Sovjet-Unie en China sluiten zich nog nauwer aaneen Weerbericht Vlootbasis Port Arthur weer onder Chinees bestuur OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Londenaren herademen bij het herverschijnen van de krant Gesprek over ontwapening in de UNO hoopvol begonnen Grote economische voordelen voor Peking Gelijke inzichten over internationale situatie S.E.R.-advies gevraagd over vergeten groepen Massa had haar voelhorens verloren Wederzijdse standpunten in politieke commissie voorzichtig afgetast Spionnage in Frankrijk anti-communistisch Bonn bereidt zich voor op Parijse conferentie Mendès-France van de zege verzekerd Het woord is aan C oncertgebouw-Orkest trad voor UNO op Sprong naar de vrijheid was vergeefs Overstroming op Aruba na tropische regenval Baranès, Dides en Delarue zijn éénstemmig in getuigenis Guatemala kiest presiden Armas in volksstemming Socialistische fractie levert 103 stemmen Gevaar voor Indonesisch kabinet voorlopig voorbij Verzoek aan Ghurchill om Malenkov uit te nodigen Oostenrijk geeft 35.000 ontheemden recht op werk Weerrapport P if P 1 69e JAARGANG No 80 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 12 OCTOBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 234 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Reuter/A.F.P.) Radio-Moskou heeft gemeld, dat te Peking tussen de Russische delegatie, die de vijfde verjaardag van communistisch China heeft meegevierd, en de communistisch Chinese leiders, overeenstemming is bereikt over: de bui tenlandse politiek; de betrekkingen met Japan; de overdracht van Port Arthur; spoorwegaanleg in het gebied Alma Ata; credietverlening aan China van 520 mil- liocn roebel en een protocol voor hulp aan China voor de oprichting van 141 in dustriële ondernemingen ter waarde van 400 millioen roebel. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat China volgens de nieuwe overeenkomst met de Sovjet-Unie vele voordelen krijgt, die duiden op een belangrijke prestige-winst van de regering te Peking in de communistische wereld. De berichten, waarin gesproken wordt over een verwijdering tussen Moskou en Peking, zijn blijkbaar gelogenstraft. Radio-Moskou heeft de inhoud bekend gemaakt van een te Peking uitgegeven communiqué, waarin wordt gezegd, dat het voortduren van de bezetting van Formosa door Amerikaanse strijdkrachten onver enigbaar is met de taak van het handhaven van de vrede. Bij onderhandelingen, welke van 29 September tot 12 October te Peking zijn gevoerd, is men tot gelijke inzichten ten aanzien van de internationale toestand gekomen. Het overleg was gericht op het verzekeren van de veiligheid van beide landen en op het handhaven van de vrede in het Verre Oosten en in de gehele wereld. Er is overeengekomen, dat de Sovjet troepen vóór 31 Mei Port Arthur zullen ontruimen, dat weer onder Chinees bestuur zal komen. Ook zal de Sovjet-Unie haar aandelen in de gemengde Chinees-Russi sche ondernemingen, die zijn opgericht om de ontwikkeling der Chinese industrie te steunen, aan China overdragen. Beide landen eisen, dat alle buitenlandse troepen uit Japan worden teruggetrokken, en dat Japan de gelegenheid krijgt vreedzame handelsbetrekkingen met alle Aziatische landen aan te knopen. China en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een gemeenschappelijke trans-Aziatische spoorweg naar Alma Ata, de hoofdstad van Kazakhstan en eindpunt van het Zuidelijke Siberische spoorwegnet. Volgens een an dere overeenkomst zal de Sovjet-Unie aan China een langlopend crediet van 520 mil lioen roebel verstrekken. China, de Sovjet- Unie en Mongolië zullen gezamenlijk een spoorweg van China naar Oelan Bator, de hoofdstad van Mongolië, aanleggen, die aansluiting zal geven op de spoorweg naar Siberië. De Sovjet-Unie en China dringen ook aan op een spoedige conferentie over het Koreaanse' vraagstuk, „waarvan de oplos sing van grote betekenis zal zijn voor het versterken van de vrede in het Verre Oos ten". De twee regeringen zijn verder over eengekomen „ervaringen in alle takken van de nationale economie" uit te wisse len, met een uitwisseling van technische documenten en „passende inlichtingen". Deskundigen zullen worden belast met het geven van technische hulp. Ook zullen zij zich vertrouwd moeten maken met hetgeen in het andere land op wetenschappelijk- technisch gebied is bereikt. Een gemengd Chinees-Russische commissie is ingesteld om de maatregelen voor het uitvoeren van deze overeenkomst uit te werken. Tenslotte is er een protocol ondertekend voor Sovjet-hulp aan China bij de bouw van 155 nieuwe industriële ondernemin gen en voor een toenemende levering van installaties voor 141 bedrijven. Met dit laatste zal een bedrag van meer dan 400 millioen roebel (volgens de officiële wis selkoers ongeveer 370 millioen gulden) zijn gemoeid. Port Arthur, een versterkte haven op het schiereiland Liaotoeng (Zuid-Mandsjoe- rije), werd op 22 Augustus 1945 door Rus sische valschermtroepen bezet. De Sovjet regering en de toenmalige Chinese rege ring van Tsjiang Kai Tsjek hadden een week tevoren te Moskou een accoord over een gemeenschappelijk bestuur van de ha venstad getekend. De Sovjet-Unie zou ge durende dertig jaar voor de defensie zon gen, terwijl China de burgerlijke zaken zou behartigen. Toen de communisten in Chi na aan de macht waren gekomen, werd deze overeenkomst in het Chinees-Russi sche verdrag van 14 Februari 1950 in zo verre herzien, dat de Sovjet-Unie het mi litaire gezag over Port Arthur zou blijven uitoefenen, totdat beide landen een vre desverdrag met Japan zouden hebben ge tekend. De haven, die vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog onder Rus- sisch-Brits-Japans bestuur stond, is be langrijk, doordat van hieruit de Gele Zee kan worden beheerst en zij het gehele jaar ijsvrij is. Vooral de Russische concessies ten aan zien van Port Arthur en de aandelen in de gemengd Russisch-Chinese ondernemingen worden in Londense diplomatieke kringen als belangrijke winstpunten voor Peking gezien. In Amerikaanse vlootkringen ziet men de overdracht van Port Arthur als een aan wijzing, dat een nieuwe Chinese vloot in een gevorderd stadium van oefening is. Overigens is men van oordeel, dat het strategisch gezien niet veel uitmaakt, of de basis wordt gebruikt door Russische of Chinese vlooteenheden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de Sociaal-Economische Raad verzocht hem advies uit te brengen over het vraagstuk der zogenaamde ver geten groepen. Afgezien van een zeer glo bale becijfering, opgesteld door het Cen trale Planbureau is niet bekend hoeveel personen tot de vergeten groepen moeten worden gerekend, noch in welke omstan digheden zij verkeren. Zelfs bestaat geen algemeen aanvaard criterium voor de be antwoording van de vraag welke catego rieën van onze bevolking tot de vergeten groepen gerekend zouden moeten worden. Pas wanneer over deze vraag een zekere mate van overeenstemming bestaat, kan worden overwogen of het nodig en moge lijk is bepaalde maatregelen ten behoeve van de vergaten groepen te nemen. De minister heeft aan de S.E.R. verzocht deze vraagstukken te onderzoeken en hem daar na van advies te dienen. Een gedetineerde in de straf gestichten te Norg is gisteren uit een raam van het hos pitaal gesprongen. Hoewel dit raam zich op vijf meter hoogte boven de grond be vond, kreeg de man geen letsel; enige uren later werd hij in het dorpje Een bij Norg gepakt. (Van onze correspondent in Londen) De stopzetting van de drukpersen van de Britse dagbladen heeft minder dan 24 uur geduurd. Gisteravond werd het con flict bijgelegd en spoedig daarna dreunden de machines weer. Een krantloos bestaan, van hoe korte duur dan ook, was voor de acht millioen Londenaren moeilijk te ver dragen. De krant behoort bij de Engels man zoals de parapluie. De mensen keken sip. Zonder krant leken ze hun stuur kwijt. De venters zaten de ganse dag op hun vaste plaatsen, maar hun sinaasappelkistjes ble ven leeg. Aangezien het stopzettingsbesluit elk ogenblik kon worden opgeheven stond het gehele dagblad-apparaat gereed, als was het de brandweer. Verslaggevers schreven kopij, redacteuren verwerkten nieuws, zet machines klikklakten, vormen werden ge goten, de ene editie volgde de andere op, in lood wel te verstaan, want er kwam geen vel papier van de pers. Maar wanneer het signaal gegeven werd, was de druk op New York (Reuter) Sehvyn Lloyd, de Britse minister van Staat heeft bij de opening van een debat over ontwapening in de politieke commissie van de UNO, een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om enige „kern" vragen over haar jongste ontwapeningsvoorstellen te beantwoorden. Het nieuwe Russische voorstel voorziet in beperking van de conventionele bewa pening in twee stadia en het verbieden van atoomwapens, hetgeen zou moeten samen vallen met een tweede stadium. De be palingen over het toezicht op de beperking en het verbod maken op Westelijke waar nemers een vage indruk. Lloyd zeide aan te nemen, dat de Sov jet-Unie niet langer staat op een percen tuele beperking van de strijdkrachten en de bewapening der grote mogendheden en dat de Sovjet-Unie er in toestemt, dat men tracht grenzen te bepalen. (Voordien heeft de Sowjet-Unie steeds aangedrongen op beperking van de bewapening en de strijdkrachten der grote mogendheden met één derde). Lloyd nam aan dat de Sovjet- Unie niet langer vasthoudt aan haar eis tot een ongecontroleerd en onvoorwaar delijk verbod op atoomwapens voor een overeenkomst over een algemeen ontwa peningsplan. Lloyd veronderstelde verder, dat de Sovjet-Unie niet meer een verbod van atoomwapens zou eisen voordat bij zonderheden van de taak en de bevoegd heid der conü-óle-organisaties zijn aan vaard. De Sovjet-Unie zou tenslotte, naar Lloyd meende, het beginsel van het te werk gaan in stadia hebben aanvaard. De Franse afgevaardigde Jules Moch stelde vragen over de aard en de bevoegd heden van het. controle-orgaan. De Russische afgevaardigde Visjinski noemde de verklaringen van Lloyd en Moch belangwekkend, hij behield zich het recht voor te antwoorden zoals hij dat wenste en op zijn beurt vragen te stellen aan de Franse en Engelse afgevaardigden. Visjinski vroeg welke maatstaven de Wes telijken hadden aangelegd om de maxima voor de strijdkrachten der grote mogend heden te berekenen. Hij zeide, de Brits- Franse voorstellen als basis van bespre kingen en niet in hun geheel te hebben aanvaard. Visjinski achtte het onmogelijk een vredespolitiek op een machtspositie te baseren. Een machtspositie betekende ver groting van de voorraad atoom- en water stofbommen. Hij verklaarde, dat er geen onoverkomelijke tegenstelling bestond tus sen de Russische voorstellen en de Franse en Britse over het tijdstip van de instel ling van een controle-orgaan voor de be perking der strijdkrachten en de bewape ning en de maatregelen ter uitschakeling van het atoomwapen. Hij verzette zich in beginsel niet tegen de bepaling van het Brits-Franse plan om het gebruik van atoomwapens te verbieden, behalve in ge val van verdediging tegen aggressie. Maar deze clausule diende verduidelijkt te wor den, daar zij zou kunnen toelaten, dat de atoombom gebruikt zou worden onder valse voorwendsels. Visjinski verklaarde vervolgens, dat geen enkel veto van de Veiligheidsraad afbreuk zal kunnen doen aan de bevoegdheden van de commissie van toezicht op de uit voering van de ontwapeningsbepalingen. Hetzelfde gold voor de inspectiebevoegd heden van het ^ontróle-orgaan. Hij beëindigde zijn rede met te verkla ren, dat de Sovjet-Unie haar voorstel, ge baseerd op het Frans-Britse plan, had ge daan teneinde de oplossing van de grote problemen, welke op de mensheid druk ken, te vergemakkelijken. „Ik ben er zeker van, dat dit de weg is, die tot welslagen leidt, en dat vele andere landen met ons zullen zoeken naar een oplossing." een enkele knop voldoende om de millioe- nen bladen van de persen te doen rollen. Buiten de krantengebouwen stonden de tientalllen auto's paraat met de chauffeurs achter het stuur, Het besluit viel echter te laat voor de avondbladen. Iemand met een krant in de hand was een bezienswaardigheid, zoals we ervoeren nadat we een provinciale krant hadden bemachtigd. De provinciale bladen beho ren tot een andere eigenaars-organisatie, die niet meedeed. In treincoupés kon men soms zo'n kleinood vinden. Sociaal experiment Er was Maandag weinig schokkend nieuws, zodat het publiek niet veel gemist heeft. Maar het onverdraaglijke was juist dat men niets over het dagbladconflict zelf kon vernemen. Degenen die werken kunnen niet naar de radio luisteren. Ook is het geen gewoonte nieuws voor de ramen van de dagbladgebouwen op te hangen. Zo was er niets om de nieuwshonger te bevredi gen. De bedrukte mensen deden denken aan dierentuin-bewoners, die de oppassers in de voedertijd in de steek gelaten hebben. Als sociaal experiment is een kranten leemte belangwekkend. Het ergste was het nog voor de wedders, voor wie de Londense bladen een handleiding vormen voor de keuze van hun paard of hazewindhond. De omzet van de „bookmakers" daalde met 75 als gevolg van het ontbreken van de kranten. Zo keerden de drommen huiswaarts, zon der de laatste moorden, echtscheidingen en andere schandalen, maar vooral ook met het angstaanjagende besef dat zij haar voelhorens verloren hadden. Het versterk te de crisis-atmosfeer, want de havensta king, welke in volle omvang de tweede week inging, bedreigt de voedsel-, gas- en electriciteitsvoorziening. Deze laatste zul len worden getroffen als het lichter-perso- neel zich bij de staking aansluit, waarover vandaag de beslissing valt. De levensmid delen worden al schaars in de winkels en er hangt nog een busstaking in de lucht. Allemaal conflicten, die, evenals bij de dagbladen, uit nietigheden zijn voortge komen. Zonder krant bleek dit nog veel veront rustender. Maar nu is het leed geleden. Laat vandaag het nieuws maar schokkend zijn. Immers, de krant, de oude vertrouw de krant, is terug en de ontvallen zeker heid is hersteld Door een hevige tropische regenval is Maandagmorgen een deel van Aruba onder water gezet. Er zijn dammen en bruggen weggespoeld. De verbinding Oranjestad San Nicolas via de weg is verbroken. De waterleiding van Oranjestad is buiten ge bruik. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De politie maakt van boten ge bruik om de geïsoleerde woningen te ue- reiken. De waarnemend gouverneur van de Ne derlandse Antillen heeft zich naar Aruba begeven, waar hij de bevolking via de radio heeft toegesproken. Ook een vertegenwoor diger van het Curagaose Rode Kruis is naar Aruba gegaan. Nadere uit Aruba ontvangen berichten zijn niet verontrustend. DE IJSELMEERWERKEN. Het werk aan de inpoldering van het IJselmeer duurt voort, meter na meter groeit de enorme dijk, die de grens zal vormen tussen de nieuwe provincie en het „kanaal", dat uiteindelijk nog zal overblijven van de Zuiderzee. Over enkele dagen zal de dijk tussen Lelystad en Harderwijk gesloten worden en zal de hoofdstad van het nieuwe land ook bij storm of strenge vorst niet langer meer geïsoleerd zijn. (Luchtopname ANP-foto). Parijs (Reuter) De drie centrale fi guren in het Franse veiligheidsschandaal zijn Maandag voor een militaire rechter te Parijs geleid in een poging om het raad sel, wie defensiegeheimen aan de commu nisten heeft medegedeeld, op te lossen. De eerste die verscheen was de hoofd inspecteur van politie Jean Dides, die werd geschorst nadat een uittreksel van het behandelde in de nationale verdedi- gingsraad in zijn bezit was aangetroffen. Na Dides was Alfred Delarue, alias Char les Cartiër, een politiefunctionaris, die in 1944 wegens collaboratie werd veroordeeld, aan de beurt. De derde die voor de rech ter werd geleid was And ré Baranès, een journalist, van wie gezegd wordt, dat hij een betaalde politiespion in de communis tische partij is geweest. Baranès is be schuldigd van verraad. De verklaringen van Dides, Delarue en Baranès kwamen op een punt overeen, namelijk dat zij alle drie tot een anti communistische contra-spionnage-organi- satie behoorden. Baranès zou een verkla ring hebben afgelegd, waarin hij iemand in een „tamelijk belangrijke positie" had genoemd. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn wordt met koortsachtige ijver gewerkt aan de voorbereiding van concre te plannen over de West-Duitse herbewa pening en het opheffen van het bezettings statuut voor de conferentie van negen te Parijs. Acht commissies zijn er voortdu rend mee bezig en tot diep in de nacht branden de lichten in de kamers, waar zij werken. Bondskanselier Adenauer zal vermoede lijk de volgende week Woensdag naar Parijs vertrekken en men neemt aan dat hij pas tegen de vierde November in Bonn terug zal komen, want hij zal uit Parijs op of omstreeks de 25ste October naar de Verenigde Staten vliegen voor belangrijke politieke besprekingen. Die tocht over de Oceaan kan uitgesteld worden wanneer be langrijke en dringende politieke proble men wenselijk rqaken dat de bondskanse lier eerst naar Bonn terugkeert. In Bonn heeft men een zwaar hoofd in de bespre kingen over het Saargebied tussen Ade nauer en Mendès-France in Parijs. Het centrale comité van de vrije democratische partij heeft verklaard dat de vervlechting Van dit probleem met de aangelegenheden van de Europese veiligheid aanleiding tot grote bezorgdheid geeft. De socialisten zetten hun strijd tegen Adenauer en tegen de overeenkomst van Londen voort. De afgevaardigde Erler, een van de kopstukken van de socialistische partij, heeft dr. Adenauer gevraagd of een verenigd Duitsland toch niet aan de ver dragen met het Westen gebonden zou zijn en of dat niet een reden voor de Sovjet- Unie zou kunnen zijn om de hereniging te verhinderen. GUATEMALA STAD (A.F.P.) Uit de eerste uitslagen van de Zondag in Guate mala gehouden volksstemming blijkt, dat het merendeel van de kiezers kolonel Ar mas in zijn functie van president steunt. In de verkiezingen voor de toekomstige grondwetgevende vergadering leidt het na tionale anti-communistische front. De eind uitslagen worden pas over vier of vijf da gen verwacht. Zondagavond zijn ongeveer twintig com munisten aangehouden, die poogden de verkiezingen te verstoren. (Van onze correspondent in Parijs) Een paar uur voor de stemming van vanmiddag over de vertrouwenskwestie naar aanleiding van de conferentie van Londen kon premier Mendès-France de gebeurtenissen met een rustig gemoed zien naderen. De rooms katholieken van Bi- dault's M.R.P. zullen zich weliswaar van stemming onthouden, maar op de steun van de 103 socialisten de grootste fractie in de Nationale Vergadering kan de regering daarentegen rekenen. Daartoe is gisteren besloten op een gezamenlijke zit ting van partijbestuur en kamerfractie waarin de vrienden van Mendès-France tegenover de teleurgestelde E.V.G.'ers. die hun verbittering op de premier willen ver halen. verre in de meerderheid bleken te zijn. Er kwam maar een enkeling aan het woord, die zijn wraakgevoelens over de verwerping van het Europese leger zo ver wilde doordrijven dat hij voorstelde ook de Londense besluiten te torpederen. Wel voelden sommigen, zoals oud-minister Max Lejeune, er voor de verdere onderhande lingen van de acht te verbinden met een laatste poging om met de communisten tot overeenstemming te geraken. Pas indien einde December daarmee nog niets zou zijn bereikt zou de kamer de overeenkomst van Londen moeten bekrachtigen. De kristalheldere woorden van Chur chill, die Zondag heeft opgemerkt dat Frankrijk geen verdere Britse concessies moet verwachten, hebben op bepaalde ver langens echter wel een domper geplaatst. Bovendien verwacht Mendès-France een onbewimpeld „ja" of „nee" zodat de tijd voor concessies en reserves is verstreken. Een andere reden, die de socialisten tot de uitspraak ten gunste van Mendès-France heeft gebracht. ligt opgesloten in de loons verhoging van Zondag, waarmee de rege ring veel sympathie in arbeiderskringen heeft gewekt. Die sympathie is onder de leden van de partij zelfs zo groot dat oud premier Ramadier openlijk socialistische deelneming aan de regering-Mendès-Fran- ce heeft aanbevolen. Zondag heeft de premier een telefonisch onderhoud met de socialistische partij-secretaris Guv Mollet gevoerd, waarbij hij de socialisten porte feuilles heeft aangeboden. Tot een aanvaar ding heeft de nationale raad van de partij nog niet kunnen besluiten. We] laat men in socialistische kringen doorschemeren dat na de ratificatie van het verdrag van Londen, het ogenblik kan aan breken waarop de socialisten hun genegen heid voor de persoon en de politiek van Mendès-France in medewerking aan de regering moeten omzetter. DJAKARTA, (United Press) Het ge vaar voor een kabinetscrisis is voorlopig geweken. De algemene jaarvergadering van de „Partai Indonesia Raya" heeft in Soerakarla zich achter de regering ge schaard en zich uitgesproken tegen een terugtrekken van de P.I.R.-ministers uit het kabinet. Deze uitspraak betekent een zege voor vice-premier Wongsonegoro die het blijkt te hebben gewonnen van heu P.I.R.-parle mentslid Tadjudin Noor, die de meesten van de 21 leden tellende fractie van de P.I.R. in het parlement op zijn hand had. De P.I.R. is met drie ministers vertegen woordigd in het kabinet. Waarnemers die al vrijwel hadden gerekend op hun uit treden toonden zich vandaag zeer verbaasd over de uitspraak van het partijcongres. In een te Soerakarta uitgegeven bekend making van de P.I.R. heette het, dat de eenheid van de partij behouden zal blij ven en dat de partij de regering zal blij ven steunen. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Marnix G ij sen: Rijke mensen zijn maar arme mensen die geld hebben. Het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest is met de „Rijndam" van de Holland Amerika-Lijn in New York aangekomen, waar het reeds Maandagavond optrad. Het eerste concert' werd gegeven ter gelegen heid van de jaarlijkse receptie, gehouden door de voorzitter van de Algemene Ver gadering van UNO, als hoedanig thans de Nederlandse diplomaat mr. E. N. van Klef- fens fungeert. De musici waren gezeten op een nieuw, draaibaar podium, dat is aan gebracht boven het spreekgestoelte in de vergaderzaal van het UNO-gebouw. Van dit concert zijn opnamen gemaakt, die per vliegtuig naar Nederland worden gebracht. Zij worden Woensdagavond via Hilversum II uitgezonden. Men heeft aan deze wijze de voorkeur gegeven, omdat bij rechtstreekse uitzending hinder van atmos ferische storingen zou worden ondervonden. Het onder leiding van Eduard van Beinum voor 2600 genodigden uitgevoerde pro gramma vermeldde de volgende werken: de ouverture „Egmont" van Ludwig van Beet hoven, de Symphonie 103 van Joseph Haydn, het symphonisch gedicht „Een nacht op de kale berg" van Modeste Mous- sorgsky en de tweede suite „Daphnis te Chloë" van Maurice Ravel. De New York Times heeft Zondag in een hoofdartikel het orkest welkom geheten. Daarin wordt gezegd, dat deze tournée de vrucht is „van meer dan twee jaar gedul dig pogen, zowel van de zijde der Neder landers als van de Amerikanen" en dat ons land „geen betere afgezanten had kunnen sturen om de banden te verstevigen." New York, aldus het blad, interesseert zich speciaal voor het Concertgebouw-Orkest omdat het tot zijn huidige perfectie is opge voerd door Willem Mengelberg, die vele jaren onverbrekelijk deel van het muzikale leven van deze stad en zelfs van geheel Amerika uitmaakte. LONDEN (Reuter) Dr. Edith Sum- merskill, de voorzitter van de Britse La- bourpartij, heeft in een artikel in de „Daily Herald" eeh beroep op premier Sir Win ston Churchill gedaan om zijn Russische ambtgenoot Malenkov voor een bezoek aan Londen uit te nodigen. Als lid van de La- bourdelegatie, die onlangs Rusland en China heeft bezocht, ben ik er van over tuigd, dat zijn uitnodiging zal worden aan vaard, aldus dr. Summerskill. Het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat niet- Duitssprekende vluchtelingen, die Oosten rijk zijn binnen gekomen vóór 1 Januari 1952, binnenkort dezelfde status zullen krijgen als Oostenrijkers voor wat betreft het recht op werk. Deze maatregel is het resultaat van onderhandelingen tussen het Hoge Commissariaat der UNO voor de vluchtelingen en de Oostenrijkse regering. Zij heeft betrekking op 35.000 vluchtelin gen. De Duitssprekende vluchtelingen de zg. „Volksdeutsche" hebben het „recht op werk" sinds Juli 1952. (van hedenmorgen 7 uur) weers- tm C «j c O Ut «J i/Oestand So Sr5 I'E SS Q-ai w E u c c c a - hfi zc Helsinki licht bew. ZZW 2 7 0 Stockholm zwaar bew. ZW 5 8 0 Oslo zwaar bew. WNW 1 5 0 Kopenhagen licht bew. ZW 5 9 1 Londen zwaar oew. windstil 6 0 Amsterdam nevel ZW 4 8 0 Brussel licht bew. ZW 4 8 0 Parijs mist windstil 3 Bordeaux mist windstil 4 2 Grenoble mist windstil 1 0 Nice onbewolkt NW 3 10 0 Warschau nevel WZW 1 6 0 Berlijn nevel W 4 8 2 Frankfort mist windstil 4 0.2 München regen ZZW 1 6 0.3 Ziirich nevel windstil 6 0 Genéve mist windstil 0 0 Locarno onbewolkt ONO 2 -0 0 Wenen nevel W 5 7 0 Innsbruck nevel windstil 5 0.2 Rome onbewolkt NO 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk in het Westen en het Noorden van het land enige lichte regen of motregen. Elders overwegend droog weer. Matige, langs de kust vrij krachtige Zuid-Westeliike wind. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere 13 October Zon op 7.00 uur. onder 17 5? uur- Maan op 17 5R uur. onder R.56 uur. Maanstanden 12 Oct. 6.10 uur: Volle maan IR Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in I.Tmulden Dinsdag 12 October Hoog water 3 14 en 15.34 uur Laag water- 11 20 en 23 41 uur. H 5 Woensdag 13 October 3 Hoog water: 3.53 en 16.15 uur. Laag water: 12.02 en uur. xjcxxxBxxxxxxcaxxxxxxxtxxxxxxxxxxKxxxxxccccaccaooc».

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1