Tankers in moeilijkheden HORLOGES VAN NIEL Regeringsbeleid eenstemmig aanvaard Meerderheid verwacht voor premier Mendès-France Duitse meningen De vraag is maar hoe groot en tegen welke motie van de oppositie Congres der Engelse Conservatieven Het N.Ph.O. speelde voor genodigden uit provincie Zaterdag en Zondag: herfstwandeltochten Dr. van Kleffens in momentopnamen Vele andere schepen hadden het zwaar te verduren HAL-boten laten Londen links liggen Ook Turpin trekt zijn bekentenis in Socioloog Rowntfee overleden een nieuw behang BAKKER5 BEHANG VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 9 BEHALVE de drie schepen, die in de nacht van Woensdag op Donderdag het slacht offer werden van de orkaan, heeft het noodweer nog andere schepen in moeilijk heden gebracht: de Urker kotter „Neeltje" bijvoorbeeld kwam vanmorgen vroeg gehavend in IJmuiden aan; bij Hoek van Holland strandde na het vlotkomen van de tanker „Tankbaron" weer een tankboot en ook elders op de Noordzee waren reddingwezen en sleepboten etmalen lang in touw. Bij het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg strandde Donderdagmorgen omstreeks elf uur de tanker „Tankbaron". Het schip gaf als positie op 51.58.30 Noord en 4 Oosterlengte. „We are aground be tween red buoy en buoy one. Require tugs". De sleepboten „Ebro", „Goeree" en „Blankenburg" kwamen in actie en voorts verliet de reddingboot „President Jan Leis" de haven van Hoek van Holland. Aanvankelijk konden de slepers niet al te dichtbij komen, maar in de namiddag was het mogelijk een tros over te brengen. De „Tankbaron" was midscheeps gestrand en was lek. Een stroom olie liep uit de romp van het schip. In de avond begonnen de slepers te trekken en vannacht om een uur slaagden zü er in de „Tankbaron" uit haar netelige positie te bevrijden. De tanker kreeg van de havenmeester vergunning om, gesleept door de „Goeree", binnen te komen op de Waterweg en op te stomen naar Rotter dam. Schipper van gehavende „Neeiije" verdronken Vanmorgen tegen vijf uur kwam de Belg 0183 met de hevig gehavende UK60 „Neeltje"' op sleeptouw in de IJmuidense vissershaven aan. De voormast van de „Neeltje" is gebroken, de houten boven bouw van de stuurhut er af geveegd en verdwenen. Aan dek werden de last- planken weggespoeld. Tijdens het slechte weer is de schipper J. van den Berg overboord geslagen en verdronken. „Daar praten we liever niet meer over", zei een van de opvai-enden. In het achter onder van het Belgische schip hebben zij nader kennis gemaakt met hun redders. Meer dan vierentwintig uur zijn de Ur- kers in touw geweest om het schip te be houden. Er moest worden gepompt en ge hoosd. Nadat de „Neeltje" de eerste klap water had gehad, schijnt het schip enige tijd op de zij met de masten in het water op de golven te hebben liggen rijden. Het kreeg assistentie van het Britse „Congo" en later van de Belgische trawler 0183, de „Oscar Angèle". Het lukte de schipper van de Belg de „Neeltje" op sleeptouw te nemen. De „Neeltje" is 58 ton groot en heeft een 120 pk-motor. Kargillbinnen Het Britse Victory-schip „Kargill", dat gisternacht voor IJmuiden in nood ver keerde en waarvoor de sleepboot „Cy cloop" en de reddingboot „Neeltje Jacoba" uitvoerends gistermiddag om half vijf door vier sleepboten van Bureau Wijsmuller in IJmuiden binnengesleept. In de Mid- denslui? is het schip overgenomen door slepers van de Rederij Goedkoop, die de „Kargill voor reparatie naar Amsterdam brachten. Tanker stuurloos Gisteravond om negen uur gaf de „Warendorf" aan Nordeich radio door dat in de buurt van de boei ET 15 ongeveer ten Noorden van Ameland een grote tanker dreef met twee rode vuren in de mast. De sleepboot „Holland" werd hier van op de hoogte gesteld, maar aan boord ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf 40. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 Havenstaking is een zware slag voor de exporteurs (Van onze correspondent in Londen) Het vrachtschip Andijk van de Holland Amerika Lijn, dat zes dagen heeft liggen wachten om een lading graan en andere goederen te lossen, is gisteravond van Lon den naar Rotterdam gestuurd. De andere schepen van de H.A.L. die onderweg zijn naar Londen, zullen hun ladingen in con tinentale havens lossen. De minister van Arbeid Sir Walter Monckton zal vandaag op de conservatieve conferentie in Blackpool met de andere leden van het kabinet, die daar aanwezig zijn, overleg plegen over eventuële maat regelen. De voedselpositie loopt geen onmiddel lijk gevaar wegens de groote reservevoor- raden. Groot-Brittannië heeft nog voor drie weken vlees. De uitvoer wordt echter wel onmiddel lijk getroffen. Grote zendingen, die per vrachtauto van alle fabriekscentra voort durend naar de Londense haven stromen, worden teruggestuurd. Gisteravond was het werk op 130 sche pen stil gelegd. Het totaal aantal stakers bedraagt 25000. De Britse spoorwegen ne men geen vrachtgoederen voor de Londen se dokken aan. Vooral de automobiel industrie is ernstig getroffen door de slui ting van de haven, die de helft van de auto-uitvoer verzorgd. Maar dan 10.000 ton geraffineerde suiker is opgehouden in de opslagplaatsen van de haven. Het gevaar bestaat dat de staking over slaat naar andere steden. De leider van de wilde staking van de transportarbei dersbond heeft gedreigd dat massa ver gaderingen gehouden zullen worden tot de werkgevers toegeven. In Cardiff weigerden arbeiders gisteren een vrachtschip te lossen en in Huil wei gerden 1500 man een ander schip aan te raken, dat blijkbaar uit Londen was ver trokkene-De verwachting is, dat de staking nog geruime tijd zal duren. van de sleper vermoedde men dat het hier geen „mayday"-geval betrof. Weer een tanker Een derde tanker kwam vannacht om een uur voor de Nederlandse kust in moeilijkheden. Vijf mijl ten Noord-Westen van Hoek van Holland vroeg de Noorse tanker „Aslaug Raegenaes", een schip van 9430 ton, om assistentie van sleepboten. De sleepboot „Ebro", die juist in Hoek van Holland terugkeerde van het bergings werk bij de 's morgens gestrande „Tank baron" kreeg opdracht opnieuw zee te kiezen. De „Goeree" sleepte de „Tank baron" intussen naar Rotterdam en de sleepboot „Blankenburg" bleef te Hoek van Holland. Het lichtschip Terschellingerbank heeft gemeld dat het ongeveer duizend meter van zijn oorspronkelijke plaats naar het Zuid-Oosten is afgedreven. De vorige week Woensdag liep het kust vaartuig „Trianca" uit Groningen nabij Casablanca aan de grond. Er zijn reeds veie pogingen gedaan om het schip vlot te krijgen, doch tot nu toe zonder resul taat. De vooruitzichten schijnen niet bij zonder gunstig te zijn, ofschoon men het schip nog niet als verloren beschouwt. Naar wij van de zijde van de reders vernamen zal Zondag een nieuwe poging worden ondernomen om het schip te ber gen. Van Zondag tot Woensdag is het springtij en is er een mogelijkheid, dat het schip water onder krijgt. Bootsman „Rijnstroom" omgekomen De „Rijnstroom", een 708 ton metende vrachtboot van de Hollandse Stoomboot Maatschappij is vannacht omstreeks een uur in IJmuiden binnengelopen. Aan boord was het stoffelijk overschot van de bootsman. Deze is tijdens de storm in de nacht van Woensdag op Donderdag tussen de lading, toen deze ging verschui ven, bekneld geraakt en gedood. De Rijksrecherche is aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen. Bijna de gehele Urker vloot is in de loop van gisteravond de Urker haven bin nengelopen. Verscheidene schepen hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag zware averij opgelopen. Van sommige is ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, preiereren BRYLCREEM De verzorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem. de volmaakte halrdres9lng geeft Uw haar een leven dige. natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem Is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. voor r.roi, gezond haar County Laboratories Ltd., Stanmore, England Jacq. Mot N.V., Amsterdam Het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft aan een aantal Duitsers gevraagd wat zij voor commentaar hadden op de laatste Europese ontwikkelingen en de nieuwe Duitse weermacht. Arno Bodehüser, een grootindustrieel, zei: „Duitsland is op het ogenblik te zwak om eigenmachtig op te treden. Het moet zich aansluiten bij Oost of West. Ik heb voorkeur voor West". Peter Berresheim, een hoteleigenaar, be toogde: „Ik geloof dat we een eigen leger nodig hebben en dat wij Europeanen ons moeten verenigen. De Fransen zijn degenen die moeilijkheden scheppen". Waldemar Kluge, een landbouwer, was van de volgende mening: ,,De Verenigde Staten moeten Moskou waarschuwen; als Rusland niet capituleert, moet het met atoombommen worden geëgaliseerd. Dan hebben we vrede". Michael Hoffmann, die nu schoenmaker is, zei: „Ik ben lid van de nazi-partij ge weest. We koesterden een levendige hoop. Maar nu vertrouw ik nergens meer op. Laat nu anderen de vuile karweitjes maar opknappen". Werner Erdmann, een journalist, zeide: „De Duitse eenheid is het meest urgente probleem. Er is geen direct oorlogsgevaar. Rusland heeft geen aanvalsneigingen". En tenslotte komt een benzinestation houder aan het woord, die zegt dat de Duit se jeugd bereid is om soldaat te worden, als dat noodzakelijk is. We moeten ons niet overgeven zonder het uiterste geprobeerd te hebben". ADVERTENTIE de stuurkast zwaar beschadigd en zijn de radio-zendtoestellen zodanig door elkaar geslingerd, dat deze onbruikbaar zijn ge worden. (Over de vermiste UK174 maakte men zich aanvankelijk niet ernstig ongerust. Men verkeerde namelijk in de mening, dat men de zender van de UK174 van morgen om half zeven nog had gehoord. In de loop van gisteravond kwam evenwel vast te staan, dat dit een vergissing is ge weest). In IJmuiden De Franse kotter B1557, die op weg was van de thuishaven naar de visserij, liep in de nacht van vannacht de IJmuidense Vissershaven binnen. Het schip had storm schade opgelopen. Alle ruiten van de brug waren ingeslagen. Voorts was er water in de motorkamer gekomen. De Fransman blijft in IJmuiden om te repareren. De UK 60 Neeltjeis vanmorgen IJmui den met zware averij binnengelopen. Door de storm was de stuurhut overboord ge slagen. Schipper Van de Berg verloor hierbij het leven. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft gisteren zijn vacantie onderbroken om kennis te nemen van het verslag van Mendès-France van de Londense conferentie. Vandaag worden de debatten, die oud-premier Reynaud heeft ingeluid, voortgezet en de regering hoopt dat zij vanavond, of op z'n laatst morgen, besloten kunnen worden. Zoals de situatie gisteravond was, kan Mendès-Franse zich in elk geval wel van een meerderheid verzekerd achten. De vraag is alleen of de premier een betrek kelijke of een absolute meerderheid wil verkrijgen. Stelt hij de vertrouwenskwes tie volgens de Grondwet, dan kan hij het niet zonder 'n absolute meerderheid stellen en dan valt de slotstemming pas Dinsdag. De premier heeft Woensdag in de com missie-vergadering echter al gezegd dat hij de debatten deze week het liefst beëin digen wil. Of dat lukken zal, hangt af van de critiek, die hij vandaag nog krijgt te verduren. Zouden de ex-EVG'ers, van wie hij voor een gedeelte de steun niet missen kan, een motie indienen, die de regering moeilijk kan slikken, dan zal Mendès- France de portefeuillekwestie moeten stellen. Van vier kanten zijn meer of minder veeleisende moties in de maak en een er van zullen de rooms-katholieke oud ministers Schuman en Teitgen vandaag toelichten. Waarschijnlijk willen zij dat er in het toekomstig verdrag van Brussel een ruimere dosis boven-nationaliteit wordt ingevoerd. De minister-president is-echter eerder van oordeel dat hij in Londen het onderste uit de kan heeft gehaald. Nog meer te willen bereiken levert het gevaar op dat Frankrijk het lid op de neus zou krijgen en dat willen zelfs vele van Men dès-France persoonlijke tegenstanders lie ver vermijden. De atmosfeer in het Palais Bourbon was aanzienlijk minder geladen met politieke spanningen en hartstochten dan einde Augustus, toen de Europese Verdedigings gemeenschap ter sprake kwam. De overheersende opvatting in het kamp van de vroegere EVG'ers schijnt te zijn, dat het Londense voorstel minder waar borgen biedt dan de EVG, maar dat een verwerping Frankrijk in een nog onvoor deliger positie zou brengen. Op geest drift behoeft MendèsrFrance niet te hopen, maar een aanvaarding uit berusting kan hij van de kant van een ruime meerder heid wel tegemoet zien. Overtuigend betoog Mendès-France heeft op zijn bekende, Scherpzinnige, openhartige en overtuigen de wijze zonder overdrevenheid de boeken van Londen geopend. Hij had woorden van warme erkentelijkheid voor zijn col lega's Pearson, Dulles en vooral voor Eden. De Britse garantie moest men be schouwen als de sluitsteen van zijn plan voor het nieuwe Europa, waarin het souvereine Duitsland zou worden opge nomen. De grote en gerechtvaardigde vrees van Frankrijk voor een herbewapend Duitsland, zou door die Engelse steun grotendeels worden weggenomen. Een on herstelbare stap zou de ratificatie van de Londense overeenkomst, die de regering in November hoopt te bewerkstelligen, evenmin hoeven te wezen. Mendès-France scheen wel enige mogelijkheden te zien in de laatste opmerkingen van Molotov over het Frans-Engelse ontwapeningsplan en onderhandelingen daarover zouden door de Londense projecten niet bemoei lijkt behoeven te worden. Na op kalme toon al improviserende zijn inzichten te hebben weergegeven, werd het sein voor de debatten gegeven. De voornaamste spreker was oud-premier Reynaud, die nogal fel van leer trok. Lon den gaf veel minder zekerheid dan het verdrag van Parijs, vond hij, en de rege ring behoefde op zijn steun dan ook niet te rekenen. Een onafhankelijk Duits op perbevel vond hij ten ene male onaan vaardbaar. Wanneer zou blijken dat Rey naud de toon heeft aangegeven voor de oppositie der vroegere EVG'ers, dan lig gen er voor Mendès-France zware uren in het verschiet. Onmiddellijk gevaar schijnt het kabinet niet te lopen. Maar de premier wil voor komen dat hij als onderhandelaar door het parlement zo kort aan richtlijnen gebonden wordt, dat de verdere besprekingen met de overige acht ministers tot een misluk king zouden worden gedoemd Zijn felste tegenstanders begrijpen dat Mendès- France na alle overwinningen, die hij heeft geboekt, niet zonder meer de laan uit kan worden gestuurd. Een strenge motie zou hem echter op den duur de nek kunnen breken en dat zou velen niet onwelgevallig zijn. Het doel van de strijd, die Mendès- France en zijn volgelingen in het parle ment leveren, is deze strik van zijn tegen standers te ontlopen. (Van onze correspondent in Londen) In Engelands populairste badplaats Blackpool zijn op het ogenblik de conser vatieven in jaarlijkse conferentie bijeen. Er zijn meer afgevaardigden dan bij een Labour-conferentic, namelijk 4000. Sir Winston Churchill, de leider der partij, mag volgens traditie het congres niet bijwonen. Hij verschanst zich in een hotel, waar hij door boodschappers haarfijn wordt inge licht over hetgeen wat er om de hoek ge beurt. Pas op de laatste congresdag Zaterdag verschijnt hij als climax in alle glorie op het podium om de slotrede te houden. Bij Labour is de jaarlijkse partij-confe rentie souverein, vandaar dat de leiding zich vaak in allerlei bochten moet wringen, zoals dit jaar bij de Duitse herbewapening, maar de massa beslist. Bij de conservatie ven beslissen de leiders. Het congres kan niet meer dan dan aan bevelingen opstellen, hoewel deze ook weer niet zonder meer in de wind kunnen wor den geslagen, zoals twee jaar geleden, toen een steeds wilder congres het bouwen van driehonderdduizend huizen eiste. Ze zijn tenslotte gebouwd. De conservatieven zijn, mede onder invloed van de geestdriftige jongeren-organisatie, inderdaad bezig een moderne politieke partij te worden, welke dichter bij de grote massa komt te staan dan vroeger het geval was. De term conservatief heeft meer histori sche dan actuele betekenis, want de mo derne conservatieven (of Tories, zoals zij genoemd worden) hebben maar weinig meer gemeen met hun voorgangers van egn halve eeuw geleden. Toen fulmineerde Churchill nog tegen hen. In principe is hij de. liberaal gebleven die hij altijd was en daar de conservatieven in de meeste op zichten de liberalen van weleer zijn. kan Churchill zonder bezwaar als hun leider optreden, al is het dan een zeer onafhan kelijke leider, omdat hij eigenlijk geen partijman is. Onder zijn eigen geestver wanten heeft hij tegenstanders genoeg, die zijn vaak al te persoonlijk optreden niet kunnen accepteren. Velen vinden dat het nu welletjes is en dat de bijna 80-jarige Churchill zich uit de actieve politiek behoort terug te trekken. De Tories staan er betrekkelijk goed voor, zoals de steekproeven der tussen tijdse verkiezingen hebben bewezen, maar na drie jaar regeren voelt geen enkele nartii zich meer veilig. Vooral omdat in Engeland met zijn twee partijen-stelsel de regering zo sterk afhankelijk is van de steeds omzwaaiende kleurloze middenmoot. Het zijn de zwevende middengroepen, die het economisch nog altijd moeilijk hebben en die op het ogenblik het verkiezings resultaat bepalen. De socialisten kregen ook bij de laatste algemene verkiezingen het grootste aantal stemmen, maar moest het afleggen in zetel tal. Hun voorsprong bedroeg 0.6 procent; thans ligt Labour, volgens het laatste op;nie-ond.erzoek. een volle 2 procent voor. Vandaar dat de Tories zich thans geen nieuwe verkiezingen kunnen veroorloven. De reseer-periode duurt nog twee jaar, maar aangezien Churchill wel niet zo lang zal aanblijven, is te verwachten dat Enge land in de herfst van het volgende jaar naar de stembus trekt. Rede van Eden (Reuter) De conservatieve partij heeft bij het begin van haar congres eenstemmig een resolutie aanvaard, waarin gezegd wordt dat het van essentieel belang voor de West-Europese veiligheid is, dat West- PARIJS (Reuter) Het Franse spion- nageschandaal is nog ingewikkelder ge worden, doordat Turpin zijn verklaring, dat hij geheimen van de verdedigingsraad had doorgegeven, introk. Turpin, de derde man die van de week bekentenissen heeft ingetrokken, zeide dat de werkelijke schul digen nog gevonden moeten worden. Turpin zeide tot majoor De Resseguier, die belast is met het onderzoek in de kwes tie, dat hij eerder had bekend, omdat hij na zestien uur ondervraagd te zijn, volko men uitgeput was. Zinsneden in de stuk ken die hij zou hebben doorgegeven, zijn hem onbekend. De stukken waren gevon den in het bezit van de journalist Baranès. Baranès zou majoor De Resseguier heb ben gezegd, dat Delarue. die zich bij de politie had aangegeven, weet wie de ge heimen heeft laten uitlekken. In politie kringen werd oudinspecteur Delarue een van de beste Franse deskundigen op het gebied van communistische activiteit ge noemd. De Resseguier ondervroeg bovendien de van verraad door onachtzaamheid beschul digde Mons, oud-minister van Luchtvaart, Christiaens en admiraal Nomy, chef van de marinestaf. Mons zeide, dat hij militaire veiligheidsautoriteiten op 3 Juni had mede gedeeld, dat er defensiegeheimen uitlek ten. Een door hem verzocht onderzoek le verde echter geen resultaat op. Duitsland een souvereine staat wordt en volledig zijn bijdrage levert aan het ver dedigingsstelsel van de NAVO. Verder heeft het congres in een motie de beslissing om vier Britse divisies in Euro pa te houden, goedgekeurd. De minister van Buitenlandse Zaken, Eden, hield bij het debat over de buiten landse politiek een rede, waarin hij zei, dat de overeenkomst te Genève betreffende Indochina „billijk en redelijk" was, maar „niet betekende dat de moeilijkheden in dat deel van de wereld voorbij zijn". Betreffende Duitsland zei de minister, dat als het Westen voortgaat West-Duits- land te discrimineren, het „juist die im pulsen bij de Duitsers zou vernietigen, die voor ons de grootste hoop voor de toekomst zijn." „Het gevaar, dat ik u met aandrang verzoek onder het oog te zien, is niet zo zeer wat Rusland in Duitsland zou trach ten te doen, indien wij zo dwaas zijn het daartoe de kans te geven," aldus Eden. „Het zou gevaarlijker zijn door eigen houding Duitsland nog eens te drijven op duistere en gevaarlijke paden." Eden zei nog dat Duitsland de voornaamste kwestie is in de verhouding van het Westen met de com munistische wereld. Betreffende het voorstel van Molotov van Woensdag, om alle bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken, zei Eden dat het altijd de Russische bedoeling was geweest, dat de communisten de macht zouden krijgen in geheel Duitsland. „Dit is nog steeds hun bedoeling, zoals uw kran ten deze morgen lieten zien." Ons orkest is, zoals men weet, sinds ver leden jaar van een exclusief Haarlemse, een provinciale aangelegenheid geworden Als Noord'hollands Philharmonisch Or kest heeft het nu contact te onderhouden met de provinciale overheid en met het da gelijks bestuur van die gemeenten welke deelgenoten zijn in de nieuwe stichting. Vandaar het voornemen om jaarlijks eer; buitengewoon concert san te bieden aan het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland en aan burgemeesters en wethouders van de belanghebbende ge meenten. Dat dit uitnodigingsconcert aan zijn doel beantwoordt, bewees gisteravond de talrijke opkomst van de genodigden met hun verwanten, die de benedenzaal van het Haarlemse Concertgebouw nagenoeg geheel vulden. In tegenstelling met verleden jaar, toen op de 1ste contactavond, die in 't Minerva- Theater te Heemstede plaats had, de voor zitter van de orkeststichting, de heer L. Bouwman, een toespraak tot de genodigden hield, om de culturele betekenis van de nieuwe vorm toe te lichten, liet men nu al leen de muziek aan het woord. Vehhey met zijn orkest, alsmede de solist van de avond, de pianist Robert Weiss, vervulden op welsprekende en overtuigende wijze de taak, bedoeld als stimulans om de belang stelling voor symphonische muziek in Noordholland op te wekken. Over het uitgevoerde programma kun nen wij kort zijn. Het begon met het Wil helmus en bestond vóór de pauze uit de zelfde nummers die Dinsdag cp het eerste abonnementsconcert geklonken hebben: de ouverture Coriolanus en het Derde Con cert van Beethoven. Ik kan alleen aan mijn beschouwing hierover toevoegen, dat de vertolking door Robert Weiss dit keer over de hele lijn zijn meesterlijk kunnen en zijn rijpe muzikaliteit in het volle licht stelde. Tezamen met het orkest, onder be zielde en accurate leiding, hoorden we nu een geraffineerde uitvoering, die sloot als een bus. En wat de ouverture betreft, dis stond andermaal op het hoge plan van haar sterk gebalde en geconcentreerde tragiek. Na de pauze speelde men de Symphonie in g kleine terts van Mozart, een werk waarop men zo graag, als ware het een compositie van Beethoven, een tragisch ac cent wil leggen. Verhey weet zich daar gelukkig van vrij te houden en in de som bere stemming van de toonaard toch het echt Mozartiaans speels karakter op gezond muzikanteske wijze te bewaren. JOS. DE KLERK Een van de grootste Britse sociologen, Benjamin Seebohm Rowntree, is op 83- jarige leeftijd overleden. Rowntree was een vermogende cacaomagnaat, die zijn leven heeft besteed voor het bestuderen van de armoede. Hij streed voor betere levensomstandigheden en zekerheid voor de armen. Hij betaalde hoge lonen. Reeds in 1919 voerde hij een werkweek van vijf dagen in. In een periode van toenemende werkloosheid stelde hij een nieuwe fabriek in bedrijf om overtollige arbeiders werk te verschaffen. Rowntree was Kwaker en leefde eenvoudig. Hij had geen belangstel ling voor muziek, schilderkunst of littera tuur. Nog juist vóór de winter Uw woning gezellig maken met Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem-N. Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Voor zelfbehangers plaktafel en borstels in bruikleen. Zaterdag en Zondag a.s. organiseert de wandelsportvereniging „Jan Passtoors" in Haarlem herfstwandeltochten van 10, 20 en 25 km. Voor deze tochten bestaat zeer veel belangstelling. Het parcours brengt de wan delaars door de mooiste gedeelten van Ken- nemerland. Aan de start Zaterdag tussen half twee en drie uur alsmede Zondag tussen 10 uur en half een bestaat nog gelegenheid zich te laten inschrijven. Startplaats in gebouw „DOMI" gelegen aan het Zandvoorterpad te Overveen. Allen die de tocht volbrengen ontvangen een speciaal ontworpen médaille terwijl groe pen van minstens 10 personen en leider daarbij een groepsherinnering ontvangen. De route van de deelnemers aan de 10 km. is als volgt: Zandvoorterpad, Korte Zijlweg, Elswoutlaan, Bovenweg, Burg. den Texlaan, Bilderdijklaan, Schulpweg, Nic. Beetslaan, Aerdenhoutsduinweg, Bentveldsduinweg, Slingerweg, Langelaan, Bentveldsweg, Duin- lustweg, Brouwerskolkweg, Zeeweg, Spoor- laan, Tetterodeweg, Bloemendaalseweg, Zandvoorterpad. De route van de 20 km. volgt de 10 tot aan de Zeeweg, Lonbar Petrilaan, Hoge Duin en Daalseweg, Zomerzorgerlaan, Aalbertsberg- weg, Brederodelaan, Krullenlaan, Kenne- merweg, Kerkplein, Hartenlustweg, Pot- gieterweg, Mollaan. Rijperweg, K. Parkweg, weg, Parkweg, Bloemendaalse weg, Zand voorterpad. De route van de 25 km, volgt het parcours van de 20 km. tot Brederodelaan, vervolgens Conollyweg, Duinweg, Vinkenbaan. Duin- lustparkweg, Joh. Verhulstweg, Kromme- laan, Kennemerweg, verder als 20 km. Leden van Snelverband afdeling Haarlem zijn aanwezig. Dr. E. N. van Kleffens, voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, gefoto grafeerd tijdens een onderhoud dat hij aan de pers in New York toestond. Wilt u mij spreken? Maar komt u toch binnen. Ik luister. Zegt u maar wat u op het hart heeft. Het gaat in de wereld niet zoals het moet. m Maar er zijn nog lichtpunten. Zeker, ik aanvaard mijn taak met genoegen. Al zal zij mij wel eeiis zwaar vallen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9