nu ook in KING SIZE Uitgaan in Haarlem ObvMeijev Agenda voor Haarlem KEML$'to»*" Vijftig jaar geleden Nieuwe B.B.-wervingsactie met hulp van de vakbonden Kindertruitjes Steeds meer Chinezen „Op korte termijn behoorlijke noodoplossing bij Velserpont" dt perfecte /Imerib onse sigaret ^Nog 74.000 mensen nodig Nederlandse organisatie is Britse Civil Defense al voorbijgestreefd Duizenden spreeuwen ondernamen overtocht Kamers van Koophandel herhalen r Hoe is het ontstaan? J GROTE HOUTSTRAAT 16 De vogeltrek Kort nieuws De geschiktheid voor predikant „Bij Buitenhuizen kunnen wèl twee ponten varen" Dit woordLARIE Personeelssterkte en omzet in de industrie Opdracht voor Polygoon-Profilti ylf* ZIJLSTR.56 HOOGTEZONNEN vanaf 76.50 Uit Haarlems Dagblad van 8 October 1904 VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 -y J De Bescherming Bevolking heeft nog 74.000 mensen nodig om te komen tot het aantal van 232.000, dat voor haar orga nieke sterkte nodig is. Daar komen dan nog hij 15.000 man van de 22 „mobiele colonnes", waarvoor het materiaal wel maar het vakkundig personeel niet aan wezig is. In dit verband is men een groot scheepse wervingsactie begonnen, die men in de komende zomer met succes hoopt te hebben beëindigd en waarvoor men onder meer de medewerking heeft van de vier vakverbonden. De zwakke punten in de personeelsbezetting zijn op het moment nog Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven, waar men nog niet de 50 per cent van de sterkte heeft bereikt. In 29 andere A-kringen (gevaar aan trekkende gebieden) is de bezetting nog beneden de 70 percent en op deze kwets bare plekken zal zich de komende cam pagne speciaal richten. Deze gemeenten zijn: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Vlissingen, Velsen-Beverwijk, Geleen, Breda, Delft, Dordrecht, Delfzijl, Arnhem, Venlo, Amersfoort, Haarlem, Zutphen, Den Helder, Maastricht, Den Bosch, Groningen, Apeldoorn, Harlingen en Hilversum. De grote moeilijkheid bij de werving voor de mobiele colonnes schuilt in het feit, dat deze colonnes in tijd van nood ingezet zullen worden op die punten, waar zij op die momenten het meest nodig zijn. Dit houdt in, dat de bemanningen niet in eigen omgeving blijven en dit blijkt een grote handicap voor de melding te zijn. Mocht men er niet in slagen deze colon nes te bemannen, dan overweegt men burger-dienstplicht, zo vernamen wij van bevoegde zijde, een mogelijkheid die ook reeds in de memorie van toelichting van de begroting van Binnenlandse Zaken on der ogen is gezien. In Engeland zal men waarschijnlijk de mobiele colonnes per 1 November gaan bemannen met militair reserve personeel. In de ruim twee jaren dat de B.B. be staat heeft zij reeds grote resultaten ge boekt, zo groot dat men het land, dat men als voorbeeld had genomen, en wel Enge land, reeds voorbijgestreefd is. Wij liggen echter nog achter bij de Denen, die een dergelijke organisatie reeds in 1938 ken den en daaraan heden steeds gebouwd hebben. Ook in West-Duitsland, waar men evenals in Engeland grote ervaringen heeft met de Bescherming Bevolking, is men in deze zeer actief en adviezen van Duitse deskundigen in deze worden door vele landen dan ook dankbaar aanvaard. Met België pleegt Nederland op diverse punten nauw overleg. Zo zal misschien in ADVERTENTIE OOOOOOCOOOCODOOOCX)OOOOOOOOOOCOOOCOCOCXX: RUIME SORTERING merken TWEICA en DELANA oooocooooooooocooocoooooocxxx VRIJDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: „Sag' beim Abschied leise Servus" (Hoofdstad operette), 8 uur. De Leeuwerik: Demonstratie patroonknippen, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- synthese, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Minerva: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij, die met liefde spelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: ,.Sag' beim Abschied leise Servus" (Hoofdstad operette), 8 uur. Ged. Oude Gracht 104: Bazar wijkgemeente Herv. Kerk, 2.30 tot 5.30, 7.30 tot 11 uur. Minerva: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 2.30, 7.' en 9.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", a. lt„ 2.30, 7 en 9.15 u. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij, die met liefde spelen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van 'de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 18 jaar. 2.15. 4.3Ó, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. de toekomst de Belgische mobiele colon nes die in Luik zal zijn gestationneerd, in haar operatieterrein ook een deel van Limburg opnemen. Ook Zeeuws-Vlaan deren zal waarschijnlijk wat mobiele co lonnes betreft voor een belangrijk deel op België aangewezen zijn. De mobiele co lonnes zijn alle gestationneerd ten Zuiden van de lijn Apeldoorn-Hengelo. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat ten Noorden van deze lijn het vredespotentieel zo goed aangepast is aan de behoeften, dat daar geen mobiele colonnes nodig zijn. In de afgelopen twee jaar heeft de B.B. in de voormalige rampgebieden een verbindings- net opgebouwd, dat ook onafhankelijk is van de P.T.T. In November hoopt men dit geheel gereed te hebben. De jaarlijks weerkerende kosten van de B.B. bedragen vijftien millioen gulden. Bij de organisatie werken thans 450 man beroepspersoneel, op een aantal van 158.000 vrijwilligers. De post bij de kop van de Zeeweg meld de hedenmorgen van half zeven tot acht uur een flinke trek. Even na zonsopgang ontstond er een dikke grondmist, die later weer optrok. De vogels vlogen toen boven de mist, zodat de waarnemers ze wel hoorden maar niet konden zien. Het aantal dat overtrek is dan ook groter dan dat opgegeven wordt. Het bleef heiig en er was een heel zwakke Oostenwind. De meeste vogels vlogen hoog. Er passeerden twee duizend spreeuwen in 35 troepen en 240 vinken, waaronder ook kepen in ze- ventien troepen. Er werden negen veldleeuweriken gezien, maar een veel groter aantal gehoord. Ook bij de vinken werden er meer gehoord dan gezien. De graspiepers trokken in flink aantal langs, namelijk 270 in 44 troepen. Vandaag kwam een troep sijsjes langs, een twintig stuks en later nog enkele. Verder zes kneuën, zes witte kwikstaarten, drie koolmezen en bo ven zee twee aalscholvers. In Zandvoort passeerde een valk op gro te hoogte en om kwart over zeven vloog er één zeer hoog boven zee in Zuidweste lijke richting. Een troep van veertig spreeuwen ver zamelde zich en wilde over zee gaan, maar kwam weer terug. Ze durfden de over trek niet wagen. Aan de binnenduinrand werd er ook trek gemeld van spreeuwen, vinken, veld leeuweriken, zij het in kleinere aantallen. Lijsters vlogen bij voorkeur de route, zanglijsters, merels, koperwieken en één grote lijster. Verder passeerden een witte kwikstaart en vier putters. Met Ingang van 1 Januari zullen de vol gende bijzondere postzegels buiten gebruik worden gesteld: de in 1953 uitgegeven wa tersnoodpostzegel van 10 cent, de zomerpost- zegels, uitgifte 1953 (bloemenserie) van 2, 5. 6, 10 en 20 cent, de in 1953 uitgegeven Rode Kruis-postzegels van 2, 6, 7, 10 en 25 cent en de weldadigheidspostzegels (Kinderpost zegels) uitgifte 1953, van 2. 5, 7, 10 en 25 cent. Voorts worden met ingang van genoemde datum buiten gebruik gesteld de briefkaar ten met zegelafdruk 12j cent uitgifte 1947 (met de beeltenis van Koningin Wilhelmina met zwarte opdruk 6). Na deze datum kunnen eventueel bij het publiek voorhanden brief kaarten als bedoeld tot en met 31 Januari 1955 tegen briefkaarten van 6 cent van de huidige uitgifte worden omgewisseld. Ik heb gelezen dat er in zestien jaar tweehonderd millioen meer Chinezen zullen zijn dan heden. Ik vind dat een gek idée. U moet u voor stellen dat u zestien jaren even met iets ernstig bezig bent en geen tijd hebt om u met de omgeving in te laten en dan kijkt u op en wat ziet u? Tweehonderd millioen nieuwe Chinezen. Nu is China groot en het zal niet zo gauw in de gaten lopen, maar als wij hon derd jaar verder zijn ik ben niet zo bi zonder knap in de tafel van vermenigvul diging en misschien zit ik er even naast dan zullen er, als het zo doorgaat, duizend millioen Chinezen bij gekomen zijn: dat is de helft van de huidige wereldbevolking. Wat moet dat dan? Duizend millioen Chinezen is véél Chi nezen. Zou daar dan weer niet internationaal gezeur van komen? Zouden al die Chine zen dan niet gaan expanseren? Over de grenzen gaan vloeien? Men ziet ze overal. Ik heb in Havannah en in San Francisco hele Chinezenwijken gezien; op Curacao zijn ze aan het groente boeren en op Trinidad hebben ze winkel tjes; bij ons verkopen ze naast de biosco pen zoute drop en pindabrokken. Maar dat is allemaal heel lief en vreedzaam. Het zijn min of meer onze eigen Chinezen. Als er evenwel duizend millioen binnenkomen, vanwege de armslag, wordt dat wat ik zou willen noemen: een probleem. Zoveel zoute drop kunnen wij met ons allen niet op. Wat moet dat dan? Ik heb er geen flauw idée van. Ik zou al echt zenuwachtig worden als ik van avond in mijn slaapkamer kwam en er la gen tien Chinezen in mijn bed. Met tien zou ik niet weten wat ik moest beginnen. Maar duizend millioen! Het lijkt mij een echt vraagstuk voor uw achter-achter kleinkinderen. Zijn zij net uit de woning nood, dan komen er duizend millioen glim lachende Chinezen aangewandeld. Daar helpt zelfs geen verplichte inwoning aan. Het stond zo gewoontjes in de krant. Klein berichtje: over zestien jaar twee honderd millioen Chinezen meer. Ik heb niets speciaal tegen Chinezen. Maar ik zie er wel een probleem in. ELIAS ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON GABARDINE JASSEN De particuliere Synode der Gereformeer de Kerken van Overijsel heeft met alge mene stemmen uitgesproken, „dat het tot het heil der kerken nodig is, dat niet tot het ambt van dienaar des woords worden toegelaten personen, bij wie een zodanig onherstelbaar karakter-defect wordt ge vonden, dat zij daardoor per se ongeschikt zouden zijn tot het ambt. Daar het bij de huidige stand van de psychologische we tenschap mogelijk is, althans een belang rijk deel van deze defecten te signaleren, behoren de kerken van deze mogelijkheid gebruik te maken, om zoveel als mogelijk is, de moeilijkheden te voorkomen die uit deze defecten kunnen voorkomen. Dit onderzoek kan niet slaan op het al of niet aanwezig ziin van de roeping, even min kan het zifh richten op het al of niet aanwezig zijn van persoonlijk geloof. Het raakt ook niet de intellectuele begaafd heid van de candidaat en richt zich ook niet op de vraag of een toekomstige dienaar des woords ka ra k tergeb reken heeft, want deze heeft iedereen. Het gaat er alleen om, de kerken er voor te bewa ren, dat zij een dienaar des woords zouden krijgen, bij wie dusdanige ongeneeslijke psychologische defecten te constateren zijn, dat hij daardoor ongeschikt zou zijn voor het ambt. De verkeerscommissies uit de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar en voor Zaanland te Zaandam hebben een telegram verzonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin zij zeggen 's ministers standpunt te betreuren, dat gedurende de tijd dat de tunnel te Velsen nog niet gereed zal zijn, in de bestaande toestand zal moe ten worden berust. NA WEKENLANGE, HEVIGE REGENVAL werd de Soedan geteisterd door catastrophale overstromingen. Daklozen moesten dagenlang tussen de wrakstukken van hun bezittingen op hulp wachten. Zij zijn van mening, dat berusten bin nen korte tijd zal voeren tot verkeersmoei lijkheden, die niet oplosbaar zullen blij ken te zijn. De commissies verzoeken de minister, op korte termijn maatregelen te willen ne men, die een behoorlijke noodoplossing, ge durende de tijd dat de tunnel bij Velsen nog niet gereed zal zijn, garanderen door a. twee ponten bij Buitenhuizen in de vaart te brengen; b. reparaties aan bestaande ponten volgens een zodanig schema te doen geschieden, dat in het drukste seizoen met het maximum aantal ponten kan worden gevaren; c. reorganisatie van de personeels bezetting van de ponten bij Velsen zodanig, dat steeds twee ponten met drieploegen- stelsel in de vaart blijven en twee ponten met tweeploegenstelsel gedurende het drukste gedeelte van de dag in gebruik kunnen blijven; d. soortgelijke maatrege len te nemen voor het pontverkeer bij de Hembrug en e. alsnog uit te zien naar een nog betere noodoplossing, hetzij onder, door of boven water. In afwijking van het oordeel van de minister menen de commissies, dat bij Bui- tenhuizen wel met twee ponten zal kunnen worden gevaren, indien een vaar- schema wordt ingevoerd, waarbij het varen zó geregeld wordt, dat telkens één pont in de haven ligt, terwijl de andere overvaart, zodat geen gevaren kunnen ont- staan door de mindere bestuurbaarheid van de thans in gebruik zijnde pont. De commissies verzoeken dit op korte termijn te toetsen door het laten maken van proefvaarten. Indien de proef bevre digend slaagt, zou onmiddellijk tot de aan bouw van een nieuwe pont moeten worden overgegaan, welke volgens de verkregen inlichtingen terstond in Nederland zou kunnen worden gebouwd en binnen één jaar leverbaar zou zijn. De kosten vallen in het niet tegenover de ernstige nadelen, die thans voor het bedrijfsleven en vreem delingenverkeer bestaan en die zich in de toekomst steeds ernstiger zullen doen ge voelen. Paramount In de zeventiende eeuw was er een vrij gebruikelijk werkwoord: lariën, dat betekende: babbelen, kletsen, onbedui dend en nutteloos werk doen. Een larie is dan een wuft meisje, een vrouwsper soon die het niet al te precies neemt. In deze betekenis kent het Zaans het woord nog. Het zeventiende eeuwse larie heeft ook al de betekenis: onbeduidend gedoe, apekool. Ook kende men toen al samen stellingen als lariekoek: zoete koek, thans synoniem met larie, zinloze praat, „kletskoek". Uit de taal geheel ver dwenen zijn de samenstellingen larie- dant en lariekat, die beide: onbenullig vrouwmens betekenden. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben 10.424 industriële ondernemingen in Nederland in het tweede kwartaal van 1954 een omzet behaald van 5.355,5 millioen, waarvan 3.983,3 millioen in het binnenland en 1.372.2 millioen in het buitenland. De personeelssterkte bedroeg totaal 935.641 personen, van wie 172.136 vrouwen. Het verhoudingscijfer van de personeels sterkte bedroeg (1949 100) 111 in het tweede kwartaal, 110 in het eerste kwar taal en 107 in het tweede kwartaal van 1953. Het verhoudingscijfer van de omzet bedroeg over deze kwartalen respectieve- lenk 166, 154 en 151. Aan Polygoon-Profilti is door de inter- gouvernementale commissie voor Europese migratie te Genève opdracht verleend om een filmstrip te maken over het „Vraag stuk van de Nederlandse overbevolking". De eerste honderd copieën van de strip zijn reeds afgeleverd. Er behoren boekjes met verklarende teksten bij. TONEEL EN DANS Vrydag 8 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette speelt „Sag' beim Abschied leise Servus" onder regie van Otto Aurich. Zie verder onder: Muziek. Woensdag 13 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeen schap geeft Cruys Voorbergh een show van Nederlandse rouwcostuums onder de titel „Van Huilebalken en Waterlanders". Medewerking verleent een kinderkoor onder leiding van de organiste Bets Ne- derkoorn. Dinsdag 12 October, Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een voorstelling van de beproefde klucht „Een fijn span" van Arnold en Bach met Johan Kaart en Johan Boskamp in de hoofdrollen. MUZIEK Vrijdag 8 October, Concertgebouw, 16 uur: Eerste concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder aupiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Uitgevoerd worden werken van Smetana, Mendelssohn en Rimsky-Korsakoff onder leiding van Marinus Adam. Solist is Gijs Beths, viool. Herhaling om 19.30 uur. Zaterdag 9 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „Sag' beim Abschied leise Secvus" door de Hoofdstad Operette onder regie van Otto Aurich en muzikale leiding van Alfred Salten. Tekst van Julius Wilhelm en Peter Herz, muziek van Bernhard Grün. Décors van Tom Manders. Voor de solis ten: zie hieronder. Zaterdag 9 October. Leger der Heilsgebouw, 20 uur: Jaarlijks non-stop-muziekfeest door het plaatselijk korps onder leiding van kapelmeester Berend Schut en een instru mentaal kwartet. Algemene leiding: kaoi- tein G. Knippenberg (Schagchelstraat 26). Zaterdag 9 October. De Stomuetoren. 20.30 uur: Die Haerlemsche Musyckcamer speelt in het cultuurcentrum te Spaarnwoude werken van meesters uit de zeventiende en achttiende eeuw onder leiding van André Kaart. Voor namen van componisten en solisten: zie Zondag. Zondag 10 October, Stadsschouwburg 14 en 20 uur: Laatste herhalingen van ,.Sag' beim Abschied leise Servus" door de Hoofdstad Operette. Medewerkenden: Ruth Rhoden, Claire Clairy, Mizzy van der Lans. Fritz Steiner, Otto Aurich, Herman Valsner, Hans Lechner en vele anderen. Zondag 10 October. De Stompctoren, 15.15 uur: Die Haerlemsche Musyckcamer speelt werken Van Locatelli, Albinoni, Vivaldi. Joh. Chr. Bach en Haydn met de navol gende solisten: Gertrude Maclaine (clave- cimbel). Piet Uytvlucht (hobo). Ton van den Berg (hobo) en Peter van Munster (fluit). Maandag 11 October, Grote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Maandag 11 Octber, Concertgebouw. 20 uur: Eerste recital in de nieuwe meest er ser ié. De Poolse pianist Jan Smeterlin geeft een Chopin-avond. Het programma vermeldt onder meer Nocturnes, de Sonate met de treurmars. Mazurka's en Barcarolle. Woensdag 13 October. Concertgebouw, 15 uur: Gratis toegankelijke gemeentelijke orgel bespeling door George Robert, die het in strument van Cavaillé Coll bespeelt. Pro gramma niet ontvangen. Donderdag 14 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Stagione d' Opera Italiana. Opgevoerd wordt „De Barbier van Sevilla" van Ros sini onder muzikale leiding van Gino Barsanti. De voornaamste solisten zijn de sopraan Magda Piccarolo, de tenor Amerigo Gentilini en de bariton Ernesto Vezzosi. Vrijdag 15 October, Concertgebouw. 20 uur: Eerste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, met medweerking van George van Renesse in het Eerste Piano concert van Brahms. Verder worden de Academische Feestouverture van dezelfde componist en de symphonie „Uit de nieu we wereld" van Dvorak ten gehore ge bracht. DIVERSEN Zaterdag 9 October, II.J.M.V.-gebouw, 20 uur: Feestavond voor de collectanten van kleu terhuis Margriet door de Haarlemse Amu sementsvereniging „De Melodisten" met als extra attracties het tiroler-orkest ,.De Alpenjagers" en de boerenkapel „De Hooischelf". Zaterdag 9 October, kunsthandel Leffelaar, 15 uur: Rondleiding door Paul Chr. van Westering langs de jubileumtentoonstel ling van werken van de schilder Jan Vis ser. Bij voldoende belangstelling: herhaling om 16 uur. Zaterdag 9 October, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „Het kind der zon de", met Madeleine Robinson en Frank Villard in de hoofdrollen. Zondag 11 uur voor het laatst de Italiaanse operafilm „Paljas". Zondag 10 October, Luxor Theater, 11 uur: Voorstelling van de Engelse showfilm „Lach en vergeet" met David Niven, Vera Ellen en Caesar Romero ten bate van het invalidenwagenfonds der A.N.I.B. Zondag 10 October. Rembrandt Theater, 11 uur: Bijzondere filmvoorstelling. Vertoond Een scène uit „Sag' beim Abschied leise Servus" met van links naar rechts: Fritz Steiner, Otto Aurich, Claire Clairy en Herman Valsner. Voorstellingen op Vrij dag, Zaterdag en Zondag in de Stadsschouwburg. wordt „Het Hemelbed" naar het gelijk namige toneelstuk van de Nederlandse schrijver Jan de Hartog. Zondag 10 October, Frans Halstheater, 11 uur: Voorstelling van de documentaire film „Van Algiers naar Kaapstad". Dinsdag 12 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De arbeiderstoneelvereniging „Her man Heijermans" opent het jubileumsei zoen met het blijspel „Een goede buur is beter...." van Johan Elsensohn onder regie van Carl Veerhoff. Woensdag 13 October. Concertgebouw, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Reisvereniging houdt mr. dr. Th. Regout een voordracht met kleuren film over „De wondere wereld van de Stille Zuidzee". Woensdag 13 October. De Leeuwerik, 20 uur: Eerste zogenaamde „praatavonden" van de Nederlandse Genealogische Ver eniging met een inleiding door de heer H. L. Kruimel over „Onderzoek op het plat teland". Donderdag 14 October, Grote Kerk, 20 uur: Bijzondere dienst in de actie „De grote trek". Ds. J. J. Buskes spreekt over „De krant en de Bijbel". Medewerking ver lenen vier kerkkoren onder leiding van L. J. van Meehelen en de organist Piet van Egmond. Vrijdag 15 October. Stadsschouwburg. 20 uur: Prof. dr. H. W. van de Pol uit Nijmegen spreekt voor de vereniging Geloof en We tenschap over „Het vraagstuk van de ge loofsafval". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land, en beginnen om 20 uur. Vrijdag 8 October: Voordracht met film door de cineast Simon de Waard in samenwer king met de Natuurhistorische Vereniging over het onderwerp „Vogeltrek en vogel vangst". Geschiedenis van de vinkenbaan en bespreking van enkele resultaten van het ringonderzoek. Maandag 11 October: Tweede van drie voor drachten door de arts J. W. Bos. psychia ter, over „Angst en leugen in het kinder leven". In samenwerking met de Vereni ging voor paedagogiek. Laatste voordracht op 18 October. Woensdag 13 October: Eerste van drie voor drachten met lichtbeelden door de heer H. P. Baard over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Kunstenaars van de zestiende eeuw. Donderdag 14 October: Inleiding tot de dog matiek van het Christendom door de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. G. C. van Niftrik. Eerste van drie voordrachten. Onderwerp: Het existentiële karakter der dogmatiek. Donderdag 14 October: Voor de afdeling Heemstede houdt dr. A. Melchior in het Minerva Theater een lezing met film over „Amazonas, het grootste land van krabben en bijten". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 8 October tot 8 Novem ber: „De sierkunst van de Tropen". Offi ciële opening op 8 October te 15.30 uur. Geopend op werkdagen van 912.30 en van 12.3017 uur. Op Maandag, Woens dag en Zaterdag ook des avonds van 20—22 uur. Des Zondag van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1016 en Zondags van 1316 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-dioramari (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.3012.30 cn van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen en gra fiek van Jan Visser. Tot 10 October op werkdagen geopend van 1017 uur. Van 11 October af: De kunst van het edelsme den en Bloemsierkunst van Dick Schuijt. De Muurbloem: Onder de oude St. Bavo tentoonstelling van wollen kleding, exclu sieve sieraden en ceramiek, tot 24 October op werkdagen van 9.3018 uur. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Blibliotheek: expositie van werken van Albert Loots in de serie exposities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, verzorgd door Levin us Tollenaar. 't Huis met de Kogel: Aquarellen van Ber- nine Stuart. Tot 10 October op werkdagen geopend van 1018 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: van 5 tot 10 October: eerste Ne derlandse zeefdruktentoonstelling; dage lijks geopend van 1017 en van 1922 uur. ADVERTENTIE HAARLEM. De electrische tram is de eerste dagen van de nieuwe lijn Haarlem —Amsterdam niet erg gelukkig geweest. Op den eersten dag moest des avonds de postwagen AmsterdamLeiden op den smallen weg bij de Vinkebrug uitwijken voor een andere wagen en kwam daarbij gedeeltelijk op de trambaan. Middelerwijl nadert de tram, verbrijzelt den wagen en werpt dezen op zij, waarbij de koetsier en de postbeambte dermate gewond worden, dat zij in de tram moeten worden op genomen. De tram neemt ook de post mee naar Haarlem, waar de gewonden door dokter Adrian zijn verbonden. Op hetzelfde weggedeelte is ook de ledige verhuiswagen van Van Houten, die in het zand van de berm was ge reden, door de tram omvergeworpen en zeer beschadigd. Hedenmorgen is de geleiding van de tram op de Lange Brug verbroken, door dal de kabel smolt en de vlammen om hoog sloegen. Pogingen om deze te blus- schen moesten met de grootste behoed zaamheid geschieden, daar het aanraken van den draad levensgevaarlijk was. Telkens spatten er vuurbollen en von kenregens uit te voorschijn, maar ein delijk had men den draad van het vuur ontdaan. De trams moesten al dien tijd aan weerszijden van de brug blijven staan. Voorlopig kunnen zij alleen de brug overkomen, wanneer zij tevoren een flinke vaart nemen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5