St. Willibrordusstichting te Heiloo vijf en twintig jaar Internationale auto-salon in Grand Palais te Parijs Scheidsgerecht voor bollenhandel, snel, deskundig en goedkoop E PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen! Doelmatige zorg voor terugkeer patiënten naar maatschappij AUTO-RADIO De radio geeft Donderdag General Motors toont reactie-auto; Franse merken zvorden goedkoper Mijn petroleumstel had staan walmen TccU ia l\et zo 2 H. 1. MAERTENS N.V. Schilderij van Jan Steen bracht 10.000 op Knardijk binnenkort gereed Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS 'n TIP VAN BOOTZ Faillissementen Lichte stijging der deviezenreserve Kerkelijk Nieuws Ontstaan schaakspel WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 VOLGENDE MAAND ZAL het zilveren jubileum gevierd worden van de Sint Willi brordusstichting te Heiloo (Psychiatrische inrichting voor manlijke zenuw- en ziels zieken. opgericht en bestuurd door de Vereniging der Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes te Dongen). Dan zal herdacht worden wat er in de afgelopen kwarteeuw is bereikt ten gunste van de patiënten. Maar de leiding van de stichting is er van over tuigd, dat zij lang niet is op het punt. dat bereikt moet worden om de verzorging nog beter tot haar recht te doen komen. Een groot aantal jaren wordt aandacht besteed aan de behandeling van geestelijk gestoorden, maar cr wordt nog geëxperimenteerd en met succes. Dat bleek Maandagmiddag tijdens een bezoek, dat een gezelschap, op initiatief van de Reclasscringsraad te Haarlem, aan de inrichting bracht. Nieuwe gebouwen zijn b.v. kort geleden in gebruik genomen en binnenkort zal een ruime gymnastiekzaal gereed zijn, waar patiënten lichamelijke oefeningen kunnen doen op een wijze, die voor hun genezing van belang is. In diverse inrichtingen in den lande zijn herinneringen te vinden van de manier, waarop patiënten vroeger behandeld wer den. Die worden niet meer gebruikt. Toen de werkzaamheden vijfentwintig jaar ge leden in de Sint Willibrordusstichting be gonnen waren cellen e.d. uit de tijd. Er was rekening gehouden met het inrichten van ruime slaap- en verblijfplaatsen. Ver scheidene paviljoens zijn in de loop der jaren tot stand gekomen en ingericht op het uitgestrekte terrein van 28 ha (elders is nog 12 ha grond) en verscheidene gebou wen zijn bestemd voor de arbeidstherapie. De directeur dokter J. P. de Smet gaf het Haarlemse gezelschap zijn visie over de huidige zorg, waarbij hij zeide, dat „zorg" eën beter woord is dan „behandeling". Vroeger was men van mening, dat de maat schappij tegen de geestelijk gestoorden be veiligd moest worden. Thans zegt men, dat aan de patiënten een doelmatige zorg moet worden besteed, opdat zij later naar de maatschappij kunnen terug keren. Dat is niet alleen in het belang van de patiënt, maar ook van de maatschappij. Verantwoordelijkheidsgevoel Een aantal patiënten moet weliswaar be handeld worden of een kuur ondergaan, maar er zijn belangrijker factoren dan de behandeling. Geprobeerd wordt in de in richting een bepaalde sfeer te scheppen; alle activiteiten worden in één richting samengebracht. De therapeutische sfeer is te bereiken door gemeenschappen te vor men. Dan komt de patiënt tot zich zelf en hij verwerft verantwoordelijkheidsgevoel. In de gemeenschappen werkt men aan deze punten op diverse wijzen. Het goede en het kwade komen tot uiting. In een kamer kan men rustig tot inkeer komen, maar kwaad doen is daar voor geestelijk gestoorden mogelijk door het aanbrengen van vernielingen. Hetzelfde doet zich in de werkplaatsen voor, waar voldoende gereedschappen te vinden zijn, die aanleiding kunnen geven tot het kwade; een rustig gebruik blijkt nuttiger effect te hebben. Een wandeling door de paviljoens en over het terrein gaf een beeld van de wijze, waarop de geneesheren en het verplegend personeel zich met grote toewijding aan de taak geven. De meesten van de bijna acht honderd patiënten werken in de tuin, in de werkplaatsen, in de wasserij enzovoort. Er is voldoende werk voor hen en alles is nuttig. Een belangrijk deel der werkzaam heden komt niet alleen de inrichting, maar ook de patiënten ten goede. In Heiloo is een speciaal paviljoen voor veertien patiënten ingericht voor crimineel gestoorden. Het draagt tot titel de R.K. Psychopaten-inrichting „Sint Paulus" en staat onder hetzelfde bestuur en direcjtie als de Sint Willibrordusstichting. De patiënten zijn ter beschikking gestelden van de regering en genieten een speciale ADVERTENTIE INBOUW. EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Idem 7.45 Morgengebed en litturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School radio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Mezzo-sopraan en piano. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 16.30 Piano recital. 17.05 Jeugdhoorspel. 17.35 Platen. 18.15 Pianorecital. 18.30 Tussen Dollard en Schelde. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Eén uur voor een toekomst, klankbeeld. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieekn Parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Platen. 11.45 Kennismaking met IJsland, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Jazzmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie, hoorspel. 14.40 Platen. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Monumentenzorg Curagao. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportprloblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Cabaret. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Toe spraak: Door het kind voor het kind. 19.10 Lichte muziek. 19.40 100 jaar Willemsoord, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Meer produc tiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 20.15 Serse. opera. 22.20 Butenlands overzicht. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge- soroken brief uit Londen. 23.20 Sportactua- liteiten. 23.30 .Tanzmuziek. 23.5024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuziek. 15.05 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). zorg, opdat zij na verloop van enige tijd weer in de maatschappij kunnen terug keren. Het régime in dit paviljoen verschilt met dat in andere afdelingen van de in richting, maar ook hier wordt speciale zorg besteed aan het welzijn van de patiënten. Ook genieten zij af en toe verlof, om het contact met hun familie te onderhouden. Stipt op tijd keren zij van verlof terug en klachten over hun gedrag komen niet binnen. De Haarlemse bezoekers waren onder de indruk van de wijze, waarop het leven en werken in de Sint Willibrordusstichting geregeld worden, waardoor geestelijk ge stoorden na verloop van soms enkele maan den een verzorging hebben ondergaan, die van belang is voor hun verdere leven. Het belangrijkste werk uit de collectie „Kunst en Antiek" van de heer II. W. Köl- ling, die gisteren door de Amsterdamse makelaar en taxateur Paul Brandt op het buiten „.Hofstetten" te Ellecom is geveild, was een schilderij (34 x 27"2 cm.) van Jan Steen in vergulde lijst. Het stelt enkele tric-trac-spelers voor. Het werkje bracht f 10.000 op. Het is voorzien van certifica ten van dr. W. Bode en prof. W. Martin Andere verkochte werken van bekende Hollandse meesters waren: een stilleven van Abraham van Beyeren f 9.000, een eendenfamilie van Melchior d'Hontecoeter f 8.000, een stilleven van Willem Klaas Heda f 7.800, een landschap van David Te- niers de Jonge f3.800 en een stalintérieur van Philips Wouwerman f 2.600. Als het weer meewerkt zal de Knardijk, die Harderwijk en Lelystad zal verbinden, eind deze maand kunnen worden gesloten. Met de aanleg van deze dijk, een van de dijken die de begrenzing van de Zuid-Oost polder zullen vormen, is een begin gemaakt in 1951. Het werk heeft een jaar stilgele gen, omdat in het rampgebied moest wor den gewerkt. De andere dijk, van Lelystad Oostwaarts, zal niet klaar kunnen zijn voor 1956. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) Parijs heeft tot 17 October weer zijn auto-salon in het Grand Palais, waar men alle snufjes op het brede gebied van de autotechniek kan bewonderen. Voor het record aantal inzenders 1300 is de grootste expositiehal van Parijs te klein, vandaar dat men bij de Porte de Versailles de motorfietsen, de scooters en de oude auto's heeft uitgestald. Parijs heeft van alle wereldsteden mis schien de breedste avenues en boulevards, óók in het centrum, maar vermoedelijk is Parijs eveneens de stad waar je met een auto het moeilijkst uit de weg kunt. Die verkeersaders zitten ook buiten de spits uren zo volgepropt met auto's, dat de pre fectuur maandelijks nieuwe borden met het beruchte éénrichtingsverkeersteken moet plaatsen. Het nadeel is dat je voor een boodschap ergens in de stad iedere keer groter omwegen moet maken. Parijs heeft dringend behoefte aan parkeergebou- wen voor zo'n tienduizend auto's, zoals men die bij de ingang van Venetië aan treft. Verkeersdeskundigen hebben voor speld, dat anders binnen afzienbare tijd de hele Parijse city voor autoverkeer verbo den moet worden. Dat verbod zou zich spoedig tot de hele stad, zo niet het hele departement van de Seine, moeten uitbrei den. Met een scooter, de métro of de benen- wagen verplaatst men zich sneller. De eenenveertigste autosalon geeft een beeld van economische mededinging en technische vooruitgang. Die concurrentie doet zich voor de Franse fabrikanten voor het eerst gevoelen. Ze is een gevolg van de krachtige positie die Groot-Brittannië en Duitsland op de wereldmarkt hebben ver overd. Die plaats hopen deze landen bin nenkort ook in Frankrijk zélf in te nemen. De nationale grenzen zullen op niet al te lange termijn óók voor de buitenlandse automerken geopend moeten worden. Wil len de Franse fabrikanten niet worden weggevaagd zelfs van de binnenlandse markt, dan moeten de prijzen die gemid deld 15 a 20 percent te hoog zijn, omlaag. Simca en Ford hebben van de zomer hun Franse fabrieken onder gemeenschappe lijke leiding gesteld. Daardoor kon, een paar dagen voor de opening van de salon, een prijsverlaging worden afgekondigd die ADVERTENTIE Ik heb een vriend 'n assistent-apotheker. Hij is accuraat en bekwaam is er geen beter. 'Toch heeft hij hekel aan pillen Aaa drankjes en camille. Want TIP is zijn medicijn, dat weet ik zeker Inz. Hr. C. M-, Vlijmen ontv. 1 II. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genevcr. voor sommige series de Aronde bijvoor- beeld meer dan driehonderd gulden be draagt. Een behartigingswaardig voorbeeld dat andere Franse fabrikanten nagevolgd hebben. Snufjes Er zijn tamelijk veel nieuwtjes te zien. Het plastiek wint ook voor de carrosserie constructie veld en behalve lichter,wor den de auto's ook weer kleiner. Het mini mumrecord wordt geslagen door de drie wielers „Inter" en „Isetta", van Italiaanse herkomst, die één op dertig rijden met een maximumsnelheid van 80 kilometer. Rolls- Royce heeft voor het eerst in de geschie denis een auto afgeleverd in twee kleuren. General Motors heeft wel voor de verras sing van het auto-jaar gezorgd. In navol ging van de reactie-vliegtuigen toont ge neral Motors de eerste auto die een meng sel van lucht en petroleum verbruikt. Hoe snel de reactie-auto de internationale markt veroveren zal en hoe snel ze zich op de weg zal voortbewegen moet de toekomst leren. Dat de antieke benzine-motor echter nog niet heeft afgedaan, bewijst Fiat, die een model uit 1906 van stal heeft gehaald. Die klassieke wagens met rechtstandige voor ruit en de toeter buitenboord, hebben, dank zij de existentialisten van Saint Germain, de laatste jaren in Parijs een soort wedergeboorte beleefd. Op hun hoge poten ziet men ze als hooiwagen-spinnen met kalme majesteit tussen de Amerikaan se en Franse limousines bewegen. De mo toren van die karosjes behoeven voor de modernste wagens niet uit de weg te gaan. In de rit van Mont-Cenis heeft een krasse bijna vijftigjarige Fiat een gemiddelde snel heid van 122 kilometer bereikt. Met al zijn gewicht aan koper en massief staal haalde hij, zonder amechtig te worden, een top snelheid van 205 kilometer per uur. Dat de oudjes het nog best doen behoeft voor niemand een reden te zijn niet iets nieuws te beproeven. Een reactie-auto bij voorbeeld maar dan bij voorkeur niet in de Parijse binnenstad al ware het slechts om te ervaren dat óók in het do mein van de auto de ontwikkeling niet stil staat. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij vonnis van de rechtbank is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 5 October, waarbij Jac. van den Bos, aan nemer, te Zaandam, Tolstoistraat 34 in staat van faillissement is verklaard, met benoe ming van mr. D. Aten, a ivocaat en procu reur te Zaandam, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van A. de Rosa Spierings, koop man, wonende te Heemstede, Heerenweg 70. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambon- net. Curator: mr. A. W. Luikinga, advocaat en procureur te Haarlem. ADVERTENTIE Tk dacht, dat ik mijn gordijntjes moest weggooien. Mijn petro leumstel had staan walmen, zo erg, dat de gordijntjes pikzwart waren. Maandag heb ik ze in Castella Pa rels gewassen er. alles is nu keurig schoon geworden. En wat meer is: na het wassen van thee- en zakdoeken kwam ik tot de ont dekking, dat men met Uw nieuw was- middel niets meer behoeft te chloren. Het goed was al brandschoon en kon na 1 x spoelen opgehangen worden. Zo schrijft ons één van de vele tiendui- U üliegl nu door de was heen! zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en di rect ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed dat U behandelt met Cas tella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Volgens een door het Weekblad voor Bloembollencultuur gepubliceerde uitspraak van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel zal een bloembollenfirma uit Beverwijk f 11.500.schadevergoeding pus de kosten van het geding te betalen hebben aan een Hillegomse exporteur wegens wanprestatie. Beroep is niet mogelijk, want zes vakkundige scheidslieden hebben gesproken en daarmede is de kous af. Dit Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel is een instituut, dat is voortgesproten uit handelspractijken die meer op afzetterij dan handel geleken. Voor het jaar 1900 waren kwekers van bloembollen in vele gevallen lieden, die bloembollen aan de ex porteurs mochten verkopen. De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft aan deze voor de kwekers onwaardige toestand een einde gemaakt door het instellen van een han delsreglement voor de bloembollenhandel. Een dergelijk handelsreglement zonder een orgaan, dat in geval van geschillen uit spraak doet is uiteraard waardeloos en dientengevolge werd het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel ingesteld. Dit scheidsgerecht wordt gevormd door zes leden, drie kwekers en dnie exporteurs, met juristen als voorzitter en als secretaris. Het doel van dit instituut is om snel, deskun dig en bovendien goedkoop recht te ver schaffen. Snel is nodig, omdat het geschil in de exporttijd kan ontstaan en men niet lang op een uitspraak kan wachten, daar de bollen zeer in kwaliteit achteruitgaan; deskundig, omdat zelfs de knapste rechter in Nederland niet kan weten wat drie kwekers en exporteurs van bloembollen wel van hun vak weten, en tenslotte goed koop, omdat ieder, ongeacht zijn financiële draagkracht, in staat moet zijn een kwestie aanhangig te maken bij het scheidsgerecht. Het kan niet worden ontkend, dat dit in stituut de bloembollenhandel veel goed heeft gedaan en zal blijven doen. Een exporteur behoeft nu niet meer bij een dalende markt beste bollen van een kweker te retourneren, omdat hij de in het voorjaar gekochte bollen nu goedkoper kan krijgen. Hij moet deze bollen nemen, want de heren van het scheidsgerecht be slissen of een partij goed geweest is of niet aan de hand van monsters, die door cor respondenten van dat scheidsgerecht ge nomen zijn. Maar evenmin kan een kwe ker proberen een exporteur niet te leve ren als hij de bollen ergens anders kwijt kan. Hij levert volgens het koopbriefje en daarop staat, dat hij zich onderwerpt aan de bepalingen in het handelsreglement. Dat betekent dus ook meteen, dat hij zich daarbij onderwerpt aan de uitspraken van het scheidsgerecht, waarop geen beroep mogelijk is. Het is te begrijpen, dat het bloembollen vak niet alles zo maar een twee drie aan vaard heeft. Het hoofdbestuur van de al gemene vereniging begon al in 1905 aan de voorloper van het scheidsgerecht, de „Com missie van rechtspraak bij onderling goed vinden", die een idèe was van de heer Rey- don, een hoofdbestuurslid. Het ontwerp was echter te vaag. Pas een jaar later aan vaardde de algemene vergadering het voor stel van het hoofdbestuur. Sindsdien is de bevoegdheid van dit scheidsgerecht steeds ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TÉGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et De verkorte balans van de Nederlandse Bank van 11 October geeft een daling te zien van de chartale geldhoeveelheid. De biljettencirculatie is met f 59 millioen ach teruit gelopen tot f 3.364 millioen. De de- viezenaanwas bedroeg deze week f 5 mil lioen. De netto deviezenvoorraad bedraagt thans f 1.482,5 millioen. De goudvoorraad is onveranderd gebleven, zodat goud en deviezen tezamen thans f 4.497 millioen belopen. 23. De doos, waarin Panda en Oswald waren opgeborgen, tussen hen in dragend, snelden de beide booswichten het theater uit. „Dat was een magnefieke stunti", zei Piedro trevreden. „Het ging best", be aamde de portier, „maar ik vraag me af, of die barones de poppen wel zal willen kopen, als ze hoort, dat we ze gestolen hebben". „Ach jij suffi", zei de slangen mens, „daarover vertellen we haar toch niemendallos. Wij Op dat ogenblik klonk zwakjes en gesmoord Panda's stem metje uit de doos: „Oef! Waar ben ik? Wat is het hier nauw en donker!" „Wa's dat?", riep Piedro, „praatte daar een poppeti?!" „Kletskoek", snauwde de portier, die niets gehoord had, „de poppen spreken alleen, als de buikspreker in de buurt is „Suf fi!" Gelukkig begreep Panda uit de ge sprekken, die tot hem doordrongen, dat hij het slachtoffer was van een of andere boevenstreek. Dus hield hij zich verder muisstil en begon met zijn zakmes een opening in de doos te snijden. meer uitgebreid, oneffenheden werden gladgestreken en nu zou niemand meer dit instituut willen missen. Het aantal uitspraken is eigenlijk van ondergeschikte betekenis. Veel belangrij ker is de preventieve werking. Een eigenaardigheid is overigens dat de tegenwoordige secretaris van het scheids gerecht mr. J. H. Ekering nogal eens wordt uitgenodigd om een causerie te houden over het scheidsgerecht en het handels reglement. Die eigenaardigheid zit name lijk daarin, dat er van beide onderwerpen niets nieuws te vertellen is, want ieder moest dat simpele handelsreglement uit het hoofd kennen, zoals ieder geacht wordt de wet te kennen. Alleen met dit verschil, dat het handelsreglement een aanvulling van het Burgelijk Wetboek is en niet meer dan 39 artikelen bevat. Er wordt dus nog al eens, en dikwijls onbewust, gezondigd tegen de wetten van de bloembollenhandel, die volgens mr. Ekering zo simpel en toch zo volledig zijn, dat zij uniek kunnen wor den genoemd. Dat de spreker iedere keer weer een aandachtig gehoor heeft, is dus wel verwonderlijk. Er kunnen vier oor zaken voor zijn: Men verwacht een blik achter de schermen, of men wil over een lek horen spreken, óf men wil gemakkelijk gezeten het gehele handelsreglement voor- gelepeld krijgen. De laatste mogelijkheid is ook nog, dat men tijdens de lezing zijn mond houdt om bij het vragenstellen gra tis adviezen te krijgen. Mr. Ekering laat zich niet verleiden. Ieder kan zelf veel te weten komen, want zeer belangrijke of principiële gevallen worden altijd gepubliceerd, zoals bijvoor beeld de irissen-zaak. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gorinchem (vac. Ph. J. Vreugdenhil) J. de Lange te Nunspeet; te Den Andel (Gld.) H. C. Boer vic. te Tha- men a. d. Amstel. Aangenomen naar Oosterlittens (Fr.) R. K. de Jong, cand. te Sneek. Bedankt voor Gouda (wijkgem. 4) (toez.) Ph. Loggers te Nigtevecht; voor Wierden C. v. d. Boogert te Harderwijk; voor Harderwijk (Evang.) G. Wassenaar te IJmuiden-O. Geref. Kerken Beroepen te Gent (België) H. Wiersinga te Lewedorp; te Nederhorst-Den Berg M. D. Geleynse te Winsum; te Andijk en te Nieuwe Pekela J. Vegh te Wons; te 's-Gra- venmoer C. v. d. Giessen, cand. te Hille- gersberg. Bedankt voor Nieuwleusen G. Veene- man te Nes (Fr.). Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Almelo (2e beroep) W. G. Raven te Voorthuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Harderwijk (2e maal) R. Slofstra te Veenendaal, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Amsterdam-O., I. de Bruy- ne te Hilversum-C. j Paraat. Het Zwitserse leger is herfstma- noeuvres begonnen, waaraan 21.000 manschappen en 3200 motorvoertuigen deelnemen. Een 20-tal militaire attachés van 12 landen volgen de oefening, die vijf dagen duurt. Polen. De opperste raad van het Ameri kaanse „Poolse congres", de organisa tie der niet-communistische Polen, heeft een beroep op alle buiten Polen wonen de Polen gedaan eendrachtig samen te werken onder leiding van generaal Sosnowski, voor het doen herleven van een „vrij Polen". Generaal Sosnowski was in de afgelopen oorlog bevelhebber der Poolse strijdkrachten in Groot- Brittannië. Hij bevindt zich thans in Canada. Schending. De communisten hebben de UNO beschuldigd van schending van de Koreaanse bestandsovereenkomst, door dat zij een communistische burgerpa trouille ten Noorden van de demarcatie lijn „in een hinderlaag hebben gelokt". Een lid van de patrouille was daarbij gedood, één gewond en één ontvoerd. Zink. Twee Amerikaanse geleerden heb ben het mysterie van het gedrag van zink in het menselijk lichaam ten dele ontsluierd. Zij zijn tot de ontdekking gekomen, dat het metaal een belangrijke rol speelt bij de spijsvertering. Zink is een onmisbaar bestanddeel van een enzym, dat belangrijk is voor de ver tering van proteïne. Oneens. Op verzoek van rechter Rafaele Sepe hebben drie artsen een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van Wilma Montesi. Hun conclusies komen niet overeen. De ene denkt aan dood slag, de andere aan zelfmoord en de derde man aan een natuurlijke dood. Tegenspraak. Het Sovjet-persbureau Tass heeft tegengesproken, dat Russische,on derzeeboten opereren langs de Canadese kust. Vice-admiraal Mainguy, stafchef van de Canadese marine, verklaarde onlangs, dat in de afgelopen achttien maanden voortdurend melding was ge maakt van activiteit van Sovjet-onder zeeboten voor de Canadese kust. Mislukt. De verjaardag van de ontdekking van Amerika door Columbus is dit jaar in Argentinië nauwelijks gevierd. De Argentijnen verlieten Buenos Aires tegen de traditie in om op het land te gaan picknicken, terwijl de federatie van Spaanse verenigingen de gebrui kelijke parade op het laatste moment afgelastte. Het contrast met de viering in vorige jaren is een weerspiegeling van de kritieke verhouding tussen Ar gentinië en Spanje sinds onderhande lingen over het regelen van een schuld van 1600 millioen pesos van Spanje aan Argentinië mislukten. Reus. Het door de Howaldtswerke te Ham burg gebouwde tankschip „Al Malik Saoed Al-awal" (47.000 ton) het grootste vaartuig in zijn soort ter we reld is voor een eerste proefvaart op de Noordzee uitgevaren. Dit schip, dat de naam draagt van koning Ibn Saoed I, en door de Argentijnse reder Onas- sis is besteld, werd in twaalf maanden tijds gebouwd. De boeg van deze reus heeft ongeveer de hoogte van een ge bouw met twaalf verdiepingen. Wijding. Generaal Francisco Franco heeft Spanje tijdens een pontificale mis in de openlucht aan het „onbevlekte .hart van de maagd Maria" gewijd. De mis werd door 100.000 personen bijgewoond. Deze voornaamste Spaanse plechtigheid van het Rooms-Katholieke Maria-jaar werd op het Plaza de las Catedrales ge houden op de laatste dag van het Spaan se nationale Maria-congres. Zegels. De UNO-posterijen zullen een nieuwe postzegel uitgeven ter gelegen heid van het zesjarig bestaan van de universele verklaring van de rechten van de mens op 10 December.Deze zegel zal verschijnen in de waarden 3 cents oranje en 8 cents olijfgroen. Het vol gend jaar zullen vier herdenkingszegels worden uitgegeven, betrekking hebben de op de Internationale Burgerlucht vaart Organisatie ICAO (9 Februari), de UNESCO (11 Mei), het tienjarig be staan van de UNO (24 October) en de rechten van de mens (10 December). Op de eerste dag van uitgifte zal ten behoeve van verzamelaars een speciaal stempel worden gebruikt. Het kamp waarin het 512e Amerikaanse squadron Sabrcs, dat op Soesterberg komt, zal worden gelegerd, z.J de naam „Nieuw Amsterdam" krijgen. Het squadron is thans nog gestationneerd op vliegveld Manston in Z.O. Engeland. Het zal half November naar Nederland komen. NIEMAND IS ER NOG ooit ingeslaagd alle zet-mogelijkheden van het schaakspel te berekenen. Uit de legende die onver brekelijk met de uitvindingvan het schaak spel is verbonden, blijkt eigenlijk al waar om een dergelijke berekening niet of nau welijks mogelijk is. De uitvinder van het spel, Sissa ibn Dahir, vroeg immers als beloning één graankorrel voor het eerste vakje, twee graankorrels voor het tweede vakje, vier graankorrels voor het derde vakje, en vervolgens steeds een verdubbeling van het aantal graankorrels voor elk volgend vakje tot tenslotte het 64ste veld zou zijn bereikt. Zoals u weet, was dit een on mogelijke eis, want de tarwe- productie van de gehele we- V. reld gedurende een tijdvak van duizenden jaren zou niet voldoende zijn geweest om de gevraagde 18 trïllioen graankorrels te honoreren. Deze legende mist weliswaar iedere his torische betekenis, maar toont ons toch overtuigend aan dat de mogelijkheden op het schaakbord formidabel zijn. Het is niet moeilijk in te zien dat het aantal zetten met de verschillende stukken dit astrono mische getal nog aanzienlijk overtreft. Immers, wanneer we aan één stuk twee-v voudige zetmogelijkheden toekennen, kun nen de 64 velden reeds op bijna 18 tril- lioen manieren doorlopen worden door van veld tot veld te springen. Het normale schaakspel wordt echter niet gespeeld met één stuk, maar met 32 stukken, die door twee partijen worden gehanteerd. Deze stukken kunnen volgens zes eigen bewegingssystemen verschoven worden, waarbij zij theoretisch en op enkele uitzonderingen na in elk van de 64 velden terecht kunnen komen uit 8 ver schillende richtingen. In de eerste zes zet ten van het spel ontstaan hierdoor reeds vele millioenen mogelijkheden (die echter lang niet alle tot een zinvolle combinatie leiden). Dit onoverzichtelijk grote aantal moge lijkheden, die het ondoenlijk maken het schaakspel volledig te analyseren, heeft het spel echter pas verkregen na aanra king met het Westen. De oudste berichten die van het schaakspel melding maken, zijn van Indische oorsprong, zodat we ge neigd zijn aan te nemen dat het spel uit India afkomstig is. Zekerheid bestaat v daaromtrent niet. Vanuit India schijnt het schaakspel om streeks de 6de eeuw in Per- zië te zijn beland, waar de Arabieren het korte tijd la ter leerden kennen toen zij onder Omar in 638 dit land veroverden. De Perzen noemden het spel Tsjatrang, welke naam is afgeleid van Tsjatoeranga, dat in het Sanskriet betekent „het vierle dige" of „het leger". Het Indische leger bestond vroeger n.l. uit voetvolk, ruiters, olifanten en strijdwagens of schepen, waar bij dan nog de koning of opperbevelhebber moest worden geteld. Deze figuren vinden we in duidelijke samenhang met hun func tie in het schaakspel terug. De koning heeft bewegingsvrijheid naar iedere richting; het schip (de tegenwoordige loper) of de strijdwagen beweegt zich, één véld over slaand, dwars door het strijdgewoel, het paard springt kriskras door het terrein van de slag, de zware olifant (de tegen woordige toren) loopt linea recta vooruit en het voetvolk rukt schrede na schrede voor waarts. De figuur die u in deze opsomming node zult missen, is de koningin, maar juist deze machtige vrouwe hebben we voor het laatst bewaard om te doen zien hoe veel ons schaakspel verschilt van het oorspron kelijke. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2