Duizenden gaan grauwe winter tegemoet in kille kampen Er moet iets gebeuren Oogstimpasse weerspiegeld in vraag naar losse arbeiders Eén uur voor de toekomst veel te weinig J(uia Si Christelijke partijen hadden geen reden een crisis te veroorzaken Vijftig jaar geleden MAANDCIJFERS ARBEIDSBUREAU J vz& Totale (geregistreerde) vraag steeg in September van 1190 tot 1451 wm DINSDAG 12 OCTOBER 1954 BBN wil onderzoek naar verleende concessies Militair vervoer zal recreatiegebieden ontzien Kerkelijk Nieuws Rotterdam gaat kleuter leidsters opleiden tot onderwijzeres Prof. Rotnme over de politieke situatie Brusselse organisatie zal West-Europese Unie heten Uit Haarlems Dagblad van 12 October 1904 Origineel Amerikaans recept van "Wallbrook Tobacco Co. Inc. Goldsboro. North Carolina U.S.A. Originele Amerikaanse melange van de fijnste tabakken. Originele Amerikaanse r^ÊÊÊMÊ V King Size lengte. (Van onze speciale verslaggever) Weggedoken in de laagte bij het Oostenrijkse stacïje Kufstein, bij vele Nederlandse toeristen bekend, staan een tiental barakken. Sombere bouwsels, die de natuur in dit Oost-Tiroolse landschap niet onberoerd heeft gelaten. Hier en daar vervangt karton gebroken venster ruiten. Tussen de barakken hangt aan droog lijnen wat wasgoed, tekenend voor onver schilligheid, want het regent al uren. Uit de ramen leunend maken een paar bleke meisjes een buurpraatje. In een van de lange donkere gangen schreeuwden een jonge vrouw en een lange broodmagere man elkaar op ruzietoon kennelijk verwensingen toe. Een paar schamel geklede jochies staan geamuseerd toe te kijken. We verstaan er geen woord van. Het zal wel Russisch zijn, of Hongaars, Roemeens of Pools. Want hier in deze „Siedlung Kufstein", een van de 76 vluchtelingenkampen, die onder toe zicht staan van de Oostenrijkse regering, wo nen alleen Oost-Europese vluchtelingen: vijf honderdvijftig in totaal. „Wonen" is een groot woord voor het verblijf in deze Siedlung, wat een minder hard woord is dan „lager". Slechts in wei nig onderscheidt dit kamp zich van de verblijven, die wij uit de na-oorlogse erfenis kennen. Dat een gezin van zeven personen zijn leven slijt in een kamer van vijf bij vijf is geen zeldzaamheid. En denk bij dat woord kamer niet aan uw woon kamer, het zijn stuk voor stuk donkere, sfeerloze vertrekken, waar men slaapt, eet, wast, babies voedt, borrels drinkt en ruzie maakt. We zijn een paar van die ba rakken-woningen binnengegaan. We wer den min of meer verwacht, want een groep buitenlanders blijft in deze kleine gemeen schap niet onopgemerkt. Men praat er dagen van tevoren over en weken erna. Geruchten gaan van mond tot mond, van barak tot barak. Potdicht Het kamertje van Alexandra Koeprian ko ziet er vrij netjes uit, maar de lucht die ons bij de deur tege moet golft, maakt ons onpasselijk. De ra men zijn potdicht. In een gammele kinder wagen ligt een baby te spartelen. Alexan dra is een Oekrainse. Zij was nog geen tien jaar, toen zij na de opmars van de Duit se legers uit haar ge boorteplaats werd weggesleept, met haar moeder en twee zus jes. Harde handen verbraken de familie verbanden. In de laatste twaalf jaar heeft zij van geen harer familieleden taal of teken gehoord. Zij werd van kamp naar kamp gestuurd en belandde in 1945 in Oostenrijk weer in een kamp, zoals al die 700.000 vluchte lingen, die na de nederlaag van Duitsland het deerlijk gehavende Oostenrijk over spoelden. Thans, bijna tien jaar later, slijten nog ruim 42.000 mensen, door de oorlog gedoeiyiden, hun levens in kampen, de meesten in ontstellende gelatenheid. Alexandra is nog jong. Zij heeft nog iets van het vuur der jeugd. Zij wil weg uit die barakken, die broedplaatsen van na- „Iedere arbeider werkt deze maand een uur voor de toekomst van de vluchte lingen, die al jarenlang onder bedroe vende omstandigheden leven in kam pen. Dat totale uurloon wordt door de werkgevers verdubbeld". Ziedaar het doel dat het comité vluch telingenhulp 1954 zich heeft gesteld en dat allerwege reeds veel weerklank heeft gevonden. Een uur voor een toe komst. Het is niet veel. Eigenlijk veel te weinig als men weet welk een ont stellende nood er anno 1954 nog heerst in de kam.pen voor vluchtelingen overal in Europa. Zij en haar man, die werk heeft in Kuf stein, hebben tenminste de vaste wil uit de ellende te komen. Maar er zijn er ook, die aan werken een broertje dood hebben, of die zo hoge eisen stellen dat alleen een philantroop ze in dienst zou willen nemen. Dat zijn de hopelozen. De kerels die van de schamele ondersteuning, welke hun ge zinnen van de Oostenrijkse regering ont vangen, zoveel achterhouden dat zij eens per week de drankfles kunnen aanspreken. Gelukkig zijn zij in de minderheid. Maar zij zijn het die de toch al niet rozige stem ming met hun gekanker bederven. Hoopvol Er is in Kufstein een bemoedigend teken in het grauwe kampleven. Dank zij gelden van Noorse en Ne derlandse particu- Onrust in vervoerbedrijf Onlangs heeft de Nederlandse vereniging van transportondernemingen (N.V.T.O.) bij uitvoerig request aan de Eerste en Tweede Kamer geprotesteerd tegen het wijzigen van richtlijnen voor de Commis sie Vergunningen Personenvervoer voor het verlenen van concessies voor het ex ploiteren van autobusdiensten. Het gevolgde systeem leidde er toe, dat tal van ondernemers in de laatste vijftien jaar concessies verloren ten behoeve van het vormen van streekvervoerondernemin- gen. Een vrij klein aantal dier onderne mers heeft geweigerd hiervoor vergoeding aan te nemen. Anderen hebben wel ver goeding aanvaard, doch verklaren zulks on der dwang te hebben gedaan. De wijziging van richtlijnen voor de C.V.P. beoogt het mogelijk te maken, dat zij, die zich gedu peerd gevoelen, alsnog hun rechten zullen kunnen bepleiten. De NVTO heeft zich tegen deze wijziging verzet, omdat naar mening dezer organisatie het beleid van de CVP op grond der gegeven richtlijnen, door het parlement gesanctionneerd zou zijn bij de aanvaarding van de nieuwe wet Autovervoer Personen.Gesteld wordt voorts, dat door deze wijziging het bestaan van een aantal nieuw gevormde ondernemin gen voor streekvervoer per autobus in ge vaar zou komen, hetgeen het vervoer nade lig zou kunnen beïnvloeden. De Bond voor bedrijfsautoverkeer in Ne derland (BBN), die zich achter de gewij zigde richtlijnen van minister Algera stelt, heeft thans eveneens een request aan de leden der Staten-Generaal gezonden, waar in wordt gezegd, dat deze bond de waar heids! ievendheid van het NVTO-request in twijfel trekt. Om een duidelijk beeld van de gang van zaken sinds 1939 te krijgen vraagt de BBN aan de Kamerleden een studiecommissie te willen instellen, welke dan een principiële uitspraak over het gevoerde concessiebe- leid op grond van de geldende Nederland se rechtsnormen en rechtsopvattingen zou kunnen doen, waarbij de juistheid der oude richtlijnen getoetst zouden dienen te wor den aan de wetgeving, die tot aan het in werking treden van de nieuwe Wet Auto vervoer Personen geldig was. ADVERTENTIE In en tussen sombere, tochtige barakken slijten ook jonge kinderen hun leven. ijver, achterdocht, apathie en ontucht. Weg eerst uit dat hok van 24 vierkante meter. Huilend smeekt zij ons in gebroken Duits haar te helpen. Wat moet er van haar drie kinderen terecht komen? We kunnen slechts bemoedigende woorden stamelen. De jonge Oekrainse zal het wel redden. lieren is er een kleuterhuis verrezen waar tientallen peu ters naar hartelust kunnen spelen. Toen wij er kwamen, zaten zij met een Oosten rijks meisje te zin gen. Hun „Grüss Gott" 9need ons dooi de ziel. De driejarige Maxim, een Rusje, zit blijmoedig tus sen zijn Hongaarse vriendje Baski en een tenger Pools meisje met bijna zwarte oogjes. Zij spreken allemaal een beetje Duits. Het pro bleem der natio naliteiten, wereldbe schouwingen en grenzen bestaat voor deze kinderen nog niet. Zij spelen sa men, zoals onze kin deren dat doen. Voor hen is er nog hoop. Als zij tenminste niet nog tien jaar in dit asyl der gedoemden moeten blijven. Mede voor hun toekomst zal het Nederlandse volk straks zijn offer vaardigheid tonen. Meen niet dat Kufstein het meest hope loze geval is. Het is niet het beste, maar ook niet het slechtste vluchtelingenkamp in Oostenrijk. Overal vindt men dezelfde problemen, waarmee de Oostenrijkse re gering al bijna tien jaren worstelt en die zij alleen, ook al doordat het de slagen van de laatste oorlog nog niet te boven is, niet de baas kan. Een millioen shilling heeft zij tot nog toe aan de lening van de nood der vluchte lingen besteed. Maar er zijn vele mil- lioenen meer nodig. Millioenen om huizen te bouwen die mensonterende barakken moeten weg om de van huis en haard verdrevenen een nieuw bestaan te ver schaffen in de landbouw of fabriek, om voor vakopleiding te zorgen en om zo mo gelijk de begaafden te laten studeren. Een internationaal probleem. Zeker, maar de UNO heeft, nadat de door de Amerikanen in het leven geroepen inter nationale vluchtelingenorganisaties (IRO) in 1951 was opgedoekt het probleem was opgelost, zo meenden zij volstaan met een Hoge Commissie te stichten die voor de afwikkeling van zaken zou zorgen Die erfenis hield in de zorg voor een kleine 300.000 vluchtelingen alleen in Europa. De vergetenen, de kanslozeneen welhaast ondoenlijke taak, als de UNO niet van zins blijkt voor dat „opgeloste probleem" de vereiste gelden beschikbaar te stellen Vandaar dat de verwachtingen van het Nederlandse comité vluchtelingenhulp 1954 om gelden bijeen te brengen voor de vluchtelingen niet mogen worden be schaamd. De „Siedlung Kufstein", gelegen in een zo rijk met natuurschoon gezegende omge ving, biedt een allesbehalve verheffende aanblik. „Vele van de door de KNAC opgesomde klachten geven de situatie juist weer," zo heeft de minister van Oorlog geantwoord op het adres van de automobielclub inzake het militair verkeer in de recreatiegebieden. De minister is het eens met de KNAC, dat bij het huidige verkeer ons land meer mo derne wegen vraagt. Aan het verzoek van de KNAC, in het bijzonder in de vacantiemaanden er zoveel mogelijk rekening mede te houden dat de landelijke rust geen geweld wordt aange daan, zal worden voldaan. Behalve in een enkel geval acht de bewindsman van Oor log het aanwijzen van bepaalde circuits voor militaire transporten onuitvoerbaar. De verbetering van de secundaire wegen welke het militaire verkeer gebruikt en die naar de mening van de KNAC tot dat doel blijvend geschikt dienen te worden gemaakt, is een onderwerp van voortdurend overleg tussen de ministers van Oorlog en van Ver keer en Waterstaat. Tholen Ned. Herv. Kerk P. Westland te Beroepen te Waarder. Benoemd tot hulppred. te Heusden H. G. v. Beusekom, em. pred. te Rhoon; idem tot vicax-is te Utrecht (wijkgem. 10) J. Over- duin, cand. aldaar; idem te Alphen a. d. Rijn Th. Schellingerhout, theol. cand. Bedankt voor de benoeming tot geeste lijk verzorger van „Zonnegloren" te Soest- duinen mej. da. M. C. Barbas, hulppred. te Utrecht (wijkgem. 7). Geref. Kerken Beroepen te Wolvega A. Reen te IJlst; te Berlikum M. G. Ton te Geesteren-Gel- selaar. Bedankt voor Beekbergen W. v. d. Zwan te Bruchterveld; voor Zevenbergen J. Firet te Bergambacht. Geref. Gemeenten Beroepen te Elspeet H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Bedankt voor Arnhem W. F. Laman te Rotterdam-W. U geniet langer en intenser voor In de maandcijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt de aandacht meer ge trokken door de omvangrijke vraag zij steeg in September van 1190 tot 1451, tegen 625 in eind September 1953 dan door het aanbod, dat door de gebruikelijke seizoensinvloeden steeg van 891 tot 955 (vorig jaar 1454). De stijging in de vraag is voor een groot deel terug te leiden naar de groep losse arbeiders, waarin de vraag door de tekorten aan arbeidskrachten in de verlate aardappel- en de bietenoogst en anderzijds door de aanvragen van de Suikerfabriek „Halfweg"' toenam van 112 tot 343 (vorig jaar 19). Het aanbod van losse arbeiders nam in Septenj^er eveneens toe, en wel van 222 tot 246 (tegen 380 in 1953) maar van dit aantal werden sinds het opmaken van de maandcijfers reeds verscheidene tientallen geplaatst in de oogst. B. cn W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld een crediet van f 38.200 beschikbaar te stellen om te kun nen voorzien in het tekort aan leerkrach ten bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam door toelating van onderwijze ressen bij het voorbereidend onderwijs tot de laagste klassen van het gewoon lager onderwijs, teneinde zich als aspiranten in de practijk van het lesgeven te bekwamen. De minister van Onderwijs heeft geen bezwaar tegen de toelating van kleuter leidsters als kwekelingen aan scholen voor lager onderwijs. B. en W. willen aan de gemeentelijke kweekschool op 1 Januari en op 1 September 1955 daartoe cursussen instellen. Het college vertrouwt, dat op deze wijze voldoende leerkrachten be schikbaar zullen komen op 1 September 1956 en dat de maatregel dan zal kunnen worden opgeheven. In de bouwnijverheid nam het aanbod van eind Augustus tot eind September toe van 111 tot 118 (vorig jaar 138) en de vraag van 202 tot 234. De vraag, vooral naar timmerlieden en stucadoors blijft nog altijd sterk toenemen, vooral doordat weer zovele woningen in het stadium van af werking zijn gekomen. Een sterke daling in het aanbod ver toonde de metaalnijverheid: van 114 tot 90 (vorig jaar 154). Dit kwam doordat vele jeugdigen van de technische scholen, waaronder ook MTS-ers, die zich lieten inschrijven, inmiddels geplaatst zijn. De vraag daalde van 538 tot 537 (223). De vraag is dus bijna het dubbele van verle den jaar en geldt voornamelijk geschool den, zoals bankwerkers, loodgieters en ijzerwerkers. Het aanbod in de textielbranche bleef gelijk: 1 (vorig jaar 1) en de vraag steeg van 18 tot 61 (vorig jaar 11). Die behoefte was er overigens al en wordt voor dit ge west in hoofdzaak uitgemaakt door de kousenfabrieken van Hin. Dit bedrijf heeft echter nu de vraag laten registreren, naar aanleiding van de maatregelen om arbeids krachten uit de overschotgebieden naar het Westen over te brengen. Daar hoopt deze textielindustrie op deze wijze ook in te delen. De spanning op de arbeidsmarkt door de grote vraag wordt ook wel bewe zen in de pogingen van een Amsterdams confectiebedrijf om door oprichting van een filiaal in Beverwijk daar arbeidskrach ten aan te werven. Dit bedi-ijf hoopte ech ter minstens 200 meisjes aan te werven en heeft er tot dusver niet meer dan 50. In de landbouw steeg het aanbod van 11 tot 15 (vorig jaar 28) doordat een aantal specifieke seizoenwerkzaamheden zijn af gelopen. De vraag steeg van 9 tot 26 (vorig jaar 4), dit geldt alleen vakmensen, de werkkrachten, waaraan thans in de land bouw zoveel behoefte bestaat, zitten in de groep losse arbeiders. Van hotelpersoneel steeg het aanbod van 21 tot 71 (vorig jaar 96). Dat het getal nog lager dan het vorig jaar is komt voorna melijk doordat vele horecaf-bedrijven na een slechte zomer ook in het vroege na jaar hun kansen nog eens wilden proberen en daarom nog wat personeel aanhielden. De vraag daalde van 18 tot 10 (vorig jaar Het aanbod van kantoorpersoneel steeg van 140 tot 141 (vorig jaar 189) en de vraag nam af van 65 tot 35 (47), doordat vele jongeren die de scholen verlieten, werden aangetrokken. De nood van de oudere werklozen, die de grootste moeite hebben om nog in het arbeidsproces terug te keren, heeft geleid tot de oprichting van de Stichting „Het leven begint bij 40", die thans buiten de arbeidsbureaux om arbeidsbemiddeling verlenen. Het is niet helemaal volgens de regels, maar de noodtoestand is er oorzaak van dat de overheid hier een ootgje dicht knijpt. Het aantal werkloze vrouwen steeg vac 82 tot 127 (vorig jaar 254) en de vraag „daalde" van 455 tot 356 (623). Die 356 omvatten slechts de geregistreerde vraag, de werkelijke vraag is zó hoog, dat zij niet meer wordt geregistreerd. Analyse Van het totaal aantal werklozen in het lyse gemaakt van de soorten werkloos heid. Daaruit bleek dat van de 955 werk lozen in eind September er 355 „wrijvings werklozen" waren (die tijdelijk, geduren de de overgang van de éne naar de andere betrekking ingeschi-even zijn); 250 „alge meen minder geschikten", die moeilijk plaatsbaar zijn als gevolg van lichamelijke of geestelijke gebreken of hun anteceden ten; 75 seizoen werklozen en 280 „struc tuurwerklozen", dat zijn mensen, die wel geschikt zijn, maar door verschillende oorzaken, zoals hogere eisen, waaraan zij niet meer kunnen- voldoen, of hun hogere leeftijd, niet meer aan het werk kunnen komen. Voor een deel kunnen deze men sen nog wel omgeschoold worden maar voor vele anderen blijft opneming in het arbeidsproces een moeilijke zaak. Verdeeld over de vier rayons wordt het totaal aanbod van 955 gesplitst in 719 in Haarlem, 74 in Beverwijk 74 in IJmuiden en 88 in Zand voort. Verdeeld naar leeftijds groepen is van de 955 werklozen 13 percent jonger dan negentien jaar, 5 percent tus sen de 19 en 24 jaar, 19 percent tussen 25 en 39 jaar en 63 percent van veertig jaar en ouder. Emigratie In het derde kwartaal van dit jaar wer den 139 dossiers voor emigratie in orde gemaakt, waarvan 65 voor Australië, 4 voor Brazilië, 25 voor Canada, 8 voor Nieuw Zeeland, 9 voor Rhodesia, 14 voor de Verenigde Staten en 14 voor Zuid- Af ï-ika. Dit is de normale stijging van het aantal aspirant-emigranten na het zomerseizoen, waarbij opvalt, dat de belangstelling voor Australië na een inzinking weer wat gaat toenemen, evenals voor Nieuw Zeeland, waar de toelatingseisen wat minder strin gent zijn geworden, en dat het aantal as pirant-emigranten voor Canada afneemt, vermoedelijk als gevolg van de economi sche depressie, die zich daar, zij het in bescheiden vorm, heeft voorgedaan. De directeur voor ordeningsvraagstuk ken van het ministerie van Economische Zaken. drs. J. H. D. van der Kwast wordt dii-ecteur-gen.eraal van handel en nijverheid bij dit departement. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, heeft te Arn hem gesproken over de huidige politieke situatie in ons land. Hij zei onder meer, dat wanneer men een vergelijking maakt met de reacties op de Troonrede en de Millioenennota van vorig jaar, dit jaar een niet te ontkennen ver schil in reacties is waar te nemen. Vorig jaar kwam de in de Troonrede aangekon digde belastingverlaging van ongeveer 500 a 550 millioen als een kleine verrassing. In de jongste Troonrede is weer een belasting verlaging aangekondigd, zij het meer ge concentreerd. De datum van ingang van deze verlaging werd in de Millioenennota verschoven naar 1956. De reactie is dit jaar haast tegenstrijdig in vergelijking met die van het voorgaande jaar en pessimistisch getint, aldus prof. Romme. Naar aanleiding van de jongste loonsver hoging zei prof. Romme, dat wan**vr het effect ervan ovei-eenkomstig de opzet is. er slechts een geringe prijsstijging is te ver wachten. Hij merkte op dat bij de in de Tweede Kamer gehouden beschouwingen is bereikt, dat de aangekondigde belasting verlaging zal worden vervroegd tot ten minste 1 Juli 1955. Ook 9prak hij over hetgeen hij noemde de politieke posten van de balans. De al gemene beschouwingen hebben twee resul taten opgeleverd, zei hij. Ten eerste is de politieke illusie die onder een deel van de leidende figuren der P. v. d. A. bestond, namelijk dat het bisschoppelijk mandement te hanteren zou zijn om in de politieke arena de K.V.P. te kunnen bedreigen met politiek isolement, verstoord. Ten tweede is duidelijk gebleken dat de drie christe lijke partijen generlei reden hebben gezien de brede samenwerking, die we thans ken nen te verlaten en een crisis te veroorzaken. Sprekend over de toekomst merkte hij op dat de katholieken in de twee jaar die ons nog scheiden van de vei-kiezingen, zich vooral te richten hebben op versterking der katholieke politieke partij-eenheid en een eind te maken aan versplintering. Ten tweede zullen zij erop uit moeten zijn, ons land te behoeden voor een crisis. Zij moe ten voortwerken op de in 1952 verkregen basis. Gezegd is dat het woord der bis- en P.v.d.A. onverantwoord is. Het episco paat laat echter de vraag: welke politieke samenwerking, geheel open. In bepaalde gevallen kan samenwerking gerechtvaardigd zijn, in andere niet. Prof. Romme zei ten slotte dat de katholieke po litiek nooit mag leiden tot een halfslach tige compromissenpolitiek. Ten tweede, al dus spreker, zijn wij verplicht onze politiek steeds te voeren in 's lands belang. LONDEN (Reuter) De organisatie van het verdrag van J3russel zal „West-Euro- pese Unie" worden genoemd, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. De nieuwe naam is door alle zeven landen goedgekeurd. Vertegenwoordigers van de zeven lan den zijn in Londen bijeengekomen om de ontwerpprotocollen op te stellen, waarbij Italië en West-Duitsland in het verdrag zullen worden opgenomen. schoppen consequent met zich mee moet gewest Kennemerland heeft men een ana- brengen dat samenwerking tussen K.V.P. HAARLEM. Op den Dam te Amster dam werd een als heer gekleed persoon door de politie medegenomen, omdat hij aldaar anarchistische redevoeringen hield. Nauwelijks was hij opgesloten of hij wist te ontvluchten. Met de electrische tram reisde hij naar Haarlem, waar hij de stoomtram naar Leiden nam. Nabij Lisse begon de man met een revolver te spelen. Op de vraag van den conducteur, wat of dat te beteekenen had, antwoordde de man brutaal: „Ik ben anarchist en ga in Den Haag minister Abraham Kuyper doodschieten". In Lisse haalde de con ducteur een politie-dienaar, die zonder aarzelen den anarchist beetpakte en hem het vuurwapen ontnam, dat met zes scherpe patronen geladen bleek te zijn. De anarchist is naar Haarlem- vervoerd en na een scherp verhoor in het Huis van Bewaring opgesloten, zoodat hij vooreerst zijn snood voornemen niet ten uitvoer zal kunnen brengen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5