Gunstige omzetten voor de duurzame consumptiegoederen Kort en bondig België overweegt nieuwe lening in Nederland Viethminh nam Hanoi in voorbeeldige orde over Warouw wordt wegens smokkelarij berecht Gespannen toestand in Saigon (Zuid-Vietnam) Amerikaanse ertsboot kapseisde: 37 doden MAANDAG 11 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Détailhandel in Augustus Tabak: 4°/o minder dan in Augustus 1954 WASSERIJ DUYN De loonsverhoging en de ziekenfonds-loongrens Geen orkeststaking bij Nederlandse Opera Ko Arnoldi regisseur bij „Theater" Vrijwillig werken bij Orléansville Vete met stengun beslecht, dader gevlucht „Jeugd en Evangelie" vierde 10-jarig bestaan Schriftelijke vrager» over generaal Gruenther Nederlands Korea- detachement terug „Humanitas" hield congres in Hengelo Regerings-Dakota is veilig en bedrijfszeker Defensie-begroting gestegen Fransen ongemoeid gelaten Ook andere territoriaal commandanten verdacht Premier gaat zijn eigen weg Londen en Cairo zijn het nóg niet eens Weldra weer Nederlanders voor landgerecht Djakarta Scheepvaart Uit het cijfermateriaal, door het Econo misch Instituut voor de middenstand gepu bliceerd met betrekking tot de omzetten in het midden- en kleinbedrijf gedurende Augustus 1954, kan worden geconcludeerd, dat de geldomzetten in de meeste branches in genoemde maand op een hoger niveau lagen dan dat van de corresponderende maand van 1953. Voor sommige bedrijfs takken is het bij beoordeling van de resul taten van belang te weten, dat de maand Augustus in 1953 een Zaterdag meer telde dan in dit jaar. Bij verscheidene branches speelden bovendien de slechte weersom standigheden van deze maand een rol van betekepis, in sommige ten gunste, in andere ten ongunste, terwijl voorts de sedert vorig jaar opgetreden prijswijzigingen mede hun invloed deden geiden. In de voedingsmiddelenbranche liep de omzet in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit belangrijk op, te weten met 14 percent. Dit houdt verband met de voor deze maand hoge prijzen van groenten en fruit. Minder belangrijk was de stijging in de slagerijen (6 percent), terwijl in het kruideniersbedrijf en in de détailhandel in melk en zuivelproducten slechts geringe vooruitgang werd behaald De Augustus- omzetten in het bakkersbedrijf waren in 1954 3 percent lager dan die in 1953. Bij de duurzame consumtiegoederen werd een grote toeneming in de geldomzetten be haald door de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen en door de textiel handel (respectievelijk 14 en 11 per cent); voor de détailhandel in glas, aarde werk, porselein en huishoudelijke artikelen werd een niet onbelangrijke stijging geno teerd (7 percent). Van geringe betekenis was de vooruitgang in de geldomzetten in schoeisel, kantoorbehoeften en boeken, wel ke respectievelijk 4 percent, 4 percent en 2 percent beliep. In de genotmiddelensector moest voor de détailhandel in tabaksfabrikaten een terug gang met 4 percent worden genoteerd. De détailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken en de banketbakkerijen boek ten beide een stijging van 5 percent. Behaalden vrijwel alle branches, waarvan door het Instituut maandoverzichten wor den gepubliceerd, van Juni op Juli een om zetstijging, van Juli op Augustus sloeg dit om in een vrijwel algemene daling van de geldomzetten Ten dele moet dit worden toegeschreven aan de Zaterdag welke Juli meer telde dan Augustus, anderdeels be ïnvloedde de in Juli vallende opruiming de omzetten van die maand gunstig. Stijging van de geldomzet in Augustus ten opzichte van de voorafgaande maand kwam voor in de boekhandel (4 percent), hetgeen verband houdt met de aankopen voor het nieuwe schooljaar. De grootste ADVERTENTIE A.MSTERDAMSEVAART 20 TEL. 1105?' t MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Nu de regering heeft beslist, dat geen bezwaar behoeft te worden gemaakt tegen een verhoging van rechtens geldende lonen met maximaal 6 percent met ingang van het loontijdvak, waarin 1 October 1954 valt, heeft de Federatie van Bedrijfsvereni gingen geadviseerd, de personen, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de Ziektewet genoemde loongrens van f 5300.- zou overschrijden, als verplicht-verzeker de in de zin der ziektewet te blijven be den in de zin der ziektewet te blijven be schouwen, totdat een beslissing is genomen over een eventuele wijziging van deze loon grens. De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat deze gedragslijn ook zal worden ge volgd ten aanzien van de verplichte zie kenfondsverzekering. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede rekening te houden. De directie van de Nederlandse Opera deelt, naar aanleiding van onze mededeling van Vrijdag 8 October omtrent de sollici taties van de blazers van het orkest bij Canadese muziekkorpsen, het volgende mede. „In hoeverre het aantal der sollicitanten juist is, kunnen wij niet beoordelen, doch het komt ons overdreven hoog voor. De onderhandelingen betreffende de sa larissen, gevoerd tussen directie en ver tegenwoordigers van het orkest tezamen met de directeur van de Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars, vin den in rustige sfeer plaats, zonder dat daarbij ook maar enigszins sprake is van forceren. Van een algemene staking is dan ook geen sprake". De toneelgroep Theater zal eind October te Arnhem de première van het Ameri kaanse blijspel „Sabrina" geven. Ko Ar noldi zal als gast de regie voeren. Rie Gil- huys treedt in één der hoofdrollen op. De titelrol is aan Lies Franken toevertrouwd, haar tegenspeler is Kees Brusse. De décor ontwerpen zijn van Frieso Wiegersma. De Stichting Internationale Werkkam pen (S.I.W.), gevestigd prof. Sprengerlaan 13 te Utrecht, ontving van de Franse zusterorganisatie de mededeling, dat te Orléansville een werkkamp wordt georga niseerd. Vertrek 12 of 13 October, terug keer begin November. De werkzaamheden zullen bestaan uit graaf- en opruimings werkzaamheden in de omgeving van de stad. De deelnemers behoeven niet voor visa voor Algiers te zorgen. De kosten van de reis tot Parijs dragen ze echter zelf. Het werk is vrijwillig en er wordt alleen voor voeding en huisvesting gezorgd. Neder landse deelnemers zullen vrijgesteld wor den van het normale inschrijfgeld. dalingen traden op bjj de détailhandel in textiel (39 percent), schoeisel (28 percent) en meubelen en dergelijke (21 percent). Minder groot was de daling voor de détail handel in aardappelen enzovoort (19 per cent), in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken (12 percent) en in kruidenierswa ren, vlees en vleeswaren en tabaksfabrika ten (alle 10 percent). De omzetontwikke ling ten opzichte van Juli was dus voor de sector duurzame consumtiegoederen het ongunstigst. Zondag is in het woonwagenkamp te Eist (Betuwe) een moordaanslag gepleegd op de 33-jarige K. G. Het slachtoffer werd door twee schoten uit een stengun getrof fen. Zijn toestand is ernstig. De dader is gevlucht, doch zijn vader kon worden ge arresteerd. Omstreeks tien uur keerden de 21-jarige J. H. D. en diens 61-jarige vader C. D. in het woonwagenkamp te Eist terug. Het tweetal kreeg ruzie over een oude vete met de 33-jarige kampbewoner K. G. De vader C. D. bleek een stengun bij zich te dragen en stelde deze, voor G. on gemerkt, aan zijn zoon ter hand. Deze loste daarmee drie schoten op G. Twee kogels troffen G. in het hoofd. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar het ge meenteziekenhuis te Arnhem vervoerd. Op advies van de behandelend geneesheer werden G. de sacrementen der stervenden toegediend. De dader is in een auto gevlucht, doch zijn vader is inmiddels gearresteerd. De politie stelt een onderzoek in. De landelijke gemeenschap „Jeugd en Evangelie" heeft dit weekeinde haar tien jarig bestaan gevierd. Uit alle delen van het land waren ongeveer 500 afgevaardig den R3ar Amsterdam gekomen, waar, na een reünie in het laboratorium van de Vrije Universiteit, Zaterdagavond in de Lutherkapel een bijeenkomst werd gehou den. Daar voerde als eerste de tmd-presi- dente van „Jeugd en Evangelie", mej. C. C. Ie Clerq, het woord. Zij herinnerde aan het begin van het werk in de honger winter van 1944 en sprak haar blijdschap uit over de groei en de omvang, die het werk van „J. en E." in de afgelopen tien jaar heeft gekregen. Mej. Le Clercq zeide: „Wij moeten dit werk aanvaarden als een geschenk van God aan ons." Hierna sprak de adviseur van „J. en E.", prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, die er op wees, dat het werk van „J. en E." van bescheiden omvang is. Wanneer dit gezien wordt tegen de achtergrond van de apostolaire arbeid der kerk, zoals die thans overal ter wereld wordt verricht. Toch zeide spreker zeer dankbaar te zijn voor de bijdrage van „J. en E." „De kerk immers kan van de aan pak van het „J. en E."-werk veel leren", prof. Bavinck herinnerde aan het enthou siasme in het begin der kerk, toen Christe nen in ce beddingen van het gewone leven tot een ongedwongen en open contact kwa men met hun medemens en zo van hun Heer getuigden. Na orgelspel sprak de wika Anton B. Lam over de opaave van God in het J. en E.-werk. Deze drong er onder meer oo aan dat J. en E. meer ernst zal maken met haar interkerkelijkheid, omdat de beweging an ders langzamerhand zou kunnen worden beschouwd als een „gereformeerde aange legenheid." Na deze dienst boden vertegenwoordigers van verschillende Hervormde en Gerefor meerde evangelisatie- en jeugdorganisaties hun gelukwensen aan. Hierna vertrok men naar „De Hoeve" te Laren, waar het lan delijk congres werd gehouden. Het Eerste Kamerlid de heer Sassen (K.V.P.) heeft aan de ministers van Bui tenlandse Zaken, van Oorlog en van Ma rine schriftelijke vragen gesteld met de volgende inhoud: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de rede, die generaal Alfred M. Gruen ther, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa (SACEUR) te New York heeft gehouden voor „The Na tional Security Industrial Association? 2. Is het waar zoals in een United Press-bericht in de Europese editie van de New York Herald Tribune van 1 October is vermeld, dat generaal Gruenther daar bij onder meer zou hebben verklaard, dat: hij begrip had voor de verwerping van de Europese Verdedigingsgemeenschap door de Franse Nationale Vergadering, omdat de meeste tegenstemmers gekant waren tegen de federatie of tegen de boven nationale gedachte? 3a. Betreuren de ministers het niet, dat bij bevestigende beantwoording van vraag 2 in het daar aangehaalde niet ondubbelzinnig de ongetwijfeld onjuiste indruk is vermeden, als zou generaal Gruenter ook sympathiseren met de bij drage ten deze van de Franse communis ten, zonder wier stemmen de Franse Nationale Vergadering de E.V.G. niet opzij had kunnen zetten, zoals geschied is? b. Achten de ministers ook overigens ge melde sympathie van genoemde generaal niet bevreemd, daar de verklaarde po litiek van de ieden-staten van de raad van de N.A.V.O. jaar en dag in overwegende mate ten gunste van de E.V.G. met inbe grip van haar „supranationale aspecten" was? 4. Zijn de ministers bereid, daadwerke lijk te bevorderen, dat de verklaarde sym pathieën van SACEUR in den vervolge stroken met en ten minste niet strijden tegen de verklaarde politiek van de leden- staten en van de raad van de N.A.V.O. en zich evenmin richten tegen noodzakelijke Europese integratie en supranationale sa menwerking? SEOEL (AFP) Het Nederlandse de tachement in Korea heeft gisteren afscheid genomen van het UNO-opperbevel tijdens een plechtigheid, die gehouden is nabij het centrale front in Korea. Bijna vier jaar lang hebben Nederlandse militairen deel uitgemaakt van de UNO-strijdkrachten. In het midden van deze maand zal het de tachement naar Nederland vertrekken. Generaal Maxwell Taylor, commandant van het Amerikaanse achtste leger, zei dat de Nederlandse soldaten tot de besten onder de strijdmacht van de UNO behoren. Integratie van maatschappelijk werk bepleit Het jaarlijks congres der vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Humanitas" is Zaterdag en Zondag te Hengelo gehouden onder leiding van oud-minister Mr. Dr. J. in 't Veld. Dr. P. G. J. van Loon, hoofd van de af deling studie, planning en documentatie van het ministerie van Maatschappelijk Werk, hield een uitvoerig betoog over de ontwikkelingstendenzen in het maatschap pelijk werk. Hij zei onder meer dat het maatschappelijk werk zijn taken alleen kan vervullen in nauwe samenwerking met gezondheidszorg, onderwijs, jeugdbe weging, volkshuisvesting en planologie. Het maatschappelijk werk behoeft drin gend integratie van organisatievorming. Alleen moeilijke gevallen dienen bij de specialist te komen Ten aanzien van de organisatievorm zei spreker dat vooral Humanitas voor de toekomst, veel beloften bood omdat de verschillende werksoorten waren samengebracht in één orgaan met een centraal bureau. Door een dergelijke concentratie is men in staat een geïnte greerde samenwerking tot stand te bren gen. Dr. Van Loon besloot ziin betoog met de nadruk te leggen op het uitstekende werk dat vrijwilligers kunnen doen. Zondagmorgen heeft Mr. Dr. J. in't Veld tijdens een bezichtiging door de congres sisten van het door Humanitas te Hengelo gebouwd bejaardencentrum een haambord onthuld. Hij wees op de belangrijkheid van het werk voor de bejaarden, die een grote groep van de bevolking vormen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid mr. Wendelaar (WD) over het rege ringsvliegtuig, dat wegens storing de reis van Prins Bemhard naar Zuid-Afrika niet op tijd kon beginnen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat storingen, als bij het regeringsvliegtuig zijn voorgekomen, zich kunnen voordoen ondanks zorgvuldig toezicht en onderhoud. Tijdens een vlucht van Soesterberg naar Valkenburg werd gemerkt, dat een ontste kingsmagneet van een der motoren minder goed werkte. Het vliegtuig werd naar Schiphol gevlogen, waar de storing werd verholpen, hetgeen enige tijd heeft gekost. Overal ter wereld wordt, gezien de rui me ervaring, die met dit type vliegtuig is opgedaan, de Dakota terecht als een der veiligste en bedrijfszekerste vliegtuigen beschouwd. Op grond van veiligheid en bedrijfsze kerheid is er geen dringende reden om het vliegtuig docr een ander te vervangen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering heeft de algemene toelichting bij de begroting gepubliceerd, die vergeleken kan worden met de Neder landse millioenennota. De gewone dienst voorziet voor 1955 aan uitgaven 80,6 mil liard francs (6.1 milliard gulden), welke begroting volledig gedekt wordt door de fiscale inkomsten. De buitengewone dienst bedraagt 1,4 milliard gulden en is slechts voor 78 millioen gulden gedekt. De Bel gische regering zal een bedrag van 1,3 milliard gulden moeten lenen. Waarschijn lijk zal een deel van dit bedrag in Neder land worden geplaatst. De subsidies voor het onderwijs die de rooms-katholieke regering had verhoogd met 200 millioen gulden, waarvan een groot deel is besteed voor het vrij R.K. onderwijs, zullen verlaagd worden. De premiebouw, die het Vlaamse land heeft bevoordeeld, zal worden beperkt. De so- cialistische-liberale regering wil in grotere mate de bouw van goedkope huurwoningen bevorderen om de slechte huisvesting van de arbeiders in de industrie-centra te ver helpen. Personen, die hun ongezonde wo ning verlaten voor een gezonde woning kunnen een verhuissubsidie aanvragen. De regering wil een politiek voeren van evenwicht op de begroting, van bestrijding der werkloosheid en van economische uit breiding en bijstand zonder verhoging der belastingen. Ofschoon de militaire dienst plicht in België van 21 op 18 maanden ge bracht werd, is de begroting van defensie met 750 millioen francs gestegen tot 12 milliard francs. Uit de buitengewone dienst moeten dit jaar nog 9 milliard francs militaire investeringen worden ge financierd. De algemene toelichting wijdt slechts enkele regels aan de Benelux: de werking van de Beneiux-accoorden moet met bij zondere waakzaamheid worden gevolgd, het samensmelten van de beide econo mieën is onontbeerlijk wil men nieuwe vorderingen maken op de weg van de unie. Om de industrialisatie te bevorderen zal de regering een ontwerp van wet bij het parlement aanhangig maken waarbij de overheid een subsidie, gelijk aan 30 per cent van de waarde van de nieuwe indus triële gebouwen, zal verlenen. HANOI (Reuter-AFP). In Hanoi is Zondag een grote militaire parade gehou den ter viering van het feit, dat de stad na een koloniaal bestuur van tachtig jaar in handen van de Vietminh is gekomen. Langs de brede boulevards van het mo derne Hanoi stonden veel mensen om de jonge Vietminh soldaten, die merendeels bij Dien Bien Phoe hebben gestreden, toe te juichen. De stad wa* versierd met rode vanen en met de rood-gele vlaggen van de Vietminh en de Chinese volksrepubliek. Generaal Giap zei in een dagorder: „Na acht jaar van gewapend verzet en tachtig jaar strijd voor de bevrijding van de natie, is onze geliefde hoofdstad volledig vrij". Het handjevol Franse burgers dat nog in Hanoi is, kan zich vrij bewegen en ontmoet geen vijandigheid. De Fransen zijn vol lof over de voorbeeldige overneming van de stad. Nauwelijks was de laatste Franse militaire auto over de brug over de Rode rivier in de richting Haiphong verdwenen, of in de stad werden vlaggen uitgestoken. Spandoeken met leuzen als „Leve president Ho" en „Leve het Volksleger", werden bij honderden uitgereikt. De leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh, heeft er bij de buitenlanders op aange drongen hun normale bezigheden te blijven verrichten. „Het volk en de regering van de Vietminh zullen u helpen en ter zijde staan", aldus zeide Ho. DJAKARTA (Aneta) De chefstaf van de Landmacht, generaal-majoor Bambang Sugeng, heeft met betrekking tot de copra- smokkel door kolonel Warouw, de territo riale commandant van Oost-Indonesië, ver klaard. dat in een rechtsstaat een dief moet worden gestraft en dat dus, indien bewezen wordt dat Warow aan de smokkel heeft deelgenomen, de procureur-generaal en het gerechtshof in deze criminele zaak uit spraak moeten doen. Kolonel Warouw werd dezer dagen door generaal-majoor Bambang Sugeng naar Djakarta ontboden om verantwoording af te leggen over de smokkel van copra door een Birmees schip. Bambang Sugeng voeg de aan het bovenstaande nog toe dat, als de schuld van Warouw bewezen wordt, ook de regering in deze kwestie stappen moet nemen. De regering benoemde Wa rouw tot commandant en kan hem uit die functie ontheffen. Intussen meldde het dagblad „Indonesia Raya" Zaterdag, dat niet alleen het terri torium Oost-Indonesië, maar alle militaire territoria zich aan smokkelpraktijken schuldig maken. Het blad schreef, dat de territoria Zuid-Sumatra en Oost-Java her haaldelijk smokkelarijen organiseren. Dezelfde welingelichte kringen, die dit aan het blad verklaarden, gaven voorts te kennen, dat ook de commandant van West- Java, Kwilarang, onlangs door de procu reur-generaal werd ontboden naar aanlei ding van geruchten over smokkelpraktij ken in zijn territorium. Saigon. (AFP). Ngo Dinh Diem, hoofd van de Vietnamese regering, heeft gene raal Nguyen Van Xuan meegedeeld dat hij niet van plan is hem te benoemen tot vice- premier en minister van Defensie, zoals het staatshoofd Bao Dai wenst. In politieke kringen in Vietnam is men van mening, dat de premier door zijn be sluit openlijk tegen het staatshoofd in ver zet is gekomen. ïn officiële Franse kringen noemt men de toestand ernstig. Diem heeft zich ook verzet tegen deel neming van vertegenwoordigers van de Binh-Xujen-secte en officieren van het nationale leger „buiten het kader" aan de regering. Generaal Xuan had premier Diem verzocht, het ministerie van Binnen landse Zaken onder een vertegenwoordiger van de Binh-Xujen te stellen en het mini sterie van Jeugdzaken en sociale actie aan een officier buiten het kader toe te ver trouwen. De regering van Ngo Dinh Diem heeft verboden, dat in Saigon telegrammen van Franse en andere buitenlandse perscorres pondenten uit Noord-Vietnam worden ver spreid. CAIRO (Reuter/AFP) De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Nutting, die te Cairo onderhan delingen voert over de Brits-Egyptische overeenkomst aangaande de evacuatie van de Suez-kanaalzöne, is naar Londen ver trokken om de regering te raadplegen. Een woordvoerder van de Britse ambassade verklaarde, dat het geschilpunt de toekom stige organisatie van de basis betreft. Het schijnt dat er moeilijkheden gerezen zijn over de verdeling, de overdracht en het beheer van de installaties in de basis. Nutting was naar Egypte gezonden om de oplossing van de kwesties, die de on dertekening van een verdrag nog in de weg stonden, te bespoedigen. Hij zal heden een onderhoud hebben met minister Eden. Volgens diplomatieke kringen te Londen is de moeilijkheid, die Nutting noopte naar Londen te gaan zonder een overeenkomst te tekenen, niet ernstig of nieuw. Men had gehoopt haar dezer dagen op te lossen. DJAKARTA (Aneta) Nog deze week zullen de zaken van een aantal Nederlan ders, die in Indonesië gearresteerd zijn en die beschuldigd worden van subversieve activiteiten, aan het landgerecht van Dja karta worden overgedragen. Deze ver dachten, die behoren tot de enkele maan den geleden gearresteerden zijn: drs. E. I. M. Versteegh, 53 jaar oud en admini strateur van de onderneming N.V. Nad- janegara en A.D.A. te Tasikmalaja, drs. I. A. M. Schmutzer, 30 jaar, waarnemend di recteur van de zelfde ondernemingen. Voorts de Indonesiër J. T. Caton, alias Mahpudin, 42 jaar, employé van de zelfde onderneming. Zij worden ervan beschul digd bij eenzelfde zaak van subversieve activiteiten betrokken te zijn. Naar Aneta voorts van de Djaksa Sia- haan vernam, zullen nog deze maand de stukken van drie andere gearresteerde Ne derlanders, eveneens aan het landgerecht worden overgedragen. Zijn zijn: L. H. Jungschlager, wiens naam verscheidene malen is genoemd in de zaak Schmidt, R. de Mey van Gerwen uit Bandoeng en J. Kolk uit Medan. NORFOLK (Reuter) Elf overleven den van de omgeslagen Amerikaanse erts boot „Mormackite" (6214 ton) zijn Zondag door het Griekse schip Macedonia te Nor folk in de Amerikaanse staat Virginia aan land gebracht, evenals de stoffelijke over schotten van twaalf opvarenden. Er wor den nog 25 man vermist. Het schip is Donderdag bij stormachtig weer gezonken, 150 mijl O.Z.O. van kaap Henry, door het verschuiven van de lading. Het was van Buenos Aires op weg naar Baltimore. Overlevenden hebben 48 uur op vlotten en wrakhout doorgebracht in water, dat wemelde van haaien, alvorens zjj werden opgepikt. Sommigen hebben voortdurend moeten vechten om zich de haaien van het lijf te houden. Van een hunner, zo vertelde een overlevende, beet een haai een been af. De man bloedde dood en door het bloed werden nog meer haaien aangetrokken. De hoop op het vinden van de 25 ver misten is opgegeven. Aagtedijk, 10 Philadelphia verwacht. Alpherat 8 v. Paranagua te Santos. Altair, pas. 9 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Averdijk, 8 v. Baltimore te Norfolk. Aagtekerk, 10 v. Marseille te Cadiz. Alamak, 10 v. Genua n. Marseille. Alcyone, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Aldabi, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Algenib, pass. 9 Kaap. Verdlsche eil. n. Recife. Alhena, 10 100 m. Z.ZW. St. Paulsrock. Alnati, 9 v. Santos n. Montevideo. Amor, pass. 10 Algiers n. R'dam. Amsteldijk, 9 v. Antw. pass. 10 Wight n. N. York Antonia, 10 v. Makassar te Pladju. Arendsdijk, 10 te Galveston. Arendskerk, 9 v. Penang n. Colombo. Armilla, 10 v. Singapore n. Bangkok. A'bbedijk, pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Alamak, 11 te Marseille. Alkaid, 11 te Las Palmos. Alphacca, 11 te Buenos Aires. Alpherat, 9 v. Santos n. Vistoria. Atemis, 11 te Rotterdam. Aardtj'k, 9 v. New York te Antwerpen. Aldabi, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Amerskerk, pass. 10 Gibraltar n. Genua. Amstelland, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Arkeldijk, pas. 77 Socotra n. Djibouti. Blijdendijk, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Baarn, 9 v. Antwe.rpen te Rotterdam. Ball, 10 te Penang. Bantam, 10 v. Suez n. Perz. Golf. Barito. 11 te Sorong. Bloemfontein, 10 165 m. Z.ZW. Ludeditzbaai. Blommersdijk. pass. 9 Dover n. Marseille. Bawean, 10 v. Calcutta n. Belawan. Blitar, pass. 10 Ouessant n. Las Palmas. Bonaire, 11 te Port of Spain. Bintang, 11 v. Las Palmas te A'dam verw. Boskoop, 10 v. Aruba n. Carthagena. Coryda, 8 v. Thameshaven n. Rotterdam. Congostroom, 9 v. Amsterdam te Dakar. Caltex Nederland, 10 v. R'dam te Kopenhagen. Caltex Utreoht, pass. Algiers n. Sidon. Celebes, 9 v. Djeddah n. Djibouti. Chama, 10 v. Port Lincoln n. Curagao. Caltex The Hague, 11 te Rotterdam. Cottlca, 10 v. Plymouth te Amsterdam. Dalerdijk, 9 v. San Francisco te Los Angeles. Delfshaven, pass. 9 9Vlissingen n. Antw. Daphnls, 9 v. New York n. Port au Prince. Delfland, 9 v. Amsterdam n. Las Palmas. Diemerdijk, pass. 9 Flores n. Cristobal. Duivendijk, 10 v. Balboa n Los Angeles. Friesland (SSM). 9 v. Odense n. Nardenham. E.nggano, 10 v. Barcelona te Duinkerken. Eos, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. E-sso Amsterdam, 9 v. Sidon te Antwerpen. Ena, 10 v. Suez n. Port Said. Esso Den Haag, pass. 9 Vlissingen n. Sidon. Friesland KRL)9 v. R'dam 10 te Hamburg. Gordias, 10 te Tunis. Graveland, 10 v. Pto Alegre te Rio Grande. Groote Beer, 10 v. Quebec te Rotterdam. Gaasterland, 10 v. Cabedelo n. Las Palmas. Gaasterkerk, 10 v. Newcastle News te Melbourne Heelsum, 8 v. Mobile n Fernandina. Hathor, 10 te Amsterdam, indrapoera, 10 v. Hamburg n. Gdansk, Joh. v. Oldenoarnevelt. 10 580 m. NW. Fremantle Jagersfontein, 10 te Hamburg. Japara (KRL), 10 v. Eoston n. Baltimore. Java, 10 v. Amsterdam te Hamburg. Kota Agoeng, 10 te Semarang. Korovina, 10 v. Rotterdam n. Curagao. Karimun, 10 v. Londen te Amsterdam. Kota Inten, pas. 10 Perim n. Djeddah. Karimata, 9 v. Genua n. Aden. Kedoe. 11 v. Amsterdam n. Bordeaux. Lekhaven, 10 v. Hamburg te R'dam. Leuvekerk, 10 v. Colombo n. Bombay. Loppersum, pass. 9 Algiers n. Palermo. Lutterkerk, 10 v. Genua te Port Said. Lawak, 10 v. Djibiuti n. Port Soedan. Lekkerkerk, 11 v. Karachi te Bombay. Lemsterkerk, pass. 10 Perim n. Port Said. Loosdreeht. 11 te Antwerpen. Leersum, 10 te Amsterdam. Maas, pass. 10 Algiers n. Tunis. Mariekerk, 10 te Kobe. Marpessa, 11 te Miri. Mirza, 10 v. Ohittagong te Bahrein. Muiderkerk, 10 te Genua. Murena, 10 v. Thame9haven teRotterdam. Marken, 12 Huil verwacht. Meliskerk, 10 v. Aden n. Djibouti. Nieuw Amsterdam, 9 v. Southampton n N. York Noordam, 10 260 m. O.t.Z. New York. Noordwijk, 13 te New Orleans verw. Oberon, pass. 10 Ouessant n. W. Indië. Overijsel, 11 v. Soerabaja te Sydney. /Oranjefontein, 11 te Kaapstad Oranje, pass. 10 Guardafui n. Suez. Oranjestad. 10 1370 m. O.NO. Barbados. Perna, 10 v. Kobe te Singapore. Prins Joh. Willem Friso, 10 v. Montreal naar Quebec. Prins Willem III. 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Philips Willem, pass. 10 Lands End naar Le Havre. Prins Willem v. Oranje, 10 te Rotterdam. Phrontls, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Pieter S, 11 Barry verwacht. Prins Fred. Willem, pass. 10 Vlissingen naar Hamburg. Peperkust, 10 v. Dakar te Le Havre. Roepat, li v. Aden te Bahrein. Roggeveen, 11 v. Hongkong te Singapore. Ruys, 9 v. Santos n. Montevideo. Rijnkerk. 10 te Bremen. Radja, 11 te Baltimore. Rijndam. 11 te New York. Rijnland, 10 Recife gep'ass n. Rio de Taneiro. Rempang, 6 v. Philadelphia n. Calcutta. Saroena. 10 v. Soerabaja n. Pladju. Schiedijk, 10 v. Bremen te Rotterdam. Stad Maassluis, 9 v. Southshields n. Narvik. Straat Banka, pass. 10 Sabang n. Colombo. Straat Soenda, 10 v. Hongkong te Kobe. Sal land, 11 te Rio de Janeiro. Samarinda, 10 v. Cristobal n. Trinidad. Sarangan, 10 v. New York n. Philadelphia. Scherpend recht, 12 Rio de Janeiro verw. Sheratan, 11 Philadelphia verw. Slamat, 11 te Bombay. Stad Leiden, 11 te Suez. Stad Arnhem, 10 v. Damman te Koeweit. Stad Maastricht, 11 v. Gibraltar te Nepels verw. Stentor, 9 v. Amsterdam n. Trinidad. Telamon, 9 v. New York n. Curagao. Tomini, pass. 10 Finisterre n. Port Said. Tegelberg, 10 v. Port Elizabeth n. Durban. Tjipanas, 10 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tiba, 9 v. Montevideo n. Santos. Tatoian, 9 v. Cebu. Tarakan. 11 te Port Soedan. Van Spilbergen, 10 v. Dfkar n. Freetown. Van Linschoten, 11 v. Dakar te Le Havre. Westerdam, pass. 10 Startpolnt n. New York. Wieldrecht, 9 v. Napels n. Mena el Ahmadi. Willemstad, 10 780 m. NO. Barbados. Waal, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Waterland, 10 v. St. Vincent te Amsterdam. Waterman, 9 v. Aden n. Suez. Wonogiri, pass. 10 Ouessant ni Port Said. Wonorato, pass. 10 Guardafui n. Suez. T.Tsel, 10 v. Algiers n. Malta. Zeeland (KRL), pass. 10 Port Soedan n. Colombo Zeeland (SSM), 10 v. Horsens te Methil verw. KLEINE VAART Adm. Courbet, 10 Rotterdam verw. Advent, 9 v. Rotterdam te Oslo. Appingeaam, verm. 11 v. Antw n. R dam. Arnoudspolder, 9 v. Lissabon te Antw. Audacia, 9 v. Gent te Kopenhagen. Anna Henny, pass. 9 Vlissingen n. Gent. Alcetas, 9 v. Valencia te Amsterdam. Atlantis, 9 v. Antwerpen te Hamburg verw. Barracuda, 10 v. Goola te Aalborg verw. Bestevaer, 10 v. Grimsby te Rotterdam verw. Bill S, pass. 9 Vlissingen n. Belfast. Betty, 9 v. Tore te Haparanda. Betty Anne E, 9 v. Cardiff te Rotterdam. Carpo, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Cinderella, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Cormoran, 9.v. Vlissingen n. Kortgene. Confiance, 9 v. Swansea te Amsterdam. Daje Botimer, 15 v. Dakar te Aberdeen. Davina Goekoop, 10 v. Gothenburg op Theems. Draco, 8 v. Split n. Ban. Da Capo, 9 v. Rotterdam n. Lissabon. Duiveland, 10 v. Newcastle te R dam verw. Dolfijn, 9 tc Bandholm. Eibergen, vertr. 9 v. Ponza n. Weston Point. Express, 9 v. Rotterdam n. Parijs. Frans, pass. 9 Vlissingen n. Gothenburg. Fedala, 10 v. Limassol te Liverpool. Frans Bonmer, 9 v. Duinkerken n. Bordeaux. Frieda, 9 v. Londen te Amsterdam. Flora, 9 v. Zaandam n. Struer. Ferocia, 9 v. Maassluis n. Wisbeck. Fiducia, 9 v. Wisbech n. Maassluis. Gaasterland, 9 v. Harlingen n. Leith. Gerrie S, 9 v. Leixoes n Guernsey. Gramsbergen, 9 v. Swansea te Loriënt. Haskerland, 9 v. Harlingen n. Goole. Heernraadsingel, 9 160 m. O. Shetland n. Gent. Helvetia, 9 v. Port Taibol n. Oostende. Hartel, verm. 11 v. Gothenburg n. Hull. Heernraadsingel, 11 v. Mesane te Gent verw. Ingeborg, 9 v. Londen te Zwijndrecht verw. Ilias, 8 v. Thessaloniki n Istanboul. Joost, 7 v. Roterdam n. Domsjo. lokuma, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Jaba, 9 v. Kristiansand n Delfzijl. Kemphaan, 11 v. Leningrad te Rotterdam verw. Larix, 9 v. Rotterdam n Domsjo. Lijnbaansgracht, 9 v. Antwerpen te R'dam. Lucas Bols I, verm. 9 v. A'dam n. Bremen. Lydia (i), vertr. 11 v. Oxelosund n. R'dam. Irene S, 9 v. Den Bosch te Amsterdam. Leny, 9 v. Weston Point te Fowey verw. Manto, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Maasym N, 10 Rotterdam verw. Markab, 9 v. Harlingen te Rostock verw. Markab N. 9 v. Rotterdam n. Warnemunde Monica, vercr. 9 v. Rouer, n. Theems. Muphrid N, 12 Limerick verw. May Mere, vertr. 9 v. Antwerpen n. Londen. Midsland, 9 v. Rotterdam n. Grangemouth. Marietje Bohmer, 10 v. Bordeaux te Lissabon. Mascotte, pass. 9 Ameland n. Foyness. BINNENLAND In de nacht van Zaterdag op Zondag is een 50-jarige schipper van een beurtvaart- dienst, die op het Posthoofd te Deventer op de rijweg te slapen lag, door een auto over reden. Hij was op slag dood. Het was ter plaatse zeer donker en er lagen lege zakken op de weg, die van een stapel waren ge waaid. De automobilist verklaarde, niet te hebben kunnen zien, dat er een man tussen lag. Volgens de politie was de schipper be schonken. De 81-jarige mevrouw F. Rochcll (Fer- nande Nieuwenkamp) heeft dezer dagen in een collegezaal van de rijksuniversiteit te Utrecht bij prof. dr. W. Bronkhorst een voor dracht gehouden over haar toepassing van een bijzondere ademhalingstechniek op asthma-patiënten, gevolgd door een de monstratie daarvan. Verscheidene professo ren en longartsen vormden haar gehoor. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft als leden aangenomen de Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maatschappelijk Werk voor zover het werk voor de jeugd zorg betreft, en het Landelijk Verbond van Katholieke Speeltuinorganisaties. Het aantal bij de N. J. G. aangesloten organisaties en instellingen is daarmee gestegen tot 51. Met de opening van de tentoonstelling „Amorfa" (Huisvlijt, Amateurfotografie en Radiomodelbouw expositie) in de voormalige marinecantine in Den Helder door burge meester mr. G. D. Rehorst, is Zaterdag de feestweek in Den Helder ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de adelborsten- opleinding te Willemsoord ingeluid. Zondag morgen werden in de kerken herdenkings diensten gehouden en in de voormiddag be gon het Nationaal Accordeon Festival, waar aan 22 orkesten deelnamen. Op een door klaphekken afsluitbare onbewaakte overweg te Hulshorst is een personenauto, bestuurd door de heer W. G. van der H. uit Hulshorst., door de uit de richting Amersfoort komende electrische sneltrein gegrepen. De auto werd aan de rechtervoorzijde geraakt en daar ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De echtgenote van de bestuur der had een der ijzeren klaphebben van de overweg voor de auto geopend, zij bevond zich dus niet meer in de auto. De sneltrein had een half uur vertraging. In Maart heeft een 51-jarige adjunct directeur ten nadele van een Rotterdamse maatschappij, waar hij inmiddels ontslagen is, f3000 verduisterd. Met het geld ging hij naar België, waar hij het met roulettespel verloor. Dezer dagen heeft hij zich bij de Belgische politie gemeld, die hem aan de Nederlandse politie overgegeven heeft. Te Rotterdam is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Mej. D. Voltman te Leiden hoopt Dins dag haar tachtigste verjaardag te vieren. Mej. Voltman was eerst de medew'-kster, later de opvolgster van de heer Haanstra. de hervormer van het kleuteronderwijs in Ne derland. Zij heeft zich meer dan veertig jaar met hart en ziel verbonden gevoeld aan de opleiding voor kleuterleidsters te Leiden. Toen Zondagmorgen brand werd gemeld in een schuur van J. Verhoeven aan het Hasseltplein te Tilburg, spoedde zich. met de brandweer, ook een mobilofoonwagen van de Tilburgse politie naar de plaats des on- heils. Midden in de Hasseltstraat echter moest de wagen in volle vaart uitwijken voor een wielrijder, met het gevolg dat de grote politiewagen kantelde en op de zij kant over de keien voortschoof. De drie in zittende politiemannen kwamen met de schrik vrij, de wagen werd danig gehavend. HAARLEM EN OMGEVING De heer L. G. Smit, te Aerdenhout, heeft wegens het aanvaarden van een werkkring in Amersfoort zijn functie van assistent districtscommissaris voor voortrekkerszaken in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders neergelegd. Zijn werk zal voorlopig worden waargenomen door de heer (oubaas) F. Kat, te Haarlem. De verkenners en voortrekkers in het district Haarlem van de vereniging De Ne derlandse Padvinders gaan een oude traditie in ere herstellen. Zij zullen op Zaterdag avond 30 October bijeen komen op het bui tencentrum van de padvindersgroep „De Camerons" aan de Tetterodeweg te Over- veen voor het houden v- een groot najaars kampvuur. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch exa men werktuigkundig ingenieur W. Bijster, Haarlem, en D. A. Cornelisse, Heemstede; voor het propaedeutisch examen civiel- ingenieur: A. D. Maier. Bloemendaal. F. H. Meijer, Haarlem: P. F. Olthoff. Heemstede en K. H. Sipkes, Velsen; voor het prooaedeu- tisch examen electrotechnisch ingenieur H. J. M. Gerrits, Zandvnort. A. A. van Rede, Aerdenhout en A. Vermeer, Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het artsexamen (1ste gedeelte) mevrouw B. Hogerzeil—Van Paassen te Haarlem. Zondagavond om kwart over zes is de eenenveertig-jarige controleur A. v. d. B. met zijn motor op de tramrails op de Leidse- vaart, ter hoogte van de remise, geslipt. Hij brak zijn rechter dijbeen en is per zieken auto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Tijdens de Zondagmiddag gespeelde voetbalwedstrijd tussen Onze Gezellen en Sint Pancratius. op het terrein aan de Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord, is een vijen- twintig-jarige speler van O. G. op het gladde veld uitgegleden. De linker enkel schoot uit de kom. De voetballer is naar de Deo over gebracht. In de nacht van Zaterdag op Zondag liep de eenendertig-jarige mevrouw P. van R. op de Harmenjansweg te Haarlem in een straatkolk, waarvan het rooster verwijerd was. Zij brak haar linkerbeen en is per auto van de Radio Auto Dienst der politie naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Op Donderdagavond 14 October houdt jhr. dr. J. C. Mollerus een lezing met licht beelden over „Nigeria en de Goudkust" in de Bilderdijkzaal van Brinkmann voor het Nederlands Toeristenverbond „Natura". Merwehaven, 9 v. Port Lyautey n. Bremen. Michigan, 9 v. Montreal te Hull. Minerva, 9 v. Amsterdam n. Zaandam. Mudo, pass. 9 Pitboei n. Plymouth. Noorderlicht, vertr. 11 v. Lulea n. Veitsiluoto Nieuwland, 10 v. Leitn aan de Hoek v. Holland ver wa ent. Nottingham, 9 v. Rotterdam n. Kingslynn. Nyenburgn, pass. 9 Texel n. Stockholm. Noord, vertr. 9 v. Port Couronne n. R'dam. Noorderhaven, vertr. 10 v. Colchester n. R'dam Oranjepolder, 9 v. Archangel te Mesane. Pavo, 8 v. Gamleby n. Zaandam. Ponto, 7 v. Mantyluoto n. Zaandam. Ponza, 7 te Gefle. Perregaux, vertr. 9 v. Port Lyautey n. Bordeaux Phecrta, verm. 9 v. Marseille n. Casablanca. Phoenix, 9 te Amsterdam. Reggeborg, 9 v. Lysekil te Vlieland. Reliable, pass. 9 Borkum n. Horsens. Setas, 9 v. Antwerpen n Oporto. Santa Margherita. pass. 9 Hornrif n. Ports mouth. Sporota. 9 v. Swansea te Antwerpen. Spurt, 9 v. Sligo te Antw. verw. Strabo, pass. 9 Brunsbuttel n. Amsterdam. Tom v. d. Heide, 11 v. Safi te Rouen verw. Toni, 9 v. Rotterdam n. Helsinki. Teun, pass. 9 Vlissingen n Belfast. Vrouwe polder, 9 v. Cherbourg n. Fixhoro. Veenenburgh, 9 v. R'dam n. Middlesbro. Vrijburgh, 10 te R'dam verw. Valbella, 10 v. Port Talbot te Rouen verw. Wiebold Bohmer 9 v. Duinkerken n. Brugse Wickenburgn, pass. 9 Burlings n. Casablanca. Westersingel. 9 te Oxelosund. Westpolder, 9 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeehaan, 9 v. Riga te Rotterdam. Zeevaart, 9 v. Newcastle te Rotterdam. Zwerver, vertr. 11 v. Hamburg n. Avonmoutb.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10