Bondsdag keurt het beleid van Adenauer in Londen goed Geen breuk tussen P.v.d.A. en K.V.P. Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Alleen socialisten voor een gesprek met de Sovjet-Unie Deense Stoomschip „Rikke Skou" in vliegende storm vergaan De Schotels Felle en hevige debatten in Bonn Twee kotters vermist Koffie goedkoper thee duurder Churchill zal morgen voor de T.V. spreken Het woord is aan Samenwerking in het kabinet is goed, zegt dr. Drees Volgend jaar reeds belastingverlaging Eden zou zich gereed maken om premierschap over te nemen Engeland heeft 's werelds snelste straalvliegtuig Blazers uit orkest van de Opera willen emigreren Parijs en Bonn denken niet als bondgenoten Weerrapport 69e JAARGANG No 77 VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 231 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERSCHIJNSEL Vliegende Schotels blijft de mens onverdroten boeien. De periode waarin het met de vroeger ver maarde zeeslang en zijn opvolger, het mon ster van Loch Ness, vergeleken werd is voorbij. Vliegende Schotels trekken niet alleen de aandacht in het tijdvak 15 Juli 1 September, waarin de voorvaderen van zonnig, warm weer plachten te genieten, zich hoofdzakelijk tot vacantie-houden be paalden en dientengevolge zo weinig nieuws verwekten, dat men het de kom kommertijd placht te noemen. Dat is alle maal verleden, met de z.g. hondsdagen in cluis. Er is geen komkommertijd meer, er is integendeel Mendès-France die voort durend nieuws verwekt. De zeeslang en het monster van Loch Ness zijn beide over leden, vermoedelijk tengevolge van gebrek aan belangstelling, en de Vliegende Scho tels vliegen het hele jaar door. Zij vertoonden zich overigens reeds in de Oudheid, reeds in Boeddha's tijd, zoals prof. Se 1 leger aan een Haarlems auditorium heeft doen weten. In stokoude geschriften worden zij al vermeld. Daarin ontbreekt evenwel de voor onze tijd zo overtuigende fotografische illustratie, die aan waarne mers in vele landen en in de eerste plaats aan een speciale dienst van de Ameri kaanse luchtmacht te danken is. Ook hou den nu vele geleerden zich ernstig met de zaak bezig nevens minder érnstige lieden zoals die Zuid-Fransman, die onlangs heeft doen weten dat hij, in zijn auto, door een Vliegende Schotel was gevolgd, of achter nagezeten, hetgeen een meer opzienbarende term is. De Schotel had evenwel kennelijk geen kwade bedoelingen, want hij Het hem naar huis gaan zonder bommen te gooien of tenminste waarschuwings-schoten te lossen, waartoe bewoners der Aarde ver moedelijk dadelijk geneigd zouden zijn als zij een andere planeet konden benaderen. In het algemeen kan men de (veronder stelde) bemanningen der Schotels moeilijk van kwade bedoelingen verdenken. Als zij al vele eeuwen lang met min of meer regel maat naar de Aarde zijn komen kijken, zonder ooit iets onvriendelijks te doen, worden zij blijkbaar alleen door belang stelling en nieuwsgierigheid daartoe ge bracht. Misschien maken zij vacantie-uit- stapjes. Het is tenslotte denkbaar dat er wezens bestaan, die als zij andere wezens ontdekken niet eens op de gedachte komen om op hen te gaan schieten of hen zelfs ook maar gevangen te nemen. Wellicht vinden zij ons alleen maar curieus, hetgeen niet onverklaarbaar zou zijn. Volgens prof. Sel leger is het niet uitgesloten dat op andere p" on eten wezens wonen die in ontwikkeling op een voel hoger trap staan dan wij. Hij acht het ook denkbaar dat de talrijke schotel-bezoeken aan de Aarde verband houden met de recente atoomontploffingen, die evenwichtsstoornissen veroorzaakt kun nen hebben, zodat andere planeten waar nemers zouden gestuurd hebben om even tueel preventief te kunnen optreden. Dit is een aantrekkelijke en geruststel lende gedachte, die de veronderstelde an dere wezens nog meer in miin achting doet stijgen. Wij missen op Aarde de mensen, die afdoend-preventief tegen de gevolgen van onze atoom-ontploffingen kunnen op treden. Wij beheersen de gevolgen van eigen uitvindingen niet. Mochten andere, hoger ontwikkelde wezens ons in de gaten houden met de goede bedoeling, de mens heid tegen zichzelf te beschermen, dan mag dat een plezierig vooruitzicht heten. Er is waarlijk behoefte aan toezicht, uit geoefend door wijzer wezens die op het critieke ogenblik onherstelbare rampen kunnen voorkomen. Een blijmoedig man, prof. Selleger. Het is altijd verheugend iemand te horen, wiens blijmoedigheid niet rust op het negéren van de dreigingen en benauwenissen van deze tijd, maar op de mogelijkheid eraan te ont snappen. Bovendien is hij ervan overtuigd dat onze luchtvaart binnen vijftig jaar zo ver gevorderd zal zijn, dat zij andere pla neten zal kunnen bezoeken. De era der tegenbeleefdfoeden breekt dan aan. Mogen het waarlijk tegenbeleefdheden zijn, an ders zou men van een koude kermis kun nen thuiskomen. De mens zél in die vijftig jaar aanzienlijk groter vorderingen moe ten maken dan in de vorige vijftig. Vooral in wijsheid, hetgeen van meer waarde is dan alle wetenschap en techniek en records bij elkaar. Prof. Selleger verzekert dat wij in elk geval over vijf jaar meer over de Vliegende Schotels zullen weten dan nu. Dat lijkt zeker gewenst. R. P. Regenraket Een 73-jarige generaal bij de Franse luchtmacht, generaal Frederic Ruby, heeft een raket uitgevonden, die, naar hij be weert, uit hagelwolken regen kan doen vallen, zodat schade aan gewassen verhin derd wordt. De ontploffende raket spuit gevaporiseerde zilverjodide in de beneden laag van dreigende cumulus wolken. De generaal zal op uitnodiging van een Duitse firma zijn uitvinding te Huttenheim nabij Karlsruhe beproeven. (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse Bondsdag heeft bij handopsteken het voorstel van de vier coalitiepartijen aangenomen, waarin de politiek die Bondskanselier Adenauer op de conferentie der negen mogendheden te Londen heeft gevolgd werd goed gekeurd en waarin men er accoord mee ging dat West-Duitsland een militaire bijdrage zal leveren, of met andere woorden dat het weer bewapend wordt. De debatten, die aan de stemming vooraf gingen waren fel en hevig. De zitting duurde onafgebroken van 's morgens negen tot 's avonds negen. De voornaamste sprekers waren Ollenbauer, de leider van de socialistische oppositie, en de bondskanselier, die beiden voortdurend luide door hun aanhangers toegejubeld werden. Verder lieten bijna alle kopstukken van de partijen zich horen. De debatten kregen, vooral legen het einde van de vergadering, bet karakter van woord-gevechten van man tot man. (A.N.P.) De leider der C.D.U.-fractie, Von Brentano, was van mening:, dat de nieuwe Russische voorstellen voor oplossing van het Duitse probleem niet waard zijn ernstig besproken te worden. De Sovjet- Unie was, volgens Brentano, klaarblijkelijk niet bereid een millimeter verder te gaan dan tijdens de conferentie te Berlijn. Ol- lenhauer noemde daarentegen de Russische voorstellen een nieuwe aanduiding van een wezenlijke verandering in de houding der Sovjets sedert de Berlijnse conferentie. Het was volgens Ollenhauer duidelijk dat de Sovjet-Unie op een vermindering der span ningen aanstuurde en daardoor daagden voor de Westelijke politiek en voor Duits- lands eenheid nieuwe kansen. De beide leiders der grootste fracties toonden geen spoor van toenadering in de beoordeling der internationale situatie. De socialisten herhaalden hun eis van een nieuwe conferentie met de Sovjet-Unie en zij weigerden opnieuw hun medewerking aan een bewapening te geven, vooraleer op zulk een conferentie de kansen op een Duitse hereniging waren gepeild. Daar tegenover stelde de C.D.U., dat de tijd voor nieuwe conferenties op wereldniveau niet gekomen is voordat de besluiten van Lon den zijn verwezenlijkt. Ook de liberale leider dr. Dehler sloot zich aan bij de op vatting van het regeringsblok. Hij sprak zich weliswaar uit ten gunste van een nieuw overleg met de Sovjet-Unie, doch de bewapening diende daarvoor niet te worden uitgesteld. De Russen zouden zich door deze bewapening in elk geval niet laten afhouden van een conferentie, wan neer zij deze wensten, zo meende Dehler. Saur Ook het Saarvraagstuk werd aangesne den. Von Brentano verklaarde, dat de C. D. U. het plan van mr. Van der Goes van Naters als „een plan van het verleden of wel van een verre toekomst" moest be schouwen. De voorwaarde voor een Euro pese status van de Saar was weggevallen en zij zou eerst terugkeren, wanneer de Europese eenheid in een nieuwe vorm ver wezenlijkt zou zijn. Thans kon volgens Von Brentano slechts een voorlopige regeling worden nagestreefd. De politieke vrijheid in de Saar zou daartoe „een hoopgevend uitgangspunt" zijn. Ollenhauer sprak, zich namens de sociaal-democraten uit tegen een afstand van de Saar. Alle partijen eisten herstel van de democratische vrijheden in het gebied. RUIM ZES JAAR nadat het Deense, ruim veertienhonderd ton metende stoom schip „Lotte Skou" tijdens stormweer bij IJmuiden ten onder ging, heeft men gistermiddag de droeve zekerheid gekregen, dat een tweede schip van de rederij Óvaskou te Kopenhagen verloren is gegaan. Nadat de „Rikke Skou zoals gis teren gemeld, aan het Deense kuststation had meegedeeld, dat het schip stuur loos was en ruim zeventig mijl Noord-West van Ameland dreef, is het in de loop van de ochtend gezonken. Tot nu toe zijn acht overlevenden van de uit twintig koppen bestaande bemanning gered. Het is zeker dat tien andere op varenden zijn omgekomen. Grote ongerustheid bestaat over het lot van twee vissersvaartuigen. De UK174 „Hendrika" en HD8 „De Jonge Jochem" hebben zich sinds Donderdagmorgen niet meer gemeld. Voorts strandde gistermorgen omstreeks elf uur bij Hoek van Holland de grote tanker „Tankbaron" die gister avond tot overmaat van ramp lek sloeg. De sleepboten „Blankenburg „Goeree en „Ebro" en de reddingsboot „President Jan Leis" voeren hier ter assistentie uit. "De „Tankbaron" kwam inmiddels vannacht vlot; een tweede tankboot strandde daarna bij de Hoek. Vele schepen, waaronder tal van vis sersvaartuigen, en een vliegtuig van de Opsporings- en reddingsdienst hebben gisteren naar de „Rikke Skou" gezocht die als laatste positie Woensdagavond om vijf minuten voor tien doorgaf: 54.30 Noord en 4.05 Oost. De sleepboten en an dere schepen troffen hier echter niets aan. De laatste positie van het schip was 54.06 Noord en 4.12 Oost. Het reddingsvliegtuig, dat onder de naam „Sarah" werkt, werd 's middags om twaalf uur ingeschakeld, maar de bemanning gaf het zoeken tegen vijf uur 's middags op. Zij hadden niets gevonden. Doden en levenden De Franse trawler „Ailly" uit St. Malo meldde omstreeks vier uur echter, dat zij vier lichamen van opvarenden van de „Rikke Skou" in de laatste positie var. het schip had gevonden. De lijken werden tegen de avond overgenomen door de sleepboot „Holland", die vervolgens op- stoomde naar de haven van Terschelling. De „Rikke Skou". Omstreeks half negen gisteravond pikte het Zweedse stoomschip „Hedda" acht overlevenden van de „Rikke Skou" op. Zij hadden met veertien man op een vlot het in zinkende toestand verkerende schip verlaten. Zes man waren onderweg van het vlot geslagen door de hoge zeeën, on der wie de kapitein en de tweede stuur man. Zij zijn vermoedelijk omgekomen. Omtrent twee leden van de bemanning er waren twintig man aan boord ont breken nog gegevens. Nog in IJmuiden De „Rikke Skou" was op 2 October voor de laatste maal in IJmuiden en verliet de haven om op te stomen naar Blyth. Het schip werd in 1907 bij de Howaldtwerke te Kiel gebouwd. Het schip heeft vroeger de volgende namen gehad: „Rikke", „Laura Maersk" en daarna „Belgian". Het schip drijft nog steeds rond en levert gevaar op voor de scheepvaart. Vermiste scheper Scheveningen Radio heeft gisteravond enige malen twee panne-berichten uitge zonden, die betrekking hadden op Neder landse vissersschepen. Sinds Donderdag morgen half zeven is niets meer vernomen of gezien van de Helderse kotter HD8 „De Jonge Jochem" van schipper Dijkstra. De kotter heeft vijf man aan boord en ver trok Woensdag, 6 October uit Den Helder ter visserij in het Diepegat dwars van Texel. De opvarenden zijn: schipper Wolter Dijkers, diens broer Meindert, Jo. v. Dok en twee opvarenden, die beiden Klaas Bijl heten. Het tweede panne-bericht had betrek king op de Urker kotter UK174 de „Hen drika". Het schip werd het laatst gezien in de buurt van de boei ST 3 en was te herkennen aan een klein wit zeil op het achterschip. Alle schepen werd verzocht goed uit te kijken. Ook dit schip heeft vijf koppen aan boord onder commando van de 38-jarige J H. Kapitein, een neef van de schipper en drie zoons van de schipper de 26-jarige R. Kapitein, de 20-jarige K. Kapitein en de 13-jarige H. Kapitein. Voorts was de 18-jarige C. Korf aan boord. Ook het Duitse 240 ton metende motor schip „Reind" wordt vermist. Ten Noor den van de Waddeneilanden is een lege reddingboot van dit schip aangetroffen. (Men zie voorts pagina 9) Een socialistische motie, waarin van de regering wordt geëist bij de Westelijke mogendheden aan te dringen op onderhan delingen met de Sovjet-Unie over de Duitse eenheid, werd onder protest van de socia listen naar de commissie voor Buitenlandse Zaken verwezen. De motie waarin de Europese eenheid voorwaarde wordt ge noemd voor de eenwording van Duitsland, werd aangenomen. Tegen het einde van het debat zeide Adenauer in antwoord op vragen van sociaal-democraten, dat West- Duitsland zal aandringen op lidmaatschap van de U.N.O., als het eenmaal is toege treden tot het verdrag van Brussel en de N.A.V.O. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van heden de prijzen van kof fie, ten gevolge van de daling op de we- reldkoffiemarkt, verlaagd met 15 tot 28 cents per pakje van 250 gram. Daarentegen moest, als gevolg van de hausse op de theemarkt, de prijs van thee, eveneens met ingang van heden, nogmaals worden gecorrigeerd, zodat de thee uniform in prijs wordt verhoogd en wel met 6 cents per pakje van 100 gram. Van onze correspondent in Londen) Churchill horen spreken is altijd een ge beurtenis. Zijn sonoor geluid, het rhythme van zijn gebeeldhouwde taal, zijn koste lijke vondsten als het er om gaat een situatie te tekenen of een tegenstander te striemen en zijn gelaatsuitdrukking, het is alles onnavolgbaar. Millioenen hebben dit al jarenlang via de radio ervaren. Mor gen zal Churchill voor het eerst ook in actie te zien zijn, terwijl hij in Blackpool spreekt, want de grote man zal voor het eerst alleen voor de televisie optreden Waarschijnlijk zal zijn toespraak histo rische betekenis krijgen, omdat het waar schijnlijk de laatste maal is dat hij als partijleider de conservatieven zal toespre ken. Of hij daarbij tevens iets over zijn toekomstplannen zal onthullen dient te worden afgewacht. Zijn aftreden zal Chur chill alleen in het Lagerhuis aankondigen, nooit daarbuiten. Het is ook de eerste maal dat een poli tieke conferentie in de Britse huiskamers kan worden gevolgd. Een half uur gedu rende drie avonden zullen televisiefilms van de debatten en toespraken worden vertoond, Daarbij komen ook nog televisie vraaggesprekken met allerlei vooraan staande politieke figuren, op de conferen tie. De conservatieven zijn in dit opzicht minder behoudend dan Labour, dat er niets voor voelde zijn onderlinge twisten op het televisiescherm te brengen. De tele visie wordt in de politiek hoe langer hoe belangrijker in Groot-Brittannië. Discus- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Lord Chesterfield: Het is zeer onaangenaam gesloten te schijnen en zeer gevaarlijk het niet te zijn. sies over actuele onderwerpen door voor aanstaande politici zijn zeer gewild. Op deze manier kweekt elke partij zijn poli tieke sterren. Aftreden Uit een opinie-onderzoek blijkt dat drie van elke vijf kiezers het tijdstip gekomen acht, dat Sir Winston Churchill moet af treden. Twee uit elke vijf conservatieve kiezers denken er zo over. Eden heeft na zijn grote rede in Black pool over de buitenlandse politiek ergens anders op een conservatieve bijeenkomst uitsluitend over binnenlandse aangelegen heden gesproken. Hieruit wordt afgeleid dat hij op het punt staat om zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken te verwisselen voor een ministerschap zonder portefeuille om zich voor te bereiden op de opvolging van Churchill. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië heeft het snelste straal vliegtuig ter wereld gebouwd, de Fairy Delta 2, dat meer dan 1200 mijl (1920 km) per uur in horizontale vlucht kan bereiken. Er moge deze week in de Tweede Kamer tussen de politieke partijleiders zijn getwist over het mandement, waardoor de onderlinge verdeeldheid op grond van beginselen scherp in het licht werd gesteld, minister-president dr. Drees verklaarde gisteren: „De samenwerking in het kabinet tussen de ministers is goed, in weerwil van de onvermijdelijke meningsverschillen, die echter veel minder langs partijlijnen lopen dan men misschien denkt". Het mandement heett deze zomer hevige spanning veroorzaakt in de samenwerking tussen de P.v.d.A. en de K.V.P., maar het Kamerdebat erover heeft niet geleid tot een breuk. M r. Burger (P.v.d.A.) zei gisteren dat hij in de rede van prof. Romme, bij alle verschil van mening, toch perspectief had gezien voor de toekomst. Hij had het gewaardeerd dat prof. Romme de katholiciteit van de katholieke leden van de P.v.d.A. niet in twijfel had getrokken en dus de positie van deze leden onaan getast had gelaten. Omdat prof. Romme ook niet was opgetreden als uitlegger van de inhoud van het mandement, was er slechts verschil van mening gebleven over de beste wijze voor partijvorming, al of niet op christelijke grondslag. Prof. Romme constateerde hierna dat mr. Burger dus geen gevolg had ge geven aan zijn dreigementen de samenwerking te verbreken. Hij noopte dat die wijsheid van duurzame aard zou zijn. Voorlopig worden de regeringszaken dus op dezelfde voet voortgezet. De verschillen van mening worden nu weer toegespitst door de belastingen, waarover volgende maand in de Kamer zal worden gediscus sieerd. Al heeft dr. Drees reeds in uitzicht gesteld, dat de belastingverlaging wel op 1 Juli 1955 zal kunnen ingaan, in het debat is gebleken dat er onenigheid blijft bestaan tussen regering en Kamer over de verlen ging van een gedeelte van de extra-ven nootschapsbelasting en over de in te voeren huurbelasting, die volgens prof. Romme niets te maken heeft met de huurverhoging en dus tot het terrein behoort van minister Van de Kieft en niet van minister Witte. Als de desbetreffende voorstellen van de regering ter tafel komen, moet de Kamer deze maar zakelijk bekijken en beoordelen, zei dr. Drees. De Kamer zal er vrij over kunnen beslissen. De „vergeten groepen" zijn voor de regering een nachtmerrie van wege de zorg hoe er voor die groepen iets kan worden gedaan en hoe zij zoveel moge lijk in hun moeilijkheden kunnen worden tegemoet komen. De minister-president heeft ook nog medegedeeld, dat volgend jaar op 5 Mei het Bevrijdingsfeest op grootse wijze zal wor den gevierd. Er is met allerlei organisaties reeds overleg gaande. De regering zal zich richten op een bepaalde herdenking in V/ageningen, waar de Duitse capitulatie geschiedde. Er zal ook een daad van natio nale offervaardigheid worden gevraagd voor de Stichting 19401945. Kerk en politiek Ofschoon de K.V.P. en de P. v. d. A. tot een wapenstilstand hebben besloten, zijn Naar wij vernemen hebben alle 23 bla zers van het orkest van de Nederlandse Opera dezer dagen gesolliciteerd naar een plaats in de muziekkorpsen van het Cana dese leger. De mogelijkheid tot opneming in de gelederen daarvan is onlangs voor de tweede keer opengesteld. Binnenkort zullen onder auspiciën van de Canadese ambas sade nieuwe audities worden gehouden. De musici zijn tot deze stap gekomen uit ontevredenheid over de gang van zaken bij de slepende onderhandelingen over ver betering van de salarissen. Zoals men weet geniet de directeur van de Nederlandse Opera, de heer Abraham van der Vies, nog steeds ziekteverlof. Wij kregen de ver zekering dat het solliciteren zeker niet als demonstratie is bedoeld: men zal zeker de eventueel aangeboden posities in de Cana dese korpsen aanvaarden. In de loop van vandaag worden door de orkestleden verdere besprekingen gevoerd. Zij overwegen thans het houden van een algemene staking om alsnog een beslissing te forceren. er bij de replieken toch nog vele verwijten uitgesproken. Als de maatschappij komt op het terrein van de kerk, protesteert de kerk, aldus m r. B u r g e r (P. v. d. A.), maar waarom mag de maatschappij niet protesteren als de kerk op het terrein van de maatschappij komt? De bisschoppen worden niet verantwoor delijk genoemd voor de K.V.P., aldus prof. Oud, maar zij dragen wel een indirecte verantwoordelijkheid als alle Katholieken gehoorzaam zijn en op de K.V.P. stemmen. Door de Kafholieke gehoorzaamheidsplicht treedt de kerk op als een macht. Het is niet juist als op deze wijze een kerkelijke macht invloed gaat uitoefenen op het staatsbe stuur via de kiezers. Dan komt er strijd tussen kerk en staat. Deze zienswijze noemde prof. Romme (K.V.P.) een vergissing. Het is niet zo, zei hij, dat door de bisschoppen indirect de kerkelijke macht werkt op politiek terrein, maar dat het door God gegeven gezag ge volgen heeft op politiek terrein. Hemelsbrede verschillen over de Saar en de Sovjet-Unie (Van onze correspondent in Bonn) In politieke kringen in West-Duitsland wordt het betreurd dat de kloof tussen Adenauer en Ollenhauer tijdens de debat ten in de Bondsdag niet overbrug kon worden. Ook in de toekomst is er over ds buitenlandse politiek geen samenwerking tussen de regering en de oppositie te ver wachten. Men meent in Bonn, dat ook Mendès- France een meerderheid in de Franse Na tionale Vergadering zal verkrijgen, hoewel over het Saargebied de opvattingen tussen Frankrijk en West-Duitsland hemelsbreed verschillen. In de Bondsdag werd de mening geuit dat Frankrijk Duitse politieke partijen in het Saargebied moet toelaten. In West- Duitsland staat men op het standpunt dat het uiteindelijke lot van het Saargebied pas bij een vredesverdrag geregeld kan worden. Mendès-France daarentegen wenst dat het Saargebied al eerder volkomen on der Franse invloed komt te staan, zonder dat een vredesverdrag daaraan iets zal kunnen veranderen. De opvattingen van Adenauer en Mendès- France omtrent de Sovjet-Unie lopen even eens geheel uiteen. Evenals de West-Duitse socialisten zou ook Mendès-France er niets op tegen hebben nog vóór de ratificatie van de overeenkomsten van Londen onder handelingen met de Russen te voeren. In Frankrijk beschouwt men de internatio nale situatie met heel andere ogen dan in West-Duitse regeringskringen. Volgens Adenauer kan men nooit genoeg op het uit het Oosten dreigende gevaar wijzen. Men beschouwt het in West-Duitsland niet als een gunstig teken dat de toekom stige bondgenoten het op kernpunten zo weinig met elkaar eens zijn. Om die reden erkende prof. Oud (V.V.D.) dat er een geestelijke afgrond be staat tussen hem en prof. Romme, tussen de Katholiek en de Protestant. Daarom was hii teleurgesteld over de bijdrage van de heren Schouten (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) aan het debat, die de houding hadden aan genomen dat hun het mandement persoon lijk niet aangaat, in de geest van „Ben ik mijn broeders hoeder?" Waarop de heer Tilanus antwoordde, dat het mandement niets nieuws bevatte. Hij likkebaarde zeker niet naar een herstel van de vooroorlogse Christelijke regerings coalitie, zoals ds. Zandt had beweerd. Uitvoerig zette m r." Burger nog eens uiteen, dat Christelijke staatkunde niet alleen bedreven behoeft te kunnen worden in een Christelijke partij. Een partij kan niet belijdend Christelijk zijn. De Katho lieken en Protestanten in de P. v. d. A. (en de V.V.D.) laten hun oordeelsvorming ook beïnvloeden door hun Christendom. Van de 30 Kamerleden van de P. v. d. A. behoren er vijf tot de Katholieke of Protestantse werkgemeenschap n de P. v. d. A. M r. Burger verweet de politicus Romme nog, dat hij zich had gehuld in het kleed van de gelovige door niet te willen discussiëren over het beleid van de bis schoppen. De politicus en de Katholiek zijn niet te scheiden, betoogde prof. Romme, die uiteenzette dat een Katholiek als vrijwillig lid van de kerk zich vrijwillig onderwerpt aan de leiding van de kerk. Vandaag wordt het debat over partijbe ginselen besloten. Aan het begin van de vergadering is be sloten tot toelating van het in de vacature- Berger benoemd verklaarde lid dr. J. G. H. Tans (P. v. d. A.) te Maastricht. (van hedenmorgen 1 uur) 00 weers- c P" Po toestand c S Ss IA g eerslag mm. >2 ia febc- 2 Helsinki geheel bew. NNO 4 4 0 Stockholm geheel bew. N 2 5 0.2 Oslo geheel bew. windstil 2 0 Kopenhagen zwaar bew. N 6 7 0 Londen zwaar bew. W 1 4 0 Amsterdam zwaar bew. O 2 8 1 Brussel nevel windstil 8 5 Parijs zwaar bew. N 1 10 0 Bordeaux onbewolkt NNW 2 2 0.1 Grenoble zwaar bew. N 4 9 0 Nice onbewolkt NW 3 10 0 Warschau nevel NNW 2 0 Berlijn nevel N 2 8 2 Frankfort nevel windstil 6 4 München nevel windstil 3 Zürich nevel NNW 1 6 6 Genève regen N 1 6 0 Locarno onbewolkt W 2 8 0 Wenen zwaar bew. NW 4 6 5 Innsbruck regen windstil 5 0.1 Rome zwaar bew. N 4 11 11 Neerslag laatste 24 uur BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. Matige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 9 October Zon op 6.53 uur onder 18.02 uur. Maan op 16.30 uur. onder 3.07 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 October Hoog water: 12.34 en uur. Laag water: 7.54 en 20.16 uur. Zaterdag 9 October Hoog water: 0.59 en 13.30 uur. Laag water: 9.04 en 21.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1