Drie jubilarissen in het zonnetje Haarlemse huisvrouwen op kn i p m od el 1 e n show N.Ph.O. onder Toon Verhey gaf eerste wint er concert W. F. Happé sprak in Zandvoort Bestuurslid van CNV sprak over zijn werk op Nieuw Guinea Evangelisch Lutherse gemeente houdt jaarmarkt in Krelagehuis Feest bij Haarlemse brandweer Zandvoort Eén Sint Nicolaasfeest voor alle scholen Hille from Waarom een Humanistisch Verbond Instituut voor Scheepvaart te Rotterdam toont er maquette van Nederlandse vloot Gouden gloed en flonkerende stenen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Militaire chauffeur gaf geen voorrang Ouderavond Karei Doormanschoo' Opticien WEBER Reactie op rede van ds. S. H. J.Kalf Levenslang' wegens gifmoord op echtgenote Federatie Goud en Zilver houdt een congres De Haarlemse brandweercommandant, de heer H. C. Vernout, speldt onder-com mandant J. P. Pollé het officierskruis van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging op. De jubilarissen Van der Bijl en Van Beek zien toe. Op de schemerig verlichte binnenplaats van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oudegracht stonden gisteravond drie man nen in het middelpunt van de belangstel ling, niet alleen van de kant van hun col lega's, die stram in de houding in kaars rechte rijen stonden opgesteld, maar even zeer van de kant van hun commandant, de heer H. C. Vernout én van hun „opperste baas," burgemeester P. O. F. M. Cremers. Het waren de heren J. P. Pollé, P. van Heek en M. van der Bijl, drie vrijwilligers, van wie de eerste voor zijn veertigjarige trouwe dienst en de beide anderen voor hun vijf entwintigjarige trouwe dienst zouden wor den gehuldigd. Nadat de burgemeester het brandweer korps had geïnspecteerd, begon de officiële huldiging. Spiekende tot alle aanwezigen, zei mr. Cremers, dat het een goed gebruik is, dat hij bij jubilea ais deze, wordt uit genodigd. Hij noemde het optreden van de brandweer in zeker opzicht tweeslachtig. Enerzijds kan men zeggen, dat de brand weerlieden op uitstekende wijze hun bur gerplicht vervullen, anderzijds kan men stellen, dat de brandweer eigenlijk een ge zelligheidsvereniging is, door de bijzonder goede sfeer, die er heerst. Onderling hecht vertrouwen en een hartelijke kameraad schap vormen dan ook een sterkere basis dan die, welke wordt gelegd door bevelen en dwang, aldus de burgemeester. Daarna sprekend tot de jubilarissen apart, richtte hij zich eerst tot de heer Pollé, die hij dank zegde voor zijn altijd tegemoetkomende en begrijpende houding, voor zijn tact, hoffelijkheid en wijsheid in beslissingen. Ook de beide andere jubilaris sen dankte hij voor het vele nuttige werk, dat zij in al deze jaren verricht hebben. „Moge u allen nog tal van jaren deze functie kunnen verrichten, tot heil van onze burgerij," aldus besloot burgemeester Cremers zijn toespraak. Vervolgens sprak commandant Vernout zijn jubilerende mannen toe. Ook hij begon met het roemen van de verdiensten van ondercommandant Pollé. „Gij hebt aan alle eisen voldaan, welke wij hebben gesteld. Ik weet, dat ik, als ik eens niet aanwezig kan zijn, mijn functie altijd vol vertrouwen aan u kan overdragen." Namens de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging speldde de heer Vernout zijn ondercommandant het offi cierskruis van de vereniging op. Daarna richtte hij zich tot de heer Van Beek, die zijn sporen reeds heeft verdiend Twintig mud kolen over de Kleverlaan Vanmorgen omstreeks half tien is een militaire vrachtauto, welke op de Klever laan in Haarlem naar de Ripperda-kazerne reed, tegen een uit de Dusartstraat komen de kolenauto van de firma Van Delden ge botst. Het ongeluk was een gevolg van het feit, dat de bestuurder van de militaire vrachtauto geen voorrang verleende. Te-^ gen hem zal door de Koninklijke Mare-' chaussée proces-verbaal worden opge maakt. Van de kolenauto viel ongeveer twintig mud brandstoffen op de weg. Daar verschillende soorten kolen door elkaar raakten, heeft de handelaar nog heel wat tijdverlies gehad om zijn waren opnieuw te sorteren. door zijn werk bij de brandweer in Haar lem-Noord en tot de heer Van der Bijl, die hij een „enthousiast" vrijwilliger noemde. Beiden ontvingen de bronzen médaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging voor 25-jarige dienst. Ook de alle drie aanwezige echtgenoten van de jubilarissen werden in de hulde betrokken. Na de officiële huldiging, toen de brand weerlieden de drie jubilerende vrijwilligers gingen gelukwensen, liet burgemeester Cremers zich door de heer Ch. Brouwers, adjunct hoofdbrandmeester, rondleiden door de garages van de brandweer, waar hij het wagenpark in ogenschouw nam. Voor de mobilofoon, een der nieuwe aanwinsten van de brandweer, toonde hij een grote be langstelling. Na afloop van de plechtigheid vertrokken de brandweerlieden naar res taurant Brinkmann voor een gezellige bij eenkomst. Voor het eerst in de geschiedenis van Zand voort zal dit jaar het Sint Nicolaasfeest voor de Zandvoortse scholen gemeenschappelijk worden gevierd. Het vorig jaar was men dit doel reeds vrij dicht genaderd, doch toen hielden de Rooms-Katholieke scholen zich nog afzijdig. Thans hebben ook deze zich bij de gemeenschappelijke viering aangesloten, waarover men zich in de badplaats zeer ver heugt. Het feest zal gevierd worden op Vrij dag 3 December in theater Monopole, 's mor gens voor de kleuters, 's middags voor de lagere en 's avonds voor de hoogste klassen der scholen en de U.L.O.-school. Het pro gramma moet nog nader worden samenge steld, doch reeds staat vast dat zowel 's mid dags als 's avonds een opvoering zal worden gegeven van het toneelspel „Roderick, de tovenaar". Dit stuk zal worden gespeeld door onder wijzend personeel van de Zandvoortse scho len. De heer A. J. van der Waals, hoofd van de U.L.O.-school, heeft zich wederom bereid verklaard, de regie te voeren. Velen in Zandvoort hopen, dat dit voor beeld van de scholen tot gevolg zal hebben, dat óók de Zandvoortse winkelstand zich aaneen zal sluiten, om dit jaar één grote in tocht van Sint Nicolaas te verkrijgen, in sa menwerking met verschillende verenigingen. Op Woensdag 13 October organiseert de oudercommissie der Karei Doormanschool een ouderavond in de school aan de Parallel weg. Met het oog op de gereed gekomen mo dernisering van de school, zal deze ouder avond een enigszins feestelijk karakter dra gen en zullen de ouders in de gelegenheid worden gesteld de veranderingen in ogen schouw te nemen. Als speciale attractie zal deze avond een „schoolforum" worden gevormd. Het raads lid mr. H. M. Porrenga heeft zich bereid ver klaard, hiervan de leiding te nemen, terwijl naast hem in het forum zitting zullen hebben mevrouw Eertink en de heren Douma, Been hakkers en Mabelis. Na afloop hiervan zal met de nieuw aan geschafte schoolprojector een demonstratie v/orden gegeven en zullen verschillende film strips worden vertoond. ADVERTENTIE SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Hillegom is verhin derd op Zaterdag 9 October zijn spreekuur te houden, Gisterenmiddag werd in het gemeente lijk Concertgebouw het winterseizoen voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Haarlem en omstreken, ge opend. Het hoogtepunt van deze bijeen komst was een show van Wilmamodellen. De presidente, mevrouw A. Hamaker Willink, sprak een kort openingswoord, waarbij ze een speciale groet bracht aan de ere-presidente, mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruijn. In het kort zette zij de doelstelling van de vereniging uiteen: het helpen van de huisvrouw door zo uit gebreid mogelijke huishoudelijke voorlich ting, maar ook het aandacht aftrekken van het eeuwige huishoudelijke door de blik te verruimen en de horizon te verbreden. Vervolgens sprak zij over de Wilma- patronen, die na de zangdemonstratie van het Huisvrouwenkoor onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz zouden worden ge showd. Mevrouw Hamaker droeg zelf een wollen japon, gemaakt van een Wilma- patroon en ze onthulde ons, dat ze haar eigen naaikunst niet vertrouwde en daar om maar een goedkoop lapje had gekocht. De kosten hiervan mochten wij niet ver klappen, maar ze maakte zich sterk, dat ze de goedkoopst geklede vrouw in de zaal zou zijn. De Wilmamodellen (zo genoemd naar een der mannequins, waarmee men nogal vaak samenwerkt) zijn vervaardigd dóór en vóór de Nederlandse vrouw. De opzet is een oplossing te brengen van het pro bleem: Hoe kan de Nederlandse vrouw zich met weinig middelen toch goed, ele gant en efficiënt kleden. Dit vraagstuk hield enkele ontwerpsters en coupeuses bezig en men besloot een serie modellen te ontwerpen, aangepast aan de smaak en het figuur van onze vrouwen. Deze organisatie is zo juist in het leven geroepen. Van het dertigtal modellen, dat werd geshowd, waren de tekeningen, die eind October als modeblad zullen uitko men, reeds te bezichtigen. Er bestaan plannen voor een uitgebreide service, zoals het geven van advies, het knippen en het passen, alles tegen een betrekkelijk geringe vergoeding. De show liet ons zien, dat de modellen over het algemeen eenvoudig waren. Aar dig was een geel jurkje rnet grijze paardjes de stoffen waren van Adlodi waarbij Met een plechtig en stralend klinkend „Wilhelmus" werd Dinsdagavond onder leiding van Toon Verhey het winterseizoen van het Noordhollands Philharmoniseh Orkest geopend. Het concert bracht, als nieuw geluid een opmerkelijke noviteit: Symphonia voor twee strijkerskoren, hout, hoorns en pauken van Bertus van Lier, een werk dat geschreven werd in op dracht van de Kunstmaand Amsterdam 1954. De denker, zoeker en musicus, die in Van Lier verenigd zijn, worden in deze nieuwe compositie duidelijk gereflecteerd. Als eenheid? Ik zou het niet durven be weren, want in de drie-dimensionale op zet van zijn compositie staan de factoren elkaar nogal eens in de weg, zodat er veel troebel in blijft. Een autonome muzikale actie op verschillende plans tegelijk bleek in het werk een hachelijk experiment. Van Lier heeft het willen proberen, om dat hij naar nieuwe mogelijkheden zoekt en hij heeft het er zich waarlijk niet ge makkelijk mee gemaakt, want voor arge loos geïnspireerd musiceren hield hij niet veel ruimte over in zijn bouwcomplex. En toch woelen er krachten in deze parti tuur, die van niet alledaagse inspiratie ge tuigen. Verhey had blijkbaar aan de rea lisatie van het gecompliceerde werk de uiterste zorg besteed. Dit was niet minder het geval met de rest van het programma. In de eerste plaats moet Beethovens ouverture „Corio- lanus" worden genoemd, in de interpreta tie waarvan de dirigent zijn sterke per soonlijkheid liet spreken. Overtuigend klonken ook de bekende drie fragmenten uit „La Damnation de Faust" van Berlioz, die als modellen van meesterlijk georches- treerde muziek hun eeuwfeest al lang ach ter de rug hebben en toch nog verrassen de modellen gebleven zijn en zulks waar achtig niet alleen door hun uiterlijk ef fect. Men kau er bij een verzorgde uitvoe ring als deze nog altijd van opfrissen. Solist was deze avond de jonge Hon gaarse pianist Robert Weiss, die hier in het vorige seizoen, met een zeer geva rieerd recital, de menigvuldige facetten van zijn technisch en muzikaal meester schap getoond had. Robert Weiss liet zich dit keer in het Derde Concert van Beet hoven horen. Hij vertolkte het eerste deel met jeugdige voortvarendheid, die hem wel eens een ogenblik aan overdadige kracht te buiten deed gaan. Het Largo gaf hij echter zeer beheerst weer en hij vond daarbij de gelegenheid om uit Koots nieu we Förstervleugel een expressieve, klare klank te toveren. De Finale klonk ook zeer beheerst en was op het stuk van sa menspel voorbeeldig. Het aandeel van het orkest in de verklanking van het piano concert had voortreffelijke kwaliteiten. De levendige en grotendeels ook bezonken interpretatie bezorgde Weiss een dankbaar succes. Een virtuoos in volle ontwikkeling, die - technisch toegerust als de beste - van zich zal doen spreken. JOS. DE KLERK het halsboordje, het belegstuk van het split en de zak van de achterkant van de stof, dus in een omgekeerde kleurencom binatie, waren gemaakt. Ook de rode wol len blouse met lage ronde hals, waarover een ronde kraag met franje, die het dé colleté bedekte, was heel geschikt. De tweedjas met rode voering en afneembare grote kraag had geen zakken, hetgeen ons onpractisch lijkt en zonder kraag was hij bepaald kaal. Èr was een hele cirkelrok van geel met bruine stof met een geestige zak, die alleen met de bovenkant aan de taille was beves tigd. De grote maat was goed vertegenwoor digd in afkledende jurkjes met aange knipte mouwen in zwart en grijs en in naar onze smaak wat te veel rood. Bijzonder voldeed ons een gekleed jurkje van zwarte popel ine met één blote schouder, waarbij een lila stola werd gedragen, die ook als sjerp dienst kon doen. Er was trouwens in vele gevallen ge dacht aan combinatiemogelijkheden, zodat hetzelfde jurkje door andere accessoires of door een kleine verandering een ander aanzien kon krijgen. Wel moet ons van het hart, dat de coupe niet altijd onberispelijk was. De ruggetjes waren nogal eens te lang, zodat ze in dwarsplooien zaten of on der de ceintuur uitkwamen. We zullen dat echter maar als een der kinderziekten van deze modellen beschouwen. T. R. Wordt het geen tijd Uw ouderwetse bril te vervangen door een modern model? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Over het onderwerp „Waarom een huma nistisch verbond?" sprak de heer W. F. Happé uit Haarlem Dinsdagavond op de openbare vergadering, due als eerste in dut winterseizoen door de Gemeenschap Zand voort van het Humanistisch Verbond in hotel Keur werd belegd. Spreker werd ingeleid door de voorzitter van de gemeenschap Zandvoort, de heer R. de Jong, die in zijn openingswoord de lezing over het humanisme, die ds. S. H. J. Kalf uit Bennebroek onlangs voor de Chris ten vrouwenbond in Zandvoort hield, aan viel. De rede van ds. Kalf was volgens spreker een oproep tot strijd. Hierna was het woord aan de heer Happé, die zijn inleiding ook kennelijk had ge baseerd op een verweer tegen de stellingen, door ds. Kalf naar voren gebracht. Spreker ving aan. met eron te wijzen, dat bij hem aanvankelijk een lichte aarzeling aanwezig was, om opnieuw voor de ge meenschap Zandvoort van het Humanis tisch Verbond te komen spreken. Immers, het humanisme biedt een zó grote verschei denheid, zóveel facetten, dat afwisseling van sprekers ten zeerste gewenst is. Het humanisme Is volgens spreker ge richt op een persoonlijk beleven en een gemeenschappelijk erkennen. Daarom or ganiseert de humanist zich ook in een ver bond, mede, om gezamenlijk strijd te leve ren, wanneer men wordt aangevallen. Deze strijd zal echter altijd zijn het getuigen van eigen opvattingen en riet het weerleggen van anrlerer opvattingen. In één ding was spreker het hartelijk met ds. Kalf eens, namelijk dat het mo derne humanisme een typisch na-oorlogs verschijnsel is. Het gaat er maar om, of men dit een gelukkig of een ongelukkig verschijnsel vindt. Maar gelukkig acht de humanist de mens, die steun zoekt en Deinst over doel en waardien van dit leven. Daar om was het een zo logisch verschijnsel, dat door en na de oorlo? het moderne huma nisme ontwaakte. Maar het is niet vol doende, dat de enkele mens daarover na denkt, dit kan nog beter gemeenschappe lijk geschieden, want door uitwisseling van gedachten wordt men met elkaar drager van waarden, die uitgaan boven tijd en leven. Het Christendom baseert zich op de tien geboden, maar geen Christen zal kunnen zeggen, dat deze geboden antwoord geven op alle levensvragen. Immers, iets, wat in het aleemeon verkeerd is. kan onder zekere omstandigheden goed zijn, zoals in de oor logstijd steeds weer bleek. Oók de humanist weet, dat de mens elke dag verkeerde dingen doet, maar hij ontkent, dat de mens uit zichzelf niet in staat zou zijn het goede te kiezen en steeds opnieuw weer het goede te' zoeken, zulks in tegenstelling met de Christelijke opvatting, die hiervoor God delijke kracht nodig acht. Anders dan het kind bepaalt de volwas sen mens zijn houding welbewust ten op zichte van zichzelf en zijn medemens. De normen daarvoor liggen echter b;i vele mensen anders, door volksaard, tijdsom standigheden e.d,, maar zij alle beogen het onderscheid tussen goed en kwaad, omdat 'onder deze normen geen mens kan leven. En dan is verdraagzaamheid voor het ver krijgen van algemene geestelijke vrijheid een eerste vereiste. Geen veroordeling van anderer overtuigingen past de mens, in tegendeel, over iedere vaste overtuiging behoort men verblijd te zijn. De humanist wil niet bewijzen, dat er geen God bestaat, maar kan dit zonder be wijs niet aannemen. Dit al of niet geloven in een God is ieders goed recht. Maar evenmin wil de humanist een nihilist zijn. De humanist wil zich echter wèl een beeld scheppen van deze wereld, waarbij geeste lijke normen en zedelijke waarden hem hef meest interesseren. De humanist heeft er helemaal geen behoefte aan, iets van het hiernamaals te weten om aan zijn leven zin en gestalte te geven. De humanist heeft er voldoende aan te leven naar de werke lijkheid van zijn bestaan. Dit betekent echter niet. dat denken alle problemen kan oplossen. Nóóit zal de mens alles kunnen doorvorsen, omdat zijn waarnemingsver mogen daarvoor te beperkt is. Het oordeel van de humanist is echter zowel op ver stand als op gevoel gebaseerd. Dit alles geeft niet de zekerheid, dat men precies weet, waar men aan toe is, maar het geeft wèl de kracht om te leven. De bestaansnoodzaak van het Humanis tisch Verbond is gedeeltelijk de verdedi ging tegen aanvallen, maar véél sterker is het motief diegenen te trekken, die geen houvast meer vinden in godsdienst en toch behoefte hebben aan geestelijke steun. Tegenover die mensen heeft het Verbond een taak te vervullen, n.l. om die mensen óf humanist, óf godsdienstig te maken. Hef Verbond wil niemand losweken van de godsdienst, het heeft echter een taak ten opzichte van hen, tot wie de kerk niet meer spreekt. Men zou dit de zendingstaak van het humanisme kunnen noemen, want het komt voor, dat bij de arbeid van het Humanistisch Verbond' mensen door die aanraking met het humanisme zich ten slotte tot de kerk gaan keren. Indien dit uit waarachtige overtuiging geschiedt, is de Humanist de eerste die zich daarove- oprecht verheugt, want door zijn werk kwam weer een mens tot een overtuiging. Het Humanistisch Verbond aanvaardt daar om de verantwoordelijkheid voor het on kerkelijk deel onder de Nederlandse bevol king. De voorzitter bracht de heer Happé hier na namens de aanwezisren dank voor diens heldere uiteenzetting, die naar zijn mening een waardig en positief antwoord was op de rede van ds. Kalf. Daarna werd door de aanwezigen van gedachten gewisseld over de rede van ds. Kalf, aan de hand van de daarover verschenen krantenverslagen, daar niemand van de aanwezigen deze ver gadering had bijgewoond. Men ging in op verschillende uitlatingen van ds. Kalf en stelde tenslotte vast dat deze rede niet het humanisme, maar véél meer het Christen dom schade had berokkend door de heftige en strijdlustige toon die eruit sprak in de eerste plaats, doch daarnaast door het ver keerd uitleggen van de werkelijke en eer lijke bedoelingen, welke het humanisme nastreeft. Het Haagse gerechtshof heeft de 31-jarige opzichter uit Gouda, A. L. L., conform de eis, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. L. was ten laste gelegd zijn echt genote met arsenicum te hebben vergiftigd. Bij de behandeling in eerste instantie was verdachte tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij het voorlezen van het von nis werd de ernst van het gepleegde feit, dat bewezen werd verklaard, naar voren gebracht alsmede de omstandigheid dat L. geen teken van berouw had getoond. Dinsdagavond hield de afdeling Haar lem-Noord van de Nederlandse Christen- vrouwenbond haar maandelijkse vergade ring in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg. Mevrouw H. W. van Swieten de Blom-Knoppers, presidente van de af deling, opende de vergadering met gebed. Zij las voor 1 Timotheus 6, 1115 en zei het lied: „Staat op en strijd voor Jezus" van George J. Webb. Hierna hield de heer K. de Boer, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, een lezing, getiteld „Mensen op Nieuw Guinea". Door het doordringen van de Westerse beschaving kwam het zendingswerk op Nieuw Guinea voor steeds grotere maatschappelijke problemen, zodat in 1952 een beroep werd gedaan op de steun en op de ervaring van de christe- lijk-sociale beweging in Nederland. De heer De Boer maakte toen in opdracht van het hoofdbestuur van het CNV een studie reis van drie maanden naar Nieuw-Guinea. Het door hem uitgebrachte rapport leidde er toe dat hij driemaal gedurende een jaar naai- dit geoied zou worden gezonden om te adviseren en te helpen bij de verdere verheffing van de inlandse bevolking. De spreker schetste vervolgens de huidige toe stand op Nieuw-Guinea waarheen hij begin Januari 1955 weer zal vertrekken voor het tweede jaar van hulp en advies die bepaald wordt door de kennisma king met Westerse normen, gewoonten en technische mogelijkheden en die anderzijds beheerst wordt door de oude begrippen. Nog steeds worden de kampongs geteisterd door ziekten, zoals framboesia en malaria; van de zuigelingen sterft zestig procent in het eerste levensjaar. Oorzaak hiervan is het gebrek aan artsen en verpleegsters en zeker ook de fatalistische mentaliteit van de Papoea ten opzichte van ziekte en dood. Om te kunnen leven behoeft dg inlander in de kampong slechts enige dagen per maand te werken. Thans trekken velen weg uit hun dorp om geld te verdienen, waarmee zij begerenswaardige zaken kunnen ver krijgen. Dit maakte, dat de Papoea niet meer afhankelijk is van de dorpsgemeen schap, die hij vroeger dringend nodig had voor het verkrijgen van zijn bruidsschat en voor bescherming tegen de op snel- tocht uitgetrokken bewoners van de na burige kampong. De inlander is zeer gelovig. In het schaft lokaal op het werkterrein wordt 's mor gens en 's avonds om beurten door de ar beiders uit oe Bijbel gelezen. Met de prac- tische toepassing van het Christen-zijn komt de bevolking vaak niet ver, omdat de vroegere normen en gewoonten nog te zeer hun invloed hebben behouden. Op een synode over het Christelijk huwelijk, waai de jonge mannen en vrouwen meermalen van hun instemming blijk gaven, zei tot slot een oude man: „Nog altijd acht ik een brandend stuk hout het belangrijkste mid del om de vrouw aan het werk te hou den". Het voornaamste werk van de heer De Boer op Nieuw Guinea is, door het organi seren van cursussen en besprekingen, de normen van de Papoea's en hun onderlinge verhoudingen aan te passen aan de omstan digheden, die door de doorbraak van de Westerse levenswijze zijn ontstaan. Zo werkt hij aan verbetering van de koeliever- blijven, die veelal overbevolkt zijn en elke vorm van sanitair missen. Hij helpt bij de oprichting van de vakbeweging en Groene Kruis verenigingen. De Papoea jongens worden geholpen om. nadat zij een goede o'pleiding hebben ontvangen, in coöperatie een onderneming te beginnen. Zo hebben zeventien jonge inlanders on langs een bouwwerk van zestienduizend gulden aangenomen en keurig opgeleverd. Dit alles kan alleen tot stand komen met adviezen van de blanken, die ervaring heb ben met de mogelijkheden en moeilijkhe den van de Westerse vorm van samenle ving. In enige zalen van het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem wordt heden avond een jaarmarkt geopend, welke werd georganiseerd en opgezet door de Evange lisch Lutherse Gemeente te Haarlem. De baten, die men van deze markt hoopt te ontvangen, zullen worden gereserveerd voor een in Haarlem-Noord te stichten kapel annex tehuis voor chronische zieken. Er werden reeds meer jaarmarkten voor deze kapel georganiseerd. Om de jaarmarkt te doen slagen, zijn enige oudere leden van de Evangelisch Lutherse Gemeente van 1 Augustus af telkens vier avonden in de week in het Luthers jeugdhuis in de Witte Herenstraat te Haarlem druk aan het timmeren en verven geweest. Zij hebben er hun handen aan vol gehad, maar met het goede doel voor ogen, was het voor hen een prettig karwei. Van leden en niet-leden heeft men de beschikking gekregen over een groot aan tal artikelen, die men het publiek zal aan bieden. Er zal een verloting worden ge houden, met als hoofdprijs een fiets, er staat een rad van avontuur, men kan er met ballen werpen, de vistent bezoeken en in de grabbelton graaien, allemaal voor het goede doel. In de keuringszaal, die gedeeltelijk als theeschenkerij is ingericht, treft men een stand aan, verzorgd door het museum van het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart te Rotterdam. In deze interessante stand is een maquette aangebracht, die een beeld geeft van de Nederlandse vloot. Ook vindt men er fraaie nabootsingen van tank- en vrachtschepen. Bovendien wordt er de werking van een lichtboei gedemon streerd. Het ligt in de bedoeling, gezien de didac tische strekking van deze stand, in het bijzonder het bezoek van scholen te stimu leren. De leerlingen kunnen er zeer zeker iets van opsteken. Hedenavond zullen kinderen van de Zondagschool, na de officiële opening van de jaarmarkt, een kinderspel „De drome- laar", opvoeren. Deze opvoering wordt Vrijdagavond, op welke avond de jaar markt wordt gesloten, herhaald. Bezwaren tegen de weeldebelasting Ruim 250 leden van de Federatie Goud en Zilver houden in Amsterdam een con gres. De federatie omvat vier groepen: groothandel, detailhandel, industrie en goud- en zilversmeden. Tijdens de vergadering van Maandag middag, waarin ook vertegenwoordigers van de bedrijfstak uit België aanwezig wa ren, heeft de federatie-voorzitter, de heer W. F. Goldschmeding, als zijn mening uit gesproken, dat de naaste toekomst voor bet edelmetaalvak niet ongunstig zal zijn. Van een hoogconjunctuur kan nog wel niet worden gesprol en, maar somber zijn de vooruitzichten niet. De secretaris van de federatie, dr. mr. J. A. M. van Staay, gewaagde van de moei lijke tijd, die de detailunie beleeft. De sa menwerking met de uurwerkunie moest worden verbroken. Bij de structuurwijzi ging was de omschakeling op de zuilenge- dachte voor zeer velen een bittere pil. Nie mand is echter verplicht zich bij een der drie verenigingen, die thans deel uitmaken van de detailunie en die besloten hebben hun bevoegdheden op economisch en vak technisch terrein over te dragen aan de detailunie, aan te sluiten. Men streeft nu naar een productschap, De collectieve arbeidsovereenkomst voor de goud- en ziivernijverheid is thans zover gevorderd, dat uiti rlrjk 1 Januari 1955 de inwerkingtreding tegemoet kan worden gezien. Er is gebrek aan werkelijk vakbe kwame arbeiders. De bedrijvigheid in de bedrijfstak is bevredigend. De import en de productie van goud en zilver steeg, evenals de omzet in de detailhandel. Do verlaging van de weeldebelasting heeft ook hier een rol gespeeld. De heer Van Staay pleitte voor een algehele afschaffing van de weel debelasting op juwelen. De goud- en zilvernijverheid heeft beslo ten aan de nieuwe loon ronde gevolg te ge ven, maar zij dringt or bij de regering op aan bij de aanhangige wijzigingen van de Wet op de Omzetbelasting het vraagstuk van de weeldebelasting opnieuw te willen bezien. Een motie in deze zin werd met al gemene stemmen aangenomen Voorstel Op een ontvangst door het gemeentebe stuur van Amsterdam vanmiddag in het Stedelijk Museum van leden van de Fede ratie Goud en Zilver, die gedurende twee dagen in A.msterdam hebben gecongres- seerd, heeft burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly een terloops gedane sugestie, gis teravond door hem tijdens eendiner van de federatie, waar ook hij als gast aanzat, ge geven nader toegelicht. Het ligt in de bedoeling door middel van een prijsvraag de ambachtslieden in 't edel metaalvak een kunstzinnige vormgeving te laten maken van een idee van Amsterdams burgemeester, het idee namelijk om bij of ficiële gelegenheden niet alleen de burge meester te tooien met de versierselen, die zïjn ambt hem heeft meegegeven, maar ook de wethouders en raadsleden de dis tinctieven, die hun functie aangeven, te verschaffen, om op deze wijze een decora tief geheel te vormen. De burgemeester verduidelijkte nog dit ten behoeve van de aanwezige wethouder en raadsleden dat het hem zeer nuttig lijkt dat wethou ders en raadsleden een soort rozet zullen dragen, vervaardigd uit edelmetaal, die bij recepties of andere officiële gelegenheden aan ieder herkenbaar zal moeten zijn. Na een tweedaags congres van de Fede ratie Goud en Zilver werd gisterenavond in het Carlton Hotel te Amsterdam een show gehouden van sieraden, die groten deels van edele metalen waren vervaar digd. Langs allerlei geheime wegen was voor een geweldige waarde aan glanzende en flonkerende voorwerpen naar de show ruimte gebracht en niet minder dan zeven rechercheurs hadden de opdracht deze schat zoivel vóór als Achter de coxdissen te bewaken. Er werd met de grootste om zichtigheid. met deze kostbare voorwerpen omgegaan. Zodra de mannequins van hun tocht langs het publiek in de kleedkamers terug waren, werden de sieraden haastig van hun kleding geplukt en in kartonnen doosjes opgeborgen. De bedoeling van deze show was te laten zien, dat er sieraden van edel metaal te verkrijgen zijn tegen redelijke prijzen, zodat het niet nodig is zich met kitsch tevreden te stellen. Deze doelstelling kwam echter niet geheel tot zijn recht, want in de goedkope prijsklasse zagen wij slechts enkele sieraden. De meeste bewogen zich op een prijsniveau, dat voor weinigen be reikbaar is. Het is natuurlijk een feit, dat een sie raad vaak een japon móakt. Wij zagen dat verschillende malen duidelijk gedemon streerd, hoewel wij toch ook niet in alle gevallen enthousiast konden zijn over de combinaties. Een kostbare briliianten set, bestaande uit ketting, oorhangersclip en armband past onzes inziens beter bij een geklede japon dan bij een tailleur. Alle getoonde sieraden waren van Neder lands fabrikaat en dat wij op dit gebied wel het een en ander presteren, blijkt uit het feit, dat er nogal veel wordt geëxpor teerd. Parijs is bijvoorbeeld dol op grote, vrij uitbundige gouden armbanden. Er waren veel diamanten, in antieke en moderne uitvoering. Stenen in brilliant- slijpsel, die hard en vurig glanzen, in ro- zenslijpsel met een zachte flonkering. Een der kostbaarste sets was van pla tina, bezet met briliianten, waarbij aan de collier een grote onyx werd gedragen. Voorts trok de aandacht een vijftig ka raats briliianten diadeem, ter waarde van vijfenvijftigduizend gulden en een bril iianten broche van zestienduizend vijfhon derd. In het moderne, Amerikaans aandoende genre zagen wij een ring, bestaande uit drie bandjes, waarvan de twee buitenste uit kleine brilliantjes, de middelste uit baguettes was opgebouwd. Voor wie per se met de nieuwste Parijse mode op het gebied van sieraden wil mee doen, hebben wij een aardige tip uit Am sterdam meegebracht. Vooropgesteld, dat men zich deze weelde kan veroorloven en dat zal maar een enkeling zijn, doet men er goed aan enigszins verschillende oor hangers te dragen. Een voorbeeld op deze show waren oorhangers van amaldine in en gouden zetting. De ene hanger eindigde in een granaat, de andere in een steen van rose kwarts. Het was een ware verademing, toen er een ring werd getoond, die werkelijk prachtig was en slechtst!) tussen de zestig en zeventig gulden kostte. Hij was ver vaardigd van verschillend gekleurde opaal- tjes in een gouden zetting. De totale waarde van de getoonde sie raden moet zo'n slordige millioen gulden hebben bedragen! T. R.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9