Kort en bondig Kerkdiensten .Clowntje Rick „Achter Wallen en Poorten" DjuyiMMRIIOOG r J Bezoek aan Nazorg inrichtingen Eerste Jeugdconcert van het N.Ph.O. Bloemendaal Heemstede eem alleen genoegen met het beste Huidverzorging 8 op medische basis De zveg naar 'n goede betrekking.... Burgerlijke Stand van Haarlem Staking in Kopenhagen bij Philips onrechtmatig Voor de kinderen Gouden jubileum Chr. Bouwvereniging Speciaal poststempel voor „Postillon d'Amour" FEUILLETON ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZONDAG 10 OCTOBER 1954, HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. H. Kluin, Bevestiging van Dr. G. Snijders. 7: Dr. G. Snijders. In trede. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. S. H. J. Voors, H. Av, Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. J. A. de Klerk van Heemstede. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. R. Bijl. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.30: Jeugddienst. Ds. G. van Leeuwen, van Amsterdam. Gebouw Vryz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. E. Smith, van Bloemendaal. Diaconessenhuis Hazepaterslaan. 4.30: Ds. A. J. van Rhijn. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. J. Möhrin- ger. Jeugdkapel Noord. Molenaerstr. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. A. Verhoeff. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Ser vice présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Gemeindeabend, Pfarrer D. Stein. Alle Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomst met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8, hoek Nieuwe Gracht. 10 en 5: Eerw. Heer J. W. Grisnigt, R.dam. Woens dag 7.30: Parklaan 21. Ds. Cirkel, Ede. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Br. J. Schriek, Amsterdam. Woensdag 8: Ge meenschapsavond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, Doorn. 5: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a.- Zee. 8: Jeugd- samenkomst. Zaterdag 7.30: Openluchtsamen komst a. d. Dreef bij het Houtplein. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Broeder gemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondags 7: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en Jeugddienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelm straat 3. 10 en 4.30: Evang. A. A. Esmeyer Jr. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Dinsdag 7.30: Jeugdclub 1215 jaar aan de kerk. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Mej. E. Bakker, Jeugd dienst. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. J. Plomp, Utrecht. Lyceum- Aula. ingang van Merlenstraat. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Ooster- kerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. J. Plomp 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. de Gier. Ger. Gemeente, L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. v. d. Ketterij. Oud-Geref. Gemeente in N'ed. Parklaan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Dhr. Gebraad, van Capelle a. d. IJssel. Oud-Kath. Kerk, Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente. Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Dhr. H. Schouten, Evange list, Leiden. Gemeentekoor. 7: Dhr. F. Oos- terwijk. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. Zaterdag. Straatzang. Zondag 10: Altaar dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De sa menkomsten staan onder leiding van Kapi tein G. Knippenberg. Dinsdagmiddag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Iedere Zondag 12: Kindersamenkomsten Leidster van de ieugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. Don derdag 7.45: Gebedsure. Vrijdag 7.30: Jeugd- avond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samenkomst fBroodbreken)Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christenge- ADVERTENTIE Neem alleen genoegen met het allerbeste als het gaat om de verzorging van Uw huid. Probeer niet lukraak, maar kies en blijf bij een beproefde methode, die gebaseerd is op medische ervaring. Kies dus voor Uw schoonheidsverzorging de cosmetica, bereid volgens recepten van. Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts), want die zijn gezond voor Uw huid, afgestemd op het Nederlandse klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica ADVERTENTIE Het praktijkdiploma Boekhouden of Handelscorrespondentie (Ned., Frans, Duits, Engels en Spaans) is onmis baar voor ieder, die een goede be trekking wenst. Studeer thuis; pret tig, gemakkelijk engoedkoop: Studeer schriftelijk met Resa-Hilver- sum! Het Instituut met de meeste geslaagden, dat U blijft leiden tot succes bereikt is. Vraag dus om gaand prospectus! Het verplicht U tot niets en kan voor U de weg naar succes betekenen! v_. HAARLEM, 8 October 1954 ONDERTROUWD: 8 Oct., W. F. de Clercq en M. J. Oosterom. BEVALLEN van een zoon: 7 Oct., A. Chr. van BentheimGouweleeuw: A. H. Brum- merGeesing; J. M. van LunenburgSchou ten; 8 Oct., M. Th. H. E. Nelissenvan de Weijer; H. MunterAmmerlaan; C. J. M. Meijervan der Wal. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., A. C. MulEldering; M. H. A. StoelingaLe Hane; W. A. van Oei—Roorda; R. Posch— Koomen; E. Wiebes—Heidebrink; A. A. Hes —Moes; 8 Oct., N. Flipphi—Schniedewind, M. C. W. Semé—Lips: M. C. Ophem—Wijfjes; H. H. van Stijn—Orth; H. Her.skens—Buma: M. A. J. Westerhuisvan Gestel. OVERLEDEN: 7 Oct., S. A. Schuijt—Schro der, 59 j.. Dolfijnstraat. meenschap, Westerh utpark 1 A. 10: Mensen- wijdingsdienst. 11.15: Zondagsdienst voor kinderen. Gemeente van Christus, Spruiten- bosstraat 9. 10.15: Bijbelstudie voor allen, H. Avondmaal. Tegelijkertijd kinderklassen. 7.30: Evangelisatiedienst. Donderdag t/m. Zaterdag: H. Bakvis, Evangelist te A'dam. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Volle Evangelie gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar 7: Opwekkingssamenkomsten. Versch. sprekers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Soefi- Beweging. Iedere Zondagmorgen 11: Uni versele Eredienst in de Aula van het Stede lijk Gymnasium. Prinsenhof. Onderwerp: „Schoonheid". Ned. Ver. v. Spiritisten „Har- monia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmor gen. Dhr. I. van Beemen, Den Haag. Gemeente Gods. 10: Cultureel gebouw IJmuiden. 7.30: Parklaan 21, H'lem, Samen komsten. Psvcho-Synthese, Rest. Brink- mann. 10.30: Het emotionele en het geeste lijk leven. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. E. Pot, van Haarlem. Imma- nuëikerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dezelfde. Jeugd dienst. Kapel Schoterweg. 10: Ds. G. J. Beekhuis. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. E. Frater Smit. Samenwerkende Kleinere Kerken. Kapel Sionskerk 19.15: Ds. J. Hei- dinga. Stichting „Petra", Kapel (einde Mi- nahassastr. Woensd. 8: Th. Dikkes, Evang. te Leiden. Geref. Kerk. Klopnersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Dr. A. Dondorp. Noord-Schoterkerk. Soaarnr.iikstraat. 10.15: Ds. H. W. Wierda. 5: Dr A. Dondorp. Leger des Heils. Ceramstraat 4 in de noort. Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haarlem-Noord. Zondag. Zendingsdag. 10: Altaardienst. 7: Openluchtsamenkomst Soen- daplein. 8: Verlossingssamenkomst. 12: Zon dagsschool. Maandag 7: Straatzang Overveen Stoops bad. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamen- komst. Woensdag 2, 3 30 en 5: Jeuedontspan- ningssamenkomsten. Donderdag 8: Gebeds samenkomst. Leiders van alle samenkom sten Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen van Ede. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. Overduin. Almelo. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Cand. H. J. Voors Jr. 19: Ds. J. E. Drost, Aerdenhout. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. H. Av. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. H. Av. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. A. J. van Rhijn, Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. W. Mackenzie. Rem. pred. Amsterdam. Kapel Irene op Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Chr. Gemeenschansbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. M. de Goede, Amsterdam. 5: Ds. P. de Ruig. Haar lem-Noord. Camplaan. 10: Ds. C. Goeman. 5.30: Ds. M. de Goede. Geref. Kerk, Heren weg 111. 10 en 5: Ds. H. Vogel. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. 10.30: Zon dagsschool. Tyo H. van Eegheninstituut, v. Lennepweg. 10.30: Jeugdkapel 12—15 jaar in „De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. Braakman, N.H. Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. v. Wijngaarden, IJm. BLOEMENDAAL Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma, Oogstdienst. 12: Oogstdienst voor jongeren tot 15 jaar. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. van Duinen, van Wassenaar. 3.30 en 7.30: Ds. G. Lugtigheid, van Zwolle. Vrije Kath. Kerk. Popêllaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 1215 jaar in Irene Dhr. R. Stouthamer. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool. Dompvloedslaan. 12—13: Zondagsschool Ramplaankwartier, Beatrixschool en Irene. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. G. van Wijk, Alkmaar. 7: Ds. D. ter Steege. „De Toorts" 9: Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam-West. Afgevaardigden van Heemstede, Bloe mendaal, Zandvoort en Bennebroek in totaal een gezelschap van ongeveer 30 mensen hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de Nazorg-paviljoens en -werk plaatsen in Haarlem. De excursie werd ge organiseerd in verband met de plannen voor een stichting Geestelijke Volksgezond heid in Zuid-Kennemerland. Nadat het gezelschap in het stadhuis gistermiddag door wethouder Bakker was verwelkomd, gaf de heer E. P. Schuyt, directeur van de gemeentelijke Nazorg, een overzicht van Nazorg wat geschiedenis en organisatie - werkplaatsen, avondver zorging en maatschappelijke zorg - betreft. Hij memoreerde het 10-jarenplan, waar voor de Haarlemse raad reeds anderhalf millioen gulden voteerde, en dat onder an dere de bouw inhoudt van 6 paviljoens, een administratiegebouw en een internaat. Met een bus begaven de afgevaardigden zich naar de paviljoens aan de Schalkwij- kerweg, het Mr. Bruch- en het Mr. Sake van der Wall-paviljoen, rietmatten- en tuin-bedrijf. Aan de Kamperstraat bezich tigden zij de borstel-, lopers-, en japan- matten-makerij. Tot slot van de excursie vertoefde het gezelschap geruime tijd aan de Botermarkt in de winkel, de matten maker ij, bij een groep blinden en twee meisjesafdelingen. In het stadhuis kwam een einde aan de excursie. Loco-burgemeester Geluk pleitte voor samenwerking tussen de gemeenten, die zonder uitzondering zorg dienen te hebben voor de geestelijk- en lichamelijk- onvolwaardigen. Wethouder H. Disselkoen van Heemstede sloot zich daarbij aan en sprak namens de afgevaardigden een dank woord. De reorganisatie van de N. Ph. O.-con certen voor scholieren, die verleden jaar krachtig ter hand genomen is, heeft een gunstig verloop. Althans zeker wat de be langstelling betreft, want het mag ver blijdend helen, dat er thans voor ieder concert van de reeks twee keer een nage noeg volle zaal is, zoals op deze Vrijdag bleek bij de opening van het seizoen. Het is al heel wat wanneer men op een zo rui me belangstelling kan rekenen en wanneer bovendien blijkt, dat er met aandacht ge luisterd wordt. Maar het lijkt mij dat er, zuiver paedagogisch bekeken, meer dan tot nog toe met deze jeugdconcerten te be reiken zou zijn, indien de punten, die de inleider-dirigent zich voorgesteld heeft te behandelen, in het programma overzichte lijk vermeld zouden staan, zodat daarnaar kon worden verwezen en men het betoog of laat ik liever zeggen: de les dui delijk zou kunnen volgen en achteraf nog eens memoreren. Bovendien zou het mijns inziens dienstig zijn, dat iedere toehoorder in het bezit gesteld werd van een tabel van de ver schillende instrumenten (in groepen ge rangschikt) en verder van een beknopte lijst van muziekvormen, alsmede opsom ming van stijlen met vermelding bij ieder dezer van één of meer componistennamen. Uitvoerigheid in deze lijkt mij overbodig, maar met dit weinige zou men reeds een positieve grondslag kunnen leggen, althans indien er steeds op ieder concert iets van behandeld werd in samenhang met het muzikale programma. Nu draagt men wei- is waar een indruk mee van de uitgevoerde muziek, maar ik maak mij geen illusies over het effect, dat de inleidingen op het merendeel der jeugdige toehoorders maken, daar deze niet kunnen worden nagelezen of gecontroleerd. Het gaat ofwel over de hoof den heen, ofwel het ene oor in en het an dere uit. Dit bedoelt geen discriminatie van de taak, die Marinus Adam als inleider steeds met ijver vervult. Het is slechts een wenk om die ijver lonend te maken, door er systeem in te brengen. Het publiek van het eerste Jeugdconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest genoot het voorrecht een voortref felijke verklanking te horen van het Viool concert van Mendelssohn, met Gijs Beths als solist. Met knappe beheersing van de techniek en délicate muzikaliteit speel de Beths dit meesterwerk van de viool-lit teratuur. En wat Adam met het orkest be reikte, vormde een waardige omlijsting van de solistische prestatie. Op verzoek stond „De Moldau" van Smetana op het programma. Deze beel dende muziek met haar romantisch-pitto- reske episoden, bekroond met de plechtige Vyschrad-hymne, ontlokte als steeds een daverend applaus. Ten slotte mocht men luisteren naar het Spaans Capriccio van Rimsky Korsakoff, waarbij men genoot van de virtuoze soloprestaties van viool, fluit, klarinet en harp en de effecten kon bewonderen, die deze componist met het orchestraal apparaat wist te bereiken. JOS. DE KLERK. KOPENHAGEN (A.F.P.) De perma nente arbitrageraad te Kopenhagen heeft de staking van 500 arbeiders en arbeidsters van de Philips-fabriek in de Deense hoofd stad onrechtmatig verklaard. De raad ver oordeelde iedere arbeider tot een boete van 120 Deense kronen en ieder arbeidster tot een boete van 80 kronen. Bovendien moet het Deense algemene vakverbond 500 kro nen aan proceskosten betalen. De staking was Op 22 September begon nen. De arbitrageraad had de staking reeds op 30 September voorlopig onrechtmatig verklaard, maar de arbeiders hadden deze uitspraak naast zich neergelegd. Toen sprongen er nog 'n paar rovers uit de struikenze hadden allemaal van die grote hoeden op en zwarte maskers voor hun gezichten. En al worstelden Rick en Bunkie, ze werden gepakt en vastgehouden. „Bindt ze maar stevig aan die bomen, mannen!", zei de eerste rover. „Ja, dat zul je wel laten!", schreeuwde Rick nijdig. „Laat los!" „Niks er van!", zeiden de rovers. „Jullie zijn gevangen, en we zullen wél maken, dat je niet weg kunt komen!" En of ze wilden of nietRick en Bunkie werden overmeesterd; toén kwamen er 'n paar stevige touwen voor de dag. Daarmee werden Rick en Bunkie Hevig, iéder aan 'n boomstam, vastgebonden; ook hun handen werden geboeid. En daar stonden zehulpeloos en overwonnen. Ze konden géén vin meer verroeren! „Ziezo", zeiden de rovers. „Die hebben we vast! Nou kunnen ze niet meer ontkomen!" Rick en Bunkie waren woedend. „Schei uit met die onzin!", riep Rick. „We moeten verder en hebben geen tijd om hier voor aap te staan!" Vele huizen van de Christelijke Bouwver eniging ,,de voormalige Christelijke Neder landse Werkmans Bouwvereniging" te Bloe mendaal waren gisteravond onbewoond, daar de bewoners naar het Jeugdhuis aan de Donkere laan waren gekomen voor het bijwonen van een feestavond ter viering van het vijftigjarg bestaan van deze wo ningbouwvereniging. In zijn openingswoord verwelkomde de heer H. Wygerse, de voor zitter van de vereniging, speciaal de oudste twee bewoners, mevrouw R. W. Ides-Lin- deman, die reeds vijftig jaar in een der hui zen van de vereniging woont, en de heer N. de Jóng, die als nog enige oprichter aanwe zig kon zijn. De heer C. Fris, secretaris van de Christelijke Bouwvereniging, gaf een terugblik over vijftig jaar woningbouw. Over de toekomstplannen meldde hy, dat het nog niet zeker is waar de achttien door de vereniging te bouwen woningen zullen kunnen worden geplaatst. Het is zeer waar schijnlijk, dat op de aanvankelijk daarvoor bestemde grond aan de Donkerelaan een complex bejaarden-woningen zal verrijzen, die dan eveneens onder beheer van deze woningbouwvereniging zullen komen Hierna bracht het cabaretgezelschap van André Carrell een vlot en animerend pro gramma, dat door jong en oud bijzonder op prijs werd gesteld. André Carrell trad op als conférencier waarby hij met succes om een applausje vroeg voor de directeur en tekstschrijver van de troep, de heer A. Car rell en speelde aardige sketchjes met Marianne van de Berg. Het internationale accordeonduo, de Wico's, bracht afwisseling met vlot en aardig gebracht accordeonspel, waarbij de imitaties van het kleine en gro te draaiorgel buitengewoon goed waren. Tonny Schifferstein speelde op zijn bekende wijze enige nummers op de piano en bege leidde de door Marianne van de Berg en André Carrell gezongen liedjes. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Plevier dankte dê medewerkers van dit cabaretgezelschap en bood de dames een bouquet bloemen aan, terwijl Marianne van de Berg nog een verjaarsgeschenk ontving van het bestuur van de woningbouwvereni ging. De heer Wygerse bracht dank aan de heren C. Plevier, C. W. Valster, W. A. Dui- venstein, N. Fonteyne en J. Plevier Sr., die tezamen, als feestcommissie, veel werk hadden verzet om deze avond tot een ge slaagde feestavond te maken. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen uur waargeno men door de arts H. D. G. A. ïmmink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts D. K. Hee- ringa, Militairenwég 18, Overveen, telefoon 24480. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 16 October in spoed gevallen verzorgd door de Elswout Apo theek, Bloemendaa -weg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion, telefoon K 2560 8249. Kindercursus Tijl Uilenspiegel Woensdag 13 October verzorgt het kinder circus „Tijl Uilenspiegel" een middagvoor stelling in het Minerva Theater. Hieraan verlenen medewerking de clowns Kroken Wisky; Anuska, het vijftienjarig koord- danseresje; Chita, de gedresseerde aap; miss Helena, met haar komisch paard en Carlita, het meisje op de kogel. DOKTERSDIEN"TEN De doktersdiensten voor Zondag 10 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dr. J. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, tele foon 38103 en dr. A. J. van Ravenswaaij, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673 (b.g.g. 17662). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Ter voorbereiding van de vlucht van de eprste Super Constellation der K.L.M. „Postillon d'Amour" van Amsterdam naar Sydney (vertrek 31 October) zal de voor Australië bestemde correspondentie, waar van blijkens de daarop voorkomende aan wijzing „per Postillon d'Amour Amster damSydney 31 October 1954" verzending met deze vlucht wordt verlangd, op Am sterdam-Schiphol worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Te Sydney zullen deze stukken worden voorzien van een afdruk van de dagteke ningstempel van aankomst. Zij, die geen relaties in Australië hebben kunnen hun correspondentie, ter terugzending aan de afzender, richten aan: „general manager K.L.M. Royal Dutch Airlines for Australia, Kémola Building, 68, Margaret Street, Syd ney (N.S.W. Australia). Op deze stukken móeten uiteraard de naam en het volledig adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeid. De terugzending geschiedt kosteloos, antwoordcoupons behoeven der halve niet te worden bijgesloten. BINNENLAND Zondag wordt de bekende schrijver mr. F. Bordcwyk zeventig jaar. Zijn omvangrijk litteraire oeuvre werd dit jaar met de P. C. Hooftprijs bekroond. De auteur, thans advo caat in Den Haag, is morgen uitstedig. De 74-jarige wed. Van Doesburg, wo nend aan de Nieuwe Langen dijk tc Delft, is in de afgelopen nacht door gasverstikking om het leven gekomen. Zij had 's avonds der gewoonte getrouw, een pannetje eten op het gasstel gezet voor haar zoon, die later thuis zou komen Ze zette de gaskraan open, maar vergat vermoedelijk het gas aan te steken. Daarna ging zij naar bed. Door de directie van de Nederlandse Spoorwegen Is aan de medische afdeling overgedragen een Röntgenauto ten behoeve van het periodiek tuberculose-onderzoek van het personeel der spoorwegen en aanver wante bedrijven. Hiermede komt een ingrij pende organisatiewijziging van de methode van het t.b.c.-onderzoek voor het personeel tot stand. In een vergadering van de vaste com missie voor het nationale plan heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir. H. Witte, de nieuwe voorzitter van deze commissie, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, geïnstalleerd en afscheid genomen van de scheidende, mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die met een Rotterdamse delegatie ^inland en Zweden bezoekt, heeft in het stedelijk museum te Gothenburg een tentoonstelling „Rotterdam en de zee" ge opend. De minister van Onderwiis. Kunsten en Wetenschappen heeft ten paleize Soestdijk aan de Koningin overhandigd een exemplaar der nieuwe woordenlijst van de Nederlandse taal. De volgende week zal in New York een congres worden gehouden over de toepas sing van atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Namens Nederland zal officieel aan dit congres deelnemen prof. dr. H. B. G. Casimir. hoogleraar in de theoretische natuurkunde te Leiden. De Sabena, die reeds helicopterdicnsten onderhoudt tussen Brussel, Maastricht, Bonn en Rotterdam, is voornemens binnenkort ook een dienst te openen van Brussel over Eindhoven naar Essen. Zeer waarschijnlijk zal Venlo daarhij als helihaven worden in geschakeld. omdat deze stad op een geschikte afstand voor een tussenhaven gelegen is tussen Eindhoven en Essen. Prinses Beatrix beeft met haar klas genoten van het Baarns lyceum een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Oosterse schatten" die in het rijksmuseum te Am sterdam wordt gehouden. Drie jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie te Utrecht geëist tegen de 37-jarige Amsterdamse tegelzetter T. M. K wegens het nieren van een serie inbra ken in scholen in diverse plaatsen des lands. Hij maakte sehoolmateriaal en spaargelden van de schooljeugd buit. In de kolenmijn André Dumont" te Waterschei in België is de Nederlandse mijn werker W. Raafs op 920 meter diepte door losgeraakt gesteente getroffen en ernstig gewond. Hij is in een ziekenhuis overleden. Hij was vader van vijf kinderen en woonde in Weert. De rechtbank te Utrecht heeft de 46- jarige vertegenwoordiger P. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De verdachte was na de oorlog in dienst gekomen bij een coöperatieve aan- kooovereniging te Abcoude, waar bij vijf jaar lang gelden achterhield tot een totaal van ongeveer f30.000. Het centrum van Nilmegen zal het vol gend jaar zo goed als geheel zijn herbouwd. Voor'1955 is op de Nijmeegse begroting vijf millioen gulden voor woningbouw uit getrokken. On de boerderij „Oldeclooster" bij Hart- werd (Fr.) zit een zwaluw te broeden op drie eieren. Pet was Vri'dag feest bij de Ned. Ford Automobiel Fahriek te Amsterdam, want er waren niet minder dan 17 jubilarissen Eén daarvan was de directeur, de heer C. G. F. Stenger, die 30 jaar aan het bedriif ver bonden is. Hij ontving een persoonlijke ge lukwens uit Amerika van Henry Ford. Voorts waren gelijk met hun directeur nog 10 andere personen 30 jaar en 6 personeels leden 25 iaar bii het bedrijf werkzaam. Op hun verzoek is eervol ontslag ver leend aan de burgemeesters H. .T M. Keijzer van Spanbroek en Onmeer, N. Viilbrief van Westzaan, J. Kneppelhnut van Winterswijk en H. J. Roelvink van Zonnemaire. HAARLEM EN OMGEVING In de Hervormde w'lkgemeente Aerden hout zal op Woensdag 20 October de eerste winterbijeenkomst worden gehouden in de Kapel aan de Leeuwerikkenlaan. De Her vormd wijkpredikant te Bloemendaal. dr. J. H. Stelma, die de conferentie van de We reldraad van Kerken in Evanston bijwoonde, zal over deze conferentie spreken. Voor de bouw van een nieuwe Her vormde Kerk In Aerdenhout is nu bijna veertig duizend gulden bijeengebracht. De Actie om geld voor de kt rk in te zamelen heeft door de "acanties enige tijd stilgestaan, doch is nu weer hervat. Mede door een in de kerk geplaatst offerblok dat in Septem ber f 168,99 opbracht is totaal f38.509 bij- eengebraeht aan giften en toezeggingen. De heer W. Vogel uit Haarlem is ge slaagd voor het tweede deel van het ana- lysten-diploma te Amsterdam. Aan de conservatorium-afdeling van de Muziekschool voor Toonkunst te Haarlem (directeur de heer J. P. Vincentl is benoemd tot hoofdlerares voor zang, solfège en mu ziekgeschiedenis mevrouw Akke de Vries en aan de muziekschool-afdolinc tot lerares in het vioolspel mevrouw Nel Buijs. Maandagavond zal in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haai lem-Noord de film „Verborgen schatten" worden vertoond. De in kleuren opgenomen film geeft een beeld van schoonheid en wijsheid, verborgen in de schepping Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 1) HOOFDSTUK I Doods lag de winternacht over het stille, slapende Haarlem op deze derde December van het jaar 1572. In de straten en op de pleinen weerspiegelde de dikke laag harde sneeuw een zacht wit-blauw licht, dat af komstig was van de helder pinkelende sterren en de nagenoeg volle maan, die stil aan de vrieshemel glansde. Zuidwaarts van de door wallen en poorten ingesloten, een zaam in het wijdde sneeuwland liggende stad, lag een onbeweeglijke strook iis: het Spaarne. En nog verder schemerde het on afzienbare ijsvlak van het meer van Haar lem: het Haarlemmermeer, Ook op de Grote Markt, in het centrum van de stad. heerste deze koude en roer loze rust; alleen ergens van veraf kwam onduidelijk de stem van de nachtwacht op zijn ronde. Grijs en groot rees de Sint Ba- vokerk achter een rij kale bomen hemel waarts; slechts een langwerpige, zwarte vlek aan de lucht liet zien, dat zich daar de slanke toren van het gothische wonder- bouwwerk bevond. Aan de andere zijde van het plein stond breed en prachtig het raadhuis met de dubbele trap naar het bordes en de drie apostelbeelden daar bo ven. Merkwaardiger wijze was een der beide deuren op een kier geopend en door de ramen scheen een zwak, geelachtig licht naar buiten. En plotseling was er ook beweging op de Markt. Uit de Grote Houtstraat, één van Haarlems hoofdstraten, kwam moeizaam door de sneeuw stappend een rijzig man, met de trekken van werkkracht en voor naamheid p het gezicht. Hij was blind aan het linkeroog, dat een dode. blauwige mas sa was; zijn gelaat had hierdoor een uiterst onverbiddelijk aanschijn verkregen. Hij was gekleed in een dikke, zwarte overjas, die bijna tot zijn knieën reikte; daar kwa men de lange, wollen kousen onderuit; op zijn hoofd had hij een kleine hoed met een van voren opgeslagen rand. Zijn tanden tikten van de kou snel op elxaar. Uit de Bartel Jorisstraat, die aan de andere kant op de Grote Markt uitmondde, was intus sen eveneens een man gekomen. Klein en oud was hij; het was duidelijk te zien dat het strompelen door de hoge sneeuw zeer veel van zijn krachten vergde, en hij bib berde over het hele lichaam. De beide mannen beklommen ieder aan een andere zijde het bordes, en boven aangekomen begroetten zij elkaar, terwijl zij aan het hek de sneeuw van hun schoe nen schuurden. „Morgen, Dierick Klaeszoon!" „Morgen, De Vries", antwoordde de oude, bibberende man. „Valt niet mee, op dit uur uit het warme ledikant te moe ten!" „Och, het gaat nogal", meende De Vries. „Je moet maar denken: 't is iets belang rijks. Voor de grap zal de president-burge meester die bode niet gestuurd hebben!" „Om de drommel niet!" riep Klaeszoon uit. De Vries keek hem verbaasd aan. „Weet jij er dan iets van?" vroeg hij. „Je zegt het me zo'n zekerheid!" „En of! Ze gaan een brief voorlezen, die ik gisteravond van mijn broer uit Amster dam gekregen heb. Je weet wel, Meester Jacob Wij; vroeger was hij pastoor hier, van het Begijnhof". „Zo, zo", zei De Vries nadenkend. „Ja, ik ken hem heel goed, we zijn van dezelfde politieke richting. Die brief heeft vast en zeker iets met de Spanjaarden te maken, met Don Frederik". „Precies", bevestigde Klaeszoon. „En het is zó belangrijk, dat de hele vroedschap bij elkaar moet kofnen, alle twintig. Kijk, daar heb je ze al". Hij wees naar beneden en nu zag De Vries hen ook. Van alle kan ten kwamen de donkere gedaanten uit de straten, scherp aftekenend tegen de sneeuw. „Laten we maar gauw naar binnen gaan", stelde De Vries voor „Als we hier nog langer blijven staan ziin we morgen alle twee doodziek. Jij ziet ai bleek als een lijk". „Dat is de slaap nog", glimlachte Klaes zoon. Dan gingen zij het stadhuis in, spoedig gevolgd door de anderen. Zij kwamen in een grote zaal, waar Flo- ris V driehonderd jaar geleden zijn feesten had gegeven. Maarten, de kleine bode, ving hen op; in iedere hand had hij een dikke, gele kaarts. Nadat hij even gewacht had tot de meesten binnen waren en elkander hadden begroet, verzocht hij de heren hem te volgen. „In opdracht van de eerwaarde burge meesters heb ik hiernaast vuur gemaakt", zei hij; „deze ruimte is onmogelijk warm te krijgen". De mannen doorkruisten de zaal, beste gen een brede maar korte trap en kwamen dan in een ruime kamer, waaruit de warm te en de rooklucht hen bij het binnentre den tegemoetsloeg. Het in bruine tinten geschilderde vertrek werd verlicht door verscheidene kandelaars, welke op een lange tafel stonden. Van de vele zetels wa ren er slechts vier aan het hoofd bêzet; daarop zaten de presidént-burgéméester Nicolaas van dér Laan, en de drié gewone burgemeesters gebogen over twee vellen papier. Zo verdiept warén zij in de studie er van en in hun debat er over, dat zij de binnenkomst van de vroedschap en andere vooraanstaande functionarissen nauwe lijks opmerkten. Zii knikten slechts even afwezig en staken de koppen weer bij elkaar. De bode wees de aanwezigen, die hun jassen hadden uitgetrokken, hun plaatsen aan, en De Vries en Klaeszoon zorgden er voor, dat zij dicht bij de enorme schouw kwamen te zitten, waarin een hoge stapel houtblokken hevig gloeide. Donkerblauwe, ondoorzichtige rookwolken stegen onafge broken uit de knetterende blokken op. On danks het verontrustende uur waarop deze vergadering was bijeen geroepen en de onheilspellende ernst der burgemeesters, wérden toch allen beïnvloed door de be- hagelijke sfeer in deze kamer, en ieders zenuwen kwamen wat tot ontspanninfg. De Vries knikte vriendelijk tegen Adriaen van Assendelft, de pensionnaris, die tegenover hem zat. Hij was een man van omstreeks dertig jaar, met een jong maar ernstig gezicht. Met welwillende ogen nam De Vries hem op. Hij vond dat Ursula Talesius, de dochter van zijn beste vriend, een goede keus had gedaan. Adriaen van Assendelft, dertig jaar en nu al pensionnaris, was een man met toe komst, dear was ieder het over eens. Hij zou vaat nog weleeps burgemeester wor den, net als zijn aanstaande sehóonvader was geweest. Ook hij, De Vries zelf. had trouwens in vroeger jaren de post van burgervader bekleed. Aan de ene kant vond hij het jammer, dat hij in deze roeri ge, spannende en verantwoordelijke tijd niet meer aan het hoofd der Haarlemmers stond; zou het wèl zo zijn geweest, dan zouden de gebeurtenissen, wat Haarlem be trof, waarschijnlijk heel anders verlopen, dan nu misschien het geval zou zijn. Maar aan de andere kant waren er ook de no dige nadelen aan het burgemeesterschap verbonden, want het kostte veel tijd, ter wijl er geen duit voor werd betaald. Was het niet onlangs in Alkmaar gebeurd, dat de man, die ieder jaar weer tot burge meester werd gekozen, ten einde raad ver huisde Opdat het niet nogmaals gebeurde? Toen De Vries op dit punt van zijn over peinzingen was gekomen, stond Nicolaas van der Laan op, bracht zijn hand een ogenblik vermoeid naar het voorhoofd en maande dan tot stilte. Het geroezemoes der pratende hoogwaardigheidsbekleders stierf weg en allen zagen hem afwachtend aan. De onrustige spanning van zo juist keerde weer terug onder de bloem van Haarlems burgerij. „Mannen!" begon hij. „Ja, neemt u mij maar niet kwalijk, maar op een ogenblik als dit, dat de beslissing kan brengen over het wel of wee van onze goede stad, kan ik u niet aanspreken als „hooggeachte heren" of „weleerwaarde vroedschap". Op een ogenblik als dit zijn wij slechts ménnen, mannen onder elkaar. En of wij hoog ge acht moeten worden of eer waard zijn, dat zal nog moeten blijken. De tijd van frasen is voorbij, nu komt het op daden aan!" Een instemmend gekniK en gemompel ging door dè twee rijen toegesprokenen aan de tafel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6