Prof. Romme: Er is na het mandement niets veranderd HAARDEN en KACHELS Agenda voor Haarlem West-Duits vakverbond stelt eisen voor nieuw leger Antwoord van de P.v.d.A. interesseert hem niet meer zo veel A.v.d. BOGAARD King's Cross Mars naar het Oosten zou fout zijn K PINDA 'S DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Brits astronoom gelooft in vliegende schotels Papagos gaat Salazar en Franco begiftigen Nehroe bezoekt Indochina op weg naar Peking Brits-Egyptisch accoord gereed voor tekening Waar alleen het beste goed genoeg is, daar wordt King's Cross gerookt. ZO VERLICHT SLOAN'S LINIMENT SLOAN'S Amerikanen laten Tsjiang Kai Tsjek inbinden O „Een katholiek aanvaardt volkomen het boven hem gestelde kerkelijke gezag. Daarvoor is hij katholiek. Het is een stuk van zijn godsdienst", zei prof. Romme (KVP) bij het gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debat over het mande ment. Er gaapt een diepe afgrond tussen hem en prof. Oud omdat de laatste onderscheid maakt tussen kerk en godsdienst. „Als de kerk spreekt", aldus prof. Romme, „is dat geen woord van een macht maar van godsdienst, Cen bijdrage tot gewetensvorming, die wij moeten laten beïnvloeden door het van God ge geven gezag. De kerk heeft aldus ook het recht de politieke partijkeuze te be ïnvloeden. Overigens verklaarde prof. Romme, dat hij het verschijnen van een mandement van d>e bisschoppen altijd heeft gevoeld als iets dat eigenlijk voor het katholieke volks deel beschamend is, omdat het wijst op een tekortschieten. Hij protesteerde tegen een vertekening van de 'inhoud van het man dement, waarvan tenslotte de kern is: de drang tot opbouw van een christelijke maatschappij, waardoor de partijpolitieke eenheid va.n de katholieken noodzakelijk wordt genoemd. Na de kaderdag van de P.v.d.A. te Utrecht heeft de K.V.P. een duidelijk antwoord verzocht op de vraag of de P.v.d.A. nog wil blijven samenwerken met de K.V.P. Dat antwoord is tot nog toe uitgebleven. „Het ontgaat mij," aldus prof. Romme, „waarom de P.v.d.A. nog steeds niet tot een beslissing daaromtrent is kunnen ko men. Het antwoord interesseert mij echter niet meer zo erg, want het uitblijven ervan stoort het kabinet blijkbaar niet in de voortzetting van zijn werk. Het spreekt zelfs over de uitvoering van belastingplan nen in 1956. Wanneer wij zouden twijfelen aan het democratisch karakter van de P. v. d. A., zouden wij er direct over beslissen niet langer samen te werken. De P.v.d.A. moet van haar kant daarom niet de indruk wekken, dat haar dreigementen slechts loze woorden zijn." Vóór en na het mandement, zo zei prof. Romme, is het beginsel en het programma van de K.V.P. ongewijzigd gebleven. De K.V.P. is door het mandement geen kerke lijke partij geworden. Hierna kwam de heer Schouten (A.R.) aan het woord, die alle mandementen van 1918 af, had geraadpleegd. Hij constateer de dat ten aanzien var. het liberalisme, hef humanisme, het N.V.V. en socialistische verenigingen, het communisme en de E.V.C. niet van een essentiële wijziging in het standpunt van de bisschoppen kan worden gesproken. Daarom verkeerde hij in het onzekere, waarom de P.v.d.A. nu zo ver ontwaardigd is over het jongste mande ment. „In de katholieke kerk heerst een ver houding van gezag en gehoorzaamheid," aldus de heer Schouten. „Een andere op vatting dan die van de bisschoppen wordt niet toegelaten. Dat moet men objectief aanvaarden. Ik tracht te leven uit de grondgedachte van de reformatie en daar om heb ik bezwaar tegen het R.K. leer gezag. Op dit punt staan wij voor een ge loofsverdeeldheid binnen het Christendom. Maar dat ontslaat mij niet van de plicht na te gaan of er ook eenheid in die verschei denheid bestaat. Ik heb menige passage in het mandement gelezen, waarop ik ja en amen kan zeggen." Confessionele partijvorming De V.V.D. en de P.v.d.A. keren zich tegen de partijen die gebaseerd zijn op een kerkelijke belijdenis. Zij nemen zelf een neutraal standpunt in ten aanzien van ge loofsbelijdenis en geloofsovertuiging, maar zij scheiden daardoor voortdurend Chris tendom en staatkunde. Daarin mag de Christen niet meegaan, aldus de heer Schouten. De P.v.d.A. beweert wel, dat in een christelijke partij geen enkele eenheid mogelijk is vanwege de maatschappelijke verschillen van de aanhang, maar het is reeds lang gebleken dat het democratisch socialisme ook geen basis is voor eenheid. Ook prof. Romme (K.V.P. verdedigde de confessionele partijvorming. Wij heb ben vooral in deze tijd, ook in de politieke partij, de verbinding tussen het tijdelijke en het eeuwige nodig, de uiteindelijke be stemming van het leven. Voor ons is het zo, dat in deze abnormale ADVERTENTIE VERDRIJF KOU EN VOCHT in grote sortering Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 Betaling in overleg vanaf 1.50 p. w. DONDERDAG 7 OCTOBER Hotel „De Leeuwerik": demonstratie pa troonknippen, 8 uur. Cultura: Propaganda- avond van de Ned. Ver. voor Suxuele Her vorming, 8 u. Minerva: „Het is middernacht, dr. Schweitzer", 14 jaar, Bijzonder Kerke- w_erk Herv. Gemeente Heemstede, 8.15 uur. City: „The quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gestolen liefde", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Sparacus, de bevrijder der slaven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fer- nandel weet 't verkopen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lieveling der vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: ..Sag' beim Abschied leise Servus", Hoofdstad Operette, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troonknippen, 10, 2.30 en 8 uur. Lange Veer- straat 16: Stichting Psycho-Synthese, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver. van Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Minerva: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij, die met liefde spelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Ged. Oude Gracht 104: Bazar wijkgemeente Her vormde Kerk 2.30—5.30 uur en van 8—11 u. wereld met onze katholieke eenheidspartij 's lands bejang het beste is gediend, zei hij. Voor de heer W e 11 e r (K.N.P.) was dit een reden om op te merken dat een nau were band blijkt te bestaan tussen de christelijke partijen onderling dan tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. Hij verheugde zich erover dat de Troonrede „geen socialistisch karakter" meer toont, maar louter een geest ademt om land en volk te dienen. „Niets nieuws" Het mandement had ook volgers de heer Welter niets nieuws gebracht. Het stond vast dat de strijd om de doorbraak van de P.v.d.A. vroeg of laat door de K.V.P. moest worden gestuit. De verontwaardiging bij de P.v.d.A. is waarschijnlijk zo groot omdat de socialisten nu pas. na negen jaar, heb ben ervaren welke diepgaande verschillen hen scheiden van hun christelijke partners. De opwekking van de katholieken tot een heid' in een organisch geheel, dat vrijheid waarborgt binnen de eenheid, heeft voor de K.N.P. een zeer ingewikkeld probleem geschapen, dat niet eenvoudig is op te los sen. Het vereist bereidheid tot offers, maar niet van d'e K.N.P. alleen. Daarom is een oplossing moeilijker dan men denkt. „Wij leven in een bezeten were'd", aldus citeerde d's. Zandt (St. Geref) wijlen prof. Huizinga. De schuld daarvan noemde hij de ongehoorzaamheid aan Gods gebo den. „Negen jaar lang zijn K.V.P. en P.'v.d. A. arm in arm samengegaan om diaar we derzijds voordeel uit te trekken." Daarom begreep ds. Zandt het mandement niet. „Negen jaar geleden was de P.v.d.A. toch ook al humanistisch? De A.R. cn de C.H.U. juichen het mandement toe, want zii lik kebaarden naar het herstel van de chris telijke coalitie van vóór de oorlog. Dat is begrijpelijk omdat zij een harde dobber hebben met de concurrentie van de door braak. De Staatkundig-Gereformeerden zijn tegen het mandement omdat het de „verroomsing" van het Nederlandse volk beoogt, waardoor de vrijheid in gevaar wordt gebracht," aldus ds. Zandt. De communist Paul de Groot noem de tenslotte het mandement de „Vaticani- satie" van Europa. Vriendschappelijke wezens NAIROBI (United Press) Duncan Fletcher, vice-voorzitter van de astrono mische vereniging van Kenia, is overtuigd van het bestaan van vliegende schotels. Hij meent dat sedert de ontploffing van de eerste atoombom men van het wereld ruim uit bezig is de aarde in kaart te brengen. „De regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten", zegt hij, „hebben grote geldsommen uitgegeven voor het zoeken naar een oplossing van het raadsel. Zeer belangrijk is dat die dingen de be volking van de aarde vriendschappelijk gezind schijnen te zijn". Fletcher meent dat de bemanningen van de vliegende schotels wezens zijn die de aardbewoners ver vooruit zijn in techniek. Hij heeft verklaard dat vliegende schotels zijn waargenomen boven atoomindustrieën, havengebieden en marinebases. ATHENE (A.F.P.) De Griekse premier, maarschalk Papagos, is uit Athene vertrok ken voor een reis van drie weken in Spanje, Frankrijk en Portugal met zijn minister van buitenlandse Zaken, Stephanos Step- hanopoelos. De Griekse premier zal aan generaal Franco en generaal Craveiro Lopez, de president van Portugal, de onder scheidingstekenen van het Groot-krUis van de Verlosser, die koning Paul van Grieken land aan hen heeft verleend, overhandigen. Premier Salazar zal worden begiftigd met de versierselen van het Grootkruis van Georges I. SAIGON (Reuter) Het verluidt, dat premier Nehroe van India op zijn reis naar communistisch China waarschijnlijk Hanoi zal aandoen en een ontmoeting zal hebben met de leider der Vietminh, Ho Tsji Minh. Op zijn terugreis uit Peking zou de premier op 30 October te Saigon een onderhoud hebben met de premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do. Ver volgens zal Nehroe een bez/2k van twee dagen brengen aan Pnompenh, de hoofd stad van Cambodja, waar hij de gast zal zijn van koning Norodom Sihanoek. CAïRO (A.F.P.) De Egyptische rege ring heeft de overeenkomst over de Britse militaire bases in de zóne van het Suez- kanaal goedgekeurd, aldus is in Cairo ver nemen. Het verdrag, dat dertien artikelen en twee annexen omvat, zal volgende week getekend worden, zo werd hieraan toege voegd. Brigade-generaal De Castries - vermaard door zijn verdediging van Dien Bien Phoe - plaatst een krans bij het oorlogsmonument te Hanoi ter ere van de gevallenen in de Indochinese oorlog. Achter hem staat generaal-majoor Réné Cogny, commandant van de Franse Unie-strijdkrachten in Noord-Vietnam. ADVERTENTIE 20 stuks 80 cent. Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks DAAROM IS KING'S CROSS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERSI BONN (ANP). De politieke vraagstuk ken, die verband houden met de West- Duitse herbewapening, zijn ook ter sprake gekomen op het congres van het West- Duitse vakverbond (DGB) in Frankfort. Voorzitter Walter Freitag verklaarde: „Voor een leger als in de keizertijd of als dat der nationaal-socialisten passen wij". De vakbonden vroegen zich, volgens Frei tag met bezorgdhend af, of een weermacht de democratische instelling van West- Duitsland niet in gevaar zou brengen. Voorts moest worden onderzocht, of de lasten van de nieuwe weermacht te dragen zouden zijn, waarbij vooral aan het be lang van de arbeiders diende te worden gedacht. Uitgesproken tegenstanders van bewapening ondersteunden de onlangs door de jeugdorganisatie der vakbonden aangenomen motie tegen elke bewapening. Verscheidene afgevaardigden bezwoeren de leiding van het verbond waakzaam te zijn tegen een herleving van het nazisme. Freitag zeide dat bondskanselier Adenauer van mening was, dat geen ernstige gevaren bestonden. Freitag zeide ook. dat gestreefd moet worden naar verstandig beraad met de echte vertegenwoordigers van arbeiders en functionarissen der Sovjet-zone tenein de een Duitse hereniging te kunnen voor bereiden. Besprekingen met de commu nistische leiders van de Oost-Duitse vak bond wees hij evenwel onvoorwaardelijk van de hand. „Ik ben er niet zeker van, dat alles op de brandstapel hoort, wat in het Oosten voor de werkende mensen gedaan is. Wij moeten nauwkeurig nagaan wat juist is en blijven kan, en wat verkeerd is en ver dwijnen moet". „Volkomen fout" noemde Freitag het geloof, dat de Duitse eenheid met „binnenmarcheren", zoals indertijd in Oostenrijk en Tsjechoslowakije, zou kun nen worden verwezenlijkt. Het was zaak met de Sovjet-Unie in een verhouding te komen, die een naast elkaar leven in vrede en vriendschap mogelijk zou maken. Medezeggenschap De strijd om de veertig urige werkweek is er, volgens Freitag, een op lange termijn. Hij voegde er echter aan toe: „Ik geloof niet, dat de veertig urige werkweek even lang op zich zal laten wachten als eer tijds de acht-urige werkdag". Over het in de kolen- en staalindustrie bestaande recht van medezeggenschap der .arbeiders, zeide Freitag, dat de m hun rechten herstelde eigenaren der fabrieken trachten dit recht te beperken. Hij waarschuwde voor de ver koop van aandelen van de zware industrie naar het buitenland. Freitag voegde daar aan toe, dat onderzocht diende te worden of achter de Zweedse kopers van zulke aandelen geen kringen stonden, die ver binding met de Sovjet-Unie hielden. ADVERTENTIE Een druilerige herfstzondag is een Zondag voor pinda's. Dat moge u als een profane ongerijmdheid voorkomen nochtans is het zulks niet, want pinda's zijn het symbool van huiselijke gezelligheid. Zij worden op de tafel geschud, waarvan het mooie kleed ver vangen is door uitgespreide oude kranten en de kinderen kunnen naar hun believen in de rijkdom van goudgele kra- kebasten graaien; het vrolijk knapperen van de barstende schillen is de muziek van de Zondagse samenleving tussen vier warme muren, die de kou de en de regen buitensluiten. Een pinda is erop geconstru eerd, dat zij door zwakke kin dervingers kan worden ge opend. Zij heeft een uiteinde dat openknipt als een beursje, wanneer ge het tussen duim en vingers knijpt. Dan rollen de bruine nootjes droog en hard over de kranten en de vlies dunne schillen laten zich ge makkelijk wegwrijven, zodat de smakelijke pit in haar glan zende kleur als van vers hout op tafel komt. Zo heeft de natuur de pinda gemaakt en zo verschaft zij ons niet alleen de vreugde van de goede smaak, doch ook het plezier van het doppen. Dan valt de triestheid van de ver regenende Zondag weg en zelfs de humeuren worden door de sfeer van gezellige bedrijvig heid geglansverfd. Kunt ge u nu voorstellen hoe het de pellende en knab belende familie te moede is, als op het hoogtepunt van dit in tieme Zondagmiddaguur neef Sjors met zijn aftandse auto voor de stoep staat om op be zoek te komen? Dan moeten de pinda's haas tig opgeruimd, want neef Sjors is in staat ze allemaal onder vrolijke kout naar binnen te slaan. Dan moeten de kranten van tafel en het ongezellige mooie tafelkleed er op, en dient de ganse familie uren lang te luisteren naar de flau we grapjes van neef Sjors, die de kunst van het praten ver staat zonder ooit van luisteren gehoord te hebben. Mèt hem komt de kille, som bere herfst het huis in. Het is als een verstoord ritueel daarmee kunt ge naderhand wel weer doorgaan, maar dan is de stemming weg. De kinde ren worden drenzerig van de ongemotiveerde schaterlachen, die neef Sjors op zijn eigen grappen volgen laat en zij wor den wrevelig van het kijken naar de kunststukjes met kaar ten en stuivers, die hij hun laat zien zonder te verklaren hoe het allemaal gaat. Dat doen we deze keer eens anders, gromt vader, als de remmen van de aftandse auto voor de deur piepen en de kin deren al teleurgesteld aan het opruimen der nauwelijks aan- getaste pinda's willen begin nen. Trek allemaal een jas aan en kom mee. Ze trekken allemaal ver wonderd een jas aan en gaan mee naar de voordeur, waar neef Sjors al met een brede lach gereed staat om binnen te stappen. Vader trekt zijn ze- digste gezicht en maakt hul peloze gebaren. Och och, zegt hij mee warig. Wat jammer dat we nu juist weg moeten. We hebben een vervelende visite voor de boeg, maar ja, dat moet nu eenmaal gebeuren. Afspraak is afspraak, daar kunt ge geen speld tussen steken. Sjors, jon gen, een andere keer graag, dat weet ge. Maar we moeten nu allemaal weg. Neef Sjoi-s is er niet droevig onder hij is nooit ergens droevig onder en daardoor onder meer is hij niet te ver dragen op den duur. Hij zet zijn kraag weer omhoog en trekt het wapperende portier van zijn auto open. Allemaal erin dan, zegt hij alsof het een feest gaat worden, allemaal erin en ik breng u waar ge wezen moet. Maar ook daar heeft vader in zijn verwerpelijke geslepen heid aan gedacht. Dat zal niet gaan, Sjors, jongen, want we moeten met de trein mee. Vriendelijk be dankt anders, maar het is niet nodig deze keer. Als we nog eens wegmoeten, dan graag. En hij wil de deur dichtdoen. Maar neef Sjors is de vrien delijkheid zelf. Daarom is hij onder meer niet te verdragen op den duur. Dan rijd ik u naar het sta tion, zegt hij, en ook daar is geen speld tussen te steken. Er is geen plaats ter wereld zo somber en huiveringwek kend als een perron op een regenzondag. Het is een plaats van verdoemenis, een oord van verworpenen en uitgesto tenen, een stenen en stalen woestijn van kille triestheid die een mens tot in het merg verpieteren kan. En dat is dan nog een mens die met de trein meemoet doch als ge met uw hele gezin op zo'n perron staat te klappertanden om niets, om aan een vriendelijke en vrolijke neef Sjors te ont snappen, dan zoudt ge ertoe komen om de glimmend-natte rails doormidden te bijten van ergernis. Vooral wanneer ge in uw gedachten de gezellige hoop geurende pinda's en de warme omslotenheid van uw huis ziet flitsen. Hij zal nu wel weg zijn, knarst vader in de huive rende kring van zijn huisgeno ten, We zullen de bus ne men. Maar als de stoet zich in be weging zetten wil naar de uit gang, komt neef Sjors de trap pen opgestormd. In vaders ogen blinkt de moordzucht. Zo worden rechtschapen mensen tot misdaden gebracht. Neef Sjors is een en al en thousiasme. Daardoor onder meer is hij niet meer te ver dragen op den duur. Hij heeft zijn armen vol vettige zakjes, die hij uitdeelt onder het uit stoten van gulle kreten. Ge lukkig dat ge er nog bent, roept hij. Hier, voor onderweg. Knabbelen maar, jongens. Dat is gezellig in de trein. Hij deelt zakjes warme zou te pinda's uit, die hij op straat bij een tentje heeft ingeslagen. Warme pinda's. Zoute pinda's. Vette pinda's. Wel allezegt va der. Wel, allemachtig be dankt, neef Sjors. Hij denkt erover welke trein hij kiezen zal om neef Sjors voor te wer pen. Er komt voorlopig geluk kig geen trein. Ze zullen nog wat moeten wachten. Laat die pinda's niet koud worden, zegt neef Sjors be zorgd. En hij vertrekt, wuivend als Sinterklaas zelf. Een druilerige herfstzondag is een Zondag voor pinda's, zo werd eerder betoogd. Doch dat klopt niet helemaal. Er hoort nog wat bij een ganse rij ge zellige dingen hoort erbij. En géén neef Sjors. J. L. De tekeningen hierboven IIOUT (gemaakt naar infra rood JIUni foto's) laten U zien hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor geeft Sloan's Liniment zo'n opmerkelijke verlichting b\j jicht, spierpijn, spit, rheumatiek. Sloan's helpt de natuur: Daarom Is Sloan's sinds tientallen jaren het meest ge bruikte Liniment. Haal het vandaag nog, dan bent U altijd beschermd te gen pijn. LINIMENT GENEZENDE WARMTE Aanvallen op China gestaakt? TAIPEH (Reuter) De zee- en lucht strijdkrachten van de Chinese nationalis ten hebben op aandrang van de Verenigde Staten haar aanvallen op het Chinese vas teland gestaakt, zo is van gewoonlijk be trouwbare zijde te Taipeh verklaard. Op advies van het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, generaal-ma joor Chase, zouden de nationalistische auto riteiten haar oorlogsschepen en bommen werpers opdracht hebben gegeven hun ac tiviteit te beperken tot het bestoken van communistische jonken en kanonneer boten voor de kust van Foekien en Tsje- kiang en geen aanvallen op het vasteland te doen. Op zijn beurt had generaal-majoor Chase beloofd, dat de Amerikaanse zevende vloot de nationalisten „bepaalde steun" zal verlenen, ingeval de communisten pogen te landen op de nationalistische eilanden Tatsjen, Matsoe of Quemoy. Vele nationa listische bevelhebbers zouden bezwaar hebben gemaakt tegen deze maatregel, welke zij vergelijken met het besluit van de Amerikanen tijdens de Koreaanse oor log om geen doelen aan de overkant van de rivier de Jaloe, de grens tussen Noord- Korea en communistisch China, te bom barderen. Desondanks duurt, naar verluidt, het artillerieduel tussen de nationalisten op Quemoy en de communistische kustbatte- rijen voort.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5