Mendès-France stelt de Kamer voor een beslissende keus 1 Weerbericht Hij acht alleen de motie van partijgenoot aanvaardbaar OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijwel geen hoop meer voor Helder se en Urker kotter De onveilige weg Dinsdag stemming in de Nationale Vergadering Het woord is aan UNO beraadslaagt over geld voor réfugié's Overlevenden van „Rikke Skou" 22 uur op een vlot heen en weer geworpen Moskou heeft radicale oplossing gereed Washington niet gerust op Franse reactie Senaat in Rome keurt Triëst-accoord goed Morgen meer bewolking Zafroellah Khan lid van het Haagse Hof De „Cottica" morgen in Amsterdam Mr. Goedhart verdedigt beleid Kindje in wasketel verdronken Ook aan Indische gepen- sionneerden wordt gedacht Zoeken opgegeven Twintig schepen verlaten de Londense haven „Izwestia" over Duitsland Molotovs voorstellen Handgemeen in wandelgangen Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede Weerrapport 69e JAARGANG No 78 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne .12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 232 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VOORTDUREND stijgend aantal verkeersongelukken blijft aanleiding geven tot commentaar op alarmerende statistie ken, Niet. achterblijvend zou ik nog eens willen aanvoeren, dat een van de voor naamste oorzaken misschien wel de hoofdoorzaak ligt in de onwetendheid van talloze mensen ten aanzien van de verkeersregels. Veel goeds is sinds jaren bereikt met het verkeersonderricht aan schoolkinderen. Dat is dan ook duidelijk merkbaar. Ofschoon er zijn die in jeugdige roekeloosheid gevaarlijke dingen doen, heb ik in het algemeen, als autorijder, de in druk dat het percentage kinderen dat zich aan de' verkeersregels houdt veel hoger is dan het aantal volwassenen. Daarbij blijkt telkens dat veel volwassenen zelfs geen flauw vermoeden hebben wat die regels voorschrijven. Men merkt dat niet alleen, als zij als fietsers een voorrang nemen die hun op dat ogenblik niet toekomt, maar ook als men hun voorrang geeft en zij maken daar geen gebruik van, aarzelen of stappen halverwege plotseling af. Ik heb het nu over fietsers (en bromfietsers). Daar wordt inderdaad mee bedoeld, dat onder hen onwetendheid het meest verbreid is. Het is anders gesteld met autorijders en motorrijders, die dan ook een rij examen hebben moeten afleggen en die zich bovendien voor het grote merendeel bewust zijn van het gevaar, dat hun zware en snelle vervoermiddelen bij een botsing opleveren. Er zijn autorijders die ver keersregels achteloos behandelen, maar zij vormen naar mijn indruk een kleine min derheid. Door andere autorijders worden zij geducht niet alleen door mensen op langzamer vervoermiddelen. Misschien is het wel nuttig dat nog eens erbij te zeggen. Maurits Dekker in „Vrij Nederland" blijkt dezelfde mening omtrent onbekendheid met verkeersregels te hebben. Hij schrijft onder de titel „Verkeerd Verkeer" o.a.: „De wiel rijder weet meestal alleen maar, dat het van rechts komend verkeer vóór gaat. De op deze regel bestaande uitzonderingen zijn hem doorgaans onbekend, zodat hij met de beste bedoelingen brokken maakt. De gevolgen van onkunde en domheid zijn in het verkeer ernstiger dan die van onwil en onhebbelijkheid, omdat tegen eerstgenoem de kwalen geen kruid gewassen is. Wat moet je beginnen met de goede wil en de charme van een wielrijdster. die het mooi ste paar benen, dat men zich voorstellen kan, aan het gevaar ven vernietiging prijs geeft, door plotseling en zonder omkijken haar hand uit te steken, om een snel na derende auto de weg af te snijden? Hier brengen alleen nog krachtige remmen en uiterste paraatheid van de man achter het stuur uitkomst." Dekker getuigt dat hij jegens niet-kenners van de verkeersregels al vele malen als reddende engel is opge treden (hetgeen iedere andere autorijder hem zal kunnen nazeggen) en dat zijn en kele malen gedane poging om zo'n geluks vogel een wijze les te geven niets heeft uitgewerkt. Als hij het trof werd zijn po ging met een blik van verachting beant woord, als hij (hetgeen vaker voorkwam), pech had, met verwensingen. Nu is dit laatste makkelijk verklaarbaar. Verkeersregels behoren tot de voorschrif ten, door de overheid uitgevaardigd. Men zal terechtwijzingen van de geuniform- den, die haar vertegenwoordigen, slikken. Maar van zijn mede-verordenden aanvaardt de Nederlander ze niet. Ook niet in de vorm van wijze lessen, waarin Maurits Dekker ze heeft gegoten. Dat is alles ver geefs. Toch is er verschil tussen iemand, die op een pad-alleen-voor-voetgangers rijdt en een overtreder van de verkeers regels op een drukke weg. De eerste loopt geen levensgevaar; de tweede wel. En meestal niet zo'n klein beetje. Geen pogin gen ondernemend zoals die van Maurits Dekker, heb ik toch wel eens tot iemand gezegd, die met een duo-passagier in het donker op de smalle weg naar Noordwijk op een fiets voortslingerde, terwijl de jurk van het meisje zijn achterlicht volkomen verduisterde: „Gaat u nou zo niet verder, anders rijdt de volgende auto u aan. Als ik zeventig inplaats van zestig had gereden, had ik u aangereden. Het scheelde een meter." Nu, daar schrok die jongen van, blijkbaar omdat het meisje hem dierbaar was. En hij stopte. Maar dit was een uit zondering. In het algemeen baten raad gevingen niet. Men zal er zich op moeten toeleggen, geloof ik, om volwassenen de verkeers regels te leren. De krant is bereid mee te werken: wij zullen ze opnieuw gaan publi ceren. Afdoende is dit niet, want niet ieder een zal de moeite nemen ze te lezen en bovendien nog te overdenken ook. Dit laatste is namelijk nodig om ze te onthou den. Maar het zal toch wel wat kunnen uitwerken. Een moeilijkheid is, dat een aantal mensen niet onmiddellijk weet wat rechts en wat links is. Dit moge anderen vreemd toeschijnen, maar het is zo. Een andere moeilijkheid is dat sommige ande ren niet kunnen fietsen, maar het toch doen. Daartoe behoort een aantal fietsters. De ervaren autorijder herkent ze, vermin dert er zijn snelheid voor en geeft meters ruimte bij het passeren. Maar zij zouden beter het fietsen op kunnen geven en de bus nemen, als zij willen blijven leven. Het zelfde geldt m.i. voor de onzekeren ten aanzien van links en rechts. Overbevolking blijft toenemen, de bevolking verdicht zich en het verkeer doet dat in een nog sneller tempo. Het wordt steeds gevaarlijker. Hoofdzaak blijft de onwetendheid om trent de verkeersregels. R- P- NEW YORK. (Reuter/ANP). De 61-jarige Pakistaanse minister van Buitenlandse Za ken, Sir Chaudry Mohammed Zafroellah Khan, is dooi de Algemene Vergadering van de UNO en door de Veiligheidsraad gekozen als lid van het Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage, in de vacature ontstaan door het overlijden van sir Be- negal Rau (India). Japan. Liechtenstein en Zwitserland, geen UNO-leden, namen als ondertekenaars van het statuut van het gerechtshof deel aan de stemming. De Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad kozen vervolgens vijf leden van het Gerechtshof om te voorzien in de vaca tures, die Februari ingaan: Jules Basde- vant (Frankrijk), Roberto Cordova (Mexi co), José Guerrero (San Salvador), Hersch Lauterpacht (Groot-Brittannië) en More no Quintana (Argentinië) (Van onze correspondent in Parijs) Vannacht, na een tweede volle dag van parlementaire debatten over de confe rentie van Londen, heeft premier Mendès-France de vertrouwenskwestie gesteld waarover Dinsdagmiddag zal worden gestemd. Bij de debatten zijn gisteren een aantal invloedrijke leden van de Kamer aan het woord geweest, zoals de rooms- katholieken Schuman en Teitgen, de Gaullist Soustelle en de socialistische partij secretaris Guy Mollet. Niet minder dan zeven moties waren er ingediend. Tot laat in de avond werd algemeen verwacht dat uit al die teksten, volgens Frans oud parlementair gebruik, een compromis zou worden gebrouwen, dat zowel de regering als een ruime meerderheid van de Kamer zou kunnen bevredigen. Na deze dag beklom Mendès-France echter opnieuw het spreekgestoelte met de boodschap dat hij maar één motie aanvaarden wilde en wel die van zijn partij genoot, de radicaal Aubry. Het m.s. „Cottica" dat thans met onge veer 70 militairen van de Koninklijke Landmacht op weg is van Suriname naar Nederland, zal in plaats van Maandag reeds Zondag in de haven van Amsterdam aan komen. De ontscheping begint Zondagmid dag om 16.30 uur. Nog dezelfde dag zullen de militairen naar hun woonplaatsen wor den vervoerd. DIT NUMMER BESTAAT -UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ 1-Iet is een korte motie waarin trouw wordt betuigd aan de Atlantische gedachte en waarin de regering volmacht wordt ge geven op de ingeslagen weg van Londen voort te gaan. De andere moties bevatten in de ogen van de premier te nauwe aan wijzingen voor zijn verder gedrag of zwij gen over een uitdrukkelijk vertrouwen. Met een compromismotie had de regering zeker een massale meerderheid verkregen. Het ligt echter geheel in de lijn van Mendès- France's karakter geen verbintenis te willen aangaan zonder de absolute zekerheid daaraan naderhand ook te kunnen voldoen. Mendès-France heeft de zwaarste weg gekozen Hij heeft de volle verantwoorde lijkheid aanvaard en nu moeten de pai-tijen de risico's van hun standpunt afwegen. De socialisten, die aanvankelijk besloten had den zich afzijdig te houden, hebben het voornamelijk in de hand de regering Men dès-France te redden. Dat zij deze verant woordelijkheid zeer goed bewust zijn blijkt wel uit het feit, dat zij voor Maandag een buitengewoon congres hebben bijeen ge roepen dat de houding van de fractie zal moeten bepalen. Men heeft goede hoop dat zii zullen bijdraaien. Nadat Mendès-France Donderdag uit voerig opening van zaken had gegeven, zijn gisteren de debatten naar aanleiding van die verklaringen voortgezet. In feite heeft men in het Palais Bourbon een herhaling opgevoerd van de grote parlementaire voorstelling van eind Augustus, die het einde bracht van de Europese Verdedi gingsgemeenschap. Het feit dat bijna ieder een er van overtuigd was dat Frankrijk niet ten tweede male zijn deelgenoten in het internationale overleg in de steek kan laten, ontnam aan dit parlementaire tour- nooi enige overtuigende kracht. De eerste maal kon men nog alle registers der pa triottische verontwaardiging open trekken over de ontoelaatbaarheid van Duitslands herbewapening. Nu was het duidelijk dat Frankrijk niet over de machtsmiddelen be schikt om zich tegen die Duitse remilitai- risatie te verzetten. Het ging slechts om nuances en in grote meerderheid had men Mendès-France gelijk gegeven toen hij vaststelde dat aan een herbewapend Duits land niet meer te ontkomen is. De meeste critiek kwam uit de hoek der federalisten „door dik en dun". De motie van de M.R.P. werd door de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, op overigens rustige wijze toegelicht. Schu man betoogde in het kort dat de EVG een NEW YORK (ANP) In de sociale commissie van de UNO heeft mr. G. J. van Heuven Goedhart met grote nadruk tegen gesproken, dat, zoals de Russische en Pool se delegaties hadden verklaard, zijn bureau de vluchtelingen als goedkope werkkrach ten beschouwt en hen verhindert naar hun land van herkomst terug te gaan. Mr. Goedhart verklaarde, dat slechts een mi niem aantal wil repatriëren en dat van elk afsonderijk geval waarin een refugé wil te ruggaan, de betrokken Oost-Europese re gering zorgvuldig op de hoogte wordt ge steld. Slechts één antwoord was ontvangen, namelijk van Hongarije en dat was een weigering om twee Hongaren tot hun land toe te laten. Goedhart legde deze verklaring af tijdens het debat over zijn verzoek om een bedrag van twaalf millioen dollar voor een vijf-jarenplan voor een permanente op lossing van het vluchtelingenvraagstuk. Het Sovjet-blok ziet alleen hei! in repa triëring. De Verenigde Staten samen met Nederland en andere West-Europese landen willen het programma zien uitgevoerd op de basis van vrijwillige regeringsbijdragen. Zweden wil de kosten zien bestreden door de UNO, die onder haar leden een omslag zou moeten heffen. Maandag begint het debat daarover. Vrijdagmiddag om ongeveer vier uur is het vijftien maanden oude kindje van de familie L. B. aan de Schulpweg te Velsen op tragische wijze verdronken. De baby, een kind uit een gezin van twee, was in de tuin achter de woning aan het spelen, waar een wasketel met deksel erop stond. Het kindje heeft blijkbaar het deksel weggeschoven, waarbij het zijn appel in de ketel liet vallen. Toen het de appel wilde pakken is het voorover in de gevulde ketel gevallen en jammerlijk ver dronken. Hoewel de E.H.BO. bijna een uur lang kunstmatige ademhaling heeft toegepast kon de arts W. A. Royaards, die inmiddels was aangekomen, slechts de dood vaststellen. constructieve inslag had, die het nieuwe plan ontbeerde. Een ander bezwaar was de onzekerheid over hetgeen gebeuren zou in geval van een Duitse hereniging, die overi gens ook in het oorspronkelijke EVG-ont- werp in het duister bleef. Op ditzelfde aambeeld hamerden eveneens de andere EVG'ers, zoals de voorzitter van de M.R.P. Teitgen, en de socialist Mollet, die beiden een heroprichting van een Duits opperbevel van de hand wezen. Bij He replieken toonde Mendès-France zich niet ongevoelig voor critiek. Vele op merkingen over de noodzaak van een wa- penpool wierpen koren op de molen van de premier, die in Londen te vergeefs op in williging van deze Franse wensen heeft aangedrongen. Mendès-France zou dan ook bereid zijn geweest zulke verlangens in een motie vast te leggen, opdat hij er zich later tegenover zijn acht partners op zou kunnen beroepen. Het was begrijpelijk dat de mi nister-president zich niet al te nauw wilde binden. Hij verlangde het vertrouwen van een zo breed mogelijke meerderheid zonder van een redelijke marge voor de verdere onderhandelingen afstand te willen doen. Dinsdag zal blijken of het parlement in meerderheid dit verlangen van de regering zal inwilligen. De aardappeloogst moet binnen worden gehaald, maar het gebrek aan mankracht opent sombere perspectieven. Menige huismoeder grijpt nu de kans om er wat bij te verdienen, maardan m.oet het kroost mee. Zo krijgt men dit beeld van nijver werkende grote en kleine mensen op het wijde land. In de Tweede Kamer heeft minister president dr. Drees gisteren medegedeeld, dat alles zal worden gedaan om de verho gingen der uitkeringen aan ouden van da gen te bespoedigen. Voorschotten kunnen moeilijk worden gegeven wegens adminis tratieve bezwaren. Voor de Indische gepensionneerden zal ook een voorstel worden gedaan. (ANP-Reuter-United Press) Over de twee vermiste kotters, de UK 174 „Hendri- ka" en de HD 8 „De jonge Jochem" is nog steeds niets bekend. Beide vissersschepen hebben een bemanning van vyf koppen en zijn tot nu toe spoorloos. Nu de Urker vissersvloot binnen is en de schade te overzien valt, blykt dat de UK 60, de „Neeltje" er het allerergst aan toe is. Alle schepen, die in de storm van Woens dagnacht verzeild raakten, zyn min of meer beschadigd. Men heeft alle hoop voor de nog vermiste Urker kotter opgegeven en de op varenden zullen morgen in de kerkdiensten worden herdacht. Overigens tonen de Urkers zich hijzonder dankbaar voor de grote medewerking van de kuststations aan de kottervloot, vooral ook Scheveningen-Radio. De Duitse opsporingsvaartuigen „Hans Hartmann en „Lübeck" hebben het zoeken naar de vermiste 157 ton metende Duitse kustvaarder „Reind" gestaakt. Gebleken is dat de „Reind", die op weg was van Delf zijl, Nederland, naar Briinsbiittel, vier man nen aan boord had. De „Reind" is tijdens de recente storm op de Noordzee op spoorloze wijze verdwe nen. Op de Waddeneilanden Baltrum en Langeroog is wrakhout aangespoeld, dat wellicht afkomstig is van deze kleine kust vaarder. De wrakstukken vertoonden spo ren van een explosie. Bij Langeroog is voorts een reddingboot van de „Reind aan gespoeld. Gisteravond heeft de West-Duitse kust wacht bekend gemaakt dat tijdens de storm ook nog een vissersvaartuig uit Travemün- de met twee man aan boord is vergaan Het is de SO 61 „Edith". Het verhaal van de „Rikke Skou" Aan boord van het Zweedse vrachtschip „Thedda" zijn acht overlevende leden van de 20 kopper tellende bemannig van het Deense vrachtschip „Rikke Skou", dat in de Noordzee is vergaan, aangekomen. Het Deense schip, geladen met kolen op weg naar Denemarken, zonk in de nacht van Woensdag op Donderdag of Donderdag avond. Een overlevende van het Deense s.s. „Rikke Skou" heeft in een gesprek via de radiotelefonie aan Reuter het een en ander verteld over de wanhopige pogingen van het schip om drijvende te blijven in een woedende zee. De overlevende, de derde machinist Erik Petersen, die het gesprek voerde van het Zweedse schip „Hodda" a£. vertelde dat de „Rikke Skou" 30 graden slagzij maakte, toen de lading ging schui ven tijdens de storm die Woensdagavond boven de Noordzee woedde. Urenlang werk ten de 21 opvarenden koortsachtig om het schip weer recht te krijgen, maar wind en zee waren te sterk en van de brug kwam de order „verlaat het schip". Petersen zei: „Ik zag, dat de reddingboot aan stuur boordzijde werd gestreken, maar ik weet niet wat er mee is gebeurd. Ik wist met dertien anderen op een vlot te komen, waarop wij heen en weer gesmeten werden door de golven". Petersen wilde niet graag spreken over de 22 uren, gedurende welke het vlot werd gebeukt door golven met witte koppen. Toen de „Hedda" het vlot vond, waren er nog slechts acht man. Zes waren ver dwenen in de kokende golven. Petersens stem klonk zwak en vermoeid door de radioteiefoon. Maar hij herhaalde, toen hij in het kort vertelde over de strijd van de „Rikke Skou" om drijvende te blijven: „Er was geen paniek". In de loop van Vrijdag zijn de stoffelijke overschotten van de vier slachtoffers van het ongeluk met de Rikke Skou, die van nacht door de sleepboot Holland op Ter schelling zijn binnengebracht, geïdentifi ceerd. De stoffelijke overschotten zullen per extra boot naar Harlingen worden ver voerd. Vandaar gaan zij naar Schiphol, vanwaar een vliegtuig zal vertrekken om de omgekomenen naar Denemarken te brengen. Anker verspeeld Het Noorse tankschip „Aslaug Rögenaes" (9.430 ton) vroeg gisteren vijf mijl ten Noord-Westen van Hoek van Holland hulp. De sleepboten „Goeree" en „Ebro" van L. Smit en Co. en een bergingsvaartuig van Van der Tak bevinden zich bij het schip. Het bleek, dat de Noorse tanker „Aslaug Rögenaes" het bakboordanker met ketting had laten glippen en op weg was naar de loodskruispost Nieuwe Rotterdamse Wa terweg. Het schip werd gesleept door de sleepboten „Goeree" en „Ebro" van L. Smit en Co. Het bergingsvaartuig „Dolfijn" van de firma Van der Tak is doende de verspeelde ketting met anker te bergen. Ook de sleper „Blankenburg" en „Water weg" maakten vast en zo werd het naar Schiedam gesleept, waar het bij de Dok en Werfmaatschappi.j „Wilton-Feijenoord" gerepareerd zal worden. „La Pampa" Het Engelse m.s. „La Pampa", dat gister avond werd vlotgetrokken is in de Vlis- singse buitenhaven gearriveerd. Het schip gaat Maandag bij „De Schelde" in dok De bodem en de ankerspil moeten worden gerepareerd Gisteren tot het vallen van de duisternis heeft een „Harpoon" van de Marinelucht vaartdienst vruchteloos gezocht naar de vermiste vissersschepen UK 174 uit Urk en „De Jonge Jochem" (HD 8) uit Den Helder. Het zoeken is thans opgegeven. Vanmorgen is de „Harpoon" niet meer opgestegen. Aangenomen moet worden, dat alle opvarenden van de beide schepen om het leven zijn gekomen (Van onze correspondent te Londen) In de Londense haven werd gisteren op nog slechts 12 van de 114 schepen gewerkt. Twintig schepen hebben de haven verlaten om elders te lossen Albert Timothy, die evenals drie jaar ge leden bij de grote havenstaking de leiding op zich heeft genomen, en een soort legen darische figuur geworden is, heeft met een staking in alle Britse havens gedreigd als de minister de werkgevers niet tot onder handelingen dwingt. MOSKOU (Reuter) De Londense overeenkomsten om West-Duitsland te be wapenen en souvereiniteit te verlenen be tekenen een gevaar voor de vrede, zo schrijft het Sovjet-Russische regeringsblad „Izwestia" Volgens dit blad heeft de Sov jet-Unie „een radicale oplossing van het Duitse vraagstuk door het sluiten van een vredesverdrag gereed. Zij is van mening, dat het mogelijk is, dat de vier grote mo gendheden de onderhandelingen over het houden van verkiezingen in geheel Duits land hei-vatten". In Londen werd alles gedaan om de fun damenten van de Europese Verdedigings gemeenschap, welke gericht is op herle ving van het Duitse militarisme en in over eenstemming is met de aggressieve plan nen van de Verenigde Staten, te handha ven. Volgens het blad zullen in West-Euro pa slechts weinigen zich laten misleiden door de nieuwe naam voor „een gesloten militaire groep van een aantal West-Euro pese landen, die zich richt tegen andere Europese landen". De besluiten van Londen hebben volgens het blad in alle Europese landen ernstige ongerustheid gewekt, aangezien de plan nen tot vorming van een nieuwe militaire groep van enkele West-Europese landen de internationale spanning zodanig zullen doen stijgen, dat er gevaar voor een nieu we oorlog in Europa bestaat. De besluiten van de Londense conferen tie tonen voorts aan hoe schijnheilig de verklaringen der Westerse mogendheden in de UNO zijn als zij over hun zogenaamde pogingen om de bewapening in het belang van de vrede te verminderen spreken. Hun huichelarij wordt nog onderstreept als men zich indenkt, dat in Londen pogingen wer den gedaan om de E.V.G. nieuw leven in te blazen op het ogenblik, waarop moge lijkheden verschenen voor de oplossing van kwesties van het grootste belang. „De Sov jet-voorstellen om de bewapening te ver minderen en atoom- en waterstofbommen alsmede andere wapens tot massa vernieti gingen te verbieden, welke op de negende Algemene Vergadering van de UNO zijn ingediend, openen de weg tot overeenstem ming over de belangrijkste vraagstukken van onze eeuw", aldus de „Zwestia". WASHINGTON. (United Press). Amerikaanse autoriteiten zijn niet hele maal gerust? op de Franse reacties op de nieuwe Russische voorstellen over Duits land. Zij vrezen dat die voorstellen kunnen leiden tot een Franse actie voor nieuwe vier-mogendh eden-besprekingen, hetgeen de Westerse plannen voor Duitse herbewa pening minstens voor onbepaalde tiid zou vertragen. Men heeft minder angst dat West-Duitsland iets in de voorstellen van Molotov zal zien. Kennelijk verkeert bondskanselier Adenauer in een betere po sitie dan premier Mendès-France om de vertragingstaktiek die links volgt te be strijden. Amerikaanse autoriteiten geven open hartig toe dat Molotov een troef heeft uit gespeeld met zijn aanbod over oude of nieuwe geallieerde voorstellen voor Duit se verkiezingen en Duitse hereniging te praten. Deze autoriteiten verklaren dat de snelheid waarmee de communisten met voorstellen kwamen zo spoedig na de Lon dense overeenkomst, een aanwijzing is dat de Russen zich bezorgd maken. Maar men beaamt dat Molotov het moeilijk heeft ge maakt voor het Westen zijn gehele project zonder meer af te wijzen. Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat de Russische voorstellen zorgvuldig bestudeerd moeten worden „maar vertra ging van de opbouw van de Westerse De fensie mag daarvan niet het gevolg zijn". J o u b e r t Kinderen hebben meer behoefte aan voorbeelden dan aan critiek. ROME (Reuter) De Italiaanse Senaat heeft met 122 tegen 89 stemmen bij één onthouding de overeenkomst over Triëst goedgekeurd. De regering, die de vertrou wenskwestie had gesteld, verkreeg het grootste aantal stemmen sedert haar for matie acht maanden geleden. De communisten, linkse socialisten en neo-fascisten stemden tegen. De veertien monarchistische senatoren verlieten voor de stemming de zaal, zeggend, dat zij noch tegen de terugkeer van Triëst naar Italië, noch voor het verlies van zóne B van het:, vrije gebied van Triëst, die aan Joegoslavië is gekomen, konden stemmen. Aan het eind van het debat verklaarde premier Scelba, dat de overeenkomst een voorlopige is en vriendschappelijke bespre kingen tussen Italië en Joegoslavië over verdere Italiaanse aanspraken mogelijk maakt. Na de spanning van de debatten, die drie dagen hebben geduurd, kwam het tot een handgemeen tussen communisten en Chris ten-democraten. De voorzitter verklaarde de zitting snel voor gesloten en zaalwach ters slaagden er daarna in de vijandige groepen verschillende gangen in te loodsen. Na de uitvoerende bondsraad van Joe goslavië heeft thans ook de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Ver gadering het accoord met Italië over Triëst goedgekeurd. •OSLO (Reuter/A.F P.) Het Nobel- comité van het Storting (Noorse parle ment) heeft besloten dit jaar de Nobel prijs voor de vrede niet toe te kennen. Het bedrag van deze prijs voor 1954 zal be waard blijven voor het volgend jaar. In 1955 zouden dus twee pijzen voor de vrede toegekend kunnen worden. De namen van voorgestelde candidaten voor dit jaar zijn niet bekend gemaakt. Het comité besloot twee jaar geleden geen lijst te publiceren om onenigheid te vermijden. Het KNMI deelt mede: Nadat een kleine in de Duitse Bocht ge legen depressie Woensdagnacht langs onze kust een zware storm had veroorzaakt, is het weer thans onder invloed gekomen van een gebied van hoge druk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot in Noord- Noor wegen. De afgelopen nacht werd dit hogedruk- gebied doorkruist door een storing, die bo ven de Noordzee was ontstaan en zich van daar in Zuidelijke richting bewoog. Deze storing veroorzaakte bijna overal enige neerslag, het meest (15 mm.) in Zuid- Limburg. Bij IJsland bevindt zich een diepe de pressie, waarvan de fronten in Oostelijke richting bewegen. Daarom moet morgen op meer bewolking worden gerekend dan van daag. Het is mogelijk, dat hier en daar enige regen valt. (van hedenmorgen 7 uur; C C O c t u c =s Se Co C ro C t? o 5 zc weers- coestanö -ï o 5 ïx Helsinki onbewolkt NW 2 1 0 Oslo nevel windstil 5 0 Kopenhagen geheel bew. NO 2 7 0 Londen nevel N 2 12 1 Amsterdam zwaar bew. Z 2 9 3 Brussel regen ZZO 4 9 5 Parijs motregen windstil 10 0.1 Bordeaux motregen W 3 10 1 Grenoble geheel bew.NW 5 8 0 Nice zwaar bew. NW 3 11 0 Warschau nevel WNW 3 4 0 Berlijn nevel ZO 2 7 1 Frankfort mist windstil 7 5 Münehen nevel windstil 4 0.2 Zürich mist NW 2 2 Genève geheel bew. NO 5 7 Locarno half bew. N 2 3 0 Wenen geheel bew. W 2 5 0 Innsbruck nevel ONO 2 4 Rome zwaar bew. N 7 10 0 Neerslag laatste 24 uur rrriYmr. mrrm rm o irmrv» ,*YYVYYW 5 MEER WIND 2 Verwachting medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 2 dagavond tot Zondagavond, opgemaaki 1 om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking mei 5 later plaatselijk enige regen. Matige. langs de kust later krachtige, Zuide- 5 hike tot Zuid-Westelijke wind. Weinig 5 verandering in temperatuur. J 10 October Zon op 6.54 uur, onder 17 59 uur. 2 Maan op 16.48 uur. onder 4.30 uur. II October Zon op 6.56 uur. onder 17 57 uur. 2 Maan op 17 07 uur. odner 5.56 uur. 5 Maanstanden ïj 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan J 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan 5 Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 10 October Hoog water- 1 50 en 14 16 uur. 2 Laag water- 9 54 en 22 11 uur. 5 Maandag 11 October q Hoog water: 2.33 en 14.56 uur. 5 Laag water: 10.39 en 22 55 uur. >xocooor.t rtxxxixiocx'xxcoaxocoxxxiuuiAj-»

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1