Felle brand op Noorse tanker „Folga" voor Nederlandse kust ZWITSARUB Wereldnieuws „Ondergedoken" Japanners op Nieuw Guinea aangehouden PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Na (mijn?) ontploffing Belgische kotter „Mercator" nam bemanning over; één opvarende kwam om het leven De radio geeft Woensdag „Heemschut" gaat inventariseren ió het zo J Verkouden kinderen? Hoofdwacht op de Markt te Groningen wordt herbouwd Tank rolde van auto over straat op schip Meeting van oud-SS-ers in Belgisch domein verstoord Mevrouw A. van Riel- Smeenge 75 jaar Geen stemrecht voor de Zwitserse vrouw Zij hadden tuintjes en een smidse in Kampong LIKDOORNS Productiekost en van melk aanzienlijk gestegen Slapen een gewoonte? Valkeniers in actie op Hoge Veluwe K! E I P Gr. HoutStr jat 1 3/ naast l_u>or OUDE HORLOGES DINSDAG 12 OCTOBER 1954 OP EEN KALME ZEE heeft zich gistermiddag omstreeks half twee op een afstand van ruim zeventig kilometer uit de Nederlandse kust en dwars van Scheveningen een hevige ontploffing voorgedaan op de Noorse 30^9 bruto register ton metende tanker „Folga", eigendom van de Noorse rederij Ludwig Mowinckles te Bergen. De bemanning van het pas twee jaar oude schip vermoedt, dat de „Folga" op een mijn is gelopen. Door de ontploffing ontstond een gat aan bakboordzijde voor de machinekamer en brak een felle brand uit in het achterschip van de tanker. Tal ven schepen veranderden bij het horen van de noodseinen van koers en ver leenden assistentie. De bemanning, die in de twee reddingboten was gegaan, werd aan boord genomen van de Belgische kotter Z. 443 „Mercator". Zeesleepboten van Smit en Co's Internationale Sleepdienst stoomden met volle kracht op naar de aangegeven positie: 52.1.30 noorderbreedte en 3.1 oosterlengte. Een lid van de uit 31 koppen bestaande bemanning kwam bij deze ramp om het leven: de 44-jarige bootsman Nicolai Nielsen. Een harde klap moet de „Folga" op deze Maandagmiddag aan bakboordszij opzij hebben gesmeten. De Nederlandse marco nist aan boord van de Noor, de heer N. v. d. Broek uit Zevenbergen in Noord-Bra bant, kreeg onmiddellijk van kapitein Peder Tvcitnes opdracht noodsignalen uit te zenden. Er brak brand uit in de bun kers van het schip en aldra vormde het achterschip één vuurzee. Zware rookwol ken stegen op en de „Folga" maakte water door het gat in de romp. Bevreesd voor een tweede explosie kreeg de bemanning opdracht het schip te verlaten. Oostende-Radio ving de eerste noodsei nen en het verzoek om assistentie van sleepboten en blusmaieriaal op. De te IJmuiden gebouwde Belgische kotter Z 443. „Mercator", die met een schip vis op de thuisstoom naar Oostende was, verlegde de koers enigszins en was de eerste, die bij de in nood verkerende Noor aankwam. De opvarenden werden overgenomen uit de reddingboten. Ook de „Koningin Emma" van de dienst Hoek van HollandHarwich naderde, maar de kapitein achtte het te gevaarlijk om met zijn schip met de blussingswerk- zaamheden te beginnen. De „Koningin Emma" had passagiers aan boord en de kapitein achtte het niet verantwoord dicht bij de tanker te komen dit met het oog op een eventuele volgende ontploffing. Het passagiersschip vervolgde zodoende zijn koers naar Harwich. Rus er bi) De „Mercator" bleef in de nabijheid van het hulpeloos ronddrijvende lege tank schip. Om drie uur meldde de kapitein van de sleepboot „Ebro" om half zeven bii de „Folga" te kunnen zijn. De sleepboot ..Goe_ ree" zou een half uur later arriveren en voorts waren nog enige bergingsvaartuieen met brandblusmateriaal onderweg. De Nederlandse marconist van de Noor heeft bij het reddings- en bergingswerk veel hulo kunnen verlenen. Aan boord van de ..Mercator" voerde hii telkens via de zen der gesprekken met de s^opdienst. sleep boten. kuststations on andere toesnellende schepen. Als derde schip naderde de „Tartu", een Russisch stoomschip, dat om ongeveer zes uur begon te pompen en de aanval op het achterschip van de „Folga" opende. Zes leden van de bemanning, waaronder de kapitein, de eerste stuurman en de ma chinist, waren intussen teruggegaan op de ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: eert Zwitsal preparaat tanker en verbleven op het voorschip. De brand beperkte zich tot het achterschip. Slepers in actie Omstreeks half zeven kwamen de sleep boten in de buurt en meldde de marconist, dat de „Folga" niet meer zakte door liet binnenstromende water, maar dat de brand zich uitbreidde. De houten dekken en het sloependek hadden thans ook vlam gevat, maar midscheeps en op het voor schip was alles nog in orde. De sleepboot „Ebro" kwam om kwart voor zeven bij de „Folga" en „Mercator" aan. De dertig koppen van de tanker-be manning gingen per reddingboot over van de Belgische kotter op de sleepboot, zodat de „Mercator" met twee reddingboten op sleeptouw de reis kon vervolgen om op tijd aan de Oostendse afslag te zijn. Ook het stoffelijk overschot van de bootsman werd aan boord van de sleepboot gebracht. Het hospitaal kerkschip „De Hoop"., dat op een afstand van vijftig mijl koerste bood nog zijn diensten aan om gewonden op te nemen, maar dit bleek niet nodig. Naar de Waterweg Nadat het aantal bemanningsleden op de tanker was uitgebreid tot twaalf man. be gonnen de slepers vast te maken. De sleep boot „Ebro" kreeg een tros aan bakboord zij en de „Goeree" maakte voor aan de „Folga" vast. Het Russische schip kreeg het verzoek te stoppen met blussen, daar dit beter met schuimblusapparaten kon geschieden. Deze apparaten werden aange voerd door de bermngsvaartuigen ..Zee leeuw" en „Dolfijn". „Die Rus denkt er anders over. hij gaat er maar mee door", deelde de kapitein van de „Ebro" mee. Om half negen was men er in geslaagd de tanker od sleeptouw te nemen. Om zo veel mogeliik overslaan van de brand naar het voorschin te voorkomen werd niet voor de wind gesleept. Tegen half negen werd HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.Ó0 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Boris Godounov, opera (proloog en le acte). 15.00 Interscholair Jeugdtournooi. 15.45 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 1.9.10 Huismu ziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 21.15 Augustinus. causerie. 21.35 Viool, cello en piano. 22.00 Piano. 22.15 Cantate Musikalische Kürb- schütte. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causeriea 23.45 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian muziek. 13.45 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: De ten toonstelling Building in the Netherlands' in de Verenigde Staten. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Actualiteiten en platen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Een vrije kerk in een vrije staat, lezing. 19.25 VARA-varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Zij vielen uit Bods hand, hoorspel. 21.40 Con certgebouworkest. 22.45 Weersverwachting, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Platen. 13.45 Lichte muziek. 14.00 Schcolradio. 15.45 Pla ten. 16.02 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Klarinet en piano. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrijbui ters radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). De raad van Groningen heeft jaren ge leden besloten om, nu de Grote Markt voor een groot deel moest worden herbouwd, meteen naast het stadhuis een gebouw voor de gemeentelijke administratie te doen verrijzen. Beide gebouwen zouden door een luchtbrug worden verbonden. In Den Haag had men echter bezwaren tegen dit plan. Het werd niet goedgekeurd. Voorts lag het in de bedoeling om een historisch gebouwtje, de Hoofdwacht op de Grote Markt, dat door de oorlogshandelingen zeer is geschonden, te doen opruimen. Het ge bouw was een verkeersobstakel op de Gro te Markt. Tegen afbraak verzette zich Den Haag. Het gebouwtje zal nu op een andere plaats op de Grote Markt worden her bouwd. Een vrachtauto, waarop een lege ben zinetank van 1825 kilo lag, kwam Maan dag uit de Infirmeriestraat te Rotterdam rijden. Toen de auto in de bocht reed om de Admiraliteitskade op te rijden rolde de tank van de auto. Zij rolde de straat over, raakte en passant een andere vrachtauto en kwam tenslotte neer op het 107 ton metende m.s. „Meta". Op het dek van het schip stond een kinderwagen, waarin het negen maanden oude dochtertje van de schipper E. C. Bernauw lag. De moeder, die de tank zag komen aanrollen had de tegenwoordigheid van geest de kinder wagen weg te duwen, zodat er gelukkig geen slachtoffers vielen. Het schip liep echter vrij ernstige schade op. Ook het daarnaast liggende m.s. „Volkerak" werd beschadigd. tevens het noodverkeer op de noodfre- quentie door Oostende-Radio opgeheven. Tegen elf uur deelde de kapiten van de „Ebro" mee dat de Russische stoomboot eindelijk had losgegooid. „Hij ziet er geen heil meer in, om vast te houden, maar stoomt nu met ons mee. Met die Rus aan de tanker vast was het bijna geen slepen", vervolgde de kapitein. „De brand is geheel geblust, vuur zien we niet meer en roken doet ie ook niet meer". Ook de sleepboot „Maas" verliet van nacht om twaalf uur Hoek van Holland. Deze sleper nam het sleepwerk van de „Ebro" over, waarna de „Ebro" naar Hoek van Holland stoomde om vanmorgen acht tien man af te zetten. Ook het stoffelijk overschot van de bootsman werd aan land gebracht. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is de Noorse tankboot door de sleepboten „Maas" en „Waterweg" bij Hoek van Hol land binnengesleept. BRUSSEL (ANP) Sedert geruime tijd hield de Belgische veiligheidsdienst het oog op clandestiene bijeenkomsten van gewe zen SS-ers op het provinciaal domein te Huizingen nabij Brussel. De vergaderingen stonden onder leiding van Debbaudt, gewe zen lid van het Waalse legioen. Volgen3 Het Laatste Nieuws heeft de Belgische re cherche een inval gedaan in een lokaal waar twaalf Belgische, Zwitserse, Duitse en Ne derlandse oud-SS-ers bijeen waren, allen behorende tot de „Sociaal Europese Bewe ging". De aanwezigen werden ondervraagd. Belangrijke documenten werden in beslag genomen. De ex-SS-ers bleken lid te zijn van een neo-fascistische organisatie, die haar zetel in Lausanne heeft. Alle vreemdelingen werden over de grens gezet. Debbaudt heeft bij de laatste verkiezingen in België zelfs een kieslijst ingediend. De bond „Heemschut" houdt zich op het ogenblik bezig met inventarisatie en docu mentatie van architectonisch en stede bouwkundig waardevolle objecten, met het oog op de mogelijkheid, paal en perk te stellen aan zinloze vernieling, zonder dat het mogelijke wordt gedaan, karakteris tieke schoonheid voor het nageslacht te bewaren. Dit werk was het belangrijkste agendapunt van de jaarvergadering van de centrale commissie met de provinciale commissies „Stad en Dorp" van „Heem schut", die te Deventer is gehouden. De vergadering besprak vele gevallen van mogelijk gebleken restauraties in ver schillende provincies. Met bijzonder ge noegen nam men kennis van het herstel van een gevel in Rijssen, die was bedorven door het daarop aanbrengen van lelijke reclames. In haar actie daartegen kreeg de commissie medewerking van een groot industrie, die haar agenten had opgelegd niet door te gaan met het aanbrengen van reclames, die voorbeelden van oude bouw kunst bederven. Gisteren vierde mevrouw A. H. van Riel- Smeenge te Zeyerveld, oud-inspectrice van het lager onderwijs en een der zeer voor aanstaande voorvechtsters van het vrou wenkiesrecht, haar 75ste verjaardag. Zij is een dochter van wijlen mr. Harm Smeenge. Op politiek gebied is mevrouw Van Riel van 1913 af in de vrijzinnige concentratie zeer actief geweest. Als hoofdbestuurslid van de Liberale Unie, later van de Vrij heidsbond en tenslotte van de Liberale Staatspartij had mevrouw Van Riel grote invloed in de vrouwengroepen dezer orga nisaties. Zij had een belangrijk aandeel in de verwerkelijking van het passieve en ac tieve vrouwenkiesrecht. Na de oorlog heeft mevrouw Van Riel aan de oprichting van de Partij van de Vrijheid meegewerkt. Haar gezondheid laat niet toe, dat zij thans nog actief aan het politieke leven in de V.V.D. deel neemt. Haar zoon, mr. H. van Riel, is thans vice- voorzitter van de V.V.D. De grote raad van het kanton Zilrich (Zwitserland) heeft beslist, dat er geen nieuwe kieswet zal worden ingevoerd, die het stemrecht aan vrouwen verleent. Ge- nève nam vorig jaar een dergelijke beslis sing en in Bazel is dit reeds drie maal sinds 1920 gebeurd. Premier Churchill fluistert een geheimpje in het oor van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend leider van de conservatieve partij, Anthony Eden, tijdens de bijeenkomst van deze partij in Blackpool. Eden introduceerde Churchill op deze vergadering als: „De grootste man op deze aarde". HOLLANDIA. Na tien jaar in het oer woud van Noord Nieuw-Guinea te hebben geleefd, zijn vorige week vier Japanners nabij Hollandia ,,immigratoir aangehou den". Zij waren oorspronkelijk met z'n vijven. Oorspronkelijk, dat ivas in ,1943, toen zij zich nog in Australisch Nieuw- Guinea bevonden als grondpersoneel van de Japanse luchtmacht. Bij de landing der Amerkanen weken zij uit naar het Westen: de grens tussen Oost en West Nieuw-Guinea is per slot maar een imaginaire lijn. De bergen vormden op hun vlucht, in hun angst wellicht, geen moei lijkheid. In Nederlands Nieuw-Guinea hiel den zij zich in leven door „bezoeken" te brengen aan Amerikaanse opslagplaatsen, die daar legio waren. Toen de oorlog afgelopen was, hebben zij zich niet gemeld. Zij stelden dit steeds uit en waren tenslotte bevreesd over wat hen zou kunnen overkomen, wanneer zij zich na zo'n lange tijd kwamen opgeven. Al die tijd leefden zij van de „vruchten des velds". Inmiddels was één hunner ziek geworden en overleden. In 1946 vestigden ze zich permanent in het bos, ongeveer drie uur lopen van kam pong Koja, dat Zuidelijk van Hollandia ligt. In die kampong woont een gedeelte van de Taboe-stam, en het duurde tot 1952 voor zij had lucht gekregen van de aanwe zigheid der Japanners. Uit vrees hebben zi.i deze wetenschap voor zich gehouden. Enkele maanden geleden keerde de hulp- bestuursassistent Jacob Taboe naar zijn tuinen terug en hij vernam brj het passeren van Kampong Koja het verhaal over de vier Japanners. Hij wist de Japanners op te sporen en deelde hun mede, dat hij over korte tijd zou terugkeren om hen mede te nemen naar Hollandia. Zij waren dus min of meer voorbereid op hun aanhouding. Enkele dagen geleden kwam het de be- ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijkescheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde onderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaarA U veel ellende. De productiekosten van de melk zijn blijkens onderzoekingen en berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut gedurende het laatste jaar aanzienlijk ge stegen. Gemiddeld bedraagt de stijging over het gehele land drie gulden per 100 kg. melk van 3,7 procent vetgehalte, na melijk ongeveer twee gulden voor de wei degebieden en vier gulden voor de zand gronden. Deze verhoging is voornamelijk door de loonstijgingen veroorzaakt en ook doordat grotere hoeveelheden veevoeder moesten worden aangekocht. De uitkomsten van het onderzoek laten grote verschillen in productiekosten in diverse gebieden zien. Het grootste ver schil bedraagt thans ruim zeven gulden per 100 kg. melk, namelijk 18.50 op de Noordhollandse kleiweiden tot 26 gulden in de Noord-Brabantse gemengde bedrij ven van 10 tot 15 hectare. De productie kosten op de gemengde bedrijven zijn ner gens lager dan 23.90. 22. Terwijl het publiek in de zaal rumoer de zocht Frik Foppes, de directeur, zenuw achtig naar zijn verdwenen artisten. Na een wilde speurtocht trof hij eindelijk een gehavende buikspreker in de kelder aan. „Erie Echo!", riep hij, „wat doe je hier?! Vlug naar boven; je moet optreden!" Maar de arme buikspreker, die de gevolgen van zijn val nog niet te boven was, bleef glazig voor zich uit staren. „Geef hem wat wa ter!", riep Frik Foppes een toneelknecht toe, „dat zal hem opfrissen!" Inderdaad friste een rijkelijke toediening van het vocht de buikspreker aanmerkelijk op. „Blub, blob", borrelde hij, „waar ben ik?" „In de kelder", antwoordde de directeur kort, „en je behoort op het toneel te zijn. Dus pak je poppen en ga als de weerga naar boven!" „Maar waar zijn mijn pop pen?", jammerde Eric Echo. Op deze vraag had de schurkachtige slangenmens wel antwoord kunnen geven. Hij zeulde met een doos door de zijgangetjes van het thea ter, tot hij zijn spitsbroeder, de portier aantrof, die hem in een donker hoekje opwachtte. „Ik heb ze", fluisterde hij, „beide poppetis! Nu stantepedo naar baro nes van Edelstein!" stuursassistent van Tabati, Pattiapon, ter ore, dat „ergens bij kampong Koja" Japan ners moesten zitten. Het leek ongeloof waardig doch hij toog er, overigens geheel ongewapend heen, en hij keerde in Hollan dia terug met de vier Japanners, die grote ogen opzetten, toen zij een ander dan Ja cob Taboe voor zich zagen. Hoe ook: zij leefden op goede voet met de bevolking, hadden eigen tuintjes aangelegd en één van hen maakte voor de inwoners van Koja op bestelling goede kapmessen. In afwachting van hun terugzending naar Japan zijn zij voorlopig in de politie kazerne te Hollandia-stad ondergebracht. rvpCXXXJOfXXXXXXXXXJOOOCXXXXlOCOOClOOCOOOOOOCXOCXJOOOOCOOCOCX» „Slapen is maar een gewoonte. Een mens kan best zonder slaap", zo meent een 76-jarige Britse boer, Eustace Bur nett, uit het dorpje Hose in Leices tershire, die in geen 46 jaar geslapen heeft. Burnett heeft onlangs een week in een ziekenhuis in observatie gelegen, met dag en nacht een zuster bij zijn bed, doch hij sliep niet, zelfs niet na b een zware slaappoeder. Zijn slapeloos- heid heeft zijn gezondheid niet ge- s schaad. Wel gaat hij iedere avond naar b bed, maar 's morgens om 5 uur staat hij al op, omdat „het geen zin heeft om nog 8 langer naar de zoldering te liggen sta- g ren". j-j »CICXX)OOCOOOOOOOOOCOOCO(X)OSC)OOCCCOOOCOC>OCOOOOC>0(XCOOOC)OC In Rijzenburg, bij Schaarsbergen, is Za terdag de dertiende Hoge Veluwedag ge houden van de Vereniging van Vrienden van het Nationale Park. De grote opkomst was zeker r.iet alleen te danken aan het fraaie herfstweer, doch ook aan het feit, dat leden van het Ned. Valkeniersverbond „Adriaen Mollen" zich bereid hadden ver klaard door enkele demonstraties de bezoe kers een indruk te geven van het aloude vluchtbedrijf. Jhr. W. H. Beaufort uit Maarn, die het grote gezelschap toesprak, noemde het Valkeniersbedrijf „een cul tuurbezit van nationale betekenis". De heer H. Dijkstra uit Heemstede vertelde daarna een van zijn slechtvalken zat tijdens deze causerie rustig op zijn gehandschoen- de linkerhand iets over de historie van het vluchtbedrijf en de africhting der vo gels, die gebaseerd is op het scheppen van een sfeer van vertrouwen tussen de aan vankelijk zeer schuwe roofvogel en zijn verzorger. Gp de oud-Reemster heide kreeg het talrijke publiek daarna gelegenheid te zien, hoe de prachtige haviken van de heren Dijkstra sr. en jr .op een roep of fluitsig naal, volkomen vrij, van de ene valker naar de andei-e scheerden. Er werd niet op levende prooi gejaagd. Het was alleen een demonstratie van hetgeen geduldige trai ning weet te bereiken. Iloog tijd. Hans Leistritz, een West- Duitse uitvinder, zegt een uitvinding te hebben gedaan, waardoor het lawaai van motorrijwielen vrijwel wordt op geheven. Zij veroorzaken niet meer ge luid dan een auto van het laatste model. Leistritz meent dat, wanneer zijn ge luiddemper in serie zal worden ver vaardigd, de kosten ongeveer veertig mark zullen bedragen. Voorbeeld. De minister van Justitie van Bihar heeft Maandag gedurende een uur de hoofdstraat van Patna aangeveegd om de inwoners tot grotere netheid aan te sporen. Zijn voorbeeld is door hon derden gevolgd. Verzamelaar. De „rode deken" van Can terbury, dr. Hewlett Johnson, is uit Londen vertrokken voor een bezoek van vijf weken aam de Sovjet-Unie. Hij wil materiaal voor een nieuw boek ver zamelen. Gemengd. Israel zal weer deelnemen aan de gemengde Israelisch-Jordaanse be standscommissie. Waarnemers noemden de Israëlische stap een persoonlijk suc ces van de Canadese generaal Burns, de nieuwe TJNO-stafchef in Palestina. Is rael heeft de commissie zeven maanden geboycott. Verdeling. De Sovjet-Unie heeft met Bul garije een overeenkomst gesloten, waar bij zij zich terugtrekt uit de Russisch- Bulgaarse ondernemingen voor de scheepsbouw, de productie van bouw materialen en voor de burgerluchtvaart. Bulgarije zal de betaling van de uit koopsom over een aantal jaren mogen verdelen. Loyaliteit. In de Verenigde Staten zijn tot 30 Juni in het geheel 2611 federale re geringsambtenaren ontslagen na het onderzoek naar hun loyaliteit. Nog 4315 ambtenaren namen hangende het onder zoek van hun betrouwbaarheid, ontslag. Ongelukken. Het aantal verkeersongeluk ken met dodelijke afloop neemt in Bel gië steeds toe. In het eerste trimester van 1953 werden 22.511 personen ge dood tegenover 20.826 in 1952 en 17.946 in 1951. In Brussel deden zich in het eerste trimester van 1953 5810 ongeval len met dodeliike afloop op de weg voor tegenover 3359 in Antwerpen en 1731 in Luik. Aanslag. Maandagavond is een bom ge worpen in een van de lokalen van eén gebouw van de communistische partij t.e Parijs, waar op dat ogenblik een veertigtal personen vergaderden. Twee personen werden licht gewond. Twee zwaar gewonden werden in een zieken huis opgenomen. Kanaal. De Russische regering heeft be sloten een nieuw groot kanaal van 195 km lengte voor be vloeiing in de droge streken van het Noord-Westen van Zuid-Kazakhstan aan te leggen. Dit Arys-Toerkistan-kanaal zal gevoed wor den door het water van de rivier de Arvs, een zijrivier van de Syrdaria. Mythologie. De 1800 jaar oude Mithras- tempel in het centrum van Londen is steen voor steen afgebroken en overge bracht naar de kelder van een gebom bardeerd gebouw, waar de onderdelen twee jaar zullen blijven tot de herbouw kan beginnen. Tot de bij de tempel ge vonden overblijfselen behoren een goed bewaarde marmeren kop van Mithras, stenen koppen van de Egyptische koren god Serapis en een Romeinse jonge man, beelden van een god, die een ram be rijdt, en van een stier, een reuzen hand, Romeinse munten, aardewerk en een marmeren groep, bestaande uit Bacchus en zijn mythologische metgezel Silenus. Gescheiden. Een van de Franse Siamese tweeling die Woensdag te Parijs ge scheiden is, Nadège Aubrun, is in een ziekenhuis te Pariis overleden. Zij is zes dagen geworden. Haar tweeling zusje, Michele, maakt het goed. Tijdens de operatie was gebleken, dat beide meisjes delen van de lever en de inge wanden gemeen hadden. Te Memphis (V.S.) is een vijf maanden oude Siamese neger-tweeling, waarvan de hoofden aan elkaar vastzaten, gescheiden. De opera tie, die vier uur duurde, is geslaagd. Volgens de chirurgen waren de hoof den slechts door enkele bloedvaten ver bonden. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die flatteren ER BESTAAN tegenwoordig polshorloges die ongeveer alles doen, behalve de kin- derwas. Zo zijn er zelf-windende, water dichte, aclxt-dagen-lopende, anti-magneti sche, of schokvrije polshorloges. U kunt ook horloges kopen die de maanstanden laten zien en de getijden, of een enkel horloge dat twee uurwerken bevat en wijzerplaten voor perioden van dertig en zestig minuten, of een horloge dat uur, kwartier en minuut slaat wan neer een knopje wordt ingedrukt. Fantas tisch ingewikkelde kalender- horloges geven alle dagen van de maanden aan, zelfs de maand Februari met haar 29 dagen in het schrikkeljaar, welke bijzonderheid kan wor den bereikt door een groot rad in het horloge eens in 4 jaren een volledige omwenteling te laten maken. Ook zijn er horloges voor blinden met relief-cijfers en -wijzers. Er is veel onzinnigs op dit gebied ver vaardigd, zoals bijvoorbeeld het horloge dat op de tentoonstelling in Parijs in het jaar 1900 werd tentoongesteld en dat, be halve als tijdaanwijzer, nog 23 andere functies moest vervullen. Het ding was letterlijk mud-vol met 975 onderdelen en bevatte bovendien een thermometer, een barometer en een hygrometer. Dit is na tuurlijk allemaal wel knap en kunstig, maar veel nut kunnen we er niet in zien. B\j alle rariteiten die zich op het gebied van horloges hebben voorgedaan, is het zo merkwaardig dat de uitvinders er reeds eeuwenlang op uit zijn geweest het horloge zelf-opwindend te maken. De arbeidsbe sparing die hierdoor wordt verkregen is te verwaarlozen en de tijdsbesparing be draagt hoogstens enkele seconden per dag Misschien heeft in de hoofden der uitvin ders ook nog een rol gespeeld de overwe ging dat een zelf-windend horloge niet kan worden stuk gedraaid, of dat het uurwerk niet vergeetachtig is, zoals wij. Hoe dit ook zij, sinds een paar eeuwen zijn de uitvindingen op dit gebied niet van de lucht geweest. De Zwitserse horloge maker Berthoud heeft een systematische verzameling aangelegd van de 60.000 pa tenten die op uurwerken betrekking heb ben en deze catalogus vermeldt P.m. A. L. Perrelet, die omstreeks het jaar 1770 een horloge maakte, inwendig voorzien van een gewichtje dat door bewegingen van het lichaam op en neer werd bewogen, waardoor de veer werd opgewonden. Deze Zwit serse vinding werd 10 jaar later geëvenaard door een soortgelijke vondst van de Fransman Brequet, die het ap paraatje „pedometer" noemde, omdat het gewichtje bij elke voetstap op en neer bewoog, zodat gelijktijdig het aantal passen kon worden geteld. Hierna zijn nog verschillende andere systemen beproefd om het horloge vanzelf te doen opwinden. Stroompjes van foto- electrische cellen, uitzetting van gas, elec- triciteit en andere ingenieuze denkbeelden werden uitgewerkt om het horloge zelf- windend te maken. Maar tenslotte keerde men terug tot het principe dat Perrelet twee eeuwen geleden had uitgewerkt en dat we thans modern vinden. Zo sprekend over oude dingen die nieuw lijken, schiet het ons te binnen dat we nog steeds een antwoord schuldig zijn op de vraag van een lezer, die wil weten wat er bekend is van het ontstaan van het schaakspel. Eerlijk gezegd, veel is dat niet. Maar er valt toch wel wat belangwekkends van te vertellen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2