Hitler's dienaar eist Oostelijke provincies voor Duitsland terug AABO Socialisten op sleutelpositie in het Franse parlement PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Blijft het meest opzienbarend! Wereldnieuws 7ïjo/elijk 2 paJhfr worfl/ce/t/-; 1WITSMIM Von Papen's zwanenzang „Frankrijk is niet te paaien' De radio geeft Zaterdag Jongens Horloge Mendès-France kan hun steun niet ontberen bij beslissende stemming och ió liet zo J VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 2 't SILVER-STOEPKE Reis van avonturiers eindigt in gevangenis Gemeentesecretarissen vergaderden EMAILLE BIJNA VOOR NIETS! DE KLOMPENCENTRALE ELKE DAME weet het: verfraait Hw teint Kerkelijk Nieuws VA grote houtstraat 98 - haarlem DRUK VAN KWIK 11 De vroegere Duitse diplomaat Von Papen is weer in het nieuws. Hü heeft in een brochure zijn mening over Europa's poli tieke toekomst ten beste gegeven. Franz von Papen, die thans 75 jaar is, werd in 1932 tot rijkskanselier benoemd. Hij bleek evenwel niet in staat om krachtig genoeg tegen de steeds sterker wordende nationaal-socialistische stroom in zijn land op te roeien en hetzelfde jaar nog moest hij zijn plaats weer afstaan. Hü bleef als willig werktuig der nazi's in de diplomatie en in 1933 en 1934 was hij vice-kanselier onder Hitier. Vrijwel onmiddellijk na de door de nationaal-socialisten georganiseer de. maar mislukte staatsgreep in Oosten rijk, waarbij Doifuss werd vermoord, werd hü door Hitier als Duits gezant naar Wenen gestuurd, waar hij een zeer dubieuze rol speelde. In Oostenrijk werd in die tijd, tot aan 1938 toe, een buitengewoon intensieve na tionaal-socialistische activiteit ontwikkeld, die het volk en het land rijp moest maken voor de „Anschluss" bij het Duitse rijk. welke dan ook in Maart 1938 inderdaad gekomen is. Het was een open-lijk geheim, dat de Duitse delegatie en de Duitse gezant daarbij aan de touwtjes trokken. Tijdens de oorlog heeft Von Papen de voor Duitsland in die tijd bijzonder be langrijke post van gezant te Ankara be kleed. Men heeft het Von Papen zeer kwa lijk genomen dat hij indertijd een maar al te willig werktuig van Hitler is geweest, vooral ook omdat hij nog wel uit de R.K. Rijksdagfractie was voortgekomen. Toch ADVERTENTIE De post brengt het U thuis als U ons nog heden een brief kaart zendt en daarop jg.jj vermeldt. Het vertelt U alles over onze cur sussen per post in Nederl., Frans, Duits, Engels (Handelscor respondentie en taallessen). Boekhouden, Moderne Bedrijfs Administratie en Middenstands examen; over de lage lesgelden (I 4.- a 6.- per maand), het uit lenen van studieboeken, enz Ook U zult na lezing zeggen: Ik studeer bij AABO Uw exemplaar van ons prospec tus 10-d 'igf reeds klaar. Erkend door de I S.O. SMIDSWATER 10 DEN HAAG i HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgenbed en liturgische kalender 8.00 Nieuws., weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor -de zieken. 11.45 Instrumentaal octet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Zang en piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Accordeon. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaarspel. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en litteraire kalender. 19.45 Symphonetteorkest, kinderkoor, gemengd koor en solist. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Actualiteit. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Promenade-orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7 45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Kamerkoor. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13. 20 Platen. 13.45 Voor de jeupd 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Hawaiïanensemble en Hammondorgel. 15.25 Praatje over consumen nbelangen. 15.40 Ka mermuziek. 16.00 Van de wieg tot het graf causerie. 16.15 Radiophilharmonisch orkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.35 Accordeon orkest en solist. 18.00 Nieuws, en commen taar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuit zending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het boek Handelingen, causerie 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd pragramma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 Schat gravers aan de Amstel, hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S. gezamenlijk progr.1 22.4223.30 Internationaal Concours Hip- pique (relais v. d. BBC). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Piano- Pianorecital. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon recital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon recital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Platen. 18.00 Idem. 18.15 Idem. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.5024.00 Zigeuner- muziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal, (Op 224 eh 75 m.). werd hij iin het 'grote proces van Neuren berg niet verantwoordelijk gesteld voor oorlogsmisdaden en dientengevolge vrijge sproken. Een Duits „Spruchgericbt", een denazificatie-rechtbank, legde hem kort daarop weliswaar aoht jaar dwangarbeid op, maar dit vonnis werd later vernietigd. In de afgelopen jaren heeft Von Papen betrekkelijk teruggetrokken geleefd. Wel heeft hij echter een boek geproduceerd en verleden jaar is hij ook begonnen artikelen voor Spaanse dagbladen te schrijven. „Frankrük onverbeterlük" In een brochure onder de titel „Europa, wat nu?", houdt Von Papen, wiens portret op de omslag prijkt van het boekje dat sinds kort in de uitstalkasten van de Duitse boekwinkels prijkt, zich bezig met de grote wereldpolitiek sedert het einde van de oor log, zowel in Europa als in Azië. De Franse tegenstanders van de Euro pese integratie, aldus Von Papen, willen Duitsland bij de gemeenschappelijke ver dediging van het Europese continent geen gelijkwaardige rol laten spelen omdat zij geloven dat een goede verstandhouding met Rusland of het nu een tsaristisch of een bolsjewistisch Rusland is Frankrijk weer zijn positie als grote mogendheid zou kunnen weergeven. „Hoeveel staatslieden hebben al vóór Adenauer geloofd," zo ver volgt hij, „dat zij de verhouding tussen Duitsland en Frankrijk fundamenteel kon den veranderen. Maar allen hebben schip breuk geleden. De tegenwoordige kanselier moet daaruit de consequentie trekken dat noch het afstaan van Duits grondgebied, noch het sluiten van onevenwichtige ver dragen, of zelfs goede woorden en vurige beloften zo'n resultaat tot gevolg zullen kunnen hebben. Een souvereiniteit voor Duitsland zonder vrijheid van bewapening vindt Von Papen echter niet aanvaardbaar. Klaaglied „Wij Duitsers hebben wel geweten", al dus Von Papen, „dat men na de misdaden die tegenover het Joodse ras zijn begaan, op vergelding zou zinnen." Merkwaardig genoeg rept Von Papen met geen enkel woord over wat zijn landgenoten tegenover andere landen en volken van Europa mis dreven hebben. „Wij hebben er ons", zo gaat hij voort, „hartstochtelijk tegen ver zet met de kliek van moordenaars over één kam te worden geschoren. De Duitsers wil den met de volken van het Westen samen gaan. Maar nu ziet men dat de geesten van de haat zich opnieuw tegen de Duitsers verheffen zonder dat zij er rekening mee houden wat het wegvaren van Duitsland voor de gemeenschappelijke verdediging te betekenen zou hebben." Von Papen is een tegenstander van het plan het Saargebied prijs te geven en het Van der Goes van Naters-plan vindt hij een „doodzonde tegen de geest van het Europeaniseren". Natuurlijk is hii er, evenals bijna alle bewoners van West-Duitsland. voor dat de zogenaamde „Oost-zone" weer bij het Wes ten wordt gevoegd. Maar daarmee is het volgens hem nog niet gedaan. Want wan neer dde twee stukken van Duitsland zich weer aaneengesloten hebben, is daardoor nog niet een Duitse ..he-eniging" bereikt. Het teruggeven van de Oostelijke provin cies, „de stabilisatie van Duitsland", is niet alleen een Duitse, maar ook een Europese aangelegenheid. „Wij willen toch." zo zegt hij, „niet al leen Europa verdedigen. In de eerste plaats zal de Duitse soldaat zijn eigen vaderland te verdedigen hebben. Zou men dat met 12 of zelfs met 24 Duitse divisies kurnnen doen, zelfs met de best uitgeruste pantser divisies, wanneer de vijand achter de rug van de eerste verdedigingslijn een gordijn van bommen legt, die iedere verbinding met het achterland onmogehik maakt? Is niet het gebied tussen de Elbe en de Rijn veel te nauw voor zo'n strategisch plan? Von Papen beseft hoe moeidjlk het is diit probleem op te lossen, en hij werpt die vraag op of het niet doelmatiger zou zijn als nieuwe oplossing de oprichting van een geneutraliseerd middel-Europees blok voor te stellen, een blok, dat het herenigde Duitsland omvat, dat weluitgerust is om zichzelf te kunnen verdedigen, en waarvan het bestaan zowel door het Oosten als door het Westen wordt gegarandeerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WEER PETER WEER MOOIER WEER STERKER is ons nieuwe KIENZLE De prijs is een weinig hoger dan de oude modellen slechts 22.95 Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. In Juni van dit jaar hebben twee Am sterdammer s, de 29-jarige L. S. en de 25- jarige H. de B. van drie inwoners van Schagen een motorjacht, „De Amateur" gehuurd, zogenaamd om er een tochtje mee te maken. Zij hadden echter het plan naar Tanger in Noord-Afrika te gaan. Hoewel het jacht verre van zeewaardig was, bereikten zij via het Kanaal en de Seine Parijs. Daar was al spoedig hun geld op en omdat zij eigenlijk zelf maar weinig vertrouwen in hun onderneming hadden, besloten zij „De Amateur" te verkopen en maar naar het vaderland terug te keren. Een koper voor de boot was spoedig ge vonden: een Griekse handelaar, die er 210.000 francs voor betaalde. Toen hier van nog 5.000 francs over was keerden zij naar Nederland terug. In Rotterdam wer den zij aangehouden. Zij stonden thans voor de tweede keer voor de Alkmaarse rechtbank terecht. De eerste keer was 9 maanden gevangenis straf tegen hen geëist, maar de rechtbank verwees de zaak terug naar de instructie. Thans vorderde de officier van justitie 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk. Op 19 October zal de rechtbank uit spraak doen. Te Zwolle is de jaarvergadering gehou den van het landelijk contactorgaan van gemeente-secretarissen. De voorzitter, dr. J. de Lange uit Utrecht, deelde mede dat er plannen bestaan om binnen afzienbare tijd de salarissen van het secretarie-personeel op het platteland te verbeteren. Prof. dr. G. A. van Poelje uit Den Haag hield een rede over de betekenis van het ambt van gemeente-secretaris in de laatste vijftig jaar. Hij zei onder meer dat een halve eeuw geleden de gemeente-secretaris de raadsman was van iedereen. Meestal verzorgde hij zelf de administratie. Door een groot aantal wetten is het werk van de secretarissen zeer toegenomen. Vooral op financieel gebied verricht hij zeer veel arbeid, onder meer bij de begrotingen, als mede op het gebied van personeelszaken. (Van onze correspondent in Parijs) Het brandpunt van de internationale belangstelling heeft zich weer van Londen naar Parijs verplaatst. De ministers wik ken, maar de parlementen beschikken en de ervaringen met de Europese Verdedi- gingsgemeenschap hebben wel aangetoond dat de Franse Kamer uit lieden bestaat, die zich niet gedwee de weg laten voor schrijven. Premier Mendès-France wordt in het buitenland wel eens voorges-teld als een spelbreker in het diplomatieke ver keer, als een lastig ambitieuse rnan, die er geen been inziet internationale conferen ties in de war te sturen door zich koppig vast te bijten in denkbeelden, waarvan hij voor geen geld of goede woorden af te brengen valt. Men deed er echter beter aan zich het jongste verleden voor de geest te halen en zich de positie in te denken, waarin Men dès-France verkeert. Geen benijdenswaar dige positie. De ministers van de oude school, Mayer, Pleven, Bidault, Pinay, La- niel, toonden zich meegaander in het in ternationale overleg, maar hebben zii er veel mee bereikt? Ze hebben vier jaar lang onderhandeld over een E.V.G.-project, dat ze bewust op sleeptouw hielden, omdat ze wisten dat het parlement er niets van wil de weten. Mendès-France heeft deze knoop einde lijk doorgehakt en men kan alleen nakaar ten over de wijze waarop dat is geschied. In ieder geval is Mendès-France vastbe sloten geen beloften te doen, die het par lement niet vrijwel zeker zal inlossen. Wanneer hü een koppige, stuurse en veel eisende indruk maakt, dan is dat een veel eisende koppigheid in commissie. Voor hem betekent het woord van een vertegenwoor diger van Frankrijk meer dan een loze be wering. Hij ziet de noodzaak van Euro pese samenwerking in, en zelfs van een Europese eenwording. Maar eerst moet het vertrouwen worden hersteld, dat zym voor gangers met kwistige hand verspeelden. De voornemens der negen ministers van Buitenlandse Zaken te Londen zijn voor gelegd aan het Franse parlement, dat zijn vacantie voor een debat heeft onderbro ken. Die voornemens moet een meerder heid in de parlementen en in de Franse Kamer in het bijzonder, goedkeuren al vorens zij van kracht kunnen worden. Vooruitzichten Hoe zijn de vooruitzichten? De voorstan ders van dé vroegere E.V.G. hebben nooit een meerderheid in het parlement gehad. Dat betekent echter niet dat Mendès- France nu wèl automatisch op een meer derheid kan rekenen. De honderd commu nists zullen hem in de steek laten. En bij die oppositie zullen zich ook alle anti- E.V.G.'ers voegen, die, om de een of andere reden, tegen Duitse herbewapening zijn, in welke vorm die ook wordt voorgedragen. De socialistische oud-minister van Oorlog, Jules Moch, behoort tot deze stroming. Mendès-France zal tal van oud-E.V.G.'ers van de aanvaardbaarheid van zijn oplos sing moeten overtuigen. Bij de conserva tieven, de partij van oud-minister Pinay, is een kentering ingetreden, die gunstig lijkt voor de huidige regering. Mendès-France zal zijn partijgenoten, de radicalen, ver moedelijk in grote meerderheid mee krij gen, hoe groot de tegenstand van mannen als Mayer, Martinaud-Delplat en anderen nog altijd is. Op veel rooms-katholieken zal hij niet kunnen rekenen, want Bidault en Schuman hadden de E.V.G. in deze kring bijna tot een geloofsartikel verheven. Mollets dilemma Onder die omstandigheden zal Mendès- France het niet kunnen stellen zonder ruime steun van de socialisten om het aan tal benodigde stemmen (313) vol te maken. De socialisten zijn het algemene beleid der regering, waarin ze niet vertegenwoor digd zijn, stellig welgezind. Het ongeluk voor Mendès-France is echter dat juist in deze partij de E.V.G. de diepste kloof ge slagen heeft. Verscheidene gezaghebbende voormannen, als Moch en Mayer, zijn van wege hun afwijzend' oordeel uit de partij gestoten en de atmosfeer is nog altijd be zwangerd van wraakgevoelens. Voor de partijleiding is de verleiding groot de Kamerfractie op het beslissende ogenblik buiten de stemming te houden. Een stern- onthouding zou wel eens het enige middel kunnen blijken om een algehele breuk in de partij te voorkomen.De algemeen partij secretaris, Guy Mollet, heeft in laatste in stantie het heft in handen. Van hem hangt het goeddeels af of Mendès-France zijn Londense zege in het parlement erkend zal krijgen en of op de grondslag, die daar werd gelegd, in nauwe samenwerking met Groot-Brittannië een verenigd Europa kan worden gebouwd. Mollet is een vurig voor stander van het verenigde Europa, maar hij is ook een man, die zich niet gemakke lijk tot avonturen laat verleiden. Zijn keus ligt tussen een isolement voor Frankrijk en het risico van een breuk in de socialistische gelederen. Die keuze zal tevens het lot van Europa bepalen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Honderden stuks eerste kwaliteit NESTEN PANNEN17.95 FLUITKETELS, alle kleuren 1.98 Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 19. „Bueno", zei Piedro de slangenmens na enige aarzeling, „wij doen dus sami- sami. We stelen de poppetis van Signor Echo en verkopen ze aan de barones voor tienduizend florijnen per stukko". „Afge sproken", zei de portier. „Kom mee, dan zal ik je laten zien, hoe we die buikspre ker zijn poppen kunnen ontfutselen". De twee snoodaards begaven zich naar de zijkant van het toneel, waar zij de buik spreker met Panda en Oswald in het voet licht konden zien zitten. De voorstelling was in volle gang. De lachsalvo's, die uit de zaal opklonken, deden Piedro knarse tanden van nijd. Maar de portier stond er zakelijker tegenover; het ging hem er al leen maar om, aan de poppen van de buik spreker een lief duitje te verdienen. „Kijk", fluisterde hij, „ze zitten boven op toneel valluik, dat de goochelaar gebruikt voor zijn verdwijn-trucEn", vervolgde hij, zich omwendend en naar het schakelbord wijzend, dat naast het toneel was opge steld, „hier is de hefboom, waarmee dat luik geopend wordt. Het is dus alles heel eenvoudig; let maar op!" Geref. Kerken Beroepen te IJmuiden (vac. R. D. Beu- kema) W. Diepersloot te Franeker. Bedankt voor Ferwerd M. G. Ton te GeesterenGelselaar. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Delft M. Holtrop te Leeuwarden. ADVERTENTIE nouveauté^ in wollen tricot 1 jumpers vesten blouses daar wij van al)^ exclusieve artikelen een beperkte voor raad hebben adviseren wij u koopt u vroeg Verrassing. Te Columbia in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina heeft de politie ruim 800 liter in beslag genomen whisky in een afvoerpijp achter de stadsgevan genis gegoten in de veronderstelling, dat de buis in verbinding stond met de stadsrioleving. De pijp mondde echter uit in een droogstaande put, waar al gauw een aantal mensen blij verrast, met flessen en emmers de whisky kwamen afhalen. Toen de politie einde lijk, gewaarschuwd door een voorbij ganger, arriveerde, waren de whisky en de liefhebbers reeds verdwenen. Ontvoerd? De Amerikaanse commandant in Berlijn heeft in een nota aan de Rus sische autoriteiten gezegd dat vermoe delijk uit West-Berlijn een Duitse bur ger i« ontvoerd door twee Amerikaanse broers, die in Oost-Duitsland politiek asyl hebben gevraagd. Aan de Russen wordt toestemming gevraagd de ont voerde Duitser, en de twee gebroeders te mogen ondervragen. Laatstgenoem den zijtn communisten, hoewel geen par ty-lid. Zij woonden sinds 1953 in Duitsland. Veteranen. De gepensionneerde Britse schout-bij-nacht Angus Nicholl, mili tair medewerker van de Europese dienst van de BBC, heeft in Londen verklaard, dat de Britse marine binnen vijf of zes jaar op zee aan grote geva ren zou blootstaan, als geen nieuwe schepen aan de vloot worden toege voegd. De meeste Britse oorlogsschepen zijn veteranen, terwijl bijna de gehele Russische vloot uit na-oorlogse sche pen bestaat. Er dient een program te komen voor vervanging van de oudere schepen door nieuwe. Bovendien be schikt de marine over te weinig vlieg tuigen. Samenzwering. Te Tokio is een man gear resteerd, die een samenzwering op touw had gezet om de Japanse premier Jos- jida die thans een buitenlandse reis maakt en andere Japanse politieke leiders te vermoorden. Meineed. Aan de Amerikaanse specialist op het gebied van het Verre Oosten Owen Lattimore is ten laste gelegd, dat hij meineed heeft gepleegd, toen hij ontkende ooit „de communistische leer te hebben aangehangen" of „de belan gen van het communisme te hebben voorgestaan". Lattmore wordt ten laste gelegd dat hij tussen 1935 en 1950 zijn positie als Amerikaans ambtenaar heeft gebruikt om over de gehele wereld de Russische politiek en propaganda te verkondigen. Monorail. Het Hamburgse blad „Die Welt" verneemt, dat de aanleg van de eerste mono-rail spoorweg binnen afzienbare tijd kan beginnen in de nabijheid van Keulen. De Zweedse promotor van de monorailmaatschappij, dr. Axel Wen- nergren, heeft kort geleden 42 percent van de aandelen van het Bochumer Verein staalbedrijf verworven.. Weg. In een van de drukste straten van Cheltenham, in het Engelse graafschap Gloucestershire, is uit een auto, die op slot was, voor een waarde van. ruim 200.000 gulden aan juwelen gestolen, terwijl de eigenaar even weg was om in een nabijgelegen bioscoop in lichtingen over een film te vragen. De auto behoorde aan een juwelier uit Londen, die zich specialiseert in kost bare tweedehands juwelen. Lustrum. Te Sens in Frankrijk is het feit herdacht, dat daar vijf jaar geleden een Nederlands-Franse Protestantse school is geopend. Een afvaardiging uit Ne derland en vele in Frankrijk woon achtige Nederlanders, ten getale van ongeveer 250, woonden de herdenking bij. Des middags werd een kinderspel opgevoerd. Volkstelling Frankrijk telt op het ogen blik 42.774.000 inwoners. Dit aantal is berekend aan de hand van een in Mei gehouden volkstelling. Reus. In het instituut van de RAF te Farn- borough is een electronische „brein" in gebruik genomen, die zo groot is als zes huizen van vijf verdiepingen. De ma chine, die het werk van 10.000 gewone rekenmachines kan doen, wordt ge bruikt bij het bestuderen van de vlucht van geleide projectielen. Migraine. Een Britse dokter heeft in een artikel in het Britse tijdschrift voor medische hypnose verklaard, dat jaar lijks in Groot-Brittannië honderd mil- lioen werkdagen verloren gaan als ge volg van migraine. Gewoon. Sir Russel Brock van het Guys' ziekenhuis te Londen heeft op de jaar lijkse bijeenkomst van hartspecialisten te San Francisco gezegd, dat hart operaties in de Britse ziekenhuizen bijna even dikwijls worden verricht als operaties van de galblaas en als blinde darmoperaties in de Verenigde Staten. PROEVEN HEBBEN uitgewezen dat op bepaalde plaatsen van de huid de gevoe ligheid zo groot is, dat een druk van 0,18 gram op een halve vierkante millimeter van de huid, als aanraking kan worden gevoeld. De energie die voor een dergelijke aanraking nodig is, bedraagt ongeveer 1/10.000 erg, zodat we inderdaad kunnen beweren dat onze huid hier en daar erg gevoelig is. We moe ten ons daarop echter weer niet al te veel gaan beroemen, want een gevoelige weegschaal reageert nog 10.000 maal ge voeliger. We zullen de imponerende getallen echter verder laten rusten en ons bezig houden met de proef die we de vorige maal voorstelden: u zoudt uw hand in een (denkbeeldige) bak met kwik steken, om dan tot de ontdekking te komen dat uw hand de druk van het kwik in het geheel niet voelt, hoewel de druk van het kwik per halve vierkante milli meter toch ruim 27 maal zo groot is als de lichtste aanraking waarover we het zo juist hadden. Hoe zonderling het ook moge klinken, we krijgen pas een tastgewaarding wan neer het aangeraakte gedeelte van de huid een meer of minder grote verplaatsing ondergaat ten opzichte van de omringende huiddelen. Drukking of trekking, welke indeuking of opheffing van de huid ten gevolge hebben, zijn dus voorwaarden voor de tastgewaarwording. Wanneer u de hand in een bak kwik zoudt dompelen, over de gehele oppervlakte van de hand niet voordoen, om de eenvoudige reden dat nergens de huid ten opzichte van de omringende delen wordt ingedrukt. Het grote drukverschil tussen het kwik en de lucht zou uitsluitend voelbaar zijn aan de pols, dus op de plaats waar de druk van het kwik ophoudt. Dat de verplaatsing van de huid ten opzichte van de omringende delen voor waarde is voor de tastzin, schijnt in tegenspraak met het feit dat zelfs de lichtste aanraking van een haartje op de huid direct door ons wordt waargenomen. Toch is deze tegenspraak slechts schijn. Want het aangeraakte haartje werkt als een soort hefboom, vergroot de kracht van de aanraking enige malen en duwt de huid enigszins op, op gelijke wijze als een in de grond gestoken schop de aarde opdrukt. In het huidoppervlak ontstaat dus wel een opheffing (aan de ene kant van het haar tje) en een indeuking (aan de andere kant) en juist deze tegengestelde werking aan beide zijden van de hefboom doet het drukverval des te sterker uitkomen. Met het blote oog zijn deze veranderingen in het oppervlak van de huid echter niet waar te nemen. Nu we het toch over haren hebben, weet u dat de doorsnede van een haar bepaalde raskenmerken te zien geeft? Daarover morgen. zou de tast- of drukgewaarwording zich I (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2