Duizenden Amsterdammers namen afscheid van de „kikker" Montgomery bewoog Tito het Triëst-accoord te tekenen Baranès en Labrusse trekken hun bekentenissen in Londen was volgens Adenauer eer politiek dan militair Voldoening, maar geen vreugdebetoon in Italië en Joegoslavië Zij beweren dat Duclos inlichtingen uit een betere bron betrok Amsterdamse Beurs Atoomonderzoek zal zijn toegestaan voor burgerlijke doeleinden Opwindend beroep op zelfbeheersing Waardering voor comfort en service ondubbelzinnig getoond „ILOS" moest de vissershaven in WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Voorbereiding overdracht van Hanoi aan Vietminh De „Antilia" overgedragen Valkenburgse gids ten grave gedragen Ouderdomsuitkering aan rentetrekkers in het buitenland Russisch ontwapeningsplun voor agenda aanbevolen Noord Holland op „stormstation" Sutomo over Irian Sleepboot „Holland" met zieke in Den Helder Krokendillenjagers nog in Nederland Internationale school in Den Haag (Van onze correspondent in Londen) De regeling van het Triëst-geschil is een nieuw succes voor de Britse diploma tie. Zij komt na de oplossing van het Brits- Egyptische conflict, het geschil over Aba- dan en de redding van de Europese de fensie. Veldmaarschalk Montgomery heeft de laatste hinderpaal voor de oplossing van het probleem-Triëst uit de weg geruimd, door een persoonlijk beroep op maarschalk Tito. Als plaatsvervangend opperbevel hebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa vroeg hij Tito waarom de vei ligheid van Europa op het spel moest wor den gezet ter wille van een paar vierkante kilometers land. Tito zwichtte en een schikking kwam tot stand. De 2000 man Britse strijdkrachten zul len binnen een maand woi-den gevoegd bij de Britse strategische reserve. Met de troepen, die vrijkomen in de Suezkanaal- zóne zal de reserve ongeveer 80.000 man bedragen. Nu de kwestie-Triëst is geregeld, is de ontbrekende schakel in de verdediging van Zuid-Europa hersteld. Italië is lid van de NAVO en Joegoslavië is in het Balkan pact militair verbonden met Turkije en Griekenland, die eveneens lid van de NAVO zijn. (Reuter/A.F.P.) Tussen Italië en Joe goslavië bestaan nog een visserijgeschil en handelsmoeilijkheden. Joegoslavische pa trouillevaartuigen brengen herhaaldelijk Italiaanse boten op, die in de rijkere vis gronden in het Oostelijke deel van de Adriatische Zee vissen. Volgens de Joego- slaven in hun territoriale wateren, hetgeen de Italianen ontkennen. De Joegoslaven zouden graag zien, dat Italië concessie rechten voor de visvangst in bepaalde ge bieden kocht, zoals tot 1952 is geschied. De Italianen vinden de concessierechten ech ter te duur. Joegoslavië begroet de ondertekening van het accoord inzake Triëst met voldoe ning, doch zonder geestdrift, aldus de commentaar van het semi-officiële Joego slavische persbureau „Joegopress". „Joegopress" was van oordeel, dat de x-echten van de mindei-heden zijn gewaar borgd en dat er goede betrekkingen tussen de Slowenen en Italianen in Triëst tot stand kunnen worden gebracht. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Figl, heeft verklaard, dat de Oostenrijkse economie bijzondere belangstelling heeft voor de positie van Triëst. Hij hoopte, dat de bereikte over eenkomst het mogelijk zal maken een op lossing te vinden voor de doorvoer van handelswaren. De ondertekening van het accoord is te Rome zonder verrassing of geestdrift be groet. Men wist, dat een oplossing zonder verlies van zone „B" niet mogelijk was, maar de vreugde over de terugkeer van de zóne „A" tot Italië wordt toch door dit offer getemperd. In diplomatieke kringen is men ingenomen met de oplossing van het schil, daar de Italiaanse regering op het terrein van de buitenlandse politiek HANOI (AFP/UP) Het hoofdkwartier van generaal René Cogny, bevelhebber van de Franse landstrijdkrachten in Noord-Vietnam, is overgebracht van Ha noi naar Haiphong met het oog op de overdracht van Hanoi op 10 October aaxx de Vietminh-autoriteiten. Er blijft slechts een beperkte commandopost te Hanoi ach ter voor de veiligheidstroepen, die de orde moeten bewaren. De bevolking van Hanoi blijft zeer kalm en toont uiterlijk geen tekenen van vreug de of spijt over het vertrek der Franse troepen. De eerste eenheden van de Vietminh zijn in Hanoi aangekomen. De Vietminh staat erop, dat Frankrijk zijn deskundigen in de diensten van trams., autobussen, wa terwerken en electriciteitsbedrijven op hun posten zal laten. Generaal Raoul Salan, onderbevelheb ber der Fi-anse strijdkrachten in het Verre Oosten, heeft voor de laatste maal de troe pen van het garnizoen te Hanoi geïnspec teerd, vergezeld van generaal René Cogny. Antillianen van de zes eilanden waaruit de Nederlandse Antillen bestaan, hebben zich gisteren in Delfzijl ingescheept aan boord van een in opdracht van de Antil liaanse landsi-egering in Nederland ge bouwd vaartuig, dat de vei-binding tussen deze eilanden en met andere eilanden in het Caraïbische gebied zal gaan onder houden. Bij deze officiële proefvaart werd de ..Antilia" door de vertegenwoordiger der Nederlandse Antillen in Nederland, mr. N. Debrot, namens de Antilliaanse landsrege ring overgenomen. Het schip biedt plaats aan zestig pas sagiers. Het is 65 meter lang en 9l/2 meter breed. De voortstuwing geschiedt door een Dieselmotor van 750 paardekracht. Het schip vertrekt over enkele dagen naar Wil lemstad op Curasao. thans meer vrijheid van handelen heeft dan zij sedei-t lang heeft bezeten. In de belangrijkste steden in Midden- en Nooi'd-Italië werd slechts zeer weinig ge vlagd. Ook was er geen spoor van opge wonden samenscholingen, die gewoonlijk voorkomen bij grote gebeui'tenissen in Italië. Zuidelijker, zoals in Palermo en Napels, hadden particulieren wel enige vlaggen uitgestoken. In tegenwoordigheid van een grote me nigte werd de Italiaanse vlag op het stad huis en de prefectuur van Triëst gehesen. Door middel van luidsprekers had de Brit se generaal sir John Wintei-ton de 300.000 inwonei-s op de hoogte gesteld van de aan staande overdracht van de stad aan Italië. Onmiddellijk werden alle scholen geslo ten; de kinderen trokken in optochten naar het centrum van de stad, waar reeds dui zenden volwassenen bijeengekomen waren. Onder zeer grote belangstelling is giste ren in Valkenburg, na een kerkelijke plechtigheid, ter aarde besteld de 64-jarige gids van de gemeentegrot de heer Armand Vijghen, die vorige week Woensdag bij het ongeluk met de Belgische toeristenbus zeer ernstig werd gewond en die twee dagen later in het ziekenhuis te Heerlen over leed. De kist werd gedragen door collega- gidsen van de Valkenburgse gemeentegrot. Tal van autoriteiten uit Valkenburg en Grace Berleur volgden de baar, die gedekt werd door kransen van de Belgische am bassade, de gemeentebesturen van Valken- bui'g en Grace Berleur, van gidsen der ge meentegrot en van de gemeentepolitie in Grace Berleur, alsmede van de Provin ciale Luikse Gepensionneerdenbond. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Nood wet Ouderdoms-voorziening. In de memo rie van toelichting delen de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Financiën onder meer mede, dat naar hun mening in deze wet een bepaling dient te worden opgenomen, waardoor na overeen komst met een vreemde mogendheid kan worden bepaald, dat aan personen, die een invaliditeits-, ouderdoms- of weduwen- rente ingevolge de Invaliditeitswet genie ten en die in het buitenland verblijven, een ouderdomsuitkering wordt toegekend, In het buitenland kan alleen aan rente trekkers de ouderdomsuitkering worden toegekend. Aan deze uitkering wordt het karakter van een toeslag op de bestaande renten verleend. De ministers menen, dat uitbetaling van de ouderdomsuitkeringen in het buitenland beperkt moet blijven tot ten hoogste 60 voor gehuwde rentetrekkers en 40 voor ongehuwde rentétrekkers. Aangenomen kan worden, dat de kosten niet hoog zullen zijn, gezien het betrekke lijk geringe aantal personen, dat in het buitenland in het genot is van een rente krachtens de Invaliditeitswet. Van het to taal aantal rentetrekkers boven de 65 jaar, 283.251, verbleven er op 1 Mei 1954 2478 in het buitenland, waarvan 1212 in België. 785 in West-Duitsland23 in Frankrijk, 6 in Italië en 1 in Luxemburg. NEW YORK (Reuter/AFP) De agen dacommissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft zich met algemene stem men uitgesproken voor plaatsing van de jongste Russische ontwapeningsvoorstellen op de agenda van de Algemene Vergade- ring. De commissie stelde een beslissing over een Russische klacht tegen „zeerovers- aanvallen" van nationalistisch-Chinese oorlogsschepen op vrachtschepen in de zeeën bij China uit. Bij Callantsoog zit de botter 1JM 262 „De Jonge Frans" muurvast op het strand. Een beeld van het scheepje in zijn benarde positie. PARIJS. (Reuter). André Baranès, die bekend had, militaire geheimen aan de communisten te hebben doorgegeven, heeft verklaard, dat communistische lei ders hem hadden uitgelachen toen hij aan bood volledige inlichtingen te verschaffen over bijeenkomsten van de Nationale De fensieraad. Hij zei dit tot majoor de Res- seguier, die het onderzoek naar het uitlek ken van militaire geheimen in handen heeft. Baranès verklaarde, dat dc waarne mende communistische leider, Jacques Du clos, had gezegd, dat hij geen belang stelde in zijn inlichtingen, omdat de communis tische partij reeds een volledig verslag van de besprekingen van de defensieraad had. Toen De Resseguier vroeg van wie de com munisten deze inlichtingen ontvingen, ant woordde Baranès: „liet waren zeer mach tige personen, maar het is uw taak hen op te sporen". Roger Labrusse, een geschorste hoge functionaris van de defensieraad, die had verklaard Baranès documenten over de bijeenkomsten van de nationale defensie raad te hebben gegeven, trok zijn bekente nis ook in. Hij zei thans, dat hij Baranès wel als journalist kende en dat hij vrijer met hem dan met andere journalisten had gesproken, omdat hij met Baranès „een zekers verwantschap van denkbeelden" over de linkse politiek had. Sedei-t Maart was Baranès begonnen meer bijzonderheden over defensie-aangelegenheden te vragen. Alle inlichtingen die hij Baranès had ver strekt, had hij opgedaan in gesprekken in zijn kantoor en met René Turpin, de an dere hoge ambtenaar van de defensieraad, die in de spionnagezaak van verraad is beschuldigd. Baranès bevestigde, dat Labrusse hem geen documenten had gegeven en dat hij alleen gedeeltelijke verslagen over de bij eenkomsten van de defensieraad had ont vangen tijdens gesprekken met Labi-usse. Baranès zei, dat de communistische pai-tij hem nooit van aantekeningen voorziene vei-slagen van de bijeenkomsten van de defensieraad had gegeven, zoals hij eerder had verklaard. Baranès had bekend, dat hij dergelijke verslagen aan inspecteur Jean Didès, tot voor kort hoofd van de anti-communistische afdeling van de Pa- rijse politie, had gegeven. Thans zei Bara nès dat de verslagen, die hij aan Didès gaf, afkomstig waren van een „patiiottisch netwei'k" binnen de communistische partij. Op een vraag, waarom hij de bekente nissen introk, antwoordde Baranès, dat de vroegere ondervragingen hem te lang hadden geduurd. De lijst van personen, die zijn opgeroe pen om inlichtingen te geven aan De Resseguier, bevat de namen van maar schalk Juin, Atlantisch opperbevelhebber voor Midden-Europa, en generaal Pierre Koenig, oud-minister van Defensie. Vier ministers van de regering-Laniel: Jacquet (Verbonden Staten van Indo-China), Bi- dault (Buitenlandse Zaken), De Chévigné ^Uuiiog) en Chxistiaans (Luchtvaart), ex- premier Pleven, de ex-premier Schumann en het voormalig hoofd van de Parijse po litie, Jean Bay lot, staan ook op deze lijst. De sleepboot Noord-Holland van Bureau Wijsmuller te IJmuiden is voor de komen de wintermaanden op station gelegd in de Noord-Spaanse haven Ferrol aan de Golf van Biscaje. Het schip ging Maandag avond weg. De sleepreis naar Indo-China is met het oog op de politieke moeilijkhe den daar niet doorgegaan. De havenplaats Feri-ol ligt aan de N.W.- kust van Spanje in de buurt van Kaap Fi- nisteri'e. 3-3/ Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoei's gisteren 100% 230 387% 280% 462 88 167 142 124% 115/, 216/ 191% 194 197/ 429/:o 77% 63/ 59/ 24/ 56% Openings koersen 100% 231% 387 281/ 467 88V2 167 142 125/ 116/ 218 191% 194 197/ 43 77% 63% 58% 25% 56/ (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft in de regeringsverklaring voor de Bondsdag niet veel gezegd dat niet reeds bekend was. De socialistische oppositie bewaaide een dood se stilte. Opmerkelijk was dat Adenauer met geen woord over het Saai-gebied repte, hoewel daarover in de eerstvolgende da gen en weken zowel in Bonn als in Parijs nog menig woord zal vallen. Adenauer gaf een vrij droge opsomming van wat hij i>n Londen heeft bereikt. In de kringen van de regeringspartijen had men graag bijzondeiTieden willen horen. Morgen, wanneer er in de Bondsdag over het resultaat van Londen gedebat teerd zal worden, zal er volop gelegenheid zijn die ondei-werpen aan te snijden, waar over de bondskanselier gezwegen heeft. Men neemt in Bonn aan, dat nu er in West-Duitsland een leger zal komen ook in de Oost-zóne een Duits leger op de been zal worden gebracht, waai-door de kloof nog dieper zou worden. Adenauer heeft, na zijn rede in de Bonds dag tegenover journalisten verklaard dat het de staten van het Oostelijke blok ten gevolge van de overeenkomsten van Lon den duidelijk geworden is dat er noch door middel van een koude oorlog, noch door een daadwerkelijke aggressie uitzicht be staat heel Duitsland bolsjewistisch te ma ken. (ANP) Dr. Adenauer keerde zich tegen voorstellingen, die de militaire besluiten van Londen in het centrum plaatsten. Be langrijker was volgens de kanselier de versterking van het politieke gemeen schapsgevoel. Voor de besluiten wai-en volgens Adenauer de politieke gezichts punten belangrijker geweest dan de mili- taii-e. De ratificatie in de verschillende landen moest volgens hem onafhankelijk geschieden en de ene partner mocht niet op de andere wachten. Tenslotte zeide Adenauer, dat een toekomstige regering Op de Hemweg, ter hoogte van de nieuwe electrische centrale te Amsterdam, is Dinsdagavond een uit de richting Amsterdam naar Zaandam rijdende personenauto, in volle vaart geramd door de losgeslagen aanhangwagen van een tegenligger. De chauffeur van de personenauto kwam hierbij om het leven - van de auto bleef slechts een hoop verwrongen metaal over. voor geheel Duitsland niet aan de verdra gen gebonden zcu zijn, doch dat deze vrij zou staan in haar beslissing. Het gewijzigde verdrag van Brussel be vat, aldus zei Adenauer nog in de Bonds dag, een i-eeks van aanknopingspunten voor een ontwikkeling naar boven-natio- nale samengroei. Hij zeide, dat Duitsland twee belang rijke voordelen boven de regeling van de Europese Verdedigingsgemeenschap heeft verworven: Het burgerlijke atoomonder zoek en het burgerlijk gebruik van atoom energie zuilen vrij zijn; alle wapens, die de Duitse troepen nodig hebben, zullen ook in Duitsland zelf gemaakt kunnen worden. Vliegtuigprcductie voor militaire doel einden, afgezien van strategische lange af standsbommenwerpers, is vrij. Het feit, dal onze buitenlandse politiek een periode van ernstige crises kon overwinnen, lijkt mij een zeker bewijs te zijn, dat haar grondgedaente juist was en is. De Duit sers hebben het reactionnaire nationalisme de rug toegekeerd. De bondsregering is bereid haar strijd krachten over te brengen in een bovenna tionale organisatie, zodra deze geschapen wordt. Dr. Adenauer sprak de mening uit, dat de Westelijke partners de oplossing van de speciale Duitse problemen, in het bij zonder dat van de hereniging van het land, volledig zullen steunen. In deze ge meenschap kunnen wij rnet grotere kans op succes onze pogingen voortzetten om de Duitse eenheid te herstellen. Over alle verplichtingen zal opnieuw worden onder handeld, wanneer de toetreding der bonds- ï-epubliek tot de NAVO niet vóór Juli 1955 zou zijn geschied, aldus Adenauer. DJAKARTA (Aneta) Het „Buro Irian" deelt mede dezer dagen te zijn ver wittigd van het bestaan van illegale orga nisaties in verschillende steden in Indo nesië, „welke ten doel hebben vooraan staande Nederlanders te vermoorden, in dien zij er niet bij hun regering in Neder land op aandringen West-Irian aan de republiek Indonesë terug te geven". Dit De sleepboot „Holland" van Doeksen op Terschelling, die gistermiddag IJmuiden verliet na enige dagen voor reparatie in Amsterdam bij Werkspoor te hebben ge legen, is 's avonds in Den Helder binnen gelopen. Dit geschiedde op advies van een dokter, daar de tweede machinist in de motorkamer rook had ingeademd en onwel was geworden. Men meende dat de rook ontwikkeling afkomstig was van warm ge worden kwikzalf bij de uitlaatpijpen. Het machinekamerpersoneel moest elkaar nu steeds aflossen, opdat geen nieuwe leden van de bemanning het voorbeeld van de tweede machinist zouden volgen. De vier krokodillen jagers, die vorige week Dinsdag met hun zeilkotter „Noor derzon" uit IJmuiden vertrokken naar Nieuw Guinea zijn nog in Nederland. Dit is pas gisteren gebleken toen familieleden van de vier mannen brieven ontvingen uit Ouddorp op Goeree-Overflakkee. Het be richt als zouden zij zijn gesignaleerd bij kaap Gris Nez nadat Scheveningen Radio Woensdag een panne-bericht had uitge zonden, moet derhalve op een onjuiste waarneming hebben berust. Het blijkt thans dat de „Noorderzon" Woensdag al bij stormweer op de zandbanken voor Goeree is gestrand en ternauwernood aan schipbreuk is ontsnapt. De motorstrand- reddingboot werd aan de kust al in ge reedheid gebracht, toen de Ouddorper kot ter OD 9 de „Noorderzon" op sleeptouw nam en het haventje op Goeree binnen bracht. De vier mannen hebben het na het ver trek uit IJmuiden en in de eerste nacht geducht benauwd gehad. Drie leden van de bemanning waren zeeziek. Bovendien weigerde onderweg te lenspomp. Te Oud- dorp worden nu de motor en de lenspomp gerepareerd en dan Avil het viertal binnen door naar Vlissingen de reis voortzetten. De gemeentei-aad van 's-Gi-avenhage heeft besloten tot de aankoop van een ge bouw aan de Parkweg, dat zal worden be stemd voor een internationale school. De koopprijs van het gebouw bedraagt f 98.500. Met de verbouwing en de inrich ting zal een bedrag van f 116.500 zijn ge moeid. De internationale school is bestemd voor kinderen, die wegens taalmoeilijkheden niet op een Nederlandse school kunnen Avorden geplaatst. Er zijn op deze school, die thans in een schoolgebouw aan de Doornstraat is onder-gebracht, Engelse, Franse en Amerikaanse klassen. Van Duit se zijde is gevraagd met twee klassen deel uit te kunnen maken van deze internatio nale school. bij hem, moge hem recht wedervaren", zei A i hij. De heer Jurrissen merkte voorts op, dat is door de waarnemend voorzitter van het deze rit toch niet als een plezierrit £oest woi-den beschouwd een gedeelte van het bedrijf gaat vei-loren, waarvoor de NZH niets terug krijgt, mede een gevolg van het ontbreken van veidengingsbepalingen in het juist vijftig jaar geleden ingegane con cessiecontract. Tot de „ingekomen stukken" van de bij eenkomst behoorde een getelegrafeei-d ge dicht van een naamgenoot van de tram, de heer W. de Kikker uit de Spuistx-aat. Het personeel dat op de Sloterdijker dienst heeft gedaan, en dat op zo vertrou welijke voet met de passagiers verkeerde, dat ze allemaal met „ome" wei-den aan gesproken krijgt als herinnering een tegel met dezelfde afbeelding als het grote tegel tableau aangeboden, evenals de burgemees ters van Ams'tei-dam en Haarlem, de hoofd commissarissen van politie van beide ste den en enige anderen. De tegel is voor de Slotei-dijkers eveneens tegen betaling ver- krijgbaar, de baten zullen ter beschikking „Een mooie begrafenis, mijnheer", zei een vaste klant gisteravond welgemeend, toen de voorzitter van het wijkcentrum „Landlust, Bos en Lommer" een grote krans om de koplamp van de A 16 hing, die voor de laatste keer als locaaldienst het traject Sloterdijk-Amsterdam (Spuistraat) ging afleggen. En zo was het ook, al was het maar omdat het „van de doden niets dan goeds" voor de oude „Kikker" in hoge mate bleek te gelden, zelfs zo, dat directeur Jurrissen, die zich anders toch niet zo gauw door zijn klanten uit het veld laat slaan, er beduusd van was. Want in „Dorrius", waar de hele NZH- familie met haar gas ten honderdveertig personen na aan komst van twee ti-am- tx-einen van tezamen 7 onvervalste „kik- kei-s" bijeen kwam, bleek iedereen met lof over de verdwij nende verbinding te spreken en met name de woordvoerder van het afscheidscomité van trouwe reizigers roemde de sei-vice en de goede zoi-gen van de NZH en haar per soneel voor de mil- lioenen die in de loop van de ruim veertig jaren, dat de „Sloter dijker" de locaaldienst heeft gereden, door haar zijn vei-voei'd. Men liet het niet bij woorden: voor het hoofdkantoor van de maatschappij werd een fraai tegeltableau aangeboden, waarop een motorwagen van de „Métallurgique" afgebeeld is, omringd door andere sym bolen van de thans opgeheven lijn: dc Coca Colafabriek van Slotex-dijk (die de be grafenisstoet met haar producten laafde), het tramstation in de Spuistraat, het wapen van Amsterdam en natuurlijk een kikker. Omgekeerd roemde de heer Jurrissen in zijn dankAvoord zijn Sloterdijkse klanten: nergens tussen Scheveningen en Volendam, welke plaatsen het NZH-net begrenzen, had men zo weinig behoefte aan filehekjes en andere ordemaatregelen gehad dan juist tussen Spuistraat en Sloterdijk. Tot de sprekers behoorden natuurlijk ook de oud-directeur van de maatschappij, ir. W. J. Burgersdijk, die bij geen enkel hoog tepunt in de NZH-geschiedenis pleegt te ontbreken. Ook nu hield hij weer een gees tige speech op het thema van de kikker Avelke door de ooievaar van het Gemeente lijk Vervoerbedrijf Amsterdam werd opge slokt en die nu een goed hiernamaals werd toegewenst welke uitliep op de aanbie ding van een door de thans overleden Heemsteedse kunstenaar Heuff geboetseer de kikker. Het mocht wel een merkwaardige coïn cidentie heten, dat juist gisteravond de Amsterdamse raad haar eigen tramkwestie behandelde. De directeur van de NZH be treurde het dat zijn collega van het Am sterdamse gemeentevervoer, met Avie hij veel en goed had samengewerkt, niet aan wezig kon zijn „Ik ben met mijn gedachten Buro Irian, Sutomo verklaard. In dit ver band verzocht Sutomo de samenleving op haar hoede te zijn voor eventuele proto- caties. „Wij mogen niet eigenmachtig op treden, daardoor zou de arbeid van de Indonesische regering, die op het ogenblik deze kwestie langs vreedzame weg en via diplomatieke kanalen, in casu de UNO, tot ons voordeel tracht af te wikkelen worden bemoeilijkt". Sutomo zei voorts, dat hij de „koppige Nederlandse houding" slechts kon betreuren. „De werkelijke wede kan verstoord worden, indien Nederland zijn houding niet wijzigt, aan gezien het sentiment van het Indonesische volk met betrekking tot de nationale aan- spi-aak zeer gemakkelijk te raden is". Ten slotte deed Sutomo een bex'oep op het Indonesische volk om geen eigenmachtige stappen te doen „in zijn strijd om West- Irian tot het Indonesische grondgebied te doen terugkeren". De heer A. Luikinga, voorzitter van het wijkcentrum „Landlust, Bos en Lommer", hangt een krans aan de laatste Sloterdijkse locaaldienst. komen van het steunfonds voor het perso neel van de N.Z.H. De trouwste vaste klant van de „kikkert", de molentjes verkoopster op de Dam, me vrouw Ch. van VeenDe Groot, ki'eeg van de heer Jurrissen een paar gratis i"eizen naar haar dochter in Rijswijk. Zij heeft 21 jaar lang een abonnement op de Sloter- dijker gehad, waaiwan de kAvaliteiten de rustige loop der rijtuigen, de intieme rook coupé, de gemakkelijke rieten fauteuils door allen als om strijd werden geloofd.. Welke lof als regel ook met enig wantrou wen gepaard ging jegens de bussen van lijn 14 welke thans het vervoer overneemt. Na de bijeenkomst in „Dorrius" verplaat sten de plechtigheden zich naar Slo-terdijk, waar ze werden opgeluisterd door de man nen van de Amsterdamse Politiemuziek- kapel onder leiding van Johan Pinkse. Degenen die aan het afscheidscomité een bijdi-age hadden geschonken mochten een gratis rit maken. Om kwart over twaalf reed de laatste tram een zwart lint stuk. Een glanzende bus van het Gemeentever voer van Amsterdam stond klaar om het zelfde te doen met een wit lint. Nagestaard door enige duizenden bewo ners van Amsterdams Westen verdween het rode achterlicht van de laatste „kikker" in de duisternis. Omstreeks tien uur hedenmorgen is de 1604 ton metende KNSM-boot „Ilos" bij het binnenkomen der IJmuidense haven in moeilijkheden gekomen. Door de sterke Noordwester dreef de Ilos af, omdat de vaart er uit was, in ver band met het feit dat de Middensluis be zet was. De kapitein, die een stranding in de ha ven liever niet riskeerde, manoeuvreerde zijn schip de Vissershaven binnen, maakte daar een torn rond en kon zonder averij of sleepbootassistentie de reis via de Midden- sluit voortzetten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10