JACKETS Wenselijkheid van gesprek met Moskou in Bonn omstreden Wereldnieuws Mendès-France richt zich rechtstreeks tot publiek Duitse industrie gereed haar vleugels uit te slaan Maagklachten BICAAPANSÖV PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Met een beeldroman of via de radio om de mensen te interesseren De radio geeft Vrijdag Roermagnaten haken naar de vrijheid Frankfurter Allgemeine steunt Dehler „Ancient order of Foresters" actief TocU ió Uet zo DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 2 Leii nieuwe wereld gaat voor U open Illegale grensoverschrijding Spaanse verstekelingen op Nederlands schip Kennemer afdeling dit jaar heropgericht Chef van marinewerkplaats nam materiaal weg KUNST STUKJE (Van onze correspondent in Parijs) Een der vele eigenschappen, waardoor Mendès-France zich van zijn talrijke voor gangers onderscheidt, is zijn bewuste stre ven bij de massa belangstelling voor de pu blieke zaak te kweken. Hij geeft zich alle moeite het publiek onmiddellijk deelgenoot te maken van zijn ervaringen, verwachtin gen en teleurstellingen, die hij als rege ringsleider ondervindt. Hij heeft het stem pel van een nieuwe frisse stijl op zijn be leid gedrukt en hij bedient zioh van alle middelen, van de moderne techniek. Een voorbeeld van deze werkwijze zijn de we kelijkse radio-praatjes op Zateixiagavond, die uitmunten door helderheid, menselijke warmte en eenvoud, zonder toch in die gemoedelijke oppervlakkigheid te verval len van zo vele andere hooggezetenen, die eens' afdalen tot de menigte. Een tweede voorbeeld is een brochure, die de regering heeft uitgegeven over haar economisch hervormingsplan. Het boekje is populair geschreven in de goede zin van het woord. Allerlei fundamentele econo mische vraagstukken worden klaar en een voudig uiteengezet. De publicist en lid van de economische raad Alfred Sauvy heeft een smakelijk verhaal geschreven met aar dige plaatjes enigszins in de trant van de bekende beeldromans. De veelversmade „strip" in dienst van de economische volks voorlichting. Sauvy heeft zijn relaas gegoten in de vorm van een aantal gesprekken, die hij met de denkbeeldige woordvoerders van de verschillende sociale belangengroepen heeft gehad. Zoals gemeenlijk geschiedt, geeft ieder een ander de schuld van de slechte gang van zaken. De stedeling beklaagt zich over het egoïsme van de boer, die zijn belastingen niet betaalt. De boer beschul digt de ambtenaren, die met nietsdoen op de gemeenschap parasiteren. De ambtenaar scheldt op de zakenlieden, die de wetten ontduiken en de zakenlieden tenslotte op het publiek, dat hun zorgen met begrijpen wil. Waarom? Sa my vat al die grieven tezamen en geeft tenslotte een duidelijk antwoord op de vraag, waarom in Frankrijk alles zo veel slechter gaat dan in andere landen. Hij zet uiteen dat het nationale vermo gen sedert Lodewijk XVI nauwelijks ge stegen is, terwijl op alle gebieden de kos ten van het onderhoud van individu en gemeenschap zo veel hoger zijn geworden. Sedert 1929 zijn de defensielasten van vier tot twaalf percent gestegen. Modernisatie is een der wegen, waar langs de productie opgevoerd kan worden. Frankrijk komt op dat gebied bij andere landen ver achteraan. In 1933 bouwden de Duitsers 450.000 nieuwe huizen per jaar en de Fransen niet meer dan 100.000. En door een gebrekkige uitrusting, verzorging ADVERTENTIE TEDDY GEVOERDE met bontkraag vanaf 6 jaar 24.75 Herenmaten 48.65. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord l HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. (12.30— 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 —12.40 Wij vrouwen van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Platen. 14,50 Idem. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor ae zieken 17.00 Voor de jeugd. 17.15' Kinderkoor. 17.40 Pianovoordracht. 18.00 Wetenschap en leven, causerie. 18.10 Hammondorgel. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding. Verklaring en toelichting, waarin op genomen: 1. de rehabilitatie-uitkeringen aan Indische oorlogsslachtoffers. 2. (19.20) emi gratiepraatje. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Amusementsmuziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Politiek forum. 21.50 Luchlmachlkapel. 22.10 De Christen en de Wereld, causerie. 22.25 Kamerorkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Metropole Orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voordracht. 14.20 Kamermuziek. 14.50 Ge varieerd programma. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten 18.20 Dansmuziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Portretten en hun achtergronden, causerie. 19.40 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht. 20.30 Europa een. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Le Favorita, opera. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Strijk orkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Romantiek in muziek. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten. 20.32 Weeroverzicht. 20.35 Film t.g.v. 35- jarig bestaan van de K.L.M.. 21.00 Interview. 21.10 Instrumentaal sextet. 21.55 Einde. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.15 en 15.30 Platen. 16.02 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.20 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 In ternationale radio-universiteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen Let zien. (Op 224 en 75 m.). en voorlichting is ook de Franse landbouw ver achterop geraakt. Een Franse koe geeft per jaar 1740 liter melk tegen ruim de dub bele hoeveelheid 3700 liter die haar Nederlandse soortgenote levert. Drie wegen Drie wegen liggen er voor ons open, zo geeft de regering aan. om onze achterstand in te halen. De staat kan de leiding op zich nemen, maar dan moeten we op elke meter een gendarme opstellen. We kunnen ook het particuliere initiatief volledige vrijheid geven. Maar dat betekent dat de kleintjes en de zwakken onder de voet worden ge lopen. Behalve onmenselijk zou dat ook op den duur ondoelmatig blijken. De beste oplossing is: „reconversie", een der wachtwoorden uit het economisch plan van Mendès-France. De staat beveelt niet, maar helpt. De productie stelt zich niet langer in op het verleden met alle moge lijke beschermende maatregelen tegen de buitenlandse mededinging, maar richt zich naar de toekomst. Ondernemingen die niet mee kunnen komen, moeten niet meer kunstmatig door de overheid in leven wor den gehouden. Ze hebben geen recht meer op subsidie en moeten worden omgezet aan de hand van de behoeften, waarvan de be oordeling aan de staat wordt overgelaten. Bij die reconversie, biedt de overheid dan de helpende financiële hand. Volgens de regering is de tijd nu rijp en gunstig voor deze grote en dringende operatie. Dank zij het einde van de oor log in Indochina kunnen er fondsen op de Defensie worden uitgespaaYd, die aan de economische hervorming besteed zullen worden. Alle landen hebben, zo besluit dan deze behartigenswaardige uiteenzetting hun momenten van nationale inzinking gekend. Verontrustend is in ons geval alleen dat onze depressie-periode zo langdurig is. De Fransen moeten ophouden over de goede oude tijd te treuren. Het hangt uitsluitend van ons zelf- af of die goede tijd nu niet voor ons zal lig gen. ADVERTENTIE op onze 250 Modelkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting WONINGINRICHTING BEVERWIJK Ontslag van rechtsvervolging voor tnr. Wolthuis De kantom-echter te Enschedé heeft mr. A. Wolthuis te Groningen, een der voormannen van de Nieuw Europese Sociale Beweging, die terecht heeft gestaan wegens illegale grensoverschrijding, van rechtsvervolging ontslagen. De ambtenaar van het O. M. had veertien dagen geleden een boete van f30 geëist. Mr. W. werd ervan verdacht dat hij op 30 Mei illegaal in de gemeente Losser de grens zou hebben overschreden. Hij was, naar hij veertien dagen geleden op de zitting van de Enschedese kantonrechter verklaarde, op weg naar Denemarken om een erfeniskwes tie te regelen wegens het overlijden van zijn moeder. Vandaar had hij zich naar Zweden begeven, waar het hoofdbestuur van de Nieuw Europese Sociale Beweging is ge vestigd. Hij zei dat hij wel gedwongen was de grens illegaal te overschrijden omdat hem zijn pas poort was afgenomen. BONN. (ANP). Vermoedelijk zal de opening van een eigen Duits luchtverkeer door de „Lufthansa" het eerste zichtbare teken zijn van de overdracht van souverei- ne bevoegdheden öp de West-Duitse rege ring. De „Lufthansa" heeft vier Ameri kaanse vliegtuigen besteld, doch deze kon den wegens de vertraging in de verlening van souvere'ne rechten aan de bondsrepu bliek niet geleverd worden. Men rekent ei- vast op, dat de „Lufthansa" spoedig zal starten, zij het op bescheiden schaal. De vraag of Duitsland zelf vliegtuigen voor de burgerluchtvaart mag bouwen moet naar men aanneemt nog worden bespro ken. Ofschoon de uitwerkingen van het her stel der Duitse souvereiniteit op het gebied der economie nog moeilijk te overzien zijn, meent men in economische kringen dat de invloed der te verwachten bewapeningsop drachten zich eerst tegen het midden van het volgende jaar zal doen gevoelen. Voor een aantal takken van bedrijf ver wacht men reeds op korte termijn aanzien lijke verlichtingen. Het geldt voornamelijk bedrijven, die nog onder controle van de geallieerden stonden en die voor uitbrei ding van geallieerde toestemming afhanke lijk wairen: kogellagerfabrieken, taikken van de electrotechnische en der chemische industrie en fabrikanten van zware werk tuigen. Alle voor deze industrieën nog gel dende beperkingen zullen in de toekomst wegvallen, voor zover zij niet slaan op de vervaardiging van die wapenen, die ook in de toekomst niet gemaakt mogen wor den. De uitvoer van een aantal producten zal van veel formaliteiten worden ontlast. De daarbij optredende vertragingen gaven buitenlandse concurrenten soms een voor sprong op de Duitse. De geallieerde con trole op het Duitse wetenschappelijk on derzoek zal ook vervallen, doch daarvan verwacht men geen aanzienlijke veran deringen, aangezien de geallieerden bij de toepassing dezer beperkingen nooit erg streng zijn geweest. De uitsluiting van de Roerindustrie van bepaalde vormen van wapenproductie heeft reeds bedenkingen doen rijzen, die echter een tegenwicht hebben gevonden in ADVERTENTIE Hel brilleglas waardoor U beter xiel DAT LEVERT KEIP HAAST LUXOR talrijke commentaren, die slechts de gunstige zijde van deze beperking zien. De bondsregering acht het wenselijk de wa penindustrie in de toekomst op interna tionale basis te stellen. De voorzitter der liberale partij heeft reeds gesproken over de mogelijkheid om Duits kapitaal te laten deelnemen san in Frans-Afrika te vesti gen wapenfabrieken. Sommige vraagstukken der Duitse in dustriële organisatie zijn tot dusverre nog op grondslag van geallieerde wetten opge lost. Het vraagstuk van de ontvlechting der Roerconcerns en van het verbod van een aantal industriële families om hun kapi taal nog in kolen of staalindustrie te ste ken moet worden herzien. Men hoort reeds lange tijd pleidooien om deze geallieerde- regelingen in dier voege te wijzigen, dat zij in overeenstemming met de Duitse grondwet zouden komen. Dat betekent op heffing van de opgelegde verboden en een herstel der industriële vrijheid voor de oude magnaten der Roer industrie. De ver vanging van de geallieerde wetgeving tot verbod van de kartels door een Duitse kartelwet is dringend geboden. Sedert ge ruime tijd wordt in de bondsrepubliek over deze wet een felle strijd gevoerd. Het stadsbestuur van Hamburg heeft be sloten, de scheepswerven Blohm en Voss, vroeger de grootste van Duitsland, te her bouwen en hiervoor een bedrag van onge veer 13 millioen D.M. te investeren. Men verwacht, dat binnenkort van de geallieer den toestemming zal worden verkregen voor de bouw van zeewaardige schepen. De scheepswerf werd tijdens de oorlog zwaar beschadigd en later door de auto riteiten van de Britse bezetting ontman teld. De werf zal werk verschaffen aan 2500 arbeiders en een jaarlijkse productie capaciteit hebben van minstens 30.000 bruto registerton. De vreemdelingendienst te Amsterdam heeft aan boord van het Nederlandse m.s. „Blitar" van de Rotterdamse Lloyd drie Spanjaarden aangehouden, die zich te Barcelona aan boord hadden verstopt om als verstekeling de reis mee te maken. Spoedig na het vertrek van het schip uit de haven van Barcelona werden zij ont dekt. Twee van hen wilden naar Brazilië, de derde was zonder bepaald doel mee gegaan. Het drietal, een 33-jarige zeeman, een 26-jarige mijnwerker en een 32-jarige havenarbeider, zal naar Spanje worden teruggestuurd. BONN (A.N.P.) De vraag of de tijd rijp is voor nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie over het Duitse vraagstuk wordt in Bonn heftig omstreden, nu de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov in Oost-Berlijn vertoeft en daar wellicht met nieuwe voorstellen voor de heropening van het in Berlijn afgebroken beraad te voorschijn zal komen. Een rel is ontstaan tegen de voorzitter der liberale partij, dr. Thomas Dehler, die sedert vo rige week een campagne voor onmiddel lijke besprekingen met de Sovjet-Unie heeft ingeluid. Volgens Dehler behoeft daarmee niet te worden gewacht, totdat er Duitse troepen op de been zijn. Tegen deze opvatting is niet alleen de Christelijke-democratische partij opgeko men, die zich achter Adenauers devies heeft gesteld, dat met de Sovjet-Unie niet gesproken kan worden voor het Westelijke verdedigingsstelsel voltooid is. Ook in de liberale fractie zelf vindt Dehlers actie geen onverdeelde instemming. Zij heeft heftige woordenwisselingen uitgelokt met de politici, die Adenauer onvoorwaardelijk willen blijven volgen. Dehler heeft voor de zakelijke inhoud van zijn eisen krachtige steun van de in vloedrijke „Frankfurter Allgemeine Zei- tung". Het is volgens dit blad van het grootste belang, dat een poging wordt on dernomen om „de gevaarlijke verstarring te doorbreken, waarmee in de bondsrepu- ADVERTENTIE Tob toch niet langer. Neem^-rr^ In Juli van dit jaar is de „Court" Ken- nemerland van de „Ancient Order of Fo resters" heropgericht, een uit 1790 dateren de en uit Engeland stammende broeder schap, die nu bijna 75 jaar geleden ook in Nederland is gesticht en daar de officiële naam heeft gekregen van „Sub-Hoge Raad Nederland-België van de Oude Orde van Houtvesters". De Broederschap is gegroeid in de sinis tere sociale toestanden aan het einde van de achttiende eeuw in Engeland. De leden ervan wilden elkaar sterken in de moeilijk heden en ook zoveel mogelijk trachten el- kaars nood te lenigen, maar omdat de vrij heid van vergaderen in die dagen voor hen niet bestond, hielden zij geregelde geheime bijeenkomsten in de bossen, omringd door wachtposten en zich voor eventuele bin- nensluipers beveiligend door het instellen van wachtwoorden, een Speciale begroe ting, geheimschrift en dergelijke. Al deze toenmalige beveiligingsvoorschriften leven thans nog als tradities voort, ook in de Nederlandse hoofd-afdeling, die thans veer tien afdelingen (courts) heeft, onder meer in Amsterdam, Antwerpen, Dordrecht, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, die om de veertien dagen als broeders en zusters bij eenkomsten hebben. Het doel wordt in de statuten omschreven als ,,de zedelijke, geestelijke en maatschappelijke ontwikke ling en welvaart van haar leden in het bij zonder te bevorderen". Deze gedachte had voor de oorlog haar uitwerking gekregen in een verzekering, doch men is daarvan na de oorlog afgestapt om het karakter van de ware onderlinge broederschap te be vorderen en de aandacht niet van de plich ten van de leden af te leiden naar hun rech ten. De plichten hebben zeker niet utslui- tend een stoffelijk karakter, want een re gel uit een der oude reglementen, die be wust wordt nageleefd, spreekt van „het bevorderen der naastenliefde door het le nigen van noden, het troosten van zieken en rouwbedrijvenden en het tot steun zijn van zwakken en ouden van dagen". Doordat vele Joodse landgenoten deel uitmaakten van de broederschap is deze zwaar gehavend uit de oorlog gekomen. In 1941 werden haar fondsen geconfisqueerd, gelijktijdig met de deportatie van vele Jood se leden. Na de heroprichting is het aantal leden in Nederland thans ongeveer duizend, het stijgt niet snel omdat er een zorgvuldige ballotage plaats vindt. Ongeveer tweederde deel van de leden bestaat uit kleine zelf standigen, verschillen in politieke en gods dienstige overtuigingen tellen voor de broe derschap niet mee. Om belangstellenden nader met zijn doel vertrouwd te maken organiseert de Court Kennemerland, die zich uitstrekt van Alk maar tot Haarlem en wijde omgeving, een feestelijke propaganda-avond op Zater dagavond 16 October in de grote zaal van Brinkmann, waarin de president der Ne derlandse Foresterie, de heer M. J. Loon- stein een toespraak houdt en artisten als Jan de Cler en Chandu zullen optreden. 18. Piedro kon zijn oren niet geloven en daarom rende hij nog eens haastig achter de barones aan. „Pardon Signore", riep hij, „nog ENE momento! Zei u zo straks, dat u tienduizend florijnen wilde geven voor elk poppeti?" „Zeker", antwoordde de ba rones ietwat ongeduldig, „dat heb ik ge zegd. Ik heb het gaarne over voor die schatteboutjes". „Caramba", mompelde Piedro, haar verbaasd nastarend, „zo'n enormio bedrag voor een poppeti„Ze kan het best betalen", klonk plotseling een slem achter hem, „zij is een stuk rijker dan wij, Piedro!" Hevig verschrikt kron kelde Piedro zich om en daar ontwaarde hij de portier van het theater, die hem spottend aankeek. „Carrrambimboso!"riep hij uit, „heb jij ons afgespionneerd?!" „Ik hoorde het toevallig", zei de portier. Maar nu ik eenmaal weet, dat je de poppen van Eric Echo wilt verkopen, doen we sam sam; tienduizend voor jou, tienduizend voor mij, begrepen Ik weet wel een middeltje om die poppen te bemachtigen". bliek nog steeds de .verhouding tot de machtige staat beschouwd wordt, die met zijn bondgenoten de helft van de Duitse bodem bezet." Men moet ook met de Oos telijke landen contact opnemen, „maar het is nog niet zo lang geleden, dat het gevaar lijk was zulke waai-heden uit te spreken". Het blad sluit zich ook volledig aan bij Dehlers opvatting, dat verkiezingen in Oost-Duitsland niet behoeven af te schrik ken, ook al zouden ze niet voor honderd percent „vrij" zijn. Het blad acht deze op vatting een belangrijke vooruitgang tegen over „de rampspoedige vergissing", die de Bondsdag twee jaren geleden zou hebben begaan door een commissie van onder zoek naar de mogelijkheid van vrije ver kiezingen te verlangen, waardoor onder handelingen onmogelijk werden gemaakt". De „machtspolitiek" is ineengestort en de prijs, die Duitsland voor de hereniging en daarmee voor de Europese vrede moet be talen zal waarschijnlijk hoger zijn dan in het voorjaar van 1952", zo schrijft het blad. Voor de Amsterdamse rechtbank zijn harde woorden gevallen over de slechte controle op het dure radiomateriaal van de werkplaats der marinekazerne op Katten burg te Amsterdam. Terecht stond de 32-jarige chef van deze werkplaats, de radio-monteur J. T. uit Amsterdam, die in burgerdienst van de marine was. Hij erkende, dat hij in de af gelopen vijf jaar allerlei materialen zoals bandrecorders, versterkers, motoren en onderdelen van radio-installaties verduis terd had. Hij gaf in de werkplaats lessen aan het marinepersoneel en had voorts tot taak de installaties te onderhouden. Hij repareerde zelf wel eens materiaal en nam het dan mee naar huis op een passeerbiljet, dat door een sergeant pro forma werd gesig neerd. Met dit passeerbiljet liet de wacht bij de uitgang hem dan met het materi aal, dat hij bij zich had, de poort uitgaan. Langzamerhand nam hij steeds duurder materiaal mee naar huis en deed het aan helers van de hand. De schade, die de staat hierdoor geleden heeft, beloopt duizenden guldens. In de vijf jaar, dat de verdachte als hoofd van de werkplaats bij de ma rine in dienst was geweest, was er slechts én keer een vluchtige inspectie geweest. De officier van justitie zei dat de con trole slecht was, maar dat dit niet als argument gebruikt kon worden om aan de ernst van het feit iets af te doen. Hij eiste één jaar met aftrek van de bijna drie maanden voorarrest en met de bepaling, dat van de resterende negen maanden er zes voorwaardelijk zullen zijn. De rechtbank doet op 20 October uit spraak. De Franse ballonvaarster Amande Weber is tijdens een vaart bij Jutland (Denemar ken) verongelukt, toen haar ballon, waar mee zij naar Engeland probeerde over te steken, uit de koers werd geslagen en in zee terecht kwam. Men ziet haar hier voor de noodlottige vlucht. Terechtgesteld. Drie leden van een gehei me Griekse communistische organisatie zijn Woensdag te Saloniki terechtgesteld'. Zij hadden met een radiozender berich ten doorgegeven naar communistische landen. Retour. Een achttienjarige Duitser, die als verstekeling getracht had Amerika te bereiken, zal uit New York teruggezon den worden. Hij had twaalf dagen in het ruim van een Duits vrachtschip doorgebracht, zonder eten of drinken. Hij was 27 kilo afgevallen en woog nog slechts 40 kilo. Flats. Volgens te Frankfort gepubliceerde cijfers hebben vorig jaar meer dan een mililioen mensen 306.000 nieuwe flats in West-Duitsland betrokken. Gehecht. De Londense politie heeft de dansvloer van het raadhuis van Batter- sea afgezocht naar het puntje van een neus, die tijdens een ruzie was afge beten. Het gevonden puntje werd in het ziekenhuis aan de rest van dit lichaams deel van het slachtoffer gehecht. De dader moest voorkomen wegens het ver oorzaken van ernstig lichamelijk letsel. Zuiveren. Een flottilje Amerikaanse mij nenvegers is begonnen de baai van Lü- beck te zuiveren van mijnen uit de tweede wereldoorlog. Opgelaten. Millioenen anti-communisti sche pamfletten, die voor Hongarije waren bestemd, zijn in de Oostenrijkse provincie Stiermarken neergekomen. De stratosfeerballonnen die de pamflet ten naar Hongarije moesten vervoeren, waren Zaterdag in West-Duitsland op gelaten. Nodeloos. De vergunning van acht van de 49 kraaminrichtingen te Chicago is sinds het begin van het jaar ingetrok ken, omdat er „een nodeloze sterfte" onder de zuigelingen voorkwam. De sterfte was te wijten aan een onjuiste behandeling door enkele leden van de staf van deze kraaminrichtingen. Explosie. Een eiland in het Gardameer (Italië) is bijna geheel door ontploffin gen vernietigd gedurende ongeveer 24 uur schoten zuilen van vuur en rook van het eiland op. De bewoners van het dorpje Assenza, ongeveer een halve kilometer van het eiland, Trimelloni, gelegen, vluchtten weg. Trimelloni was in de eerste wereldoorlog een fort, dat tegen Oostenrijk werd gebruikt; de laatste jaren werd het als munitie opslagplaats gebruikt. Watersnood. Volgens berichten uit het Noorden van Honduras zouden door de overstromingen in dit gebied meer dan duizend mensen zijn omgekomen of verdwenen. De overstromingen zijn het gevolg van hevige regens, die onlangs zijn gevallen en rivieren buiten haar oevers hebben doen treden. Een gebied', rijk aan bouwland en vee, is vrijwel verwoest. Toepassing. Amerikaanse industriëlen heb ben een beleggingssynddcaat opgericht voor de verschaffing van kapitaal voor de toepassing van atoomenergie voor industriële doeleinden. Het syndicaat is bereid zowel in de Verenigde Staten als in bevriende landen kapitaal te investe ren in ondernemingen voor de in dustriële toepassing van atoomenergie. Slachtoffers. De directie der Japanse na tionale spoorwegmaatschappij heeft medegedeeld dat het aantal om het leven gekomenen bij het vergaan van de „Toja Maroe" en vier andere veerboten tijdens de jongste typhoonramp, tot 1008 is gestegen. Aangenomen wordt, dat de 406 nog vermiste passagiers en bemanningsleden het leven hebben ver loren; 241 personen hebben de onder gang van de „Toja Maroe", met ruim duizend opvarenden, overleefd. Radio-actief. Professor Takajiro Mori van de universiteit te Tokio heeft gezegd, dat er steeds meer radio-actieve vis in de Stille Oceaan wordt gevangen. In Maart was de vis alleen radio-actief in het proefgebied rondom Bikini en be paalde delen van het Zuid-Oosten van de Oceaan. In April bleek een groot deel van de vis, gevangen ter hoogte van Formosa, besmet en in Juni werd dergelijke vis ter hoogte van Japan ge vangen. Volgens professor Mori was in Maart 188.600 pond radio-actieve vis weggegooid, in Juni 49.000 pond, maar in Augustus 102.000 pond. EEN GOEDE TWINTIG JAAR geleden werd de onderzeese kabel die Ecuador met de Panama-zóne verbindt, ter hoogte van de Columbiaanse kust naar boven gehaald omdat zich storingen voordeden en men een breuk vermoedde. In de kabel bleek een potvis verstrikt te zijn geraakt, zodat de storingen daardoor voldoende verklaard waren. Maar er bleven nog andere feiten over die om een verklaring vroegen, al lagen die dan op een totaal ander gebied. Immers, de kabel was opgehaald uit een diepte van ruim 1000 meter, zodat onze potvis klaarblijke lijk naar dergelijke diepten afdaalt. Het was trouwens wel be kend, dat de potvis in de blauwe wateren van de tropen de diepten opzoekt om een reusachtige inktvis, de Archi- toutis, te jagen, welk dier op diepten van 500 meter wordt aangetroffen. Vaak klemt de monsterachtige inktvis zijn vele armen om de vierkante kop van de potvis, waar na zich een vreselijk gevecht in de diepte afspeelt. Op de taktiek van de inktvis weet de potvis gewoonlijk wel raad, want met een razende snelheid duikt dit, zestig tot zeventig ton wegende dier naar beneden en tracht zijn belager tegen de bodem of op onderzeese rotsen te pletter te stoten. Is dit gelukt, dan heeft hij niet anders te doen dan zijn prooi behagelijk op te slur pen. Toch is het niet zozeer dit gevecht tussen de reuzen der zee dat ons moet boeien, als wel het feit dat de potvis in staat is enorme drukverschillen tussen het opper vlaktewater en de diepzee te doorstaan. Ook sommige walvissen duiken, na door een harpoen te zijn getroffen, recht naar omlaag en bereiken volgens de walvisja gers soms een diepte van 800 meter. En de oorrobben die aan de Noordoostkusten van de Stille Oceaan leven, moeten even eens naar grote diepten duiken, want in hun magen zijn resten gevonden van vis soorten die door de mens nimmer levend zijn aangetroffen, omdat zij uitsluitend in de zeer diepe gedeelten van de oceaan voorkomen. Hoe de zojuist genoemde warmbloedige zoogdieren in staat zijn de grote drukver schillen tussen het oppervlaktewater en het water in de dieptete doorstaan is vol komen onbegrijpelijk. Elke vis die uit grote diepte plotseling naar boven wordt ge haald, springt uit elkaar en elke vis die plotseling van de opper vlakte naar de diepte ver huist, sterft ogenblikkelijk. De verhuizing van lage druk gebieden naar hoge druk gebieden of omgekeerd vereist immer enige tijd op dat het organisme zich aan de nieuwe omstandigheden kan aanpassen. Sommige potvissen, wal vissen en robben schijnen dat echter niet nodig te hebben en doorstaan zonder ge leidelijke overgang een druk van 30 of meer kilo op elke vierkante centimeter lichaamsoppervlakte. En bij het naar bo ven komen schijnen zij in het totaal geen last te hebben van de caisson-ziekte, die voor de mens reeds dodelijk is indien hij te snel uit 70 meter water naar boven wordt gehaald! Nu we over de druk, die op grote diepte heerst, aan het filosoferen zijn, moet u zich eens-indenken dat u de hand in een bak met kwik zoudt steken. Op elke vier kante centimeter van de huid zou dan een extra druk van ruim 1 kilogram worden uitgeoefend. Maar nu het zonderlinge: hoewel u de druk van bijvoorbeeld een cent, die op uw hand wordt gelegd, direct voelt, zal de druk die door het kwik op uw hand wordt uitgeoefend niet voelbaar zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2