o- Agenda voor Haarlem Eerste Kamer heeft critiek op het onderwijsbeleid „From here to eternity" door en door Amerikaans Zie Boven Venus-sikkel helderder dan schijf Zoekende Urkers troffen twee wrakken aan Jonge vrouw door wurging om het leven gebracht Raadselachtige verdwijning uit 1939 opgehelderd Zes jaar geëist in bijna verjaarde moordzaak UNESCO-centrum in Nederland 5 jaar Geen alles overtreffende, maar wel een goede film Duiker gaat kijken of het de Hendrika" en „Jonge Jochem" zijn De „Dokkum" ging aarzelend te water Japan gaat niet in op Chinees aanbod Overtollig Maagzuur... Orkaan teisterde Haïti: 200 gewonden en doden VOORKOM HEESHEID Nattig weer en straffe wind. dus weinig te zien f Scène uit de film „From here to eter-\ nity" met links Deborah Kerr, als de naar liefde blinkerende vrouw van een egocentrisch kapitein en rechts Burt Lancaster in de rol van sergeant War den, de man, die haar nieuwe hoop schenkt, welke hij toch niet kan ver vullen. Tokio is trouw aan Washington WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 (Speciale berichtgeving) „Ik heb vijftien jaar berouw gehad", was het laatste woord van de 43-jarige grond werker P. V. die Dinsdag, verdacht van moord, voor de Utrechtse rechtbank terecht stond. De officier van justitie had tevoi-en tegen hem zes jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Zoals bekend is, werd in het voorjaar van 1952 bij graafwerkzaamheden achter de zweminrichting „De Liesbos" in Jutphaas het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige Utrechtse Greet van M., die op 11 Februari 1939 verdwenen was. De Jutphase politie slaagde er indertijd niet in de zaak tot klaarheid te brengen, doch dit voorjaar werd P. V., die thans te Heino woont, door de Utrechtse recherche als verdacht van moord op de vrouw aan gehouden. Deze zaak heeft een eigenaardig juridisch aspect. De verjaringstermijn voor moord is namelijk 18 jaar, die voor doodslag 12 jaar. Aangezien het misdrijf 15 jaar geleden ge pleegd is, kan verdachte alleen dan veroor deeld worden, als moord bewezen wordt geacht. Volgens verklaringen, die P. V. voor de politie en de rechter-commissaris heeft af gelegd, heeft hij enkele maanden met het plan rondgelopen, de vrouw door wurging om het leven te brengen, hoewel hij nog steeds omgang met haar had. Deze omgang was niet zonder gevolgen gebleven en de vrouw wenste dat P. V. of voor het kind, waar hij de vader van was, zcu betalen, of met haar zou trouwen. P. V. wenste dat niet en had, zoals hij ook thans verklaarde, meermalen tegen haar gezegd dat hij haar „kapot zou maken" als zij nog steeds contact zou blijven houden met de Voogdijraad en haar advocaat. Zij was namelijk bezig een vaderschaps-actie tegen hem in te stellen. Na het voorlezen van de dagvaarding was het eerste wat verdachte, die lezen nog schrijven kan, zei: „Ik heb het niet met voorbedachte rade gedaan". Uit het verhoor bleek dat de verdachte vaak met de vrouw uitging. Een zusje van de vrouw vergezelde hen dan steeds. Op de bewuste avond moest dit zusje eerst boodschappen doen en trok verdachte er met Greet van M. alleen op uit. Achter het zwembad heeft hij haar volgens zijn eerder afgelegde verklaringen in koelen bloede toen gewurgd. Thans beweerde hij, eerst ruzie met haar gekregen te hebben en haar toen pas ge dood te hebben. Ook zou hij nog getracht hebben, op het ontzielde lichaam een soort kunstmatige ademhaling toe te passen. Hij gaf toe dat hij, alvorens het lijk van het slachtoffer te begraven, geld uit haar tasje had gehaald. De moeder van het slachoffer vertelde hij diezelfde avond dat hij met de wouw op de Jutphase weg gereden had, toen er plot seling een andere man op een fiets was aangekomen, die opzettelijk tegen hem op gebotst was, toen hij overeind was ge komen, zo luidde zijn verhaal, zat de vrouw bij deze man op de fiets, die in tegenover gestelde richting wegreed. Enige dagen later heeft hij een anonieme brief van diezelfde strekking naar de voog dijraad en naar de advocaat van Greet van M. laten schrijven. Het zusje van Van M., thans een vrouw van in de dertig, werd als getuige gehoord. Ze vei'telde dat haar moeder haar met Greet had meegestuurd als deze met V. op stap ging. Later had haar zuster zelf tegen haar gezegd: „Ga maar mee, ik ben bang van hem". Het psychiatrisch rapport sprak van een abnormaal sterke moederbinding van ver dachte. De moeder verzette zich tegen zijn relatie met het enigszins mismaakte meisje. Het rapport schetste de man als iemand met een primitieve persoonlijkheidsstruc tuur, die aanzienlijk verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Door zijn depressieve inslag was de man waar schijnlijk jarenlang gebukt gegaan onder de last van zijn daad. Moord of doodslag? De officier van Justitie achtte moord be wezen op grond van de eigen verklaringen van verdachte, die steun vinden in de ver klaringen van de zuster van de omge komene. Hij eiste tenslotte zes jaar ge- va ngenisstra met aftrek. De verdediger was van mening dat niet bewezen is dat besluit en handeling ge scheiden waren door een periode van over leg, moord stond dus volgens hem niet vast. Voor het geval dat moord bewezen zou worden geacht pleitte de raadsman clemen tie. Hij zag de sterke moederbinding van verdachte als een van de oorzaken van zijn daad. De omgeving in Heino, waar de man thans woont, kent hem als een behoorlijk mens. Pleiter verklaarde dat zijn cliënt meer malen op het punt heeft gestaan zich bij de politie te melden. Op de dag van zijn huwe lijk zou hij zelfs tot de stoep van het po litiebureau gekomen zijn. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Bij de een brandt het omhoog bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geën kuren en afwach ten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een sma kelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door i angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. ADVERTENTIE Haar verloren, èl verloren Roos is een teken dat Uw hoofdhuid verschil- fert. Uw haar zal uitvallen indien U niet zéér snel ingrijpt! Want Uw ondervoede hoofdhuid schilfert reeds en verhoornt. Daar moet U onmiddellijk iets tegen doen Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoeding, is uitge vonden. Ga terstond .Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uitkomst gebracht. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine. Cystine en de 11 overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Silvi krin al deze opbouwstoffen in de juiste ver houding bevat. PORT-AU-PRINCE (United Press) De orkaan „Hazel" die het Zuid-Westelijke schiereiland van Haïti heeft geteisterd en vele schepen waaronder het Nederlandse schip „David" clwong de haven van Ha- bana binnen te lopen, heeft zeker 800 per sonen dakloos gemaakt. Het schiereiland, door de Paso de los Vientos gescheiden van Cuba, is zwaar geteisterd. Het aantal gewonden en doden bedraagt volgens de eerste schaai-se radioberichten van het leger uit het getroffen gebied ongeveer 200. Les Cayes, op twee na de grootste stad van de republiek Haïti, schijnt het zwaarst te zijn getroffen. Volgens voorlopige schat tingen bedraagt de schade zeker een half millioen dollar. Tal van steden en dorpen zijn door overstromingen getroffen en vele bruggen zijn weggeslagen. In een groot deel van Haïti zijn alle verbindingen ver broken. ADVERTENTIE door een regel matig gebruik van WOENSDAG 13 OCTOBER Vleeshal: Modeshow C. en A. 8 en 9.15 uur. Concertgebouw: Ned. Reisvereniging, lezing met film door mr, Th. Regout, 8 uur. Stads schouwburg: Haarlemse Kunstgemeenschap „Huilebalken en Waterlanders", 8.15 uur. De Leeuwerik: Optreden van Ariës, 8 uur. Minerva: „Pygmalion", alle leeft., 8.15 uur. Herman Robbersstraat (Hectorstraat)Ten toonstelling woning-inx-ichting 79 uur. Gymnasium: Alliance Frangaise, spreker Frangois Balsan, 8 uur. Cultura: Vereni ging van spiritisten Harmonia. 8 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 8 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij die met liefde spelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ma- non van de bronnen, 14 jaar, 8 uur. City: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekruiste zwaarden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mysterie van de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 OCTOBER Grote Kerk: Bijzondere dienst, spreker ds. J. J. Buskes, 8 uur. Vleeshal: Modeshow C. en A., 11.30. 3 en 8 uur., Herman Robbers straat (Hectorstraat), tentoonstleling wo ning-inrichting, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Stads schouwburg: II Barbiere oi Siviglia. 8 uur. Minerva: „Pygmalion" 8.15 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zij die met liefde spelen". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Lido: „Manon van de bron nen", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Frans. Hals: „Ave Maria", 18 jaar, 2.30, 7, en 9.15 uur. Gistermiddag is in de vergadering der Eerste Kamer aan de orde gesteld de nota van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over de toekomstige be hoefte aan onderwijzers bij het lager on derwijs. Als eerste spreker voerde de heer Wen- delaar (V.V.D.) het woord. Hij had gaarne in de nota ook gegevens gezien over het middelbaar, hoger en nijverheidsonder wijs. Iedereen, behalve blijkbaar het departe ment, had de catastrofe bij het onderwijs reeds lang zien aankomen, zei hij. In het beleid van de minister constateerde hij een erbarmelijk gemis aan vooruitzien. „Er is te weinig stuwkracht bij het departement", zei hij. „Administreren is niet genoeg, er moet geregeerd worden". Wat betreft de grootte der klassen staat ons land internationaal met een gemiddelde van 36.1 in 1954 zeer slecht genoteerd. „Dit is een schande voor ons land en hierin moet spoedig verbetering komen", zei de heer Wendelaar. Achter het denkbeeld van het overbrengen van onderw ijzer essen van het kleuteronderwijs naar de lagere school zette hij voorlopig een vraagteken. De heer A 1 g r a (A.R.). drong bij de mi nister aan op een concreet onderwijsplan. De huidige maatregelen zijn slechts nood maatregelen om de zaak draaiende te hou den, doch de gehele opbouw van het on derwijs als zodanig vordert niet. „Er is geen nationale aanpak, geen opbouw van het onderwijs door de regering", aldus deze senator. In de overgang van kleuteronder wijzeressen met B-diploma naar het L.O. ziet hij geen heil. Thans is er per 50 leer lingen in het kleuteronderwijs slechts één leerkracht met een A- of B-diploma, van de overigen slechts 366 percent met het B-diploma. De heer Geugjes (C.P.N.) merkte, evenals de heer Wendelaar, op, dat van vele zijd-en jaren terug reed-s gewaarschuwd was tegen een dreigend onderwijzerstekort. Deze minister en zijn voorgangers hebben dit echter niet willen inzien. De heer De Dreu (P.v.d.A.) consta teerde, dat bij de minister een lichtzinnig optimisme schijnt te leven, waarschijnlijk als gevolg van onjuiste voorlichting door zijn ambtenaren. De angst voor te veel on derwijzers lijkt bij de minister groter te zijn dan de schade aan de jeugd toege bracht. Ook de heer Derksen (K.V.P.) liet de minister duidelijk merken, dat hij en zijn voorgangers in het verleden meerma len was gewezen op het dreigende tekort aan onderwijzers. De heer Derksen kon de tijdelijke aan stelling van de gehuwde onderwijzeres als noodoplossing aanvaarden, doch verder wilde hij beslist niet gaan. Laatste spreker was prof. Gerretson (C.H.). Hij was van mening dat het huidige onderwijs niet beantwoordt aan de eisen die men er aan kan stellen: het degelijk bijbrengen van de primaire kundigheden die men in het dagelijkse leven nodig heeft, omdat de onderwijzers te veel aan ethiek en aesth'etiek doen en zich beneden hun geestelijke stand geëmployeerd voelen. Zijn fractie hechtte weinig aan kleuteronder wijs, zo zeide hij. „Een draai om de oren van vader en een liefkozing van moeder is vaak veel beter". Minister Cals zal Dinsdag de sprekers beantwoorden. Het UNESCO-centrum Nederland bestaat vijf jaar. Het werd op particulier initia tief opgericht met het doel in Nederland meer bekendheid te geven aan het pro gramma en de activiteiten der UNESCO. De nationale UNESCO-commissie in ons land delegeerde haar voorlichtende taak aan het centrum. Daarmee werd Neder land het eerste land ter wereld met een eigen UNESCO Voorlichtingsinstituut. Tot op heden is het dit gebleven. Buiten de financiële steun van het alge meen secretariaat in Parijs is het centrum afhankelijk van subsidies, verstrekt door het ministerie van O., K. en W. en de ge meente Amsterdam, en donaties of contri buties van bedrijven en particulieren. Sedert 2 y, jaar beschikt het centrum over een eigen persdienst, die onder meer een maandelijks bulletin en een 3 maan delijks bulletin voor de jeugd publiceert. Verleden jaar heeft het centrum in ons land de UNESCO-geschenkbonnenactie geïntroduceerd. Deze actie werd in het leven geroepen om iedereen hetzij per soonlijk, hetzij in school- of verenigings verband in staat te stellen een vrijwil lige bijdrage te leveren ten bate van het onderwijs in economisch minder ontwik kelde gebieden. Tot op heden zijn voor dit doel ruim 20.000 gulden bijeengebracht. De Vogeltrek Op de post aan de kop van de Zeeweg werd er door het nattige weer en de straffe West-Zuidwestenwind weinig trek gezien. Slechts enkele spreeuwen, vinken en gras piepers passeerden. Aan de binnenduinrand bij Overveen was meer activiteit, vooral van vin-ken, waarvan er ruim honderd overvlogen. Verder passeerden enkele graspiepers, koperwieken een groenling en een sperwer. Later op de morgen was er over het midden duin lichte trek van kraaien en kauw tjes en enkele Vlaamse gaaien. Ook van andere plaatsen komen meldingen binnen van troepjes trek kende kraaien, mogelijk de voor lopers van de gro te kraaientrek. In het duin achter Bent veld is een beflijster gezien. Al een aantal dagen huist er boven Elswcut een vis arend die daar een tafeltje welbereid vindt in de visrijke vijver. Dat niet alleen langs de kust een sterke vogeltrek plaats vindt maar ook elders in het land blijkt uit enige berichten van andere afdelingen van de vogelwerkgroep. In Noord-Brabant op de heide tussen Box tel en Oisterwijk was er 8 October veel trek, die tot in de middag duurde. Zo zag men daar zelfs op een laat uur, namelijk van 12.30 tot 1.30 nog 38 vinken, 68 gras piepers en 10 buizerden passeren. Op een post op de Leusder heide tussen Amers- voort en Utrecht noteerde men Zondag 10 Oct. van 9 tot 11 uur 1250 spreeuwen, waar van er circa duizend in een heel brede formatie vlogen, 1090 vinken, 70 veld leeuweriken, 430 graspiepers, 1 witte kwikstaart, 2 grote lijsters en 3 koper wieken. Deze vrij grote aantallen, vooral van vink, leeuwerik en ga spieper schij nen op een concentratie te duiden, die mogelijk veroorzaakt is door stuwing langs de Zuid-Oostkust van het IJselmeer. Om streeks half tien passeerde het grootste aantal van de vinken. Ook daar in het cen trum van het land houden zich in de bos sen een menigte zanglijsters en koperwie ken op. MET DE GLORIE OMGEVEN van acht Oscars, twee prijzen van buitenlandse journalisten in Hollywood, de prijs van de New Yorkse filmcritici en een eerste prijs hors de concours te Cannes is de Amerikaanse film „From here to eternity" thans in ons land gearriveerd. Van Vrijdag af wordt ze vertoond in het Haarlemse Lido-theater. De onderscheidingen, aan de film gegeven, zijn, wanneer men haar heeft gezien, verklaarbaar. Zij moest in Amerika wel opgang maken. Zij is door en door Amerikaans. Krachtig, mannelijk, hard. Een rake weergave van de Ameri kaanse mentaliteit met een directheid, die de realiteitszin niet beter kon weerspie gelen. Een film met proporties. Maar ook een film, die aan haar kracht haar zwak heid ontleent omdat ze ofwel opzettelijk ofwel uit het gebrek aan distinctie, kenmerkend voor menige kunstuitingen aan gene zijde der Oceaan, volstaat met aanduidingen zonder diepte, emoties zon der fijnere gevoelsopenbaring. Zij raakt de kern der dingen, maar beroert ons niet wezenlijk. Haar karakters kunnen door Amerikanen alleen het sterkst gewaar deerd worden. IK ZEG DIT ALLES niet zonder voor zichtigheid, omdat men gauw te kort doet aan wat men beoordeelt, indien men meer wenst dan voorhanden is. Het is een in stelling, een geestelijke erfenis misschien, een verschil in cultuur tussen de mens van Europa en de Amerikaanse mens, welke zich hier openbaart. Het moge waar zijn, dat wij ons nog al eens laten voorstaan op culturele waarden, eenzijdig in ons oordeel over wat men ons daarginds heeft te bieden, soms is een vaststelling als hier boven noodzakelijk, wordt ze ons opge drongen door de omstandigheden zelf, uit gelokt door het feit dat prijzen en onder scheidingen, die de hoogste lof vertegen woord igenf een reactie oproepen, waarin de zaken scherp worden gesteld. Ik vind „From here to eternity" een knap gemaak te film, een boeiende film, welhaast een zedenschildering van Amerikaanse men sen, een ka'rakterweerspiegeling als ge het woord zedenschildering minder waardeert. Ik vind de film niet uitsteken boven an dere. Ze is goed gemaakt, ze geeft een boeiend relaas van het soldatenleven in vredestijd voor Pearl Harbor echter te zeggen dat ik haar mooi vind: ik geloof niet dat dit adjectief hier op zijn plaats is. Daarvoor, meen ik, neemt men er te weinig van mee, wordt men te veel gecon fronteerd met situaties, te weinig nog met de overwegende rol der mensen daarin. De film maakt indruk, maar ge vergeet haar snel. De figuren, wier lot u ter harte moet gaan, interesseren u en wekken uw sympathie en antipathie. Ge zijt evenwel niet met hen begaan. Het blijft allemaal te uiterlijk. Het innerlijk komt er niet indrukwekkend uit. GEEN ALLES OVERTREFFENDE FILM dus, wel een goede film. Opnieuw een regieprestatie van Fred Zinneman, die het talent bevestigt van de man, op wiens naam „High Noon" staat. Vooral de beeld overgangen zijn uitstekend gekozen, het spel der mannelijke hoofdpersonen uitne mend opgevangen en verantwoord weer gegeven. Montgomery Clift als een stijf koppig onverzettelijk man van principes, Burt Lancaster in de rol van sergeant met het hart op de juiste plaats en Frank Sina tra als opvliegend en impulsief soldaat hij croont niet, hij acteert uitstekend vormen een trio, dat het leeuwendeel van uw waardering oogst. Deborah Kerr en Donna Reed maken de vrouwelijke bezet ting uit, van wie de. laatste het minst op vallend. De plaats van handeling is Hono lulu. Het verhaal van de film draait in hoofdzaak om soldaat Prewitt (Montgo mery Clift) die overgeplaatst is naar een nieuw legeronderdeel, waar hij al spoedig de toorn opwekt van zijn commandant, omdat hij, een goed bokser, geen deel wenst uit te maken van het team van de commandant. Het gevolg is, dat hij tot het uiterste wordt getergd. De commandant leeft in onmin met zijn vrouw, die haar troost vindt bij sergeant Warden (Lancas ter). Het meisje Lorene (Donna Reed) wordt verliefd op Prewitt en verbergt hem, wanneer hij de dood van zijn vriend Angelo (Sinatra) wreekt door de sergeant die Angelo mishandelde,om het leven te brengen. Wanneer de Japanners Pearl Harbor overvallen keert Prewitt naar zijn onderdeel terug. Hij wordt voor een sabo teur aangezien en neergeschoten. Sergeant Warden blijft bij het leger. De beide vrou wen keren terug nqar Amerika, ieder een illusie armer. DIT IN HET KORT is de inhoud. Een te korte omschi'ijving, die echter even een beeld moge geven van wat de toeschouwer in hoofdzaak kan verwachten: de schilde ring van een harde en soms wrede solda- tenmaatschappij, liefde in wanhopige en ongelukkige omstandigheden, vriendschap en eer, die met geweld worden verdedigd. Voor vals sentiment is er in ieder geval geen plaats. P. W. FRANSE. Initiatief directie Lido-theater Bij gelegenheid van de vertoning van „From here to eternity" wenst de directie van het Lido-theater gedurende de eerste week dat de film in het theater draait, tien procent van de filmhuuropbrengst uit eigen middelen af te zonderen voor een drietal instellingen in Haarlem en omge ving, welke zich bewegen op sociaal of charitatief gebied. Het is de bedoeling, dat het publiek en dus niet alleen de be zoekers van de film zelf uitmaakt welke instellingen dat zullen zijn. Tot 25 October bestaat er dan ook gelegenheid uw wensen aan de directie van het Lido-theater ken baar te maken. Het adres luidt: Plein 19, Haarlem. VENJUS iw acht Tasö S D I Als u hebt gemeend, dat onze avondster de laatste tijd helderder aan de avondhemel schittert dan dit jaar ooit gebeurde, dan hebt u zich niet vergist! Ve nus' helderheid is de laatste maanden steeds toegenomen en Maan dagavond 11 October be reikte zij een hoogtepunt Een bok, rondlopend aan een touw dat aan een paal vastzit, lijkt groter te worden als 'hij op weg is naar ónze kant van de paal. Dat zelfde is de laatste maanden met Venus ge beurd: zij is de aarde steeds dichter genaderd en wij zijn haar dus dui delijker gaan zien. (De volgende maand zal zij tussen ons en de zon doorlopen; de zon is hier de paal waaraan Venus met een touw vastzit). Maar er speelt ook nog een andere factor mee in die helderheids- wisselingen van Venus. Zij reageert op de zon net als de maan, name lijk door schijngestalten te vertonen. Bovenstaan de tekening illustreert dat; zij vertoom acht moment-opnamen uit één Venus-jaar (dat 225 dagen duurt) Staat Venus bij A, dus ■jan onze kant af gezien „achter de zon", dan zouden wij haar „vol" zienals haar schijn sel niet werd overstemd door dat van de zon. Zij wordt voor ons pas zichtbaar als zij zich een eindje van de zon heeft verwijderd (fase B),. maar vertoont dan aan de linkerkant een rand je schaduw. Hoe dichter Venus ons nadert, hoe groter die schaduw wordt: bij C is zij nog maar half verlichtZo was de situatie b<êgin September j.l. De scha duw wordt groter en groter, want Venus na dert ons steeds meer en wordt dus door de zon beschenen op dat deel van de Venusbol dat grotendeels van ons af is gekeerd: in fase D zien wij nog maar een sikkel- gestalte, zoals bij een heel jonge maan. Midden November zal onze buurplaneet niet meer zichtbaar zijn: zij loopt dan juist tussen de zon en de aarde door en keert ons dus haar don kere zijde toe. (Fase E). Op dit ogenblik (11 October) zijn wij onge veer aan fase D toe. Hoewel wij nu een veei kleiner deel van het Ve- nus-oppervlak besche nen zien dan in fase B, lijkt de planeet toch veel helderder en dat komt door de veel gerin gere afstand. Hoe groot het verschil.wel is, toont de tweede tekening on deraan. De moraal van dit lied: maansikkels geven minder licht dan volle manen bij Venus is het juist andersom! G. v. W. ta.se 3 99 De opsporingsactie naar de wrakken van de Urker kotter „Hendrika" en de Helderse kotter „De Jonge Jochem", waartoe de Ur kers Maandag in de kerk besloten, is een even spontaan als weloverwogen initiatief geweest. De schipper van de UK 41 had een kaartje getekend van de plaats, waar de beide vermiste kotters volgens hem wa ren gezonken, dit kaartje was vermenig vuldigd en iedere deelnemende kotterschip- per kreeg er een mee. Het initiatief heeft reeds resultaat gehad: dertig mijl ten Noordwesten van Terschelling zijn twee wrakken aangetroffen. Gistermorgen om 4 uur was de Urker vissersvloot op de aangegeven plaats en het zoeken begon. De gehele actie, waaraan ook door Helderse, Scheveningse, Terschel- linger en zelfs een Belgisch vaartuig werd deelgenomen, werd geleid van de UK 141 .Jakob" onder schipper Snoek, de UK 68 ..De Jonge Johannes" onder schipper Rom- kes en de UK 44 „Albert" onder schipper Romkes, welke schepen door middel van communiquatievaartuigen contact onder hielden met de anderen. Des middags werden op dertig mijl ten Noordwesten van Terschelling twee wrak ken gelocaliseerd, waarvan in elk geval vast staat, dat het géén wrakken uit de oorlog zijn. Naar burgemeester Keizer van Urk ons hedenmorgen mededeelde, wordt door de Urkers als vaststaand aangenomen, dat dit inderdaad de beide gezochte wrak ken zijn. Boven de plaats waar zij liggen zijn bakens aangebracht en het bergings vaartuig „Dolfijn" van Van der Tak is hedenmorgen reeds gearriveerd om een duiker gelegenheid te geven, onder de zee spiegel af te dalen om te zien of het ver moeden der Urkers juist is. Indien dat zo is, zal de Koninklijke Marine aan de ber ging medewerken en voor dat dóel zes van haar duikers ter beschikking stellen. Inmiddels heeft ook het visserij-onder zoekingsvaartuig Anthonie van Leeuwen hoek, dat door de regering beschikbaar ge steld werd voor het bergingswerk, een peiling gemaakt boven de wrakken. Zij liggen op 70 tot 80 voet beneden de water spiegel. Na de opsporing zijn de Urkers verder gaan vissen, zoals eerder is bericht, moet de vangst de kosten van de berging dek ken. Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam is de kustmijnenveger „Dokkum" te water gelaten. De echtgenote van de burgemeester van Dokkum, mevrouw M. L. van Tuinen-Sijtsma, verrichtte de doop plechtigheid. Maar toen de fles champagne tegen de scheepswand uiteengespat was, bleef de „Dokkum" stokstijf liggen. De arbeiders en technici, die zich reeds aan boord bevonden wisten door snel van de ene reling naar de andere te lopen het schip los te krijgen. Na enkele minuten gleed het statig het water in. In de cantine van de werf voerde de burgemeester van Dokkum, de heer Van Tuinen, het woord. Dokkum was eens een der oudste zeehavens van Europa, zei hij. Dat de eerste mijnenveger van een reeks van 32 naar mijn stad genoemd is, schept voor de regering verplichtingen. Toen de mijnenveger „Brielle" een bezoek zou brengen aan de stad, waar hij naar ge noemd werd, moest, het schip ligplaats kie zen te Hellevoetsluis. Nu de „Dokkum" straks in de vaart zal komen, zal het nodig zijn, dat het Dokkumer Diep wordt uitge diept, opdat de „Dokkum" er met ere ont vangen zal kunnen worden, terwijl Dok kum dan tevens uit zijn isolement zal wor den bevrijd. De mijnenvegers van het type „Dokkum". waarvan er 32 op Nederlandse werven in aanbouw zijn, worden gebouwd met een aluminium geraamte en bovenbouw en een dubbele houten huid, waarvan de binnen huid van mahoniehout is en de buitenhuid van teakhout. De Dieselmotoren zijn geheel van Neder landse constructie. Deze schepen worden uitgerust met omkeerbare schroeven, waarmee zeer gunstige resultaten worden verkregen. TOKIO (AFP) De Japanse regering heeft het Chinees-Russische aanbod tot het aanknopen van normale diplomatieke be trekkingen indien Japan zijn huidige bui tenlandse politiek opgeeft, van de hand gewezen. Volgens een communiqué zijn normale betrekkingen met de twee com munistische landen onmogelijk, zolang deze staten de beginselen van het vredesverdrag van San Francisco niet aanvaarden. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de dat de Russen en Chinezen een grote fout maakten door ontbinding van het Japans-Amerikaanse bondgenootschap te eisen.De verklaring kon worden beschouwd als het hoogtepunt van het communistische vredesoffensief van na de Geneefse con ferentie. Vice-premier Ogata zeide, dat het pro bleem van de handel een zaak is, die los van de rest van de verklaring staat. Toch zal Japan niet de eerste stappen op dit terrein doen en geen handelsmissie te Pe king voorstellen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5