Concert door Marinierskapel trok veel belangstelling Conflict tussen vakbonden en liberale minister in België Felle Noordwester bracht vele schepen in het nauw Duitse coalitie maakt front tegen socialisten Haarlem merl iede Indexcijfer met opzet laaggehouden Een ervan, de Deense „Rikke Skou wordt nog altijd gezocht Amsterdamse Beurs Zandvoort Bouwrijp maken van terreinen in Bentveld Bennebroek DONDERDAG 7 OCTOBER lfM HAARLEMS DAGBLAD QFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Diefstal van groot aantal textielgoederen Voortgezet Economisch Onderwijs Bazar in wijkgebouw aan de Ged. Oudegracht Paviljoen „Garni" en de grondhuurkwestie Onbewoonbaarverklaring Benoeming huisvestings adviescommissie Scheepvaart Voorlichtingsavond Hervormde Vrouwen vereniging De volijverige correspondente van het Marine Sanatoriumfonds, mevrouw L. van der JagtBakker, die elk jaar de Mari nierskapel naar Haarlem weet te krijgen om ten bate van het fonds in de gemeente lijke Concertzaal op te treden, kon zich dit keer wel bijzonder verheugen over de be langstelling, die Woensdagavond voor de uitvoering getoond werd. Vooral van de zijde van amateurs op gebied van harmonie en fanfare bestond er veel animo. Wij hoor den zelfs van korpsen die hun repetitie avond verwisselden voor een voltallig be zoek aan dit concert. Zij kunnen er heel wat van opgestoken hebben, vooral wat de kennismaking betreft met de moderne originele werken voor blaasorkest, die in de eerste helft van de avond vertolkt werden. Kapitein-kapelmeester Gijsbert Nieuw- land leidde, na opening met het Wilhelmus, een bijzonder pittige vertolking van de ..Marche Gammatique" van Gerard Boe- óijn. Wie er op bedacht is dat deze vreemd soortige titel afgeleid is van gamma (toon ladder) zal de geestige complexen van dit stuk begrijpen. Boedijns symphonisch ge dicht ..Halewijn" (geconcipieerd op de oud- Vlaamse ballade „Here Halewyn sanc een liedekyn") kreeg vervolgens een uitvoe ring, die de voorname betekenis er van scherp belichtte. De rhythmische stuwin gen, de aangenaam klinkende lyrische pas sages en de felle dramatiek werkten over tuigend onder de levendige impulsen van de dirigent. Een bijzonder leerzaam geval voor de amateurs in de zaal, die het stuk misschien ook wel eens onder handen ge had hebben, als verplicht concoursstuk in de superieure afdeling. Men kon er de voortreffelijke instrumentatiekunst van Eoedijn in bewonderen, dank zij de klank- schone en vaardige realisatie door het or kest. De componist was uit Hoorn overge komen om de interpretatie te horen. Hij was zeer geestdriftig en liet dit dankbaar blijken op het podium aank apelmeester en orkest betuigen. Vervolgens bracht Nieuwland, als eerste uitvoering in Nederland de pas verschenen „Suite Enfantine" van zijn Belgische col lega van de Marine te Oostende, Jos Han- niken. Met die s\uk, evenals met het ge duchte „Boule de feu" van dezelfde com ponist," dat twee jaar geleden verplicht nummer was voor de supérieure afdeling onzer Nederlandse federatiewedstrijden, zijn zowat de grenzen der mogelijkheden voor amateurs bereikt. De Marinierskapel vermocht er zijn vakkundige en muzikale capaciteiten ten volle mee te demonstreren, vooral in het middendeel, dat een subtiel impressionnistisch karakter heeft en dat bijzonder veel vergt van de klankverhou dingen. .Een bijzondere tractatie op het program ma was het Concert voor altsaxofoon en orkest van Henk Badings, dat in 1952 ge creëerd werd door de Koninklijke Militaire Kapel op het Holland Festival en vervol gens, opnieuw georchestreerd voor sym- phoniebezetting, enkele maanden later bij de H.O.V. Over deze beide creaties hebben wij destijds geschreven. De vertolking van deze avond, met de nog jeugdige maar reeds zeer ervaren solist I. J. de Wolf, toon de andermaal aan, hoe gunstig Badings de saxofoon naar zijn beste kwaliteiten behan deld heeft, zowel in de vlotte hoekdelen als in het prachtige elegische middenstuk. Al leen heb ik kunnen ervaren dat de instru mentale omlijsting het bij de klankverhou ding van een harmonie-orkest minder doet. Na de pauze werd een populaire sfeer gewekt met een solistenparade een soort non-stop-programma die de zaal op Haarlemse rechtbank De politie van Zaandam kreeg in de och tend van Donderdag 8 Juli bericht, dat er des nachts was ingebroken in een kleding- magazijn aan de Westzijde te Zaandam Uit een onderzoek bleek, dat men zich door een tuimelraam toegang had verschaft tot het magazijn. Het kantoor was onderzocht, doch er werd niets vermist. Uit de winkel waren verdwenen 13 paren dameskousen, 30 shawls, een aantal zwembroeken, bad pakken enz. De politie vermoedde dat W. R. of K., beiden woonachtig in Zaandam, bij de inbraak betrokken zou zijn, daar zij vroeger op een dergelijke wijze hadden ingebroken. In de loop van de middag kreeg de po litie van Zaandam bericht van de Amster damse recherche, dat omstreeks twaalf uur de drieëntwintigjarige W. R. op het bureau van politie was ingesloten. Hij was bij het Centraal Station aangetroffen met een koffer, bevattende textiel, maar hij kon niets mededelen over de herkomst van de goederen. De Zaandamse politie vermoed de, dat W. R. in het bezit was van de goe deren, die uit het kledingmagazijn waren ontvreemd. Daarna is R. als verdacht van diefstal door middel van inklimming of heling aangehouden. Hij verklaarde des morgens naar Amsterdam te zijn gegaan om de drukte ter gelegenheid van de start van de Tour de France mee te maken. In een café op de Zeedijk ontmoette hij een man, die hii vroeger wel eens ontmoet had Hij wist alleen, dat de man Piet heette. Deze had hem gevraagd de koffer naar het Centraal Station te brengen. Des avonds zouden zij elkaar weer ontmoeten. Nabij het station vroegen rechercheurs aan W. R. wat de koffer bevatte, maar hij kon geen antwoord geven. Daarom is hij naar het bureau van politie overgebracht. Donderdagmorgen had W. R. zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Verdachte zeide niets van de inbraak te weten en hield vol, hetgeen hij vroeger aan de politie had meegedeeld. De officier van justitie merkte op, dal vaststond, dat ingebroken is en dat de vol gende dag in Amsterdam W. R. aange houden is, die in het bezit was van de gestolen goederen. Het was wel toevallig, dat de aangehoudene de man was, die vol gens de Zaandamse recherche de \-erdachte kon zijn. Spreker nam aan, dat R. betrok ken is geweest bij de inbraak en eiste een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den, door te brengen in de bijzondere ge vangenis voor jongelieden te Zutphen. De verdediger, mr. W. Glastra, zeide, dat er ook sporen zijn naar een tweede ver dachte, zodat niet bewezen is, dat W. R. de dader is. Als verdachte werkelijk de dief was geweest, dan had hij aan de recher cheurs bij het Centraal Station wel gezegd wat de koffer bevatte. Dan zou hij ver moedelijk niet aangehouden zijn, want men zocht naar personen, die koffers uit auto's stelen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak De rechtbank zal op 21 October uit spraak doen. kookpunt bracht. Kapitein Nieuwland, de kapelmeester die van alle mai-kten thuis is, kan er met zijn voortreffelijk blaasorkest, dat hij als een soepel instrument bespeelt, zeker van zijn, dat zij in Haarlem steeds op belangstelling voor hun prestaties kunnen rekenen. JOS. DE KLERK Na de gehouden eindexamens van de Academie voor Voortgezet Economisch On derwijs te Haarlem zijn gisteren diploma's uitgereikt aan de heren P. Ph. Barends, A. M. Blanken, W. Hietbrink, M. A. de Jong en R. Nagtzaam, die aldus hun driejarige studie in de avonduren, nevens hun be- roepslaak, met succes bekroond zagen. Met enkele candidaten wordt het examen voort gezet. Met voldoening werd vastgesteld dat de bijzondere waarde van het Voortgezet Economisch Onderwijs ten bate van de kadervorming in het bedrijfsleven ook el ders in ons land steeds meer erkenning ondervindt. Aan de heer W. Hietbrink werd de Cransberg-prijs voor het beste eindexamen, in de vorm van een boek werk, toegekend. Evenals vorige jaren heeft het wijkge bouw Ged. Oudegracht 104 een feestelijk aanzien terwille van de bazar die Vrijdag en Zaterdag wordt gehouden. Wekenlang hebben rappe handen deze verkoop voor bereid: in' gezellig opgemaakte tentjes lig gen de handwerken geëtaleerd, practische kinder- cn babykleding, ook meer luxueu ze voorwerpen. Terzijde is de comestibles- tent, waar een grote voorraad tot kopen nodigt. De tent voor huishoudelijke voor werpen cn de boekenafdeling zijn goed voorzien. Het geheel is als een markt plein uitgevoerd met oud-Hollandse ge veltjes. De theetent zorgt voor de inwendige mens: koffie, thee, limonade, terwijl de appelbeignets evenals vorige jaren wel veel aftrek zullen vinden. Voor oud en jong zijn er spelletjes ter ontspanning: wie niet vaardig is met het werpspel, kan winst behalen in de schiettent. De grab belton zorgt voor verrassingen, evenals het postkantoor. Vrijdagmiddag halfdrie opent ds. G. J. Waardenburg deze bazar, waarvan de op brengst bestemd is voor de ziekenzorg, het jeugdwerk, gezinszorg en Hervormde Vrouwendienst in deze wijkgemeente. (Van onze correspondent in Bonn) De regeringspartijen hebben besloten vandaag op de zitting van de Bondsdag Adenauers beleid gemeenschappelijk goed te keuren. De socialisten onder Ollenhauer, die over 162 van de 509 zetels beschikken, vormen een gesloten front tegen Adenauer. Zij verwijten hem dat hij geen rekening gehouden heeft met de mogelijkheid eerst nog met de Russen te spreken, dat hij te eigenmachtig opgetreden is en dat hij opzettelijk vermeden heeft voor zijn ver trek naar Londen de Bondsdag op de hoogte van zijn plannen te stellen om het oordeel van de vertegenwoordigers van het volk te vragen. In de socialistische oppositie zijn drie stromingen, waarvan echter geen enkele zich met Adenauers politieke koers kan verenigen. Een groep die zich rond de af gevaardigde Erler en enkele uit Berlijn komende leden van de Bondsdag schaart, zou eventueel nog accoord kunnen gaan met de door Adenauer beoogde nauwere samenwerking met het Westen, mits daar door de hereniging van Duitsland bereikt zou kunnen worden. De overgrote meerderheid is het met de 53-jarige voorzitter Erich Ollenhauer eens, dat West-Duitsland allereerst naar her eniging door onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de vier bezettende mogendheden moet streven. Pas daarna zou een herbewaping mogen geschieden en vervolgens zou West-Duitsland zich bij een veiligheidsstelsel voor heel Europa moeten aansluiten. Het meest extreme standpunt neemt de afgevaardigde dr. Grewe uit Neder-Sak- sen in. Hij meent dat men eerst met de Russen moet onderhandelen op drie voor waarden. Ten eerste: vrije verkiezingen in geheel Duitsland voor een wetgevende nationale vergadering; een herenigd Duits land zou volle politieke vrijheid moeten krijgen en het herenigd Duitsland zou mi litair geneutraliseerd moeten zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bastiaan. z. van J. Monster en A. Blok: Petrus Francisca Maria. z. van Th. N. P. Bottelier en G. M. J. van Straaten. OVERLEDEN: C. Mesman, echtgenote van L. Warmerdam, oud 65 jaar en E. Baars, oud 8 maanden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Woensdagavond is in het Krelagehuis de bazar begonnen van de Evangelisch Lutherse Gemeente; de opbrengst is be- opgevoerd. stemd voor het te bouwen Lutherhuis. Een foto van het zangspel „Dromelaar", dat kinderen van de Zondagsschool hebben Vele schepen voor de Nederlandse kust zijn in de afgelopen nacht door de felle Noordwester in moeilijkheden geraakt, on der meer het Engelse schip „Cargill", waarvan de ankers niet hielden, het Duitse schip „Helene Russ' waarvan de mast brak en de lading verloren ging, het Deense schip „Rikke Skou", waarvan de stuurin richting onklaar raakte en een Urker kot ter, de UK59, die een zware dobber had in de wilde zee. Vanmorgen bleek dat er ook nog twee Britse schepen in de Weslcr- schelde waren gestrand, de „Seahorse" en de „Lampampa", waarvan het eerstge noemde schip inmiddels weer is vlotgetrok- ken. Naar het KNMI mededeelt, was de storm van betrekkelijk geringe omvang ge weest. Het zwaartepunt lag bij de Wadden- kust. De oorzaak is gelegen in een niet grote depressie ter hoogte van de Duitse bocht, die daar van koers veranderde, langs onze Noord- en Zuid-Hollandse kust trok en verder naar het Zuiden geleidelijk in kracht afnam. Bij de Waddenkust had de wind een snelheid van ongeveer 120 km per uur. De windstoten hadden uiteraard een veel grotere snelheid. Langs de Noord- en Zuid- Hollandse kust zijn windstoten gemeten tot 105 km per uur. De gemiddelde windsnel heid bedroeg daar 90 km per uur. Om kwart over elf gisteravond kwam er een noodsein van het Engelse s.s. „Cargill" (7216 ton), waarin gemeld werd dat de machine was uitgevallen, op twintig kilo meter West-Noord-West van IJmuiden. Het schip vroeg sleepboothulp. Het vierde de ankers, maar men vreesde dat deze niet zouden houden. Dat deden zij ook niet. Met grote vaart werd de „Cargill" naar de kust gedreven. Het schoot vuurpeilen de lucht in. Om kwart over twaalf voer de reddingboot Neeltje Jacoba, weldra ge volgd door het bergingsvaartuig „Cycloop" van Wijsmuller. Ook de sleepboot Ebro van Smit en Co. zette uit Hoek van Holland koers naar de Cargill. Om half twee kon de kapitein tot zijn grote geruststelling mededelen, dat de ankers thans hielden. Ook de machineschade is daarna hersteld, zodat geen sleepboothulp meer nodig was. De Neeltje Jacoba was toch niet voor niets uitgevaren want zij heeft een Urker kotter, de UK59, bijgestaan die van de vangst trugkeerde en het in de storm hard te verduren kreeg. De kotter is behouden binnengekomen. „De Rikke Skou" Op ongeveer 50 tot 60 mijl ten Zuid- Oosten van de Doggersbank raakte de stuurinrichting onklaar van het 1489 ton 3-3Neöerl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 233 389 281 470 881*/,, 168 14214 125 115% 218 191% 193 197% 43% 77lS'ie 63% 59% 25% 57 Openings koersen 100% 234 394 284% 491 89% 168 142% 124% 116</« 219 191% 193 197% 43% 78 64% 58% 26% 57% metende Deense „Rikke Skou", die op 2 October uit IJmuiden was vertrokken. De sleepboot Holland van Doeksen en de kust vaarder Audacia, alsmede de Duitse sleep boot ..Wodan" voeren uit om hulp te bie den. Het Noorse schip „Congo", dat niet ver van de opgegeven positie was, kwam er het eerst en trof niets aan. Het werd waar schijnlijk geacht, dat de „Rikke Skou" ge heel op drift is geraakt. Korte tijd later gaf Elbe-Weser-Radio weer een andere positie op. Hedenmorgen zijn verscheidene schepen en een vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst gaan deelnemen aan het zoeken naar het Deense s.s „Rikke Skou". Nadat het Deense schip omtrent middernacht nood seinen had uitgezonden, heeft men niets meer van de „Rikke Skou" gehoord. Voor zover thans bekend is zoeken zes kust vaarders en sleepboten en enkele vissers vaartuigen de omgeving af. Het zijn de sleepboten „Holland" van Terschelling en vermoedelijk ook de „Wodan" van het Duitse eiland Borkum, de Noor „Congo", de Nederlandse kustvaarder „Audicia", de Noor „Aslang Roegenas" en de Brit „Truro". Vanochtend om half elf is een „Harpoon" van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegveld Valkenburg opgestegen om deel te nemen aan het zoeken naar de „Rikke Skou". Het vliegtuig staat onder commando van luit-ter-zee-vlieger 2e klasse J. Week hout. Duits schip toegetakeld Het Duitse stoomschip „Helene Russ", dat bruto 993 ton meet kwam in de afgelopen nacht zes mijl ten Noorden van Ameland in nood te verkeren. Het schip had zijn deklading verloren en zijn ontvanger was defect geraakt. Later brak ook de mast. Toch seinde de kapitein van de hulp af te zien, waar hij aanvanke lijk om had verzocht. Stranding in Nieuwe Waterweg Het Noorse s.s. „Tankboron" is voor de ingang van de Nieuwe Rotterdamse Water weg aan de grond gelopen. De sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co., is op weg ter asistentie. De reddingsboot „President Jan Leis" van Hoek van Holland is omstreeks twintig over elf uitgevaren. De „Tank baron" meet 8312 bruto-registerton. (Van onze correspondent in Brussel) Een meningsverschil tussen de minister van Economische Zaken, de liberaal Jeon Rey enerzijds en de socialistische en rooms katholieke vakbonden anderzijds, is thans tot een conflict uitgegroeid. Nu ook de socialistische vakbonden die de socialis- tisch-liberale regerings-coalitie moeten steunen zich tegen de prijspolitiek van minister Rey keren, is een politiek con flict onvermijdelijk. Het gaat om de index der kleinhandels prijzen, welke door drie maximum-prijs- besluiten van de minister is beïnvloed. De vakbonden spreken openlijk van „onaan vaardbare knoeierijen". De oppositiepers schrijft dat de index werd „vervalst". Bij ministeriele besluiten is een prijsstop voor zalm. spijsolie en rijst afgekondigd, die de vakbonden een aanslag op de lonen van de arbeiders noemen. De lonen zijn aan de indexcijfers gekoppeld en worden met 2,5 tot 5 procent verhoogd of verlaagd al naar gelang de index met vijf tot tien punten stijgt of daalt. In alle bedrijfstakken hebben de vak bonden en patroons daartoe afspraken ge maakt. Zalm, rijst en olie zijn voor arbei ders onbelangrijke artikelen (een uitgave gemiddeld van amper vijftig francs per jaar op het huishoudboekje, maar zij ver tegenwoordigen niettemin drie punten in de index. De index van September, die gisteren met enkele dagen vertraging werd gepu bliceerd komt op 422,7 punten (1936-'38 100), terwijl de index in feite 424,8 had moeten bedragen: 2,1 punten hoger. Dit is belangrijk omdat op 425 punten enkele afspraken in de textielindustrie van kracht worden. Nu ook de socialistische vakbonden de minister aanvallen, zal langs politieke weg een oplossing gevonden moeten worden. Premier Van Acker, die in het Zuiden van Frankrijk is, zal zijn vacantie vermoedelijk moeten onderbreken. Het Belgisch parle ment wordt pas op de tweede Dinsdag van November geopend. De regering heeft tot nu toe geweigerd het verzoek van de op positie om het parlement vervroegd bijeen te roepen in te willigen. De vraag rijst of de vakbonden voortaan iedere maand een eigen index voor de le- Nu Gedeputeerde Staten hun goed keuring voorlopig hebben onthouden aan het raadsbesluit van 32 Maart j.l. om met ingang van 1 April 1954 voor de tijd van 50 jaar in erfpacht uit te geven het perceel grond aan het einde van de Zeestraat, waar op paviljoen „Garni" werd gebouwd, om dat men wil afwachten, hoe de plannen ten opzichte van het op deze plaats te stichten „Boulevard-centrum" zich zullen ontwik kelen, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, in de raadsvergadering van Dinsdag a.s. het oorspronkelijke voorstel van B. en W. goed te keuren, volgens het welk deze grond van jaar tot jaar aan de exploitant van het paviljoen, de heer J. M. H. Bluijs c.s. zal worden verhuurd met in begrip van het terrein, waarop het terras werd gebouwd, voor f 476 per jaar. Zo men weet, verwierp de raad destijds dit voorstel, omdat 't merendeel der raads leden ervan overtuigd was, dat het pavil joen als een permanent onderdeel van een eventueel zomercentrum aan de exploi tanten was toegezegd. Ongetwijfeld zal dit voorstel nu opnieuw het onderwerp van uitgebreide discussies v/orden. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor een crediet van 207.000 be schikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van de terreinen in het wederop- bouwplan-Bentveld. Het werk omvat het aanleggen van we gen, voetpaden, rioleringen, straatverlich ting, groenstroken en beplantingen. Zolang de terreinen echter niet bebouwd zijn, za! worden volstaan met het maken van wegen en rioleringen. Het door de wegen omslo ten terrein blijft dan voorlopig in de hui dige toestand. De aanwezige begroeiing zal zoveel mogelijk worden ontzien, zodat de architecten van de toekomstige bebouwing hun ontwerpen daarbij kunnen aanpassen. Door de uitvoering van dit plan zal ruimte komen voor de bouw van 45 woon huizen, bestaande uit 1 blok van 3 wonin gen, 4 blokjes van 2 woningen en de rest uit vrijstaande huizen. Verwacht mag wor den, dat het voor dit bouwrijp maken ge vraagde bedrag geheel door de verkoop der gronden zal worden gedekt, welke gronden, naar het zich reeds thans laat aanzien, voor het overgrote deel verkocht zullen worden aan overnemers van her- bouwplichtcn, aan wie men de met 25 per cent verhoogde toewijzingsprijzen in reke ning zal kunnen brengen. In slechts enkele gevallen zal de grond aan de werkelijk gedupeerden tegen toe- wijzingsprijs moeten worden verkocht. Daar het perceel Jan Snijerplein 5 in zeer vervallen toestand verkeert, vochtig is en voldoende open erf mist, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, dit perceel onbewoonbaar te verklaren, omdat het niet meer in bewoonbare staat is te brengen. De termijn, binnen welke de woning ont ruimd moet zijn, willen B. en W. stellen op zes maanden. Daar volgens artikel 2 der verordening de commissie van advies voor de huisves ting in Zandvoort in haar geheel per 1 Oc tober j.l. aftredend was, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, in de verga dering van Dinsdag de gehele commissie opnieuw te benoemen, zij is thans als volgt samengesteld: Leden: mej. G. Bokma en de heren B. Bosnian, D. van Duijn, S. Slagveld en A. van der Mije (laastgenoemde treedt op als voorzitter). Plaatsvervangende leden: mevrouw K. van DijkHameeteman en de heren mr. J. van Galen, A. Molenaar, J. H. Steetskamp en D. Vader. vensduurte zullen berekenen, en of zij bevel tot staking zullen geven wanneer hun index een loonsverhoging wettigt, doch die van de regering niet. Minister Rey heeft zijn indexcijfers in een interview met het liberale blad „La Dernière Heure" verdedigd met er op te wijzen, dat het beslist noodzakelijk is een verdere stijging der lonen te voorkomen. Hij wees er op, dat een stijging van het indexcijfer boven 430, in alle bedrijven en industrieën een nieuwe loonronde mee brengt. Op grond van de thans geldende overeenkomsten zou alleen reeds aan het staatspersoneel meer dan frs. 1 milliard per jaar aan salaris moeten worden uit gekeerd. De minister zei dat de concur rentie op de internationale markten zich meer en meer doet gevoelen, doordat de Belgische prijzsn te hoog zijn. Er zijn niet minder dan 22 sectoren, waar de Neder landse concurrentie ons ernstige zorgen baart. De laatste tijd doet ook de Duitse en Franse concurrentie zich sterker ge voelen. Agamemnon, 6 v. New Orleans te Curagao. Amstelstad, 5 v. Genua n. Port Said. Aluöra, 8 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Arendskerk, 6 v. Hongkong te Singapore. Ariadne, 5 v. Rotterdam te Maita. Aletta, 6 v. Saigon n. Pladju. Antonia, 6 v. Makassar n Pladju. Adonis, 7 v. La Guaira te Port au Prince. Algenib, 6 v. Las Palmas n. Recife. Alhena, 6 v. Ilheos n. Bahia. Alnati, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelland, 6 v. Bremen te Hamburg. Aagtekerk, 6 v. Genua n. Marseille. Aaisum, 7 v. Bremen n Londen. Alcyone, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Altair, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alwaki, 5 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amers-kerk, 7 v. Rotterdam n. Genua. Averdijk, 5 v. Boston te Philadelphia. Axeldijk, 6 v. Curagao n. Buenos Aires. Baud. 5 v. Soerabaja n Semarang. Bennekom, 5 v. Kingston n. Londen. Bloemfontein. 5 v Port Elizabeth 6 te Kaapstad Bonaire. 5 1050 m. ZW. Fayal. Boschfontein, 5 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Boskoop, 6 v. Pto Cabollo te Curagao. Ball, 9 v. Colombo te Belawan verw. Baud, 6 rede Tegal. Bintang, 6 v. Las Palmas 11 te Amsterdam verw. Bonaire. 6 930 m. N.NO. Barbados. Baarn, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Caltex Leiden. 5 v. Sidon n. Rotterdam. Coiyda, 6 te Thameshaven Calllsto, 5 v. Kmden n. Hamptonroads. Crable of Liberty, verm. 15 v. Newport News naar Mena el Ahmadi. Cumulus, 6 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Chama, 6 te Port Pirie verwacht. Caltex Nederland. 6 v. Malmö te Rotterdam. Congostroom, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Gorilla, 6 v. Pladju te Suez. Celebes. 7 v. Suez te Djeddah. Delfshaven, 5 v. Buenos Aires te Rotterdam. Diemerdijk, 5 v. Plymouth n. Cristobal. Dordrecht, verm. 21 v. Rotterdam n. proefvaren Duivendrecht, 13 Philadelphia verw. daarna N. York. Dalerdijk, 6 v. Port Said te San Francisco. Ena. pass. 5 Penm n. Gibraltar. Eos, 5 v. Bremen te Hamburg. Esso Den Haag, pass 6 Ouessant n. Antwerpen. Gouwe, 7 Delfzijl verwacht. Gordias, pass. 6 Kp. St Vincent n. Tunis. Groote Beer, 6 670 m. O. ten N. Belle Isle. Gaasterkerk, 7 v. Newcastle n, Melbourne. Groote Beer, 10 Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Hermes, 5 v. Paramaribo. Hoogkerk, 5 v. Marseille n. Genua. Hilversum, 6 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Heelsum, 7 v. New Orleans te Mobile. Hersilia, 7 v. New Yo.k te Port au Prince. Hathor, 6 v. Hamburg n Bremen. Ittersum, 7 v. Antwerpen te Houston, rios, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Indrapoera, 6 v. Rotterdam n. Priok. foil. v. Oldenbarnevelt, 6 630 m. W. ten Z. Coccs eil. n. Fremantie. Jupiter, pass. 6 Azoren n. Guadeloupe. Karimun, 6 v. Antwerpen te Londen. Karlmata, 7 te Genua verwacht. Kedoe, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Kertosono, 7 v Kaapstad te Port Elizabeth. Korovina, 7 v. Schiedam te Rotterdam. Langkoeas, pus. 5 Ceylon n. Priok. Larenberg, b v. Antwerpen te Rotterdam. Leuvekerk, 7 v. Madras te Colombo. '..oosdrecht 9 v. Hamburg te Antwerpen verw. Laertes, 5 te Sungeigerong. Lawak. 6 v. Mombasa n Djibouti. Lutterkerk, pass. 6 Napels n. Port Said. Llnige, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. I.eopoldskerk. pass. 6 Perim n. Bahrein. Maasland. 6 v. Recife tc Rio de Janeiro. Mapta, 5 v. Southampton n. Marseille. Marsland, vertr. 8 v. Khorramshar n. Basrah. Molenkerk 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Maas. pass. 6 Flnisterre n. Oran. Madoera, 12 Amsterdam verwacht. Markelo, pass. 6 Brunsbüttel n. Poole. Manoeran, 7 v. Singapore te Belawan. Marlekerk, 7 v. Takubat te Yokohama. Mulderkerk, pass. 6 Gibraltar n. Marseille. Nieuw Amsterdam, 6 v. New York te R'dam. Notos, 5 v. Livorno n. Napels. Notos. 6 v. Llvomo te Napels. Ootmarsum, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Orion. 5 v. Malaga n. Rotterdam. Ondina, pass. 6 Start Point n. Curagao. Oostkerk. 6 te Port Swettenham. Oranjestad, 6 v. Madeira n. Trinidad. Ouwerkerk, 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. O'-an je, 7 v. Colombo n. Suez. Poseidon, 6 te Curagao Papendrecht, 7 Rotterdam verw., verm. 10 van Rotterdam naar Batoem Pendrecht, 8 v. Paulsboro te Curagao verw. Pleter S, 8 v. Amste;-dam te Rotterdam. Prins Willem v. Oranie pass. Texel n. Hamburg Prins Willem III, pass. 7 Vlissingen n. Bremen. Ridderkerk. 7 te Beira. Raki, 6 300 m. Z.ZW. Ouessant n. A'dam. Roepat, 6 v. Aden n. Bahrein. Rijndam, 6 570 m. O.NO. Kp. Race. Ruys, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Sarpedon. 5 330 m. O.NO. Sombrero. Slbajak. pass. 5 Kp. Race n. Halifax. Sirrah 7 v. TJ. Uban te Sydney. Soestdljk, 5 v. Hallfax te Boston, straat Mozambique, 5 v. Rotterdam n. Noordzee Scherpendrecht. 9 Rio verw. daarna Santos. Slngkep. 5 v. Amsterdam n. Bremen. daarna Eva Perón. Stad Rotterdam. 5 v. Cardiff n. Wabana. Stad Amsterdam. 6 te Schiedam. Stad Dordrecht, 5 te Sas van Gent. Stad Haarlem. 6 te Newport Mon. Stad Vlaardingen, 6 v. Rotterdam n. Wabana. Sigli, 6 v. Melbourne n. Sydney. De Hervormde Vrouwenvereniging te Bennebroek opende Woensdagavond het winterseizoen met een drukbezochte bij eenkomst in gebouw „Rehoboth", welke dezé keer geheel gewijd was aan huishou delijke voorlichting. Öp verzoek van het bestuur had de Stichting Huishoudelijke voorlichting ten plattelande een van haar medewerksters, mejuffrouw H. Loomans, gezonden, teneinde de leden van de Her vormde vrouwenvereniging op de hoogte te stellen met de nieuwste inzichten omtrent datgene wat elke huisvrouw, die graag een goede huisvrouw wil zijn. dient te we ten. En omdat ook bij de vrouw de liefde bij zichzelf begint, werd ook aan haar kle ding grote aandacht gewijd. De presidente van de vereniging, me vrouw Mettau, liet ter opening eerst „Wilt heden nu treden" zingen en sprak daarna een woord van afscheid tot mevrouw De Haan, die Bennebroek gaat verlaten. Ter herinnering aan haar verblijf en haar lang durige lidmaatschap van de Hervormde Vrouwenvereniging ontving zij een zilve ren theelepeltje ten geschenke. Daarna was het woord aan mejuffrouw Loomans, die ten aanzien van de kleding voor de huisvrouw tal van uitstekende en vooral goedkope adviezen gaf, waarbij zij niet verzuimde op het belang van enig raffinement te wijzen. Mét tal van voor beelden verduidelijkte zij haar uiteenzet ting. Daarna kwam de kookkunst aan de beurt, die door de film „Van tuin naar tafel" werd toegelicht, al bleek uit enkele opemerkingen van de dames dat zij het met de keuze van de gerechten niet altijd eens waren. Een Amerikaanse film, „De ideale keuken", vormde het interessante slot van een zeer goede avond, die wel ten gevolge zal hebben, dat ook in Benne broek enige cursussen zullen worden ge geven. Statue of Liberty. H v Philadelphia te Port Said verwacht. Stentor, 6 te Amsterdam. Schouten, 7 v. Hongkong te Kobe. Sliedrecht, pass. 6 Muscat n. Mena el Ahmadi. Stad Lelden, pass. 6 Aden n. Suez. Stad Maastricht. 7 te G braltar verw. Siamat, 9 v. Bahrein te Karachi verw. Stad Breda. 7 v. Amsterdam n. Wabana. Stad Dordrecht, verm. 8 v Sas van Gent naar Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 8 v. Southshlelds naar Narvik. Salland, 7 v. Montevideo te Santos. Slbajak. 7 v Rotterdam te Hallfax. Slamat, 7 v. Bahrein n. Karachi. Sumatra, pass. 6 socotra n. Belawan. Traianus, 5 v Curagao n Mobile. Ta ra, 6 te Antw. 7 vertr. v. Antw. 8 te R dam Talisse, pass. 5 Sabane n. Singapore. Thalatta, 6 v. Pto la Cruz n. Rotterdam. Havre. Van Waerwijek, 6 v. Singapore n. Priok. Tasman, 6 v. Singapore n. Tj. Priok. Wonorato, pass. 6 Ceylon n. Suez. Wonosarl, 6 810 m. NW Cure ell. W. Alton Jones, 6 v. Suez n- Mena el Ahmadi. Waterman 6 600 m. O. ten Z. Guardafui. Willemstad, 6 v. Barbados n. Dominica. V/aal, verm. 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Wieidrecht, 8 v. Suez te Napels verw. Willemstad. 7 v. Dominica n. Madeira. IJsel. 6 v. Lissabon n. Algiers. Znpenberg pass. B Ouessant n. Ceuta. Zaan. 7 te IJmuiden schuilen. Zeeland IKRL), 7 v. Napels te Port Said. KLEINE VAART Actinia, 5 v. Halden n. Gent. Advent, 8 v. Rotterdam te Oslo verw. Albergen, 8 v. Glasgow te Swansea verw. Amigo, 6 v. Rotterdam n. West Hartlepool. Arctic, verm. 5 v. Londen n. Amsterdam. Arnoudspolder, 8 v. Lissabon te Antw. verw. Ary Scheffer, 5 v. Antweipen te Malmö. Amd. Courbet, 6 v. Solvesborg n. Londen. Adm. Nelson, 6 v. Karlskrona n. Londen. Algarve. 7 v. Foynes te Swansea verwacht. Ariel, pass. 6 Vlissingen n. Londen. Auriga, 5 v. Horsens n. Walkom. Anna b. 6 v. Terneuzen te Rotterdam. Beekbergen, pass. 6 Gibraltar n. Zeebrugge. Bergsingel, 8 v. Mesant te Zaandam verw. Bestevaer, 6 v. Rotterdam n. Wisbech. Bree Helle, 5 v Rotterdam n. Londen. Brem, 5 v. Rotterdam Oporto. Banka. verm. 6 v. Dord- n. Hamburg. Birmingham. 6 v. Harlir.gen n. Goole. Claes Compaen, 8 te Manchester. Coolhaven, 5 v. Duinkerken te Casablanca. Coolsingel. 8 v. Mesane te Amsterdam verw. Cornelia b I, 5 v. Oskarshsmn te Huil. Corrle b, 5 v. Duisburg te Dordrecht. Casana, 5 te Rotterdam Confiance, 6 v. Swansea n. Rotterdam en A dam Draco, 5 te Rijeka. Da Capo, 6 v. Antwerpen te Vlaardingen. Dlligentia, 6 v. R'dam n. Harburg. Driebergen, vertr. 6 v. Patenieml n. Cardiff. Cinderella, 5 v. Duinkerken te Rotterdam. Delta, 5 v. Ipswieh te Rotterdam. Domburgh, 5 v. Rotterdam n. Londen. Draka, 5 v. Rotterdam r. IJmuiden. Duiveland, 5 v. Newcastle te Rotterdam. Duurt, 6 v. Dordrecht te Rotterdam. Diana. 6 te Vlissingen. Dinkel, pass. 6 Vlissingen n. Brussel. Eibergen. 5 v. Savona n. Ponza. Frans Bohmer, 6 v. Rouen te Duinkerken. Ferocia, v. Ipswich te Vlaardingen. Eminent, 5 v. Delfzijl n. Oslo. Erkalin, 5 v. Rotterdam n. Poole. Escaut, 6 v. Southampton te Rotterdam. Fen, pass. 6 Vlissingen n Londen. Gaasterland, 6 op Tyne. Sramsbergen, 6 v. Avonmouth te Swansea verw. Hondsboseh, 5 v. Rotterdam n. Londen. Hermes, 8 v. Montevideo te Londen verw. Ilias, 5 v. Patras n. Volos. Ida Jacoba. 6 v. Teignmouth n. Genua. Jaba, 5 v. Schiedam te Oslo. Jan Kreumer. 6 v. Liverpool te Port Talbot. Jo, 5 v. Whitehaven n. Donegal. loost, 6 v. Zaandam te Rotterdam. Jakob Oorburg. pass 6 Scilly's n. Manchester. Joriex I, 6 v. Antw. te Vlissingen. Keyser, 5 v. Goole n. Svendsborg. Koningshaven. 5 v. Belfast n. Brest. Kortenaer, 6 bij Casqu°ts n. Esbjerg. Leendert b. 5 v. Siockhoim n. Kopenhagen. Lydia, 6 v. Paskalavik n. Oxelosund. Liberte, 5 v. Rotterdam n. Norrkoping. Larix, 5 Brunsbüttel repass, n. Zaandam. Marjan, 5 te Munkedal. Meres N, 5 v. Rotterdam te Lissabon. Merwehaven, 6 v. RoscofJ te Casablanca ver.v. Mintaka N, 6 v. Port Lyautey te Nantes. Mirach N. 5 v. Bordeaux te Nantes. Muphrid N. pass. 5 Gotland n. Limerick. Marie Christine, 6 Met.hi: verw. May Mere. 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Merak. 6 Amsterdam verwacht. Midsland. 6 v. Grangemouth n. Rotterdam. Madjoe, 5 v. Vlaardingen te Rotterdam. May Mere, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nassauhaven, 6 v Kopenragen te Gothenburg. Nieuwland. 5 v. Rotterdam n. Leith. Noach, 5 v. Rotterdam n Liverpool. Nyenburgh, 6 v. Paskalvik te Rotterdam. Nanny, 6 v. Amsterdam n. IJmuiden. Nato, 6 v. Vlissingen n. Plymouth. Noach. pass. 6 Noordhlnder n. Liverpool. Omlandia, 5 v. Casablanca te Sete. Ponto, 3 te Mantyluoto. Ponza, 4 te Domsjo. Plato, 6 te Rotterdam n. Amsterdam. Psseholl. 6 v. Boston te Struer verw. Poortvliet, 5 v. Rostock te Wismar. Paraat, 6 v. Great Yarmouth te Rotterdam. Phidias. 6 70 m. W. ell Zante n. R'dam. Rapid. 6 Brunsbüttel n. Vigeholm. Rema, 6 bij Westhinder n. Antwerpen. Rema. 8 v. Dover n. Antwerpen. Result. 6 v. Rotterdam n Port Talbot. Rijnhaven, vertr. 6 v. Duinkerken n. Casablanca Servus. 5 v. Amsterdam n. Antwerpen. Betas, o7 v. Oporto te Antwerpen verw. Roes. 6 te Newhaven. Statensingel, pass. 6 Brunsbüttel n. Kopenhagen Slan, 5 v. Delfzlil te Rotterdam. Servus. pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. SDaarnestroom, 6 v. Fowey te Amsterdam. Start. 6 v. Vlaardingen te Vlissingen. Taurus, vertr. 6 v. Rotterdam n. Londen. Trude. 5 v. Rotterdam n. Odense. Theodora. 6 v. Rotterdam te Middlesbro verw. Trito. 6 v. Dnbli te Belfast. Faormlna. 6 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Virgo, 6 v. Odense n. Nakskov. Vesta. verm. 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Westkust. 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Westersingel, pass. 6 Brunsbüttel n. AJtus. WIeboId Bohmer, 6 Rouen verwacht. Wim, 5 v. Gent n. Stockholm.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13