Bij appèlbehandeling zelfde eis tegen „autocoureur" CO MO Y'S of London Expositie m het „Huis van Looy": „Sierkunst in de Tropen" Intrede van ds. H. W. Wierda in de Kloppersingelkerk Zandvoortse verenigingen stemmen in met culturele raad P. J. Joore ontving erepenning der gemeente Haarlemmermeer Kort en bondig Hij werd bevestigd door ds. P. de Ruig Amsterdamse Beurs Brillenspecialist Schmidt JAN VAN DER PIGGE Comité voor jonge Toonkunstenaars hervatte zijn activiteiten Werkbezoek van minister Zijlstra Vrij veel stormschade in Zandvoort Heemstede VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Koninklijke onderscheiding voor A. van Wilgenburg Groentehandelaar tot boete van 40 veroordeeld Ds. F. R. A. Henkels leidt radiozangdienst Werk dat navolging verdient Ds. J. M. Leendertz weer op de kansel Ds. H. W. Wierda, de onlangs beroepen derde Gereformeerde predikant in Haar lem-Noord, is gisteravond bevestigd in de Kloppersingelkerk. De dienst, die Zondag 17 October voor radio-Bloemendaal zal worden uitgezonden, begon met het zingen van Psalm 119 vers 65 en, na de Geloofs belijdenis, van het derde vers van Gezang 23. Ds. P de Ruig, die de bevestigingspre dikatie hield, koos zijn tekst uit het tiende hoofdstuk van Paulus' brief aan de Romei nen, vers 17: ,,Zo is dan het geloof uit het horen en het horen door het woord van Christus". Hij herinnerde er aan, dat de nieuwe predikant en hij 24 jaar geleden sa men op de collegebanken hadden gezeten en zich vooral ook aan het jeugdwerk had den gewijd ds. Wierda in Haarlem, waar ziin vader predikant was. Daarna sprak ds. De Ruig over de plaats van de predikant In de gemeente, omdat het er naar hjj zei- de wel eens op begint te lijken alsof hy een soort „kerkelijke conferencier is, die een verwend publiek iedere Zondag wat nieuws moet zien voor te schotelen". De predikant is echter een gezondene van Christus om de gemeente Zijn woord te doen horen en daardoor op te wekken tot geloof. Het „opdat wy geloven" is het zuchten èn de blijdschap der dominees, aldus ds. De Ruig. Die blijdschap is evenzeer te begrijpen om dat er licht, toekomst en heerlijkheid is voor ieder, die de weg naar Christus vindt. Vervolgens las ds. De Ruig het bevesti- gingsformlier. Na het zingen van Psalm 119 vers 9 en Psalm 105 vers 4 kwam ds. Wierda aan het woord voor zijn intredepreek, waarin hy de plaats van de dominee in de gemeen te vergeleek met die van Johannes de Do per. Deze heraut, die de komst van Chris tus aankondigde, gebruikte daarvoor het voorbeeld, dat in het 29ste vers uit het derde hoofdstuk van het Evangelie naar Johannes is weergegeven: „Die de bruid heeft is de bruidegom. Maar de vriend van de bruidegom, die erbij staat en naar hem luistert, verblijdt zich met blijdschap over de stem van de bruidegom. Zo is dan deze mijn blijdschap vervuld. Hij moet was sen, ik moet minder worden". De gemeente is de bruid van Christus. En de vriend, die erbij staat, is Johannes de Doper. In het Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer A. van Wilgenburg uit Haar lem in dienst trad bij de commissionnairs in effecten Meekhof en Jumaans te Am sterdam. De jubilaris werd toegesproken door de directeur, de heer H. E. de Vries, die de toewijding en het inzicht roemde waarvan de heer Van Wilgenburg zowel bij het uit oefenen van zijn beroep als in zijn omgang met collega's en relaties blijk geeft, welke eigenschappen mede hebben bijgedragen tot zijn promoties tot zijn tegenwoordige post, die van procuratiehouder. Namens de directie werd de heer Van Wilgenburg een geschenk onder couvert aangeboden, van de personeelsleden kreeg hij een schilderstuk. Ook relaties en oud personeelsleden gaven op het feest van hun belangstelling blijk. De grote verras sing vormde wel de komst van een verte genwoordiger van de burgemeester van Amsterdam, die mededeling deed van een koninklijke onderscheiding welke de heer Van Wilgenburg ten deel was gevallen, namelijk het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. 3-314 Neöerl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel Slotkoers gisteren 100s/i« 235 394% 285 490 89% 166 141»/* 124 118 220 192 194 198 44% e.d, 78% 64 59% 26 57»/j Openings koersen 100% 238 400 284:% 486% 90 167 143 124 117% 221 193 194% 198 44 79»/» 65 59% 26 58% Oosten was het de gewoonte, dat vertrouw de vrienden van de bruidegom diens bruid uit haar woning tot hem brachten, van daar deze vergelijking van Johannes de Doper. Deze plaats van de vriend heeft ook de predikant ten opzichte van de Kerk. Na de intredepreek werd Gezang 23 het zesde vers gezongen en toen de dienst was beëindigd met de zegenbede, spraken de heer A van Driel, voorzitter van de kerke- raad, en ds.- L Hoorweg, praeses van de Classis Haarlem, de nieuwe predikant toe. Namens de gemeente Haarlem werd de dienst bijgewoond door wethouder W. C. Bakker Brand in Glasblazerstraat De Haarlemse politierechter heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijfenveertigjarige groentehandelaar YV. v. d. B., die Maandag terecht heeft gestaan, verdacht dat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat op Donderdag 26 Augustus brand is ontstaan in de Glasblazerstraat te Haarlem, waardoor twee huizen in de as zijn gelegd. Van der B. was des avonds omstreeks zeven uur alleen thuis en maak'te een vloerkleed met benzine schoon. Na zijn werk heeft hij een sigaret opgestoken. Bij het aansteken van een lucifer ontstonden vlammetjes, er volgde een ontploffing en kort daarna stond zijn woning in lichter laaie. Ook raakte de woning van zijn buren in brand. De politierechter veroordeelde de groen tehandelaar overeenkomstig de eis tot een geldboete van 40, subsidiair 12 dagen hechtenis. Hij achtte het tenlaste gelegde bewezen. Het beroep van verdachte op af wijzing van schuld gaat volgens de politie rechter niet op. Weliswaar mag men van verdachte niet verwachten dat hij de samenstelling van benzinedampen kent en wat er precies zal gebeuren, als er vuur bij komt, doch hij had wel moeten weten, dat het gebruik van lucifers zeer gevaarlijk was. Hij is tekort geschoten in de bedacht zaamheid en voorzichtigheid, omdat hij had moeten bedenken, dat benzine dampen gevaarlijk zijn. De zanigd'ienst, d'ie door het Interkerke lijk overleg in radio-aangelegenheden (IKOR) komende Zondagavond van zes uur tot kwart voor zeven wordt uitgezon den over de zender Hilversum I (402 me ter), ko<mt uit het kerkgebouw van de Her vormde wij'kgemeente Overveen aan de Ramplaan. De kerkgangers zullen om half zes reeds met een microfoonrepetitie be ginnen. Voorganger in deze radiozangdienst is ds. F. R. A. Henkels, Hervormd predi kant te Heemstede. Er wordt tevens mede werking aan deze dienst verleend door een radiokoor, het Begijnhofkapelkoor onder leiding van de Bloemendaalse cantororga nist Paul Christiaan van Westering. Het IKOR zal in November een televisie- kerkdienst uitzenden. Daarvoor werd een bizondere toestemming verkregen van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De dienst zal op Zondag 14 ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 - TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen November worden uitgezonden uit de Jartskerk te Utrecht. Het zal een middag- dienst zijn, die om twee uur begint, en waarin zal voorgaan ds. W. Barnard, Her vormd predikant te Amsterdam. Alle problemmen Inzake hout zijn Vrij dag vrijmoedig besproken op de Houtdagen 1954, voor de vierde maal georganiseerd door het houtvoorlichtingsinstituut te Amsterdam, waarbij een record aantal gasten en deel nemers ten getale van circa 1100 aanwezig was. Een zeventien Zandvoortse verenigings besturen bleek gevolg gegeven te hebben aan een uitnodiging van de raadscommissie van bijstand voor sociale- en culturele za ken tot het houden van een zuiver oriën terende gedachtenwisseling over de vraag in hoever een commissie, werkzaam als contact-orgaan tussen gemeente en parti culiere culturele instellingen ter plaatse, ook voor Zandvoort bevorderlijk kan zijn. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van genoemde raadscom missie, burgemeester mr. H. M. van Fene- ma. Steeds meer rijst aldus burgemees ter Van Fenema in zijn inleidend woord de vraag of de overheid, ook de gemeente lijke overheid al dan niet een taak meer direct, dan wel stimulerend heeft ten aanzien van de ontwikkeling van het cul turele leven. Is hiervoor een nauwer contact tussen gemeente en verenigingen wenselijk? Het initiatief-voorstel van het commissielid de heer mr. H. M. Porrenga beantwoordt deze vraag bevestigend door te pleiten voot instelling van een culturele commissie in de reeds eerder genoemde zin, over welk voorstel nog advies moet worden uitge bracht aan burgemeester en wethouders. In de hierna yolgende discussie kwam tot uitdrukking, dat de verenigingsbestu ren zeer zeker de instelling van een cul- ADVERTENT1E Reeds nu ontvingen wij uit Engeland, de najaars collectie houten TABAKSPIJPEN van de Firma H. Comoy en Co. Ltd. - Deze pijpen van superieure kwaliteit exposeren wij in onze etalage en in onze Toonkamer. IMPORTEUR: Grote Houtstraat 81 Haarlem Het Comité voor jonge Toonkunstenaars helpt jeugdige beroepsinstrumentalisten en vocalisten bij het zoeken naar de weg naar het concertpodium en bij de verove ring van deze plaats van geperfectionneerde artistiek verantwoorde muziekbeoefening. Belangstellende muziekminnaars vinden het streven van het comité uiteraard sym pathiek. In toonkunstenaarskringen echter wordt het werk van het comité nog van meer waarde geacht. Men ziet deze activi teit daar zelfs als een noodzakelijkheid, als een voorwaarde om de herscheppingscapa citeiten van de Nederlandse jonge toon kunstenaars aan de dag te laten treden. Het zou van c!e grootste betekenis zijn, wanneer men tot een landelijke vorming van comité's als het Haarlemse kon komen. Want de verovering van het podium vergt een ontzaglijk zware strijd. Velen zien bijvoorbaat al af van een offensief. Anderen ondernemen enkele aan vallen, maar moeten door een te kort aan krachten of door een funeste waarderings mentaliteit, die alleen meesterprestaties laat gelden, de strijd opgeven. En zij blijven voortleven, belast met een wrange des illusie als oorlogsschade. Waartoe dan een kostbare muziekopleiding als de kans zo groot is te verdwalen in de woestijn des levens zonder ooit een oase aan te treffen en misschien alleen maar begoocheld te De heer P. J. Joore, die op 3 October 25 jaar lid was van de gemeenteraad van Haarlemmermeer, achtte de tijd gekomen zijn plaats in de raad aan een jongere af te staan. Donderdagmiddag heeft hij afscheid genomen en de raad besloot hem toe te kennen de erepenning in zilver van de gemeente. Hij was de eerste, die deze onderscheiding ontving, want kort tevoren had de raad besloten tot instelling en toekenning van erepenningen in goud en zilver. Burgemeester mr. J. F. Jansonius (links) bracht de heer Joore (midden) dank. Rechts op de foto de heer A. van der Zwaan, die de heer Joore in de fractie van de Partij van de Arbeid in de raad van Haarlemmermeer opvolgt. worden door een fatamorgana? Zij heeft alleen zin, wanneer ook na de vorming steun geboden wordt. Inderdaad, het werk var. een groepering als het Haarlemse co mité is onmisbaar en men zou wensen, dat een stormvloed van bijdragen van alle zijden, van particulieren, industrieën, cor poraties zou toestromen. Gisteravond gaf het comité aan de Haar lemse pianist Paul Loeb van Zuilenburg de kans op te treden ten einde zijn pianis tische en artistieke capaciteiten openbaar op de proef te stellen. En ongetwijfeld is deze avond voor de jonge kunstenaar vol rijke ervaring geweest. Hij heeft kunnen nagaan in hoeverre zijn concentratie stand vastig kon blijven, welke remmende in vloeden er nog waren om aan een werk de gedroomde vorm en gestalte te geven, hoe de toonvorming met al haar differentiaties het „deed" in de lastige ruimte van de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum. En verder heeft hij kunnen onder vinden wat er nog gedaan moet worden om een persoonlijke handicap van het gezichts vermogen zo veel mogelijk te neutraliseren. Dat zijn allemaal kostbare ervaringen ge weest, welke voor zijn verdere loopbaan (binnenkort in Zuid-Afrika) van grote be tekenis zullen zijn. Een specifieke gerichtheid ten opzichte van een of andere muziekstijl of compo nist heeft zich op deze avond nog niet ge openbaard. Er bestond tegenover het Pre ludium en Fuga in f van J. S. Bach, de Sonate in C van W. A. Mozart, de Sonate in A van Franz Schubert en „Prélude, Choral et Fuga" van César Franck een zelfde vei'houding, ingegeven door een ge voel voor het absolute wezen van de mu ziek. Deze verhouding bepaalde in zekere zin ook de mate van expressie, die overal beheerst bleef en daardoor voor het An dante uit Schuberts Sonate in A bijvoor beeld een ingetogen, gevoelig-intieme sfeer kon brengen. Nobel sentiment sprak ook uit de voordracht van de Pavane van Maurice Ravel. De grootste geladenheid met bewogen romantiek kwam ten slotte met Andaluza en „De dans van de molenaar" van Manuel de Falla, zelfs zo overtuigend, dat hier waarschijnlijk gesproken kan worden van een speciale affiniteit tot deze muziek. De belangstelling voor het optreden van Paul Loeb was groot en verdiend was de bijval, waarmede men zijn voordrachten beloonde. P. ZWAANSWIJK Verbetering. In het verslag over de volks zangavond in Haarlem-Noord gelieve men in plaats van „gewichtigheid" het woord „gerichtheid" te lezen. P. Z. De vroegere predikant der Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem, ds. J. M. Leendertz, die zich na zijn afscheid in Haarlem op 3 December 1950 als emeritus vestigde in Hoog-Soeren, betreedt op het ogenblik twee keer per maand de kansel in de Doopsgezinde kerk in Zwolle. Hij ver vangt daar de plaatselijke predikant van de Doopsgezinde gemeente, ds. J. Meerburg Snarenberg, die wegens ongesteldheid eni ge tyd verstek moet laten gaan. De Doops gezinden in Zwolle vormen een gemeente van ongeveer twee-honderd-vyftig zielen. turele commissie in de geest van het voor- stel-Porrenga zouden toejuichen, waarbij men er zich stellig van bewust was, dat het bij een zittingnemen in deze commissie, waartoe men zich reeds eerder in principe bereid verklaarde, niet allereerst zou gaan om „de vette kluif" het subsidie doch om het steunen van een ideële zaak! Niet temin meende men dit voorop stellende, dat het subsidie-vraagstuk voor het ont plooien van een grotere activiteit door de verenigingen wel breder aandacht mocht hebben. De vertegenwoordigers spraken namelijk algemeen uit, dat men gaarne de beoogde commissie mede dienstbaar gesteld zou zien aan de bevordering van gemeentewege van een meer gericht subsidiebeleid. Mocht het tot benoeming van een com missie komen, dan zou men zich voorts voor een doeltreffend functionneren der commissie ook kunrten verenigen met een indeling in secties, als muziek, zang, toneel en dergelijke. Mogelijk dat deze samenspreking, welke in een hartelijke sfeer verliep, er toe heeft kunnen medewerken, dat de aangesneden zaken binnen niet al te lange tijd meer in de openbaarheid kunnen treden. Minister prof. dr. J. Zijlstra en de Com missaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, verlaten het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem. Vandaag brengt de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, een werkbezoek aan Noordholland. Vanmorgen om negen uur arriveerde hij in het gebouw der Provinciale Griffie van Noordholland en werd hij ontvangen door het provinciaal bestuur. De minister liet zich voorlichten over economische problemen en vertrok vervolgens met de Commissaris der Ko ningin, leden van Gedeputeerde Staten en enige ambtenaren naar Hoorn en de Zaan streek voor het brengen van bezoeken aan fabrieken. In de namiddag zal de minister een bespreking hebben met het bestuur van het industrieschap Zaanstreek. ADVERTENTIE rit 'm de kneep. Beva-werkkleding is zó royaal uit de stof gesneden, dat van knellen of spannen nimmer sprake kan zijn. Op de plaatsen, die gemakkelijk kunnen inscheuren, zijn de naden drie-dubbel gestikt. De stoffen zijn op de nieuwste Amerikaanse test-machines gecontroleerd op slijtvastheid. Bij alle Beva- werkkleding een garantiebewijs. VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN „Hij is ccn onevenwichtige snelheids maniak die zichzelf coureur noemt", zei gistermiddag de officier aan de Haarlemse rechtbank, mr. Pitlo, in zijn requisitor tegen de I9-jarige B. uit Badhoevedorp, die in appèl terecht stond. Enkele maan den geleden veroordeelde de kantonrechter B. tot twee maal 75 gulden boete en twee jaar intrekking van het rijbewijs, omdat hij op 29 October 1953 met verblindende lich ten gereden zou hebben en een bevel van wachtmeester Meyer om terug te rijden en te wachten niet geheel zou hebben op gevolgd. Mr. Pitlo noemde B. een jongeman, voor wie een auto een levensgevaarlijk stuk speelgoed is. „In de acht maanden, dat hij rijdt, heeft hij al zes ongelukken, althans grove verkeersfouten, op zijn naam staan De officier vroeg bevestiging van het von nis van de kantonrechter, echter op ge wijzigde juridische gronden. Wachtmeester Meyer verklaarde als ge tuige, dat B. met een razende vaart op de betrokken avond de smalle Sloterbrug was De storm, die in de loop van Woensdag nacht over Zandvoort raasde, heeft, naar in de loop van Donderdag bekend werd, vooral in de buitenwijken van het dorp vrij veel schade aangericht. Het was de zwaarste storm, die Zandvoort na de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 medemaakte. Talrijk waren de ruiten, die niet tegen het geweld van de wind bestand bleken, terwijl diverse terrassen van bedrijven vlak aan de kust min of meer schade opliepen, terwijl enkele glazen wanden omver waaiden. Van verscheidene huizen werd bovendien een aantal dakpannen afgerukt. In het caravankamp aan de Van Lennep- weg werden een aantal caravans, die daar door de eigenaars nog even waren achterge laten in afwachting van een wellicht nog fraai weekeinde, door de krachtige wind stoten geheel omver geworpen waardoor zo wel in- als uitwendig vrij ernstige schade werd aangericht. Het zeewater liep uiteraard hoog op, doch daar de wind Noord-West bleef, werd geen abnormale hoogte bereikt en bleef de duin- reep gespaard voor het aanstormend geweld van de golven. Er kwam bij de Noord Zuid Hollandse red dingsmaatschappij slechts een melding bin nen, namelijk om paraat te zijn voor het Engelse vrachtschip „Cargill", waarvan de vuurpijlen duidelijk waarneembaar waren. De reddingboot kon echter in het botenhuis blijven. In het museum „Huis van Looy" is he den de tentoonstelling geopend „Sierkunst in de Tropen", die zich eigenlijk aan de qualificatie „tentoonstelling" onttrekt, maar niettemin met behoud van vele voor een tentoonstelling voorbeeldige eigenschappen. Sierkunst in de Tropen" is georganiseerd door de commissie voor Culturele vorming van de Schoolgaande Jeugd te Haarlem, in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, dat naast onschatbaar weten schappelijk werk belangrijke educatief- wetenschappelijke werkzaamheden ver richt. In deze laatste qualiteit moet de sa menwerking met de Haarlemse commissie gezien worden en ook het karakter van „Sierkunst in de Tropen" is zodanig. Hoewel populair-opvoedende exposities bijna steeds het halfslachtige karakter dra gen van geen tentoonstelling te zijn en nauwelijks „op te voeden" heeft het in het „Huis van Looy" gegroepeerde een inner lijke samenhang, die zeer verhelderend is, al zal degene, die hier een verzameling uit zonderlijk fraaie kunstvoorwerpen denkt aan te treffen, bedrogen uitkomen, Niette min zijn er enkele prachtige stukken, die het tentoonstellingskarakter glansrijk red den en voorkomen, dat men in het opvoe dende element blijft steken. „Sierkunst in de Tropen" beantwoordt volledig aan het doel expositie te zijn èn instructief. Tijdens een persconferentie werden doel stelling en inrichting van de expositie nader belicht. Er werd gewezen op de steeds groter wordende noodzaak om in alle sectoren van het maatschappelijk le ven een directer contact tussen Oost en West te krijgen. De kunstvoorwerpen uit de Tropen zijn zeer geschikte middelen daarbij, omdat zij uit welke gebieden ook afkomstig als grootste gemene deler komen. een sterke spiritualiteit hebben, die niet het kunstvoorwerp als zodanig benadrukt, maar wijst op de geest waarin zij gemaakt zijn. Zij zijn namelijk niet als kunstvoor werp gemaakt, maar grotendeels als ge bruiksvoorwerpen of sacrale voorwerpen; zij spreken niet voor zichzelf, maar voor de mentaliteit waaruit zij voortkwamen. In eerste instantie gaat het ook niet om de schoonheid, dat deze „Sierkunst in de Tro pen" werd samengesteld, maar om wat er achter zit, de mentaliteit. De geestelijke habitus van de tropische volkeren komt dan ook op de meest aansprekende wijze tot uiting in de gebruiks- en sacrale-voor- werpen, primitieve „kunst". Zoals prof. Duyvendak in zijn „Inleiding tot de ethnologie van de Indische Archipel" benadrukt, is er een zeer geringe verschei denheid in tropische kunst, omdat de primi tieve volkeren in een sterk isolement leven, direct afhankelijk zijn van de natuur, een conservatief karakter hebben. JuLst omdat velen menen, dat tropische kunst achter een soort ijzeren gordijn in het kunstterritorium ligt, ongenaakbaar is, vormt het door Haarlem als eerste stad in het land genomen initiatief een be langrijke fase in het streven om Oost en Mest tot een beter begrip te brengen door de kunst. Dat dit niet steeds kan gebeuren door unieke exposities als Melanesische kunst (welke momenteel in het Tropen museum wordt gehouden) hoeft getuige de prettige expositie in bet „Huis Van Looy" niet te betekenen, dat men daar naast moet vervallen tot dorre „onderwjjs"- tentoonstellingen. Over het geëxposeerde, waaronder zich enkele prachtige exemplaren van smeed kunst, aardewerk en houtbewerking bevin den, wordt in een nader artikel terugge- opgereden, waarop reeds een andere auto zich bevond, bestuurd door de heer K., koopman uit Koog aan de Zaan. De heer K. stopte en besloot, toen hij de scherpte licht van B.'s auto recht in zijn ogen kreeg, van de brug weer af te rijden, achteruit. Wachtmeester Meyer was snel ter plaatse en beval B. onmiddellijk weer achteruit te rijden en te wachten. B. reed wel achter uit, maar wachtte niet. Toen Meyer later B. thuis bezocht en het rijbewijs in beslag wilde nemen, werd dit hem geweigerd. Een garagehouder uit Badhoevedorp ver klaarde dat B. „een nogal wilde rijder" is. Oud-adjudant Assink, 63 jaar, verklaarde als getuige, dat hij een klacht van vader B. tegen adjudant Meyer had onderzocht en op grond van zijn bevindingen aan Meyer had geadviseerd, de zaak van de Sloterbrug door een ander te laten afhan delen. „Weet u dat Meyer dat onder ede ont kend heeft?", zei scherp B.'s verdediger. De president, mr. Top, achtte die vraag niet ter zake doend, maar de verdediger hield aan, dat het rapport van Assink ge kend moest worden, om de gang van zaken in het gehele verband te kunnen overzien. In beraad gegaan verwierp de rechtbank het verzoek van de verdediger, die duide lijk aanstuurde op onjuist gedrag van de wachtmeester. Na de eis van de officier zei de verdediger dan ook: „Om het zwak te zeggen: Meyer heeft een parti pris tegen B.". De verdediger betoogde, dat Meyer een sterk tekort aan wijsheid had getoond, in zijn optreden tegen de jeugdige verdachte, „die en ik spreek uit eigen ervaring een scherp maar uitmuntend rijder is". De verdediger pleitte vrijspraak, betogend dat B. gevolg had gegeven aan het bevel van de wachtmeester en dat niet vaststond, dat hij geen voorrang had gegeven op de brug. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. C. J. Korteweg en J. C. Boldrik; C. Heemskerk en G. van Deur- senOkker. GEBOREN: Petronella Wilhelmina Maria, d. van C. A. Schrama en G. T. Flinkenfiögel; Petrus Cornells en Helena Petronella. z. en d. van C. P. Ruigrok en C. Veen; Jessy, d. van W. Langendonk en E. E. Dijkstra; Ber nard Pius Antonius, z. van E. A. M. Santen en B. M. Schemkes: Robert, z. van K. Beun der en J. G. van Keulen; Henricus Bernar- dus, z. van B. Dammann en M. P. van Vessum. GETROUWD: F. B. Mooy en M. Huter; H. Struis en M. A. Kortekaas. OVERLEDEN: M. Doets. 76 j.; J. M. P. van Vuuren, 74 j.; J. D. Keukenmeester, 82 j.; K. Doorn, 44 j.; C. C. Rijkers, 62 j. De vereniging „Die Haghe" ral, aan de vooravond van de onthulling door de Ko ningin van het standbeeld van Johan van Oldenbarnevelt, dus op Woensdag 13 Octo ber, in het gebouw van het Koninklijk In stituut voor Ingenieur aan de Prinsesse- gracht 23, een samenkomst houden, gewijd aan de figuur van de raadpensionaris. In een grote oantinehal van de K.L.M. op Schiphol heeft de president-directeur der K.L.M., ir. I. A. Aler, op de 35e verjaardag van deze luchtvaartmaatschappij, aan 28 leden van het vliegend personeel voor lang durig dienstbetoon in de lucht ere-médailles uitgereikt. Bij het behalen van 20.000 vlieg uren krijgen leden van het vliegend perso neel een gonden penning, bij 15.000 vlieg uren een zilveren en bij 10.000 uren een bronzen. Een uitvoerder van een bouwonderne ming heeft zich voor het kantongerecht te Bergen op Zoom te verantwoorden gehad voor arbeidsw ^overtredingen tijdens de bouw van een kazerne te Ossendrecht, welke vóór 1 November 1953 k^a^r moest zijn. De Arbeidsinspectie had meer dan 400 overtre dingen geconstateerd. De ambtenaar van het O.M. eiste 67 boeten van f150. De kanton rechter zal schriftelijk vonnis wijzen. Voor het front van de troep hebben op het paradeveld van de Frederik Hendrik kazerne te Vught de commandanten van twee garde-regimenten hun commando overgedra gen. Luitenant-kononel J. P. F. van der Horst droeg het commando over het garae- regiment Grenadiers over aan luitenant kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen en luitenant-kolonel M. Th. Kockelkoren gaf het commando over het garde-regiment Fuseliers Prinses Irene over aan luitenant kolonel B. F. M. Wijtenburg. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. Meyer te Haarlem is ge slaagd voor het propaedeutisch examen van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15