ZE VEN DA GEN HAARLEM Verheugend herstel van „Thalia" Htpcrs GELDBRON GELDPUT Dr. Stelma sprak over Het evangelie voor alle volkeren Bij de belastingen zijn grafzerken niet gewenst Milliarden guldens gleden door hun vingers Gouden jubileum bij Joh. Enschedé en Zonen VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Voorstelling van Marieke In plaats van acht jaar twee en half jaar straf Heemsteedse fabrikant stond terecht wegens smaadschrift Nieuwe Haarlemse bussen waarschijnlijk blauw Vergroot kantoor Hout en Plantsoenen gereed Beeldrijk Goud huwelijk Van mensen en dingen onder de Dam iaat j es Best Gemest Poppenhuis Vliegende Schotels R.K. Middenstand Sierkunst .NIEUWE WOONSTIJL Ongeluk met dodelijke afloop bij Nieuw Vennep Burgerlijke Stand van Haarlem Wat de regisseur betekent voor een ver eniging kon niet duidelijker blijken dan uit de voorstellingen, welke de R.K. toneel vereniging „Thalia" gedurende drie avon den verzorgd heeft in de Stadsschouwburg. Er is geen amateurgezelschap, dat met de regie zo gesukkeld heeft als Thalia. Daar steekt niets, denigrerends achter. De feiten wezen het helaas uit. Hoeveel verheugen der is het dan ook te mogen constateren, dat de magere jaren klaarblijkelijk achter de rug zijn getuige de werkelijk verras sende opvoering van Piet Malherbe's „Marieke", die ik dezer dagen zag. De ver eniging is met sprongen omhoog gegaan. Ze heeft dan nog wel niet het plan be reikt, waarop de beste H^'rlemse dilet tanten zich bewegen, haar optreden naar buiten heeft in ieder geval niveau, heeft karakter. Men slaat het met vertrouwen gade. En men richt met hoop en verwach ting het oog naar de toekomst. Ik ben blij dit alles te kunnen vaststel len. Het grootste compliment bevat deze opgewekte inleiding voor Jan Icas van Dijk, wiens bezielende en stimulerende leiding het herstel van een der oudste katholieke Haarlemse verenigingen heeft mogelijk gemaakt. Hier is een toneelrot aan het werk geweest, een routinier, de man, die het klappen van de zweep kent. Hij maakte van het toch heus niet zo i sterke stuk een zeer aannemelijk drama, een doorvoeld stuk, waarin niet met wat doorsnee typeringen werd volstaan. Er mag dan het nodige mankeren aan de dra matische expressie zijner executanten, hij liet wat ze deden komen van binnen uit. Dat trof mij. Ik zag hier een toneelgroep in opbouw. Een zorgvuldig behoeden van prille talenten en een bouwen op al ge vormde kracht. Jan Icas van Dijk moet de tijd hebben om dat allemaal voort te zetten. Zijn spelers zullen nauwgezet op zijn indicaties acht moeten slaan. Maar wat hij in principe bereikte was het voor naamste. De troep stond open voor de karakters, welke ze moest uitbeelden. Ze groeide erin. Ze was overtuigd van die ka rakters. Ze durfde die overtuiging uit te dragen. Het stuk, ik zei het al, is niet sterk, het is zeker in het derde bedrijf minnetjes van constructie. Wat het echter voor heeft is dat het een probleem aanroert, dat zeker op het répertoire van het katholiek toneel maar zelden wordt behandeld: dat van de ongehuwde moeder. Daarmee schept het felle contrasten. Het meisje in „Marieke" wordt buiten haar schuld moeder. Haar aanstaande echtgenoot laat haar prompt in de steek. Ze stuit onmiddellijk op de afwijzende houding van haar vader, die haar wat overigens niet ongebruikelijk is de deur wijst. Haar vroegere schoolmeester neemt haar op en tracht de vader te vermurwen. Dat gebeurt na veel vijven en zessen. Het meisje houdt van een eenvoudige dagloner, die door haar moeder geen goede partij werd geacht. Ofschoon men nu uit de hou ding van de vader mocht afleidep, dat deze zijn dochter terzijde zou staan, is hij de eerste om haar de toegang tot het ouderlijk huis te ontzeggen. Een inkoneekwentie, wel ke vele mogelijkheden te loor doet gaan. Immers, hoeveel sterker zou het conflict geworden zijn, wanneer de vader partij voor de dochter had gekozen. En hoeveel sterker zou het stuk geworden zijn, wan neer het dit conflict niet pas tegen het eind van het tweede bedrijf had laten be ginnen, maar meteen bij het begin van I. De schrijver heeft hier kansen gemist. Hij voorkomt het bezwaar dan ook niet dat er meer dan goed is wox-dt gepraat in zijn stuk. Zo'n figuur als van de koetsier-bos wachter in „Marieke" is eigenlijk over bodig. Daarentegen is de verschijning van een simpele jongen weer knap dramatisch verwerkt, want de simpele speelt een be langrijke rol in de ontwikkeling der intri ge en de aanloop tot het conflict. Ik geloof dat deze stof nog veel fraaier en inhouds voller kan worden uitgewerkt, al zullen de katholieke amateurs blij zijn het hiermee reeds te kunnen doen. Wat nu het spel betreft: de halsstarrige vader leverde een mooie en beheerste rol op van Jan Overtoom, die alleen zijn rus tige aard wat minder met pauzes had kunnen accentueren. Ans Sens-Assendelft speelde de bazige en bet-weterige moeder prachtig op toon. Het meisje Marieke werd door Ans Van Nieuwland met prijzenswaar dige schroom gespeeld, haar „verloofde" door Wil v. d. Heyden met iets te weinig raffinement gekarakteriseerd, waaraan overigens zijn jeugd niet vreemd zal zijn. Beiden zullen met routine vaardiger wor den en vrijer. Een mooie speelrol zag ik van Martien Langeveld als de onderwijzer. Hoe goed vermeed hij de preektoon! Het echtpaar Renken werd door mevr. Moonen en René Veenendaal raak op de been ge bracht. Ook de Rossige kreeg van Wim Moolenaar sympathiek aandoende allure mee. Een prachtig stuk werk leverde Cor Wassenberg als Gekke Nelis. De beste spel- prestatie van de avond, zo natuurlijk van uitbeelding en emotie. P. v. d. Nouwland en Alie DuitsVan Straaten maakten met kleinere rollen de rij vol. P. W. FRANSE Monteur voor hof Het Amsterdamse gerechtshof heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de achtenveertigjarige monteur H. J. B., die in hoger beroep had terecht gestaan wegens een bedreiging met een geweer van zijn huishoudster. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voor-arrest. Hij vertoeft bijna een jaar in het Huis van Bewaring. B. zal nog een straf van twee jaar moe ten ondergaan wegens zedenmisdrijven. Op 25 Februari van dit jaar had de rechtbank de monteur veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en wel zes jaar we gens ontucht en twee jaar wegens bedrei ging. Het hof heeft de straf verminderd tot twee jaar en zes maanden, namelijk twee jaar voor zedenmisdrijven en een half jaar voor de bedreiging. De officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank in Den Haag heeft Don derdagmorgen 75 gulden boete geëist tegen een 37-jarige fabrikant uit Heemstede, die terecht stond wegens smaadschrift. Hij had een stuifmachine verkocht aan een fruitteler in Ter Aar. Toen deze maar niet betaalde, had hij hem gedreigd te zul len rondvertellen dat zijn cliënt een wan betaler was. Die bedreiging voerde hij uit door aan verschillende mensen in Ter Aar brieven te schrijven, die in de zelfde straat als zijn debiteur woonden. De verdachte verweerde zich met te zeg gen dat hij niet precies wist op welk num mer de klant woonde en dat hij daarom maar verschillende brieven had verstuurd, dan zou één ervan wel terecht komen. En passant had hij in deze brieven een kaar tje met zijn firmanaam gedaan. De officier vond dat de verdachte van een „beroerde mentaliteit" had blijk gegeven. Uitspraak over veertien dagen. 99 99 De tweede lezing van de drie, die door de Oecumenische Raad van Haarlem in samenwerking met de Volksuniversiteit worden georganiseerd over de tweede ver gadering van de Wereldraad van Kerken te Evanston, werd gisteravond gehouden door dr. J. H. Stelma, die sprak over „Het Evangelie voor alle Volken". Dr. Stelma bepaalde zich hoofdzakelijk tot de tweede sectie van de Wereldraad, waarbij Evangelisatie behandeld werd. Al lereerst echter besprak hij enkele facetten, onder andere een indrukwekkend Avond maal en de algemene schuldbelijdenis in het Chicago-stadion, van het congres, waaruit de sfeer van oecumenie, zoals die daar bestond, viel af te leiden. Terloops ook benadrukte dr. Stelma de waarde van het onderzoek in de vijfde sectie, die de menselijke verhoudingen bestudeerde en in een eindrapport tot de conclusie kwam, dat rassendiscriminatie ontoelaatbaar is; een conclusie, waarbij Z.-Afrika zeer tot voorzichtigheid gemaand had. ADVERTENTIE Opticien Zijlstraat 91 - Haarlem Naar wij vernemen overweegt de directie van de N.Z.H. de nieuwe stadsbussen, welke het volgend jaar op het Haarlemse stadsnet in dienst komen, een blauwe dan wel een gr\jze, eventueel een combinatie van beide kleuren te geven. Wij schreven i-eeds, dat men in het stads verkeer de groene kleur der dochteronder nemingen van N.S. niet zo geslaagd vond, omdat deze kleur meer een landschapskleur is, welke beter voldoet op de buitenlijnen. Nu wordt er gedacht aan de kleur van de „Blauwe Engel", de nieuwe dieseltreinen voor de locaalspoorwegen, of aan een terug keer naar de donkere kleur blauw, welke nog gebruikt wordt voor het tramwegmaterieel van de N.Z.H., eventueel in combinatie met grijs. Vele passagiers zullen het op prijs stellen, dat thans de beschermende dakjes op het Stationsplein ook glazen wanden bij de drukste halten van het Haarlemse stadsnet zijn geplaatst. Het ligt in de bedoeling van de directie, dat tegen het voorjaar de service nog wordt uitgebreid door het aanbrengen van overzichtelijke routekaarten in die wachtgelegenheden. Tevens wordt overwo gen of op de halteborden een verkorte dienst regeling kan worden aangebracht, bijvoor beeld door vermelding van de frequentie, zo mogelijk ook van eerste en laatste bus. Deze gegevens kan men natuurlijk uitgebreider in de reisgids vinden. Nadat er cp het terrein van de Haarlemse stadskweektuin aan de Kleverlaan een woning voor de directeur van de Dienst van Hout en Plantsoenen was gebouwd, werd 't mogelijk het kantoor van de dienst te vergroten, hetgeen dringend nodig was. Deze uitbreiding en verbouwing zijn thans voltooid. De heropening vindt plaats op Woensdagmiddag 13 October. „Waarrr worrrden de bankbiljetten gemaakt?" Wij herinne ren ons de vraag nog van de economiedocent. „Bij Enschedé in Haarlem". We zijn er eens gaan kijken en zijn met een pas langs drie, vier geüniformeerde mensen met pistolen gewandeld, tot we in het heilige der heiligen kwamen, de „speelgoedkamer'' noemen ze dat maar. Daar troffen we uitsluitend dames aan, die met onverstoorbare rust temidden van stapels geld zaten, millioenen guldens en roepiah's. Mejuffrouw Out, die daar door niemand bij die naam gekend zou worden, want ze heet „Tootje", had juist haar 25-jarig jubileum bij Enschedé achter de rug waar géén geld op groeit en had juist weer een stel bankbiljetten in de hand; ze telt er zo'n 27.000 per dag, en wie de moed zou hebben na te rekenen hoeveel geld er door haar vingers gegaan is, zou bij zo'n paar milliard wel verstrikt raken in de nullen. Het geld loopt als water door haar smalle vingers. „Je krijgt hele smalle handen van dit werk, het is een soort gymnastiek voor je vingers", zegt ze. Men hoeft daar niet met grapjes af te komen, zoals: „Makkelijk voor Enschedé om salaris te be talen, want ze maken 't zelf", want bijna elk mopje over geld- makerij heeft bij Enschedé juist de baard gekregen. De con trole op de bankbiljetten grenst aan het onmogelijke. Het wordt zo'n keer of tien gecontroleerd, elk bankbiljet, vanaf het moment dat het als blank papier binnen komt tot het als betaalmiddel de deur uitgaat. Enorme stapels vellen, op elk waarvan vijftig bankbiljetten staan gedrukt, liggen schijnbaar slordig op de tafels. Naast Tootje zitten de dames Stien Duits die er al 38 jaar is en Jo van Leeuwen ze is er 16 jaar en dit drietal kan er zich op beroemen dat niemand zoveel geld door de vingers laat glijden als zij. Milliardaires zijn het, die de bil jetten tellen, inpakken, van stempels voorzien, dichtnieten, kortom al die handelingen, die uiteindelijk een zwaar pakketje opleveren, in cellofaan verpakt, dat een kapitaal vertegenwoor digt. Zoals die ene keer na de oorlog, toen er biljetten van 1000 werden gedrukt.... Indonesische Roepiah's komen bij duizenden tegelijk binnen. Prachtige gave bankbiljetten, alle maal puntgaaf, en die, waar maar het geringste smetje op zit, worden er onmiddellijk uitgehaald door een juffrouw, die ook alweer zo'n jaar of dertig tegen het geld heeft zitten aankijken. De hele dag baden dertig dames in het geld. „Het is wel een tikkeltje eentonig", belijdt Tootje. Maar toen zij enkele dagen geleden wegens haar zilveren jubileum werd gehuldigd, had ze geen spijt van haar geldtellerij. Het is eindeloos nauwkeurig werk, en is het dan verwonderlijk, dat Tootje laatstleden Zaterdag ook 25 jaar op Denksport was geabonneerd". „HET RIJK TOONT zijn ar moede in de belastinggebou wen" is een misschien ver ouderde uitspraak. Wat vroe ger armoede was, wordt nu wel betiteld als psychologische fijngevoeligheid; men kan de belastingbetaler niet in een weids gebouw ontvangen. Maar de laatste interpretatie zal met moeite aanvaard worden door de bezoeker van het sombere gebouw aan het Klein Heilig land, waar de ontvanger van de directe belastingen zetelt. Het is troosteloos om daar je goede geld te moeten bren gen. De 64-jarige Van Weeren, die in een klein houten huisje op de stoep op de gestalde fietsen let, heeft er een wee moedig trekje van gekregen. „Je kunt wel merken, dat mijn klanten niet voor de lol ko men", zegt hij meewarig. Maar wie zou menen, dat er binnen nou alleen maar tries tigheid is, vergist zich. Nog onlangs hebben ze daar gebul derd van het lachen. Een be lastingbetaler bood al zijn goe de diensten aan, toen hij een ruim uitstel van betaling had gekregen. ,,Wat kan ik voor u doen?" vroeg hij. „Niets", zei de betrokken ambtenaar, de heer Henkei. „Nou, maar als u nog eens een grafzerk nodig heeft...", bood de „klant" aan. Ook weigerde eens een Haar lemmer rijksinkomstenbelas ting te betalen, want „Ik heb helemaal geen inkomsten uit het rijk, alles komt uit mijn winkel". HOOFD-ONTVANGER VIS SER is een gezellige man. „De inwoners van Kennemerland zijn allemachtig schrijverig", zegt hij, „om allerlei kleine dingen klimmen ze in de pen, we krijgen duizenden en dui zenden brieven per jaar". In de drukke tijd als de aan slagen net de deur uit zijn komen er gemiddeld drie zak ken post per dag; in de „slap pe tijd" toch altijd nog een zak per dag. De ontvanger heeft nog nooit in Haarlem een echte „scène" meegemaakt „Er zijn er wel eens die overal rondba zuinen, dat ze niet willen be talen en dan gaan ze aan het loket om de ontvanger vragen; dan denken ze dat ik van de andere kant van het loketje zal gaan terugschelden". Als er lastige klanten zijn, ont vangt de heer Visser hen op zijn kamer. Er zijn er weinig, die het nut van belasting niet begrijpen; de meesten zijn per soonlijk geraakt en dan wordt het praten". Meestal draait het dan uit op een verzoek om afschrijving wégens onvermo gen, of een bijzondere beta lingsregeling. „De staat is een menselijke crediteur" zegt de heer Visser, die altijd bereid is te praten. Hoe ingewikkeld de belas tingmaterie is kan ook blijken uit het gering aantal goed in gevulde biljetten. Hoe ingewikkeld en geheim zinnig het op het belasting kantoor toegaat kan ook blij ken uit het wassen van de ra men: er zijn twee groepen gla zenwassers, de een voor de bui tenkant en de ander voor de binnenkant van de ramen. En wat die ramen betreft, je kunt van binnen naar buiten kijken en van buiten naar binnen, maargeld zie je niet. In de rij voor het belastingloket. We hebben de indruk, dat de laatste jaren de projectie lantaarn meer en meer in ere komt, niet alleen tot leringe ende vermaak van kinderen, maar ook van ouderen. Het bezit van zo'n apparaat doet de behoefte aan répertoire in celluloid toenemen en de Zandvoortse filmstrookonder neming Fipron ziet daar dan ook brood in. Zij heeft reeds een indrukwekkende fonds lijst, welke onder de num mers 801 en 802 twee stroken over oud-Haarlem staan ver meld. We kregen die twee keer twintig beeldjes ter recensie toegezonden, hetgeen Fipron des te geruster kon doen om dat haar producten de toets dei- critiek glansrijk doorstaan. Dit geldt niet alleen voor de scherpte van de negatieven, maar ook voor de keuze der afbeeldingen. Zo begint de eerste strook met een repro ductie van de tekst van een lofdicht op de Spaarnestad van Diric Mathijszen, gevolgd door een uit de tweede helft van de zestiende eeuw date rende kaart van Jacob van Deventer. Plaatjes van het be leg van Haarlem en van een terechtstelling na het beleg brengen de toeschouwer dan al direct in de historische sfeer der stad, de projector is verzekerd van een aandachtig publiek voor de daarop vol gende kijkjes in het Haarlem van vroeger eeuwen. De samenstellers van de stroken hebben veel gebruik gemaakt van prenten en schil derijen van meesters uit de Haarlemse school, zoals Pieter van Saenredam, Jan de Bray, Gerard Berckheyde, Van der Vinne, Cornelis van Noorde. De eerste strook eindigt met een opname van de brede bocht van het Spaarne bij de vroegere brouwerij „Het Dub bele Anker", een der schoon ste stadsgezichten die wij kennen. De tweede strook kan als illustratie dienen voor de niets-ontziende sloopwoede welke Haarlem in de negen tiende en ook nog in de het begin van de twintigste eeuw heeft geteisterd. Men enige bedenking die men tegen de keuze der fotogra fieën zou kunnen maken. Wel verdient het aanbeve ling, dat de vertoner van deze stroken zich voorziet van enige lectuur, welke tot basis van een toelichting kan dienen. Het echtpaar Smoorenburg Rumkorf, Hyacinthenlaan 23, zal op 20 October vijftig jaar getrouwd zijn. Maar het wordt op Zaterdag 16 October al gevierd. Niet om het maar 7 November geopend; op werkdagen van 912.30 en van 13.3017 uur; op Maan dag, Woensdag en Zaterdag ook 's avonds van 2022 uur en Zondags van 14 tot 17 uur. De heer W. Pappot, slager in Oud-Schoten, heeft de goede naam van de oude stad Haarlem hoog gehouden. Op de veetentoonstelling in Lei den ging hij met de ereprijs voor het best-gemeste varken strijken. Die zet hij nu naast de wisselbeker, die hij vorig jaar al won. De ere-prijs be doelen we, niét het varken. De directie van het Frans Halsmuseum is er in geslaagd Wij achten het onze plicht de vliegende schotels op de voet te volgen, zij het dan met de pas op deze plaats. Haarlems plaats in de we reld der vliegende buiten aardse voorwerpen begint erkend te worden, tenmin ste wat betreft de tientallen meldingen, die uit verschil lende hoeken der wereld ter redactie kwamen. Frankrijk is nog steeds het centrum. In de volgende plaatsen zijn V.B.V.'s gezien (wij weten nu namelijk dat vliegende schotels slechts een onder deel vormen van de soort Vliegende Buitenaardse Voorwerpen): Rijssel, Nan cy, Vannes, Angoulême, Le Havre, Deauville, St. Etien- ne, Clermont Ferrand, Ni- mes, Ajaccio, Quimper, Cholet, Pontivy, Lens, Nan cy, Mulhouse, Lyon en Lu- signac. Er werden, in totaal door een 500 personen, ge signaleerd onder andere: een escadrille vliegende „krabben", 'n groene schijf, een vliegende sigaar, twee grote lichtende bollen, een lichtgevende steeds van kleur veranderende „ster". In Lissabon, Portugal, heeft de landeigenaar Ferreira voor de politie gezworen een vliegende „Beker" te hebben gezien,waaruit twee reuzen stapten, in metaal- kleurige pakken gekleed. Ook een katholiek geeste lijke was getuige daarvan. De reuzen namen een paar plantenstekjes en verdwe nen weer. Sporen van de beker zijn gevonden. Te Lusignac hebben vijf per sonen een schotel op de aarde gezien. Na enkele mi nuten steeg hij razendsnel op. Een 20-tal scholieren hebben kleine mannetjes uit een schotel zien stappen. De scholieren vluchtten toen de mannetjes hard naar een voorwerp renden, dat zich daarna razendsnel verhief. De Amerikaan Cooien (ge heelonthouder) heeft een stel voorwerpen zien vlie gen, die op bierflessen met gele staarten leken. Twee vooraanstaande Turkse pro fessoren hebben van een vliegtuig uit een vliegende sigaar gezien. Deze heren, Ismail en Egeli, hebben hierover officiële verkla ringen afgelegd. En nu vragen wij maar: wat hebben we er aan, als men ons dit allemaal komt vertellen, wat kopen we er voor? We zeggen welwil lend maar dreigend vanaf deze plaats: „Als er deze week in Haarlem niet een V.B.V. landt schotel, si gaar, bierfles, krab, bol of ster houden wij op met het maken van reclame voor al dat geheimzinnig gedoe. Gauw, of het is af gelopen". Welwillend maar dreigend. het prachtige 18e eeuwse pop penhuis nog een jaar langer in bruikleen te mogen houden. Dertien October wordt het seizoen 1954'55 van de R.K. Middenstandsvereniging, af deling Haarlem, geopend met een bijeenkomst in Brink- mann. Het programma voor het nieuwe seizoen vermeldt onder andere een vasten avondfeest, een passieavond, een marionetten-spel en een jaarvergadering. Een cursus zal worden gegeven over „Spreken in het Openbaar." lette maar eens op de tekening van de Raakstorens, zoals die er nog geen honderd jaar ge leden stonden. Een plaatje van de demping van het Ver- wuift in 1859 is eveneens karakteristiek te noemen voor een „stadssanering," welke nog niet de overwegingen kende van de huidige stede- bouwkunde. Wellicht dat in de tweede strook het culturele element niet zo goed vertegen woordigd is wij troffen al leen het, overigens alleraar digste, schetsje dat Rocussen maakte van een onaangenaam mens in de Haarlemmerhout maar dat is dan ook de vast achter de rug te hebben, ook niet omdat de laatste loodjes zo zwaar wegen, dat ze niet meer te tillen zouden zijn maar omdat dan hun zoon en dochter met de 6 kleinkin deren komen. Het echtpaar is nog jong, al is het niet in jaren Frans Smoorenburg is 75 en zijn vrouw Lucretia 73 jaar. Hedenmiddag om half-vier wordt de tentoonstelling „De sierkunst van de Tropen" ge opend in het museum „Het Huis Van Looy." De tentoon stelling blijft tot en met Indertijd schreven wij reeds uitvoerig over de bijzondere vormgeving, welke de jonge architecten Brakel en Buma voor het complex van 37 mid denstandswoningen van „Tuin wijk-Noord" aan de Hector- straat straks Karei Door manlaan hadden ontwor pen. Thans zijn deze wonin gen, voortgekomen uit een frisse en vooruitstrevende geest, vrijwel gereed. Uiter aard breken de toekomstige bewoners zich het hoofd over een passende inrichting. Om te demonstreren op welke wijze een harmonie kan ont staan tussen in- en exterieur heeft de woningbouwvereni ging aan de „Kerkuil" ver zocht in samenwerking met de architecten, een der huizen voorbeeldig in te richten, als een positieve bijdrage tot een moderne woonstijl. Het resultaat daarvan kan men van morgen, Zaterdag 9 October, af tot en met 20 Oc tober dagelijks bezichtigen van 1417 en van 1921 uur. Zondags alleen 's middags. Evangelieverkondiging aan alle volken kan met drie woorden omschreven wor den: apostolaat, zending en evangelisatie. Het laatste achtte spreker het beste woord. „Jezus is evangelist, Hij is wat Hij zegt, bij Hem vallen woord en daad sa men". Dr. Stelma betoogde, dat verdeeld heid de grootste sta-in-ae-weg is voor de boodschap van God. De wereldraad beoogt dan ook niet de eenheid om de eenheid, maar om de taak van het evangelie uit te voeren. „Er wordt geklopt aan de deur en gevraagd om brood, het voedsel dat het Leven in stand houdt". Er is maar één ant woord mogelijk: het woord van het evan gelie èn de daad. De grootste door dringingskracht heeft het evangelie raet door de verspreiding van de daartoe aan- gestelden, maar door de leken, die bij hun werk en waar ze ook zijn, het woord aan de daad paren. Zij overbruggen de kloof tussen kerk en wereld. In het rapport werd ook aandacht be steed aan de verhouding niet-Christenen Christenen. Al stelde het rapport voorop, dat er geen andere naam dan Jezus Chris tus door de hemel is gegeven, waaronder men zalig kan worden, toch dient men met grote eerbied andermans overtuiging te benaderen. „Niet met ons geloof, maar met de wetenschap dat wij allen geroepen zijn tot Gods zaligheid, moeten wij hen bena deren". Ons getuigenis blijft altijd mense lijk. wij kennen ten dele, wij profeteren ten dele. „Evanston heeft ons bescheidenheid ge leerd", besloot dr. Stelma. die de eind conclusie van het rapport der tweede sec tie samenvatte tot slot: „Wij staan aan het begin van de vervulling van de taak het evangelie te brengen. Onze opdracht is te werken zolang het dag is. opdat allen komen tot de kennis van de Waarheid, het evangelie en Jezus, de Hoop van da wereld". Op 10 October zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer H. A. Hoogerbeets in dienst trad bij de Lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen. De eerste werkzaamheden waarop hij in 1904 zijn krachten ging beproeven waren het afbreken, slijpen, snijden en opzetten van letter. Na verloop van tijd bekwaamde hij zich in het inzetten en justeren. Zijn werkzaamheden werden aanmerke lijk uitgebreid toen hij later eveneens de afdelingen galvanoplastiek en stereotypie doorliep om zich van de daar bedreven tech nieken op de hoogte te stellen. Na enige tijd als plaatsvervanger met de leiding van de lettergieterij te zijn belast kwam in 1928 de dagelijkse leiding van deze afdeling vast in zijn handen. De genoemde afdelingen galvanonlastiek en stereotypie waren reeds eerder aan zijn hoede toe vertrouwd. Bij de viering van het 250-jarig bestaan van Joh. Enschedé en Zonen in Juni van het vorig iaar werden zijn verdiensten voor het bedrijf beloond met de verlening van de ere-médaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ads bijzonderheid kan nog vermeld worden dat de vader van de heer Hoogerbeets even eens in de lettergieterij zijn vijftig-jarige dienstverband heeft kunnen herdenken. Haarlemse rechtbank Voor de Haarlemse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de chauffeur H. P. T. uit Hoofddorp, werkzaam bij een autobus onderneming te Aalsmeer. Hem was ten laste gelegd overtreding van artikel 36 der Wegenverkeerswet. In de nacht van 22 Juli reed hij op de Rijksweg 4 (Den HaagAm sterdam). ter hoogte van Nieuw Vennep. Bij het passeren van een scooter heeft hij dit voertuig aangereden, waardoor de duo-pas- sagiere. mevrouw A. C. B. uit Amsterdam, op de weg is gevallen en de volgende morgen in het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem is overleden. Blijkens een onderzoek van wachtmeesters van de rijkspolitie moet de scooter aan de rechterkant van de weg heb ben gereden. De bestuurder, de heer B., zeide niet meer precies te weten hoe hij op het ogenblik van het ongeluk had gereden; als hij op de Rijksweg reed. dan was de afstand tot de rechterkant van de rijweg één tot ander halve meter. Hij is er goed afgekomen, maar zijn echtgenote is overleden. De verdachte zeide, dat de bestuurder van de scooter, toen hij wilde passeren naar links is uitgeweken en dat hij dit voertuig midden op de weg heeft geraakt. Verder uit wijken was hem niet meer mogelijk. De officier van justitie herinnerde er aan, dat de chauffeur een autobustocht met een Engels gezelschap van dertien dagen achter de rug had. Men was in Zwitserland geweest en had diverse bergtochten gemaakt. In de och tend van 21 Juli was de bus uit Koblenz ver trokken en na een onderbreking in Amster dam was men naar Hoek van Holland gere den. Daarna keerde de chauffeur met een lege bus terug en des nachts om een uur is het ongeluk gebeurd. De chauffeur moet erg vermoeid geweest zijn en het is te betreuren dat dergelijke tochten niet met twee chauf feurs gemaakt worden. Dat willen de chauf feurs niet, omdat zij dan minder fooi ont vangen. De officier wilde de chauffeur niet brodeloos maken door te eisen het rijbewijs in te trekken. Een zware straf achtte hij wel op zijn plaats en hij eiste een hechtenisstraf van drie maanden. De verdachte merkte op. dat zijn directie uitmaakt of er een of twee chauffeurs de tochten maken. Hij wenste, dat er fooien ge geven werden, zoals de officier zich dat voor stelt. Verdachte zeide niet oververmoeid te zijn geweest. De rechtbank zal op 14 October uitspraak doen. ADVERTENTIE BUIGOMME TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende bescherming van deuren en vensters tegen koude en tocht HAARLEM, 7 October 1954 ONDERTROUWD: 7 Oct., J. F. Geeris en K. Visser; J. W. Dekker en H. Ch. Molen kamp; W. Blanken en S. A. Zuilhof GEHUWD: 7 Oct., C. A. Belt en H. van Veen; J. G. Burger en J. J. Mol; P. Roozen en M. E. A. van der Meulen; O. F. Hentschke en C. van Tongeren. BEVALLEN van een zoon: 4 Oct., L. A. Moser—Hagen; 7. Oct., A. J. Olijhoek—van Assema. BEVALLEN van een dochter: 5 Oct., E. C. de Vries—Aerts; 6 Oct., Th. M. de Vries— Prins; O L. SeverijnseDerr; N. Boudewijns —var v ma: 7 Oct., G. Fcerstravan Rer S. BravenbocrWeijers; A. M. óe nelissens; W. M. C. Huiting— de R, OVEi.i^EDZN: 5 Oct.. F. A. J. M. van Gie- zen. 53 j., Damstraat; 6 Oct., H. Verheul, 73 j., Gasthuisvest; 7 Oct., N. C. Mentink, 54 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13