Aan het ziekbed van het dier Uit eeuwenoude Onze puzzle r Arbeiders uit andere werken naar de aardappelvelden Twee bont-modellen A J 1 Ook dringend beroep op overheidspersoneel m De vrouw beoefer.t marmer-kunst De tien mooiste vrouwen van Londen ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 <V oor de^Ü rouw [n de wachtkamer van de dierenarts ritten de eigenaars vam de patiënten: sen oud dametje met een poes op naar schoot, een man met een grof gezicht en een bij na tedere belang stelling voor zijn zieke poedel, een meisje met een kip in een mandje. De conversatie is er anders gericht dan in andere dokters - wachtkamers. Hier is het geen breed uitmeten van eigen kwalen, afgewis seld met uitvoerige besprekingen van soortgelijke geval len bij familie, vrienden of buren. Dit is de plaats waar duidelijk word gedemon streerd hoezeer de mens aan het dier is gehecht. Men praat er over hon- denziekten, een abces bij een kat, een nieraamdoe- ning bij een Schot se terrier. Ik mag het spreekuur meema ken.hoor de klach ten aan en zie hoe de dokter efficiënt en behoedzaam met de dieren omspringt. „Denk er aan, dokter, hij is een beetje vals," waarschuwt de eigenaar van een chow-chow. Maar de dierengeneesheer komt glimlachend dichterbij en de hond begint, te kwispelen. Is er iets in de ogen van deze mens, dat hem vertrouwen inboezemt? Volgende patiënt: een poes met vita minegebrek. Dan weer een Belgische herder met een oorgezwel. Het is een even grote verscheidenheid van zieken als van ziekten. Na het spreekuur wordt er geopereerd, een Schotse terrier met een tumor in de keel. Het diertje, dat na een morfine- spuitje al een beetje suffig is geworden, wordt op tafel vastgebonden en krijgt het narcosekapje op. Hij piept en de dokter zegt: „Nu droomt hij." Als het hondje helemaal rustig ligt, begint de operatie. Ik zie hoe de arts kalm en zeker snijdt en de wond ten slotte dichtnaait. Het is goed gelukt. Ik krijg het aanbod mee te gaan op doktersvisite. En dan begrijp ik zo'n klein beetje welk een enorme veelzijdig heid een dierenarts moet bezitten. Hij moet chirurg zijn want er worden heel wat operaties verricht gynaeco loog en oorspecialist, om slechts enkele van de facetten van dit beroep te noe men. Hij komt aan het „ziekbed" van allerlei huisdieren: honden, katten, pa pegaaien, maar ook bij het vee: een stuiptrekkende koe met kopziekte, een paard met een ontsteking aan zijn hoef. „EN DAN ZWIJG IK NOG MAAR van de bijzondere gevallen," zegt de dierenarts. „Een hert uit het dierenpark in Heemstede heb ijk geopereerd' aan een breuk. Toen een paard van het circus Mullens een been kneusde, werd ik erbij gehaald. Ik heb zelfs eens een nandoe behandeld en dat was geen ge makkelijk karweitje. Deze dieren zijn soms gevaarlijk en hebben dan de nei ging met hun uiterst lange tenen in je buik te prikken." Tijdens het afleggen van de visites maak ik zelf een paar gevallen mee, waarvan ik nooit zou hebben gedroomd'. Bij een familie, die in het bezit is van een prachtige collectie katten, wordt mij een fraai exemolaar aangewezen, wier leven door de dierenarts is gered. „Het katje werd nog met de speen gevoed, toen het dat ding op een kwade dag inslikte." vertelt de dokter. Het werd een maagoperatie, want het diertje kon geen voedsel meer naar binnen krijgen, daar de speen tegen de ingang zat. U ziet wat een bloeiende kat ze is ge worden." Dieren hebben niet zoveel last van een operatie als mensen. Het gebeurt vaak genoeg, dat ook na een betrekke lijk zware ingreep de patiënt de vol gende dag al weer loopt. Trombose komt daarom nooit voor. Naar grappige voorvallen uit de prak tijk hoef ik niet lang te vragen. „Het aardigste was misschien mijn ervaring op ziekenbezoek bij een pape gaai. Ik werd in een donkere slaapkamer gelaten en zag niets van mijin patiënt. Ik riep: „Lorre, hoe is 't ermee?" en schrok bijna, toen ik uit een hoek hoor de: „Wat is dat nou?" Ik heb me meteen beleefd voorgesteld aan de papegaai, gezocht. Kanaries kunnen evenals men sen behept zijn met lange tenen. Het verschil is, dat dit euvel bij vogels ge makkelijk is te verhelpen, mits de die renarts het doet. Schildpadden met on bekende virusziekten komen evenzeer voor als honden met een tumor of met eczeem. Het bijknippen van een sna veltje van een zangvogel noodzake lijk, anders zou het diertje er misschien last van krijgen bleek nog niet zo'n eenvoudig werkje te i'ijn. Onder de be handeling mogen ze niet te los worden vastgepakt, want dan zouden ze fluks de vrijheid kiezen, maar ook niet te vast: het lijfje is teer en er zou allicht iets kunnen worden beschadigd. En hebt u ooit geweten, dat honden zo vaak nierkwalen hebben? „Een van mijn patiënten is zelfs een suikerzieke hond," vertelt mijn gast heer. „Hij krijgt regelmatig insuline- injecties." Een patiënt voor de dierenarts. Hoe zielig kijkt hij met zijn verhonden kop. Maar deze droefheid verkeert snel in vreugde' die achter de gordijnen stond, waarna het ijs gauw gebroken was." Naar mate mijn eendaagse ervaring ten einde loopt, komt mijn boekje vol te staan met ziekten, kwalen en gebre ken, die ik nooit bij dieren zou hebben SOMMIGE ONDER BEHANDELING ZIJNDE dieren weten al wat er van hen wordt verwacht. Ze springen meteen op de tafel en laten rustig aan hen dokte ren. „Mijn grappigste patiënt is mis schien wel een wijfjeshond, die dol is op mannen. Ze gaat in een hyper-coquette houding op tafel zitten afwachten." En dan zijn er nog de gevallen, die per post worden toegezonden. Dat klinkt bepaald ongeloofwaardig, maar u kunt het gerust van mij aannemen. Het zijn postduiven, keurig in een mandje. Als ze genezen zijn, vliegen ze op eigen ge legenheid naar huis terug. De dierenarts gaat door weer en wind en het komt ook vaak genoeg voor, dat hij er 's nachts uit wordt gebeld. Ik heb voor zijn werk, voor zijn toewijding, geduld en vriendelijkheid veel respect gekregen. Duizenden dierenliefhebbers zijn hem grote dank verschuldigd. TINEKE RAAT. Op een warme middag dronken wij in de serre van onze Florentijnse gastvrouw aan de Via della Vigna Nuova die een fraai uitzicht heeft op de blonde rivier de Arno over de Piaz za Goldoni heen, een koele dronk. Dat gebeurde aan een zeldzaam mooie tafel van koel, gevlamd mar mer. Uit een sierlijk gevormde schaal van datzelfde gesteente, serveerde Signora er iets lekkers bij. Dat mar mer was van een bijzondere kleur. Wit met een bewogen tekening in diep donkerrood en zwart. Een Ita liaanse huisvrouw stelt het op prijs wanneer men de kleinodiën bewon dert, die zij in haar huis om zich heen verzamelde en doorgaans zeer na drukkelijk haar persoonlijke smaak weerspiegelen. Niets heeft je als gast dan ook te weer houden, daar een gesprek over aan te knopen. De enthousiaste verhalen die men er dan over te horen krijgt maken de conversatie meteen geanimeerd. „Dat is onyx", zei onze gastvrouw dankbaar dat wij het ook mooi vonden, „of eigen lijk „lapis Medicea" een bijzonder ge steente, dat in de 16e eeuw voor Cosi- mo dei Medici het eerst werd toegepast". „Momento", excuseerde zij zich en verdween bedrijvig in de salon, waaruit zij even later te voorschijn kwam met een juweel van een kandelaar, edel van vorm en kennelijk met grote liefde voor de schoonheid van dit zeldzame gesteen te vervaardigd. In de andere hand hield zij een bijou-doosje uit aragoniet, een groen getinte marmersoort, dat met goudkleurig metaal was afgewerkt. „Ga eens met mij mee morgen, als je er meer van wilt weten", nodigde zij ons vrien delijk uit. In de Via Guicciardini is een atelier, een van de weinige ter wereld, waar deze kunstnijverheid beoefend wordt. Daar waren wij dadelijk voor te vin den! Bij de Ponte Vecchio ontdekten wij de aangegeven straat, waar winkel zich naast winkel schaart, alle gespeciali seerd in de veelzijdige en aparte kunst- nijverheidsproducten, waaraan Florence nog zo rijk is. De steensoorten die men verwerkt op het atelier van „Onice Pescatori", waar de Signora die ons op het spoor bracht haar fraaie snuisterijen kocht, worden in de omgeving van Florence gevonden. In Noord-Italië treft men vele steen groeven aan. Reeds eeuwenlang beroemd zijn bijvoorbeeld de schijnbaar onuitput- Ocelot: een charmant, los model (ontwerp Van Daal Meijer) Naturel Harp-Sealskin: een verrassende patroonwerking (ontwerp Van Daal Meijer) telijke groeven bij Carrara aan de Avenzo. Daar wordt een lichtende, witte marmersoort ge vonden, die door beroemde Ita liaanse beeldhou wers, o.w. Michel angelo en Bernini, reeds eeuwen ge leden als materiaal werd gebruikt. Ook het rijke, rode marmer dat bij Verona wordt ge vonden en het gele marmer dat voor Siena typerend is, wordt in de werk plaats van „Onice Pescatori" ver werkt. „Lapis Medicea" geniet hier echter de voorkeur. In een van de palei zen van dc Medici werd een tafel ge vonden, waarvan het blad was ver vaardigd uit een aparte steensoort. De oorsprong daar van kon men ech- ter eeuwenlang niet meer achter halen. De tafel was, waarschijnlijk door een beeldhouwer in Florence, rond 1570 voor Cosimo dei Medici ver vaardigd. Meer bijzonderheden wist men niet. Tot in 1925 een Florentijnse familie in de om geving van deze hoofdstad van Toscane de vindplaats ontdekte van dat fraai getekende gesteente, dat uniek in de wereld is. Ook in die familie kwamen steenhouwers en beeldhouwers voor. Zij gingen het zeldzame materiaal verwer ken. Voor de sierlijke kleinodiën die zij er uit maakten vonden zij al gauw be langstelling door geheel Italië en daar buiten. De werkplaats werd uitgebreid en enige jaren geleden betrok men aan de Via Guicciardini een pand, waar nu de naam „Onice Pescatori" op de étala ge-ruit prijkt. Door kunstenaars van naam uit Flo rence en omgeving worden de modellen ontworpen voor de aparte kunstnijver- heidsproducten, die hier tot stand ko men. Met grote vaardigheid kappen de handwerkslieden de edele vormen uit de niet minder edele gesteenten. Ook vrou wen oefenen dit ambacht uit. Zij maken vooral de kleinere artikelen, zoals bon bonschaaltjes, gebakschalen, fruitscha len, bijoudoosjes, sigaretten-houders en kandelars. Door de hele stad verspreid zijn de Florentijnse thuiswerkers, die dit edele werk voor „Pescatori" verrich ten. Op een der binnenplaatsen bij Piazza Santa Croce, in de omgeving waai-van ook veel mozaïeken in marmer door ge duldige kunstnijverheidsbeoefenaars, die het ambacht van vader op zoon voort zetten, vervaardigd worden, troffen wij Giacomo Bagloino aan. Met zijn vader, een oude, grijze „mosaicista" en zijn zuster, die zich vooral met het maken van sieraden uit fraai gepolijst marmer in verschillende kleuren bezig hield, kapte en sleep hij in dezelfde kleine werkplaats uit onyx, albast en het nog zeldzamer „lapis Medicea" fi'aaie tafel bladen, vazen en schalen voor Pescatori. Naar vele Europese landen en naar Amerika worden deze originele produc ten van Florentijnse ambachtskunst thans geëxporteerd. De touristen die de Toscaanse hoofd stad met haar bijzondere sfeer en haar onvoorstelbare rijkdom aan kunstschat ten bezoeken, weten de weg naar de Via Guicciardini ook wel te vinden. Menig kleinood uit de winkel van Onice Pesca tori reist met hen mee terug naar hun vaderland als souvenir Ook albast, een zachte, gemakkelijk te verwerken steen soort in fraaie iriserende kleuren en van een schaduwachtige doorzichtigheid, Moderne tafel, waarvan het blad is uitgevoerd in „lapis Medicea" een zeld zame marmersoort, die bij Florence wordt gevonden. Op de ateliers van „Onice Pescatori", waar ook vrouwen de marmerkunst beoefenen, kwam dit fraaie meubelstuk tot stand. wordt veelvuldig toegepast bij het ver vaardigen van allerlei aantrekkelijke kleinigheden voor de Italiaanse woning. Vrouwelijke kunstnijveren houden zich met dat ambacht eveneens bezig. Het is de rijkdom aan aparte steen soorten van de Italiaanse bodem, die ook de woningen zelf in dit land dikwijls hun typisch aanzien geeft. In Florence wordt de „pietra serena", een grijsachtige steensoort, veel toege past. De „pietra tenera", die in de om geving van Vicenza wordt gevonden, werd reeds door de beroemde Renais- Een tabaksdoosje in „lapis Medicea", de marmersoort die het eerst bij een werkstuk voor Cosimo dei Medici werd toegepast en waarvan in 1925 door een Florentijnse familie de vindplaats werd ontdekt. sance architect Palladio veelvuldig ge bruikt. Marmeren voorwerpen doen in een in terieur koel en toch kleurig aan. Dat is het echter juist, wat bij het warme Ita liaanse klimaat zo buitengewoon goed past. Houten vloeren komen er bijvoor beeld in de woonhuizen of hotels zo goed als in het geheel niet voor. Ook deze zijn bij voorkeur uitgevoerd in steen of mar mer, mede om de koelte in huis te be vorderen. In een dergelijke sfeer doen pullen, vazen en schalen van zeldzame sorten marmer vervaardigd het uitste kend. FLORENCE ADVERTENTIE worden In Libelle van 16 October aan 17 voorgesteld door de ver maarde Britse hoffotograaf BARON. Tien vrouwen uit de Londense society, gezien door de camera van een meester der fo tografie! Wie zijn deze vrouwen? Welke rol spelen zjj in het Engeland van vandaag? Zijn ze alleen maar mooi óf maken ze ook in ander opzicht aanspraak op onze be langstelling? Het anttcoord geeft u Libelle In hetzelfde nummer stelt SCHE HERAZADE haar jongste pete kinderen voor. Na het mannelijke trio in Valkenswaard ntï een VROUWELIJK DRIETAL in Den Haag! Prompt door Libelle geadopteerd Wilt U er meer van weten? Abon neert D op Libelle, Nassauplein 7, Haarlem. een van de tien Wanneer men bijgaand diagram met de gevraagde woorden heeft ingevuld, zal men uit de beginletters van boven naar beneden een woord krijgen, dat de naam is voor evenementen die jaar lijks in vele landen worden georgani seerd. De gevraagde woorden zijn van boven naar beneden: 1. met meer' geluid, 2. verblijfplaats van dieren, 3. gassoort, 4. omvangrijk, 5. voedingsmiddel, 6. n, 7. meisjesnaam (é»fk.), 8. onderwijsvorm, 9. van Ierse oorsprong, 10. bontsoort, 11. bergplaats voor badbenodigdheden, 12. niet boven, r 13. Sovjet-Unie (afk.), 14. drank, 15. I plaatsbepaling, 16 e, 17. tijdsbepaling, 18. insect, 19. werk, 20. edelsteen, 21. godendrank. 22. Friese hoeve, 23. kunst greep, 24. plechtige verklaring, 25. mu zieknoot, 26. L, 27. pers. voornaam woord, 28. bovenste deel van dak, 29. bezoeker, 30. voor alles, 31. daarna. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.- en 2.50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kenne- merlaan 186. De oplossing van de vorige puzzle r luidt: Horizontaal: 1. olderman, 9. Ooi, 10. oma, 11. er, 13. mak, 15. ia, 16. Eos, 18. nun, 20. keik, 22. sol, 24. stop, 26. gal, 29. soos, 31. fa, 32 en 34. fris, 36. Inn, 37. trip. Verticaal: 2. L.O., 3. dom, 4. elan, 5. M.O., 6. ami, 7. Naab, 8. peek, 12. roes, 14. kus, 17. sits, 19. nog, 21. koof, 23. laf, 25. port, 27. lat, 23. lei, 30. sir, 33. nn, 35. si. Na loting werden de prijzen van onze vorige puzzle gewonnen door: mevrouw A. Lubbers-Koning, Amsterdamsevaart 246, Haarlem 7.50); mevrouw A. Ze mel, dr. P. Cuijperslaan 18, Heemstede f" 5.-) en J. Bragt, Kanaaldijk 36, L IJmuiden 2.50). Om de ernstige toestand in verband met de aardappeloogst onder ogen te zien en om maatregelen te beramen voor een op lossing, hebben de minister van Land bouw, de directeur-generaal voor de Ar- beidsvoorzienig, de Stichting voor de Land bouw en alle organisaties en instanties, waarvan medewerking kan worden ver wacht om de moeilijkheden in de arbeids voorziening op te lossen, een bespreking gehouden. In de gebieden, waar de moeilijkheden zich in bijzondere mate voordoen is de laatste weken reeds een belangrijk aantal arbeiders onttrokken aan cultuur-techni sche en andere werken, welke in regie worden uitgevoerd. De daar nu nog werk zame arbeiders werken met dure machines zoals draglines en dergelijke. Tot dusver was het nog niet verantwoord deze machi nes renteloos te laten staan, thans echter achten de verschillende instanties het no dig ook de laatste arbeiders, voor zover enigszins mogelijk, in te zetten bij de aard appeloogst. Daartoe zijn inmiddels maat regelen genomen. De financiële gevolgen van het stop zetten van genoemde werken zullen worden gedragen door het ministerie van Land bouw. Voor de gesubsidieerde werken, die door aannemers worden uitgevoerd, zal op korte termijn overleg worden gepleegd met de betrokkenen teneinde te bereiken, dat ook deze werken voor de duur van de aardappeloogst worden onderbroken. Zo veel mogelijk zal men trachten het be staande dienstverband niet te beëindigen doch slechts te onderbreken, waardoor de arbeiders er van verzekerd kunnen zijn, dat zij na de aardappeloogst weer op het zelfde object te werk gesteld worden. De landarbeidersorganisaties hebben alle mo gelijke medewerking toegezegd ter voor koming van moeilijkheden, die zouden kunnen voortvloeien uit de bepalingen in de Collectieve Arbeidsovereenkomsten en loonregelingen ten aanzien van opzeggings termijnen en dergelijke. De regering zal voorts een dringend beroep doen op een aantal gemeentebesturen om zo veel mo- ADVERTENT1E ueer per dog een pa°r ^cWen_bes«,iió.» voorkomen-vb" /.hoest, fceetpM"^ catarrh» gelijk arbeiders, die bij deze gemeenten in dienst zijn, tijdelijk voor de aardappel oogst beschikbaar te stellen. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft toegezegd dit verzoek te zullen ondersteu nen. Daarnaast zullen maatregelen worden ge troffen waardoor het mógelijk zal zijn in de betrokken gebieden de middelbare landbouwscholen, de landbouw-winter- scholen en ook de lagere landbouwscholen (met uitzondering van de eerste klassen, waarin voornamelijk leerplichtige leerlin gen zitten), het onderwijs gedurende ds periode van de noodtoestand zullen onder breken. Eveneens zal in de noodgebieden op arbeiders van staatsbosbeheer een be roep worden gedaan om de werkzaamhe den te onderbreken, teneinde in de aard appeloogst te gaan. helpen. Op het mi nisterie van Landbouw zijn maatregelen in voorbereiding waardoor iedereen, die in het verband van het Bureau Oogstvoor- ziening in de aardappeloogst gaat werken, een behoorlijk inkomen kan verwerven. Het spreekt vanzelf, dat met behulp van al deze maatregelen niet kan worden be reikt dat de oogst van het belangrijke volksvoedsel, de aardappel, kan worden ge borgen. Daarvoor is de hulp van een groot aantal vrijwilligers onmisbaar. De arbeids- bureaux zullen ieder, die bereid en in staat is deze hulp te verlenen, gaarne in lichten over de wijze waarop dit het best kan geschieden. ADVERTENTIE Dr. W. NA WIJN OVERLEDEN In de ouderdom van 76 jaar is te Kam pen overleden dr. W. Nawijn, oud-conrec tor van het Gereformeerd gymnasium al daar en oud-conservator van de biblio theek van de Theologische Hogeschool der Gerefermeerde Kerken. De heer Nawijn promoveerde in 1907 aan de gemeente-universiteit te Amster dam tot doctor in de klassieke letteren. In 1903 werd hij leraar aan het Gereformeerd gymnasium te Kampen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5