Genealogisch onderzoek op het platteland „Huilebalken en Waterlanders" Kort en bondig Feest- en forum-avond van R.K. Middenstandsvereniging Jongen brak dijbeen op drie plaatsen Concertgebouw-Orkest speelt verder Onderzoeker Francois Balsan over Arabië Crematie J. C. Mol DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Costuumdemonstratie door Cruys Voorbergh voor Haarlemse Kunstgemeenschap Wethouder Happé bespreekt Haarlems verkeersplan Dame viel door raam in keuken „Heintje" Davids neemt afscheid van Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Ernstig ongeluk door baldadigheid Enny Mols-de Leeuwe speelt in Haarlemse Concertzaal Lezing voor Haarlemse afdeling van Nederlandse Genealogische Vereniging Conférences Franchises Nieuw onderzoek naar ongeluk in Spaarndam Is de proefneming geslaagd van de Haarlemse Kunstgemeenschap, die Cruys Voorbergh heeft uitgenodigd enkele van de waardevolle kledingstukken uit het Nederlands Costuummuseum in Den Haag aan een talrijk publiek in de schouwburg te laten zien? Het antwoord is niet een voudig te geven. Het voordeel beperkt zich vrijwel tot de mogelijkheid om meer men sen tegelijk in staat te stellen van een dergelijke demonstratie te genieten. Daar bij komt dan nog dat men zich, althans van balcon of amphitheater, een betere Indruk kan vormen van de wijze waarop onze voorouders zich in de letterlijke zin van het woord door het leven bewogen, dan voorheen in de beperktere ruimte met minder accomodatie in het Frans Halsmu seum doenlijk bleek. En daar staat tegen over dat veel van de intimiteit, van het onmiddellijk contact verloren gaat. Er moet bovendien wegens de grote afstanden meer licht worden ingeschakeld dan wenselijk is om plooien en stofwerking tot hun recht te doen komen. Het grootste bezwaar leek mij echter dat er een soort pretentie ontstond, die het karakter van deze demonstratie geluk kig geeft Cruys Voorbergh zelf aan deze term de voorkeur boven de vroeger ge bezigde aankondiging „show" bijna in gevaar bracht. Het moet een praatje bij levende modellen blijven, waarbij de uit legger spelenderwijze de aandacht van de toeschouwers stgeds nauwer bij het onder werp betrekt en hun als het ware af en toe de gedragen stoffen ter betasting in han den geeft. In een schouwburg verwacht men nu eenmaal een vertoning en daar is zo'n „programma" in het geheel niet op berekend. Dat Cruys Voorbergh er niet temin in slaagde de talrijke aanwezigen als het ware tot medeplichtigen te maken van zijn aan verliefdheid grenzende be wondering voor de kostelijke materialen van het verleden, pleit voor de boeiende kracht van zijn grotendeels op improvisatie berustende voordracht. Hoe dan ook „Van Huilebalken en Waterlanders" is toch een verrukkelijke demonstratie geworden. Ik heb er echt plezier aan beleefd. En dat, terwijl wij bijkans de gehele avond geconfronteerd werden met ouderwetse manifestaties van rouw! Niet alleen heeft Cruys Voorbergh onze ogen geopend voor de schoonheden van die op het eerste gezicht so sombere costuums, maar ook wist hij met een vluchtige schets vol typische détails de tijdperken voor ons op te roepen waarin de mensen leefden, die deze droegen. Zo werd zijn causerie tevens een luchtig col lege in veel algemenere cultuurgeschiede nis, doordat hij telkens terecht en handig aanknoopte bij wat de kleding omtrent in nerlijk en gewoonte verraadt. Zelfs taalkundig was het een interessan te avond, want men heeft nu bij voor-beeld kunnen zien waar zulke uitdrukkingen als „de huik naar de wind hangen" of „op zijn falie krijgen" vandaan komen. Die huiken uit de zeventiende eeuw waren lange capes ter bescherming tegen akelig weer, binnen welke omimanteling men zijn emoties op het kerkhof de vrije loop kon laten. En ook de bizarre pronk van Friese falie en zwarte sluier hield toch de discretie in stand, bij de gratie waarvan men zich kon afzonderen om de woorden van de spre ker aan te halen binnen zijn eigen ge voel. Natuurlijk kan ik niet alles navertellen van wat er in een betrekkelijk kort bestek aan levenswijsheid en wetenswaardighe den geponeerd werd. Ik zou trouwens nooit zo zwierig en gemakkelijk als Cruys Voorbergh de ontwikkeling van het „gou den oorijzer" van argeloos hulpmiddel tot décoratief bouwsel kunnen beschrijven. Dat moet men horen en zien tegelijk. Het is een wonder zoals hij zich blijkbaar tel kens opnieuw door de weelde van rag fijne weefsels laat inspireren en hoe hij de vreugde om zijn ontdekking overhevelt naar het publiek. En wie zal niet verbaasd hebben opgekeken naar de pracht der Zaanse onderrokken uit 1750 of daarom trent inderdaad een geldbelegging waar men mooi mee was. Er is al meer over deze costuumdemon- straties geschreven en daarom zal ik met deze enkele aantekeningen volstaan. Er moet nog aan worden toegevoegd, dat er medewerking werd verleend door Bets Nederkoorn, die een antiek pijporgel be speelde en een klein meisjeskoortje diri geerde. De kinderen verschenen ten tonele (helaas voor een gedeelte in travestie) in uitnemend geslaagde reconstructies van de vermaarde, kleurige dracht van het Grote Weeshuis te Enkhuizen uit de achttiende eeuw. Een typisch trekje, waaraan men de regisseur Cruys Voorbergh herkende, was het laten verliezen door een der meisjes van een witgehakc schoentje, waardoor di rect en toch zonder nadruk de aandacht op dit curieuze onderdeel werd gevestigd. Zo was alles „tot in de puntjes" verzorgd waarbij wij dan nu ook weten, dat deze uitdrukking ontleend is aan de keurige hemden van de Axelse boeren. D K. Kamer van Koophandel De negentiende vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken wordt gehouden op Donderdag 21 October. Op de agenda staat onder meer een in leiding over het Haarlemse Verkeersplan door de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé. Een 59-jarige dame uit de Pegasusstraat in Haarlem-Noord, die Woensdagmorgen omstreeks half twaalf op bezoek was bij een familie in de Jacobijnestraat, had het ongeluk daar op een platje naast een plank over een bovenlicht te stappen. Zij viel door het raam in de keuken, waar haar val werd gebroken door een plank en een kastje. Nadat de Ongevallendienst ter plaatse de eerste hulp had verleend is zij voor on derzoek naar het St. Elisabeths gasthuis gebracht. Zij had een wond aan het linker oog en klaagde over pijn in de rug. De bekende kleinkunstenares Henriëtte (beter bekend als Heintje) Davids geeft ook in Haarlem een afscheidsvoorstelling. Deze is vastgesteld op Maandag 18 Oc tober in de Stadsschouwburg. Er is een comité gevormd, dat haar op deze avond een kleine hulde zal bereiden en haar een stoffelijk blijk van waar-r dering hoopt te kunnen overhandigen. Voorzitter hiervan is wethouder D. J. A. Geluk, secretaris-penningmeester de heer Hm. Deinum, directeur van de schouw burg. De circulaire ter aanbeveling is mede ondertekend door de heren H. Assman, Hnek Bakker, W. Bakker, Tjebbo Fran ken, V. Hamer, David Koning, H. H. Kraneveld, Wim Paauw, Dr. C. Spoelder en P. W. Voskuilen. Er zal een bont programma ten tonele komen, waarin men Heintje, de zuster van Louis Davids, de laatste telg uit een ge vierd artistengeslacht en de centrale figuur van ontelbare revue's, waarvoor haar echt genoot Rido te teksten schreef, nog één keer haar gevoelige of komische levens liedjes kan horen voordragen. HAARLEM, 13 October 1954 ONDERTROUWD: 13 Oct., H. Hofstra en J. Groenewoud; N. Ootes en E. M. G. de Könnigh; F. W. van der Peijl en S. Schei- dengraber; J. G. Zandstra en G. Haakman; L. C. Frijn en M. N. Boerrigter; J. J. Paarl- berg en E. C. Martens; W. J. Dekkers en W. Boerwinkel; Chr. A. Jongbloed en C. F. Nieuwveen; L. L. Smit en M. M. Koopman; E. Krikke en W. L. Biesbrouck; B. Verhagen en A. Tasma; H. van Eijk en A. P. van Veen; J. Nienkemper en S. de Landgraaf; D. Kos- sen en J. M. Stuurman. GEHUWD: 13 Oct., Chr. M. A. Clout en Th. W. C. Gierstberg; J. Holman en G. J. H. van Bakel; Th. G. J. van der Mark en J. M. M. van den Mcrkhof; Ph. J. Reinerie en C. D. van Lieshout; S. S. de Vries en J. Th. Tuijn; K. Olij en P. C. J. J. van Niekerken; H. Bolink en N. A. van der Werf; W. van Haard en A. N. C. Bo?; C. Vlug en M. Dek ker; G. L. van der Peet en M. M. Groen; E. A. Bunge en C. J. M. Hofte; C. B. Pluis en D. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 10 Oct., G. van der WalRuighaver; 12 Oct., R. J. Bontekpe van der Veldt; W. Brandvan der Sluis; H. H. M. van der VoorenSwaalf. BEVALLEN van een dochter: 12 Oct., Th. BijleveldSwane; G. van HoftenWagema- ker; E. H. Koster—van Veen; E. Toele Ouwejan; 13 Oct., M. van Houten—van Nes. OVÈRLEDEN: 11 Oct., L. M. Kion—Kuijt, 71 j„ Santpoorterplein; 12 Oct., H. J. de Haas, 74 j„ Bloemveldlaan; J. Molenaarde Jong, 74 j„ Waldeck Pyrmontstraat: T. Heintzber- *®rvan der Mije, 68 j., Gasthuisvest. Niet alleen ons land wordt geplaagd, door overmatig veel regen in Engeland weet men er ook van mee te praten. Het nieuwste snufje op het gebied van „regen kleding" is een klein paraplutje, dat met een band om het voorhoofd bevestigd is. De R.K. Middenistandsvereuiging te Haarlem hield gisteravond de eerste bij eenkomst in het nieuwe verenigingsjaar. Het is een allergenoegelijkste avond ge worden, niet in het minst door het forum, dat gehouden werd door mevrouw B. Kor- tekaas-Den Haan en de heren W. Vessies, Angenent, Prenen en Van Turnhout. Het schijnt, dat een forum bij voorbaat al een succes is; we hebben nog niet een mislukt forum meegemaakt. De middenstanders maakten het de dame en heren van het forum niet eenvoudig. Er werden vragen gesteld over beroepsvoetbal, kunstvervalsing, loonsverhoging, het afbe talingssysteem, de nieuwe spelling en zelf bedieningswinkels; vragen, die steeds een helder en kundig antwoord uitlokten, steeds terzake en dikwijls gekruid met humor. Drs. Prenen kwam enkele malen zo voor treffelijk in het geweer, dat wij een uit roep hoorden: „Die vent is geweldig en nog welbespraakt ook!" Hij gaf een boeiend vertoogje over kunst vervalsing, soorten van kunstvervalsing en had als slotsom, dat een vervalser als zodanig nooit een genie Gistermorgen omstreeks kwart over acht wilde een zevenjarige jongen, die op de Leidse vaart fietste, de kathedrale Basiliek van St. Bavo bezoeken. Hij sloeg daartoe linksaf en reed over het trottoir naar de toegangsweg. Op het trottoir liep een jon gen, die wilde verhinderen dat de ander doorfietste. Hij stak daartoe een voet uit en gaf een duw tegen het voorwiel, waar door de jeugdige fietser de macht over het stuur verloor en op de rijweg tegen een uit de tegenovergestelde richting komende be stelauto viel. Met een op drie plaatsen ge broken linkerdijbeen is het slachtoffertje naar de Mariastichting gebracht. In stuk van Maurits Dekker voor Partij van de Arbeid De bekende Nederlandse roman- en to neelschrijver Maurits Dekker heeft spe ciaal voor de Partij van de Arbeid een to neelstuk geschreven, getiteld: „Naast u is mijn plaats". Maurits Dekker is in Neder land vooral bekend geworden door zijn roman „De laars op de nek" en door zijn toneelstuk „De wereld heeft geen wachtka mer". Enny Mols-de Leeuwe, speelt in dit nieuwe stuk tien verschillende rollen. Het is geen voordrachtavond maar een echt toneelstuk. Dit stuk laat iets zien uit de levens van Agatha Welhoek, een Delftse burgemeestersdochter, Aaltje Swanevelt, een marketentster uit de zeventiende eeuw, dr. Alette Jacobs, Madame Curie en Florence Nightingale. In de weergave van deze vrouwenlevens voltrekt zich een stuk sociale ontwikkeling en emancipatiestrijd. In Haarlem heeft op Dinsdagavond 19 October in het Gemeentelijk Concertge bouw een opvoering van dit stuk plaats. kan zijn, omdat de scheppende zienswijze niet van hem is, zelfs al maakt hij bijvoor beeld een schilderij, dat alleen maar de stijl bezit van een bepaald meester, die dat speciale werk nooit maakte. De heer Van Turnhout, die de R.K. sport vertegenwoordigde, meende dat de K.N.V B. te lang getalmd heeft met beslissingen die nu opgedrongen worden. Hij zou het betreuren indien de K.N.V.B. haar alleen- leidinggevende functie zou verliezen, maar sprak de overtuiging uit, dat dat niet zou gebeuren. Hij voorspelde een toekomstige K.N.V.B. met twee competities, een prof competitie en een, waarin de overige der 340.000 K.N.V.B.-leden niet-betaald zullen spelen. De heer Angenent, wethouder van Haar lem, kwam samen met de heer W. Ves sies van het hoofdbestuur van de Diocesane Bond, in actie als er sociale problemen werden aangesneden. Dit geschiedde onder andere bij de vraag, of de middenstand ge baat zou zijn met de 6 loonsverhoging Hun antwoord luidde: „Als de verhoging alleen betekent, dat de welvaart over meer bevolkingsgroepen wordt uitgestreken vindt de middenstand er baat bij. Maar als dit doel verloren raakt in een vermindering van de koopkracht van de gulden, dan niet". Na het forum werd er gekiend om fraaie prijzen. De avond vond zijn slot bij „Een Dansje", waarbij de muziek werd verzorgd door de Picoloclub. New York (United Press) De rechts kundige adviseurs van de „N.V. Het Con certgebouw" en van de „National Con cert and Artists Corporation" zijn het gis termiddag tijdens een bespreking over het geruchtmakende geschil over een schade vergoeding, die de NCAC verlangt, eens geworden. Het verblijdende resultaat van het accoord is, dat de tournée van het Concertgebouw-Orkest, die pas Dinsdag avond officieel is begonnen te New Lon don (Connecticut) kan doorgaan. De ge maakte afspraak houdt in dat de N.V. Het Concertgebouw heeft besloten zich te on derwerpen aan de jurisdictie van de Amerikaanse justitie. Een uitvloeisel van de afspraak is dat de zakelijke leider van het orkest 10.000 dollar heeft gedeponeerd en in ruil daarvoor de verzekering heeft gekregen, dat de NCAC geen beslag zal laten leggen op de instrumenten. De zaak zal mettertijd worden berecht door het Opperste Gerechtshof (Supreme Court) van het district New York. Een zegsman van de NCAC deelde mede dat deze organisatie vergoeding verlangt van de indertijd, toen een tournée van het orkest door de V.S. niet doorging, geleden schade. Als antwoord op een vraag, wie de NCAC aansprakelijk wil stellen, daar het orkest geheel los staat van de N.V. Het Concertgebouw, zei de zegsman dat hij zich daarover niet wilde uitlaten. Op de laadplaats op de 325-meterver dieping; van de staatsmijn Emma te Tree beek is de 35-jarige machinist G. W. Dols uit Hoensbroek bekneld geraakt tussen zijn locomotief en de zijwand van de laadplaats Hij werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Hij was gehuwd en vaaer van één kind. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse genealogische vereniging sprak de heer H. L. Kruimel, Directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag over „Genealogisch onderzoek op het platteland". Aan zijn voordracht ontlenen wij het volgende: De bronnen voor het familie onderzoek op het platteland zijn gewoon lijk verschillend van die voor de stad. Na dat men de gegevens uit de Burgerlijke Stand van na 1842 heeft verkregen, kan men de periode van 18111842 in de pro vinciale archieven zelf nazoeken. Men moet hierbij vooral aan de bijlagen van de huwelijksacten denken, waaruit men zeer veel gegevens kan putten. Dit alles is niet zo moeilijk. Het onderzoek vóór 1811 moet voortgezet worden in de doop- en trouw boeken van de kerken, die zich eveneens in genoemde archieven bevinden. Ook be- graafregisters komen daar voor. Van veel belang zijn de impostregisters, die van het einde der 17e eeuw dateren en waarin huwelijken en begrafenissen zijn inge schreven, met vermelding van de voor geschreven bedragen, die betaald moesten worden als belasting. In deze boeken zijn veel feiten te achterhalen, zoals plaatsen van herkomst van bruid en bruidegom en familierelaties van overledenen. Meer gegevens zijn te vinden in de Rech terlijke Archieven, zoals beroepen en aan tal kinderen. Voor het platteland is dit een belangrijke bron. In regeling van erfe nissen krijgt men veelal een overzicht van de gehele familie en waar de leden woon den. De Dingrol bevat meestal allerlei za ken, helaas zijn de belangrijke bijlagen over het algemeen niet bewaard gebleven. Van zeer groot belang zijn verder de transportregisters waarin de overdrachten van vaste goederen zijn vermeld. De Wees kamerarchieven geven ook heel wat in lichtingen. Ook de procuraties zijn bij onderzoekingen van veel nut, daaruit is vaak iemands herkomst vast te stellen, doordat men iemand volmacht gaf zijn goederen te beheren in andere plaatsen waar men voorheen zelf woonachtig was. Ook vele Testamentregisters zijn nog aan wezig. In Noord-Holland is de naamgeving in vele opzichten afwijkend van elders. Wor den in Utrecht en langs de Rijn in Zuid- Holland veel familienamen ontleend aan boerderijen, in Noord-Holland is dit wei nig gebruikelijk. Het „van" bij vele Noord hollandse namen is afgesleten. Voorts ko men in deze provincie veie korte en krach tige namen voor, zoals: Bol, Keg, Tol, Vis, Wit, Ook is het een vaak voorkomende gewoonte om kinderen bij hun doop de De eerste lezing van dit seizoen voor „Les Conférences Francaises" in de aula van het Gymnasium heeft grote belang stelling getrokken. Die was trouwens vol komen verdiend, want de onderzoeker Frangois Balsan, Président des Explora- teurs franqais, heeft zijn toehoorders Zuid- Arabië voorgetoverd in een levendige, boeiende conférence en in een indrukwek kende kleurenfilm „Dans l'Arabe secrète", die door hemzelf was opgenomen. De voor zitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die hem inleidde, zeide, dat de heer Balsan ook Kurdistan en Afghanistan had bezocht en dat daarover reeds enkele boeken het licht hebben gezien. Voor dit praatje beperkte de heer Bal san zich echter tot Zuid-Arabië en hij gaf een uitvoerige beschrijving van de ligging van dit grotendeels onbekende land en het isolement waarin zijn bewoners leven. Achter d'e enorme rotsmotieven in het Westen bij Aden strekt zich over honder den kilometers een ongenaakbaar gebied uit, waarvan een groot deel („het Grote Wit") nog niet in kaart gebracht is. De Engelsen, van wie het Westelijk deel een protecoraat is laten er vrijwel niemand van buiten in vooral met het oog op de vele toe- belen in het achterland. Dat de heer Bal san er wel in kon doordringen had hij te danken aan een uitnodiging van de invloed rijke sherif Hoessein, die ook voor een be hoorlijk escorte zorgde. Zo werd hij in staat gesteld een tocht te maken door de oude koninkrijken Qatoban en Beihan, waarbij hij vooral de inscripties onder zocht, die de oude handelsroutes markeer den, herinneringen aan de bloeitijd van de Sabaeërs, de Himyarieten en de Minaeërs. „De geologie en archaeologie moeten hier nog helemaal beginnen", merkte hij op, „en zij zullen voor vele verrassingen komen te staan". Onder de weinigen, die in dit ge bied zijn doorgedrongen, noemde hij ook de Nederlanders Heybroek en Van der Meulen. De heer Balsan beschreef het harde le ven van de door graniet omsloten bewo ners van de valleien in het uitgestrekte binnenland; veel onderlinge twisten tussen sultans, die door de oliekoorts bezeten zijn en van stammen, die een permanente schaarste aan de eerste levensbehoeften voor lief moeten nemen. De Engelsen tre den in hun protectoraat met zeer veel tact op, zo zei de heer Balsan, „zij hebben kleine wacht-afdelingen door het gehele gebied verspreid, die in radiografische ver binding met het hoofdkwartier in Aden staan zodat zij bij troebelen onmiddellijk de R.A.F. kunnen oproepen. Maar maakt u zich daar geen ernstige voorstelling van, want waar ik bomtrechters heb gezien trof het mij, dat zij voortdurend op enige af stand gevallen waren, dus geheel ter inti midatie." Terloops gaf de spreker allerlei char mante détails over de omgangsvormen van de Bedouinen en de sedantaire bewoners, en hij vertelde van een on'moetina met een Bedouïnenstam bij Behan en van hun enorme inspanning om het zijn expeditie met hun schaarse middelen naar de zin te maken. De bijzondere toewijding en de hartelijkheid van deze stam schiepen een zó blijmoedige sfeer dat de nacht, die sa men met de Bedouinen werd doorgebracht in zijn herinnering een monument van menselijke broederschap en solidariteit is geworden. Een aantal kleurenprojecties voor en de film na de pauze werden een prachtige illustratie van zijn woorden. „Indien het zo is, dat de Arabieren zich in dit land niet gaarne laten fotograferen", zo zei jhr. mr. Den Tex in zijn slotwoord, „dan heeft kennelijk uw hoffelijkheid hen vertederd, want op de film zien wij allemaal lachen de gezichten". familienaam van hun moeder of groot moeder van moederszijde te geven, het geen nogal moeilijkheden oplevert bij het nasporen van verwantschappen. Men moet dan in vrouwelijke lijn gaan verder zoe ken. Afstammelingen van bekende geslachten zijn er in deze provincie maar weinig. Na verarming, vaak door voortdurende deling van landerijen, vestigden de afstamme lingen zich, dikwijls onder andere namen in de steden, met name in havenplaatsen als Enkhuizen en Hoorn. Men hield echter lang bezittingen op het land. De kustplaatsen hadden veel con tacten met andere streken, zoals Enkhuizen met Noorwegen wegens de houthandel. Be langrijk zijn ook de Leenregisters op het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, hier in is onder andere veel te vinden over leen roerig grondbezit en vernieuwingen daar van. Zeer waardevol zijn vooral de Leen registers van de Abdij van Egmond, even eens in Den Haag. Typisch voor de duin streek van Sassenheim tot Haarlem zijn bijvoorbeeld de namen: Steyn, Heemskerk, Guldemond, Egmond. Oorzaken hiervan zijn wellicht bepaalde beroepen, die ge- bónden zijn aan een bepaalde streek. Steden als Enkhuizen hebben ook nog een geheel eigen bevolkingskern vanaf de oud ste tijd, zo ook de Zaanstreek. Om Haarlem had men destijds veel blekerijen, die ge sticht waren door Brabanders, vooral uit ae omgeving van Helmond en Eindhoven Zij waren het onrustige Brabant ontvlucht Vele uitgeweken Vlamingen vestigden zich eveneens in Haarlem. De Sententies van 't Hof van Holland in Den Haag geven ook veel wetenswaardigs over personen en hun bezittingen. De bijlagen met de kern van allerlei processen zijn hiérvan in grote ge tale bewaard gebleven in linnen zakken die echter nog geïnventariseerd moeten worden. Uit al deze bronnen en gegevens zijn over vele plattelandsfamilies uitvoe rige familiegeschiedenissen samen te stel len. Na de pauze beantwoordde de heer Krui mel nog de vele vragen van de talrijke toe hoorders. Tot slot dankte de voorzitter, de heer H. Ph. Callenfels, de spreker voor zijn interessante en leerzame voordracht. Velen waren vanmorgen in de aula van het crematorium te Westerveld bijeen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van de heer J. C Mol, in leven oprichter en directeur van de N.V. Multifilm te Haarlem. Onder hen wa ren vertegenwoordigers van het filmbe drijf, van organisaties, die met de over ledene hebben samengewerkt bij het ver vaardigen van films en afgevaardigden van Vrijmetselaarsloges. Ónder orgelspel door de heer Piet Halse ma was de kist met het stoffeliik overschot binnengedragen, waarna de heer E. J. Ver schueren, mededirecteur van Multifilm namens commissarissen, directie en perso neel woorden van afscheid sprak. Hij zei dc, dat er een hechte vriendschap is ont staan in de afgelopen negentien jaar. Daar om is het moeilijk afscheid te nemen. Het is onbegonnen werk de verdiensten te me moreren, ze staan velen voor ogen. De heer Verschueren schetste de heer Mol als mens deze was een vraagbaak en bovendien luisterde hij graag naar anderen. Een ieder stond hij met raad en daad bij. Practische adviezen werden dan verstrekt. Multifilm verliest dan ook een toegewijd directeur en een goed vriend. Vele plannen lagen nog gereed en het is jammer, dat de heer Mol aan de verwezenlijking er van niet kan meewerken. Naar zijn voorbeeld zal ver der gewerkt worden. De heer Varassieau dankte zijn medebe stuursïid van de Nederlandse Vereniging van de wetenschappelijke films voor zijn arbeid voor de vereniging. De heer Mol was in Nederland de pionier van weten schappelijke films. In 1923 is hij er mee begonnen en daarna heeft hij zijn krachten aan het vervaardigen van dit soort films gegeven. Ook sprak de heer Varassieau als vriend van de heer Mol, aan wie hij spe ciaal in Indonesië veel te danken, heeft gehad. Namens de Nederlandse Bioscoopbond zeide de heer W. K. G. van Roven dat vele leden van de bond wat geleerd hebben van de heer Mol, die aan het hoofd stond van een vooraanstaand bedrijf, dat een bewijs was van zijn energie en doorzettingsver mogen. De heer A. Pennings sprak namens ci r.easten, die veel aan de thans overledene hebben te danken. Een ieder stond hij met raad en daad bij. De naam van de heer Mol zal in herinnering blijven bij hen, die op het gebied van de documentaire en wetenschap pelijke films werkzaam zijn. De heer N. A. Douwes Dekker sprak na mens een kring van vrienden en de heer P. C. Woudsma namens de loge Lueem Pacem Bij het dalen van de kist speelde de or ganist Canzonetta uit het Vioolconcert van Tsjaikofsky, waarna een zoon van de over ledene dank zegde voor de blijken van deel neming. De chauffeur en de eigenaar van de be stelauto, die Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur in Spaarndam een dame aan reed. zijn het niet eens met de lezing welke wij gisteren op gezag van officiële mede delingen gaven van de toedracht van dit ongeluk. Hun bezwaren richten zich in de eerste plaats tegen de opvatting als zou de chauf feur van de auto snel zijn weggereden na het ongeval en daarna niets meer van zich hebben laten horen. Aanvankelijk is aan de te Spaarndam gestationneerde agent ver zocht proces-verbaal op te maken. Toen de ze blijkbaar verhinderd was aan dit verzoek gevolg te geven, is de chauffeur weggere den, nadat hij zich bekend had gemaakt aan het slachtoffer. Dit zou, alles volgens de bestuurder, daarna zelf de Haarlemse politie van een en ander in kennis hebben gesteld. Inzonderheid de mededeling „De politie stelt een onderzoek in naar de iden titeit van de bestuurder van de auto" wordt door de eigenaar van de bestelauto vreemd geacht, omdat de politie hem juist gister morgen vroeg (over het tijdstip lopen de verklaringen uiteen) reeds over het onge luk had opgebeld. Een en ander was voor de politie aanlei ding om vanmorgen een nieuw onderzoek naar de gang van zaken te openen, waar van het resultaat ons nog niet bekend is. BINNENLAND De burgemeester van 's Gravendeel, de heer C. van Heesen, is 65 jaar geworden. Hij zal Zaterdag 30 October afscheid nemen van de gemeente, die hij 24 jaar heeft ge diend. De heer Van Heesen heeft vooral be kendheid verworven door zijn doortastend optreden tijdens de watersnood in Februari 1953. De krijgsraad heeft de 22-jarige dienst plichtige maréchaussée W. F. K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. Het was ten laste gelegd dat hij uit een winkellade van een sigarenwinkel in Den Haag ongeveer f 130 had weggenomen. St. Nicolaas' intocht in Amsterdam zal per televisie worden uitgezonden op Zater dagmiddag 20 November. Tijdens de samenkomst voor de inaugu ratie der nieuwe leden van de R.K. Amster damse studentenvereniging „Sanctus Thomas van Aquinas" op Vrijdagmiddag 15 October, zal de ambassadrice van Pakistan in ons land, de Begum Liaquat Ali Khan het woord voeren over „Some aspects of life in Pa kistan today". De bijeenkomst wordt gehou den in de aula van de gemeente-universiteit. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld aan de N.V. S. D. Lankhuy- zen en Co.'s Bank te Raamsdonkveer een terrein in Duivendrecht voor 50 jaar in erf pacht uit te geven. Het ligt in de bedoeling hier een fabriek te stichten voor de ver vaardiging van grondstoffen voor de textiel- en verpakkingsindustrie ten behoeve van de onlangs opgerichte Dobeckmun Europa Company Stichters van deze onderneming zijn de Dobeckmun Company te Cleveland (Ohio) en geneomde bank, die een dochter maatschappij is van de Amsterdamsche Bank. In Sneek is opgericht de „Sneker Oogst Service" (S.O.S.) welke zich ten doel stelt, groepen vrijwilligers te werven en uit te zenden naar gebieden, waar hulp nodig is bij het oogsten van aardappelen en andere veldvruchten. Deze lopen thans groot gevaar te verrotten wegens gebrek aan arbeids krachten en door de slechte weersomstan digheden, waardoor men niet in staat is te werken. De bezitter van lotnummer 64077 van de achttiende nationale „Zonnestraal"-loterij is winnaar geworden van de hoofdprijs, een 2-deurs personen automobiel (Austin). Een vergrote B.M.-zeilboot viel op nummer 105379, een 200 cc. (Sparta) motorrijwiel op no. 240711 en een Gothische huiskamer op no. 232189. (Volledige uitlotingslijsten zijn op aanvraag verkrijgbaar bij „Zonnestraal" Loosd recht). Politie en opsporingsambtenaren van PTT hebben in Overdinkel de clandestiene zender „Ketelbinkie" opgespoord en in be slag genomen. Eenzelfde lot trof in Apel doorn een clandestiene zender, die geen naam droeg en in Wijhe, de zwarte zend apparatuur „Monte Carlo". Tegen de eigenaars-exploitanten is proces-verbaal opgemaakt. De officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft twaalf maanden gevangenis straf waarvan vijf maa.iden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 23-jarige betonwerker J. G. S. uit Door nenburg. Wegens bedreiging met doodslag. Hij had op 29 Juli zijn vroegere verloofde, een 20-jarige dienstbode de keel dichtge knepen, nadat hij haar in Nijmegen had zien praten met een ander. De raadsman bepleit te verzachtende omstandigheden wegens „cumulatie van emoties". Uitspraak over veertien dagen. De Amsterdamse politie heeft zeven jon gens in de leeftijd van 15 tot 16 jaar aan gehouden, die zich aan een grote reeks van diefstallen op markten, winkels en waren huizen. alsmede uit kiosken en verversings tentjes hebben schuldig gemaakt. De jongens hebbeh uit zucht naar avontuur zich ver grepen aan allerlei goederen; door middel van telefoons, afkomstig uit legerdumps, hadden zij een onderlinge telefoonverbin ding in het huizenblok waar de meeste van hen wonen, tot stand gebracht. De K.L.M. zal ook in het vierde kwar taal van 1954 verscheidene emigranten- vluchten uitvoeren. Naar Canada zal iedere Dinsdag en Zaterdag een toestel vertrekken, alsmede op 22 en 27 October. 8 en 22 No- vember en op 13 December. Naar Australië vertrekt op 16. 23 en 31 October, alsmede op Zondagen in November een toestel voor emigranten. Naar Nieuw Zeeland (Auckland) vertrekt een vliegtuig op 26 October, naar Zuid Afrika (Bulawayo en Johannesburg) op 25 October. Reeds is gemeld dat de heer Manuel Dagnino benoemd is tot ambass-deur van Venezuela bij ons hof. De heer Dagnino heeft reeds 11 jaar in ons land vertoefd, eerst als consul-generaal van Venezuela in Amster dam en later, van 1948 tot 1953 als gezant van Venezuela in Ten Haag. In 1953 werd de heer Dagnino benoemd tot ambassadeur van Ve nezuela te Haïti. Op de verzoeken van de internationale Wegvervoer Organisatie tot vereenvoudiging en bespoediging van de -fgifte van kente kenbewijzen heeft de ijksdienst voor het wegverkeer thans geantwoord, dat de uit reiking van kentekenbewijzen niet legen gelijktijdige inlevering van nationaliteits- bewijzen kan geschieden. Er zijn echter maat regelen genomen om de afgifte van kente kenbewijzen aan internationale vervoerders zoveel mogelijk te bespoedigen. Zes jonge Franse architecten in de stedebouwkunde. die een bezoek aan ons land brengen, voortvloeiend uit het Neder lands-Frans cultureel accoord, hebben gis teren Amsterdam bezichtigd. Vandaag is het gezelsehan in Uithoorn en Amersfoort. Zondag 17 October zal op de Britse militaire begraafolaats te Overloon "ie jaar lijkse dodenherdenking worden gehouden. De inwoners van Overloon en de adoptanten buiten Overloon zullen hen die 10 jaar ge leden ter nlaatse vielen, herdenken. De rijksrecherche beeft de 30-jarige J. S., kassier van de boerenleenbank te Opper does (N.H.) gearresteerd. S. wordt ver dacht van verduistering en valsheid in ge schrifte. Een onderzoek van de inspectie der Centrale Raiffeisenbank te Utrecht heeft aan het licht gebracht, dat een bedrag van f5000 is ontvreemd. Omtrent een bedrag van f5000 a f700 is het onderzoek nog gaande. HAARLEM EN OMGEVING Met de „Nieuw Amsterdam" zullen op 27 October in Rotterdam uit Amerika terug keren enkele vliegers, die daar hun vlieger- opleiding hebben beëindigd. Onder hen zijn de tijdelijk reserve sergeanten-vlieger J. W. Mooy uit. Aerdenhout en M. W. Schuit uit Bloemen daal Een zestienjarige slagersjongen, die Woensdag in het middaguur in een slagerij aan de Generaal Cronjéstraat in Haarlem- Noord bezig was met het uitbenen van vlees, had het ongeluk dat zijn met uitschoot, dat zich in zijn rechter onderbuik boorde. De jongen is in het ziekenhuis Joannes de ~)eo opgenomen. Vanmorgen omstreeks kwart voor zeven werd een brandje ontdekt bij een glashandel aan het Spaarne. De brandhaard be* ~nd zich onder een kapot raam. Overigens viel er meer rook dan vuur te zien en de brand weer had dan ook weinig moeite met het Laval. Het corps officieren van de Luchtmacht- Milva (LUVA) is opmeuv uitgebreid. Gis termiddag zijn in het legeringskamp LUVA in Zeist beëdigd tot reserve tweede luitenant mevr. B. J. van der Waag uit Den Haag, mevrouw R. Loven uit Haarlem n mevrouw A. M. Holst uit Amsterdam. De afdeling Haarlem-Centrum van de Ned. Christen Vrouwenbond belegt op Maan dagavond 18 October in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 een vergadering, waarin ds D. Ringnalda, predikant te O er- veen, zal spreken over het onderwerp: „De ouder wordende mens in onze samen leving".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9