Klein maar Dapper Wereldbedrijf bleef 24 jaar onbekend Ds. J. J. Buskes sprak in Haarlem bij opening van „De grote trek" GEL CADOMCIN Hevdt's BETALING IN OVERLEG COLBERT BROEK Kort en bondig „De krant en de Bijbel Gemeenteraad van daag op excursie Heemstede Strandschap protesteert bij Gedeputeerde Staten Bloemendaal Nautamix in Waarderpolder Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Tot het hart Heem steedse zwembadplannen Vuilnisbelt nabij Zeeweg Gemeenterekening 1952 sluit met een saldo Augustinus-herdenking in Utrecht Gouden jubileum van Residentie-Orkest Nederlandse vordering op E.B.U. nu 600 millioen Voorkomen is beter dan genezen. Grote subsidies voor R.K. scholen in Haarlem Parijs koos Haarlemse predikanten in beroep bij de Kroon Scheepvaart VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 4 f» I nT"XTnl*ïM el r> noirnnSnnmiJ. nn.. 1 i 1 i 1 it»< De Hervormde Kerk organiseert een lan delijke actie om de Bijbel meer in de pu blieke belangstelling te brengen, welke actie genaamd is „De Grote Trek". Donder dagavond werd in een bijzondere dienst in de Grote- of St. Bavokerk een begin ge maakt voor deze actie in Haarlem en om streken, die een maand zal duren. In deze periode zullen in alle Hervormde kerken in Haarlem op de Zondagochtenden dien sten worden gehouden, die alle gericht zijn op het kardinale punt: de Bijbel. Als on derwerpen staan achtereenvolgens op het programma: „Israël", „Gezin", „Hervor ming" en „Apostolaat". In de tot en met de laatste plaats bezette Grote- of St. Bavokerk sprak ds. J. J. Buskes uit Amsterdam over „De krant en de Bijbel". De krant en de Bijbel zijn tegendelen van elkaar, aldus ds. Buskes, maar toch hebben zij vele overeenkomsten. Beide zoeken zij hun kracht in het woord, beide richten zij zich tot alle mensen en beide willen zij ook dagelijks tot de men sen spreken, in tegenstelling met vele boe ken, die alleen voor een bepaalde groep mensen of slechts in een bepaalde, tijds periode va:n belang zijn. De krant en de Bijbel zijn wereldmachten, al is in de laat ste eeuw de macht van de krant groter en die van dé Bijbel kleiner geworden. Toch is de Bijbel nog steeds het boek, waarvan ieder jaar de grootste oplage wordt gedrukt. De laatste en eigenlijke levensvragen komen nooit voluit in de krant. Op dit punt is het verschil tussen de krant en de Bijbel ontzaggelijk ■groot. De Bijbel roept op tot de meest radicale critiek op ons eigen standpunt. De wereld van de krant en dat is de wereld, waarin wij allen leven is de wereld van de middelmatig heid. De zin van krantennieuws is vaak, dat de grote nood in Godvergetenheid wordt weggedrukt met veel woorden. „De kranten zijn de kathedralen van de we- reldnood", zo citeerde ds. Buskes een uit spraak van prof. Miskotte. De Bijbel is heel anders. Deze stoot door alles heen tot het hart en brengt de mens in de buurt van Jezus. Bij alles wat de mens en de wereld overkomt, zegt hij, wat Jezus er van vindt. De Bijbel zet een vraagteken achter politiek en wereldmach- Vandaag maakt de Heemsteedse raad zijn jaarlijkse excursie. De tocht gaat naar Amstelveen en Rlie- den, waar zwembaden worden bezichtigd. Dit wijst er op, dat de plannen voor het nieuwe Heemsteedse zwembad aan de Sportparklaan, dat eerlang de Groenen- daalse zal vervangen, in een stadium zijn gekomen, dat bestudering en overweging in bredere kring dan tot nu toe het geval is geweest mogelijk is geworden. Uitgangspunt van het Heemsteedse zwembadplan is nog steeds het uit 1948 daterende ontwerp van Ir. H. Wesselo, een bekende Nederlandse zwembadenspecia list. Het project omvat vijf bassins, waar van de aanleg uiteraard in étappes kan geschieden. Natuurlijk zijn op het basisplan varian ten mogelijk, welke daarvan gekozen wordt vormt een onderwerp van studie. Eveneens wordt nog overwogen of het aanbeveling zou verdienen om een der bassins als overdekt bad te bouwen om een gunstiger exploitatie mogelijk te ma ken. Het volledige plan is namelijk zeer kostbaar: na de prijsstijgingen door de Koreaanse oorlog en de verscheidene loon- ronden van de laatste jaren is te ver wachten dat de totale kosten in de buurt van een millioer gulden zullen komen te liggen. Het is niet zo, dat het ontwerp van 1948 ongewijzigd kan worden gebruikt. De ar chitect heeft er namelijk een aantal wijzi gingen op aangebracht welke overigens al leen van technische aard zijn, en onder meer betrekking hebben op het toe te pas sen systeem van waterverversi'ng. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. J. Griekspoor en J. J. Dekkers; N. J. M. van der Meer en M. Zandvliet; J. C. Aarts en E. A. T. Apswoude; W. Hofstee en H. van Wieringen; A. H. Becker en M. Blanke; P. L. Serné en W. D. de Visser. GETROUWD: R. Koiter en W. C. Schou ten; C. L. A. Medenblik en W. K. M. van Bruggen. OVERLEDEN: A. L. H. Kwanten, 53 j., echtgenote van Van der Weiden; W. Cassee, 72 j.; J. Schmidt, 60 j.; M. de Bruin, 75 j., weduwe van Van der Horn; J. C. Mol, 62 j.; J. Voogd, 87 j. GEBOREN: Alexander Jacobus Maria, z. van A. van der Meer en E. Tibboel; Daniel, z. van D. Keyser en Ch. S. van Iperen; Steven Albert Alexander, z. an F. van den Burg en B. E. M. Cats; Boudewijn Gotfried, z. van P. J. Richel en G. de Jong; Geertruida Maria, d. van J. L. Turenhout en A. M. van Zeist; Willibrordus Gerard us Allegonda Maria, z. van L. P. F. Kramer en M. P. van der Plas; Franciscus Albert Adriaan, z. van A. H. Ver meulen en A. M. E. Voogt; Mii-iam Sybille, d. van G. Halm en A. Sonneveld; Jan Jacob, z. van H. Smits en J. A. Landsman. ADVERTENTIE Van nu af leveren wij HEREN- en JONGEHERENKLEDING en DAMESREGENMANTELS op zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Wij blijven U het beste leveren voor verpletterende prijzen. Komt dus allen naar het van ouds bekende adres in Haarlem en omstr.: voorheen Anegang thans hoek GEN. BOTHASTRAAT 130 bij de Gen. Cronjéstraat, Haarlem-Noord - Tel. 12447 De man die Uw zorgen verlichten kan ten en doet geloven in één wereld-rijk, het Rijk van God. Het gaat in de Bijbel om de aarde, hij brengt nieuws, dat altijd geldt, ja zelfs wordt im de Bijbel het verleden heden. De boodschap van Gods grote barm hartigheid is elke ochtend het grote nieuws. De Bijbel is het antwoord van God op alle levensvragen. Een volk met alleen maar de krant en geen Bijbel is een arm en verloren volk. De Grote Trek wil niets anders zijn dan een oproep tot heel ons volk: De Bijbel, léés dat boek", aldus be sloot ds. Buskes zijn toespraak. Aan deze dienst werkten vijf kerkkoren mede onder leiding van de heer L. J. van Mechelen; deze koren waren het Ooster kerkkoor, het Christelijk gemengd koor Haarlem, de kerkkoren van de Hervormde gemeenten Schoten en Spaaradam en het Protestants Christelijk kerkkoor O verveen, het laatste als enige kerkkoor in Neder land, dat zowel aan diensten van de Her vormde gemeente alsook aan die van de Gereformeerde Kerk meewerkt. Deze ko ren brachten enige nieuwe kerklied-eren ten gehore, welke bekroond waren voor d-e Bijbeldag. De organist, Piet van Egmon-d, wist d-e-ze nog slechts eenstemmig gezette Het bestuur van het strandschap heeft, zoals het mededeelt, met grote bezorgdheid kennis genomen van het voornemen van Gedeputeerde Staten om aan de gemeente Bloemendaal vergunning te verlenen om een vuilnisstortplaats op te richten nabij de kop van de Zeeweg, op een afstand van nauwelijks vijfhonderd meter van het strandtentenkamp. Het bestuur vreest daar van bijzonder grote bezwaren (stankver spreiding en het gevaar voor het over brengen van besmettelijke ziekten over te brengen door ratten en vliegen), welke door het stellen van voorwaarden ook al zouden die nauwgezet worden nageleefd, niet kunnen worden ondervangen. Hoewel het bestuur oog heeft voor de moeilijkheden, waarin, de gemeente Bloe mendaal verkeert, meent het strandschap toch bij Gedeputeerde Staten uiting te ge ven aan zijn bedenkingen en wenst in overweging te geven eerst een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid om een oplossing van het probleem van Bloe mendaal op een andere wijze te vinden. Dit alles werd medegedeeld op een ver gadering welke Donderdag in het 'stadhuis van Zandvoort werd gehouden. Bovendien werden de ervaringen be sproken opgedaan met de intrekking van het zwemverbod voor het centrale strand- gedeelte. Uit de diverse ingekomen rapporten bleek, dat men algemeen van mening was, dat de zomer van dit jaar, wegens het ab normale slechte weer, geen voldoende maatstaf heeft geboden om over de gevol gen van deze maatregel een betrouwbaar óórdeel te kunnen uitspreken. Er deed zich in de zomer van 1954 slechts één „topdag" voor (Hemelvaartsdag) maar toen was het aantal baders nog betrekkelijk gering om dat de temperatuur van het zeewater nog zeer laag was. Het bestuur meent dan ook zijn definitief oordeel te moeten opschor ten tot na een zomerseizoen met normale weersomstandigheden. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de gemeenterekening 1952 voorlopig vast te stellen. De gewone dienst sluit met een voordelig saldo van ./'150.925 en de kapitaal- dienst met een voordelig saldo van 96.997. Het voordelig saldo van de gewone dienst is ontstaan doordat de ontvangsten per saldo de raming hebben overtroffen. De hogere op brengst van de personele belasting bedraagt 26.882, de hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds 17.358, de hogere bijzondere uitkering uit het gemeentefonds 4.500, rente van belegde kasgelden (geblokkeerde gelden uit het gemeentefonds enz.) 38.039 en andere ontvangsten 29.426. Deze ontvangsten waren meevallers, die van tevoren niet waren te voorzien. Rijwielpad Dompvloedslaan Volgens het ontwerp-streekplan ligt het in de bedoeling het wegprofiel van de Domp vloedslaan in de toekomst zodanig te wijzi gen, dat er langs de Zuidelijke rijbaan aan de Zuidzijde een rijwielpad van drie me^er breedte en een voetpad van twee meter breedte komt. Reeds is daar een voetpad ter breedte van drie meter, zodat nog een strook van 2 m. beschikbaar moet zijn. De N.V. Aan nemersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede, welke N.V. thans in aanbouw heeft een blok woonhuizen met garages op de hoek Bloe- mendaalseweg—Dompvloedslaan, is bereid voor het doel afstand te doen van de grond aan de Dompvloedslaan, tussen de Bloemen- daalseweg en de Pernambucolaan. Met dank voor de medewerking stellen B. en \V. de ge meenteraad voor dit strookje grond, ter op pervlakte van ongeveer 50 m2 voor een be drag van 1 over te nemen. Aan de orde zullen komen voorstellen om credieten beschikbaar te stellen voor verbe tering van de lichttoetreding tot de lokalen van -de Graaf Florisschool en voor de aan schaffing van schoolmeubelen. Voorgesteld wordt om tot wederopzeggens toe een subsi die toe te kennen aan de Stichting „Christe lijke Avond-MULO te Haarlem", om een ju bileumgeschenk ter waarde van 100 aan te bieden aan de Politie Sportclub Bloemendaal die 25 jaar bestaat, om voorzieningen aan te brengen in perceel Braziliëlaan 28 wegens dubbele bewoning en om de herziening c.q. vaststelling van de voor- en achtergevel-rooi lijn voor de percelen grond, gelegen aan de Bloemendaalseweg tussen Vijverweg en Dr. D. Bakkerlaan bij afzonderlijk besluit te regelen. Rector en senaat der rijksuniversiteit te Utrecht beleggen op Mc.andag 25 October 1954 des namiddags om half vier in het groot auditorium der rijksuniversiteit een plechtige samenkomst ter herdenking van de 1600ste geboortedag van de kerkvader Augustinus. Tijdens deze bijeenkomst zal, na een korte inleiding van de rector magnificus, het woord gevoerd worden door prof. dr. Chr. Mohrmann: Augustinus als schrijver; prof. dr. G. Quispel: Augustinus als den ker, en prof. dr. A. Sizoo: De invloed van Augustinus in onze tijd. Het gouden jubileum van het Residen tie-Orkest, waarvan de viering op Zater dag 20 November begint, wordt inmiddels in vele steden van ons land aangekondigd door een affiche, ontworpen door de Haagse kunstenaar W. J. Rozendaal, door middel waarvan men de actie voor het jubileum-instrumentenfonds met effect hoopt te ondersteunen. De feestviering begint op 20 November, als een straatnaambord wordt onthuld, ge wijd aan rnr. Henri Viotta, met prof. Van Eysinga oprichter en eerste leider van het Residentie-Orkest. In de namiddag reci- pieert het orkest in de Witte Sociëteit en des avonds wordt alleen voor de geno digden een galaconcert gegeven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Na dit concert zal het gemeentebestuur van 's-Gravenhage een souper aanbieden in het oude stadhuis. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deel nemende landen in de maand September 1954 ƒ7.717.800 (2.031.000 dollar heeft bedragen. Van dit bedrag heeft Nederland 3.857.000 (1.015.000 dollar) in dollars ontvangen terwijl voor ƒ3.860.800 (1.016.000 dollar) door Nederland crediet is verleend aan de E.B.U. Voorts werd op het door Nederland aan de E.B.U. verleende crediet in minde ring gebracht een bedrag van 3.838.000 (1.010.000 dollar), dat over de maand Sep tember 1954 in dollars werd ontvangen onder de met Engeland, Frankrijk en Noorwegen gesloten consolidatieovereen- komsten. De vordering van Nederland op de E.B.U. bedraagt thans 600.844.600 (158.117.000 dollar). Wie zou horen, dat een Haarlems we reldbedrijf zich gaat uitbreiden, zou nooit op de gedachte komen, dat dit de Nauta mix betrof, het kleine bedrijf aan de Ge dempte Oude Gracht, vanwaar handels- lijnen lopen naar alle delen van de wereld. Nautamix is een industrie, waar meng machines gemaakt worden die een nauw keurigheid bezitten, welke ongeëvenaard is en die de. wereldmarkt heeft veroverd. De eisen, die moderne industriën op meng gebied stellen, zijn uitgegroeid volgens zulke precisiemaatstaven, dat er een be hoefte ontstaan is aan machines, die zo grondig mengen, dat de nauwkeurigheid van het mengsel groter is dan chemisch kan worden waargenomen. Dergelijke machines worden uitsluitend geleverd door het Haarlemse bedrijf Nautamix, dat onder haar afnemers industriën heeft, die tot de allerbelangrijkste ter wereld behoren. ADVERTENTIE Is een van de belangrijkste moderne medi sche principes. Voorbehoedende steun is volgens medisch oordeel noodzakelijk bij sportbeoefening, motor, bromfiets, autorijden, voort durend staand of zittend werk. Tijdige aanschaf fing van de CEIN TUUR COMFORT voorkomt orga nische storingen. Prijzen van f. 10.90 (ot f. 14.50 Verkrijgbaar bij: C.V. HOLT, Ane gang 33-37, Haarlem; CONSTANT LAMP, Barteljorisstraat 24, Haarlem; N.V. A. PRINSEN Grote Houtstr. 80, Haarlem Onderwijskwesties in de raad B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor om voor de verstrekking van gelden aan het bestuur van de R.K. Jongens scholen in Haarlem ten behoeve van de ver bouwing en de nadere inricliitng van de bij zondere school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Gedempte Oude Gracht 120 een bedrag van ten hoogste f 357.000 ter beschikking te stellen aan burgemeester en wethouders. Tevens verzoeken B. en W. de raad om aan het bestuur van de R.K. Schoolvereniging te Haarlem medewerking te verlenen tot de verbouwing van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Cruquius- straat 2. Een definitieve kostenraming kan nog niet worden gemaakt. Bovendien raden B. en W. de raad aan om aan het R.K. Kerkbestuur van de Parochie Sint Bavo te Haarlem een jaarlijkse vergoe ding toe te kennen voor het verbeteren van de kunstlichtinstallatie in de St. Bavoschool voor jongens aan de Westergracht 3. Bij de ingekomen stukken bevinden zich voorts nog enkele brieven van besturen van bijzondere scholen, waarin verzocht wordt om medewerking te verlenen bij het aan schaffen van meubilair en het veranderen van de inrichtingen. B. en W. stellen vervolgens de raad voor om ontslag te verlenen aan de heer H. Paul als onderwijzer aan de Dr. Huetschool en als ambtenaar aan de avondverzorging van oud leerlingen van de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs en aan mejuf frouw G. P. Wouterlood als onderwijzeres bij het kleuteronderwijs. B. en W. hebben een staat opgemaakt van de verschillen tussen de bedragen, welke de gemeente over het jaar 1953 werkelijk heeft uitgegeven en de bedragen, die beschikbaar gesteld waren ten behoeve van de gemeen telijke scholen voor buitengewoon lager-, gewoon-, voortgezet gewoon-, en uitgebreid lager onderwijs. Deze bedragen luiden: voor de scholen voor zwakzinnige kinderen f5660.91 (minder); voor de school voor zie kelijke kinderen f 1852.86 (meer); voor de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren f5515,35 (meer); voor het gewoon lager onderwijs f 16.565,80 (meer); voor het ge woon lager onderwijs, met uitzondering van de kosten van instandhouding der school gebouwen f8555,71 (meer); voor het voort gezet gewoon lager onderwijs f2098,28 (meer); voor het voortgezet gewoon lager onderwijs, met uitzondering van de kosten van instandhouding der schoolgebouwen f 172,63 (minder); voor het uitgebreid lager onderwijs f 1945,18 (meer) en voor het uit gebreid lager onderwijs, met uitsondering van de kosten van instandhouding der schoolgebouwen f 3375.74. B. en W. verzoeken de raad voor het ver beteren van de kunstverlichting in het schoolgebouw aan de Linschotenstraat 57 a een bedrag van ten hoogste £5100 ter be schikking te stellen. Woensdagmiddag zal de gemeenteraad beslissen of de Nautamix een stuk grond in de Waarderpolder zal kopen. „Als de goedkeuring komt beginnen we Donder dag te bouwen", zegt de heer J. E. Nauta, wiens bedrijf nu 24 jaar in Haarlem is ge vestigd en die het heeft gepresteerd om al die tijd „uit het nieuws" te blijven. De Nautamix telt momenteel een 70 arbeiders en als de 'nieuwbouw gereed is als alles gunstig verloopt in het voorjaar 1955 zal het bedrijf drie maal zo groot zijn (er wordt 2000 m* bebouwd) en zullen 150 ar beiders er werk kunnen vinden. Het bedrijf bezit een 100-tal wereld- natenten, die allen tezamen een kapitaal vertegenwoordigen. De machines hebben het vermogen om te mengen met een nauwkeurigheid van 1 deel op 200.000, en dit is scherper dan zelfs aan wetenschap pelijke instituten mogelijk was. Onder an dere door de hoge vlucht in de vervaardi ging van antibiotica bewezen de Nauta- mix-machines hun precisie, die er toe leidde dat bijvoorbeeld aan hogescholen belangstelling ontstond voor deze vorm van mengen. Ook tandpasta De machines vinden aftrek in alle lan den van Europa en tientallen landen daarbuiten. Twee-derde van de omzet gaat naar het buitenland en behalve meel fabrieken, veevoederbedrijven, maken technische industrieën van wereldkaliber gebruik van de mengapparaten. Talloze artikelen die elke dag in elk huishouden gebruikt worden, zijn gemengd met Nauta- mix-maehines: boenwas, tandpasta, ny lons, radiokasten, hagelslag, puddingmeei; het uiterst zuivere glas van zendlampen wordt met Nautamix-apparaten gemengd, accuvullingen en benzines. De enige moeilijkheid in het bedrijf is gelijke tred te houden met de orders, die het productievermogen overtreffen. Ook in dit bedrijf heerst, gebrek aan .metaalbe werkers. Er is een nieuw soort wetenschap ontstaan, die zic.fr bezig houdt met meng- problematiek: de Nautamix-mensen zijn experts in deze door henzelf tot deze bloei gebrachte „wetenschap" en geven adviezen over de gehele wereld. „Eerst in deze eeuw is men grondige aandacht gaan besteden aan een van de oudste vakken ter wereld", zegt de heer Nauta, die in Friesland geboren is. Nu er alle kans bestaat dat het bedrijf zich ook in de Waarderpolder zal vestigen het bedrijf aan de Gedempte Oude Gracht blijft bestaan zal Haarlem een wereldindustrie bezitten, die zijn produc tievermogen begint aan te passen aan zijn productiequaliteit, die overal ter wereld beroemd is en nu eerst in Haarlem enige ruchtbaarheid heeft gekregen. Hoe dat komt? „We hebben al dat geschrijf in die kranten niet nodig", zegt de heer Nauta, ondernemer in de ouderwetse en misschien meest juiste zin van het woord, een man op wiens eenvoudige kantoor een wereld industrie ligt toegespitst, een deviezen- inbrenger van de eerste orde dank zij een qualiteitsproduct, dat in alle voegen gepatenteerd een technisch ambassa deur is. ADVERTENTIE 'Een onlangs gehouden onderzoek wees uit, dat 88% van de Parijse man nen en vrouwen, die de „grgte" mode volgen, de 'befaamde GEL. Ca- doricin gebruiken. Volg het voorbeeld van Parijs. Geef ook Uw haar de GEl-behandeling. CEL geeft aan het haar g van dames en heren g een schitterende glans m CEL houdt het kapsel g correct en luchtig GEL bevordert de na- M tuurlijke golving en g ondulatie ADVERTENTIE Het sportieve Daarbij de combinerende Dit is de moderne vlotte dracht. HEYDT de befaamde SPECIAALZAAK is het juiste adres voor U 44 ANEGANG 3-3/ Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 252)4 413/, 309 X 527'/* 93/, 167 147 129/ 120/4 230 202)4 205)4 209'/* 42% 78/ 64 55)4 26 58% Openings koersen 1005/n 247)4 403 300'/* 503 91)4 167 145 129X 120/ 228 202/ 203 209/ 42% 77'/* 62/ 54 26 58% Enige Haarlemse Herv. predikanten en de Evangelisch Lutherse predikant ds. W. Spliethoff hebben besloten in beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Gedeputeerde Staten om de grondtransac- tie tussen de burgerlijke gemeente en het Rooms-Kabholieke bisdom Haarlem inzake het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo goed te keuren. Door deze transactie blijft de mogelijk heid van kerkelijke plechtigheden op dat voorplein behouden. Aagtedijk, 13 te New York. Alamak, pass. 14 Gibraltar n. Antwerpen. Alpherat, 13 v. Victoria n. New York. Altair, pass. 13 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Appingedijk, nacht 13-14 te New York. Artemis, 13 v. R'dam 14 te Antwerpen. Alhena, pass. 13 Kp. Verdische eil. n. Las Pal- mas. Amerskerk, 14 v. Genua n. Port Said. Amstelbrug, 10 te Constitucion. Amstelveen, 14 v. Bombay n. Colombo. Antonia, 14 v. Tj. Priok n. Pladju. Aalsdijk, 14 v. Miami n. Corpus ChristJ. Aalsum, 15 te Amsterdam. Aardijk, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Abbedijk, 15 v. Antwerpen te Rotterdam. Adonis, 14 v. Pto Plata n. Antwerpen. Albireo, 14 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Alblasserdijk, 15 v. New Orleans te Le Havre. Alderamin, 15 v. Assab te Port Soedan. Algenib, pass. 14 Fern. Noronha n. Recife. Amor, pass. 14 Ouessant n. Antwerpen. Arkeldijk, 15 v. Djibouti te Djeddah verw. Artemis, pass. 14 Vlissingen n. Hamburg. Boskoop, 13 te Barranquilla. Baii, 16 Tj. Priok verwacht. Barendrecht, 14 v. Malta n. Piraeus. Blitar, 14 v. Las Palmas n Kaapstad. Bloemfontein, 14 460 m. N.NO. St. Helena. Blommersdijk, pas. 14 Gibraltar n. Marseille. Boissevain, 13 v. Osaka te Kobt. Bonaire, 15 v. Port of Spain te Paramaribo. Boschfontein, 14 v. Zanzibar n. Dar es Salaam Caltex Delft, pass. 14 Ouessant n. Rotterdam. Ceronia, 15 te Pladju. Cieodora. 15 v. Newcastle n. Geelong. Caltex Utrecht, 14 te Sióon 15 v. Sidon naar Rotterdam. Cronenburg, 16 v. Archangel n. Bremen. Dalerdijk, 13 v. Los Angeles n. Balboa. Delfshaven, pas. 14 Ouessant n. Casablanca. Eemdijk 14 te Havana. Esso Rotterdam, 13 v. Aruba n. Rotterdam. Enggano, 14 te Rotterdam. Erinna, 14 v. Singapore n. Saigon. Eos, pass. 14 Ouessant n. Lissabon. Esso Amsterdam, 15 'v. Antwerpen te Ceuta, Esso Dén Haag. pass. 15 Kp. Bon n.Sidoh. Etrema,-. 15 v.-?Piraeus - n - Berre. c: - Felipes,- 9 v. Padan n. Placyu. Falco, 12 v. Toronto n. Humberstone. Friesland (KRL), 15 v. Hamburg te Rotterdam. Friesland (SSM), pass. 15 Brunsbüttel n. Kopen- nagen. Gouwe, 13 v. Delfzijl te Zaandam. Garoet, 13 v. Halifax n. Boston. Groote Kerk, 14 te Sydney. Gaasterland, pass. 15 Kp- Verdische eil. n. Las Palmas. Gooiland, 14 v. Rio de Janeiro te Santos. Graveland, 15 te Paranagua. Groote Beer, 15 te Le Havre. Hathor, 14 te Rotterdam. Hydra, 13 te Antwerpen. Haulerwijk, 14 110 m. NO. Halifax. Helicon, 12 v. Barranquiha te Houston. Hoogkerk, 14 v. Suez n. Port Soedan, tndrapoera, 14 v. Gdansk n. Rotterdam. Ittersum, 13 v. Houston te Galveston. Ittersum, 15 te Corpus Christi. Japara (KRL), 11 v. Boston te Baltimore. Java, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Joh. v. Oiüembarnevelt, 15 470 m. W. Kangeroo en. Jagersfontein, 15 opgevaren n. Antwerpen. Kota Baroe, 14 v. Belawan n. Colombo. Karimata, 15 v. Genua te Amsterdam. Kedoe, 15 v. Amsterdam te Bordeaux. Kóta Inten, 14 te Port Soedan. Limburg, 11 te Bahrein. Linge, 13 v. Hamburg te Newport Mon. Loenerkerk, 14 v. Madras te Rangoon verw. Laertes, 15 te Semarang. Lawak, 15 te Suez. Lieve Vrouwekerk, -14 v. Bremen n. Antwerpen. Luna, 13 v. Lissabon n. Roterdam. Leuvekerk, 13 v. Colombo te Bombay. Matiekerk, 14 v. Kobe te Hongkong. Maasland, 13 te Santos. Meliskerk, 1 te Suez. Metula, 14 te Tarakan. Myonia, 14 te Singapore. Mapia, 15 v. Genua n. Port Said. Manoeran, 14 v. Colombo n. Djeddah. Molenkerk, 15 v. Hamburg n. Bremen. Noordwijk, 8 v. Nuevitas n. New Orleans. Noordam, 18 Hoek v. Holland verw. n. R dam. Orion, 14 v. Rotterdam te Amsterdam. Oberon, 13 v. Pta del Gada n. La Guaira. Omala, 25 v. Curaqao te Stanlow verw. Oostkërk, 15 te Manilla. Oranjestad, 15 v. Madeira te Trinidad. Oranje, 14 v. Colombo te Suez. Peperkust, 14 te Rotterdam. Prins Philips Willem, 13 v Rotterdam n. Antw. Prins Philips Willem, pass. 14 Vlissingen naar Antwerpen. Prins Willem V, 8 v. Toledo te Chicago. Prins Willem III, pas. 14 Scilly's n. Montreal. Papendrecht. pass. 14 Finisterre n. Batoem. Prins Alexander, 15 v. Bremen te Montreal verwacht. Prins Fred. Willem, 14 v. Hamburg te R'dam. Prins Willem George Fred. 15 v. R'dam te Montreal verwacht. Prins Willem van Oranje, pas. 14 Lizard naar Montreal. Rijnland, 14 te Rio de Janeiro. Rondo. 14 te Belawan. Roebiah, 14 te Colombo. Rita, 14 te Penang. Roggeveen, pass. 15 Sabarig n. Mahe. Rotula, 13 te Cebu daarna Ho Ilo, Balikpapan en Singapore. Radja, 14 v. Baltimore n. New York. Rijndam, pass. 14 Kp. Race n. Southampton. Sheratan, 13 v. Philadelphia n. Mena el Ahmadl Stad Haarlem, 13 v. Newport Mon n. Wabar.a. Salatiga, 12 v Isabella te Manilla. Schoutqn, 11 v. Nagoya te Yokohama. Singkep, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Slamat, verm. 18 v. Bombay n. Cochin. Stad Amsterdam, 14 v. Rotterdam n. St. Laurens Stad Maassluis, 13 v. Narvik n. Immingham. Stad Maastricht, 12 v. Rotterdam te Napels. Stad Alkmaar, 14 v. Calcutta n. Chitagona. Stad Leiden, pass. 14 ten Z. Kreta. Saban, 15 te Tj. Priok. Salatiga, 15 te Claveria. Saroena, 14 v. Pladju n. Saigon. Seherpendrecht, 15 te Santos. Straat Banka, 14 rede Aleppey. Salland, 15 v. R.io de Janeiro te Hheos. Samarinda, 14 v. Trinidad n. Kaapstad. Schiedijk, 14 v. Rotterdam n. New Orleans. Sibajak, 14 170 m. Z.ZO. Sable eil. Stad Vlaardingen. 16 v. Rotterdam te Wabana verwacht. Statue of Liberty, 15 v. Philadelphia te Port Said. Straat Mozambique, 14 terug te R'dam na proeftocht. Sumatra 15 te Belawan. Schiedijk, 15 v. R'dam te Antwerpen. Tara, vertr. 16 v. Rotterdam n. Bremen. TJimenten, 12 te Kaapstad. Tjipanas, 13 v. Kaapstad n. Santos. Tero. 14 te Santos. Tiberius, pass. 13 Mona eil. n. Kingston. Taria, pass. 14 Ceylon n. Pladju. Ternate, 15 te Bangkok. Tarakan, 14 v. Port Said n. Alexandrië. Thalatta, pass. 14 Flor es n. R'dam. BINNENLAND Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op de provinciale weg HaarlemHilversum, onder de gemeente Uithoorn een personen auto, bestuurd door de 39-jarige heer A. L. R., een employé van de B.P.M. op Curagao, die te Overveen verblijft met een snelheid van ongeveer 80 km. op een langs de weg ge parkeerde grintauto gereden. De rechter- voorzijde van de wagen werd ernstig ver nield en de bestuurder werd met een hersen bloeding overgebracht naar het diacones- senhuis te Haarlem. De echtgenote van de heer R., die naast haar man zat, kreeg slecht* lichte verwondingen en een shock. De vakraad voor het kappersbedrijf deelt mede dat de organisaties van werk gevers en werknemers in het kappersbedrijf overeenstemming hebben verkregen over een nieuwe loonregeling voor het kappersper- soneel. In de nieuwe lonen, die van 18 Oc tober af zullen moeten worden betaald, is tevens opgenomen de jongste 6 percent loonsverhoging, alsmede de wachtgeld- en werkloosheidspremie en de provisie uit arbeid. Bij sommige onderdelen van de land en luchtmacht wordt scherpe munitie gede monteerd of gesloopt, teneinde de gesloopte onderdelen te gebruiken voor het vervaar digen van exercitie- of instructie-munitie. Een dergelijke handelwijze kan volgens de minister ernstig levensgevaar medebrengen, niet alleen voor degenen, die deze werk zaamheden uitvoeren, doch ook voor de om geving. De minister heeft thans dit demonte ren door niet deskundigen verboden. Tengevolge van havenstakingen in Lon den kan thans geen bacon naar Londen wor den verscheept. De leveranties van bacon beperken zich tot betrekkelijk kleine ver schepingen naar andere Engelse havens. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, heeft be sloten de gewichtsgrens voor baconvarkens welke met ingang van deze week reeds 2 kg. was verlaagd van Maandag 18 Oc tober af nog eens met 3 kg. te verlagen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het maken van een kamer voor de chef van de technische afdeling van het ge meentelijk waterbedrijf vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een crediet van f9500 beschikbaar te stellen. De speeltninafdeling „Te Zaaneh" van het Haarlems Speeltuinverbond hottdt op Zaterdag 16 October een grote dansavond in de zaal van de Haarlemse Christelijke Jonge- mannenvereniging aan de Lange Margare- thastraat. Deze avond is bedoeld om de financiële positie der afdeling te versterken. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht mej. W. J. Bosch te Heemstede. In Lisse zal op 23, 24 en 25 December weer een grote pluimvee- en konijnenten toonstelling gehouden worden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Indo nesische Taal- en Letterkunde de heer B. J. Hoff te Haarlem. Themisto, 14 v. Norfolk te Glasgow. Tomori, 12 v. Baltimore te New York. Tlba, 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Utrecht, 13 v. Kohsichang te Priok. Van Spilbergen, 14 v. Monrovia n. Abidjan. Waterman, 14 150 m. Z. ten O. Oostp. Kreta. Weltevreden, 15 te Semarang. Willemstad, 16 Madeira verwacht. Woensdrecht, 15 te Heysham. W. Alton Jones, 14 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Westerdam, 14 435 m. O. Kp. Race. Wieldrecht, 14 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Wonorato, 15 v. Suez n. Port Said. KLEINE VAART Advent, vertr. 14 v. Oslo n. Londen Albergen, 14 v. Rotterdam n. Loriënt. Anna b, vertr. 14 v. Swansea n. Loriënt. Audacia, 14 v. Sarpsborg n. Mostyn. Aco, 14 te Degernhamn verw. Ary Scheffer, 14 v. R dam n. Antw. Actinia, pass. 14 Vlissingen n. Aarhuus. Beekbergen, 14 v. Vlissingen te Fecamp. Betty Anne S, 14 v. Dagenham te Goole verw. Bab T, 11 v. Vasteras naar Zaandam. Borculo, pass. 14 Vlissingen n. Ronneby. Boreas, 14 v. Valencia n. Malaga. Cormoran, 14 v. Colchester n. Kortgene. Cinderalla, 14 v. Duinkerken te Rotterdam. Concepcion, vertr. 15 v. Pilar n. Montevideo. Denl, 14 v. R'dam n. Kopenhagen. Diligentia, 14 v. Rotterdam n. Holyhaen. Draco, 13 v. Ban n. Amsterdam. Driebergen, pass. 14 Kiel-Holtenau n. Cardiff. Duiveland, 14 v. Dover te Rotterdam. Dido, 14 50 m. NO. Finisterre n. A'dam. Eljo. 14 te Par. Ellewoutsdijk. pass. 14 Kp. del La Hague naar Glasgouw. Erebus, pass. 14 Zuidp. Falster n. Ramsgate. Eminent, 14 v. Oslo te Mariestadt verw. Ferocia, 14 v. Boston n- Belfast. Gaasterland, 14 v. Leith te Delfzijl. Glory, pass, 14 Vlissingen n. Antwerpen. Holland, 14 v. Newcastle te Rotterdam. Harold, 14 v. Kopenhagen te Helsinki. Hermes, 14 v. Milfordhaven n. Bristolkanaal Joost, 13 v. Domsjo n. Kotka. Jacoba Catharina, 14 80 m. O.NO. Ouessant. Kemphaan, 14 v. Rottexdam te Warnemunde. Koningshaven, 14 v. Loctudy te Casablanca. Larlx, 13 te Domsjo van Rotterdam. Lucas Bols I 14 v. Bremen te Stettin. Marcella, 14 v. Rouen te Antwerpen. Markab, pass. 14 Holter.au n. Leith. Maartje, 14 bij Skagen n. Londen. Mees Cremer, 14 v. St. Nazaire te Gent. Mariscal Lopez, 14 v. Antwerpen te R'dam. Myfem, pass. 14 Kielerkanaal n. Stockholm. Markab N. 14 v. Warnemunde te Rotterdam. Midsiand, 14 v. Grangemouth te Rotterdam. Neeitje-b, 14 v. Rotterdam te Bristol verw. NJord, 14 v. Amsterdam n. Harlingen. Noord, 14 v. Rotterdam te Thameshaven. Noorderhaven, 14 v. Rotterdam n. Rostock. Nederland, pass. 14 Dungeness n. Mlddlesbro- Nieuwe haven, 14 v. Rotterdam te Gothenburg. Noorderlicht, vertr. 15 v. Veitsiluoto n. Huil. Oosterburg, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Oosterdok, pas. 14 Vlissingen n. Rotterdam. Pon to, 12 te Zaandam Ponza, 13 v. Gefle naar Zaandam. Pavo, pass. 14 Vlissingen n. Gent. Poortvliet, vertr. 15 v umea n. Jackobstad. Perregaux, 14 te Bordeaux. Realta, 14 v. Kiel n. Malmö. Rijnstroom, 14 v. Londen te Amsterdam. Statensingel, 15 v. Amsterdam te Le Havre verwacht. Sambre, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Terschelling, 14 v. Fowey te Amsterdam. Theano, 14 v. Belfast te Drogheda. Vindicat Atque Polit, 16 v. IJstad te Avon- mouth verwacht. Vlieland. 14 v. Rouen te Rotterdam. Vrouwepoider, 14 Honfleur verw. Wickenburgh, 14 v. Casabalnca. Wiebold Bohmer, 14 v. Brugge n. Ceuta. Westpolder, 18 v. R'dam te Lissabon verw. Zeehaan, 16 v. Rotterdam te Riga verw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11