willem IV v. Port Alfred te I.e Havre. Prins Willem George Frederik, pass. 3 Lands End naar Montreal Ridderkerk, 3 v. Dar es Salaam n. Nacala. Riouw, 3 v. Damman n. Bushire. Rotli, 4 te Bangkok. Rotula, 4 te Singapore. «empang. 4 v. Havanna te Philadelphia. Ruys. 4 v. Kaapstad te Rio de Janeiro. Rijnland. 4 v Amsterdam te St. Vincent. Raid, pass. 4 Gibraltar n Amsterdam. Rlindam, 3 v. Southampton n. New York. Snlatiga. 4 te Zambonngn. Snmarinda, 2 v. Los Angelos n. Balboa. Saroena, 3 v Pladju n. Tj. Priok. Schoulen. 3 v. Hongkong n. Kobe. Sirrah, pass 3 Cooktown n. Svdney. Soestdijk, 3 te Halifax. Hooggeprezen en diep ver guisd is Laurens Janszoon Eoster vannacht uit de festi viteiten te voorschijn geko men. die een vijftigtal man nelijke en vrouwelijke stu denten van de R.K. studen tenvereniging Sanctus Ba vo rond zijn illustere fi guur ten jolige uitvoer heb ben gelegd. Nadat in Royal" aan het Stations- olein een 14-tal nieuwe le ien tot „Baviaan" waren geïnaugureerd tijdens een rlechtige zitting, trok het gezelschap de stad in om ceer geleidelijk de plechtige stemming te niet te doen. Reeds ter hoogte van de Grote Markt heerste er een fundamenteel plezier, dat ïog geen rechtstreekse uit werking kreeg in de hoog gestemde feestrede, die praeses Boerrigter aan de voet van Laurens Janszoon Coster uitsprak. Improvi- serenderwijs huldigde de praeses in passende termen de figuur Coster, die „de lofwaardige uitvinding deed, welke de Bavianen nu in staat stelde te stu deren, lezen en schrijven". Ter bekrachtiging van de lofrede werd op Laurens' rechtervoet een fles bier verbrijzeld; Coster was „te bier gelaten" Met een voor het uit stromende bioscooppubliek verbijsterende rondedans werd de huldiging van „Coster op de Grote Markt" besloten en richtten de Ba vianen hun vreugde op Haarlems tweede Coster: de beeltenis onder de bo men van het Prinsenhof. Alsof Coster in zijn tijd reeds een ernstig lijder aan schizophrenic was twee zeer verschillende beelden, nietwaar? belichtte Go- vaert van den Bergh een ander aspect van de grote uitvinder. In een voorbeel dige smaadrede verfoeide hij Coster, aan wie te wij ten valt dat de Bavianen nu in staat zijn te lezen, te leren en te schrijven. Onder enthousiast bijval- gehuil ontwikkelde de spre ker deze leerzame stelling tot aan het bittere einde: „Revolutie", kreet hij, „re volutie, weg met Coster". De revolutie vond haar zin rijk beslag in het geplaatst worden van een bierpul op liet boek van Coster. Via enkele café's is het gezelschap te middernacht uit de binnenstad „afgedro pen". HAARLEM EN OMGEVING De Heemsleedse wethouder E. J. van Lent zal niet op 6 en 13 doch op 9 en 16 October spreekuur houden. Voor de eerste hulpvereniging „Sncl- verband" houdt dr. A. A. Botter op Donder dagavond 7 October een lezing over huid ziekten in „Brinkmann" aan de Grote Markt te Haarlem. De afdeling Heemstede van de Alge mene Nederlandse Fond van gepensionneer- den houdt op Dinsdagavond 12 October in het Minervatheater een ledenvergadering, waarop de heer Foppele, lid van het hoofd bestuur. zal spreken over „Moeten wij de strijd om lotsverbetering voortzetten?" en op Donderdagmiddag 18 November in de zelfde zaal een propaganda-bijeenkomst. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaatsoxamen physische geografie de heer A. J. Hollmann te Haarlem. De Maastrichtse rechtbank heeft de 44-jarige koopman K. L. G., die op 10 Juli in zijn woning te Hoensbroek de verloofde van zi;n dochter, de 19-jarige mijnwerker W. A. M. K. met een mes in het hart stak, veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. ADVERTENTIE De beroemde Italiaanse zanger Gigli, die onlangs voor een concert naar ons land reis de, maakte zich na zijn aankomst tolk van een angstige gedachte. Met de hand om de keel en een blik vol afgrijzen naar de natte straten, zei hij: „Niets maakt me zo bang, als de kou en regen in dit lage landje". Geen man. die het met Gigli's klacht niet eens zal zijn. maar wat de natte straten betreft, daar tegen weten de Nederlanders zich gelukkig te wapenen. BATA herenschoenen namelijk, bezitten de kwaliteit bestand tegen iedere weersgesteldheid. Met BATA herenschoenen is men altijd (óók na de érgste bui) heer BATA herenschoenen dragen er veel toe bij een man tot een opvallende persoonlijkheid te maken. Geef ook Uw verschijning de on ontbeerlijke finishing touch met een paar herenschoenen uit de onovertroffen BATA collectie. Stad Dordrecht, pass. 3 Quessant n. Sas v. Gent. Statue of Liberty, 2 v. Philadelphia n. Port Said. Straat Banka, 4 te Singapore. Straat Makassar, 2 v. Durgan n. Lorenzo Mar- quez. Sommelsdijk, 4 te Belawan. Stad Arnhem. 3 te Damman. Sunetta, 2 v. Djibouti n. Mena el Ahmadi. Salland, 2 v. Montevideo n. Santos. Scbiedijk, 4 te Rotterdam Sibajak, 3 720 m. O. Kp Race. Stad Maassluis, pass. 3 Butt of Lewis naar Southshields. Stad Maastricht, pass. 3 Ouessant n. Gibraltar. Stentor. 3 v. Amsterdam te Antwerpen. Schie, 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Amsterdam, 3 te Bremen. Stad Breda, 14 v. Narvik te Amsterdam. Stad Schiedam, 4 Narvik verwacht. Tabinta. 3 te Tj. Priok. Tamo, 2 te Montevideo. Tarakan, 3 v. Colombo n. Suez. Taria, te Fao. Tawali, 2 v. Kaapstad n. Las Palmas. Teucer. 2v. Bangkok n. Labuan. Tomori. pass 3 Miami n. Newpot News. Trajanus, nacht 4-5 Curasao verwacht. Triton, 3 te Kingston. Telamon, 2 v. Charleston n. Philadelphia. Trajanus. 4 v. Georgetown te Curasao. Tara. 6 v. Buenos Aires te Antwerpen verw. Van Linschoten, 3 v. Daka n. Le Havre. Van Spilbergen, 3 90 m. N. Santander. Van VVaerwijck, 3 te Singapore. Wonorato, 3 v. Penang n. Suez. Waal, 3 v. San Juan te Antwerpen. Wonoglrl, 4 Rotterdam verw. W. Alton Jones. 5 v. Philadelphia te Port Said. Waterland, pass. 3 Kanarische ell. n. A'dam. Waterman, 3 150 m Z.ZO Ceylon. Westerdam. 4 v. New York te Rotterdam. Wieldreeht, 3 v. Rastanura te Suez. Willemstad. 4 v. Trinidad te Grenada. Woensdrecht pass. 3 Sombrero o. Lands End. rjsel. pass. 3 Ouessant n. Lissabon. Zeeland KRL. pass 2 Gibraltar. Zonnewijk, 2 te Trinidad. Zuiderkruis, 5 IJmuiden verwacht. KLEINE VAART Algarve, 2 v. Foyness n. Swansea. Appingedam, 2 v. Port T.mao n. Vila real. Aiuoudspoiaer, 2 v. Lissabon n. Antwerpen. Audacia, 2 v. Londen n. Gent. Actinia, 2 ts Halden. Advent, 2 v. Londen n. Rotterdam. Ary Scheffer 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Arbor, 3 Bandarshapur verwacht. Atlantis. 2 v. Hamburg te Antwerpen. Brem, verm 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bestevaer, 3 v. Wisbech te Rotterdam verw. Binnenhaven, pass. 2 Wight n. Boness. Blue Boy. 2 v. Gothenburg n. Londen. Bree Helle, vertr. 3 v. Londen te R'dam verw. Bab T, 1 v. Stockholm n Vasteras. Batavier III, verm. 2 v. Bordeaux n. Casablanca Betty Anne S, 2 v. Rotterdam n. Cardiff. Bill S, 2 v. Bremen te Boston. Boreas, 1 te Tanger naar Oran. Cornells, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Carpo, 3 te Rotterdam verwacht. Cormoran. 2 v West Hartlepool te R'dam verw. Davlena Goekoop. 2 v. Gent te Gothenburg. Duiveland, 2 v. Grangemouth te Rotterdam. Domburgh, 2 v. R'dam n. Londen. Draco, 1 v. Bari naar Venetië. Depa. 2 v. Rotterdam n Leningrad. Dillgentia, 3 v. Bordeaux te Londen verw. Eminent. 2 v Rotterdam te Delfzijl. Betas, 2 v. Oporto n. Antwerpen. El sen bUrgh pass. 2 Finisterre n. Louden. Express, verm. 2 v. Rotterdam n. Middlesbro Fraus Bohmer. 4 v. Dakar te Rouen. Ftducla, 2 v. Maassluis n. Boston. Faforiet 2 v. Haiilngén te Rotterdam. Frans 2 v. R'dam te Southampton verw. Frejo, 2 v. Leixoes te Lissabon. Gazelle, 2 v Poole te Rotterdam. Gaasterland, 2 v. Rotteidam te Harllngen. Henrlca, 2 v Sunderland te Rotterdam. Haskerland. 2 v. Rotterdam n. Harllngen. Hast 1, 2 v. Liverpool te Cardiff verwacht. Helvetia, 2 v. Londonderry n. Birkenhead. Hast IV. 2 v. Dieppe n. Londen. Ida Jacoba, 2 v. Wisebch te Teignmouth verw. Ingeborg, 3 v. Brake te Londen verwacht. Joost, 28 v. Wasklot n. Zaandam. Jaba. 2 v. Schiedam n. Oslo. Jan. 2 v. Amsterdam n. Mantyluoto. Jan Kreumer 2 v. Weston point te Liverpool. Johanna te Velde. 2 v. R'dam n. Krik. Kemphaan, 4 Leningrad verw. Larix, 25 te Norrkoping. Lucas Bols I, vertr. 2 v. Swansea n. A'dam. Lydia, pass. 2 Bninsbfltte- n. Oxelosund. Leemans 2 nog te Delfzijl. Leonard T, 2 v. Rotterdam n. Kalmar. Marietje Bohmer 2 v. Le Havre te St. Malo. Marne, 2 te Stockholm. My fern, pass 2 BrunsbUttel n. Rouen. Mariscal Lopez. 3 v. Antw. te R'dam verw. Markab, 2 v. Londen n. Rotterdam. Maasym N, 2 te Berwick on Tweed. Marcella, 2 v. Zaandam n. Gothenburg. Maureen. 2 140 m. ZO. Kp Bon. Monica. 2 v. Dublin n. Londen. Noorderhaven, vertr. 4 v. Londen n. Rotterdam Nottingham. 2 v. Rotterdam n. Kingslynn. Nassauhaven, 3 v. Antwerpen te Kopenhagen verwacht. Noorderlicht. 3 Storavika verwacht. Pavo, 2a te Gamleby. Ponto, 28 te Sundsvall. Ponza, 1 Kiel gepass n. Domsjo. Sirius. vertr. 2 v. Gravelines n. Londen. StatenSlngel. 2 v. Zaandam te Amsterdam Sllvaplana, 2 v. Fredericia n. Rotterdam. Spora, 2 op Faroer eil daarna Archangel. Theodora. 2 v. Oxelosund te Rotterdam. Tom v. d. Helde. 9 v. Rouen n. Casablanca Tyro. 2 v. Fowey te Amsterdam verw. Taonnina 2 v. Millom te Gent. Taurus, 2 v. Newcastle n. Rotterdam. Tagrl (ex Antarewl. 2 v. Harllngen te R'dam Trompenenrgh, verm. 3 v. Boston n. R dam. Vrouwepolder. 2 Dover te Rotterdam. Veencnburgh. 2 v. Rotterdam n. Middlesboro. Venus. 2 v. Middlesbro n Norwich Vivo. 2 v. Londen te M.ddlesbro verw. Wiebold Bohmer. 7 Rouen verwacht. Walenburgh. 3 v. Rotterdam n. Bordeaux. Wickenburgh verm. 2 v Londen n. Rotterdam. Westersingel, vertr. 2 v. Amble n. Rotterdam. Westerpolder. 2 v. Oporto n. Antwurpen. Zeevaart, pa*s. 2 Vlissingen n. Antwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9