MENSEN VERKOMMEREN IN KAMPEN Congres in Edinburg wierp nieuw licht op Haarlemse vraagstukken Veel aandacht voor sociale gevolgen van sanering der binnenstad Regering vraagt S.E.R. advies over prijs- beheersing Broeder gaf per abuis dodelijke injectie Jacoba van Beieren te Hoofddorp gehuwd Geen geld en geen gastlanden genoeg VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Krotopruiming en stadssanering Geen utopisch idealisme Sociale bindingen Satellietsteden Nieuwe gemeenschap Provinciale conferentie Zondagsschoolvereniging In hoger beroep een maand voorwaardelijk geëist Scheepvaart Mendès-France populair Onbeschrijfelijk Bodemloze put In wezen liggen de problemen welke betrekking hebben op krotopruiming en sanering in het buitenland niet anders dan hier. Slechts de schaal is verschillend en waar die groter is, zoals in Engeland, ziet,men de vraagstukken scherper. Daarom is het bijwonen van het aan dit vraagstuk gewijde congres in Edinburg zeer instruc tief geweest voor de Haarlemse delegatie. Bepaalde aspecten van de krotopruiming en de stadssanering en ook van de opbouw van nieuwe stadsdelen zullen, na dit congres, van een andere gezichtshoek uit bekeken moeten worden, bijvoorbeeld de sanering van die wijken welke uit een oogpunt van urgentie nog lang niet aan de beurt zijn bijvoorbeeld de Leidsebuurt terwijl anderzijds wel gebleken is dat de sociale bindingen van de bewoners aan een te saneren buurt niet te ver waarlozen factoren vormen. Ook de selectie van de bevolking voor nieuw te bouwen stadsdelen zou bewuster kunnen geschieden, terwijl het tevens overweging verdient of, naar Engels voorbeeld, de bouw van een geheel nieuwe stadswijk niet dient te worden toevertrouwd aan een afzonderlijk, zij het publiekrechtelijk lichaam, om overbelasting van het bestaande ambtelijk apparaat te voorkomen. Ziedaar in een notedop de vele vraag stukken waarmee het te Edinburg gehou den congres van de Fédération internatio nale de l'habitation et de l'urbanisme (In ternationale federatie voor huisvesting en stedebouw, het secretariaat berust bij de Vereniging van Nederlandse gemeenten), dat voor Haarlem werd bijgewoond door de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, de chef van de zevende afdeling van de se cretarie, de heer M. H. van der Hoeven, en het hoofd van de afdeling stedebouw van het bedrijf van Openbare Werken, ir. A. van der Steld. De Nederlandse delegatie was ongeveer veertig man sterk, waaron der vertegenwoordigers van de Woning raad, verscheidene provinciale planologi sche diensten en van enkele gemeenten, zo als, behalve Haarlem, Amsterdam, Rotter dam en Arnhem Het congres had eigenlijk drie hoofdthe ma's ter behandelingde krotopruiming en sanering, de nationale plannen, en de be- houwingsaichtheid alsmede woningbezet ting. Het bleek echter al dadelijk, dat de grote meerderheid van de congressisten de meeste belangstelling koesterde voor de sectie krotopruiming zodat de daarvoor te vormen studiegroep in plaats van de door de congresleiding verwachte dertig, wel vierhonderd aanmeldingen kreeg. Vierhon derd van de kleine duizend congresgangers. Er werd door deze belangstellenden daarom verder in de grote congreszaal vergaderd, maar het is duidelijk, dat van een studie groep bij een dergelijk aantal deelnemers niet meer gesproken kan worden. Het is daarmee ook wel duidelijk, dat de genoemde pi-oblemen internationaal urgent worden geacht, in alle Europese landen. van achter het ijzeren gordijn was Polen vertegenwoordigd, dat een film over de herbouw van Warszawa had meegebracht naar net zo goed in India en Indonesië als in Japan en in Argentinië. Nu werd men het over één ding al spoe dig eens: bij een vraagstuk als dat van de krotopruiming moet men zich niet in idea lisme begeven, omdat het in de géhèlé we reld technisch en financieel onmogelijk is over de hele linie te saneren. Wethouder Happé, met wie wij dezer da gen een gesprek over i zyn congreservarin gen hadden, vertelde dat dit, op Haarlem toegepast, tot gevolg zou hebben dat bij- voorbeeld een wijk als de Leidsebuurt, die in urgentie na de sane- j ring van de stads kern om het nieuwe politiebureau, na die j van het Rozenprieel, i na die van de omge- ving van de Burgwal Wethouder Happé en de Herensingel komt, wel nooit radicaal gesaneerd zou kunnen worden. Daarom zou liet aanbeveling verdienen, indien in de toekomst op grond van wetten en voorschriften, met medewerking van de eigenaars dier panden, die anders voor sloping in aanmerking zouden komen, weer voor bewoning geschikt zouden worden ge maakt en wel zo, dat ze een dertig jaar nog mee zouden kunnen gaan, opdat dexo kosten ook economisch verantwoord zouden zjjn. De sanering zal op die manier beperkt moeten biyven tot die plaatsen waar het niet anders kan. Al evenzeer moet de sanering zo niet be perkt, dan toch in elk geval geleid worden door de gedachte, dat de sfeer en de struc tuur van bepaalde stadsdelen niet mag ver anderen, althans niet ingrijpend mag wor den gewijzigd. Men moet rekening houden met de sociale bindingen van de bewoners, zoals men ook moet rekening houden met de historische waarde van de huizen die zij bewonen. Het laatste is gemakkelijker op te lossen dan het eerste: nieuwe interieurs kunnen achter oude gevels wórden her bouwd. Maar wanneer men een gesaneerde wijk gaat „uitdunnen" kan men als regel slechts een derde deel van de oorspronke lijke bevolking behouden. Het is ongetwij feld de taak van de organen van de ge meenschap om de juiste keuze te doen tus sen hen die kunnen blijven en degenen die elders huisvesting moeten vinden. Dit probleem heeft trouwens nog een an der facet: dat van de huisvesting der on- maatschappelijken. Op het congres over heerste de opvatting, dat a-sociale bewo ners niet tezamen in één wijk gehuisvest moesten worden, hetgeen de algemene de generatie slechts zou bevorderen. Ongetwij feld houdt een verspreide huisvesting het gevaar in dat anderen min of meer in de a-sociale sfeer zouden worden betrokken, zoals de positieve mogelijkheid net zo goed aanwezig is, namelijk van een opheffing van het onmaatschappelijke gezin omdat het in een door burgerzin bezielde omge ving woont. Maar dat is meer een kwestie van een goed-georganiseerde sociale na zorg dan een stedebouwkundig probleem. Op het punt van krotbewoning, van ste gen en sloppen en van de resultaten van een in een vorig tijdsgewricht, toen de noodzaak van een binding door de gemeen schap blijkbaar niet zo gevoeld werd, be gonnen verpaupering, hebben de congres gangers in Edinburg en in Glasgow, waar heen ook excursies werden gemaakt, heel wat kunnen zien. De Schotse organisatoren hebben he| daar wel ry«t bijzonder op toe gelegd, maar in het algemeen gingen de delegaties er zelf op uit. Ze behoefden dan niet eens zo ver te zoeken, omdat vaak de binnenterreinen van de woonblokken der welgestelden waren gebruikt voor woon kazernes yan de ergste soort, hetgeen wel eens het vermoeden deed rijzen, dat door de exploitatie daarvan de kosten van roya ler woningen aan de hoofdstraten waren gedrukt. In vergelding met de in Schotland aan getroffen toestanden kwam Haarlem er best af, maar de vraag rees toch, zo zei wethouder Happé, of men toch Haarlem niet moet gaan zien met dezelfde ogen waarmee men een buitenlandse stad be kijkt, namelijk alsof ze geheel onbekend terrein vormt. Daarnaast heeft men het systematisch woningonderzoek, dat nu vol tooid is voor de wijk om het nieuwe politie bureau en dat met kracht zal worden voortgezet. Intussen heeft de Haarlemse delegatie ook een goede indruk gekregen van de nieuwbouw in Engeland en Schotland. Stadsuitbreiding draagt in vele gevallen het karakter van bouw van satellietsteden, waarin in een evenredig tempo wordt ge streefd naar het scheppen van woon- en werkgelegenheid. Bij Glasgow zag men East Kilbride, bij Londen, op de terugreis, Hemel Hampstead. Wat hier aan moderne stedebouwkundige opvattingen wordt ver wezenlijkt verdient oprechte bewondering en zeker nadere bestudering voor toepas sing bij de toekomstige Haarlemse wijken, inzonderheid de nieuwe stad welke in de Romolenpolder ten Zuiden van de Schiphol- weg zal verrijzen. Daarbij is ook opvallend, dat alles wat met de bouw van zulk een nieuwe stad sa menhangt wordt opgedragen aan een af zonderlijk publiekrechtelijk lichaam, dat, zij het in overleg met het gemeentebestuur, de plannen maakt en de bouw leidt en ex ploiteert en na de voltooiing van de stad verdwijnt. Overbelasting van het gemeente lijk apparaat wordt hierdoor voorkomen. Deze werkwijze is te vergelijken met het beheer en bestuur van de nieuwe Zuider zeepolders, welke aanvankelijk door de polderdirectie worden uitgeoefend. Alles geschiedt volgens een vast plan, daarin zijn Labour en Conservatieven het volkomen eens. Wat in de nieuwe Engelse tuinsteden voorts opvalt, is de terugkeer naar laagbouw. Zeventig procent is voor één-gezinswoningen bestemd, de resterende dertig voor flats in drie of vier verdiepin gen. Men kan zich dat in Engeland, permit teren, omdat men er uiteraard beter in ruimte zit dan wij. Aan de andere kant tilt men aan Conservatieve zijde toch zwaarder aan het verlies van cultuurgrond dan aanvankelijk met de Labourregering het geval was en vandaar dat de jongste wijken van Hemel Hampstead niet zo'n royaal aspect bieden als die van de eerste jaren na de oorlog. Maar grote aandacht aan het groen in de wijk blijft toch wel een belangrijk kenmerk. Een niet te onderschatten en wellicht zelfs de blangrijkste winst van de bouw der nieuwe steden is wel, dat men van stonde af aan een geselecteerde bevolking verkrijgt die haar nieuwe woon- en werk gelegenheid bewust heeft gekozen. Daar door heerst er in zo'n nieuwe satellietstad een pioniersgeest. Er is een bloeiend ver enigingsleven, er beslaat grote belangstel ling voor de wijkraden, er komen nieuwe ideeën naar voren, er bestaat veel cultu reel werk dat door brede lagen van de be volking wordt gedragen, kortom de om standigheden zijn uitermate gunstig voor hel ontstaan van een lévende, goede stads gemeenschap. En dat is wellicht het schoonste doel dat de stedebouwkundige kan nastreven. Op Zaterdag 16 October zullen de lei ders en leidsters van het Zondagsschool werk uit Haarlem. Alkmaar, Hilversum en nog vele andere plaatsen uit Noordholland naar Amsterdam komen, waar op deze Zaterdagmiddag en -avond een regionale najaarsconferentie gehouden zal worden in het wijkcentrum van de Oosterkerk gemeente aan de Blankenstraat 2. De ver gadering staat onder leiding van ds. J. W. van Kooten, voorzitter der Nederlandse Zondagsschool Vereniging. De heer A. Kroese, directeur der N.Z.V., zal spreken over: „Hoe past het kind de Bijbelse Boodschap toe in zijn leven?" Ook de hulpmiddelen zullen niet ver geten worden: men zal op deze conferen tie enkele gekleurde filmstrips van bijbelse verhalen kunnen zien, vervaardigd door de Finse Zondagsschoolvereniging. Verscheiden kerstliederen worden onder deskundige leiding gezongen en een koortje van Zondagsschoolleiders en -leidsters is al gevormd. Nog een hoogtepunt uit de Kerstfeest viering vraagt de aandacht: het vrije kerst verhaal, geschreven door mevrouw M. A. M. RenesBoldingh: „De Kerstklok van Hebron". Op Zondag 17 October wordt er in de Oosterkerk een dienst gehouden, welke eveneens aan het Zondagsschoolwerk is gewijd. Om 12 uur zal er in het Jeugdhonk „De Kaai" aan de Tweede Leeghwaterstraat 6, een kinderdienst gehouden worden, waar bij kerstliederen aan de kinderen geleerd worden. Wegens de steeds verder gaande beper king van de toepassing van de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet 1939 is bij dc rege ring de vraag gerezen, in welke mate zij in de toekomst bij voortduring de beschikking dient te hebben over bevoegdheden op het gebied van de prijzen. Over deze belangrijke kwestie heeft de regering het advies gevraagd van de Sociaal-Economische Raad. De regering hoopt na ontvangst van dit advies in de loop van het volgend jaar in de gelegenheid te zijn over deze kwestie voorstellen te doen. De ministers Zijlstra en Mansholt achten het wenselijk dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 nog in werking blijft, al is de overgang van prijsbinding naar prijsbe- waking verder voortgeschreden door in trekking van de meeste op grond van die wet uitgevaardigde maximum-prijsvoor- schriften, zodat thans de binding door maximum-prijzen zich bijna uitsluitend beperkt tot de sociale sector en tot eier- briketten, gas en electriciteit. Bovendien zijn zij van mening dat het gevaar dat plotseling weer schaarste aan bepaalde grondstoffen of producten zou kunnen ontstaan en dat zich op de wereld markt abnormale prijsstijgingen zouden kunnen voordoen, niet als geweken kan worden beschouwd. Bij Koninklijk Besluit zijn daarom de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 en een aantal bepalingen van de Distributie- wet 1939 op 27 September 1954 opnieuw in werking getreden, nadat de vorige geldig heidstermijn op 26 September was afge lopen. Een 27-jarige broeder-verpleger heeft in hoger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem terechtgestaan, verdacht van het veroorzaken, in de uitoefening van zijn beroep, van de dood door schuld. De Zut- phense rechtbank had de verpleger vrijge sproken. De procureur-generaal bij het Hof eiste thans een maand voorwaardelijke hechtenis en honderd gulden boete. Volgens de dagvaarding had verdachte een noodlottige vergissing gemaakt bij het geven van een injectie aan een patiënt van de psychiatrische inrichting „Groot Gaffel" te Warnsveld. Hij had s-treptomycine moeten gebruiken, doch nam abusievelijk een flesje met morfine en diende de patiënt daarvan een sterke dosis toe. Het slacht offer dat in ernstige mate aan t.b.c. leed, is als gevolg van de injectie overleden. Verdachte verklaarde dat de stoppen van de beide flesjes er precies eender uitzagen. Op het etiket had hij niet gekeken. Hij moest werken onder hoogspanning in een zaal met voor een deel gevaarlijke patiën ten. Bij het terugbrengen van het flesje had hij de vergissing bemerkt. De broeder had het toezicht over twee zalen met totaal 45 patiënten. Een hoofdverpleegster van de psychia trische inrichting getuigde dat de broeder de nodige schrobberingen gehad heeft, maar gehandhaafd wordt op grond van de overweging, dat vergissingen menselijk zijn. Er zijn geen maatregelen tegen hem ge nomen. De procureur-generaal begon zijn requi sitoir met een woord van waardering voor de houding van de verdachte, die niets heeft willen verbloemen en kennelijk zeer zwaar lijdt onder de gevolgen van zijn Gisteren is te Hoofddorp het huwelijk voltrokken van mejuffrouw S. M. Parle- vliet, dochter van een landbouwer uit de Haarlemmermeer, met de heer Hendrik de Lugt, een landbouwer op Texel. Mejuffrouw Parlevliet heeft gedurende enige jaren haar charmes gepaard aan de fleur van „Keukenhof" te Lisse, waar zij in de gedaante van Jacoba van Beieren aan de tentoonstelling een aantrekkelijkheid te meer verleende. Het is echter waarschijnlijk, dat zij thans voor de „Keukenhof" verloren is. PARIJS (Reuter) Vijftig percent der Fransen, aan wie door een instituut voor opinieonderzoek de vraag was gesteld welke Franse leider zij het populairst vinden, heeft Mendès-France als nummer één genoemd. Elf percent noemde Antoine Pinay de populairste Franse politicus. De premier heeft in de afgelopen zes weken een groot aantal felicitaties van plaatselijke bestuursraden ontvangen, het geen de beste graadmeter voor de poli tieke gevoelens in Frankrijk is. Ervaren Franse waarnemers verklaarden, dat iets dergelijks niet gebeurd is sedert Poincaré in 1926 de franc stabiliseerde. vergissing. Toch meende de procureur- generaal dat hier sprake is van grove schuld. Zijn milde eis berustte op begrip voor de omstandigheden, voor de haast, de entourage en de spanningen waaronder de broeder werkte. De raadsman zei dat zijn cliënt evenmin onfeilbaar is als b.v. een chirurg, wie een operatie mislukt of een arts die een ver keerde diagnose stelt. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Het uitdelen van de Zondagsmaaltijd in het Syros-kamp. Mr. Temnomeroff is een rijzige Amerikaan, die zijn zakelijke functie met gevoel voor de noden van de ontheemden uitoefent. Hij maakt een gebaar, waaruit deernis en mismoediging spreekt, „Er is nooit geld genoeg", zegt hij. „De begroting van ons bureau laat ons veel te weinig armslag. Met geld kunnen wij deze on gelukkige mensen helpen, herscholen, onderwijs geven, doen ge nezen en laten emigreren. Dit laatste, voorzover de andere lan den bereid zijn ontheemden op te nemen". Mijn gedachten gaan terug naar de voorafgaande dagen. Ik zie weer het kazerne-achtige gebouw Kolokynthou in Athene, waar tweehonderdvijftig vluchtelingen, meest uit Roemenië, verdreven Grieken, tijdelijk onderdak hebben gevonden. Tijdelijk? De meesten zitten hier al jaren en geleidelijk is de hoop op uitkomst in hun hart gestorven. De zalen van het gebouw zijn door middel van zeilen en doeken in stukken verdeeld en in elk cjaarvan huist een gezin, soms met vijf tot zeven kinderen. Er hangt een afgrij selijke stank. Twee WC's op de binnenplaats zijn natuurlijk to taal onvoldoende voor deze grote gemeenschap. De meeste ge zinnen moeten zich van water voorzien uit enkele kranen in de benedengang. Erger nog is de geestelijke nood, waarin deze men sen verkeren. Er zijn er, die bloeiende zaken of landbouwbedrij ven hadden in Bessarabië. Sommigen zijn door de' wrede gril len van de oorlog tweemaal verjaagd, eerst door de Duitsers, later door de Russen. Zij zien hun kinderen in een ongezonde ook geestelijk verderfelijke omgeving opgroeien. Niets stompt meer af dan voortdurende ellende. De geestelijke weerstand brokkelt langzamerhand af. Slechte eigenschappen zijn al moei lijker te bedwingen. Doffe onverschilligheid neemt de plaats in van arbeidslust en vertrouwen in de toekomst. Karathanos, die ik in het kamp Kalithea sprak, was door het verraad van een duur betaalde gids met vijf familieleden, onder wie zijn moeder en zuster, op hun vlucht bij de grens in een hinderlaag gevallen. Alleen hij ontsnapte ongedeerd. Bij zijn aankomst in Athene werd hem voorzichtig verteld, dat de an deren ter plaatse waren terecht gesteld. Karathanos kan niet ouder dan dertig jaar zijn, maar hij ziet er uit als vijfenveertig. Iemand, die hem vroeger heeft gekend, zei: „Als ik niet wist wat hem was overkomen, zou ik niet kunnen geloven, dat hij de altijd lachende Thomas is". ../ft Terwijl mijn begeleider met enkele kampbewoners sprak, werd ik aan mijn mouw getrokken door een jong meisje met grote brandende ogen in een smal gezichtje. Ik liep met haar mee en werd een van blikken en af valhout gebouwde keet binnengeleid, waarin de tempera tuur ondragelijk heet en de atmosfeer verstikkend benauwd was. Toen mijn ogen wat aan het scheme rig licht gewend waren, kon ik het inwendige opnemen. In een ruimte van twee bij drie meter woonden zes men sen. Een rimpelig grootmoedertje zat op een wrakke stoel, half tegen de wand geleund, in het niets te staren. Twee onbeschrijfe lijk smerige kinde ren speelden op de grond. Een jonge vrouw was bezig een paar lompen aan elkaar te naaien: een jurkje voor een van de kleintjes. De vader was uit. Hij scharrelde de hele dag op een opslagplaats van oud oorlogsmateriaal rond om stukken metaal uit te zoeken. Hij verkocht die of maakte er ruwe gebruiks voorwerpen van. Wat doet men in deze omstandigheden? Ik trachtte de vrouw (Van een bijzondere medewerkster) Op het rumoerige terras in het centrum van Athene zit ik tegenover cïe heer V. A. Temnomeroff en drink Turkse koffie en ettelijke glazen ijskoud water. Mijn be geleider vertegenwoordigt in Griekenland het bureau van de Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de UNO. mr. G. J. van Heuven Goedhart. We zijn juist terugge keerd van een tocht langs verschillende Griekse kampen voor ontheemden. Nu krijg ik de laatste gegevens: cijfers, cijfers en nog eens cijfers. Zoveel honderden millioenen drachmen, beschikbaar gesteld door het UNO-bureau en de Wereldraad van Kerken. Namen van kampen. Aantal len vluchtelingen. Nuchtere cijfers kunnen een duidelijke taal spreken, maar sterker nog spreken de wanhopige, smekende, soms lege blikken van deze oorlogsslachtoffers. Terwijl ik werktuigelijk noteer, zie ik ze voor mij Thomas Kara thanos, die op' zijn vlucht van Albanië naar Griekenland zijn hele familie verloor, Boris Stoikov, mèt levensgevaar ontsnapt uit Bulgarije, de twee-en-zeventigjarige verbit terde vrouw, eens een bekende figuur in het gezelschaps leven van Boekarest, thans een troosteloze oude dag te- gemoetgaand in het kamp Hadjikiriakion. In de Griekse kampen voor ontheemden verblijven nog twintigduizend mensen, soms in de ellendigste omstandigheden. Zij zien reikhalzend uit naar de hulp, die de wereld hun moet bieden. wat geld op te dringen, maar dat weigerde ze, trots. Voor de oorlog dreef haar man een bloeiende zaak in scheepsartikelen in de Roemeense haven Constanza. Na de Russische bezetting werd het gezin onbarmhartig verdreven: veertig kilogram ba gage was alles wat zij konden meenemen. Binnen vierentwintig uur moesten zij de grens over zijn en nu zitten zij al vier jaar in dit kamp zonder uitzicht. Wat heeft het voor zin meer gevallen te vermelden, waar er zovele zijn, ernstiger misschien dan de hier genoemde. Het naoorlogse Griekenland, nog lang niet hersteld van de wonden, die het in de oorlog opliep, ruw door elkaar geschud in een jarenlange broederstrijd, moet maar zien hoe het zijn twintig duizend vluchtelingen herbergt. Twaalfduizend van deze men sen, die als wrakhout ronddreven, hebben de Griekse nationa liteit. Zij zijn gevlucht uit de Noordelijke provincies, die het ergst onder de burgeroorlog hebben geleden, of uit Rusland, Roemenië, Joegoslavië en Bulgarije. De overigen zijn Armeniërs, Albanezen, Bulgaren en Joegoslaven. Zij werden verdreven door een regiem, dat hun niet lag en dat hen als ongewenste vreem delingen beschouwde. Honderden millioenen drachmen voor hulpverlening zijn in een bodemloze put verdwenen. Met geld alleen kunnen deze ongelukkigen ook niet worden geholpen. Zij moeten weer een eigen plaats krijgen in de maatschappij en behoeven veelal een lange tijd voor gewenning en herscholing. Op den duur zullen de jongeren zich wel aanpassen aan de volkomen vreemde om standigheden van een vaderland, dat zij slechts van naam ken nen. Moeten de ouderen dan maar ondergaan en als waardeloze producten worden afgeschreven? Met bitterheid moet men vast stellen, dat het er veel van weg heeft, zonder dat men bepaalde schuldigen kan aanwijzen. Griekenland kan nu eenmaal niet meer doen, de internationale fondsen vloeien voortdurend lang zamer. Toch heeft de wereld hier een ere- plicht te vervullen. Ik overdenk dit al les, terwijl ik de dor re cijfers noteer, die mr. Temnomeroff mij verstrekt. Een kellner zet nog een glas ijs koud water voor me neer en ik drink het werktuigelijk leeg. Rondom mij bruist het leven van deze drukke stad.De mees te mensen zien er verzorgd uit en zijn goed gekleed. De schelle lach van een vrouw hindert me. Ik zie weer voor met het uitdrukkings loze gezicht van Ka rathanos, de sombere en ongezonde onder komens in de barak ken en verblijven in de kampen, en ik ruik de kwalijke geuren, die er rondwaren. Het is, alsof mijn bege leider mijn gedachten raadt. Als we maar geld genoeg hadden, peinst hij hardop. En als sommige landen maar meer mensen wilden opnemen dan zag het er niet zo hopeloos uit Het kamp Kalithea, somber en ongezond. Adonis, 7 v. La Guaira te Port au Prince. Algenib, 6 v. Las Palmas n. Recife. Alhena, 6 v. Il-heos n. Bahia. Amstelland, 6 v. Bremen te Hamburg. Aaisum, 7 v. Bremen n Londen. Altair, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 7 v. Rotterdam n. Genua. Axeldijk, 6 v. Curasao n. Buenos Aires. Agatha, 8 v. Pladju te Soerabaja. Aiudra, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Amsteldiep, 7 v. Rangoon n. Aden. Arendskerk. 7 v. Singapore n. Port Swettenham Armilla, 6 v. Singapore n. Bangkok. Alamak, pass. 7 Kp. Spartivento n. Genua. Aagtedijk, 7 v. New York n. Boston. Aagtekerk, 7 v. Marseille n. Cadiz. Abbedii'k, pas. 7 Azoren n. Antwerpen. Albireo, 7 v. Montevideo te Santos. Alhena, 7 v. Bahia n. Las Palmas. Amerskerk, pass. 7 Dover n. Genua. Amor, 7 v. Catania naar Rotterdam. And ijk, 7 v. Londen 8 te R'dam verwacht. Aardijk, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Alcyone, pass. 8 Vlissingen te Antwerpen verw. Alkaid, pass. 3 St. Vincent n. Las Palmas. Alnati, 7 v. Rio de Janeiro te Santos. AÏwaki, 6 te Eva Perón. Arkeldijk. pass. 8 Minikoy n. Djibouti. Averdijk, 7 v. Philadelphia te Baltimore. Baud, 6 rede Tegal. Bintang, 6 v. Las Palmas 11 te Amsterdam verw. Baam, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Billiton, 7 v. Bahrein n. Cochin. Barendreeht, 7 v. Rotteidam te Ceuta. Betiri, 9 v. Goole te Port Said en Suez verw., daarna Aden, Colombo, Singapore. Bonaire, 7 670 m. N.NO. Barbados. Bali, 9 v. Colombo te Belawan verw. Blijden-dijk, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Congostroom, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Celebes. 7 v. Suez te Djeddah. Caltex The Hague, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Rotterdam Jaltex Nederland, 7 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Newcastle, Geelong, Brisbane, Gladstone, Cairns en Singapore. Corilla, 7 te Port Said verw., daarna Berre, Sete en Venetië. Cleodora, 8 v. Suva te Sydney. Dalerdijk, 7 v. San Francisco n. Los Angeles Dowgedij'k, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Drente, 8 v. Tegal n. Priok. Etrema, 7 v. Berre te Spezia. Enggano, pass. 7 Kp. Finisterre n. Duinkerken. Ena. 10 Suez en Port Said verw., daarna verm. Rotterdam en Curasao. Eos, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Den Haag 8 v. Sidon te Antwerpen. Gordias, pass. 6 Kp. St Vincent n. Tunis. Gaasterkerk, 7 v. Newcastle n. Melbourne. Groote Beer, 10 Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Groote Beer, 7 570 m. W.NW. Valentla n. Rdam Gouwe, 8 v. Uleaborg te Delfzijl. Heelsum, 7 v. New Orleans te Mobile. Hersllia, 7 v. New York te Port au Prince. Hathor, 6 v. Hamburg n Bremen. Helder, 7 v. Tampa n. Rotterdam. Hermes, 7 v. Paramaribo te Georgetown. Indrapoera, 3 v. R'dam te Hamburg. Hos, 7 v. Amsterdam- n. Italië. Joh v. Oldenbarnevelt, 7 470 m. ZW. Cocos eil. Jagersfontein. 8 v. Amsterdam te Bremen. Kertosono, 7 v Kaapstad te Port Elizabeth. Karimata, 7 v. Port Said te Genua. Katelysia, 5 te Sydney, daarna Miri, verm. Suez en Rotterdam. Korovina, verm. 8 v. Rotterdam n. Curagao. Kedoe, 7 v. Cuxhaven, 8 iJmulden verw naar Amsterdam. Leopoldskerk, pass. 6 Perim r. Bahrein. Loppersum, 7 v. Cardifi n. Ceuta. Lutterkerk, pass. 7 Str. Messina n. Port Said. Lekkerkerk. 8 v. Aden te Karachi. Laren-berg, 7 v. Rotterdam n. San Juan 8 te Amsterdam. Linge, nacht 8-9 Hamburg verwacht. Maas, pass. 7 Lissabon n. Oran. Manoeran, 7 v. Belawan n. Colombo. Mapia, pass. 6 Ouessant n. Marseille. Markelo, pass. 7 Schiermonnikoog n. Poole. Marpessa, 7 90 m. N. Christmas eil. n. Miri. Maashaven, 8 v. Rotterdam te Buenos Aires. Macuba, 12 v. Geelong te Singapore verw. Mitra, 10 v. Curagao te Stanlow verw., daarna Curasao. Molenkerk. 8 v. Rotterdam te Hamburg. Muiderkerk, 8 v. Lissabon te Marseille. Murena. 8 v. Tripoli te Thameshaven. Notos, 6 v. Livomo te Napels. Nestor, 8 v. Nickerie te Paramaribo. Ouwerkerk. 7 v. Vlaardingen te Rotterdam. Oostkerk, 8 v. Port Swettenham te Singapore verwaent. Ondina, 21 Curasao verw. Dotmarsum, 7 v. Hamburg te Antwerpen, Oranjestad. 7 210 m. WZW. Madeira. Oranje, pass. 8 Minikoy n. Suez. Prins Fred. Hendrik. 6 v. Quebec n. Le Havre Prins Willem v. Oranje, 7 v. R'dam te Hamburg Prins Willem III. pass. 7 Vlissingen n. Bremen. Papend recht, 7 v. Dakar te Rotterdam. Perna, 10 Singapore verw. daarna Pladju, Sin gapore en Japan. Plancius, 7 v. Belawan n- Singapore. Peperkust, pass. 8 Finisterre n. Le Havre. Prins Fred. Willem, 8 v. Le Havre te R dam. Radja, 7 v. New Or\eans n. Baltimore. Roggeveen, 7 v. Hongkong n. Singapore. Roepat, 7 160 m. ZW. Rasfartak. Ru vs. 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Rijndam, 7 370 m. O.NO. Kp. Race. Slamat, 9 v. Bahrein te Karachi verw. Stad Breda, 7 v. Amsterdam n. Wabana. Stad Dordrecht, verm. 8 v- Sas van Gent naar Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 8 v. So-uthshields naar Narvik. Salland, 7 v. Montevideo te Santos. Slamat. 7 v. Bahrein n. Karachi. Sumatra, pass. 6 Socotra n. Belawan. Stad Schiedam, 7 90 rn. N. Stadt Landet. Sunetta, pass. 7 Muscat n. Mena el Ahmadi. Singkep, 7 v. Amsterdam te Bremen, Stad Alkmaar, b v, Madras te Calcutta. Stad Vlaa'rdingen, pass. 7 Wight r. Wabana. Stanvac Djirak 6 v. Belawan n. Sungeigerong. Stanvac Taiang Akar, 6 v. Sungeigerong naar Bangkok. Sarangan, 7 v. Casahlanea te Boston. Sibajak, 7 v. Halifax n. New York. Sloterdijk, 8 v. Antwerpen te New York. Soestdijk, 7 v. Boston n. New York. Stad Breda, 7 v. IJmuiden n. Wabana. Straat Mozambique, 7 v. Noordzee te R'dam. Straat Soenda, 6 v. Hongkong n. Kobe. Schiedijk, 7 v. Rotterdam n. New Orleans. Sliedreoht, 8 v. Antwerpen te Mena el Ahmadi Sommelsdijk, 8 v. Belawan te Penang. Stad Maastricht, 10 Napels verwacht. Talisse, 8 v. Djibouti te Singapore. Tomori, 7 v. New Orleans te Paulsboro. Tjibantjet, 7 v. Sydney n Brisbane. Tasman. 6 v. Singapore n. Tj. Priok. Tamo, 8 v. Montevideo te Buenos Aires. Tara. 7 v. Antwerpen n. R'dam. Tomini, 7 v. Rotterdam n. Hollandia. Tara, 8 v. Antwerpen te Rotterdam, rero, 9 v. Bahia Blanca n. Santos. Tiba. 7 v. Necoehea n. Montevideo. Willemstad, 6 v. Barbados n. Dominica. Wieldrecht, 8 v. Suez te Napels verw. Willemstad. 7 v. Dominic,, n. Madeira. W. Alton Jones, pass. 7 Daedalusrif n. Mena el Ahmadi. Wonorato, 7 70 m. O.ZO. Minikoy n. Suez. Waterland, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Waterman, 7 180 m. O. ten Z. Guardafui. Weltevreden. 7 v. Calcutta n. Ti. Priok. Waal, 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. IJsel. pass. 7 Gibraltar n. Algiers. Zaan. 7 v. IJmuiden n. Stockholm. Zeeland (KRL), 3 v. Port Said n. Suez. Zeeland (5SM), 8 v. Hersens n. Methil. KLEINE VAART Atlas. 8 te Gothenburg n. Amsterdam. Albergen 7 v. Glasgow te Swansea. Audacla, 6 40 m. NW. Terschelling. Auriga, 6 In Gronesont ten anker n. Walkom. Barracuda, 7 v. Goole n. Aalborg. Corrie b, vertr. 8 v. Theems n. Rotterdam. Diligentia, pass. 7 Terschelling n. Hamburg. Draco, 6 v. Rijeka n. Split. Driebergen, 7 v. Pateniemi n. Cardiff, Eibergen, 7 v. Savona te Ponza. Elizabeth b, vertr. 8 v. Dordt n. Corpus Chnsti Fiducia, 6 v. Maassluis n. Wisbech. Gaasterland. 7 v. Tyne te Rotterdam verw. Gramsbergen, 6 v. Avonmouth te Swansea. Haskerland, 6 v. Grangemouth n. R'dam. Jaba, 7 v. Oslo te Kristiansand. Joost, 6 v. Rotterdam n. Domsjo. Jan Kreumer, 7 Port Talbot verw. Leendert b\ 7 v. Stockholm te Kopenhagen verw. Lydia (1). 7 v. Paskalavik te Oxelosund. Larix. 6 te Zaandam. Marietje Bohmer, 8 v. Bordeaux n. Lissabon. Markab. 6 v. Amsterdam n. Harlingen. Meres N, 6 v. Rotterdam te Lissabon. Netta, 6 v. Famagusta n. Napels. Nettle, 6 v. Grangemouth n. Methil. Noord, pass. 6 Noordhinder n. Petit Gouronee. Noorderlicht. 8 v. Storavika te Lulea venv. Nottingham, 6 v. King sly on n. Rotterdam. Ponto, 3 te Mantyluoto Ponza, 6 v. Domsjo n. Gefle. Pascholl, 7 v Struer te Fur. Perregaux, 6 v. Casablanca te Agadir. Phecda, 6 v. Port Lyautey te Marseille. Realta, 6 v. Parijs n. Malmö. Rose Marie, 6 v. Rotterdam te Kopenhagen. Servus, 6 v. Amsterdam te Antwerpen Theodora, 6 v. Mlddlesbro n. Varberg. Tom v. d. Helde. 6 v. Casablanca te Safi. Toni, 7 v. Londen te Rotterdam verw. Tyro, 6 v. Amsterdam n Rotterdam. Vesta, verm. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Vrouwepolder 6 v. Rotterdam te Cherbourg. Westpolder, 7 v. Antwerpen n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11