X KOK OP DE KUSTVAART Prof. dr. A. J. Raskér aanvaardde te Leiden hoogleraarschap voor uw PARKETVLOEREN van duivenhoden VLOERENBEDRIJF Ceylon ongerust over de Indische politiek Duitse soldaat krijgt geen laarzen NIEUWBOUW JONGGEZEL ZETTER JONGEN GEVRAAGD JONGE TEKENAARS I 10% KORTING WASSENAAR X ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li gezag van de Heilige Schrift" Opening van „Sierkunst in de Tropen" Prins Bernhard nam in Pretoria afscheid Kotelawala zoekt Nehroe op S.E.R. spreekt zich uit voor twee bedrijfs-commissies Scheepvaart BRILLANT H. W. DAMES Solied woonhuis voor uw flat moderne eetkamer salon- 49.50 bankstel net winkelmeisje Constructie BANKWERKER-CRASSEUR MEDEWERKER LEERLING NAAISTERS AANKOMENDE NAAISTERS VOLSLAGEN MACHINESTIKSTERS WAGENWASSER SERVICE-BEDIENDE Haarlems Beddenspecialist X Onder grote belangstelling aanvaardde dr. A. J. Rasker, tot voor kort predikant der Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem, gistermiddag het ambt van bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit vanwege de Ned. Herv. Kerk, als opvolger van prof. dr. G. Sevenster, met een oratie over „Het gezag van de Heilige Schrift". Prof. Rasker zal doceren in de geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk en haar leerstellingen, en de bijbelse en practische Godgeleerdheid. Prof. Rasker stelde in de aanvang van zijn oratie de vraag, of de P.ijbel gezien moet worden als Gods Woord of als een menselijke weergave van Gods Woord. Hoe men deze vraag ook beziet, van welke standpunten men ook uitgaat of op welke beginselen men zich ook plaatst, het centrum van de Bijbel blijft het getuige nis aangaande Jezus Christus. In de Bij bel mag slechts gezien worden een heen- wijzen naar Gods daad, dat wil zeggen Gods komen in Jezus Christus. Niet de woorden, zelfs niet de persoon van Jezus heeft een betekenis op zichzelf, maar het feit dat in Hem God tot ons komt. Het feit dat God, zich in Hem vernederend en daarmede reddend, heilbrengend, Ko ninklijk inlaat met het lot en het leven van de mensen, dat is de openbaring. Na verband en overeenstemming tussen de beide testamenten te hebben beschouwd verdiepte prof. Rasker zich in de vraag stukken ten aanzien de kanon in de dub bele betekenis van het woord, dwz. een lijst van Bijbelse boeken en een richtsnoer voor prediking, geloof en kerkelijk leven. Sinds eeuwen gegroeide verschillen van inzicht over de kanon en opzienbarende vondsten van de laatste jaren op het ge bied van zeer vroege Bijbelteksten hebben de vraag van revisie opgeworpen en actueel gemaakt. Gesteld echter dat zulk een revisie prac- tisch uitvoerbaar zou zijn (waarbij tal loze practische bezwaren meespreken) dan nog zou zij naar het inzicht van de spreker weinig belangrijke wijzigingen kunnen op leveren. Zij zou tot grenscorrecties leiden zonder iets te veranderen aan de eigen lijke substanties van het getuigenis van de Bijbel. Daarnaast moet echter niet uit het oog worden verloren, dat niet de kerk agens geweest is voor de discussies om trent de kanon, doch de geschriften zelve, die zich met hun gezag aan de kerk hebben opgedragen. De eigenlijke agens is God, aan Wie spreker zelf haar ontstaan en be staan te danken heeft. Van deze erkenning mag een andere Gistermiddag heeft wethouder Geluk de tentoonstelling „Sierkunst in de Tropen" in het museum het „Huis Van Looy" geopend. Hij hield een korte inleiding, waarin hij de belangrijke functie en werkzaamheden van de commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande Haarlemse jeugd bena drukte. Hij achtte het brengen van jeugd tot de kunst een middel voor persoonlijkheids vorming, waarin volgens de wethouder de huidige maatschappij en het onderwijs te kort schieten. Hij achtte de kunst van de tropen in dit verband zeer leerzaam. „Mis schien zijn die gebieden technisch onder ontwikkeld", zei wethouder Geluk, „maar geestelijk zijn zij ons veelal de baas". Hij legde de nadruk op het van nature vertrouwd zijn met het schone, dat uit de tentoongestel de werken voor de makers spreekt en achtte dat van hoge educatieve waarde. Voordat wethouder Geluk het woord voer de en de tentoonstelling opende, prees prof. Bergmann van het Koninklijk Instituut voor de Tropen de samenwerking tussen de Haar lemse commissie en de educatief-wetenschap- pelijke afdeling van het Instituut. Hij po neerde de stelling, dat de geringe differentia tie in de kunstuitingen van primitieve vol keren valt toe te schrijven aan de wijze waar op dié kunst tot stand komt, namelijk als een functie van biologische levensuiting. Diamantmijn en tuinfeest bezocht PRETORIA (A.N.P.) Prins Bernhard was Vrijdag eregast op een tuinfeest, dat door gouverneur-generaal dr. G. Jansen en zijn echtgenote in het park van het par lementsgebouw werd gegeven. Ruim vier duizend gasten uit alle delen van Transvaal waren aanwezig. Er werden Schotse, Duit se, Nederlandse en Afrikaanse volksdansen uitgevoerd en er werd afscheidsmuziek ge speeld door de kapel van de Zuid-Afri kaanse luchtmacht en pijpers. De Prins is in de Premiermijn, de groot ste diamantmijn die in de wereld in bedrijf is, afgedaald. Later was de Prins bij het middagmaal de gast van dr. en mevrouw Malan in „Libertas", de ambtswoning van de premier te Pretoria. De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse nationale wolraad, Moolman, heeft de Prins een grote teddybeer, gemaakt van Zuid- Afrikaanse wol, voor prinses Marijke over handigd. NEW DELHI (AFP) De premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, is voor een officieel bezoek in New Delhi aangekomen. Volgens bevoegde zijde wil Kotelawala met Nehroe over de algemene toestand in Zuid- Oost-Azië spreken, alvorens deze zich naar Peking begeeft. De premier van Ceylon zou zich ongerust maken over een „afglijden der politiek van India, Birma en Indo nesië naar Peking". Hij zou een uiteen zetting willen hebben over de Indische politiek ten aanzien van Peking. Drieduizend Tibetanen hebben op een vergadering in Kalimpong, een Indische plaats nabij de Tibetaanse grens, besloten, Nehroe te verzoeken zijn invloed aan te wenden om de Dalai Lama uit Peking naar de Tibetaanse hoofdstad. Lhasa, te rug te doen keren. De Tibetanen waren van mening, dat de regering van Peking de uit nodiging aan de Dalai Lama, die zich thans in Peking bevindt, zou gebruiken om hem in feite gevangen te houden. Zij schrij ven de overstromingen in het land, die veel slachtoffers geëist hebben, toe aan de afwezigheid van de „God-koning". De Goden zouden vertoornd zijn. Afschriften van het verzoektelegram zijn aan de Chi nese communistische regering en aan de Dalai Lama gezonden. niet worden losgemaakt, namelijk dat de Schrift als mensenwoord en als mensen werk tot ons komt. Dit mag niet een teleur stelling inhouden. Juist het menselijke immers behoort tot het wezen van de openbaring. De nederigheid van de zoon Gods vindt een weerglans, een afspiege ling in de nederigheid en onaanzienlijk heid van de Heilige Schrift. Het karakter der openbaring is nim mer dat de mens tot God zou komen, maar dat God tot de mensen komt, menselijk wordt. De kerk, aldus besloot prof. Rasker zijn betoog, heeft temidden van deze cultuur wereld een grote verantwoordelijkheid en een grote opgelegde pretentie: oproepen tot gehoorzaamheid aan de beloften en gebo den van God, aan de gerechtigheid en de barmhartigheid, het geduld en de nederig heid, kortom de ware humanitas van Je zus Christus. Want alleen daarin is er vopr de wereld nog toekomst mogelijk. „Wat wij over de Bijbel denken, dat is tenslotte onbelangrijk. Belangrijk is, wat in de Bijbel midden in deze wereld over ons gedacht en tot ons gezegd wordt". Na afloop van de oratie volgde een zeer druk bezocnte receptie in het Academie gebouw. BONN (United Press) De nieuwbak ken Duitse soldaat zal een uniform dragen die veel lijkt op die van de Amerikaanse soldaat. Zo zal hij te velde gekleed zijn: de uniform zal veldgrijs zijn de jongste kleur die door het Amerikaanse leger ge adopteerd is. Zij zal bestaan uit veldjacket en skibroek beide met vele zakken gedragen over een overhemd en das. In plaats van laarzen zullen hoge schoenen gedragen worden, leer of rubber, dat is nog niet beslist. De stalen helm wordt een kruising tussen de tegenwoordige helm van het Amerikaanse leger en die van de Weer macht uit de tweede wereldoorlog. De uniform om te passagieren bestaat uit een lange blouse met vier buitenzakken, overhemd, das, lange broek, schoenen en skipet. De onderscheidingen zullen waar schijnlijk op de lapel gedragen worden in plaats van op de .schouderband. Onderof ficieren zullen de strepen van hun rang op de linkerbovenarm dragen. Met 27 tegen 10 stemmen heeft de So ciaal-Economische Raad zich uitgesproken voor de instelling van twee bedrijfscom- missies voor het grafisch bedrijf enerzijds en het uitgeverijbedrijf van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften anderzijds. Dit oordeel werd gegeven na een uitvoe rige discussie naar aanleiding van een nota die aan de raad door de commissie ondernemingsraden was voorgelegd, welke commissie het niet gelukt was om over dit punt overeenstemming tussen de belang hebbende organisaties te bewerkstelligen. De commissie ondernemingsraden kan thans deze materie verder in behandeling nemen en straks haar voorstel tot de in stelling van twee bedrijfscommissies aan de raad voorleggen. Duivels der Zee" (Roxy) Als een voudige visserslieden en smokkelaars zich mengen in de intrigues van hoge heren, dan gebeuren er allerlei dingen die overvloedig stof leveren voor een film als deze. We gaan zo'n anderhalve eeuw terug en aan schouwen Napoleon, die al ijsberend in de zalen van een riant gelegen kasteel, zijn orders uitdeelt voor een invasie in Enge land. Maar de slimme Engelsen hebben te voren de slotvrouwe gevangen genomen en later een bekoorlijke spionne in haar plaats de honneurs laten waarnemen. Niemand heeft daar erg in, behalve de chef van de Franse geheime politie, de heer Fouché, uit de geschiedenisboekjes wèlbekend. Als hij het bedrog ontdekt, raken de poppen pas goed aan het dansen en beleeft Yvonne de Carlo menig hachelijk avontuur. Maar ge lukkig is steeds de ruige smokkelaar Rook Hudson bij de hand om haar uit de vaak zeer benarde situaties te verlossen. En niet alleen uit vaderlandsliefde; zoals men aan het slot van deze romantische geschiedenis duidelijk kan waarnemen. Alle kleuren van het technicolor-palet zijn goed besteed aan Yvonne's bekoorlijk heden en aan de fraaie, maar wel erg on- practische uniformen van Napoleons inva sie-generaals. S. K. „In de schaduw van de troon" (Cine ma Palace) Deze rijk-gemonteerde Amerikaanse technicolor geeft een leven dig (en historisch niet al te krom) beeld van het hofleven in het Engeland ten tijde van Henry VIII en prinses Elizabeth (de latere „Queen Bess"), een bewogen tijd, waarin de hoofden der machtigen „vielen als rijpe appelen", maar waarin tevens de basis gelegd werd voor de glorie van het Britse wereldrijk. Henry VIII wordt - natuurlijk - weer met veel verve vertolkt door de Engelse acteur Charles Laughton, die welhaast een monopolie bezit op deze schilderachtige Blauwbaard-figuur, maar de grote verrassing is Young Bess", de eenzame verschoppelinge van Hathford Castle met haar grootse plannen en haar ongelukkige liefde, die in Jean Simmons' uitbeelding dikwijls een waarlijk ko ninklijke allure krijgt. Om deze twee fi guren heen zijn, met veel deferentie voor de geschiedenis, de andere hoofdrolspe lers in dit vorstendrama gegroepeerd: de nobele Thomas Sevmoer of Sudeley, „Lord High Admiral of the Realm" en bescher mer van de prinses (Stewart Granger), zijn infame broeder Edmund Seymoer, die als Lord Protector alle macht aan zich trekt en een waar schrikbewind voert, het schrandere maar ziekelijke kind-koninkje Edward VI, Henry's warmbloedige wedu we Catherina Parr en alle andere promi nenten van de hofkliek, die als om strijd tegen elkaar intrigeren en complotteren. Hollywood heeft van dit bewogen tijd perk een alleszins aannemelijke film ge maakt, waarin men vooral de prachtige costumes en de somptueuze décors bewon dert. H. C. „Gekruiste zwaarden" (Lux or). Af en toe brengt Hollywood ons een verza meling romantiek en onwaarschijnlijk heid, waarvan men zou achteroverslaan ware het niet, dat men gezeten is in een van rugsteun voorziene stoel. Dat is ook het geval met „Gekruiste zwaarden". De heer Errol Flynn fungeert daar als vrou wenveroveraar, bedwinger ener revolutie en doorpriemer van een vuige verrader lijke boef, die zijn zinnen heeft gezet op de heerschappij in een hertogdom, dat al leen maar kon zijn ontstaan in het brein van een groot fantast. Men rolt van het ene avontuur in het andere, slaat in ge zelschap van Errol hele legers in puin en sluit tenslotte een prinses in de armen, wier geschiktheid daartoe van meet af aan kan worden voorzien. Wie de illusie wil meebeleven weet waar hij terecht kan. Fr. Opnieuw is in L i d o „Manon van de bronnen" geprolongeerd. Hetgeen nie mand zal verwonderen, die Pagnols fraaie film heeft gezien. City komt met „Zij, die van de zonde leven", een goede Fran se schildering van een delicaat gegeven. Minerva komt met twee reprises. Tot en met Zondag kan men genieten van de zeer spannende en knap gemaakte Engel se film „Geluidsbarrière". Maandag draait in de avondvoorstelling van 8.15 uur „De Madonna der zeven manen", zijnde de tra gische geschiedenis van een gespleten ziel met hysterische uitwassen. Tenslotte nog even de aandacht gevestigd op de show film „Lach en vergeet", die Zondagoch tend te elf uur in L u x o r draait ten bate van het invalidewagenfonds van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond. „Zy die met liefde spelen" (Rem brandt). Van meet af aan wordt men ge boeid door het gegeven uit de film „Zij die met liefde spelen", waarin een avonturier (O. W. Fischer) de hoofden van jonge meis jes op hol brengt. Maar hij toont toch ka rakter als hij een meisje, dat zeer ernstig ziek is geworden, niet in de steek wil laten. Men zit wel met de vraag of het de bedoe ling van de jongeman is in het bezit te ko men van haar geld. Hij heeft immers geen gunstig verleden achter de rug. We zullen die vraag niet beantwoorden. Er wordt knap spel geleverd en de sfeer is goed ge troffen. „Mysterie van de nacht" (Frans Hals) Het is wel bijzonder onprettig om na een nachtmerrie, waarin man een moord pleegt te ontwaken met de bloedsporen van een gevecht en de sleutel van de kast. waarin men de verslagcne heeft weggemoffeld. Toch doet deze macabere film dat zijn hoofdpersoon (Paul Kelly) aan en de jon geman krijgt het er steeds benauwder van, vooral, wanneer de moord inderdaad blijkt te zijn gepleegd in precies dezelfde om standigheden, welke hij in zijn droom mee maakte. Hij zoekt zijn zwager op, een ro- buste detective (Kay Scott), komt met hem toevallig in het huis waarvan hij „droom de" en wordt prompt door deze verdacht. Radeloos wil hij zich uit een zeer hoge ver dieping werpen, maar de zwager redt hem en gaat puzzelen op een andere verklaring van het feit. Dan laat de verdachte jonge man zich ontvallen, dat een bewoner van dezelfde étage des avonds toen hij al in bed lag zijn kamer nog even was binnenge komen om te vragen of het licht op zijn kamer het óók niet deed. Dan wordt de reconstructie van het misdrijf mogelijk: die bewoner, vermomd als een onbeholpen oud mannetje, heeft hem gehypnotiseerd en hem zó een moord laten plegen. Maar de eerste verdachte moet nog heel wat ge varen doorstaan voordat het bewijs van dit vermoeden is geleverd. In het programma, voorafgaande aan deze naargeestige ge schiedenis, een voortreffelijke poppenfilm „Jasper wint de Derby", waarin een be daagd oud renpaard toont, wat het nog kan bij het horen van Hongaarse muziek. H.B. Abbedijk, pas. 7 Azoren n. Antwerpen. Amerskerk, pass. 7 Dover n. Genua. Amor, 7 v. Catania naar Rotterdam. Andi.jk, 7 v. Londen 8 te R'dam verwacht. Aard ijk, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Alka'.d, pass. 8 St. Vincent n. Las Palmas. Alnati, 7 v. Rio de Janeiro te Santos. Alwaki, 6 te Eva Perór.. Arkeldijk. pass. 8 Minikoy n- Djibouti. Aalsum, 8 v. Bremen te Londen. Adinda, 8 v. Tjilatjap te Pladju. Aldegonda, 8 v. Singapor en. Bangkok. Alderamln, 8 v. Mukalia te Aden. Aletta, 9 v. Saigon te Pladju. Annenkerk, 8 v. Hongkong te Shanghai. Artemis, nacht 10-11 R'dam verw. Aagtedijk, 10 Philadelphia verwacht. Alhena, pass. 9 Pernambuco n. Las Palmas. Alpherat 8 v. Paranagua te Santos. Amsteldijk, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Alcyone, 10 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Altair, pas. 9 St. vincent n. Rio de Janeiro. Averdijk, 8 v. Baltimore te Norfolk. Barendrecht, 7 v. Rotterdam te Ceuta. Betiri, 9 v. Goole te Port Said en Suez verw., daarna Aden, Colombo, Singapore. Bali, 9 v. Colombo te Belawan verw. Breda, 8 v. Carthagena n. Cristobal. Blijdendijk, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Bonaire, 8 420 m. N.NO. Barbados. Bantam, 9 v. Beyrouth te Port Said. Blitar, 9 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Blommersdijk, 8 v. Rotterdam n. Marseille. Caltex Nederland, 7 v. Rotterdam n. Kopenhagen Newcastle, Geelong, Brisbane, Gladstone. Cairns en Singapore. Corilla, 7 te Port Said verw., daarna Berre, S.;te en Venetië. Cieodora, 8 v. Suva te Sydney. Caltex Delft, pass. 8 Malta n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 8 Finisterre n. R'dam Corilla, 8 v. Port Said n Berre. Coryda, 8 v. Thameshaven n. Rotterdam. Comgostroom, 9 v. Amsterdam te Dakar. Cottica, 9 v. Plymouth n. Amsterdam. Drente, 8 v. Tegal n. Priok. Dor.gedijk, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Duivendrecht, pass. 8 ten W. Flores n. N. York. Dalerdijk, 9 v. San Francisco te Los Angeles. Duivendijk, 9 v. Rotterdam te Cristobal. Delfshaven, pass. 9 9Vl:ssingen n. Antw. Ena. 10 Suez en Port Said verw., daarna verm Rotterdam en Curagao Eos, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Den Haag 8 v. Sidon te Antwerpen. Esso Amsterdam, pass 9 Vlissingen n. Antw. Friesland (SSM), 9 v. Odense n. Nardenham. Gouwe, 8 v. Uleaborg te Delfzijl. Gooiland. 7 v Bahia te Rio de Janeiro. Groote Beer, 10 Rotterdam verw. Hecuba, 9 v. Trinidad te Baltimore. Heelsum, 8 v. Mobile n Fernandina. ilos, 7 v. Amsterdam n. Italië. Jagersfontein 8 v. Amsterdam te Bremen. Joh. v. Oidenbarnevelt, 8 530 m. Z. Cocos eil- Japara KRL), 8 v. New York n. Boston. Korovina, verm. 8 v. Rotterdam n. Curagao. Katelysia, pass. 8 Brisbane n. Miri. Kedoe, 8 v Hamburg te Amsterdam. Koratia, pass. 8 Str. Lombok n Melbourne. Kota Inten. 9 v. Colonmo te Aden. Kertosono, a v. Port Elizabeth 9 te East London Nieuw Amsterdam. 8 v. R'dam n. New York. Lekkerkerk 8 v. Aden te Karachi. Amsterdam. Langkoeas, 10 te Djakarta verw. Leersum, 9 v. Savannah te Le Havre. Limburg, 8 v. Bombaqy n. Bahrein. Luna, 7 v. Tunis n. Ceuta. Linge, 8 te Hamburg. Lutterkerk, pass. 9 Kreta n. Port Said. Maashaven, 8 v. Rotterdam te Buenos Aires. Macuba, 12 v. Geelong te Singapore verw. Mitra, 10 v. Curagao te Stanlow verw-, daarna Curagao. Molenkerk, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Muiderkerk, 8 v. Lissabon te Marseille. Murena, 8 v. Tripoll te Thameshaven. Maas, 9 v. Rotterdam te Oran. Madoera, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Markelo, 9 te Poole verwacht. Marken, pass. 8 Finisterre n. Huil. Metula, 9 v. Bunju te Balikpapan. Nestor, 8 v. Nickerie te Paramaribo. Notos, 7 v. Napels n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 9 v. Rotterdam te Le Havie. Ondlna, 21 Curagao verw. Ootmarsum 7 v. Hamburg te Antwerpen. Omala, 7 v. Curagao n Lands End. Oranjefontein, 8 470 m. NW Walvisbaai. Oranjestad. 8 530 m. W.ZW. Madeira. Ovula, 8 v. Spezia n. Beyrouth. Oberon, 8 v. Amstredam n. West Indië. Oranje, 9 700 m. O. ten Z. Guardafui. Papendrecht, 7 v. Dakar te Rotterdam. Perna, 10 Singapore verw. daarna Pladju, Sin gapore en Japan. Plancius, 7 v. Belawan n. Singapore. Peperkust, pass. 8 Finisterre n. Le Havre. Pen d recht, 8 te Punta Cardon. Prins Fred. Hendrik, pas. 9 Belle Isle n. Le Havre. Pieter S, 9 v. Roterdam n. Barry. Prins Fred. Willem, apss. 9 Vlissingen n. Antw. Raki, 8 v. Marseille te Amsterdam. Rlouw, 8 rede Koewait. Rita, 11 v. Telokanson te Pladju verw. Rotti, 8 v. Bangkok n. Makassar. Rotuia, 8 v. Singapore n. Cebu. Rijndam, 8 100 m. Z. .Kp. Race n. N. York. Sarangan, 7 v. Casablanca te Boston. Stad Breda. 7 v. IJmuiden n. Wabana. Straat Mozambique, 7 v Noordzee te R'dam. Straat Soenaa, 6 v. Hongkong n. Kobe. Stad Maastricht, 10 Napels verwacht. Saroena, 8 te Soerabaja. Sarpedon, 8 v. Amsterdam te La Gualra. Schie, 8 v. Amsterdam n Cristobal. Sommelsdijk, 9 te Port Swettenham. Scherpendreoht, pass. 8 Recife n. Rio de Janeiro Sibajak, 9 v. Halifax te New York. Sintgkep. 9 te Hamburg. Bliedrecht, 9 v. Mena el Ahmadi n. Eva Perón Sloterdij'k, 8 v. New York n. New Orleans. Stad Dordrecht, 9 v. Sas van Gent te R dam. Straat Bali, 9 v. Santos te Buenos Aires. Schiedijk, 10 v. Bremen te Rotterdam verw. Slamat, 9 v. Bahrein te Karachi. Soestdijk. 8 v. Boston te New York. Stad Haariem, verm. 12 v. Newport Mon n. Wanbaa. Stad Schiedam, 10 v. Narvik te R'dam verw. Sunetta, 10 v. Djibouti te Mena el Ahmadi. Tamo, 8 v. Montevideo te Buenos Aires. Tara, 7 v. Antwerpen n R'dam. romini, 7 v. Rotterdam n. Hollandia. Tara, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Tero, 9 v. Bahla Blanca n. Santos. Tabian, 8 v. Manilla n. Cebu. Teiresias, 9 v. Tj. Priok te Singapore. Tarakan, pass. 8 Guardafui n. Port Soedan. Tiba, 8 v. Necochea te Montevideo. Van Spilbergen, 9 v. Bordeaux te Dakar. Van Linschoten, 11 v. Dakar te Le Havre, verw. Waterland, pass. 8 Ouessant n. Amsterdam. Waal, 8 v. Rotterdam te Hamburg. W. Alton Jones, pass. 9 Perim n. Mena el Ah madi. Willemstad, 8 20 m. N. Barbados n. Madeira. Waterman, 9 v. Aden n. Suez. IJsel, 9 v. Lissabon te Algiers. Zijpenberg, pass. 8 Finisterre n. Ceuta. Zaan, 7 v. IJmuiden n. Stockholm. Zeeland (SSM), 8 v. Horsens n. Methil. Zeeland (KRL), 8 v. Suez n. Aden. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenüen Aldabi. vertr. 9 v. Hamburg n. Antw. en 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alhena, 22 Antwerpen. 25 R'dam verwacht. Alnati, vertr. 8 v. Santos 11 Montevideo 13 Buenos Aires verwacht. Bloemfontein, 8 v. Kaapstad 22 Teneriffe 23 Amsterdam verwacht Bonaire, 10 Barbados verwacht. Boschfontein, 6 te Dar es Salaam. Cottica, 9 Plymouth 11 Amsterdam verw. Groote Beer, 10 Hoek v. Holland verw. 11 ont- scnepen. tndrapoera, vertr. 23 v. Rotterdam n. Indonesië Jagersfontein, vertr. 21 v. Amsterdam n. Dur- oan. Joh. v. Oidenbarnevelt, 13 Fremantle 18 Mel bourne 21 Sydney verwacht. Maasdam, vertr. 27 v. New Yo-k n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 8 v. R'dam n. New York 9 Le Havre n. Southampton verw. 16 N. York. Noordam, 9 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 14 Suez 17 Napels 23 A'dam verw. Oranjefontein, 11 Kaapstad verw. Oranjestad, 14 Trinidad 17 Curagao verw. Rijndam, 10 v. Rotterdam te New York verw. vertr. 11 v. New York n. Rotterdam. Sibajak, 9 v. R dam te New York vertr. 12 v. New York n. Rotterdam. Waterman. 8 te Aden 21 te Rotterdam verw. Westerdam, 9 v. Rolterdam n. New York. Willem Ruys, vertr. 16 v. Rotterdam n. Djakarta Willemstad, 20 Plymouth 22 A'dam verw. Zuiderkruis, vertr. 16 v. A dam n. Sydney. KLEINE VAART Aco, 8 v. Zaandam n. Resnburg. Advent, 7 v. Rotterdam te Oslo. Al bergen, 7 v. Swansea n. Rotterdam. Arcturus, 8 v. Fowey te Genua verwacht. Arienoldus G, 8 v. Amsterdam te Gent. Atlantis, 7 v. Vlissingen n. Hamburg. Adm. Courbet, pas. 8 Brunsbüttel n. Londen. A dm. De Kuyter, pass. 8 Kiel Holtenau n. Haim- stad. Adm. Neison, pas. 8 Texel n. Londen. Albert Willem, pas. 8 Vlissingen n. Gent. Algarve, vertr. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Antilla, 7 v. Amsterdam r.. Esbjerg. Appingedam, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Att S, vertr. 8 v. Hull n. Grangemouth. Audaeia, 8 50 m. ZW. Hanstholm. Auriga G, 8 v. Vlissingen n. Hamburg. Beekbergen, 11 v. Propriano te Zeebrugge verw. Bergsuigel, 10 v. Mesane te Zaandam verw. Bestevaer, 8 v. Roterdam te Grimsby verw. Bsety Anne S, 9 Rotterdam verw. Bill S., vertr. 8 v. Antwerpen n. Belfast. Birmingham. 8 v. Tyne n. Delfzijl. Brem, pass. 7 Ouessant n. Oporto. Confiance, 7 in Engelskanaal n. Amsterdam. Corrie b, 8 v. Londen te Dordt. Concepcion, vertr. 8 v. Ascuncion n. R'dam. Continental, 7 v. Amsterdam n. Grimsby. Cormoran, 7 v. Vlissingen n. Duinkerken. Driebergen, vertr. 9 v. Pateniemi n. Cardiff. Deo Favente. 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Diana, 8 v. Vlissingen n. Londen. Elizabeth b, 7 v. Dordt n Corpus Christ!. Ellewoutsdijk, 8 v. Limerick te Cardiff verw. Eminent, 8 v. Delfzijl te Oslo verwacht. Elisa, 12 iskenderun verw. Frans, 8 v. Rotterdam te Selzaete. Frejo, 7 v. Lissabon n. Dover. Fedala, 9 v. Lijasol te Liverpool. Fraternitè, 8 v. Vlissingen n. Gefle. Gramsbergen, 7 v. Swansea n. Lorient. Gaasterland, 8 v. Rotterdam n. Harlingen. Gerrie S, veim. 8 v. Leixoes n. Guernsey. Harold, pass. 8 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Hast I, 8 v. Cardiff te Rotterdam. Helvetia, 8 v. Liverpool te Port Talbot verw. Henrica b, pass. 7 Brunsbüttel n. Birkenhead. Henriëtte, verm. 8 v. Londen n. Antwerpen. Haskerland, 8 v. Rotterdam n. Harlingen. Henrica, vertr. 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Hermes, 8 rede Falmouth n. Fowey. Ilias, 7 n. Thessaloniki. Ida Jacoba, 7 v. Teignmouth n. Genua. Ingeborg, 8 v. Zwijndrecht te Londen. Jan Kreumer, 7 te Port Talbot. Joost, 6 te Rotterdam. Jo, 7 te Dongegal. Koningshaven, vertr. 8 v. Brest n. Loctudy. Leendert b, 8 v. Kopenhagen n. Runcorn. Leny, 7 v. Weston Point n. Fowey. Larix 7 v. Zaandam n. Rotterdam. Lucas Bols I, 7 v. Swansea te Amsterdam. Lijnbaangracht, pass 8 Vlissingen n. Antw. Marietje Bonmer, 9 Lissabon verw. Marjan, 7 v. Munkedai n. Hunnebostrand. Markab, 7 v. Harlingen n. Rostock. Mirach N, 7 v. Nantes a. Casablanca. Mulan, 7 v. Don Bosch n. Duisburg. Muphrid N, pass. 8 Brunsbüttel n. Limerick. Myfem, vertr. 10 v. Parijs n. Zweden. May Mere, vertr. 8 v. Antwerpen n. Londen. Minerva, 8 v. Londen te Amsterdam. Mtrzam N, 7 te Paranagua. Nettie, 7 v. Grangemouth te Methil. Noordernaven, 7 v. Londen te Colchester. Nero, 7 van Tanger n. Algiers. Noorderlicht. 7 v. Storavika te Lulea. Nassauhaven, vertr. 9 v. Halmstad n. R dam. Netta, 7 50 m. O. Kreta. Nieuwland, 7 v. Rotterdam te Lelth. Dosterburgh. 8 v. Stockholm n. Koping. Pavo, 7 v. Gamleby n. Zaandam. Ponto, 7 v. Mantyluoto n. Zaandam. Ponza, 7 v. Domsjo te Gefle. PHoenix, pas. 8 Wight n. Amsterdam. Poato, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Prinsengracht 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Quo Vadis, 8 v. Vlissingen n. Dordt. Rika, pas. 7 Brunsbüttel n Goole. Ruby, 7 v. Dublin n. Londen. Rapid, 8 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Repeto, pass. 8 Terschelling n. Hamburg. Rijnstroom, 8 v. Londen te Amsterdam. Sambre, 7 v. Rouen te Parijs. Schokland. 7 v. Amsterdam n. Surte. Spaarnestroom, 8 v. Amsterdam n. Portsmouth Swift, 7 v. Esbjerg n. Rouen. Stella Maris, 10 v. Londeti te Holmsund verw. Teun, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Theodora, 10 v. Middlesbro te Varberg verw. Tinda, 8 v. Londen te Rotterdam. - Tromp, 7 v. Tayport te Methil. Vechtstroom, 7 v. Amsterdam n. Bristol. Vrijburgh, pass. 8 Finisterre n. Londen. Venus, verm. 8 v. Norwich te Middlesbro verw. Vindicat Atque Polit, 7 té IJstad. Virgo, 7 v. Odense te Nakskov. Vivo, 8 v. Goole n. Rotterdam. Walenburgh.- 7"v. Jersey te Bordeaux. Westerdok. 8 v. Londen te Amsterdam. Westersingel, vertr.; 8 v. Aarhus n. Oxelosund. Westropa, 8 op rede Southampton. Wiebold Bonmer, 7 v. Reuen n. Duinkerken. IJsel, 8 v. Cherbourg, te Rotterdam. Zeehaan, pass. 8 Kielerkaraal n. R'dam. ZaanStroom, 7 v. Hull te Amsterdam. Briljanten damesring met grote steen f 350. Dito ring met 5 briljanten f 295. Briljanten speJd f 450. Briljanten armbanden vanaf f 250. Diamanten broches f 85. Brillanten oorknoppen f 295. Grote collectie diamanten en brillanten hangers, Zilveren Serviezen, Bladen, Koek trommels, enz. KRUISSTRAAT 19 (b. d. Ridderstraat) Haarlem. Telefoon 16910 TE KOOP: IJmuiden, vrije vestiging, f 14.500; f 14.750, en f 16.500. Inlichtingen CORN. JANUS en ZN., Stationsweg 81, Vel- sen, tel. 5504 K 2550. TE KOOP: in drukke winkelstraat voor belegging. Te bevr. Mak. F. H. v. Emmerik, Zaanenlaan 27. Tel. 23854. heden geëtaleerd: bestaande uit: 4 stoelen met rubber stoffering 1 dressoir, apart model 1 tafel f 525 uitvoering elsenhout 4 fauteuils bekleed met moderne stof zeer solide uitvoering kersenhout salontafel bekleed met prima stof f 320.- kersen uitvoering leverancier van pas-toe en duve meubelen alles met 15 jaar garantie interieurverzorging ged. oude gracht 108110 tel. 17165 - 10299 eigen werkplaatsen Gevraagd: lft. 15 a 16 jaar. Te bevr. Eckhard, Tetterodestraat 116 Prima NAAISTERS en THUISNAAISTERS gevr. voor het beter genre japonnen. BLITZ Co., O. Z. Achterburgwal 63, Amsterdam. Telef. 47740. b. z. a. 44 j. bek. m. autoge- nisch lassen-snijden, op groot bedrijf. Brieven m. uitv. ge gevens aan J. J. Veul, Ar- noldstraat 22, Delft. Wij hebben plaats voor een Wij beschikken over Inter- types en Linotype en kunnen de mogelijkheid bieden om opgeleid te worden tot res.- mach.zetter onder desk. lei ding van gedipl. personeel. Ook als handzetter kan men zich bij ons volop bekwamen Zeer gevarieerd werk. Voor een goede kracht aantrekke lijke voorw. en vaste positie. DRUKKERIJ VIJLBRIEF Haarlem. Zylweg 51 Tel. 13175. bij Bosch en Engel. Hertzog straat 24, Haarlem. Wij zoeken voor het uitvoe ren van losse illustratie op drachten Telef. Haarlem 35926. AANNEMER met erkenning vraagt door omstandigheden Ook genegen zelf betrekking als bouwkundig opzichter of uitvoerder aan te nemen. Brieven no. 7366. vraagt voor direct of later op haar vernieuwde ateliers tegen gunstige voorwaarden: en Komt U gerust eens met ons praten dit verplicht U immers tot niets en al Uw vragen worden dan met genoegen beantwoord Ook leerlingen die bij ons een mooi vak eaan leren ontvangen reeds tijdens deze leertijd een aantrekkelijk loon. Iedere dag kunt U bij ons terecht van 9—12 en 2—5 uur en bovendien elke Maandagavond van 8—9 uur Eventuele andere tijden na vooraf gemaakle telefonische afspraak FATEX. PARKLAAN 94. HAARLEM (slechts 2 minuten van station bus. en tramhalte) Telefoon 15156 Bij ons kan geplaatst worden een voor de avonddienst, alsmede voor garagewerkzaamheden en het bedienen van de benzinepomp. AUTOMOBIELBEDRIJF JAN v. d. VOSSEN, Botermarkt 5, Haarlem, telefoon 10399. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^i t MAANDAG en DINSDAG ZUIVER WOLLEN „ZAALBERG" DEKENS Volkomen zonder fouten, echter iets afwijkende kleuren. JANSWEG 17 t.o. het station - TEL. 14329 en 18626 Betaling met Wassenaar's eigen-Crediet-Service is mogelijk (Rente slechts 'n V2 pet. per maand. fTTTTTTTVTTTTTTTTTTTTTVTTTTTTTTTTTTTT OFFICIEEL ERKENDE CURSUS 2 mnd. dagcursus, iedere dag les, volledige opleiding voor erkend diploma. Zeer goede vooruitzichten wegens een groot tekort aan gedipl. koks. Lesgeld 335.incl. warme maaltijden. Pensions aanwezig. Aanvang 25 October (nog enkele deelnemers) en begin Januari. - Aanmelden en volledige prospectus bij BARKER'S CULINAIRE VAKSCHOOL, Pelsterstraat 2, Groningen, Tel. 25833 Bi Showroom-verkoop: ZIJLSTRAAT 96 - HAARLEM - TEL. 20340 Wij geven U gaarne vrijblijvend deskundig advies

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11