Donderdag begint de strijd om wereldtitel dammen .Clowntje Rick Pas op Uw keel „Achter Wallen en Poorten" Piet Roozenburg of Huisman Interessante wedstrijd te verwachten De KNVB en de steun aan NOC Courses in Hilversum Trein vermorzelt auto op onbewaakte overweg Roozenburg behoudt titel bij gelijk spel Nederlaag van HDG tegen G. S.: 14-6 Biljarten Tweede klasse driebanden Voetbal Belgische international Anoul geschorst Gedeelde winst Basketball HOG-speelster in nationaal basketballteam Zwemmen May's as begraven \j "rijdt gezwind door weer en wind Tennis Nog twee jeugdige spelers in Amerikaans team Waterpolo HVGB derde in Zian-tournooi Centrale waterpolo wintercompetitie Damuitslagen Handbalafdeling erkend Voor de kinderen Wielrennen Ronde van Nederland ook door Haarlem Sport in 't kort Twee inzittenden omgekomen Schade aan de „Doklaan" is niet ernstig FEUILLETON WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 Donderdag begint de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen. De match gaat over 12 partijen en de Leidenaar Wim Huisman, winnaar van het candidaten- tournooi 1953, zal zich in deze ontmoeting voor de opgave zien gesteld te trachten de titelhouder P. Roozenburg van zijn troon te stoten. Een moeilijke opgave. De 29- jarige wereldkampioen, die deze titel voor het eerst won in 1948, heeft sindsdien alle aanvallen afgeslagen. Voor de Nederlandse dammers is het verheugend dat bij deze titelstrijd twee landgenoten zijn betrokken. Het is een bewijs dat Nederland met hoofd en schouders boven de buitenlandse spelers uitsteekt. De wedstrijd, die in Leiden begint, heeft reeds voor discussies gezorgd voordat nog maar één stuk is verzet. Op het laatste congres van de Internationale Dambond werd met algemene stemmen een regle mentswijziging aangenomen betreffende de wereldtitel. Tot dan luidde het regle ment: „Ingeval een uitdager het niet ver der weet te brengen dan een gelijkspel, blijft de titelhouder in het bezit van zijn titel". Op genoemd congres werd de vraag ge steld of de titel persoonlijk bezit was of wel bondsbezit. Vanai de bestuurstafel werd hierop geantwoord, dat de titel bondsbezit was en slechts tot een vol gende wedstrijd door een speler werd ge wonnen. „Als dat zo is", werd vanuit het congres hierop geantwoord, „is er dus feitelijk van een titelhouder geen sprake meer zodra een wedstrijd om de titel aan vangt en is er dus ook geen reden de ex- titelhouder te bevoordelen doorjèhem ge lijk spel voor winst te geven". Algemene instemming Toen hierop algemene instemming volg de werd besloten in het vervolg bij ge lijkspel een verlenging in te voeren. Mocht ook na een verlenging geen resul taat worden verkregen, dan zou de titel voor dat jaar vacant zijn en weer opnieuw het volgende jaar worden verspeeld. In dit uitgangspunt zit veel logica. Echter, de, internationale bond heeft blijkbaar de fout gemaakt, de titelhouder niet tijdig te waarschuwen omtrent de sinds 1952 ingevoerde wijziging en zo komt deze, aan de vooravond van een nieuwe titelstrijd, voor Roozenburg wel een beetje onverwacht. De titelhouder heeft geprotesteerd tegen het nieuwe regle ment. De kansen Roozenburg behaalde reeds in 1943, op 18-jarige leeftijd, zijn eerste kampioen schap van Nederland. Dit herhaalde hij op 23-jarige leeftijd in 1948, na eerst Springer in 1946 geklopt te hebben in een match van 10 partijen, waarin de laatste partij door Roozen burg gewonnen school heeft gemaakt! Het resultaat werd 11-9 voor Roozenburg. Nog hetzelfde jaar eindigde Roozenburg in een tournooi als eerste, gelijk met de toenmalige wereldkampioen, de Frans man P. Ghestem. 1948 werd het gloriejaar voor Roozen burg. Na eerst zijn tweede nationale kam pioenstitel te hebben behaald, won hij in datzelfde jaar het Olympische tournooi en daarmee de wereldtitel. Met een totaal van 37 punten uit 20 partijen bleef Roozenburg niet slechts ongeslagen, doch behaalde hij een winstpercentage als nog nooit vóór hem was verkregen, zelfs niet door de grote I. Weiss. Het is zeer de vraag of deze score ooit zal worden verbeterd in een dergelijk tournooi. De ex-titelhouder, P. Ghestem, was er blijkbaar dusdanig van onder de indruk dat hij het dammen eraan gaf en ging bridgen! Met niet minder suc ces trouwens, want vorig jaar won de ex- dammer met zijn teamgenoten het bridge- kampioenschap van Europa. Sinds deze overwinning heeft Roozen burg zijn titel met succes verdedigd, in 1950 tegen R. C. Keller en in 1952 in een tournooi waarin de Canadezen voor een verrassing zorgden en R. Dagenais er bijna in was geslaagd de titel te behalen. Kundige uitdager Ook Huisman was reeds op jeugdige leeftijd een sterk dammer. Helaas heeft hij een slechte gezondheid en moest hij enkele jaren in een ziekenhuis doorbren gen. Daardoor is de Leidenaar lang niet zo snel „gekomen" als zijn tegenstander! Zijn grootste successen dateren slechts ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN met fietssluiting 59.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord van de laatste twee jaren. In het tournooi van 1952 bleef Huisman ongeslagen, al maakte hij dan ook te veel remises om op een der ereplaatsen te kunnen eindigen. In datzelfde jaar plaatste Huisman zich gelijk met R. C. Keller in het kampioen schap van Nederland en won hij de be slissende match in drie partijen met 4-2. Vorig jaar won hij op overtuigende wijze het candidatentournooi, waardoor hij het recht op de titelwedstrijd kreeg die straks gaat beginnen. Een dergelijke match vergt, behalve een grote kennis van het spel, ook een grote physieke kracht. Het eerste is zeer zeker bij Huisman aan wezig, het tweede is echter een gevaarlijk punt. Bovendien achten wij Roozenburg in de aanval iets gevaarlijker, al heeft de Leid- se verdediging zich al vaak volkomen „dicht" getoond. Maar of dat voldoende zal zijn om een groot kampioen als Roo zenburg te verslaan, wagen wij te be twijfelen. Het programma is: eerste partij: 14 Oct. in Leiden, (17.00 uur), tweede partij: 16 Oct. in Huissen (Gld.), (17.00 uur), derde partij: 18 Oct. in Alkmaar, (18.00 uur), vierde partij: 19 Oct. in Hilversum, (18.00 uur), vijfde partij: 21 Oct in Rotterdam, (18.00 uur), zesde partij: 22 Oct. in Utrecht, (18.00 uur), zevende partij: 23 Oct. in 's-Hertogenbosch, (17.00 uur), achtste partij: 25 Oct. in Leiden, (18.00 uur), negende partij: 26 Oct. in IJmuiden- Oost, (18.00 uur), tiende partij: 27 Oct. in Velsen-Noord, (18.00 uur), elfde partij: 28 Oct. in Santpoort, (18.00 uur), twaalf de partij: 30 Oct. in IJmuiden, (17.00 uur). Naar aanleiding van het door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond ontvangen protest van de wereldkampioen Piet Roozenburg is bij een onderzoek ge bleken, dat het KNDB-Sestuur nooit officieel bericht heeft gekregen van de internationale dambond inzake de wijziging van het artikel, inhoudende, dat bij een gelijk spel in een tweekamp om het wereldkampioenschap de wereldkampioen zijn titel behoudt. BU deze wijziging wordt bepaald, dat bij een gelijk spel een verlenging van de twee kamp dient te worden ingevoerd. Het dage lijks bestuur van de KNDB is op grond van het uitblijven van het officiële bericht over de wijziging van mening dat b(j de match om het wereldkampioenschap de oude rege ling dient te worden toegepast. Het verheugt het KNDB-bestuur, dat Huisman zich on middellijk met deze zienswijze heeft ver enigd. Voor de hoofdklasse-competitie van de Dambond speelde de Haarlemse Damclub in haar clublokaal tegen het Amsterdamse „Gezellig Samenzijn", dat geheel compleet naar de Spaarnestad was getrokken. Het eerste succes was voor de Haarlemmers, want J. W. van Dartelen won van de hoofdklasse kampioen van Noordholland, J. H. Ansems, in een partij vol interessante verwikkelingen. Het bleef de enige Haarlemse winstpartij van deze avond. Sluiter moest in Keiler zijn meerdere erkennen en toen daarna Boerkoel (in remise-stelling) de Noordhollandse jeugdkampioen Langbroek, die voor D. Schrijnemaekers inviel, en Van Eijk verloren, was de Amsterdamse overwinning vrijwel zeker. Nico Blom en Luif deelden hierna de punten, doch Van Veen was tegen het ge raffineerde spel van Rustenburg niet opge wassen en moest de vlag strijken. Meure ontfutselde de oud-kampioen van Nederland J. H. Vos nog een punt en ook Smit speelde remise, waardoor de Amsterdammers won nen met 146 en zich op de eerste plaats in deze competitie handhaafden. De gedetailleerde uitslag luidde: Bord no. 1. J. B. Sluiter Jr.—R. C. Keiler 0—2; O. G. van Veen—W. Rustenburg 0—2; 3. J. H. MeureJ. H. Vos 11; 4. J. W. van Dartelen- J. H. Ansems 20; 5. Nico BlomJ. Steen huis 1—1: 6. J. P. van EijkHerm. de Jongh 0—2; 7. H. T. Luif—J. J. Bedolla 1—1; 8. A. Smit—O. van Dijk 1—1; 9. J. Boerkoel—I. J. de Jong 0—2; 10. H. LangbroekJ. Blaauw 0-2. ADVERTENTIE Op de agenda van de bondsvergade ring van de KNVB, die 30 October in Am sterdam wordt gehouden, staat een voor stel van het bestuur om de contributie van seniorleden met 5 cent te verhogen ten behoeve van het Nederlandsch Olym pisch Comité. De steun, die de KNVB tot 1952 heeft verleend, bestond voornamelijk uit mede werking aan de Olympische Dag, de mede werking aan de Gouden Onafhankelijk heidsbeker, de toeslagen op interlandwed strijden in jaren, dat Olympische spelen werden gehouden en voorts vergoeding van enkele personeelsleden, te werk ge steld bij het NOC. Betrof deze steun in hoofdzaak het Olympische werk, in 1952 is voor het eerst f 15.000 uit de winst gereserveerd voor het z.g. nieuwe werk, welk bedrag in 1953 aan het NOC is uitbetaald. Over 1953 was alsnog een tekort van f 3.000 te dekken. In het vorige jaar zijn in verband met de minder rooskleurige vooruitzichten van de bondsfinanciën kleine toeslagen ge legd op de entréeprijzen bij Nederland België (April 1953 en October 1953), waar door voor genoemd jaar een bedrag van f 20.000 beschikbaar was. Aangezien echter in 1954 geen Neder landBelgië wedstrijd gespeeld zal wor den, zal dit bedrag nodig zijn om het NOC in 1954 te steunen. Belang groot Het belang van de KNVB is uitermate groot, want de cijfers wijzen uit, dat van het totaal aantal aangelegde, in uitvoering zijnde en nog uit te voeren terreinen meer dan de helft uit voetbalvelden bestaat. Per 31 Mei 1954 waren de cijfers: totaal 1264, waarvan 668 voetbalvelden. Waar hier een belang wordt gediend dat alle verenigingen aangaat, is het bondsbestuur tot de ge dachte gekomen, dat het niet onredelijk is, indien ook alle verenigingen voor dit doel een kleine bijdrage zouden leveren in de vorm van een vrijwillige bijdrage per senior-lid van 5 cent. Hiermede zou een bedrag van f 12.500.per jaar voor dit doel beschikbaar kunnen komen. Het bondsbestuur zal dan het ontbrekende uit zijn middelen bijdragen. ADVERTENTIE BELGIë—NEDERLAND (HEREN). Op Zaterdag 6 November zal in Turnhout een tafeltenniswedstrijd worden gehouden tus sen de herenplc.gen van België en Ne derland. BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSÏR. 48 A DAM TEL. 717162 I MOTOR - BROMFIETSKLEP1NG Voor het kampioenschap van Nederland tweede klasse groot biljart driebanden heb ben zich niet minder dan 79 deelnemers aan gemeld, zodat het spelen van voorwedstrijden in groepen vereist is. In Amsterdam spelen 6 groepen, in Rotterdam 2 en in de volgende steden steeds 1: Hilversum, Arnhem, Utrecht, Breda, Tilburg, Den Haag. De voorwed strijden moeten op 5 November geëindigd zijn. De uitslagen van de op Dinsdag gehouden draverijen in Hilversum luidden: Nootdorp prijs (1980 m.): 1. Swift Hanover 1.35.7; 2. Sun Rise 1.36.8; 3. Siera Hanover 1.36.9. W. f 56,10, PI. f 15,30, f 14,90, f 11,30, Gek. f 9,50, Cov. f 76,40. Leidschendam prijs (1900 m.): Ie serie: 1. Racket 1.29; 2. Queen Bonnie 1.29.1; 3. Sir Pariesien O 1.30.6. W. f 8,90, PI. f 2,30, f 2,50, f2,60, Gek. f 18,30. Cov. f 8.20. 2e serie: 1. Rob 1.29.1; 2. Quality F 1.28.3; 3. Patrijs S 1.29.6. W. f 13.20. PI. f 2,f 1,30, f 2,20, Gek. f 8,10, Cov. f 5, Finale: 1. Queen Bonnie 1.28.0; 2. Quality F 1.28.6; 3. Racket 1.28.9. W. f 5,40, PI. f 3,10, f 1,-3, f 2,20, Gek. f 15,30, Cov. f 6, Stompwijk prijs (2340 m.): 1. Nora Spencer 1.27.3; dead heat: Queeny Dillon 1.29.1 en Odysseus K 1.28.3. W. f 9,40, PI. f 2,30, f 2,40, f 2,80, Gek. f 5,80, f 5.90, Cov. f 2,80, f 3,30. Wateringenprijs (1960 m.): Ie afdeling: 1. Rosa B 1.27.5; 2. Odylia O 1.26.7; 3. Pauline 1.27.0. W. f 2,70, PI. f 2,f 2,50, f 3,90, Gek. f 6,80, Cov. f 7,40. 2e afdeling: 1. Procimity 1.27.8; 2. Quick Bov 1.27.9; 3. Quilla Lee 1.22.—. W. f 10,70, PI. f 2,80, f 1,70, f 1,40, Gek. f6,60, Cov. f 8,50. Zoutermeer prijs (2340 m.): 1. Palysier 1.26 6; 2. Matador 1.26.8; 3. Indian Bus 1.27.—. W. f 7,80, PI. f 3,f 18,50, Gek. f 36,70, Cov. f 13,40. Totalisator omzet f 67.786,50. Anopl, een binnenspeler van het Bel gische nationale voetbalelftal, is door de Belgische Voetbalbond geschorst voor zes maanden, omdat hij zijn naam heeft ge leend voor een reclamecampagne van een voetbalschoenenfabriek. Anoul is lid van de voetbalvereniging Luik. De Belgische» semi-profs mogen geen geld verdienen aan reclame-campagnes. De schorsing heeft tot gevolg dat Anoul niet zal kunnen uitkomen in de komende interlandwedstrijden tegen Italië en Ne derland. Saccini, die deze week anderhalf mil- lioen gulden heeft gewonnen in de Italiaanse voetbalpool, mag blij zijn als hij de helft ervan in handen krijgt. Het blijkt dat een vrien van Saccini de helft van de coupon heeft betaald. Het is de 55-jarige Gaudier, een kassier in een boekhandel in Turijn. „Hij wou niet, maar ik heb hem overgehaald", vertelt Saccine wel wat spij tig, „dus zullen we de winst ook samen delen". Er is echter nóg een kaper op de kust. Op Sicilië beweert een ex-Rus dat hij ook een winnaar is. Ik geloof het niet, zeide Saccini in zijn woning waar hij er zijn ge mak van neemt en voorbereidingen treft om zijn koffiebranderij weg te geven aan „iemand die het nodig heeft". Zijn vrouw Carlotta wist niet wat zij er van denken moes't. Zij ging naar de winkel, opende die normaal en vertelde aan de klanten: „Iemand moet toch hier bij zijn verstand blijven?" De eerste interland-basketball-ontmoeting is reeds vroeg in het seizoen vastgesteld. Zaterdag 23 October zal de ontmoeting BelgiëNederland (dames en heren) in Mechelen (België) worden gehouden. Voor Nederland zullen de volgende spelers (sters) de kleuren verdedigen: Dames: B. v. Petten (Blue Stars); A. Ko pervan Es (Blue Stars); C. Lotze (Blue Stars); L. van Beek (Blue Stars); L. Re- meijerv. d. Velde (Blue Stars); R. Tit— Schmitz (Rood Wit); F. Bloemsma (AMVJ); G. Fronczek (DTV)H. Jansen DTV)R. Schapers (The Arrows): M. den Dekker (te Werve); J. Huigen (HOC). Heren: P. Ouderland (DED); J. Cupido (DED); Jan Hille (AMVJ): Joop Hille (AMVJ); H. v. d. Broek (AMVJ); A. Gootjes (AMVJ); B. v. d. Valk (US); R. van Ling (Blue Stars); V. Alberda (Blue Stars); H. Tolen (Blue Stars); H. Guda (SSD); A. Koe mans (The Arrows). Het is verheugend dat thans ook een Haarlemse speelster kans heeft gezien een plaats in het nationale team te veroveren. Janny Huigen, de HOC-speelster, is er na melijk in geslaagd als eerste Haarlemse speelster een verkiezing te bewerkstelligen. Vandaag is in Dartford de as begraven van de Britse zwemmer May, die vorige maand verdronk en aan de Nederlandse kust aan spoelde bij een poging om zonder escorte Het Kanaal over te zwemmen. Dr. Chavasse, bisschop van Rochester, die de dienst leidde zeide: „May was een buiten gewoon dapper man. Het is niet aan ons een oordeel te vellen over dat absolute zelf vertrouwen dat hem blind gemaakt schijnt te hebben voor zijn verantwoordelijkheden als echtgenoot en vader. Boven alles staat de moed van die eenzame zwemmer". ADVERTENTIE Voor het team, dat op 16, 17 en 18 Decem ber in Brisbane in de interzóne-finale van het Daviscuptournooi tegen Zweden uit komt, heeft de Amerikaanse Tennisbond nog twee jeugdige spelers aangewezen. Het zijn Moss (Californië) en Green (Florida). Moss is Amerikaans jeugdkampioen en Green won het nationale schoolkampioen- schap in 1952. Beide spelers zijn aan de ploeg toegevoegd om ervaringen op te doen. Zoals bekend zijn de andere leden van het team: Seixas, Trabert en Richardson. Talbert fungeert als non-playing captain. Het door het Haagse Zian in Den Haag georganiseerde waterpolotournooi is in een zege voor HZ en PC geëindigd. In de finale won HZ en PC met 3—1 van GZC. De uitslagen luidden: HZ en PC (Den Haag)HVGB (Haarlem) 120; Zian (Den Haag)—GZC (Gouda) 0—2. Finale: HZ en PC—GZC 3—1. Verliezersronde: ZianHVGB 23. In afdeling A van de centrale winter- waterpolocompetitie zijn ingedeeld: AZ '70, DJK, Haarlem, HPC, HVGB, Meeuwen, Nereus, Het IJ. Voor de bekercompetitie heren is VZV 1 in afdeling A ingedeeld met Neptunus 1, Kroosduikers, DAW en Meeuwen 2. Afdeling A, van de bekercompetitie dames is als volgt: DWT, HPC, HVGB en Nereus. Voor de competities van de Kon. Nederl. Dambond werden de volgende wedsrtijden gespeeld: Hoofdklasse (district Noordholland)IJmui denWormerveer/Wormer 11—9; IJmuiden Haarlemse Damclub 128; Gezellig Samen zijn IWcesper Damclub 15—5; Jozef Blan kenaarWormerveer/Wormer 137; DCG Zaandam voorlopig 104, einduitslag vermoedelijk 14—6; DSTO—Gezellig Samen zijn II voorlopig 7—9, einduitslag vermoe delijk 10—10; CDA—ODV 11—9. Eerste klasse (district Kennemerland) KNC—IJmuiden II 16—4; Hillegom—Haar lemse Damclub II voorlopig 99; einduit slag vermoedelijk 9—11; VKDSt. Bavo 515; Het OostenHalfweg 128; Bever- wijkse Damclub IHaarlem/Oosterkwar- tier 911. Tweede klasse (district Kennemerland): Halfweg IISportief 12G; Stabiel—Haar lem/Oosterkwartier II' (Haarlem/Ooster kwartier II niet opgekomen); Cruquius Sportief voorlopig 88; Haarlem/Ooster kwartier IIIBeverwijkse Damclub II 614; Bevenvijkse Damclub IIIHoofddorp 1010. Haarlem/Oosterkwartier III kan door ge brek aan reserves voor het 2de tiental niet aan de competitie deelnemen en heeft zich daarom teruggetrokken. Het Nederlands handbal verbond heeft met ingang van 4 October de handbal-afdeling van „Zandvoortmeeuwen" erkend. Alle over schrijvingen van OSS-spelers naar Zand voortmeeuwen zijn toegestaan. Zondag zul len de eerste wedstrijden worden gespeeld. De nieuwe handbal-afdeling zal uitkomen met een dames- en twee heren-teams. Ja, Bunkle luisterde, want hij meende iets te horen, dat hem goed in de oren klonk! En daarom luisterde hij niet naar de woorden van de roverhoofdman. Dat merkte Rick. „Zeg Bunkiewaar sta jij naar te luisteren?", vroeg hij zachtjes. „Stil maar ...ik geloof, dat ik iemand hoor in de verte, die ons helpen kan!" Daar begreep Rick niets van. „Wie dan? Wie hoor je?", vroeg hij verbaasd. Maar Bunkie gaf geen antwoord meer. Hij wist nu heel zeker, dat hij zich niet ver giste. En opeens, tot verbazing van de rovers en van Rick, begon hij hard te fluiten. Toen luisterde hij weer even, en daarna floot hij weer. En opeens hoorde Rick óók iets „Wrrraf!Wrrrafwafwaf!" „Maar.... dat is Krulletje!", zei hij verbaasd. „Ja", zei Bunkie. „Dat meende ik ook al te horen; hij is zeker ons weer achterna gelopen. KrulletjeKrulletje!!" Het blaffen werd steeds duidelijker. En toen kwam Krulletje als 'n haas tussen de bomen aangerend De zevende Ronde van Nederland, die van 23 tot en met 30 April 1955 wordt gehouden, zal ook Haarlem aandoen. De officieuse route, die nog moet worden goedgekeurd door h$t Ministerie van Waterstaat, is als volgt samengesteld: Rotterdam, Delft, Den Haag, Gouda. Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Almelo, Den Helder, Leeuwarden, Grningen, Meppel, Kampen, Arnhem, Nijmegen, Helmond, Roermond, Heerlen, Sittard, Roermond, Eidhoven, Til burg, Valkenswaard, Antwerpen, Gent, Ter- neuzen, Vlissingen, Middelburg, Goes, Ber gen op Zoom, Breda, Den Bosch, Utrecht, Amsterdam. De ronde bestaat uit acht étappes. EU WE WON DE TWEEKAMP. De tien de en laatste schaakpartij van de tweekamp tussen Euwe en De Jong is na 35 zetten in remise geëindigd. De tweekamp is door Euwe met acht tegen twee punten gewonnen. KiiBLER WINNAAR DESGRANGE-CO- LOMBO WISSELBEKER. Alhoewel de Ronde van Lombardije nog op het program staat is het thans reeds zeker dat de Zwitser Kübler evenals in 1950 en in 1952 eerste zal worden in het eindklassement voor de Des- grange-Colombo wisselbeker. Ook staat de zege van België in 't landenklassement reeds vast. NETTY DELVOIX NAAR KARLSRUHE. Netty Delvoix uit Den Haag zal als enige Nederlandse deelneemster uitkomen op de Europese kampioenschappen rolschaatsen en dansen, die op 23 en 24 October in Karlsruhe worden gehouden. ROEMEENSE JOCKEYS NAAR HET WESTEN GEVLUCHT. Twee bekende Roemeense jockeys, de 36-jarige kampioen jockey Cucu en de 24-jarige Pall, zijn naar het Westen gevlucht. Zij zouden deelnemen aan courses in Oost-Berlijn, doch slaagden er in de Westelijke sector van de stad te bereiken. Cucu is van plan naar Frankrijk te reizen waar zijn vrouw en zijn dochter wonen die hij sinds 1940 niet gezien heeft. ADVERTENTIE Inde Ueel beginnen enkele der gevoarI ijk&te aandoeningen. Meem bij de geringst-e klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of heesheid, direct do cr\Dlu./OCl/Pr\ric Op een onbewaakte overweg nabij Maas tricht is Dinsdagavond omstreeks half acht een stoomtrein in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder van de auto werd op slag gedood, zijn mede-inzittende zwaar gewond. Het uitzicht op de spoorbaan is naar beide zijden zeer goed. De auto werd ge raakt door een buffer van de locomotief, over een afstand van 175 meter meege sleurd en totaal vernield. De bestuurder was de 30-jarige onge huwde loodgieter A. S uit Grondsveld. De gewonde is de 30-jarige hoefsmid Van L. S., eveneens uit Grondsveld en sinds een jaar gehuwd. De spoorbaan is bij het ongeluk niet noemenswaardig beschadigd. De locomo tief had slechts enkele lichte beschadi gingen. Het treinverkeer Maastricht-Eys- den ondervond enige vertraging. Nader vernemen wij dat ook de ernstig gewonde Van L. S. in het ziekenhuis te Maastricht is overleden. Duikers hebben Dinsdag het aan de Noord-Zweedse kust gestrande Neder landse motorschip „Doklaan" (500 b.r.t.) onderzocht en bevonden dat de schade niet ernstig is. Enkele Nederlandse des kundigen worden spoedig in Umea ver wacht. Men denkt, dat het schip op eigen kracht naar Nederland zal kunnen terug keren voor reparatie. De „Doklaan" kwam in moeilijkheden toen de deklading begon te schuiven, waar door het schip slagzij maakte. Bovendien raakte het vast op een modderbank. De la ding is inmiddels gelost, waardoor het schip weer normaal kwam te liggen. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 4) „We konden toch niets doen, wilden we onszelf niet verraden", troostte De Vries hem. „Maar nu is de gelegenheid geko men", ging hij op andere toon voort, „om het over te doen. Dit is onze kans, zo iets komt geen twee maal voor. Honderden plannen hebben we al ontworpen tijdens de geheime bijeenkomsten bij jou thuis, en allemaal bleken ze ongeschikt of ze luk ten niet. Maar nu is het, geloof ik, defini tief zo ver. Wat stel jij voor?" „We moeten ze er toe krijgen", zei Ta- lesius, zonder een moment na te denken of te aarzelen, „dat ze een deputatie naar Don Frederik Alvarez de Toledo sturen". „Selderement!" riep De Vries, en sloeg met een vuist in de palm van zijn andere hand. „Dat ik daar nog niet aan gedacht heb!" „En we moeten er voor zorgen", ging Talesius verder, „dat jij daar bij bent. En Adriaan ook. En jullie moeten zo snel mogelijk met het antwoord terugkomen; liefst vanavond al. Regelrecht dienen jul lie naar mijn huis te gaan om verslag uit te brengen". „Hier is de stoof, Meester", zei Maar ten, en zette het zwartgeblakerde ding voor Talesius neer, die er zijn voeten op plaatste. Het leek wel of de jongen een beetje hijgde. Wederom mompelde Tale sius een bedankje, maar toen hij het woord weer tot De Vries wilde richten, bedacht hij zich en vroeg streng aan Maarten: „Heb ik het wel, dat jij daar op de trap hebt zitten luisteren?" Met scherp schit terende ogen zag hij hem strak aan. Maarten verbleekte onder deze blik. „Nee.... nee, Meester", hakkelt hij, „ik heb alleen de kooltjes wat meer gespreid, dan wordt er een groter oppervlak warmHet was hem onmogelijk zich aan Talesius' ogen te onttrekken. Deze bleef hem nog enkele seconden on afgewend en vorsend bestuderen; dan gromde hij en zei: ,,'t Is dat ik je al zo lang ken, maar andersVerdwijn nu!" Maarten ging. „Waarom kijk je zo bedenkelijk De Vries?", vroeg Talesius. „Ben je bang voor dat jong?" „Natuurlijk niet", ontkende De Vries. „Het heeft betrekking op wat je net zei. Ik vind het natuurlijk uitstekend om naar Amsterdam te gaan; maar je noemde ook Adriaen.... Geloof je niet dat je doch terdat UrsulaHij is tenslotte haar verloofde, en het is niet zonder gevaar!" „Dit was het eerste en het laatste woord hierover!" besliste Talesius, en stampte nu met beide hakken tegelijk op de grond. „De persoonlijke belangen moeten wijken waar het een stad van achttienduizend in woners betreft. Adriaen gaat mee!" „Laten we eerst maar eens riaar bin nen gaan en zien of we ze wel zo ver kun nen krijgen, dat ze een deputatie uitzen den", stelde De Vries voor, die van mening was dat zijn vriend nu toch wel wat al te voorbarig werd. „Adriaen zal onze hulp denkelijk gced kunnen gebruiken". Hij hielp Talesius bij het opstaan, waar deze hem dankbaar voor was, maar wat hem toch ergerde, en zij betraden de ka mer, die nu trilde van de hitte. Als heet water sloeg de lucht hen tegemoet. Maar ten, die plotseling weer te voorschijn geko men was, sloot de deur achter hen. Het opgewonden stemmengeroes zweeg ogenblikkelijk, en niet wetend wat te zeg gen staarde men het tweetal aan. Adriaan liet zich met een zucht van opluchting in zijn stoel vallen; hij zag er vermoeid uit en het was duidelijk dat de vroedschap het hem niet gemakkelijk had gemaakt. Inte gendeel. Met gloed hadden de aanwezigen hun argumenten op de jonge man los ge laten, die in ervaring en redenaarstalent verre de mindere was van De Vries. Maar hij had volbracht wat er van hem verlangd was: er was geen beslissing genomen. „Ik vraag u verlof, president", richtte De Vries zich tot Van der Laan, die bij het ontwaren van Talesius, zijn voorganger, was opgestaan, „dat Meester Talesius deze bijzondere samenkomst bijwoont". Er werd gemompel hoorbaar, dat uit twee delen bestond: tevreden en ontevre den, maar niemand waagde het een aan merking te maken. Ook Van der Laan was onder de indruk van Talesius' verschij ning gekomen, en hij stemde toe. Er werd een stoel bijgerukt en Talesius nam naast De Vries plaats. Hij hield, hoewel het eigenlijk veel te warm was, zijn jas om de schouders, wel wetend dat dit zijn voor komen nog indrukwekkender maakte. Nie mand sprak; kennelijk wachtte men tot Talesius zou beginnen. Er hing plotseling een gedrukte stemming over de vergade ring, die toch zo vrolijk kon zijn. Zonder op te staan wilde Talesius aan vangen: „Van mijn vriend, oud-burgemeester De Vries, hoorde ik Maar luid weerklonk de stem van de scherpzinnige zanger en prinsgezinde op roerkraaier: „Ik protesteer er tegen, dat Talesius het woord neemt! Hij is niet stemgerechtigd!" Talesius zweeg en zag hem vlammend aan. Een pijnlijke stilte viel. „Ik kan daar niets tegenin brengen, Ta lesius", zei Van der Laan zacht en bijna verontschuldigend. „Het is goed", zei Talesius kort. En in De Vries' oor murmelde hij, onverstaanbaar voor de anderen „Het is eigenlijk zelfs veel beter. Ik zal je wel influisteren wat je moet zeggen. Dan heb jij de verantwoor ding voor de deputatie. Als ze mislukt moet jij in Amsterdam blijven, anders zal Ripperda, Oranje's gouverneur, je zeker laten hangen", De Vries maakte een verschrikte bewe ging. „Ik heb vrouw en kinderen", fluisterde hij ontsteld. „Als de deputatie mislukt, moet jij in Amsterdam blijven, anders zal Ripperda je ophangen!" herhaalde Talesius met klem. De Vries sloot een moment zijn ogen en had er zich dan bij neergelegd. „Iedereen hier zal weten", vervolgde Ta lesius zaciht en snel, „dat ik het plan heb gemaakt; maar ze zullen het niet kunnen bewijzen, en dus ga ik vrij uit. Dat is hard nodig, want ik zal hier mijn handen vol hebben met ondergronds werk". Ondanks zijn weinig rooskleurige voor uitzichten zag De Vries zijn oudere vriend even bewonderend aan: een intelligentie en combinatievermogen als dat van Talesius had hij toch zelden meegemaakt. En dan te bedenken dat hij in de zeventig was! Dan stond De Vries op en sprak luid wat hij dicht bii zijn oor hoorde. De vroedschap protesteerde, sloeg op de tafel, luisterde, zweeg oplettend, knikte instemmend en tenslotte nam men het voorstel, dat zo genaamd van De Vries kwam, met alge mene stemmen aan. Slechts één was er te gen: de oproerkraaier natuurlijk. De leden van de deputatie zouden be staan uit De Vries zelf, pensionnaris Van Assendelft en jonkheer Van Schagen, een lid van de vroedschap. Men besloot dat het drietal onmiddellijk naar Amsterdam moest vertrekken; het diende zo geheim gehouden te worden als maar enigszins mogelijk was. Maarten stuurde men met een onbenullige boodschap naar het an dere einde van de stad. opdat hij niet zou zien wat er ging gebeuren. De sledevoerder Gijs Stoffels, die altijd voor Haarlems re gering werkte, werd uit zijn bed gehaald en moest direct inspannen. Toen hij bij de dubbele trap van het stadhuis voorreed, hadden de drie afge vaardigden zich al op de lange reis gekleed. Vermomd en met doeken voor het gezicht stegen De Vries, Adriaen en de jonkheer in, en na het zwijgend wisselen van een stevige handdruk met Talesius en Van der' Laan, gleden zij in snelle vaart weg. „Naar Spaarndam!" had De Vries Gijs van achter zijn doek toegeroepen. En de man, die tegengestemd had, sloot men voor alle zekerheid onder het raad huis op, want niemand hoefde te weten wat er gebeurd was en hij zou vast niet zwij gen. Men ried hem boosaardig aan om de tijd maar te korten door het zingen van een aantal liederen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6