[OORD PORSELEIN Blauw-Wit richt N.V. op en dreigt met overlopen naar de N.B.V.B. .Clowntje Rick Begin tafeltenniscompetitie is aanstaande B. en W. nu als één man voor project bij Waterlooplein Arsenal in Moskou met 5-0 verslagen Naar een Europees kam pioenschap voetbal Maximaal 52 athleten naar Melbourne Amsterdamse stadhuisplannen Frederiksplein krijgt dan operagebouw Prins Charles in de boks ring Dubbele schuren vragen onderhoud HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vérstrekkend (Jee MORRIS bfmywfiiiij! Betere conditie Dynamo gaf de doorslag Landenwedstrijd Engeland- Rusland in verschiet? Gorbran naar Alkmaar Nederland en Oostenrijk zijn er tegen Akkermans naar „Venlo" N.O.C. antwoordt Wielrennen Straffen Ronde van Italië kwijtgescholden Kegelen Vrije baarrwedstrijden afgeschaft? Trainingscentrum voor schaatsers in Ede Biljarten Kampioenschap 5de klasse Gymnastiek Turndemonstratie NCGV Voor de kinderen Damuitslagen Herdenking Florence Nightingale Vijftien mille wegens achterstallige reparaties FEUILLETON EN door Gordon Folk WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 In verband met de controverse in de KNVB inzake de overschryvingsbepalingen heeft Blauw Wit in principe besloten dat in dien de KNVB niet onmiddellijk stappen doet zjj overgaat tot het volkomen beroeps voetbal. Reeds heeft Blauw Wit een N.V. gesticht onder de naam „De Zebra's", waarin reeds voldoende kapitaal is gestort. Het bestuur van deze N.V., die in feite een „dochter onderneming" van het amateuristisch Blauw Wit is, heeft al contact met het bestuur van de NBVB opgenomen. Indien de KNVB niet direct maatregelen neemt en op zijn' stappen met betrekking tot de overschrijvingsbepaling terugkomt, dan lijdt het geen twijfel, of het eerste elf tal van Blauw Wit zal gaan spelen in de NBVB. Waarmede dus ook het Amster damse stadion, waarmede Blauw Wit (en dus ook „De Zebra's") een langdurig contract heeft, ter beschikking van de NBVB zou komen. Een plan overigens, dat vérstrekkende ge volgen kan hebben voor de K.N.V.B. en dus voor de in deze bond verenigde voetballers. Zijn wij wel ingelicht dan is het plan niet alleen bij het bestuur van Blauw Wit opge komen, maar ook bij enkele andere vereni gingen uit de eerste klasse, die over een be hoorlijke accorr.odatie voor toeschouwers beschikken. De N.B.V.B. moet bestreden worden. En als meest doeltreffend wapen zien velen op het ogenblik de vrije overschrijving. Dat wil zo veel zeggen als: alle remmen los en spe lers aantrekken lees kopen die je maar even aantrekken kan. De bond handhaaft echter de bestaande overschrijvingsbepalin gen, hetgeen velen geprikkeld heeft. Gaan overigens de plannen van Blauw Wit door en daar lijkt het op het ogenblik veel op dan zijn de consequenties duidelijk. De voornaamste is wel dat het Olympisch stadion in Amsterdam ter beschikking zal komen van de Beroeps Voetbalbond, die niet zal nalaten er voetbalfestijnen te organise ren, die veel publiek zullen trekken. Ge beurt dat, dan zal dus de K.N.V.B. voortaan voor een gesloten deur staan, aangezien men toch niet op een „besmet" veld kan gaan ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 717162 WOLLEN TRUIEN - JUMPERS De Engelse eerste divisieclub Arsenal is in de wedstrijd tegen Dynamo (Moskou), die gisteren in Moskou werd gespeeld met vijfnul verslagen. Bij rust hadden de Rus sen de leiding met een—nul. Ruim 80.000 toeschouwers waren in het Dynamo-stadion in Moskou getuige van de verdiende overwinning van de Russen. Ge durende de eerste tien minuten was het initiatief aan Engelse zijde, daarna herstel den de Russen echter het evenwicht en lange tijd golfde het spel heen en weer, waarbij de beide verdedigingen domineerden. In de laatste minuut voor de rust scoorde Ilyin, rechtsbinnen, met een fraai schot het eerste doelpunt. Onmiddellijk na de rust werd de verdediging van Arsenal onder zware druk gezet en het verwekte geen ver wondering dat Moskou al spoedig, wederom door Ilyin, de voorsprong vergrootte. De Russen waren in zo'n uitstekende vorm, dat zij de Engelsen door hun grotere snel heid en betere taktiek volkomen overheers ten. Achtereenvolgens scoorden Rijskin (linksbuiten) en middenvoor Mamedov. De Engelse club was reeds totaal verslagen toen kort voor het einde Dickens, de spil van Arsenal, de tegenstanders het laatste punt cadeau gaf, doordat de bal via zijn been in eigen doel terecht kwam. De Tsjechische scheidsrechter Macao ver klaarde na afloop, dat de Russische over winning te danken was aan de betere condi tie van de Dynamo's. Tommy Lawton wees er op dat de Engelse spelers door de reis twee slapeloze nachten hadden gehad, doch hij wilde dit in geen geval als een excuus gebruiken. In verband met het bezoek van Arsenal aan Moskou had de secretaris van de Engelse Football Association. Sir Stanley Rous, een onderhoud met Valintin Antioonek, chef van de afdeling voetbal van de Russische sport- commissie. Bij dit onderhoud werd besloten zo spoedig mogelijk officiële wedstrijden tussen de nationale en de reserve-elftallen van beide landen in te stellen. Antiponek zal binnenkort met de ploeg van Spartak (Moskou) naar Londen vertrekken. Waarschijnlijk zullen de besprekingen in Londen woéden voortgezet. De profclub Alkmaar heeft contracten af gesloten met de 16-jarige Piet Buis (ex- Egmondia) en Corbran (ex-Blauw Wit). Beide spelers zullen Zondag in de wedstrijd tegen de profclub Amsterdam, die in Dui- vendrecht wordt gespeeld, opgesteld worden. spelen. Als men tenminste consequent wil blijven. En wat te denken als het tussen de twee bonden straks inderdaad hard tegen hard zal gaan om de gunst van het publiek? Het wordt meer dan ooit tijd dat men in de kringen van de K.N.V.B. weer eens gaat nadenken over de aanvankelijke compro misvoorstellen door de N.B.V.B. gedaan. Praten met de bond, die zo veel rumoer te weeg heeft gebracht en de oorzaak is ge weest van alle miscre. valt niet mee, maar het lijkt ons zo toe dat het steeds duidelijker wordt dat men nu beter door de zure appel kan heenbij ten dan straks een vrijwel on uitputtelijke hoeveelheid bittere pillen te moeten slikken. Op 28 October komt het bestuur van de dit jaar gestichte Europese Voetbal Fede ratie bijeen. Op de agenda staat een zeer belangrijk punt, namelijk het voorstel van de voorzitter der federatie, Ebbo Schwarz, om te komen tot een tournooi om het Euro pees kampioenschap. Enkele maanden geleden liet Schwarz aan de Europese bonden v de FIFA vragen of men een voorstander van een dergelijk tour nooi was. Veel instemming heeft hij nog niet ontvangen. Zeker is b.v. dat de Oostenrijkse Voetbalbond tegen, het houden van een der gelijk tournooi is, aangezic: de internationale wedstrijdkalender al meer dan vol is. Het zelfde standpunt neemt de KNVB in. Het bestuur van de KNVB is van oordeel, dat het internationale programma overladen is en dat het niet gemakkelijk zal zijn om data te vinden voor wedstrijden in een Europees tournooi. Vier zönes Nu ligt het in de bedoeling van Schwarz om Europa in vier zönes te verdelen, een Scandinavische, een Midden-Europese, een West-Europese en een Britse zone. Het merk waardige feit doet zich voor, dat Schwarz niet spreekt over een Zuid- en over een Ocri-Europese zóne. De winnaars van de vier genoemde zones zouden tegen elkaar uitkomen, in een klein tournooi om de Europese titel. Het ligt in de bedoeling, dat dit tournooi voor de eerste maal in 1956 wordt gehouden, dus tussen de wereldkampioenschappen van 1954 (Zwit serland) en die van 1958 (Zweden) in. Reeds gaan er stemmen op om die wedstrijden tevens te beschouwen als voorwedstrijden voor de wereldtitel van 1958. De beslissingen, die het bestuur van de Europese Federatie zal nemen, worden voor gelegd aan de jaarvergadering, die in Ja nuari in Wenen plaats vindt. De Sportclub Venlo 1954, aangesloten bij de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond, is in contact getreden met de Helmondia-speler Akkermans. Het officiële contract, waarbij Akkermans zich aan de SC Venlo '54 ver bind,t, zou deze week worden getekend. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Melbourne heeft zich eniige tijd geleden gewend tot de nationale Olympi sche comités van de verschillende landen met het verzoek een voorlopige opgave te willen verstrekken inzake het aantal ath leten, dat naar Australië zal worden uit gezonden, voor deelneming aan de Spelen. Deze voorlopige cijfers wenste het orga nisatiecomité in Melbourne te ontvangen, teneinde de maximale capaciteit vast te leggen voor het onderdak, de voeding, het vervoer, de deelnemers tribune, de kleed- gelegenheid, enz. Ook aan Nederland is een dergelijke op gave gevraagd en het N.O.C. heeft mede gedeeld, dat maximaal 40 heren en 12 da mes naar Melbourne zullen reizen, of dit aantal definitief zal zijn, hangt van twee punten af, namelijk of de individuele ver tegenwoordigers van ons land en ook de teams sterk genoeg moeten worden geacht om in het (Hymnisch milieu een waardig figuur te slaan. Voorts spelen de beschik bare financiën een grote rol bij het vast stellen van het aantal. Naar men weet liggen deze cijfers van Nederland aanzien lijk lager dan die voor Helsinki. Ook de andere Europese landen hebben voorlopige aantallen ingezonden. Zo heeft Zweden medegedeeld dat dit land van plan is 82 athleten naar Melbourne te zenden, Zwitserland denkt aan 30 deelnemers, Oos tenrijk aan 25, aantallen, die ver beneden de overeenkomstige cijfers van Helsinki liggen. Het spreekt vanzelf dat de Aziatische landen numeriek grotere ploegen naar Mel bourne zullen zenden, dan zij in 1952 naar Helsinki stuurden. Vietnam zond bijvoor beeld naar Helsinki 10 man, Dit aantal zal in Melbourne waarschijnlijk 50 bedragen. Singapore heeft het cijfer van 10 tot 60 verhoogd en Hongkong van 10 tot 30. De Verenigde Staten zullen, volgens een voorlopige opgave met 295 deelnemers naar Australië komen, dat is 28 minder dan in Helsinki. De Italiaanse Wielren Unie heeft besloten de straffen, die enige weken geleden aan een aantal deelnemers aan de Ronde van Italië waren gegeven, op te heffen voor Fornara, Gismondi, Coppi en Magni. Zoals bekend werden deze renners in ver band met de gebeurtenissen in de voorlaat ste étappe van de Ronde van Italië voor enige tijd geschorst. Tijdens een nationaal kegelconcours bij de opening van het nieuwe kegelgebouw in Delft zijn, bij wijze van proef, voor het eerst vrije baan wedstrijden van het programma geschrapt en vervangen door een vaste baanwedstryd met maximaal 200 kaarten. Vroeger kon men ongelimiteerd vrije baan spelen, waardoor de kegelaar met de dikste beurs de eerste prezen wegsleepte en ten hoogste twee of drie deelnemers el kaar naar de kroon staken. By het con cours in Delft kon elke kegelaar 200 x f0.30 f60 uitgeven. Waren de kaarten gebruikt, dan was zijn eindtotaal vastge legd. Hoewel reeds vaststond dat met het niet-verspelen van vrije baanwedstryden de sportiviteit gediend zou zyn, bleek het Delftse concours thans ook financieel ge slaagd. Binnenkort is nu op de bondsver gadering van de Nederlandse Kegel Bond een voorstel te verwachten tot afschaffing van de vrije baanwedstrijden in Nederland. Sinds Ede in het Reehorst-sportpark aldaar de beschikking heeft over een moderne athletiekbaan, die des winters kan worden gebruikt als ijsbaan van voldoende lengte en accomodatie om officiële wedstrijden te hou den, zijn er liefhebbers van de schaatssport geweest, die zinnen op de mogelijkheid de wedstrijdsport te beoefenen.. Tijdens een op initiatief van de heer J. Klok. verbonden aan het NIZO en tevens be stuurslid van de technische commissie van de KNSB gehouden bijeenkomst, is Dinsdag besloten tot oprichitng van een afdeling van de KNSB. Na een uiteenzetting gaven zich 25 dames en heren op voor het volgen van een cursus in het z.g. droogtrainen, zoals dit wordt ge propageerd door de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats, een onderdeel van de KNSB. Binnenkort zal de training onder leiding van bondsoefenmeester J. de Bliek uit Amersfoort beginnen. De eindstand in het tournooi om het kam pioenschap van Haarlem vijfde klasse KNBB, district Haarlem, in café De Tourist in Spaarndam gespeeld, is als volgt: Groenewoud 850 201 11 3.74 14.— v. Schijfelen 329 282 14 1.39 10.— Wiegerink 303 225 9 1.37 6. v. Meerten 294 221 15 1.33 6. Van Dam 329 282 7 1.16 6.— Falks 289 218 11 1.32 4.— Koopmans 286 238 11 1,20 4. v. Galen 291 255 6 1.15 4.— Door zijn te hoge gemiddelde kan Groene woud niet geplaatst worden voor het ge westelijk kampioenschap. Daaraan zal nu Van Schijfelen deelnemen. De biljarters Groenewoud, Van Schijfe len, Wiegerink, Van Meerten en Falks pro moveren naar de vierde klasse. Over enkele dagen begint in Haarlem en wijde omgeving de tafeltenniscompetitie te draaien. Alle Haarlemse overgangsklassers zijn in één groep ondergebracht, n.l. in C. samen met Disnie 1 en 2 uit Hoorn en Spar ta 4. Ned. Lloyd 2 en Bempa uit Amsterdam. Bezien wij de eventuele kansen voor de hoogste plaatsen, dan moeten wij vaststellen, dat deze slechts gering zijn. Heemstede, met P. v. Eyk, J. Brandse en G. Oudt, is onge twijfeld een geducht team, maar belangrijke concurrenten zijn Disnie en Sparta 4, met de jeugdspelers Gimbel, Berkel en Klaassens, die onlangs nog zeer goede resultaten boekten. Verzwakt Heemstede 2 is ernstig verzwakt door het verlies van enkele spelers en komt thans uit met H. Hazelhoff, K. Feitz en J. de Graaf, een team dat danig moeite zal hebben om in de overgangsklasse te blijven. GTTC gaat dit jaar zijn eerste stappen in deze competitie zetten en zal met het trio Th. Blom, B. Spee en P. Sleper zeker niet tot de zwaksten be horen. HBC blijft onveranderd spelen met J. Leuven, Fr. Smit en J. v. d. Dries. In het TOG-team zal naast de oude bekenden B. Duits en P. Klabou, Th. Kupires zijn debuut maken. Vast staat dat TOG een harde dobber zal hebben om er dit jaar beter af te komen dan het vorige. In de eerste klasse kreeg Hotac, reeds voor het begin van de competitie een ge duchte slag te incasseren. P. Sleper zag op het laatste moment van zijn overschrijving van GTTC naar deze vereniging af. waardoor de Hoogovenploeg dus opnieuw lijdt aan een gebrek aan een goede derde man. Onge twijfeld betekent dit een geweldig voordeel ADVERTENTIE B U L G O M M E TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk in het onderhoud TOCH! C Gei voor Togido, dat dit jaar zeer hoge ogen gaat gooien. E. v. Abbevé, H. Netz en R. Voogd vormen een team, dat bijzonder sterk zal zijn. Als naaste concurrent zien wij, ondanks eerder genoemde tegenvaller, Hotac met J. Weenink en F. de Loor. Een belangrijke rol denken wij voorts toe aan het jeugdige Togido 2 met A. v. d. Giezen. B. v. Eyk en G. Boers en aan GTTC 2 met R. v. Eyk, P. Blom en J. v. Berkel. Tournooi Het eerste officiële tournooi is Zondag a.s. in het Tafeltennis-instituut Wolters aan de Jansstraat, het Togido-tournooi. De wed strijden beginnen om 12 uur. Op dezelfde dag is er feest in Haarlem-Noord. Oranje Zwart, één van de oudste verenigingen van Haarlem, viert dan zijn twintigjarig bestaan, met een handicap-tournooi en een feestavond, 's Mor gens is er receptie om 10.30 uur in het ge bouw aan de Lingestraat. Het competitie-programma voor deze week luidt: Heemstede 1Heemstede 2, HBC Sparta 4 en TOGGTTC. Eerste klasse: HBC 2—HBC 3, Togido—Togido 2, Winfried —Rapidity, GTTC 2Prowano en Hotac— TOG 2. Zaterdag 23 October geven de Christelijke Gymnastiek Verenigingen van Amsterdam, Haarlem en omliggende gemeenten, aange sloten bij Kring Amsterdam, een turn demonstratie in de Concertzaal in Haarlem, aanvang half acht uur. Al deze verenigingen zullen met haar beste nummers voor de dag komen. Het toe stelwerk aan brug, rek en ringen wordt door een speciale keurploeg uitgevoerd. Diverse turners en turnsters van deze groep hebben reeds meerdere malen voor televisie ge demonstreerd. Op deze avond wil het N.C.G.V. laten zien, waartoe het in staat is. Het was 'n mooie dag, en Rick en Bunkie waren vrij van school. Ze hadden echt zin, om weer eens naar Kabouterdorp te wandelen en te zien, hoe Pilon het maakte. Zo stapten ze samen door het bos, waar de vogels in de bomen zaten te fluiten; nu en dan zagen ze 'n eekhoorntje, dat vlug tegen een boomstam op klom. „Fijn is het toch altijd hier in 't bos, hè?", zei Bunkie. „Ja", zei Rick. „Pilon woont daar toch maar goed! Zou jij in 't bos willen wonen?" „Ik wel", meende Bunkie. „Maar in de stad is 't toch ook wel leuk". „Alleen zouden we hier wel wat erg ver van de 'school af wonen!", vond Rick. Zo liepen ze voort. Opeens bleef Bunkie staan en hij keek om. „Wat is er?", vroeg Rick. „Ik dacht, dat ik iets hoorde, daar, in de struiken!", zei Bunkie. Allebei bleven ze staan, en ze probeerden te zien, wat daar in de struiken bewoog. Het college van B. en W. van Amsterdam stelt de gemeenteraad thans voor de tweede maal binnen vijf jaar voor het terrein aan het Waterlooplein, begrensd door het Plein, de Amstel en de Zwanenburgwal, te be stemmen als plaats voor het nieuwe stad huis, dat in de toekomst moet worden ge bouwd. Indien de raad zich met het voor stel verenigt, dan komt het in 1935 ge nomen raadsbesluit om het stadhuis te bouwen aan het Frederiksplein te verval len. De raad stelt thans voor om op dit laatste terrein, begrensd door het Frede riksplein, het Oosteinde, de Singelgracht en het Westeinde de plaats van het voor malig Paleis voor Volksvlijt aan te wij zen voor de bouw van een operagebouw. Prins Charles Kroonprins Charles van Engeland, die de volgende maand zes jaar wordt, zal bin nenkort zijn eerste bokslessen krijgen. Dit bericht, dat in Engelse hofkringen nog niet werd bevestigd, werd bekend gemaakt door Stephen Rutter de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Londen, Peter Rutter, wiens zoontje Stephen, die eveneens zes jaar is, de eerste tegenstander zal zijn van de Engelse prins. Voor de 2de klasse Prov. N. H. Dambond (district Kennemerland) competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofd dorp—Cruquius 12—8: Haarlemse Damclub IIIKNC II 1010; HaarlemOosterkwar tier II; Haarlem—Oosterkwartier III voor lopig 14—2; VKD II—IJmuiden II 7—13; Beverwijkse Damcdub IIBeverwijkse Dam club III 13—7. Op 15 October 1854 kreeg de Engelse verpleegster Florence Nightingale van de Engelse minister van Defensie opdracht ten behoeve van de oorlog in de Krim een verpleegstersdienst op te richten. Zij werd toen de eerste officiële verpleegster in het En.gelse leger. Deze dag, thans bijna honderd jaar ge leden, zal in den lande herdacht worden door het Florence Nightingale-herden- kingscomité. In vele plaatsen van Neder land zal omstreeks deze datum een herden kingsdag gehouden worden, waar men het pionierswerk van deze Engelse nog eens in het licht zal stellen en tevens deze gele genheid zal aangrijpen om bij de jonge meisjes belangstelling voor het verpleeg- stersfoeroep te wekken. Ondanks het feit, dat na de oorlog per jaar gemiddeld twee keer zoveel leerlin gen voor het verpleegstersdiploma slaag den als in 1938, is er door het veel uitge breider geworden werkterrein nog steeds een tekort aan geschoold verplegend per soneel. Jaarlijks zou men de eerstkomende jaren ongeveer 3500 leerlingen nodig heb ben om het tekort op te vangen. Per jaar verlaten 15.000 meisjes de middelbare- en ulo-scholen met een einddiploma. Men hoopt door meer propaganda velen het be roep van verpleegster te doen kiezen. Tenslotte stellen B. en W. voor een com missie in te stellen ter voorbereiding van de bouw van het stadhuis op het bovenge noemde terrein. Dit alles is openbaar ge maakt door de burgemeester van Amster dam, mr. Am. J. d'Ailly, aan vertegen woordigers van de pers. Na lange' voorbe reiding is men tot dit voorstel gekomen, waaraan B. en W. unaniem hun stem heb ben gegeven, zulks in tegenstelling tot vier jaar geleden, toen een voorstel werd in gediend om het stadhuis eveneens op het terrein Waterlooplein te bouwen, dat door de raad werd verworpen met 28-15 stem men, waarbij ook de wethouder voor de publieke Werken tegen stemde. Het nieuwe plan is evenwel op essentiële punten ge wijzigd. Het in het verleden ingenomen stand punt, dat in het nieuwe stadhuis de gehele secretarie moet worden gehuisvest, dient te worden losgelaten, zo wordt in de voor dracht gezegd. Het personeel, dat recht streeks hulp verleent aan het gemeente bestuur, moet onder alle omstandigheden bij dit bestuur zijn vestigingsplaats hebben. Het andere deel van de secretarie is be deeld met taken, waarvan de uitvoering niet en zodanig nauw contact met het be stuursapparaat mogelijk maakt, dat huis vesting ervan in hetzelfde gebouw nood zakelijk is. Hiermee rekening houdend zal het nieuwe stadhuis plaats moeljpn bieden aan 700 ambtenaren. Gebleken is, dat het terrein aan het Frederiksplain nauwelijks de gelegenheid biedt voor een ruimtelijke ontwikkeling een Amsterdams stacmuis waardig. Op het Frederiksplein moet voldoende ruimte worden geschapen om het verkeer af te wikkelen, dat in de toekomst belang rijk zal toenemen. Van de thans naar dit plein voerende wegen kan er geen een wor den gemist. Te zijner tijd zal in het ver lengde van de Stadhouderskade over de Amstel een brugverbinding moeten worden gemaakt met de Mauritskade. De wervingskosten van de grond van het Waterlooplein worden begroot op vijf mil- lioen gulden. Het nog altijd van kracht zijnde raadsbesluit" uit het jaar 1935 tot vestiging van het stadhuis aan het Frede riksplein zal komen te vervallen, indien de raad zich met het nieuwe voorstel van B. en W. verenigt. Derhalve stellen B. en W. voor het nieuw te bouwen operagebouw op deze plaats te doen verrijzen. Het ge bouw zal vanuit grote stadsdelen goed en snel bereikbaar zijn en voor de auto's zal op het terrein voldoende ruimte kunnen worden gereserveerd. „De betekenis en het wezen van het operagebouw staan er borg voor, dat het Frederiksplein en omgeving de schepping van Sarphati in het stadsleven zijn betekenis zal herkrijgen, die het voorheen met het Paleis voor Volks vlijt had" zo deelde de wethouder voor de Publieke Werken, mr. G. van 't Huil nog mee over de plannen. Over enige weken zal het voorstel in de gemeenteraad in dis cussie komen. Het bestuur van de woningbouwvereni ging; „Bloemendaal-Noord", gevestigd te Bloemendaal, heeft zich tot B. en W. van Velsen gewend met het verzoek om voor de kosten van herstel van 21 dubbele schu ren, welke deel uitmaken van de aan de genoemde corporatie toebehorende 42 wo ningen te Santpoort, een voorschot van f 15.150 te mogen ontvangen. Gedurende de oorlogsjaren kon aan het onderhoud van deze percelen weinig wor den gedaan. In verband hiermede werd bij raads besluit ingesteld een gemeentelijk fonds voor achterstallig onderhoud van woning wet-woningen, in welk fonds voldoende middelen aanwezig waren om althans aan de woningen van de vereniging „Bloemen daal-Noord" de meest noodzakelijke her stellingen te doen verrichten. Thans echter eisen bovendien de schuren dringend voorziening. Van de vorengenoemde som van f 15.150 kan een gedeelte ad f 8.872,33 bestreden worden uit het voor de woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord" in het ge meentelijk fonds voor achterstallig onder houd beschikbare saldo. Voor het resterende bedrag van rond f 6300 zal een aanvullend voorschot be nodigd zijn. Aangezien bij B. en W. tegen inwilliging v^n het verzoek van. de woningbouwver eniging geen bezwaar bestaat, stellen zij de raad voor, aan de corporatie een aan vullend voorschot te verlenen van f 6300 en om, overeenkomstig de bepalingen der Woningwet, een jaarlijkse bijdrage van het rijk aan te vragen en te aanvaarden in het te verwachten hogere exploitatie-tekort van de woningen. 44) Het waren niet de krachtfiguren die dit zouden halen, vooral niet nu de wind steeds sterker begon te worden en de zee volkomen ongeschikt werd zelfs voor een klein zwemtcchtie. En onder deze omstan digheden zou er toch niemand in Portle- vion zijn, die de overtocht zou aandurven, „Laten we eerst maar eens een lekker kop je koffie zetten. Lamb, ga jij maar voor uit". Toen Lamb uit het gezicht verdwenen was, vergaten Maureen en Bill de koude en vermoeidheid in eikaars armen, HOOFDSTUK XVIII Schaakmat Lang voor het aanbreken van de nieuwe dag was de opgestoken wind aangegroeid tot een volle storm uit 't Zuidwesten, waardoor een gordijn van schuim, slechts nu en dan doorbroken door een huizenhoog opzwiepende golf, rond het eiland was op getrokken. Bill was er van overtuigd, dat het een korte storm zou zijn. Hij was te snel opge komen, om lang te kunnen duren. Maar of de storm lang of kort zou duren, één ding was zeker. Zij zouden de boevenbende niet bevrijden zolang er geen versterkin gen waren aangerukt uit Portlevion. Al zouden ze moeten verhongeren. Binnen een half uur nadat zij in het ha ventje waren geland, zaten Bill, Maureen en Lamb achter een heerlijk kopje koffie bij het haardvuur op het luik naar de tun nel, nu stevig verzekerd met klemmen. „Het enige waar we nu op moeten pas sen", merkte Bill op, „is dat zij ons niet beschieten vanuit het venster, dat op het pad naar de haven uitziet. Als het daglicht wordt, zullen we het eens van de buiten kant opzoeken en dichtstoppen met stenen die we met een paar planken stevig veran keren. Daarna gaan we de kisten met por selein weer netjes verzamelen. Ik geloof dat vrijwel alle kisten boven zijn. Die en kele die nog beneden in het laboratorium en in de tunnel zijn. bergen we later wel". „Maar zouden ze in hun woede de in houd van de kisten die nog binnen hun bereik zijn niet aan scherven kunnen slaan?", merkte Lamb op. „Dat zal me een zorg zijn. Maureen is veilig en dat is het enige wat mij interes seert. En bovendien is vrijwel alles van het porselein hier onder onze .controle". „Mij kan het ook niets schelen, Bill, nu we weer bij elkaar zijn". Terwijl zij op de ochtendschemering wachtten, bespraken zij hun belevenissen telkens weer, zonder dat een teken van le ven uit de tunnel kwam. Ook de ochtend van de nieuwe dag merkten zij niets van beneden, terwijl Bill en Lamb een dege lijke bescherming voor het tunnelvenster aanbrachten. Maureen bleef intussen in de keuken, een lunch klaarmakend en voort durend op haar hoede teneinde de man nen te roepen zodra zij een teken van leven kreeg van de opgeslotenen. Een ont snappingspoging konden zij niet onderne men. De stormram, waarmee zij de andere deuren hadden geforceerd, moest nutteloos zijn in de smalle doorgang naar het luik, gevormd door de vuurplaat van de open haard. Maar toch was het aan te raden, dat er steeds iemand in de keuken bleef om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. „Ik zou er ik weet niet wat voor ge ven, als ik eens zien kon hoe ze het ma ken", glimlachte Lamb. „Vooral Ferroni, die zo gesteld is cp zijn gemak en vooral op de hele dag lekker eten. Hij moet zich nu langzamerhand wel hongerig gaan voe len. En voor zover ik hem ken zal hij doodsbang zijn". „Ik mag het lijden", verzuchtte Mau reen. Indien Ferroni en de anderen deze dag al een poging waagden om hun isolement te verbreken, dan moesten ze het al bij zonder stil gedaan hebben, want het drietal boven bemerkte niets van ze. Pas tegen het vallen van de avond kwam het eerste le vensteken. Het was een kloppen, kennelijk met een stuk steen, op de onderzijde van het toegangsluik, de vuurplaat van de open haard. Even na dit eerste geklop klonk een ge smoorde stem, naar de toonaard te oordelen die van Ferroni. „Is daar iemand boven?" Terwijl de anderen de adem inhielden vroeg Bill: „Wat wil je?" „Hoe lang ben je van plan ons hier op gesloten te houden?" „Tot het veilig is om jullie er uit te la ten. Dat lijkt me nogal logisch". „Laat ons er dan nu uit. Het is veilig. Ik geef je mijn woord van eer dat we het opgeven, maar nu alleen maar uit deze kelder willen komen". „Dat woord van eer is mij niets waard. Blijf voorlopig nog maar zitten. De veilig heid moet niet van jullie, maar van onze kant komen". „Maar het is hier ellendig koud en we verhongeren. Dat kunnen jullie ons toch niet aandoen?" „Dat heb je niet aan ons, maar aan je zelf te danken. Wij doen je niets aan. Dat heb je zelf gedaan". „Maar je kan toch niet weigeren, ons iets te eten te geven?" „In ruil voor een kogel? Nee, dat ben ik niet van plan". „Ik zweer dat ik dat niet doen zal". „Zweer zoveel je wilt, maar voorlopig zullen jullie je eetlust nog wat moeten temperen. Morgen zal ik er nog eens over denken, maar dan is 't misschien niet meer nodig want dan kan ik jullie, als het wat minder waait een maaltijd op kosten van het rijk laten bezorgen, onder goede hoede op het vasteland". Een reeks krachttermen, die wat lach wekkend aandeden in de gesmoorde toon waarin zij de luisterenden boven bereikten, toonde dat men het er beneden niet hele maal mee eens was. Die nacht, terwijl Bill en Lamb voort durend beiden de wacht hielden, zowel bij de haard als buiten, bleek de storm inder daad, zoals Bill voorspeld had, te gaan lig gen. De middag van de volgende dag was de zee voldoende gekalmeerd om Bill ge legenheid te geven, in de sloep naar Port levion te gaan. Een half uur later kwam hij terug aan boord van een vissersboot met een ongebruikelijke lading, bestaande uit een legioen stevige jonge vissersknapen en de plaatselijke politieman die een drie tal boeien bij zich had. Toen allen strategisch waren opgesteld in de keuken en enkelen buiten het huis op de kade, haalde Bill de klemmen weg, die het luik naar de tunnel onwrikbaar vast hadden gehouden. Hij lichtte het luik een paar centimeter op, opzij staande zodat hij niet getroffen kon worden door kogels als een van de wanhopigen beneden het in zijn hoofd mocht halen door die smalle spleet te gaan schieten. „Ben je daar, Ferroni?" „Ja" klonk» het even later wat timide. „Verzamel dan alle wapens die jullie be neden hebben en steek ze door de opening naar boven. Met de kolf naar voren, dat begrijp je zeker wel". „En als ik dat nu eens niet deed?" „Dan gaat het deksel weer dicht en dan mag je voor mijn part verhongeren. Maar voordat je een keus doet moet ik je waarschuwen dat we hier met een paar dozijn man zijn, zodat jullie niet veel kans hebben om er vandoor te gaan". Het bleef een tijdje stil beneden. Ferroni overlegde kennelijk met zijn lotgenoten. Toen kwam er weer een nieuwe bood schap van beneden: „Oké, jullie hebben gewonnen. Hier zijn de revolvers alle drie". Stuk voor stuk kwamen de wapens, de kolf vooruit, uit de smalle opening. „Ben je er zeker van, Ferroni dat dit ze allemaal zijn? Je moet weten dat we nu niet meer van grapjes houden". „Allemaal, echt". „Goed, kom dan maar stuk voor stuk naar boven. Maar denk er om. we staan met gevaarlijker dingen op jullie te wijzen dan vingers". Bill zwaaide het luik geheel open en sprong naar een dekking achter de schoor steenmantel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6