iwmuNE Agenda voor Haarlem Verkeer in Londen wordt met ontwrichting bedreigd RHEUMIN s AeéfrC/ Het N. Ph. O. te Beverwijk Zonder beroep? 'Roomboter op het brood 4#% Staking treft meer dan 130 buslijnen 4% George van Renesse was de solist Russische dansen in het Rex-Theater Kabinetscrisis gevolg van P.I.R.-congres? K Oorbellen Notenkraker op bezoek •y kiespijn Russen hebben voor een eeuw thuiswerk West-Duitse werven gaan kwaliteitsscbepen bouwen Vermoeden in Djakarta: Financieel economisch beleid struikelblok Moskou neemt vriendelijk nota van Triëst-accoord ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint Wie hard werkt verdient Arts veroordeeld De vogeltrek Levensteken van De zeven kleine zusters DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) Zelden heeft er in Londen sinds de oor log: een grimmiger atmosfeer geheerst dan deze week. Ken zich steeds uitbreidende havenstaking, een eendaagse staking van de dagbladen en thans een busstaking, welke evenals de havenstaking een ernstig ka rakter draagt. In de havens wordt slechts op één van dé 132 schepen gewerkt. Meer dan 28.000 arbeiders hebben 't werk neer gelegd. Gisteren voegden zich 1000 arbei ders uit de Tilbury dokken, die tot nu toe hadden doorgewerkt, bij de stakers. Sinds de algemene staking van 1926 heeft nooit een dergelijk aantal gestaakt. Alle vracht en passagiersdiensten tussen Londen en Rotterdam zijn verlamd. In Southampton hebben 2000 havenar beiders een eendaagse sympathiestaking gehouden, die 15 schepen, waaronder de Queen Mary", trof. In vrijwel alle Engel se havens weigeren de arbeiders schepen te behandelen, welke uit Londen komen. In Glasgow staken 1500 man wegens een plaatselijk geschil. Tenzij er tijdig een op lossing komt, zullen waarschijnlijk de 4500 bemanningsleden der rivierschepen en sleepboten Zondag eveneens in staking gaan. Meer dan 130 buslijnen werden getroffen door de staking bij London Transport, de grootste vervoersorganisatie ter wereld. In totaal zijn 82 buslijnen lam gelegd, terwijl op 37 routes de diensten zijn ingekrom pen. De verbindingen tussen Centraal en Oost en Zuid-Oost Londen zijn voor het grootste gedeelte verbroken. In de spits uren rijden er in normale tijden door het centrum van Londen meer dar. 8000 twee dekkers. Vandaag bleven tenminste 2500 bussen in de garages. De ondergrondse lij nen zijn overbelast, zo zelfs dat voor de stations rijen mensen staan. Duizenden ko men te laat op hun werk. Bij de bushaltes staan de gehele dag enorme rijen. Lange rijen taxi's veroorzaken opstoppingen. Dui zenden lopen naar hun werk, hetgeen in deze stad een mars van vele kilometers be tekent. Er zijn meer dan 13.000 conducteurs en busohauffeurs in staking: een kwart van het personeel. Aangezien het een wilde staking is kunnen de vakbondsleiders, evenals in het geval van de havenstaking, niets anders doen dan het personeel ver zoeken weer aan het werk te gaan, opdat hun grieven langs de voorgeschreven weg kunnen werden behandeld. Noch de scheepvaart firma's, noch het overheids bedrijf London Transport is bereid onder druk te onderhandelen. De busstakers verzetten zich tegen de nieuwe dienstregeling, welke gisteren in verschillende delen van de stad vain kracht zou worden. Zii beweren dat zii daardoor de gehele dag in spitsuur-tempo zouden moeten werken. Hun dienst zou dagelijks met 40 minuten worden verlengd. Over een periode van twee weken zou er elf dagen gewerkt moeten worden, met een totaal van 88 uur, waarbij dan nog komen over uren op een rustdag. De nieuwe dienstrege ling is echter een gevolg van een actie van het pei-soneel, dat overuren en arbeid op vrije dagen heeft geweigerd. En dit was weer een gevolg van een algemeen tekort aan conducteurs en chauffeurs. Aangezien de stakers van mening zijn dat alleen een loonsverhoging de nodige arbeidskrachten zal kunnen aantrekken, eisen zij meer loon. Het zal niet gemakkelijk zijn deze ADVERTENTIE 2D tabletten 65 cent DONDERDAG 14 OCTOBER Grote Kerk: Bijzondere dienst, spreker ds. J. J. Buskes, 8 uur. Vleeshal: Modeshow C. en A„ 8 en 9.30 uur. Herman Robbersstraat (Hectorstraat), tentoonstelling woning-inrich ting 7 tot 9 uur. Stadsschouwburg: II Bar- biere di Siviglia, 8 uur. Minerva: „Pygma lion", 8.15 uur. City: „Zij, die van de zonde leven", 7 en 9.15 uur. Palace: „In de schaduw van een troon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Zij die met liefde spelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels der zee", alle leeft., 8 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ave Maria", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 OCTOBER Concertgebouw. Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Vleeshal: Modeshow C. A„ 10.30, 3, 8, 9.30 uur. Herman ïlobbersstraat: (Hector straat), tentoonstelling woning-inrichting, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 8.15 uur. City: „60 zadels voor de marine", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Levend begraven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. eis in te willigen, daar vroeger loonsver hogingen reeds voor een belangrijk deel op het publiek zijn afgewenteld. De bustarie- ven stijgen met een angstwekkende regel maat. Het sportieve Engelse publiek met zijn bewonderenswaardig gevoel voor discipline heeft de eerste dag van de staking kalm opgevat. Inspecteurs van Londen Transport geven overal raad hoe men het beste be paalde punten kan bereiken. Buiten de garages posten stakers, met witte banden om de arm. ADVERTENTIE Lord Coleraine zag Sovjet-Unie MOSKOU (Reuter) Lord Coleraine, de leider van de Britse parlementaire dele gatie, die de Sovjet-Unie bezocht, heeft ge zegd, dat het oorlogsgevaar kon verminde ren, indien het Westen standvastig was. Londen en Washington moesten één lijn in Europa trekken, omdat de Sovjet-Unie an ders zou nemen, wat zij zonder oorlog wil hebben. De Sovjet-Unie streeft naar vol komen veiligheid ten koste van de veilig heid van alle anderen. Tijdens zijn bezoek was hem opgevallen, dat de Russen genoeg herbouwwerk, nog afgezien van de oorlogsschade, hebben om hen honderd jaar bezig te houden, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat de Sovjet-Unie geen oorlog wil. Hij had zich nooit eerder gerealiseerd hoezeer het land in de oorlog had geleden door de Duitse invasie. Hieraan was de vrees voor een nieuwe invasie te wijten, hoewel dit niets veranderde aan het feit, dat de Sovjet- Unie een gevaarlijke methode had om zich zelf te beveiligen. - BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM JEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester van Barendrecht mr. H. H. Douma, met toekenning van; gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Andijk. De heer Douma is lid van de A.R. Partij. De Nederlandse pianovirtuoos George van Renesse was solist op het concert, dat Woensdagavond, onder leiding van Toon Verhey, te Beverwijk in het K.S.A.-gebouw gegeven werd. Aan deze solistische mede werking dankte men de gelegenheid het betrekkelijk weinig gespeelde en toch zo sterk muzikaal geladen Eerste Pianocon cert in d kleine terts van Brahms te horen. Ik durf niet uit te maken of het te wijten is aan de zoveel zwaardere opgave voor de solist, dat dit Eerste Pianoconcert minder in trek is dan het tweede, hetwelk toch ook tot de geduchte werken van het répertoire behoort. Dit is zeker, dat Brahms met zijn Eerste Pianoconcert getobd en geploeterd heeft, eer het eindelijk gewor den is zoals wij het nu kennen. Oorspron kelijk opgezet als svmphonie, werd de compositie uitgewerkt als sonate voor Zondagmorgen heb ik in de voor een dergelijk recital veel te grote en daardoor alle gewenste sfeer van intimiteit missende zaal van Carré in Amsterdam het optreden gezien van de dansers Duscha Yarosch en Jury Tagunoff. dat Dinsdagavond voor de televisie en gisteren in het Rex Theater te IJmuiden herhaald werd. Beiden zijn Rus sen van geboorte ik geef de spelling van hun namen hier zoals ik die "in het pro gramma aantrof en kwamen reeds jong met hun ouders naar West-Europa. Te oordelen naar de vertoonde stijl .heb ben zij hun opleiding i,n Wenen genoten en vind'en zij hun werkterrein voornamelijk in het cabaret. Er bestaat dan ook weinig reden om beschouwend op hun voorstelling in te gaan. Maar toch zijn er wel een paar aardige dingen van te zeggen. Duscha Yarosch en Jury Tagunoff beheersen hun vak voortreffelijk on beoefenen het mei een innemende toewijding. In alle beschei denheid proberen zij het „hogerop" te zoe ken met een soort elementaire choreografie, waarin het grovere show-effect wordt ver smaad. Daardoor is men gaarne bereid en kele uitschieters van minder goede smaak (Elégie van Massenet bijvoorbeeld) ver gevensgezind over het hoofd te zien. Om één reden ben ik zelfs bijzonder blij dit optreden te hebben meegemaakt: nooit eerder zag ik een danser met zoveel sier lijk beheerste kracht zijn partner tillen in alle mogelijke, steeds correcte houdingen zonder enig acrobatisch vertoon, maar logisch passend in het bewegingsspel. Zijn sprongen misten echter de noodzakelijke verfijning, die hij zich door een klassieke training had kunnen verwerven. Soms wat zoetelijke invloeden van'de Weense stijl waren onmiskenbaar. Van Harald Kreutz- berg is veel afgekeken, dat hier tot stereo tiepe en weinigzeggende gebaren ver flauwde. De populaire Russische dansen aan het slot vormden verreweg het sterkste ge deelte van dit zeker niet onaantrekkelijke programma, dat er misschien toe heeft bij gedragen bij velen belangstelling voor de dan-skunst te wekken, ook al omdat iedere paedagogische bedoeling ontbrak in dit op treden van twee artisten. die klaarblijke lijk zelf de behoefte gevoelen zich iets boven het populaire niveau uit te werken. Daarbij moet opgemerkt worden dat aan de costumering zeer veel zorg was besteed. Het gebruik van „mechanische" muziek smoprde helaas veel van de natuurlijke charme. DAVID KONING. twee piano's en in deze vorm door Clara Schumann en Brahms uitgevoerd. Daar dit niet bevredigde, begon de componist aan een aanpassing van zijn gegevens voor piano-solo met orkest. Zijn oorspronke lijke derde deel liet hij echter vervallen en hiervoor in de plaats schreef hij een andere finale. Na de première in Leipzig moest Brahms zelf erkennen dat het een „volmaakte en brillante mislukking" was. Een weer zette hij zich aan het veranderen. Eigenlijk is al dit vechten met de mate rie een der eigenschappen van het werk geworden, die het, met de nobele gedach ten welke het bevat, boeiend maken en levend houden. Er is bovendien verbeten dramatiek in het exposeren en verwerken van enige markante thema's zoals Brahms er nooit feller schiep. Het effect daarvan is te groter, daar zij in sterk contrast staan tot de lyrische gedeelten, die tot zijn fraai ste ingevingen behoren, vooral het diep- gevoelige zangthema van deel I en de hoofdgedachte van het middendeel, dat oorspronkelijk de titel droeg: „Benedictus, qui venit in nomine Domini" (Gezegend, die komt in de naam des Heren). Ook de wisselwerking tussen solo en orkest, die de compositie haast tot een symphonie met obligaat piano maakt, verwekt een gere gelde spanning. Plaats voor virtuoos bravour, dat wil zeggen van virtuositeit om de virtuositeit, is er in dit concert niet gegeven: alles concentreert zich op het concertante ka rakter. waarbij echter géén moeilijkheden van treftechniek vermeden zijn. George van Renesse heeft zich met de realisatie van het geduchte werk een meesterlijk vertolker getoond. Hij wist kracht van uit drukking aan innige expressie te paren en het geheel een suggestief élan te geven dat kon overtuigen. En voor zover de acoustiek van de zaal het toeliet, was het door Ver hey frappant gerealiseerde en sterk be zielde orkestspel in evenwicht met de so listische prestatie. Maar ja, de klankwer king in deze zaal is bedenkelijk. Zijn er dan in Beverwijk geen betere mogelijk heden. die een dergelijke artistieke presta tie tot haar recht kunnen doen komen? De avond was door het orkest geopend met de Academische Feestouverture van Brahms, zeker niet één van zijn beste wer ken. Zijn navolgers, Peter van Anrooy bij voorbeeld met zijn Piet-Hein-Rhapsodie, hebben hem in dit luchtiger genre glans rijk overtroefd. Het tweede deel van de avond was gewijd aan de Vijfde Symphonie van Dvorak, de Amerikaanse, met haar negermotieven en haar melancholieke „Maannacht op de plantage". Verhey liet dit overbekende werk vlot verlopen, met fijne afwerking van de détails. De blazers, vooral de Engelse hoorn, wisten zich te onderscheiden. Onder gunstiger omstan digheden betreffende de accoustiek, zou men van een délicate en treffende verklan king hebben kunnen spreken. Dat kan dus Vrijdag het geval zijn, als het concert in Haarlem wordt herhaald. JOS. DE KLERK. HAMBURG (DPA) De tegenwoordige eigenaar van de Duitse scheepsbouwwerf BJohm und Voss, Rudolf Blohm, heeft tij dens een bezoek, dat de West-Duitse bonds president, Theodor Heuss, aan zijn werf bracht, verklaard, dat Duitsland niet meer de eerzucht bezit alleen uit prestige-over- wegingen snelvarende oceaanschepen te bouwen. Dit kan Duitsland, zo zeide hij, gerust aan andere zeevarende landen over laten om zich te kunnen wijden aan de bouw van schepen van kwaliteit. De bonds president stelde zich op de hoogte van de opbouwplannen van de werf, die tijdens de oorlog gedeeltelijk verwoest en na de oor log geheel ontmanteld werd. DJAKARTA. (Aneta). Politieke krin gen in Djakarta schijnen over het algemeen pessimistisch te blijven ten aanzien van de consequenties voor het financieel-econo- mische beleid van het huidige kabinet, die kunnen voortvloeien uit het feit, dat het congres van de Partai Indonesia Raya heeft besloten het beleid van de partijraad, als mede de besluiten van deze èn van de frac tie van de PIR in het parlement goed te keuren. De secretaris-generaal van de PIR, mr. Wahab, verklaarde uitdrukkelijk, dat er geen scheuring ontstaan is in de partij over de vraag, of men het kabinet zal doen val- den, of doen voortbestaan. Deze vraag vormde het middelpunt van soms heftige debatten op het congres, die werden ge voerd naar aanleiding van een verklaring van de vice-premier mr. Wongsonegoro, die tevens voorzitter is van de partijraad van de PIR en die onthulde, dat op 2i Juli tijdens een gezamenlijke zitting van de partijraad en de parleimentsfractie van de PIR was besloten seen steun meer te verle nen aan het huidige kabinet, omdat men meende zijn financieel-economische beleid niet meer kunnen verantwoorden. De reactie op het in Soerakarta bereik te compromis is in politieke kringen in Djakarta verschillend. Sommige beschou wen het resultaat als een overwinning van de groep-Wcngsonegoro in de partij, dat te danken is aan ce persoonlijke reputatie van de vice-premier. Anderen daarentegen wijzen er op, dat als er een compromis be reikt is, dit beschouwd kan worden als een overwinning van de groep-Tadjuddin Noor. Politieke waarnemers, die het congres van de Partai Indonesia Raya in Soera karta hebben gevolgd, menen, dat na dit congres de kans op een wijziging van het kabinet even groot is als op een kabi netscrisis, doch in het geheel bezien hellen zij over naar de mening, dat een kabinets crisis toch eerder te verwachten is. New York (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in een schrijven van haar delegatie voorzitter Visjinski, de UNO laten weten, dat zij nota heeft genomen van de Joego- slavisch-Italiaanse overeenkomst inzake Triëst. In de brief wordt gezegd, dat het accoord „het vestigen van normale be trekkingen tussen de twee landen zal be vorderen" en de spanning in dat deel van Europa zal doen verminderen. De kwestie-Triest heeft verscheidene jaren op de agenda van de Veiligheidsraad gestaan. Vorige week hebben Italië, Joego slavië, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië de Deense voorzitter van de Raad laten weten, dat te Londen een overeen komst ter regeling van het geschil tussen Joegoslavië en Italië was geparafeerd. Zij verzochten voorzitter Borberg dit ter ken nis van de leden van de Raad te brengen. Stockholm (Reuter) Edvard Kardelj, vice-president van Joegoslavië heeft in Stockholm verklaard, dat Joegoslavië niet ADVERTENTIE ADVERTENTIE Volgens de Burgerlijke Stand heeft een huisvrouw geen beroep. Hoe komen ze erbij Zij heeft x één der zwaarste en moeilijkste beroepen! Ga alleen maar eens na hoeveel uren zij elke dag in touw is! Ook zij verdient roomboter op het brood. Dubbel en dwars. Spaar de Rijksbotermerken op elk pakje Roomboter staat er één) en doe mee aan de 4e Grote Roomboter Prijsvraag, wederom met f. 10.000. - aan geldprijzen. De inzendings termijn sluit op 25 October a.s. Vraag inlichtingen aan Uw roomboter-leverancier bereid is tot de Noordatlantische Ver dragsorganisatie toe te treden „zolang geen onmiddellijk gevaar voor een Rus sische aggressie bestaat". Op een pers conferentie zeide Kardelj, een dergelijk gevaar thans niet aanwezig te achten. Des gevraagd zeide Kardelj, dat de belang rijkste factor ten gunste van de vrede in het afgelopen jaar naar zijn mening de binnenlandse veranderingen in de Sovjet- Unie en de uitwerking er van op de Rus sische buitenlandse politiek was geweest. Kardelj verwacht, dat het volgend jaar een „veelomvattende" handelsovereen komst tussen de Sovjet-Unie en Joego slavië zal worden gesloten. De rechtbank te Almelo heeft vandaag de 53-jarige arts H. C. W. uit Tubbergen veroordeeld tot een boete van f 500. Veer tien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen hem f 1000 boete wegens valsheid in geschrifte. De arts zou in 1952 en in 1953, toen hij militaire keuringen verrichtte, valsheid in geschrifte hebben gepleegd. Hij zou op de claraties visites hebben ingevuld, welke hij niet had gemaakt Een eerste transport van honderd geiten is gistermiddag van Schiphol naar Israël vertrokken. In totaal heeft de Joodse staat 1500 geiten in ons land gekocht. Ge kunt wel met afgrijzen in boeken over donker Afrika de plaatjes bekijken, waarop negerinnen met doorboorde neuzen grijnslachend hun zwarte schoonheid menen te tonen en dan denken dat de mensen daar er een eigenaar dige opvatting van charme en mode op na houden doch onze grootmoeders lieten zich in de bijouteriewinkels de oor lellen met een gloeiende naald doorboren om haar oorbellen te kunnen vastmaken en diat is niet zo heel ver meer van de Afrikaanse barbarij af. Ge moet dat onze grootmoe ders niet meer verwijten. Want afgezien van het feit dat zij intussen heel wat wijzer zul len zijn geworden, leeft de mens in zijn eigen tijd dapper mee met alles wat de levens gewoonte hem oplegt en dat is tenslotte een soort heldendom, ook al gaat het enkel om oor lellen. Wij zelf zullen wellicht in komende jaren de knellende, afwaaiende, potsierlijk gemo delleerde, stijve herenhoeden evenzeer afzweren als wij de hoge boorden en de wespen tailles zijn kwijtgeraakt. Wij zijn dan wel iets minder held haftig en dapper, doch leven iets gemakkelijker en dat is ondanks alles de taak van de techniek, die wij in het leven geroepen hebben om ons van dienst te zijn. De techniek heeft trouwens een aardige middenweg voor die oorlel-martelarij gevonden: zij heeft niet de oorbel afge schaft, doch dit sierende voor werp voorzien van een techni sche installatie die het moge lijk maakt, oorbellen te dra gen zonder lichamelijke ver minking noodzakelijk te doen zijn. Het. is de eenvoud zelf, zó'n oorbel: zij klemt zich ge trouw en zonder pijn aan het oor vast en we zouden de Afri kaanse negerinnen eens moe ten waarschuwen, dat zij haar koperen ringen niet per se dwars door haar sierlijke neu zen behoeven te drijven, om aan een flinke, welgestelde echtgenoot te komen. Het afgrijselijke verhaal van de pijnen en martelingen, die de grootmoederlijke oorlellen in hun jonge tijd moesten on dergaan, heb ik in een onbe waakt moment verteld aan onze jonge dochter, die er ger heel en al van binnenste bui ten was. Zo ziet ge dat de nieuwe generatie al niet meer is opgewassen tegen het denk- oeeld laat staan tegen de gloeiende naald zelf. Maar toen de kleine op de fancy-fair-voor-een-heel-goed -doel een paar oorbellen won bij het houtje-vissen-altijd- prijs, voelde zij huiverig aan haar oorlellen die deze kloeke naam nog nauwelijks verdienen en vroeg met af schuw of er nu gaatjes in moesten. Zij is nog niet zóver, dat zij beseft hoe de verhoging van haar charme wel enige pijn waard is en heeft ook van mode nog geen verstand. Maar om haar psyche te genezen van het angstcomplex der gloeien de naald hoe voorzichtig moet men zijn met verhalen uit de oude doos! heb ik haar de gloednieuwe techniek der klemmende oorbellen ge toond en haar laten zien, hoe gemakkelijk en pijnloos die kleinodiën zich zelfs aan de volwassen mannenoren haars vaders lieten bevestigen. Ge voelt er niets van, zei ik bemoedigend. Ik voelde er ook inderdaad niets van. Kijk eens, zo gaat dat tegen woordig. Voel maar, hoe ste vig zij zitten. De kleine meid was over tuigd en wij gingen onzes weegs, zij naar de tweede klas van haar school en ik naar dat indrukwekkende, historisch van grote betekenis zijnde congres in Den Haag, waar ge ongetwijfeld van hebt gelezen. Alvorens ik het cöngres ga openen, zou ik een kleine opmerking willen maken, zeide de voorzitter met de bril in de hand boven de katheder uit. Wij zijn hier allen bij elkaar als serieuze mannen, die weten wat er op het spel staat en die zich realiseren, dat wij in deze sombere tijden met grapjes en aardigheden niet uit de misère komen. En daarom, geachte afgevaardigden, dames en heren en in het bijzonder de vertegenwoordiger der re gering, vergun mij deze heer hier op de voorste rij dringend te verzoeken, die malle oor bellen af te doen. Inderdaad, ge voelt er wer kelijk niets van. Maar de gloeiende blókken van het ge wichtige congres brandden duizend gaatjes in mijn oren. J. L. Door het regenachtige weer was er van morgen aan de Kop van de Zeeweg geen trek, slechts een graspieper. Aan de Bin- nenduinrand was de trek maar licht, wat spreeuwen, vijftig vinken, daartussen ke pen, een merel, zeven koperwieken en een paar sijsjes. In de berken'en elzenbosjes kan men nu hier en daar troepjes sijsjes waarnemen. Aan de binenduinrand is gisteren een no tenkraker gezien, een voor ons land zeld zame vogel. Dit is een kraaiachtige, iets kleiner dan een kauw, chocoladebruin met langwerpige witte stppen. De notenkraker broedt niet in Nederland, maar in Scandi navië, Bornholm, Oost-Pruisen, Noord-Rus land en in gebergten van Oost- en Midden- Europa. Een ande re ondersoort die in het veld van de eerstgenoemde niet te onderschel den is, hoort thuis in Siberië. Deze Si berische notekra- ker verlaat in som mige jaren in gro ten getale zijn broedgebied en trekt naar het Westen tot in West-Europa. Invasie jaren waarin deze vogels ook in Nederland veelvuldig worden gezien, zijn 1900, 1907, 1911, 1912, 1913 en 1917 wel hoofdzakelijk September tot November. Van de tussen- gelegen latere jaren zijn geen, hoogstens vijf waarnemingen bekend. De notekraker eet in hoofdzaak zaden van coniferen, noten en bessen. Uit Dene marken en Duitsland zijn thans ook enige berichten binnengekomen. Al dadelijk valt daarin het grote aantal roofvogels op, voor al van de wespendief, die bij ons een zeld zame verschijning is. Op de belangrijke trekroutes van Scandinavische roofvogels over de Deense eilanden en verder over Duitsland in Zuidelijke tot Zuidwestelijke richting ligt een waarnemingspost tegen over het Deense eiland Laland. Daar werden gedurende de tweede helft van Augustus reeds geregeld enige wespen- dieven waargenomen. Dit zijn grote roof vogels met brede vleugels, gelijkend op de buizerd. Maar in September begon de trek pas goed door te zetten. Op 4 September trokken er daar in een kwartier (van één uur tot kwart over een) maar liefst 250 wespendieven over en de zelfde dag van vier tot vijf uur zag men er nog 500 in Zuidwestelijke richting overtrekken op een hoogte van ongeveer vijftig meter. En zo werd er daarna geregeld doortrek in flinke aantallen gemeld, bijvoorbeeld op 19 Sep tember van 11 tot 12.30 ongeveer 500, 26 September 64 en op 2 October gingen er 200 hoog over boven de 200 meter. Echter werd op drie October geen enkele wespen- dief meer gezien. In verband met hun voornaamste voedsel, dat bestaat uit de larven van bijen en wespen verlaat de wes pendief Europa om de winter in Afrika door te brengen. WELLINGTON (Nieuw Zeeland) (Reu ter) Op 26 Juni vertrok de 68-jarige New Yorker William Willis op een balsa- vlot van zes bij twaalf meter (de balsa is een Zuid-Amerikaanse boom van poreus hout, die water opzuigt) uit Peru, om zich, in het spoor van de Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl naar een eiland in de Gro te Oceaan te doen drijven. Vier dagen na zijn vertrek had Williams radiografisch doen weten dat „alles in or de" was. Daarna was niets meer van hem vernomen. Nu is een radioboodschap op het eiland Rarotongo, van de Samoa-groep in de Stille Oceaan (Brits mandaatgebied) opgevangen, waarin wordt gezegd: „Vlot- positie twintig mijl uit de kust van Tutuila (een ander eiland der Samoa-groep). Ik heb hulp nodig om te kunnen landen". Willis heeft gezelschap van een kat en een papegaai. Zijn vlot heet „De zeven kleine zusters"

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5