Wereldnieuws Herbewapend Duitsland moet beteugeld en opgevoed worden BICAlPAN.iitz PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Mogelijkheid blijft dat de West- Duitsers Sovjet-aggressie uitlokken De radio geeft Dinsdag Huldiging van 70-jarige CHU-voorzitter Zeurende maag? Vinkentrek vrij sterk, spreeuwen nog zwak Teelt ié liet zo Horloge 2 Jaarvergadering N.T.K.G. J. B. Uges (Nono) overleden Kerkelijk Nieuws Fonds voor „Tilanushuis" Film over het leven van Vondel ;r:i f l'Hv'' ill ÏÉI Studenten huldigden Bloemen-Bertha „K.A.B. wil nog altijd samenwerken met N.V.V." Twee uit Veenhuizen ontsnapte mannen gevat De vogeltrek Eisenhowers onvoltooide MAANDAG 11 OCTOBER 1954 (Van onze correspondent in Londen) Een vraag, welke te netelig was om op de conferentie van negen aangeroerd te worden, en waarop toch een antwoord moet worden gegeven, wil West-Europa gerust gesteld worden voor een herbe wapend Duitsland, is: welke waarborg zal er zijn tegen een aggressie van West- Duitse zijde in een nabije of verre toe komst. Zoals de zaken nu staan, kan de militaire activiteit in de bondsrepubliek van dichtbij in ht oog worden gehouden door Duitslands nieuwe bondgenoten, met wier strijdmachten het Duitse militaire apparaat min of meer zal worden verstren geld, al is de binding niet zo nauw als in de Europese Verdedigingsgemeenschap het geval geweest zou zijn. Formeel krijgt de bondsrepubliek geen generale staf, hoe wel de hoogste leiding daar veel op zal lijken. De opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Europa gene raal Gruenther, of zijn opvolger, kan de bevoorrading van het Duitse leger on middellijk afsnijden als dit op eigen houtje tot aanvallend optreden zou overgaan. Deze voorstelling van zaken, welke opgeroepen wordt door de richtlijnen van de conferentie, lijkt weinig in overeen stemming met de werkelijkheid. Het gevaar is niet dat de Duitsers, die als het ware voortdurend geschaduwd worden door de andere Westelijke mogend heden en zich moeilijk ongemerkt van hen kunnen losmaken, op een goede dag, aangevoerd door een geheime generale staf, naar het Oosten zullen oprukken. Al tracht de voormalige SS geestdrif tige samenkomsten te houden om zich op de borst te slaan, en al beschouwt zij zich als het nieuwe Europese leger, waar de wereld op wacht, het valt te bezien of deze restanten van het onvervalste nazi-dom veel kans maken in een land, dat niet lan ger afgesloten is van de buitenwereld en steeds meer democratische bloedtransfusies krijgt toegediend. Zo lang het de West- Duitsers naar den vleze gaat, lijken avonturen, die de wereld in een nieuwe oorlog kunnen storten, uitgesloten. Goede wil Desondanks blijft het zwakke punt van de Londense conferentie, dat Duitslands oprechte medewerking aan de Westelijke defensie tenslotte niet zal afhangen van alle veiligheidsbepalingen, die in de maak zijn, maar uitsluitend van de goede wil van de bondsrepubliek. Indien de demo cratische geest, waarin de plannen zich verder dienen te ontwikkelen, ontbreekt zo is te Londen van officiële zijde open lijk toegegeven dan is er niets, dat een heropleving van een aggressief Duits mili tarisme kan verhinderen. Misschien is onder de huidige omstan digheden een toekomstige openlijke Duitse aanval ter verovering van de Oostelijke gebieden nog denkbeeldig. Niettemin hield Churchill met deze mogelijkheid rekening, toen hij vorig jaar een soort Locarno-pact voorstelde, welke een waarborog zou be tekenen voor de Russen in geval van een Duitse aggressie. Zeer wel denkbaar is op den duur ech ter dat de West-Duitsers een communis tische aggressie uitlokken in het besef dat de Westelijke mogendheden de Duitsers uit zelfbehoud niet in de steek kunnen la- ADVERTENT1E ri r* ZIJLSTR.56 RADIO en TELEVISIE PHILIPS - TELEFUNKEN ERRES - NOVAK HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en litturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Strijkorkest en soliste. 15.00 Omroeporkest, mannenkoor en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Aruba en de Arubanen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.: Zorgen en dreigingen in het Nabije Oosten. 19.00 Nieuws. 19.10 Eén uur voor een toekomst, klankbeeld. 19.40 Avondgebed en litturgische kalender. 19.55 Gevarieerde muziek. 20.15 Platen. 21.00 Ac tualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Viool en piano. 21.40 Uit het Boek der Boeken. 21.55 Orgelconcert. 22.15 Kan een haan een ei leggen? 22.30 Roda, declamatorium. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Pi ten. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Clavecimbelrecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Twee violen. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 Muzikale dis cussie. 18.35 Fanfare-orkest. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 10.10 Eén uur voor een toekomst, klankbeeld. 19.45 Pla ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mede delingen 21.40 Promenade-orkest en solist. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Bariton en piano. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Drieluik, zang, dans en muziek. 21.15 Actualiteiten. 21.25 Doris Day Défilé. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Orgel. 16.02 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 A oor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamerorkest. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). ten. Als men hen uit straf voor hun wan daad zou uitleveren aan de Russen, dan zullen die zeker niet bij Zevenaar of Metz stil houden. Atlantische politiek Al wordt dit in Londen niet met zoveel woorden gezegd, er gaan wel degelijk stemmen op, die aandringen op een zo nauw mogelijke onderlinge afstemming van de Westelijke politiek, met inbegrip van die der bondsrepubliek. Alleen op deze manier kan worden voorkomen dat er brokken gemaakt worden, door de Duit sers of door wie dan ook. Tot nu toe is het politieke overleg bin nen Atlantisch verband de zwakke kant van het Westen geweest. Ondanks alle samenbinding heeft een gemeenschappe lijke Westelijke politiek meestal ont broken, hetgeen tot meer dan een ramp heeft geleid. Ook van de culturele, econo mische en sociale samenwerking, waar over het veelbelovende artikel twee van het NAVO-verdrag zo plechtig spreekt is weinig terecht gekomen, al is zulks mis schien begrijpelijk omdat als gevolg van de internationale toestand de nadruk op het militaire kwam te liggen. Een inter nationale politieke generale staf voor de NAVOstaten lijkt, zolang men niet tot federatieve of con-federale samenwerking kan komen, geen overbodige weelde. De politiek van het herbewapende West- Duitsland kan dan in overeenstemming met de geallieerde politiek worden ge bracht, hetgeen de beste waarborg tegen ongelukken zou zijn. De afdeling Kennemerland van de Ne derlandse Toeristenkampeerclub N.T.K.C. heeft de jaarlijkse algemene ledenvergade ring verschoven van 27 October naar Za terdagavond 30 October in restaurant Van Aken op de Baan. Wegens het aftreden van twee bestuursleden zal in de vacatures moeten worden voorzien. De aftredende heren J. G. F. Swemle, voorzitter en C. Hoekemeyer, penningmeester, stellen zich niet herkiesbaar. Laatstgenoemde heeft in middels een functie aanvaard in het hoofd bestuur van de N.T.K.C. Als nieuwe leden stelt 't huidige bestuur candidaat de heren J. A. Martin te Haarlem en G. C. Bleeker te IJmuiden-Oost. Eerstgenoemde zal dan als penningmeester optreden. Voorgesteld wordt het huidige bestuurslid de heer H. van Zandbergen als voorzitter van de af deling Kennemerland van de N.T.K.C. te kiezen. Op de te houden ledenvergadering zal men verder uitvoerig spreken over het programma voor het komende wintersei zoen. Te Amsterdam is overleden de heer J. B. Uges, die als schrijver onder het pseudoniem Nono bekendheid heeft ver worven. Hij schreef onder andere „dubbel zes", een werk over de Nederlandse Spoor wegen getiteld: „Achter klaar.een boekje „Van rijden, varen en vliegen", waarin hij het vervoer door de eeuwen heen schetste, „Onbekende bekende", veel Amsterdamse schetsen en enige toneel stukken. De heer Uges is 63 jaar geworden. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag 12 October omstreeks half een ter aarde worden besteld op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Amersfoort (als zie kenhuispredikant) W. G. v. d. Ree te Rot terdam-Vreewijk; naar Wognum-Zwaag P. J. Barnouw, voorg. Nederlandse Protes tanten Bond te Schiedam; de benoeming tot hulpprediker te Cuyk (N. Br.) Th. H. Tonsbeek te Thamen aan de Amstel. Beroepbaarstelling. De heien J. C. v. Hunnik, cand. te Zeist, A. Meijeringh, idem te Emmen en ds. H. J. Teutscher, zendingspredikant met verlof te Oegst- geest zijn beroepbaar gesteld. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Almelo (2e maal) W. Ra ven te Voorthuizen. Geref. Kerken Beroepen te Gaastmeer A. ter Hoeve, cand. te Amsterdam. Examens Aan de V.D. is geslaagd voor het cand.- examen theologie de heer P. Noomen te Delft. Ds. W. IIEERMA De kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Groningen heeft op verzoek van de- putaten voor de emigratie aan ds. W. Heerma verlof gegeven om begin 1955 als geestelijk verzorger een reis met een emi grantenschip te maken. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie en voorzitter van de C.-H. Kamerfractie, is bij bevor dering benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. De minister-pre sident, dr. Drees, heeft hiervan hedenmid dag mededeling gedaan tijdens een recep tie, welke in de Haagse dierentuin werd gehouden ter gelegenheid van de zeven tigste verjaardag, welke de heer Tilanus Dinsdag, 5 October had gevierd. Met de minister-president waren onder meer aanwezig de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf. de minister van Over zeese Rijksdelen, prof. dr. Kernkamp, de minister van Justitie, mr. Donker, de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranen burg, de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal Moorman, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. Van Schaik en mr. Schok king, leden van de Raad van State, de voor zitter der Tweede Kamer, mr. Korten- horst. de president van de Hoge Raad, mr. Donner, verscheidene leden van Eerste en Tweede Kamer en vele anderen. De heer L. Krol sprak als voorzitter van het „Comité 5 October 1954" een begroe tingswoord. Zich richtend tot de heer Ti lanus verklaarde hij. dat het hart van de Christelijk-Historische Unie een zuivere genegenheid kent voor diens persoon en arbeid, die waardering eisen en woorden van oprechte dankbaarheid en bewonde ring vorderen. „Als mens hebt gij uw leed en moeite ervaren", zeide spreker, „en wij weten, dat gij toch niet eenzaam zijt gebleven, want wie biddend het leven leerde aanvaarden, reist met God", aldus deze spreker. De heer Krol deelde mede, dat het „Co mité 5 October 1954" de vrienden van de heer Tilanus in de gelegenheid heeft ge steld een fonds bijeen te brengen, waar over hij als voorzitter van de Unie vrije lijk kan beschikken. Wel weten wij hierbij te moeten denken, zeide spreker, aan een Uniehuis als een centrum van actie, van activiteit en bezinning voor het C.-H.-streven. Voor ons staat het daarbij vast, dat dit huis dan zal zijn het Tilanus huis. De heer Krol kon de jubilaris reeds een bedrag van f 16.740 overhandigen. De minister-president, dr. Drees, uitte namens de regering zijn bijzonder warme waardering jegens de jubilaris en hij voeg de daar een persoonlijk woord aan toe. Er zijn hier niet alleen geestverwanten om u heen, zeide hij onder meer, zoals u uw werk ook niet voor één volksdeel hebt verricht. Dat werk is geweest in het be lang van het volk als geheel. Dr. Drees herinnerde eraan, dat de heer Tilanus en hij op 9 October 1940 samen in Buchenwald aankwamen. Herinneringen aan die tijd ophalend, zeide dr. Drees, dat de heer Tilanus toen sterk zichzelf is ge bleven, de rustige, stille werker, die an deren wist te bemoedigen door zijn voor beeld. Herinnerend aan de in St. Michiels gestel doorgebrachte tijd uitte de spreker zijn waarderng voor de activiteiten van de jubilaris in dat gijzelaarskamp. Verder spraken onder meer de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de oud-minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, mr. dr. J. van Bruggen, penningmeester van de Unieraad, mr. R. Pollema, die sprak na mens de Eerste Kamerfractie en mr. J. J. R. Schmal namens de Tweede Kamer fractie. ADVERTENTIE Word geen maaglijder. In het Seinpost-theater in Scheveningen is de door de „Stichting Nederlandse on derwij s-film" vervaardigde film „Vondel, het leven van een groot Nederlander" voor het eerst vertoond. Deze film is door de stichting vervaar digd ten behoeve van het voortgezet onder wijs in ons land en bedoelt een beeld te geven van het leven, het werk en de per soonlijkheid van Joost van den Vondel, van het milieu waarin hij leefde en van de historische achtergrond van zijn tijd. Het scenario en het draaiboek werden geschreven door dr. J. M. L. Peters. Rob Mariouw Smit stond aan de camera. De regie was in handen van H. J. L. Jongbloed. De rol van Vondel wordt vertolkt door Jan Kelling. Voorts heeft een groot aantal Haagse amateur toneelspelers zijn mede werking verleend. De muziek voor deze film werd geeom- poneeerd door Ary Verhaer en uitgevoerd door het Röntgen-kwartet, daartoe met een aantal musici aangevuld. Vele Nederlandse musea hebben mede werking verleend aan het totstandkomen van deze film. A i1 v* Tijdens een receptie, welke Zaterdagmiddag werd gehouden in de Tuinzaal van de Haagse Dierentuin, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U. en de Tweede Kamer-fractie dezer partij, deelde minister-president dr. W. Drees mede, dat het Koningin Juliana had behaagd de jarige bij bevordering te benoemen tot Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Foto: de heer P. Wagenaar, secretaris van het „comité 5 October 1054" (rechts), hangt de heer Tilanus de versierselen, behorende bij de onderscheiding, om. Ook de Koningin zond een gelukwens Bloemen-Bertha, die vijftig jaar lang haar bloemen heeft verkocht op studenten feesten, is Zaterdag door alle Nederlandse studentenorganisaties in Delft gehuldigd. Zij werd om ongeveer drie uur ontvangen door de senaat van het Delfts Studenten corps, waarna zij, voorafgegaan door zes ruiters van de Delftse Studenten-carous- selvereniging, een rijtoer door de stad maakte. Na een verwelkoming in de ver sierde studentensociëteit Phoenix werd de jubilaresse toegesproken door de president van het Delfts Studentencorps de heer W. Laman Trip, namens de besturen der erkende corpora. Hij feliciteerde haar met de haar verleende koninklijke onderschei ding, de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau, welke haar diezelfde morgen door de Burge meester van Den Haag was uitgereikt, en bood haar het receptieboek aan. De heer J. Boreel, praeses van het. Leids studen tencorps, voerde het woord namens de algemene senatorenvergadering. Sym bolisch bood hij haar het fonds voor de oude dag aan. Het bestuur van de socië teit Phoenix bood Bertha een schoothondje aan. Nadat Bertha haar „lieve heren stu denten" had bedankt volgde een zeer drukke receptie. Tijdens de huldigings bijeenkomst werd een telegram van de Koningin ontvangen. Dit telegram luidde: „Hartelijk geluk gewenst met uw gouden jubileum Ook voor mij behoort uw aanwezigheid tot de meest vreugdevolle herinneringen van mijn studententijd". Ook kwamen telegrammen binnen van reünisten uit allerlei landen. A. J. Middelhuis De 55ste centrale raadsvergadering der aartsdiocesane K.A.B. is gedurende dit weekeinde te Arnhem gehouden en onder meer ook bijgewoond door enkele ver tegenwoordigers van de West-Duitse katho lieke arbeidersbeweging. Het congres werd Zondagmiddag toegesproken door de ver- bondsvoorzitter der K.A.B.de heer A. J. Middelhuis, die in zijn toespraak ook in ging op de reacties op het mandement en het uittreden van het N.V.V. uit de raad van vakcentralen. In deze hekelde hij ook de door drs. Roemers geschreven brochure „wat bezielt het N.V.V.?", doch met nadruk zei hij te willen vaststellen, dat de K.A.B. de samenwerking niet heeft verbroken en nog steeds tot samenwerking bereid is. „Maar men moet er in N.V.V.-kringen dan wel rekening mee houden, dat wij onvoor waardelijk achter onze bisschoppen staan en blijven staan", aldus de heer Middel huis. Vrijdagavond zijn twee criminele gevan genen uit de strafgevangenis Esserheem te Veenhuizen ontvlucht. Toen zij even aan de aandacht van de bewaker waren ont trokken namen zij de benen en konden zich toen via het dak en een regenpijp in vrij heid stellen. Direct werd groot alarm ge maakt. Alle wegen, die naar buiten leiden, werden afgezet en overal werd druk ge patrouilleerd. Maar het heeft tot Zaterdag avond geduurd voordat de ontsnapten J. ter H. en G. J. G. beiden afkomstig uit Amsterdam, weer konden worden gepakt. Zij hadden zich verborgen in een boerderij en het lag in de bedoeling Zaterdagavond naar Amsterdam te gaan. Het tweetal heeft nog een straf tot eind 1955 voor de boeg. 21. Toen de buikspreker na zijn plotse ling verdwijnen niet meer kwam opdagen werd het publiek onrustig. Ze hadden ten slotte hun geld niet betaald om naar een leeg toneel te kijken. Op het schellinkje begonnen enige rumoerige toeschouwers op hun vingers te fluiten. Dit geluid deed de directeur van het theater toesnellen. „Wat is er aan de hand?", vroeg hij de portier, „waar is Eric Echo gebleven?!" „Dat weet ik niet", antwoordde deze on schuldig, „hij verdween midden in zijn voorstelling". „Roep vlug Piedro de slan genmens", zei de directeur, „dan moet hij maar verder optreden". Hij ging het po dium op en riep met luider stem: „Dames en Heren! Na heteh verdwijnen van de buikspreker, vraag ik thans uw aandacht voor het volgend succesnummer: PIEDRO DE SLANGENMENS!!' Hij keek rond en herhaalde dringend: „Piedro de Slangenmens!" Maar nog steeds kwam de aangekondigde artist niet opdagen. Het werd weer onrustig in de zaal. Piedro de slangenmens", herhaalde de ongelukkige directeur nog eens zwakjes en zonder enige hoop. Had hij in de kelder kunnen kijken, dan zou hij daar zijn verdwenen succesnummers ontdekt hebben. Eric Echo en Panda waren buiten westen door hun val en hiervan maakte succesnummer Pie dro gebruik, om Panda en Oswald in een doos te stoppen. Er is Zondagmorgen aan de kop van de Zeeweg gepost van 7 tot 11 uuur. De lucht was bedekt met een hoge bewolking en er was een zwakke tot matige Zuidelijke wind. In deze vier uur zag men naar het Zuiden passeren 4900 vinken in 254 troe pen, waartussen een aantal kepen en ook sijsjes werden gehoord. Elfhonderd spreeu wen in 44 troepen, een klein aantal veld leeuweriken, graspiepers en lijsters en enkele witte kwikstaarten. De vinkentrek was dus vrij sterk, terwijl de spreeu- wentrek nog maar zwak is te noemen. Dat de lijsters meer over het bin- nenduin trokken bleek ook nu weer, daar de post aan zee per uur slechts een tiental lijsterachtigen telde tegen die in de duinen bij Overveen 120. Zaterdag zag men aan de binnenduinrand ook mid den op de dag nog geregeld koperwieken overgaan. Als men bedenkt, dat de lijster achtigen ook 's nachts trekken en over een breed front, dan moeten er wel enorme aantallen passeren. Over Haarlem zag men Zondagmorgen een troep van wel 21 blauwe reigers Zuid waarts vliegen. De zwaluwen schijnen nu zo goed als alle door te zijn. Na de sterke doortrek op 3 October zag men er eind vorige week nog enige en Zondag geen enkele meer. Hedenmorgen was er aan de kust flinke graspiepertrek. De post aan de kop van de Zeeweg meldde van 7 tot 8 uur helder weer met zwakke tot matige, Zuid-Zuid westen wind en weinig bewolking. De spreeuwentrek was nog maar matig te noemen met 260 vogels in elf troepen Ook het aantal vinken was niet zo groot, maar naar alle waarschijnlijkheid zal later op de morgen het aantal doortrekkers wel toegenomen zijn, zoals dat gisteren ook het geval was. Er trok een flink aantal graspiepers langs, 350 in achttien troepen; voorts nog een leeuwerik en twee kneuën. In het binnenduin bij Overveen werden de volgende soorten waargenomen: Spreeu wen, dertig vinken, twaalf praspiepers, elf merels, vijf zanglijsters, elf kauwen, twee heggemussen, een groenvink en drie kool mezen. DENVER (Reuter). Een verkiezings rede van president Eisenhower, die Vrij dagavond door Amerikaanse radio- en tele visiestations werd uitgezonden, kan in de annalen van de Amerikaanse republikein se partij geboekt worden als de „onvol tooide" van Eisenhower. De uitzending werd afgebroken, nog voor de president klaar was met spreken. Een omroeper maakte bekend, dat de zendtijd, die de republikeinse partij voor de redevoering had gehuurd, was verstre ken. Mem had nog getracht de president tot meer spoed aan te sporen door een bord met de woorden „spreek sneller alstublieft" omhoog te steken, doch de president had dat kennelijk niet gezien. Toen de tijd om was, draaide de technicus de knop om. Vuurgevecht. Franse soldaten hebben in een gevecht met opstandelingen in het gebied van Sidi Boe Zid (Zuid-Tunesië) 21 rebellen gedood. Twee Franse sol daten werden gewond. Factor. Albanië heeft een nieuw verzoek voor toelating tot de UNO gedaan. Het land dient zich aan als „een belangrijke factor voor de vrede en het evenwicht in de Balkan." „Het voert een politiek van goede nabuurschap met Joegoslavië en Italië." Bijdrage. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov, heeft op zijn rondreis door Oost-Duitsland, in het Ertsgebergte, nabij de Tsjechoslowaakse grens, een van de uraniummijnen be zocht, welke Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie gezamenlijk exploiteren. Ge kleed in een mijnwerkerspak daalde de minister, in gezelschap van andere leden van de Russische regeringsdelegatie en premier Grotewohl van Oost-Duitsland in de mijn af. Talrijke mijnwerkers juichten Molotov toe, toen deze de Oost- Duitse „Held van de arbeid", Siegfried Gellrich omarmde. In een korte toe spraak zeide de Russische minister tot de mijnwerkers, dat elke ton erts, die zij produceren, een „grote bijdrage tot de vrede is." Kindervriend. In de voormalige woning van Beria, het hoofd van de Russische staatsveiligheidsdienst die in December van het vorige jaar op beschuldiging van verraad werd terechtgesteld, te Moskou is thans 'n gemeentelijk fröbel school gevestigd. Beria's buitenverblijf te Gagri, aan de Zwarte Zee, doet dienst als rusthuis voor kinderen. Uitgebrand. Het Argentijnse schip „Cor- rientes" is Zondag te Lissabon aange komen met 39 bemanningsleden en 9 Amerikaanse passagiers van het uitge brande Noorse vrachtschip „Emma Bakke". Ook de lijken van twee beman ningsleden waren aan boord. Zaterdag ontstond brand op het Noorse schip, toen het 200 mijl van Casablanca verwijderd was, na een ontploffing in de machine kamer. Drie kwartier later gingen pas sagiers en bemanning in de boten. Na vier uur werden zij opgepikt door de „Corrientes". Gast. Het Spaanse staatshoofd heeft Zon dag een bezoek gebracht aan het 60.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea". Hij was de gast van admi raal Combs, bevelhebber van de Ame rikaanse zesde vloot. Aanklager. Rechter Jackson van het Ame rikaanse Oppergerechtshof is aan de ge volgen van een hartaanval overleden. Hij was van 1940 tot 1941 minister van Justitie, werd in 1941 door president Roosevelt tot rechter benoemd. Bij de processen te Neurenberg, waar de voor naamste nazi's op beschudiging van oor logsmisdaden terecht stonden, was Jackson de voornaamste Amerikaanse aanklager. Hij zeide toen dat de meeste landen het voeren van een aanvalsoor log als een internationale misdaad had den bestempeld en dat Duitsland zijn leiders, omdat zij een dergelijke oorlog waren begonnen, dus schuldig waren. Beroep. Hoessein Fatemi, de voormalige Perzische minister van Buitenlandse Zaken, is door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Fatemi tékende terstond beroep aan tegen het vonnis. De 37-jarige Fatemi werd er van be schuldigd een poging te hebben gedaan, de monarchie omver te werpen en een republiek in communistische geest in te stellen. Eis. De Verenigde Staten hebben de Sov jet-Unie in een nota er van beschuldigd „willens en wetens" onwaarheid te hebben gesproken over het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper B-50 boven de Japansche zee in Juli 1953. Washington eist ruim tweeënhalf millioen dollar schadevergoeding. De Verenigde Staten stellen voor het ge schil aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, indien de Sovjet-Unie de Amerikaanse eis van de hand wijst. Missie. In de hoofdstad van het koninkrijk Afghanistan, Kaboel, is een Sovjet-mis sie voor de landbouw aangekomen. De missie legde een krans op het graf van Nadir Sjah, een Perzische keizer, die Kaboel in de achttiende eeuw, toen nog een provincie van het Voor-Indische rijk der Groot-Mogols, veroverde en de Afghanen voor zich wist te winnen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen dr. E. H. Ebels heeft Za terdag een paddestoelententoonstelling van de Nederlandse Mycologische Vereniging geopend. In het IJsbaanpaviljoen in het stadspark te Groningen. Uniek is op deze expositie een verzameling aardsterren van de heer G.' L. van Eindhoven uit Haarlem. DE ZWITSERSE horloge-industrie heeft ongetwijfeld de beste naam, in het bijzon der wat de precisie betreft. Hierdoor kon de anecdote ontstaan die waard is even te worden naverteld. Een Duitse fabriek zou er volgens dit verhaal in zijn ge slaagd de kleine veer op het onrustwieltje van een horloge half zo dik te maken als een mensenhaar, daarmee het Zwitserse fabrikaat evenarend. Trots op dit resul taat, zond de fabrikant het veertje naar Zwitserland als triomfantelijk blijk van de vor deringen die op dit gebied wa ren gemaakt. Na enige tijd kregen de Duitsers uit Zwit serland een kaartje toegezon den waarop het horlogeveertje was bevestigd, terwijl een met inkt aangebrachte pijl naar de uiteinden van de veer verwees. Wat kon dit te be tekenen hebben? De fabrikant begreep er niets van en liet tenslotte de veer onder een microscoop onderzoeken, waarbij aan het licht kwam dat het fijne veertje over de gehele lengte was doorboord. De Zwit sers hadden dus kans gezien er een hol buisje van te maken! Hoe illustratief deze anecdote ook moge zijn, het verhaal is niet juist, om de een voudige reden dat dit geval zich nimmer heeft voorgedaan. Toen de Amerikanen serieuze pogingen ondernamen hun hor loge-industrie te grondvesten, circuleerde ditzelfde verhaal in de Verenigde Staten en inplaats van een Duitse fabriek was toen en Amerikaans bedrijf bij deze grap betrokken. We zouden de anecdote op eigen gele genheid nog wat verder kunnen uitspin nen, door het holle veertje, dat dus een buisje geworden is, op te vullen met schroefjes! Want de precisie in de horloge industrie gaat zó ver, dat sommige schroef jes in een goed horloge een doorsnede heb ben van ongeveer 0,06 millimeter, zodat zij met het blote oog nog juist als een klein stofje kunnen worden waargenomen. Van deze stofjes, die n.b. nog een schroef draad bevatten ook, gaan er ongeveer 50.000 in een vingerhoedje. Het is overigens niet zo vreemd dat er onderdelen zijn die wat klein uitvallen, want een goed horloge bevat ongeveer 180 onderdelen, die alle in een uiterst kleine ruimte zijn ondergebracht en gezamenlijk er voor zorg dragen dat S het uurwerk met grote nauw keurigheid blijft lopen. Indien er een afwijking is van bijvoorbeeld 15 seconden per etmaal, is het uurwerk vrij wel vilmaakt. Maar in dat etmaal heeft het wieltje van de onrust 432.000 maal ge draaidVan dit aantal zijn bij een tijds verschil van 15 seconden per etmaal, slechts 75 draaaiïngen te veel of te weinig geweest een fout dus van 1/5760. Verbaast het ons dan nog dat voor de vervaardiging van dergelijke nauwkeurige horloges een precisie van duizendsten millimeter wordt verlangd, iets waartoe slechts een enkele tak van deze industrie in staat is? O ja, nu we het toch over horloges heb ben, moeten we ook nog even spreken over de horloges die zichzelf automatisch op winden. U denkt dat dit een nieuwigheidje van de laatste jaren is? Wil deze mening dan herzien, want dergelijke horloges zijn al bijna twee eeuwen oud! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2