Molotov dringt aan op vredesverdrag Kamermeerderheid gesteld op belastingverlaging in 1955 j Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De sterke ouden Mendès-France komt voor hete vuren te staan in Parijs P.v.d.A. wil wachten tot 1956 Russische reactie op Londense besluiten Terugtrekking bezettingstroepen en algemene verkiezingen voorgesteld Doodstraf geëist tegen de „slager" van Parijs Scherpe critiek op de Belgische legerleiding Het woord is aan Tito voldaan over het accoord inzake Triëst Beslissing moet vóór December vallen 69e JAARGANG No 76 DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Een dode bij autobotsing op de afsluitdijk Gemeentepersoneel van Zandvoort krijgt zes percent meer Van 220.000 gedeporteerden zijn slechts 22.000 teruggekeerd Werkloze Japanners melden zich voor het leger Tumult in Italiaanse Senaat Socialisten halen „steen des aanstoots" in Kamer Wèerrapport 298e JAARGANG No 230 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman NIET ALLEEN worden de mensen steeds oud'er, maar velen handhaven daarbij bo vendien tot op vroeger-ongekende leeftijd lichamelijke en geestelijke krachten. Dit valt natuurlijk in het bijzonder op bij staatslieden, die hoge posten, bekleden die aan geen ambtelijke leeftijdsgrens gebon den zijn en bij litteratoren en scheppende kunstenaars. Churchill, die de volgende maand tachtig moet worden en de Duitse bondskanselier Konrad Adenauer, die niet veel jonger is, trekken door stoer uithou dingsvermogen wel de grootste aandacht. Maar met niet minder recht worden in de N.R.C. de daden erkend van de auteurs Thomas Mann en John Cowper Powys, die „boek na boek blijven schrijven en men kan, als men ze leest, niet zeggen dat. deze grijsaards aan vormende kracht, aan vir tuositeit hebben verloren. Bertrand Russell ontdekt, over de tachtig, na een leven van philosoferen. dat het hem ook niet mangelt aan verteltalent. En wanneer de E.D.G. in de Franse Kamer moet getorpedeerd wor den, haalt men de stokoude Herriot, die nog alle registers van zijn welsprekendheid weet open te zetten. De oude Gide, de oude Croce, de oude Léautaud, de pasgestorven Jacinto Benavente, oud 88 jaar, Kmut Ham sun, die over de negentig werd, Santayana en Meinecke, die vlak voor hun dood nog publiceerden. Frank Lloyd Wright, Kubin, Matisse en de oudsten van allemaal: Sibe lius en Alfred North Whitehead. De negen tigjarigen zeggen: nu nog eens tachtig zijn." Deze korte opsomming is al indrukwek kend. Als men overweegt dat op minder verheven niveau van levensarbeid zich hetzelfde verschijnsel in niet minder mate doet gelden, wordt de indruk nog ten zeer ste versterkt. Want daarmee is het een sociaal verschijnsel, dat enerzijds voor jon geren het nadeel brengt dat zij later aan de beurt dreigen te komen en zeker langer de mededinging van oudere generaties het hoofd hebben te bieden, en dat anderzijds veel ouderen doet protesteren tegen de in zoveel levenstaken gebruikelijke pension- nering als men 65 is. Daar is op deze plaats al eerder over geschreven. Wie poogt het verschijnsel van verlengde leeftijd met ver lengde levenskracht te verklaren moet wel tot verscheidene redenen komen. De schrij ver in de N.R.C. citeert een psycholoog, die betoogd heeft dat de mensen van vandaag hun eigenlijke leven niet leven en dat zij vermoedelijk daarom heel lang jong zullen blijven. Volgens die psycholoog valt er in hun leven niets voor: een merkwaardige uitspraak in een tijdvak als het huidige. Maar hij betoogt dat juist die vervaarlijke gebeurtenissen in de wereldpolitiek, in oorlog en crises het persoonlijk leven van de mensen zozeer hebben overschaduwd dat zij hun eigenlijke bestaan hebben ver zuimd. Mijn Rotterdamse collega noemt dit een uitleg, maar betwijfelt of hij de mees ten bevallen zal. Hijzelf houdt het liever op een andere verklaring, die zegt dat de mensen zo lang jong blijven omdat hetgeen zij beleefd hebben en nog beleven hen geestelijk en lichamelijk heeft gestaald. Mij lijkt dit juist voorzover het schok kende gebeurtenissen betreft. Men wordt daar niet zo licht meer door ontsteld. Men is daar inderdaad, veel meer dan vroegere generaties, op voorbereid door hetgeen zich in de laatste veertig jaar in vervaarlijke trant heeft afgespeeld. Maar er zit tóch m.i. ook iets in de verklaring van die psy choloog: een onbevredigdheid ten aanzien van het persoonlijk leven, van het persoon lijk aandeel in het leven der volken, die geleid heeft tot een jacht op afleiding van de oppervlakkige soort zoals nooit tevoren heeft bestaan. De enkele term „record- jacht" kan als enkel voorbeeld volstaan. Wat komt het er op aan of iemand een seconde korter over de vijftienhonderd meter loopt of een tiende seconde minder over de honderd. Er zijn overigens meer redenen van gans andere en eenvoudiger aard, die behoud van vitaliteit op hoge leeftijd verklaren. Waarbij men dient te bedenken dat de ver lenging van de gemiddelde mensenleeftijd zich geleidelijk voltrokken heeft over een nu al langdurige periode. Meer lichaams beweging, beter hygiëne, ontwikkeling van de geneeskunst door succesrijke bestrijding van vroeger fatale ziekten hebben de mens ook steeds sterker het besef gegeven, dat zijn levenstijd niet meer zo beperkt en niet meer zo onzeker is als vroeger. Misschien heeft vooral dit besef van groter mogelijk heden de levenskracht beïnvloed: men ziet het einde verder van zich verwijderd en stelt daar zijn gedachten en in menig geval zijn voornemens, zijn plannen, zijn ganse vooruitzicht op in. Maar wat zal men gaan doen ten aanzien van zovelen, die men dwingt tot pension nering op een leeftijd waarop zij geenszins vermoeid zijn en hun arbeid juist op grond van verworven kennis en ervaring nog zo nuttig kan zijn? Het vraagstuk wordt in derdaad steeds urgenter. R. P. Een der directeuren van Gerzons Mode magazijnen N.V., de heer C. Marx, is bij een auto-ongeluk op de afsluitdijk om het leven gekomen. De heer Marx was Dinsdagavond met zijn auto van Amsterdam op weg naar Groningen. Op de afsluitdijk, ter hoogte van Zurich, is hij met zijn wagen tegen een tankauto met aanhangwagen gebotst. De heer Marx was 41 jaar. Totale kosten 54 mille B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel te verhogen met zes percent, ingevolge de nieuwe Rijksregeling, met ingang van de eerste dag van de loon- week, waarin 1 October viel. Met deze salarisherziening zal een bedrag van en- geveer f 54.000 gemoeid zijn. Een hogere uitkering van het Gemeentefonds en een herziening van de normen der rijksvergoe ding in politiekosten, ter compensatie van deze meerdere uitgaven, wordt door het college verwacht. BERLIJN, 7 October (ANP/Reuter) Zoals te verwachten viel is de Sovjet-Unie gekomen met een reactie op de resultaten der Londense conferentie. Zij heeft haar minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, tijdens een herdenkingsplechtigheid in Oost-Berlijn ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Oost-Duitse Volks republiek een rede laten uitspreken, waarin een voorstel tot een viermogendheden- conferentie over Duitsland was verwerkt. Tevens liet Molotov de Russische bereidheid om de bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken, doorschemeren en legde hij de nadruk op de Russische wens om opnieuw te spreken over algemene verkiezingen voor geheel Duitsland en een daaropvolgende vereniging der twee Duitse helften. Molotov wees op het feit, dat de betrekkingen tussen de grote mogendheden de laat ste tijd beter zijn geworden en drong aan op een vredesverdrag der vroegere bondge noten met Duitsland op de basis van het nog steeds geldende verdrag van Potsdam. Hij achtte de bewapening van West-Duitsland een gevaar voor de vrede in Europa en een hindernis voor de hereniging van Duitsland. „De gevolgen van opneming van West-Duitsland in een militair blok zullen gevaarlijk zijn", zo zeide hij. Indien de plannen van Londen verwezen lijkt worden en West-Duitsland in „aggres- sieve militaire blokken" wordt opgenomen, is hereniging van Duitsland onmogelijk. De gevolgen voor de vrede van Europa zullen gevaarlijk zijn. Een herbewapend Duitsland zal een gevaar voor de vrede in Europa worden, aldus de Russische minister. Rusland, zo zeide hij, verwerpt niet alleen de EVG, maar ook de andere plan nen van dat soort, ongeacht hoe deze zijn gecamoufleerd. De mislukking van het Molotöv Europese-legerplan heeft toenadering tus sen de standpunten van'de vier gróte mo gendheden ten aanzien van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland mogelijk gemaakt. De Sovjet-Unie is bereid de voorsteilen van deelnemers van de West-Berlijnse confe rentie voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland opnieuw te bespreken. Molotov deed opnieuw het voorstel tot een Europees veiligheidssysteem met inbe grip van de Sovjet-Unie. (Reuter) Onder de huidige omstandig heden, aldus Molotov, is een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland „van bij zonder groot belang". Deze zou betrekking moeten hebben op de vorming van organen voor geheel Duitsland, de uitwisseling van delegaties en de economische en culturele situatie. „West-Duitse herbewapening is ook in strijd met de Russische voorstellen tot ver mindering der bewapening," zo zeide Molo tov. De Russische minister heeft naar de opvatting van politieke kringen in Bonn nog duidelijker dan tijdens de Berlijnse conferentie te verstaan gegeven, dat de Sovjet-Unie vooreerst een in twee helften verdeeld, neutraal en gecontroleerd Duits land wenst. PARIJS (Reuter) De openbare aan klager, majoor Jean Flicouteaux, heeft tegen ex-generaal Karl Oberg en diens voornaamste medewerker, ex-kolonel Hel- muth Knochen van de S.S., de doodstraf geëist, wegens het begaan van oorlogsmis daden. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als ,.De slager van Parijs" werd verantwoor delijk gesteld voor de deportage van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn terugge keerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen van hun verblijf in Duitse gevangenissen en con centratiekampen. De ex-generaal, die oor spronkelijk handelsreiziger in sigaren te Hamburg was, klom in de oorlog op tot hoogste politiechef van de Duitsers in Frankrijk. Hij is thans 58 jaar. Zijn verdedigers hebben alle juridische middelen gebruikt om uitstel van het pro ces te verkrijgen. Toen de openbare behan deling tenslotte in Februari begon, moest vrijwel onmiddellijk na de aanvang order worden gegeven de zaak opnieuw te behan delen, omdat de president van het militaire hof Oberg in een ogenblik van onbedacht zaamheid „oorlogsmisdadiger" had ge noemd. Het nieuwe proces begon 13 Sep tember. De openbai-e aanklager verklaarde: „Wij willen ons niet wreken op een groot volk, dat in de voorhoede van onze gemeen schappelijke beschaving blijft. Wij zijn hier om deze gemeenschappelijke beschaving te verdedigen." De majoor voegde hieraan toe, dat Pierre Taittinger, die tijdens de oorlog voorzitter van de Parijse gemeenteraad was, Oberg „De schrik van Parijs" had genoemd: „Een vlees geworden bruut, die niets begreep en nooit probeerde iets te begrijpen." Oberg en Knochen voerden tot hun verdediging aan, dat zij op persoonlijke bevelen van Hitier en op instructies van het hoofd der S.S., Himmler, hadden gehandeld. Geen verrassing In politieke kringen in Bonn is men geenszins verrast door het feit, dat Molotov aan de vooravond van het Bondsdagdebat over de internationale situatie met voor stellen voor een oplossing van het Duitse probleem voor het voetlicht getreden is. In het door Molotov ontvouwde plan voor een Duitse regeling meent men in politieke kringen in Bonn de reeds in Ber- li.in duidelijk geworden toeleg der Sovjet- Unie te herkennen om tot een oplossing te geraken, die vooreerst de beide Duitse staten zou laten voortbestaan, doch die tot iedere prijs een inschakeling van West- Duitsland in een militair bondgenootschap van het Westen zou voorkomen. Molotov heeft zich daartoe bereid ver klaard tot een wederzijdse terugtrekking van de bezettingstroepen „met uitzondering van enkele streng begrensde contingenten." Dit is hetzelfde voorstel, dat in Berlijn reeds door de Westelijke geallieerden van de hand is gewezen. Deze gedachte heeft overigens ook in West-Duitsland aanhan gers en zij is hier jaren geleden reeds be pleit door de liberalen. Nieuw in het Russische plan is, dat een zodanige regeling niet meer verbonden zou behoeven te worden aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland. In Bonn rekent men er op, dat de voor stellen van Molotov meer dan de teksten van de Londense besluiten de toon van de Donderdag in de Bondsdag te houden de batten zullen bepalen. De wens van een krachtiger Duitse activiteit in de richting van een nationale eenheid is reeds aan de vooravond van dit debat door de meeste, partijen geuit. In het bijzonder de socialistische opposi tie, die reeds voor de bijeenkomst van het parlement heeft te verstaan gegeven, dat zij in haar eis van besprekingen met de Russen zal volharden, zal in de Russische pogingen om het gesprek over Duitsland weer op gang te brengen een aanleiding te meer daartoe zien. Ook van liberale zijde is de laatste tijd steeds meer neiging ge bleken om tot nieuwe pogingen over te gaan om contact met de Russen te leggen. Daarentegen is er nauwelijks twijfel aan of de Christelijke partij zal de Russische geste bestempelen als louter een poging tot het stichten van verwarring en zal willen vasthouden aan de these, dat de Westelijke plannen tot volledige uitvoering moeten zijn gekomen vooraleer besprekingen met de Sovjet-Unie kunnen worden aanvaard. In Bonn ziet men achter de Russische plan nen de toeleg om de Amerikanen geheel en al uit te schakelen van de West-Europese zaken. (Van onze correspondent in Brussel) De oppositie in België roert zich be halve in het geschil met de regering over de indexcijfers voor het levensonderhoud ook in zake de militaire politiek. De voorzitter van de Christelijke Vólkspartij, Theo Lefèvre, heeft een voor de regering zeer beledigende verklaring afgelegd. Hij beweert dat tijdens de NAVO-manoeuvre „Battle Royal" in Duitsland het Belgische leger volkomen gedesorganiseerd was, dat er transportmiddelen ontbraken om de Belgische troepen te vervoeren en dat het leger in geval van aggressie niet in staat zou zijn zich te verzetten. De minister van Defensie, de socialist Anton Spinoy, heeft hierop een artikel aan alle Belgische couranten gezonden .waarin wordt gezegd dat de geallieerde autoriteiten vol lof. waren over de presta ties van het Belgische leger. Lefèvre zei daarop dat zijn critiek niet de prestatie van de Belgische soldaat gold, maar de chaos in de legerleiding, het ge brek aan transportmiddelen en chauffeurs, het feit dat de vlieguren van de piloten drastisch werden beperkt enzovoort. Deze desorganisatie is, volgens Lefèvre, het ge volg van de te haastig doorgevoerde ver mindering van de dienstplicht van 21 tot 18 maanden, waardoor het overal aan ge schoolde militairen ontbreekt. Overigens waren de gelukwensen van de NAVO-chef na manoeuvres niet meer dan een forma liteit. TOKIO (Reuter) Voor 23.000 vaca tures bij de Japanse lucht-, zee- en land strijdkrachten zijn ruim 80.000 sollicitaties binnengekomen. De luchtmacht was het meest gezocht, met dertien sollicitanten voor elke post. Daarna volgden de marine met acht en de landmacht met twee voor elke vacature. Men wijt het grote aantal sollicitanten aan de werkloosheid. Vorige week maakte het ministerie van Arbeid be kend, dat er in Juli 640.000 werklozen in Japan waren, I DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Pythagoras Stort geen reukwateren op de zetels der regeerders; zij beneve len de hersenen. De KVP heeft er bezwaar tegen dat pas in 1956 tot belastingverlaging zal worden overgegaan. Spoediger invoering is geboden, aldus zei prof. Romme gisteren in de Tweede Kamer. Hij maakte overwegend bezwaar tegen verlenging van een deel van de extra-vennootschapsbelasting omdat daarmede willekeurig inbreuk zou worden gemaakt op de afspraak in 1951 tussen Kamer en regering, volgens welke die extra belasting slechts vier jaar zou duren. Prof. Romme vroeg de regering met klem af te zien van de verlenging. Bijzondere omstandigheden zijn er niet om de afspraak niet na te komen. Ofschoon het eigenlijke financiële debat in de Tweede Kamer pas op 9 November begint bij de behandeling van de begroung van Financiën, is er dus bij de algemene politieke beschouwingen toch al het een en ander over de belastingen gezegd. M r. Burger (P.v.d.A.) is een tegenstander van belastingverlaging in 1955. Als men waarlijk de sociale en culturele verheffing van het volk nastreeft, zo zei hij, dan kun nen de kosten daarvan niet worden bestre den uit belastingverlaging. Belastingver laging in 1955 is volgens prof. Romme ech ter wèl te verenigen met de sociale en cul turele voorzieningen. Ook de heer Schou ten (AR)) zei teleurgesteld te zijn dat de regering pas in 1956 de belastingen wil ver lagen. Hij achtte verlaging van de inkom sten- en loonbelasting dringend geboden. Een verlenging van een gedeelte van de extra-vennootschapsbelasting moet wor den beoordeeld in het geheel van de belas tingplannen. De heer We Iter (KNP) vond het eveneens moeilijk aanvaardbaar BELGRADO (Reuter) President Tito heeft in een rede te Serajewo gezegd, dat Joegoslavië voldaan is over het accoord over Triëst, hoewel 't hierbij „offers" heeft gebracht. Tito dankte president Eisenhower voor de „grote moeite", die hij zich voor het bereiken van een overeenkomst heeft getroost. De linkse partijen in de Italiaanse Senaat schuldigen de regering er van de Grond wet te hebben geschonden door in te stem men met de overeenkomst over Triëst, al vorens het parlement te raadplegen. Zij verweten de na-oorlogse regeringen, dat haar politiek „blinde slavernij aan Washing ton" betekende. Een neofascist zeide: „Onze permanente vijand Groot-Brittannië is de leider van de Westelijke politiek die Italië verlies op verlies en vernedering op ver nedering heeft toegebracht." Op een gegeven ogenblik ontstond er een luid tumult, toen communisten en neo-fas- cisten elkaar voor „ven-ader", „slaaf van hei Kremlin" en dergelijke uitscholden. Op het hoofdkwartier van de neofascisten te Rome hing korte tijd een zwartomzoom- de vlag halfstok uit, ten teken van rouw. Brandweerlieden haalden de vlag neer, daar deze provocerend geacht werd. Een groot aantal politiemannen werd rondom de gebouwen van het neofascistische hoofd kwartier geplaatst. De Britse premier Churchill, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en zijn Britse collega Eden hebben gelukstelegrammen naar Rome en Bel grado gestuurd. 88888888853 Tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika, heeft Prins Bernhard in de „Publieke Tuin" bij de Kunstgalerij te Kaapstad een standbeeld onthuld van Maria de la Quellerie. Na de onthulling legde de Prins een krans bij het standbeeld, waarbij hij werd geassisteerd door luitenant-ter-zee eerste klasse A. F. Eibers. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Het Franse kabinet heeft premier Mendès-France ge machtigd bij de komende behandeling van de overeenkomst van Londen in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie te stellen „als hij zulks tijdens het debat nodig acht". Het kabinet heeft Mendès-France gedankt voor zijn werk tijdens de Londense conferentie. Mendès-France heeft aan de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hij voorne mens is het parlement voor het einde van November te vragen de Londense overeen komsten te bekrachtigen. In antwoord op de vraag wat er zou gebeuren als de Na tionale Vei'gadering de accoorden van Londen niet zou bekrachtigen, zeide de premier dat dan het grote gevaar bestaat, dat de Verenigde Staten West-Duitsland zullen bewapenen en zich uit Europa terug trekken. Mendès-France meende, dat de jongste Russische ontwapeningsvoorstellen schij nen te wijzen op een kleine verandering in de houding der Russen, maar geen reden vormen om de bekrachtiging van de Lon dense overeenkomsten uit te stellen. Aan het einde van de commissievergade ring, waarop de premier vele vragen wer den gesteld, was de indruk in de wandel gangen, dat Mendès-France het moeilijk zal hebben bij het rechtvaardigen van zijn optreden te Londen, maar dat hij tenslotte de steun van het parlement zal krijgen. De premier heeft er op gewezen, dat de Europese organisatie niet alleen de verde diging ten doel heeft, maar zich ook met economische, sociale en politieke kwesties zal bezighouden, waardoor zij een grote rol kon spelen bij een Europese opbouw, die op de vrede gericht is. Het Saarvraagstuk kon in Londen niet behandeld worden, maar zou worden ge regeld voor de ondertekening van de overeenkomsten. Aan de Franse delegatie te Londen was in overweging gegeven de kwestie op te lossen binnen een politieke gemeenschap. De premier zou daarentegen de Brusselse groep willen inschakelen. Op 20 October zal hij daarover met bondskan selier Adenauer in Parijs een onderhoud hebben. Deskundigen van de veertien leden van de N.A.V.O. en vertegenwoordigers van West-Duitsland hebben voor het eerst, on der voorzitterschap van lord Ismay, ver gaderd om de juridische en technische voorwaarden op te stellen voor Duitslands toetreding tot de N.A.V.O. De Duitse dele gatie stond onder leiding van Hasso von Etzdorf. De Turkse premier, die thans met zijn minister van Buitenlandse Zaken, een of ficieel bezoek aan West-Duitsland brengt, heeft tegenover Adenauer verklaard, dat Turkije West-Duitslands toetreding tot de N.A.V.O. zal steunen. op belastingverlaging te wachten tot 1956. De heer Tilanus (CHU) bleek evenzeer teleurgesteld. Er is dus een grote meerder heid in de Kamer die aandringt op ver laging van de belastingen reeds in de loop van 1955. Alle sprekers kwamen gisteren weer op voor de „vergeten groepen" die de dupe zijn bij iedere loonsverhoging. Prof. Romme bepleitte een verhoging van de kinderbij slag met meer dan 6 percent. Hij wil ook de middengroepen meer dan zes percent toegekend zien om een deel van de achter stand wat in te halen. Laat de regering het voorbeeld geven voor het rijkspersoneel en bet bedrijfsleven vergunnen hetzelfde te doen, zei hij. Voorts klaagde prof. Romme over het kwistig gebruik van de ministers van het „onaanvaardbaar" om daarmede wensen van de Kamer de hals om te draaien. Vandaag antwoordt minister-president dr. Drees op de diverse opmerkingen. Over het mandement hoeft hij niets te zeggen. Daar staat de regering buiten. In het kabi net is het verschijnen van het mandement geen beletsel gebleken voor samenwerking tussen personen van verschillende levens overtuiging (Men zie ook pagina 3) Sukarno's tweede huwelijk DJAKARTA (United Press) Het par lement heeft de regering vandaag verzocht haar standpunt cp te helderen ten aanzien van het huwen van een tweede vrouw door president Sukarno. Te zelfder tijd heeft de deining over dat huwelijk de eerste scheuring teweeg ge bracht in de een jaar oude coalitie tussen de regerende nationalistische partij en de Indonesische communistische partij. Een vrouwelijk lid van de socialistische parle- mentsfractie diende formeel een verzoek in dat de regering het parlement vertelt wat zij van het huwelijk van Sukarno denkt. Vervolgens nam het parlement een pe titie op van leidsters der Indonesische vrouwenbeweging, die wensen dat een wet ingevoerd wordt, welke de Mohammedaan se mannen hun traditionele recht meer dan één vrouw te nemen, ontneemt. De communisten stelden voor het debat over deze petitie uit te stellen. Maar de nationalisten van premier Sastroamidjojo stemden met de Mohammedaanse partij mee ten gunste van onmiddellijke discus sie. Dit debat zal wellicht hedenavond plaats vinden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- .5 tl VS V y toestand So c fC ïx geheel bew. N 6 geheel bew. N 2 geheel bew. NNO 2 zwaar bew. NNO 11 onbewolkt W 4 regen NNW 17 regenbui WNW onbewolkt W regen Z licht bew. NW zwaar bew. NNW nevel WNW regen NO Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome geheel bew. ZZW regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. regenbui half bew. licht bew. WNW W N NNW W WZW zzo 4) aef- 5 6 6 8 5 11 9 5 13 12 14 1 7 SS fee O 2 c 0 0 0 0 0 9 4 0 1 0,5 0 5 5 8 13 24 4 26 8 6 0 10 12 6 16 16 0 Neerslag laatste 24 uur »xwxccomx<or<«x<jxx*io*x kkxxxxi "mvviwc 3 IETS KOUDER 3 Verwachting, medegedeeld door het 3 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Morgen licht tot half bewolkt en droog. Iets kouder. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Ooste lijke richtingen, later veranderlijke wind. 8 October Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur. Maan op 16.11 uur, onder 1.46 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 October Hoog water: 11.16 en 23 54 uur. Laag water- R 18 en 18 53 uur. Vrydag 8 October Hoog water: 12.34 en uur. Laag water: 7.54 en 20.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1