Agenda voor Haarlem ^Brieven aan de redactie J. C. Mol van Multif ilm overleden „Ik was niet dronken, maar ik had een pil geslikt" Smeterlin speelde Chopin 111ÏSTAS% Liefde tot natuur zijn inspiratiebron Nieuw verweer van automobilist: „Opwekkend" middel tegen slaap oorzaak van slingeren met auto Federmann-optiek Nieuwe tendenzen in de confectie DINSDAG 12 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Programma van werken van Franck SPECIAALZAAK JAC. VAN MARIS Nederland-Engeland opent winterseizoen Met overweldigend besluit Schilder brak enkel door sprong van balustrade Jongetje viel in Burgwal Haarlemmer verdacht van verduistering aangehouden Problemen rond de werkclassificatie BRILLEGLAZEN 1 Loterij vluchtelingenactie Burgerlijke Stand van Haarlem Vlaamse gaaien gezien in duingebied Voor elk gelaat een bril die staat. Zesjarige jongen op het nippertje gered C6?A in de Vleeshal In de leeftijd van bijna 63 jaar is te Haarlem overleden de heer J. C. Mol, op richter en directeur van de N.V. Multifilm te Haarlem. Met hem verliesc de Neder landse cinematografie een van haar be kwaamste en meest begaafde represen tanten, een man, die de Nederlandse film productie bekendheid tot ver buiten 's lands grenzen deed verwerven. Niet slechts als leider van een bedrijf, dat hij zelf stichtte en vormde heeft Mol de be oefening van het filmmétier in Nederland belangrijk op weg geholpen, zijn persoon lijk aandeel in de vervaardiging van films, in het bijzonder op wetenschappelijke ba sis, heeft het mecsl bijgedragen tot de ont wikkeling van de Nederlandse filmindustrie op wereldniveau. Multifilm en Mol werden voor wie in de film belang stelt een be grip. De carrière van de heer Mol is wel een uitzonderlijke. Reeds als jongen interes seerde hij zich bijzonder voor de fotografie en experimenteerde hii al was het minder ernst; dan spel. Eenmaal van de schoolban ken na een ha.ndelsopleiding vindt men hem terug als directeur van een fruit en groenteveiling in Noordholland, een direc teur, die met graagte de kunst der foto grafie beoefende. De uitgeverij Focus te Bloemend-aal interesseerde zich voor zijn producten en bekwaamheid en zo zien we hem later, omstreeks 1920 terug als direc teur van deze uitgeverij van fotobladen en boekai. Dat duurde tot hij in 1923 een microscopische film zag van professor Sie- dentopf uit Jena. Onmiddellijk besloot hij zich in dat onderwerp te gaan specialise ren. Hij maakte de „Anthony van Leeu- wenhoeck-film", waarin hij de wereld der microben via de film aanschouwelijk maakte. De film werd een enorm succes, draaide zelfs in Engeland en Amerika en be zorgde Mol zijn eerste opdracht. Het Rode Kruis verzócht hem een film te gaan ma ken over het ontstaan en de bestrijding van malaria. Dat werd mede de stoot tot de oprichting van Multifilm op de 29e Octo ber 1928. Reeds in 1924 had hij een „Bu reau voor wetenschappelijke cinematogra fie" gevormd, waaruit Multifilm thans ont stond. Met een kleine staf ging hij aan het werk. Al spoedig kwam de ene weten schappelijke film na dê andere tot stand. Mol schakelde nu ook over naar de com merciële opdrachtfilms. Zijn bedrijf breid de zich uit. Hij kon het alleen niet meer aan. E. J. Vei-schueren werd zijn mede directeur in 1935. Even voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog ging hij naar Indië, waar hij bij het uitbreken van de strijd in Nederland nog zat. Hij stichtte toen Multifilm Batavia, maar moest zijn werk al spoedig staken, want de Japanners zetten hem in een kamp, waaruit hij in 1945 werd verlost. Dadelijk ging hij weer aan de slag: Men kent uit die jaren zijn journaals onder de titel „wordende we reld". Bij zijn terugkeer in ons land vond hij zijn bedrijf onder de voortvarende lei ding van Verschueren welbehoed. Wanneer het hem mogelijk was wijdde hij zich weer aan de beoefening van zijn liefste bezig heid: de wetenschappelijke film. In 1953 bij het zilveren bestaansfeest van Multifilm kon hij ook getuigen, dat hij nog onverdro ten door ging, het verhaal te vertellen van het wonderlijk geheim der natuur, die de inspiratiebron was van zijn werk. En voor wat zijn bedrijf betrof, dat hij met ver trouwen de toekomst inging op de basis van ervaring door die vijf en twintig jaren gelegd. Eên toekomst waaraan hii nog ADVERTENTIE 'n Nieuw Record: Due George Record extra mild 18 ct. DINSDAG 12 OCTOBER Minerva: ,,'n Fijn span" (Toneelgezelschap Johan Kaart), 8.15 uur. Vleeshal: Modeshow C. én A. 8 en 9.30 uur. Brinkmann: Lezing Lisa Tetznér, 8.15 uur. Roxyz „Duivels dei- der zee", alle leeft., 8 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaax\ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij die met liefde spelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen, 14 jaar, 8 uur. City: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht", 18 jaar, 8 uur. Herman Robbersstraat (Hectorstraat)Tentoonstelling woning-in richting, 7—9 uur. WOENSDAG 13 October Vleeshal: Modeshow C. en A. 11.30, 3, 8 en 9.15 uur. Concertgebouw: Nèd. Reisver- eniging, lezing met film door mr. Th. Ilegout, 8 uur. Stadscbouwburg: Haarlemse Kunst- gèmeenschap „Huilebalken en Waterlanders", 8.15 uur. De Leeuwerik: Optreden van Ariës, 8 uur. Minerva: Kindercircus „Tijl Uilenspiegel", 2 uur. „Pygmalion", alle leeft., 8.15 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij die met liefde Spelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gymna sium: Alliance Frangaise, spreker FrangoiS Balsan, 8 uur. Cultura: Vereniging van spi ritisten Harmonie, 8 uur. Herman Robbers- Straat: Tentoonstelling woning-inrichting 2—5, 7—9 uur. maar weinig meer heeft mogen bijdragen. Bij zijn verscheiden stelt men vast hóe zeer zij echter door zijn arbeid verzekerd is. De crematie is bepaald op Donderdag morgen, na aankomst van trein 11.31 uur te Westerveld. Het programma der orgelbespeling in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Woensdagmiddag 13 October van 3—4 uur door George Robert vermeldt de volgende werken van César Franck (1822—1890). 1. Choral I E majeur; 2. Fantasie C ma jeur; 3. Andantino g mineur; 4. Grande Pièce symphonique. ADVERTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening Barrcvoetestr. 19 Tel. 15051 Op Donderdag 21 October opent het genoot schap Nederland—Engeland het wintersei zoen met een lezing welke gegeven zal wor den door mr. Erie Gillett in Café-restaurant Brinkman, Houtplein te Haarlem. Het on derwerp zal zijn: „The literary scene 1Ö64". Voorts hebben de Britse consul-generaal in Amsterdam, mr. G. Vaughan en professor L. S. Palmer toegezegd in het komende sei zoen een lezing te houden. ADVERTENTIE 't zijn producten van P. HOPPE De Pool Jan Smeterlin kwam, zoals men kon verwachten, op de eerste avond van de aangekondigde meesterserie mét een Cho- pin-programma. En dat betekende, dat we Maandagavond in de Haarlemse Concert zaal weer eens Chopin te hóren kregen met al zijn Poolse affinititeitên en tevens met al de virtuositeit die nodig is om zijn kunst in hoogste instantie waar te maken. Smeterlin begon en eindigde zijn pro gramma (behoudens dan de onvermijdelijke toegiften) met een markante Poolse be lijdenis, namelijk met de Polonaise-Fanta sie in As, opus 61 (de laatste der Polonai ses door Chopin geschreven) en de Grande Polonaise brillante, opus 22, die hoe nationaal-karakteristiek dan ook op vreemdsoortige wijze ingeleid wordt met een prélude, (die een nocturne zou kunnen heten) in de gemoedssfeer van Chopin's vriend Bellini, de bekende opera-compo nist en die alleen maar verwantschap vindt met het kerngedeelte van de compositie, de Polonaise, door de virtuoze pianistiek. de klavierstijl die uitsluitend tot het genie Chopin behoort. Het artistieke wezen van Chopin is een complex van velerlei invloe den; hoe kon het anders bij deze ontwor telde kunstenaar, die het troetelkind werd der Parijse salons. Maar wanneer hij een Polonaise aanheft, dan valt al het vreemde van hem af, dan toont hij zich uitsluitend als Pool, trots op zijn eigen aard. Veel is er in Chopin's oeuvre dat eigenlijk mis plaatst is in een grote zaal, maar dit kan niet gezegd worden van de Polonaises en zeker niet van die twee brillante werken in dit genre, die Smetérlin ons liet horen met al de spankracht en parelende virtuo siteit van zijn groot pianistisch talent. Met een vrijheid van opvatting, die des ondanks wist te overtuigen van haar goed recht, vertolkte Smeterlin de Sonate met de Marcia funebre, dit fantastische poëma van de dóód. En dan was er, als een tref fend hoogtepunt van virtuositeit en be zielde weergeving, de Barcarolle, symbool van het nooit vervuld verlangen van de romantische mens. Met vier karakteristieke Mazurka's en drié Nocturnes toonde Smeterlin zijn beel dend en lyrisch vermogen en tevens zijn zin voor een geraffineerde klankproductie. Bovendien schonk hij ons de verrukking van magistrale verklankingen van de Etu- De 31-jarige Haarlemse schilder R. S., die een pui aan het schilderen was en daarbij op een drie meter hoge ladder stond wilde over stappen op een balcon. Hij hield zich daarbij vast aan een balustrade, waarvan de boven ste tegel echter los lag. De schilder verloor het evenwicht en sprong, toen hij dit merkte, op de straat. Hij brak zijn linker enkel en werd opgenomen in het ziekenhuis Joannes de Deo. Maandag is de zevenjarige Fransje Vrolijk wonende aan de Lange Herenvest, in het wa ter van de Burgwal tè Haarlem gevallen. De vijftienjarige Hans ten Hove uit Haarlem- merliede, die het ongeluk zag gebéuren, kon de drenkeling met een reddingshaak op het droge brengen. Maandag is in Haarlem aangehouden de 32-jarige metaalbewerker J. de L., die ervan verdacht werd drie herenrijwielen en twee accordeons verduisterd te hebben. Twee fiet sen zou hij in huurkoop hebben gekocht en direct doorverkocht. Hetzelfde deed hij met een gehuurde fiets. Bovendien bracht hij een gehuurde accor deon direct aan de man, waarna hij zich de volgende dag weer bij de verhuurder ver voegde met de mededeling, dat hij nog een accordeon wenste te huren aangezien hij dan tezamen met zijn buurman zou kunnen musi ceren. Opnieuw kreeg hij een accordeon mee, die hij onmiddellijk weer verkocht. De ver dachte heeft een volledige bekentenis afge legd en is ingesloten. Weekeinde van de Woodbrookers Onder auspiciën van de Arbeiders Ge meenschap der Woodbröökers te Bentveld zullen In het weekeinde van 23—24 October „Problemen rond de werkclassificatie" wor den behandeld in een cursus voor hen. die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, arbeiders, bazen, topleiding alsmede voor andere ge- interesseerden. Het programma van het weekeinde waarin de leiding berust bij mr. A. van Biemen, is als volgt samengesteld: dr. A. van Biemen spréékt over „Industrialisatie wijzigt men selijke arbeid; het vak valt uiteen In func ties". Drs. S. G. Lijftogt behandelt het onder werp: „Wat wil klassificatie eigenlijk?" Zondagmorgen wordt het onderwerp „Weerstanden bij de arbeiders: wat zit er achter, waar gaat het om?" in gespreksgroe pen besproken. De cursus wordt besloten met een algemeen gesprek met deskundigen over „Een verantwoorde houding tegenover het vraagstuk". des opus 25 no. 8 en opus 10 no. 11, waar van de eerste als een wervelwind voorbij - stoof en de andere met haar arpeggio's de indruk gaf van een innige serenade. Maar niets overtrof het effect dat de concertgever bereikte met zijn slotnummer, de Polonaise brillante. Het was overwel digend. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE a «I DE VERBETERDE l PUNCTUAL CORRECTED Verkrijgbaar bij de erkende opticient. Op 1 October heeft de trekking plaats gehad van de loterij welke in het kader van de voorjaarsmarkt voor dé vluohte lingenactie te Haarlem werd georganiseerd. De onbrengst bedraagt f 247.40. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het gebouw van de V.C.J.C. te Haarlem, Gedempte Oudegracht 47. op Woensdagavond 13 en' Vrijdagavond 15 October telkens van 20 tot 22 uur en op Zaterdagmiddag 16 Oc tober van 15 tot 17 uur. Aan dat adres zijn ook trekkingslijsten verkrijgbaar, even als bij mevrouw J. M. Bource-Eversen, Van Kiebeecklaan 28, telefoon 25753. HAARLEM, 11 October 1954 ONDERTROUWD: 11 October C. Warmen - hoven en J. F. M. Servaas. GEHUWD: 11 Oct., H. Spieker en L. J. Duim. BEVALLEN van een zoon: 8 Oct., G. G. Nelis —van Huijssteeden; W. M. Bruijn— Duineveld; 9 Oct., J. M. Murkvan Leeu wen; R. BeekPolak; J. BiesbrouckOlden burg; 10 Oct., H. M. van WijkBurggraaf; M. E. MuldersHuneker; M. G. van Zeeland ten Boom; H. M. Mosseveldvan Oploo; J. G. Aeissingde Graaf; 11 Oct., F. van KampenBerbee; J. RookhuijzenSchilper- oord; L. Medenblikde Groot. BEVALLEN van een dochter: 9 Oct., C. H. van LicropSanberg; W. J. de Kruijffvan Altena; P. A. Bax—Theel; J. M. Elbergde Keijser; E. J. M. Schaap—Lipmann; M. Chr. PirctsMichels; 10 Oct., F. J. HelmusOud- hof; W. J. van der Kampvan Leeuwen; C. M. van RoodenKehrens: J. M. Wielders Kamps; J. Rijsdijkvan Bruggen; E. Lam- boovan Wees; F. van MeegenNieuwen- huis; 11 Oct., G. G. Wagenaarvan Ewijk. OVERLEDEN: 8 Oct H. Semé, 68 j„ van Dortstraat; G. Chr. Keg, 68 j., Hazepaters- laan; J. J. A. van der Linden, 74 j„ Nestor straat; 9 Oct.. H. Th. Ruijgvoorn, 86 j., Ha- gestraat; W. Chr. HouthuijsenKroon, 73 j., Kastanjestraat; C. Schoring—-Helder, 67 j., Pleiadenstraat; B. R. Dijksterhuis, 85 j., El zenplein. In een proces, dat van vérstrekkende principiële betekenis kan worden, heeft voor het Amsterdamse hof een autobe stuurder, die ervan beschuldigd wordt onder invloed van sterke drank in zijn wagen te hebben gereden, zich verweerd door te betogen, dat niet het gebruik van drank, doch het nuttigen van een tablet „Pervitine" (een opwekkend middel tegen slaperigheid) de oorzaak van zijn vreemde gedrag is geweest. Drie hoogleraren werden als getuige in deze zaak om hun oordeel gevraagd. Het resultaat was, dat het hof op verzoèk zowel van de procureur-gene raal als van de raadsman de zaak aan hield, opdat nagegaan zal worden of de verdachte inderdaad (zoals hij zegt) op de bewuste avond, toen hij naar de mening van de verbalisanten dronken achter het stuur zat, des middags bij de door hem genoemde apotheek een tube Pervitine heeft gekocht. Tijdens de zitting merkte de procureur- generaal op: „De justitie is huiverig dit argument aan te nemen, want dan zullen in de toekomst vele verdachten, aan wie het rijden onder invloed tenlaste wordt gelegd, zich gaan verweren door te zeggen, dat hun wankelende gang en de andere verschijnselen te wijten zijn aan een soort gelijk tablet". Voorts werd van achter de groene tafel opgemerkt, dat tot dusverre nog nooit een verdachte dit verweer heeft gevoerd. De verdachte was de 37-jarige longarts S. H. uit Dordrecht, die in 1952 reeds voor het zelfde delict veroordeeld is tot 250 boete plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mocht deze arts dus ditmaal opnieuw worden veroordeeld, dan zal hij waarschijnlijk ook de vorige straf nog moeten ondergaan, aangezien de proeftijd nog niet is verstreken. Zes glazen bier Hij was op 25 October van het vorig jaar naar een feestje geweest in Amster dam en had daar tot 9 uur des avonds volgens zijn eigen verklaring 6 glazen bier gedronken. Daarna zou hij in de stad zijn gaan eten en vervolgens enkele kennissen in zijn auto naar huis gebracht hebben. Aangezien hij moe en slaperig was en de tocht naar Dordrecht nog voor de boeg had, had hij een tablet ingeslikt. Het vreemde was echter, dat hij niet naar Dordrecht reed, maar de verkeerde kant uit naar de havens in Amsterdam-Oost, het woord „Havens" op de borden voor „Den Haag" aanziend. Onder het viaduct bij de Zeeburgerdijk, waar hij 's nachts om 1.10 uur passeerde, begon hij met zijn wagen angstig te slingeren. Een hoofdagent van politie zag dat nog net, maar vrijwel gelijktijdig stopte de arts zijn auto langs het trottoir. De agent verzocht hem uit te slappen, hetgeen hij deed. „De bestuurder rook naar alcoholische dranken", vertélde de agent. „Zijn ogen waren bloeddoorlopen, hij liep slingerend en sprak moeilijk". Maar de arts was ver der beleefd, hóewei hij op het politie bureau Linnaeusstraat gebruik maakte van zijn recht de bloedproef te weigeren. Bij zijn verhoor repte hij met geen woord over de Pervitine. Een zijner kennissen, die door hem die avond naar huis was gebracht, verklaarde als getuige, dat de arts volko men normaal reed en naar zijn weten per se niet onder invloed verkeerde van sterke drank. „Ik zelf ben die nacht in het bureau ingesloten", zei de verdachte, „en vroeg me af hoe het mogelijk was geweest, dat ik zo plotseling begon te slingeren. Ik had nog nimmer zo'n tablet geslikt en plotseling schoot het me te binnen, dat het tablet er wel eens de oorzaak van zou kunnen we zen". In eerste aanleg verwierp de Amster damse rechtbank echter dit verweer en veroordeelde de arts op 30 December tot 14 dagen plus 8 maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid. Van dit vonnis tekende de verdachte appèl aan. Vier uur later „Er klopt hier iets niet", zei als getuige een der hoogleraren, prof. U. G. Bijlsma. hoogleraar in de pharmacologic aan de rijksuniversiteit te Utrecht. „Iemand die slingerend in een auto rijdt en te voet loopt te zwaaien, die is stomdronken en verliest iedere voorzichtigheid uit het oog. Die, stopt niet met zijn auto, omdat hij zich verbaasd afvraagt: wat mankeer ik nou plotseling?" Bovendien kunnen 6 glazen bier, waarvan het laatste om 9 uur is ge dronken, niemand vier uur later plotse ling dronken maken. Daarentegen is het zeer goed mogelijk, dat bepaalde personen dergelijke verschijnselen krijgen na het slikken van een tablet Pervitine". President tot verdachte: „waarom had u die Pervitine eigenlijk gekocht?" Ver dachte: „voor een mijner kennissen, die mij erom had gevraagd. Pervitine is na melijk niet zo gemakkelijk te krijgen. Voor een arts is dat niet moeilijk. Ik heb haar die avond nog laat opgezocht, doch zij was niet thuis, zodat ik het buisje in mijn zak heb gehouden. Omdat ik me slaperig voel de heb ik toen zelf een tablet genomen". Het hof begaf zich na het verzoek tot aanhouding van de zaak in raadkamer en besliste daar, zoals de president na de hervatting mededeelde, dat onderzocht moet worden of de verdachte inderdaad de bewuste middag Pervitine heeft gé- kocht. De zaak zal worden voortgezet op 8 November. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 310 vette varkens, bovendien 1 nuchter kalf. Notering zware 194—195, lichte 180192. slagêrsvarkens 192195, zeu gen 172182. Handel vlot. De Vogeltrek Vanmorgen was het helder weer en zwakke Zuidelijke wind. Direct na 7 uur zag men op de post aan de kop van de Zeeweg alleen troepjes vinken overkomen, ongeveer twintig tot dertig stuks. Na kwart over zeven verminderde dat en kwamen meestal spreeuwen langs in troepjes van vijftig tot honderd vogels. In totaal werden het eerste uur geteld 1000 spreeuwen, 650 vinken,zeven tig graspiépers, één blauwe reiger en zes witte kwik staarten. In de bosjes in de dui nen en aan de duinrand ziet men de laatste week overal Vlaamse gaaien. Deze zijn hier 's zomers niet in zo'n groot aantal aanwe zig. Het zijn dan ook onze wintergasten en enkele doortrekkers. Zij arriveren onopgemerkt, want op de post aan de zee worden ze nooit gezien. Zij trekken door bosachtige terreinen. Op de post in de Zuiderveenpolder, dus over het weidegebied, was Zondag ook aar dige trek. Deze trek is verspreid en dus nog niet gestuwd door de zee. Van 9 tot 10 uur werden waargenomen 25 vinken, veer tig spreeuwen, 45 veldleeuwerikken, 35 graspiepers, een goudplevier en vijf pim pelmezen. In de polder verblijven dit is dus geen trek meer tweehonderd houtduiven, duizenden kieviten, die pas bij invallende vorst weer verder Zuidwaarts trekken, 25 smienten (eenden) en vijftig snippen en bokjes (snipachtig vogeltje), een blauwe reiger en veel storm, zilver- en kopmeeu- wen, wilde eenden en talingen. De eerste bonte kraai is er gesignaleerd. Inwoners van een klein dorp bij San Pedro Sul, de op een na grootste stad van Honduras, waden en zwemmen door het ondergelopen land om voedsel en water, dat door Amerikaanse helicojoters werd afgeworpen, op te vissen. Duizenden Hondurezen zijn het slachtoffer van overstromingen geworden, die ook hier grote schade aanrichtten. (Verkort weergegeven) Iluren. Ik wil gaarne de heer B. als inzender van ingezonden stuk „Huren" van antwoord dienen. Gaarne zou ik de heer B., die schijnbaar zeer goed kan rekenen, dit onder de aandacht brengen: B. betaalde in 16 jaar geen 7567,60, maar 7009,60, dus ƒ558 minder ;de huisbaas betaalde ƒ4500 bouwkosten plus overdrachtkosten. Onder houd is 20 te kort berekend, aangezien alles met 300 gestegen is. 12 jaar: 10 brutó huur 468: 3 jaar 10 90; 2 jaar 10 108; 16 jaar be lastingen 800; 16 jaar verzekeringen ƒ112; 16 jaar 2 incassokosten van 7009,60 is 140; tezamen 6218; 10 afschrijving kosten circa 450; totaal 6668. Inkomen 7009,60; uitgaven 6668: winst 341,60 over 16 jaar of >/s van 4500. J. S. Niet mee eens. U was zo vriendelijk mijn ingezonden stuk onder het hoofd voet bal en voetbal tè plaatsen. Indien mogelijk zou ik gaarne dit stuk geplaatst willen zien in commentaar op het m.i. wat te eenzijdig Stukje van Een IJmuidenaar. Deze schrijft in vervoering over zijn roemruchtige Vo gels. Toegegeven, de Vogels Sloegen géén Slecht figuur. Maar, hoor de V.S.V.'ers vol enthousiasme over hun ploeg. Het weegt tégen elkaar op. De IJmuidenaar wil een manifestatie van clubtrouw door de IJmui- denaren. Ik heb zo'n klein vermoedien dat dit ook wel de wens van de V.S.V.'ers is. Geen schotje9geest a.u.b. We hadden liever gezien dat de inzender de benaming Velser sportgemeenschap gebruikt had instede IJmuiden. We zijn per saldo, waar we ook wonen toch allen inwoners der gemeente Velsen. Wat zijn verzuchting geldt, geld aangaat het volgende. Een speler van een bezoekende club verweet een speler van een onzer plaatselijke clubs, dat hij, hoe wel de bezoekers ver achter stonden, een strafschop keihard inschoot. De schutter gaf terecht bescheid dat het niet om pinda's maar om centjes ging. Het gaat om geld, IJmuidenaar, het publiek mag wat verlan gen. Nu ook van V.S.V. en Stormvogels. A. J. H., Een Velsenaar. Sirene. Bij dag en avond, Zondag en in de week, worden de in wijde omgeving wonende burgers, door de sirene van de kazerne Rijksstraatweg-Kléverlaan herin nerd aan de vloek der mensheid die oorlog heet. Het lijkt ondenkbaar dat een Nederlandse militaire commandant de Duitse schrik- aanjagingsmethoden op de bevolking wil toepassen en dus moet worden veronder steld dat deze sirene uit een zekere sleur nog steeds wordt gebruikt. Moge dit stukje er toe medewerken dat de gewraakte luchtaanval-sirene niet meer wordt, gebruikt en het signaal door een welluidênder geluid van zo klein mogelijke capaciteit wordt vervangen. DE N. Irian. West-Irian moet vrij" is de strijd leuze van de huidige president van Indo nesië, die zegt dat hij niet zal rusten voor zijn landgenoten bevrijd zijn van het kolo niale juk van Nederland. Merkwaardig is het echter te vernemen dat de oorspronkelijke bewoners van dit gebied geenszins verlangen naar Indonesië te worden overgeheveld, doch de voorkeur geven aan het huidige bestuur'van Neder land, dat zij dus nu'niet zo drukkend heb ben gevonden. Grappig is het te lezen dat de Indonesi sche regering in de verwachting dat Australië hierover ook nog iets te zeggen zal hebben, de Australische regering heeft gerust gesteld dat haar ambities zich niet uitstrekken tot het aan Australië behoren de Oost-Irian. Zeer opvallend is het verder dat de In donesische regering zich nu zo ongerust maakt over de bevolking van een gebied dat niet tot haar territoir behoort, maar Zwijgt over vreemde overheersing van ge bieden die altijd tot Indonesië behoord hebben, n.l. een gedeelte van Borneo (Brits bezit) en van Timor (Port. bezit) cn vraag mij af: moeten de bewoners van deze ge bieden niet van „vreemde overheersing bevrijd worden? OPMERKER Huurverhogingen. Wij zijn het geheel eens met de heer B.. die Zaterdag jongstle den het stuk inzond over de huurverhogin- glngen. V/ij wonen in Haarlem-Centrum in een straat, waar bijna alle huizen huurhui zen zijn. De bouwkosten van deze huizen waren bijna 2000 gulden. Zij zijn nu 60 jaar oud. Ons huis is in 1940 verkocht voor 2900 gulden. Aanstaande Maart wonen wij 1? jaar in ons huis, dat Zeer vele gebreken heeft. Het is zeer vochtig, de electrici- teilspunten zijn twee jaar geleden afge keurd. de waterafvoer deugt niet, de hoofdkraan kan niet gedraaid worden, enz. Als we klagen zegt de eigenaar dat er iemand gestuurd zal worden, of dat hij het zal opgeven. Maar er gebeurt nooit iets, al zes jaar lang. En de huren worden ver hoogd voor reparaties. Wij betalen nu al 28 gulden in de maand voor drie kamers, een keuken en een stukje zolder. We krij gen nu de derde huurverhoging, ook weer voor reparaties. Kan de minister nu ook geen wet maken, dat de huizen gekeurd worden. Wij zitten ook voor hoge belas tingen, hoge huren, hoge fondsen. Abonné B. B. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Maandag is de zesjarige Vincent de Groot aan de grasgazon-zijde van de Brouwerskade te Haarlem in het water geraakt. Een be woonster van de Brouwerskade, mevrouw Sala, hoorde de plons, rende haar de walle- kant en kon het jongetje nog net grijpen. In tussen had de 44-jarige kolenwérker uit IJmuiden, de heer P. Zwaan, zich reeds te water begeven en samen met mevrouw Sala slaagde hij erin de drenkeling weer op de wal te krijgen. De politie vermoedt, dat de jongen door een vriendje in het water is geduwd. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat er een hemelsbreed verschil bestond tussen confectie en haute couture kleding. Dit ver schil is de laatste jaren voor een groot deel weggevallen. De grote confectiebedrijven van ons land zien er kans toe de meest ge raffineerde veranderingen in het modebeeld ook toe te passen in de modellen, die zij brengen. Wat hierbij zeer belangrijk is: de prijzen blijven ettelijke klassen berieden die van haute couture liggen. Het streven da nieuwste Parijsé en Italiaanse mode binnen het bereik van de vrouw met de smalle beurs te brengen, is een heel eind op weg naar de vervulling. Deze gedachte was wel de eerste en voornaamste, die wij kregen, toen wij gis teren de in de Vleeshal gegeven show van C. en A. bezochten. Een sprekend voorbeeld hiervan mag zijn, dat de laatste modever schijnselen, de H-lijn van Dior en de S-lijn van Fath, in allerlei vormen werden ge toond, weliswaar met wijzigingen, waardoor zij zich volkomen aanvaardbaar voordeden. Bijzonder komisch was de persiflage op de mode 1925: een mannequin in soepjurk en pothoed, die aanstellerig voorbijtrippeldé op de manier die ons allen bekend is uit de stomme film. De huidige H-lijn stak daar bepaald „weelderig" en alleszins aan nemelijk bij af. De wintercollectie van C. en A. munt uit door een grote verscheidenheid, zowel in modellen als in maten. Het is op het ogen blik helemaal niet meer nodig het zoge naamde confectiefiguurtje te hebben om pasklare kleding te kunnen dragen, want voor ieder figuur, hoe zwaar of tenger dan ook bestaat een ruime keuze. Geeft dit de bezoeksters al een voldaan gevoel, zij appreciëren bovendien, dat deze shows uit nemende demonstraties zijn voor de wijze waarop kleding moet worden gedragen. Menigmaal weerklonk een enthousiast applaus, wanneer er een bijzonder voor delig jurkje of mantel voorbijliep. Er waren enkele nieuwe tinten blauw, zoals leiblauw, Dior blauw en staalblauw of een tint oceaan zeegroen genaamd. Ook zagen wij rood in de warme tint van wijn. Zowel bij mantels als bij jurkjes werden nogal eens shawls van ocelot bont gedragen. Voor de jongere meisjes passeerden aar dige jóppers, vaak gevoerd met teddy, de revue en een serie gezellige truitjes en*rok jes. Ook de geruite pantalon met nauwe pijp ontbrak niet aan de collectie. De slank afkledende deux-pièces en elegante aangesloten mantels moeten ook ditmaal de grote maten hoopvol hebben gestemd. Aan de herenkleding was een gedeelte van de show gewijd. De nieuwe lijn met brede schouders, smalle heupen bij de jas jes en de voetvrije pantalon, nauw sluitend om de enkels en voorzien van een brede omslag, is inderdaad veel vlotter. Boven dien slyten de nauwere pantalons niet zo gauw, daar de pijpen niet tegen elkaar fladderen. Ook de jassen hebben brede schouders en lopen naar beneden slank af. Ze zijn veel korter dan vorige jaren. „Storm-safe" heten de gabardine regenjas sen met wollen voering en dat betekent, dat ze water-afstotend, kleurecht en krimpvrij zijn. Sinds korte tijd heeft C. en A. ook een speciale modelklasse, waarin exclusieve confectie in de duurdere prijsklasse wordt gebracht. De collectie zal tot en met 15 October dagelijks vier maal in Haarlem worden ge toond. T. R. A K

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9