„Herman Heijermans" gaat haar dertig jarig bestaansfeest vieren Studentensoos in Waaggebouw Laatste paal voor „De Blinkert ging vanmorgen de grond in Gemeentebegroting van Lisse sluit met tekort van f 100.000.- ^Hoe is het ontstaan?-^ Kort en bondig HOOGENBOSCH OSRAM LAMPEN Lancel Couture in Dreefzicht Zandvoort DINSDAG 12 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Arbeiderstoneelvereniging op haar best „Verborgen schatten" Slagers protesteren tegen advertentie van Slachthuis Opticien WEBER Nederlands vrachtschip in Zweden omgeslagen Getroffen Noorse tanker bij Hoek binnengelopen Reeds 22.000 voor vluchtelingenhulp A. v. d. Mije legt functie neer November-actie C.N,V. Dit woord: BEDILAL SCHOENEN maand Met de opvoering van Johan Elsensohns spel „Een goede buur is beterzet de arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijer mans" vanavond in de stadsschouwburg de viering van haar dertigjarig bestaansfeest in. Weliswaar vindt de eigenlijke herden king pas in Maart 1955 plaats en valt ook in die maand de datum van oprichting, maar in het teken van het gedenkens- waardig feit staat de opvoering van van avond toch zeker. Daarom misstaat het ons niet een terugblik te werpen op de activi teiten van „Heijermans", welke geheel in overeenstemming zijn met de doelstelling der vereniging: toneel te laten spelen door arbeiders voor arbeiders; mede te werken aan hun culturele verheffing; hun strijd en nood, hun lief en leed door de drama tische expressie uit te beelden, opdat het weerklank vinde in hun hart. Er is bijna geen toneelgroep in Haarlem te vinden, die zo getrouw en tegelijk zo verantwoord deze idealen heeft gediend. Een arbeiderstoneelvereniging is „Heijer mans" inderdaad. Men zie maar eens het répertoire. De werken van de schuts patroon vormen er het belangrijkste deel van. De sociale tendenz in de opvoeringen is onmiskenbaar. Het spel het mag met nadruk worden vastgesteld is van zui ver en goed gehalte. Men voelt dat de mensen achter de dingen staan, die zij zeggen; achter de personen, die zij uit beelden. Hun hart is erbij. Het is van hen zelf. Dat maakt het bijwonen van de voor stellingen van „Herman Heijermans" tot zo'n onverdeeld genoegen. De vereniging is enig in Haarlem. Men zou er geen an dere aan kunnen wijzen, die eenzelfde répertoire met evenveel succes zou kun nen afwerken. Al zijn er dan ook nadelen aan verbonden het gewone genre stuk ken onzer dillettanten ligt klimatologisch de spelers van „Heijermans" minder en het moderne toneel biedt weinig stukken voor het arbeiderstoneel de unieke plaats, die de vereniging zich heeft ver worven mag wel eens extra worden ver meld. Ze verricht veel en mooi werk. Ze heeft het publiek altijd iets te zeggen. Ze kweekt liefde voor het toneel. Zelfgenoeg zaamheid die ergste vijand van het amateurtoneel is haar vreemd. Ook dat mag men niet nalaten vast te stellen. De vereniging is eigenlijk ontstaan uit de toneelvereniging „Damiate". Haar hui dige naam nam zij pas aan na de dood van haar geliefde schrijver in 1924. Ze was de eerste, die dat deed en verwierf tegelijk de voortdurende sympathie van mevrouw Heijermans, die „Herman Heyermans" voortaan als beschermvrouwe terzijde stond. Inderdaad terzijde stond, want het was mevrouw Heijermans, die bij voor beeld de opvoering van een van Heijer mans stukken mogelijk maakte dat nog in manuscript was. Dikwijls komt de be schermvrouwe naar Haarlem om de voor stellingen gade te slaan en in de pauze weet zij altijd wel te vertellen wat haar deugd deed enwat haar niet juist leek. De vereniging beschikt over een notariële ADVERTENTIE Beter licht voor huishouding en industrie Van het bestuur van de R.K. Studenver- eniging Sanctus Bavo vernemen wij, dat de vereniging rot 15 Maart 1955 de beschik king heeft verkregen over het Waagge bouw als verenigingslokaliteit. Het besluit is gisteren door Haarlem's Bloei genomen. Sanctus Bavo heeft geruime tijd getracht een passende lokaliteit voor het vereni gingsleven te vinden gedurende twee jaar maar eerst het laatste bestuur, dat nauwelijks twee weken oud is, heeft suc ces geboekt. Sanctus Bavo telt ongeveer honderd leden, waarvan de meesten spoor student zijn. Onlangs deed de vereniging nog van zich spreken, door een groteske huldiging, annex „verguizing", van Lau rens Janszoon Coster. De nieuwe lokaliteit zal ongetwijfeld een krachtige stimulans voor het verenigingsleven betekenen. „Hidden Treasures" (Verborgen schatten) heet de film die Maandagavond onder auspiciën van de Bijbel-kioskvereniging in de Sionskerk aan de Eksterstraat (Oud- Schoten) vertoond werd. Het werk belichtte de vele kleine zaken die om de mens be staan en die, nader beschouwd, een wereld van wetenswaardigheden voor hem ontslui ten. De oneindig vele hemellichamen zijn er een voorbeeld van; sinds de ontdekking van teles- en microscoop weet men dat zij geen minuscule lichtstippen doch enorme hemel lichamen zijn die thans een intensief studie object vormen. Sneeuw was een tweede dankbaar onder werp; niet alleen geeft dit natuurverschijn sel. kwistig gestrooid op bergen en dalen, een verrassend schoon effect en demonstreerde de film hoe onbezorgd kinderen van haar ge nieten. De bijzondere creatie van ijsdeeltjes werd niet vergeten; geen kristal bleek bij microscopisch onderzoek gelijk aan het ander. Diep in de aarde daalde men af om de toeschouwer een idee te geven van de be valligheid van grillige druipstenen in uit gestrekte grotten. En via een uitleg van de moleculen-theorie belandde men tenslotte in de verlatenheid van een woestijn, waar onder het zand, naar men onlangs ontdekte, millioenen minuscule bloemen bloeien. On der de microscoop blijken het zeldzame exemplaren; het is een Californisch labora torium dat de planten observeert. Met de conclusie dat het wonder der na tuur de mens slechts door de Schepper van alle dingen in handen is gesteld, eindigt de geslaagde geluids- en kleurenfilm. Een tweede film was gewijd aan „Momen ten uit het Evangelisatiewerk" in ons land, die vertelde van het verspreiden van de Bij bel en Bijbellectuur in sociale zowel als in a-sociale gezinnen. akte, waarin zij toestemming tot het voe ren van de naam van haar man verleent. Die bewaart zij als een kostbaar kleinood. Over veel meer beschikt zij niet. In de oorlog is alles vernietigd wat er aan be scheiden was, behalve het vaandel. Een vereniging met zo'n naam moest dubbel oppassen. In de Kultuurkamer was voor haar geen plaats. Haar eerste daad na de bevrijding was de opvoering van een spel van Maurits Dekker „Vonnis geveld" dat de schrijver tot oprecht uitgesproken dank baarheid bewoog. Nedex-landse schrijvers worden veelvuldig door de vereniging ten tonele gevoerd. En ook anderszins geeft ze blijk van begrip voor het toneel en de toneelcultuur. Sprak niet dr. Schroder bij het 25-jarig bestaan over de betekenis van het werk en de persoon van de auteur Heijermans. De vereniging doet die naam wel eer aan. De vele voortreffelijke voor stellingen van stukken uit Heijermans oeuvre zijn er het bewijs van. Wilt u namen uit de historie cler ver eniging? Allereerst die van de oprichter, thans ere-voorzitter E. Schiffer sr. Dan de regisseurs: Ferdinand Koolhoven, J. Klein, De Groot, Stronken, Jansen en thans Carl Veerhoff. Onder Veerhoffs lei ding handhaaft „.Herman Heijermans" zich met glans op het niveau, dat zij met hard werken heeft bereikt. En het voort varend bestuur met Cas Booms als voor zitter zal wel zorgen, dat de vereniging de faam blijft behouden, welke zij bezit: een der beste van deze stad en de bewonde raars der dramatische kunst welgevallig. In te hst was toevoeging vrijbankvleesvergeten Een combinatie van ongeveer vijftien Haarlemse worstmakende slagers heeft ern stig geprotesteerd tegen een advertentie van het openbaar slachthuis te Haarlem, waarin de vorige week Vrijdag vers vlees te koop werd aangeboden tegen prijzen welke aanzienlijk onder die van de gere gelde handel lagen. De bezwaren van de slagers richten zich er vooral tegen, dat niet uitdrukkelijk ver meld werd, dat het hier om vrijbankvlees gaat, dat wil zeggen voorwaardelijk goed gekeurd vlees. De slagers mogen dit vlees slechts in gesteriliseerde toestand verko pen, dus in blik, dat dan ook duidelijk de letters V. G. moet dragen, aldus de slagers combinatie. De slagers hebben de tekst van de adver tentie als een unfaire concurrentie onder vonden, ook in werkelijkheid, omdat met name in de Amsterdamse buurt en omge ving de omzetten beneden de gebruikelijke zijn gebleven. Van de zijde van het Openbaar Slacht huis wordt hiertegenover opgemerkt, dat het weglaten van de aanduiding „Vrijbank vlees" of „Voorwaardelijk goedgekeurd" in de door deze slagerscombinatie gewraak te advertentie op een abuis berust, en dat herhaling van deze fout in de toekomst vermeden zal worden. Overigens, zo voeg de men eraan toe, kan toch van algemene bekendheid worden verondersteld, dat het aan het Openbaar slachthuis verkochte vlees als „vrijbankvlees" ook kwalita tief moet worden beschouwd. ADVERTENTIE Wordt het geen tijd Uw ouderwetse bril te vervangen door een modern model? Komt U de nieuwste modellen eens passen bij Ziekenfondsleverancier. Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug Er is Dinsdagmorgen een mijlpaal be reikt in de voltooiing van het complex wo ningen voor bejaarden „De Blinkert" in de omgeving van de Rollandslaan, toen daar om ongeveer elf uur de laatste van de 775 palen werd geheid, die elk een gewicht had den van 500700 kilogram. Een kleine mijl paal overigens, die zeker niet betekent, dat vele bejaarden nu binnen korte tijd in deze omgeving een onderdak zullen vinden, maar die toch in elk geval weer een stap in de goede richting is. De bouw van dit complex, dat een to tale oppervlakte zal beslaan van 9620 vierk. meter en waarvan prof. ir. H. T. Zwiers de architect is, wordt verricht door de Coö peratieve woningbouwvereniging gemeen- tepersoneel Haarlem. De exploitatie er van zal worden opgedragen aan de algemene stichting voor huisvesting van bejaarden. In deze instanties zijn drie organisaties ver tegenwoordigd, namelijk de Federatie van woningbouwverenigingen te Haarlem, de vereniging „Humanitas" en vier kerkelijke groeperingen, te weten: de Hervormde ge meente, de Gereformeerde kerk, de Remon strants-gereformeerde en de Evangelisch Lutherse gemeente. De toewijzing van de woningen voor echtparen en de plaatsen in het verzor gingshuis is nog steeds niet geschied een commissie is hiervoor nog aan het werk maar de meer dan vijfhonderd aanvragen zijn al veel meer dan de 76 wo ningen voor echtparen (totale inhoud 12.302 kubieke meter) en de ongeveer zeventig bedden in het verzorgingshuis (inhoud 7060 kubieke meter) aan plaats kunnen bieden. Bij het inslaan van de laatste paal wa ren de volledige besturen van de Coöperatieve Woningvereniging voor Ge- meentepersoneel en de Algemene Stich ting voor huisvesting van bejaarden aan wezig, alsook de architect prof. ir. H. T. Zwiers en de heer Kühlemeier, hoofdin specteur van de gemeentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht. De heer W. F. Happé, wethouder van Volkshuisvesting, was verhinderd om namens het gemeen tebestuur aanwezig te zijn. De laatste paal had 146 klappen van het 970 kilogram wegende heiblok nodig om vijf meter de grond ingedreven te worden. De laatste slagen, die door vuurwerk van donderslagen werden vergezeld, op de met bloemen versierde betonnen paal werden gegeven door de heren W. C. van Kampen en C. van Bilderbeek, respectievelijk voor zitter en penningmeester van de Coöpera tieve Woningvereniging. Om ruim kwart over elf was dit werk verricht. Hierna begaf liet gezelschap zich naar de directiekeet, waar de heer F. S. Noord- hoff, voorzitter van de Algemene Stichting voor huisvesting van bejaarden welke stichting met de exploitatie van dit com plex zal worden belast in een kort woord dank bracht aan de initiatiefne mers en er zijn vreugde over uitsprak, dat de plannen, die reeds in 1950 zijn gemaakt, nu werkelijkheid beginnen te worden. Hij wenste „De Blinkert" alle heil toe. Ook voerde de heer J. de Braai het woord namens de Federatie van woning bouwverenigingen. Ook de federatie ziet gaarne dat het complex niet spoed wordt afgebouwd. Nadat vele moeilijkheden en tegenslagen nu te boven zijn gekomen, ziet het er naar uit dat het einde van de bouw en dus de ingebruikneming van het complex in de loop van het volgend jaar is te verwachten.. De heer Van Kampen dankte de spre kers voor hun woorden. De Urker vissers, die naar de wrakken en de opvarenden van twee vermiste kotters gaan zoeken, hebben Maandagavond de laatste détails voor de bergingstocht besproken. Twintig kotters hebben vandaag hun lijnen laten zakken en tasten in een gesloten formatie de zeebodem af naar de gezonken „Hendrika" en de „Jonge Jochem". Dertig andere kotters vissen in de omgeving ter dekking van de kosten. Het 500 ton metende Nederlandse m.s. „Doklaan" heeft in moeilijkheden verkeerd, doch deze zijn thans zo goed als overwon nen. Het schip was Vrijdagavond met eeD lading hout van Sikea vertrokken, om die naar Amsterdam te vervoeren. Slechts en kele mijlen op zee begon de deklading te schuiven, waardoor er een slagzij ontstond van ongeveer 10 graden. De kapitein be sloot toen terug te keren, doch toen raak te de „Doklaan", wier slagzij inmiddels tot twintig graden was opgelopen, op een modderbank vast. Men is er toen toe over gegaan de deklading te lossen. Dit is Za terdag en Zondag geschied. Door deze maatregel is de Doklaan weer normaal op het water komen te liggen. Voor nader on derzoek is het schip, dat toebehoort aan de N.V. s.s. „Hannah", in de haven van Sikea teruggekeerd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In tegenstelling tot dit bericht van de rederij, geven de meldingen van het Zweedse persbureau T.T. een ernstiger in druk. Hedenmorgen berichtte dit bureau, dat het schip Maandag „gelicht" was, of schoon volgens het bericht van de rederij de „Doklaan" al weer naar de haven terug gekeerd had moeten zijn. T.T. meldt even eens dat de machines zwaar beschadigd zijn en dat de reparatie zeker 50.000 dollar kost. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het vee-artsexamen J. E. Hage te Haarlem. Voor het candidaatsexamen tandheelkunde slaagde D. van de Water, Hillegom. Reeds thans is de begroting van Lisse verschenen, vergezeld van een gebruiksaan wijzing in de vorm van een in alle opzichten bijzonder overzichtelijke nota van aan bieding. De nota is verdeeld in: 1. Een buitengewoon interessante vergelijking van de begrotingen over de dienstjaren 1934 en 1954. In '1934 sloot de begroting in de eindtellingen met een bedrag van f 465.610,46. Voor dit jaar zal het bedrag niet min der dan f 1.750.174,77 bedragen. 2. Een bespreking van het gemeentebeleid. 3. Een overzicht van de kapitaalspositie der gemeente en 4. Een gedetailleerde beschouwing van de begroting. De begroting sluit op het ogenblik met een tekort van f 100.000 maar men houdt ernstig rekening met het feit, dat de rijks bijdrage dit tekort in de toekomst zal dekken. Om een indruk te krijgen van de ont wikkeling der gemeente betreffende de uitgaven heeft men een vergelijking ge maakt met het vooroorlogse dienstjaar 1934. Dit is in het bijzonder belangwek kend omdat, ondanks het feit, dat het aantal inwoners gestegen is van 8844 per eind December 1934 tot 12412 per 1 Januari, hetgeen een vermeerdering is van veertig percent, het verschil in de eind cijfers een stijging van 375 percent gaf te zien. De devaluatie van de munteenheid en de stijging van de lonen en prijzen zullen hieraan zeker debet zijn. Daarbij komt nog, dat de gemeentelijke diensten in de loop van deze twintig jaar zo zijn uitgebreid en dat de gemeentelijke be moeiingen dermate zijn toegenomen, dat er van een normale ontwikkeling geen sprake meer is. In 1935 werd bijvoorbeeld voor het al gemeen beheer een bedrag van f 32.278,91 uitgegeven en ongeveer twintig jaar later f 175.259,82. De kosten voor Openbare Werken, welke in 1934 f 55.000 bedroegen zijn thans gestegen tot f 345.000. Het sportpark, dat twintig jaar geleden f 1000 voor zich opeiste heeft nu f 35.000 nodig. Deze ontwikkeling blijkt ook duidelijk uit de stijging van de posten voor rente en aflossing der leningen, welke in 1935 totaal een bedrag vroegen van f 97.000. Een bijzonder soort uitverkoop is gehouden in de stadsopslagplaatsen voor stenen te Chicago. Voor één dollarcent per stuk werden daar de duizenden en duizenden stenen verkocht, die afkomstig zijn uit de thans met asfalt geplaveide straten. Honderden bouwlustige Amerikaanse huisvaders kwamen op het koopje af met oude Fordies en met Glanzende sleeën. bij een totale schuld van f 1.416.767,58. Voor 1955 staat een bedrag genoteerd voor de rente en aflossing van f 645.581,64 met een totaal schuldbedrag van f 9.180.727,17. De brandweer kon het in 1935 stellen met de som van f 1250.doch in 1955 zal er f 27.300.nodig zijn. De straat verlichting steeg van f 7000.tot f 28.000 en het onderhoud van de wegen en plant soenen en de reinigingsdienst vergde in 1935 nog geen f 10.000.Thans echter staat deze post voor niet minder dan f 128.000.genoteerd. De kosten voor armenzorg zijn opgelopen van f 18.000. tot bijna f 98.000. Tegen half negen vanmorgen voer het Noorse tankschip „Folga" tegen stroom op de Nieuwe Waterweg binnen, gesleept door de „Maas" die hiermee de vuur doop onderging en de „Waterweg" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Een gat, zo groot, dat men er een spoor wagon in kon omdraaien, gaapte aan bak boordzijde, even achter het midscheeps, tussen brug en pijp. Er omheen was alles zwart geblakerd. De achteraccommodatie is uitgebrand. Het hoofddek is tot het mid denschip opgekruld. Van de bemanning van 31 koppen zaten twaalf weer aan boord, plus de gezagvoer der kapitein Peder Tveitnes uit Stord in Noorwegen. Onder die 12 man bevond zich nog een tweede Nederlander, namelijk Frans Schevey uit Den Haag. De 18 overigen waren meegekomen met de sleepboot „Ebro", die zijn passagiers en ook het stoffelijk overschot van boots man Nicolaas Nielsen in Hoek van Hol land aan wal zette. Veel kleren hadden zij niet aan. Een hunner had zelfs geen schoenen meer aan de voeten. Gelukkig was er niemand ern stig gewond. Slechts een hunner had won den aan een der voeten, vermoedelijk ver oorzaakt door glasscherven. De Nederlandse marconist Arnold van den Broek uit Zevenbergen vertelde, dat de bootsman Nielsen juist op het dek stond, waar zich de explosie voordeed. De man vloog mee de lucht in en viel vervolgens in zee. Later is zijn deerlijk verminkte lichaam opgepikt en geborgen. Stout stukje Naar de marconist vertelde, haalde het Russische schip een bewonderenswaardig stout stukje uit. Geen acht gevend op het risico voor zichzelf ging het vlak tegen de als een fakkel brandende „Folga" aan lig gen en begon massa's water over het vuur te verspreiden. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de machines van de „Folga" waren blijven draaien, hetgeen er dus op neerkwam dat de Rus, als blussende, full speed mee moest stomen. Pas veel later stopten de motoren. De Rus is er heelhuids afgekomen en mocht de voldoening smaken dat de brand werd geblust. Gistermiddag werd in Dreefzicht de haute couture-confectie van maison Lancel, gevestigd aan het Houtplein te Haarlem, getoond. De collectie was samengesteld uit charmante Weense, Franse en Zwitser se modellen, terwijl de mantels hoofdzake lijk Nederlands waren. Het commerciële ging hier samen met het ideële: de netto opbrengst van deze show wordt aangewend ten bate van het Roodé Kruis. Bijzonder fraai waren de klassieke tail leurs, voor het merendeel uitgevoerd in zwart of grijs. Op aardige wijze was soms een bont.garnering verwerkt, zoals een na turel Persianer bies over rug en schou der die aan de voorkant in een zakje verdween of een zwart Persianer pelerine, die ook als stola kon worden gedragen. Echt Frans was het zwart wollen deux- pièces, langs de heuplijn met glanzend zwart apenhaar gegarneerd. Charmant was het anthracietgrijze pakje, waarvan het rugschootje met een gebogen lijn in het voorpand overging in de vorm van een zak, terwijl het voorpand vanaf de zijnaad dezelfde gebogen lijn vertoonde. De kleu rencombinatie van een groen-rood semi- sportief tweedpakje met een rood hoedje en rode handschoenen (de hoedjes waren van Finia) beviel ons uitstekend. De keuze in pakjes en middagjurkjes was goed afgestemd op de Nederlandse vrouw en op de praktijk. De modellen wa ren rustig en eenvoudig en van een grote distinctie. Bijzonder practisch voor ons klimaat vonden wij de jersey pakjes en jurkjes uit Zwitserland met een feilloze coupe en in kwaliteiten, die model houden. Hierbij domineerde de tint grijs, gevolgd door zwart. De jassen liepen naar onderen sluik toe en hadden merendeels grote kragen. We zagen ze onder andere in beige camel, in zwart velours de laine en in alpacca crullé met een iets kortere pool dan vorig jaar gebruikelijk was. Er passeerden vele zeven-achtste man tels en hoewel deze als ensemble, dus ge combineerd met bijpassende rok als varia tie, in de garderobe wel aardig zijn, lijken ze ons toch niet sterk op de praktijk af gestemd; dit model past lang niet overal bij en het geeft de indruk te lang voor kort en te kort voor lang te zijn. Meermalen zagen we de H-liin op zijn best uitgevoerd bij mantels en pakjes, zon der overdrijving. Nergens was de boezem weggedrukt. Bijzonder charmant waren de Weense jurkjes van grijze wollen kamgaren, meer malen gecombineerd met reebruine en pauwblauwe accessoires. De ceintuurs, alle op vorm, vaak van dezelfde stof, waren aan de achterkant breder en verlengden hierdoor de taille. Typerend Weens deden ook de gedra peerde kragen langs de décolletés van de geklede jurken aan. Veel vraag is er naar zwarte wollen cocktailjurkjes, die voor ons kille klimaat uitermate geschikt zijn. Aardige bijpassen de aangesloten jasjes of bolero's kunnen het décolleté bedekken. Ook wordt veel vuldig zuivere zijde, gemengd met wol ge bruikt. In het zeer geklede genre kwamen onder andere fluweel, satin-duchesse.satin- broché, kant of bleekgouden zuivere ziide voor, alles in mooie vage tinten. Bijzonder fraai was het koninklijk pauwblauw. De geborduurde lijfjes, waarbij nogal eens stras te pas kwam, waren bijzonder be koorlijk. En hoe de rokken nu eigenlijk waren? Heel wijd, of nauw en van onderpn iets wijder uitlopend. T. R. De actie van het „Comité vluchtelingen hulp 1954 is nu officieel begonnen. Het be- ginsein was gisteravond de uitzending van een klankbeeld via beide radiozenders over de vluchtelingen in Oostenrijk en Grieken land. De actie is in feite al enkele weken aan de gang. Tot vanochtend was op de postrekening van het comité (5100) reeds ongeveer f 22.00Q binnengekomen. Naar wij vernemen heeft de voorzitter der adviescommissie volgens de woonruirri- tewet, de heer A. van der Mije, aan het col lege van burgemeester en wethouders te Zandvoort bericht, niet langer meer voor deze functie in aanmerking te willen ko men. Krachtens reglement wordt in de he denavond te houden raadsvergadering deze commissie opnieuw geheel herkozen, waar voor B. en W. voorstelden, alle thans zit tende leden te herbenoemen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft voor Zandvoort de jaarlijkse Novem ber propaganda-avond van de Christelijke Besturenbond vastgesteld op Woensdag 17 November. Dit is een zogenaamde imperativische samenstelling, dat wil zeggen een samenstelling, waarbij de gebiedende wijs uitgangspunt was. Hetzelde vindt men bij het woord deug-niet. Bedillen is een reeds in de zestiende eeuw voorkomend werkwoord, dat let terlijk: be-kletsen betekent. In het Mid delnederlands was dillen een gewoon woord voor: leuteren: Een dille was: eeri' meisje, hoe onvriendelijk het ook klinkt beide begrippen zó aan elkaar te ver binden. Deze woorden zijn vervormingen van dul: dwaas. Naast bedilal komt ook al-bedil voor, een vorm die zich aansluit bij woorden als kou-kleum en zoete-kauw. BINNENLAND De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft Maandagavond het nieuwe gebouw van de Toonkunst-Dans- academie en de Rotterdamse Dansschool, directrice Corrie Harting, geopend. Het bevat drie leslokalen en werkruimte voor opleiding tot beroepsdanser en paedagoog. De Mexicaanse gezant in Den Haag. de heer Manuel A. Chavez, is tot ambassadeur benoemd. Deze benoeming vloeit voor uit het feit, dat de Mexicaanse en de Nederlandse regering hebben besloten haar wederzijdse diplomatieke vertegenwoordigers de rang van ambassadeur te verlenen. De besturen van drie Amsterdamse watersportverenigingen en van de Verenigde Watersportbedrijven Amsterdam, hebben in een adres aan de Amsterdamse gemeenteraad verzocht onverwijld maatregelen te treffen om te komen tot verbetering van de toe gangswegen naar het watersport-recreatie centrum bij het nieuwe Meer. Aenleiding tot dit adres is de brand, die in de nacht van 22 op 23 September vier loodsen met een dertigtal boten een totale waarde van ruim f125.000 in de as gelegd. De brandweer moest machteloos toezien, omdat door de slechte toegangswegen het complex onbe reikbaar was voor het zware brandweer materiaal. De heer Manuel Dagnine is tot am bassadeur van Venezuela in Den Haag benoemd. De directeur van het West-Indisch be drijf van de K.L.M., de heer M. Koster, zal op 1 Februari 1955 zijn functie neerleggen. Hij zal na zijn terugkomst in Nederland de K.L.M.-dienst met pensioen verlaten. Met ingang van dezelfde datum is de heer V. H. L. Dubourca. thans onderdirecteur en hoofd Westgroep van de K.L.M., benoemd tot directeur van het West-Indische bedrijf. De heer J. H. Weyer te Nieuw Buinen heeft een snoek gevangen van 30 cm. lengte, die de kleur had «en een goudvis. De heer Weyer heeft hem f&schonken aan het Noor der Dierenpark te Emmen. Dc vis is echter enkele uren na aankomst gestorven. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft besloten tot instelling van een commissie ter bestudering van een wijziging der octrooiverleningsprocedure. Voorzitter is prof. dr. ir. H. Gelissen te Maastricht, secretaris mr. J. B. van Benthem te Voor burg, secretaris van de centrale afdeling van de Octrooiraad. Tot chef van dienst van de exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen is benoemd de tegenwoordige chef van de dienst van Weg en Werken, ir. J. Lohmann. Ir. Lohmann volgt ir. J. Wessels Boer op, die tot de direc tie is toegetreden. De heer Lohmann zal als chef van de dienst van Weg en Werken wor den opgevolgd door ir. E. Maas Geesteranus. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagmiddag spreken in het wijk- gebouw aan de Gedemnte Oude Gracht 104 voor de Hervormde Vrouwendienst jonk vrouw E. M. van Asch van Wijck en mevr. C. Stelma—Loosjes over „Het wachtwoord van Evanston voor Hervormde vrouwen". De tuinbouwconsulent de heer Vos uit Hoofddorp zal een film draaien over „Fruit". Een kleine tentoonstelling verduidelijkt de verschillende fruitsoorten. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal Vrijdag geen spreekuur houden. De Algemene Bond voor Ouden van Dagen, afdeling Haarlem houdt Woensdag avond 20 October in het gebouw St. Bavo te Haarlem een cabaretavond met medewerking van de Tiroler-kapel „De Alpenroos" onder leiding van Jos Itjes. Aanvang van de avond half acht. In Amsterdam is geslaagd voor het doc toraal examen theologie de heer J. D. J. Waardenburg uit Haarlem. Op grond van ons verstrekte onjuiste inlichtingen werd gisteren in het bericht over een botsing tussen een bromfietser en een motorrijder op de Glipperweg in Heemstede als slachtoffer de twintigjarige Haarlemmer A. G. van S. opgegeven. Dit was echter de 31-jarige Heemstedenaar C. P. R. ADVERTENTIE OCTOBER maand tnaafrdast &c/ioe4t£*t GROTE HOUTSTRAAT 50 - HAARLEM In HAARLEM-NOORD alleen GEN. CRONJéSTRAAT 33 ZANDVOORTSE AMATEUR FOTOGRAFEN VERENIGING De Zandvoortse amateurfotografenver- eniging opent haar winterseizoen met een propaganda-avond op Dinsdag 19 October in hotel Keur, waar om. de heer H. Moer kerk uit Bennebroek zal komen spreken over „dierenfotografie", welke causerie zal worden geïllustreerd met het vertonen van door hem vervaardigde lantaarnplaatjes. NED. CHR. VROUWENBOND De eerstvolgende vergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond te Zandvoort is vastgesteld op Vrijdag 22 Oc tober in de nieuwe consistoriekamer der Hervormde kerk. Mevr. G. Gilhuis-Smits kamp van Amsterdam zal dan spreken over het onderwerp „De vreugde van de arbeid". BAZAR HERVORMDE KERK Na een intensieve en langdurige voorbe reiding zal de bazar van de Hervormde kerk op Dinsdagmiddag 19 October offici eel worden geopend in gebouw „Ons Huis". Deze bazar zal Dinsdag, Woensdag en Don derdag d.o.v. geopend zijn zowel des mid dags als des avonds en Woensdagmiddag zal als extra attractie voor de kinderen een poppenkastvertoning te aanschouwen ge ven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10