Brits kabinet besluit in het havengeschil te bemiddelen Weerbericht Enorme brand in Zaandams veembedrijf Phoenix Minister Monckton ontbiedt stakers en werkgevers Toekomstige loonvorming Sneller Meer dan dertig duizend mart in staking Grote Drie niet bereid UNO-fonds te steunen Adenauer is bezorgd voor de toekomst Duitse industrie moet ongeduld bedwingen Amerikaanse senator brengt verslag uit Het woord is aan Verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij bedrijfsleven Instelling van Loonraad bepleit Eerste raming van schade: 10 millioen 69e JAARGANG No 83 y VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 298e JAARGANG No 237 Ontwikkeling van achtergebleven gebieden in discussie Priesters richten in Lvon arbeidsgemeenschap op Ontboezeming in Londens hotel afgeluisterd Chaos dreigt in Zuid-Vietnam Russische critiek op het Britse vlootbouwplan Weerrapport ozo Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 '1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- mm I n inj-| I _0~\M JU Ir-fc I _TXT -fJ Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor K jjT F 1 gSi I J f fl I fl Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. E jj V J fl I i A I B I |fj I J? L J I JÊ JÊ franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN AMERIKA is een apparaatje uitge vonden dat „versneld lezen" verwekt. Het bevat een ijzeren schermpje dat met meer of minder snelheid daalt op de bladzij die men leest; een kleine electromotor zet het in werking. De resultaten schijnen verras send te zijn: de leessnelheid van de ge middelde mens stijgt in een twintigtal zit tingen tot het negenvoud. Albert Mousset bespreekt dit nieuwe technische wonder in Le Monde. Hij doet dat, wel te verstaan, niet zonder ironie. Hij merkt op dat honderdvijftig a tweehonderd woorden per minuut in het tijdperk van atoomkracht en vliegerij sneller-dan-het- geluid wel als luiheid beschouwd moet worden. Om „bij" te zijn moet de mens ei- minstens vierhonderd verwerken. Albert Mousset slaat er een slag naar ten opzichte van lijvige werken der Franse klassieke litteratuur: onze kleinkinderen, zegt hij, zullen Stendhal's Chartreuse de Parme in een uur uitlezen, zij zullen Victor Huigo's totale oeuvre in een etmaal verwerken en Marcel Proust's A la recherche du temps perdu in een ochtend'. Hij beklaagt de dich ters, die maar heel weinig tijd zullen ver gen. Vijftien seconden per sonnet, heeft hij uitgerekend, geen seconde meer. Volgens zijn verzekering is het lees-versnellings- apparaatje reeds op Amerikaanse scholen en universiteiten ingevoerd. Laat ons even wel aannemen dat van algemene invoering nog geen sprake is en dat men de uitwer king van het toestel dieper zal onderzoe ken. Hetgeen ik graag zou willen weten is, hoeveel van het gelezene de door het hup pelende schermt)je voortgedreven leergie rige werkelijk in zich opneemt. Hij kan het zich natuurlijk makkelijk maken door alleen te kijken. Maar dat is geen lezen. Hij kan' letters en woorden in zich opne men op de manier, waarop men een stuk op een schrijfmachine snel overtikt, zonder zich van de inhoud rekenschap te geven. Als hij zo alleen maar leest döet hij niet anders dan lettervreter.. De vraag "blijft: hoeveel neemt hij werkelijk bij zijn ver sneld leestempo in zich op;hoeveel dringt tot hem door. Laat ons de letterkunde buiten beschouwing laten, want die hoeft ge niet de geringste kans te geven al wat stijl en vorm betreft wordt weggevaagd en het bepalen tot puur verstandelijk begrip van het gelezene. Het lijkt mij dat geen twijfel kan bestaan aan d'e vermindering van dit begrip bij kunstmatig-opgevoerd sneller leestempo, bii dit forceren van de menselijke geest, dat trouwens op den duur nog wel meer nadelen zal opleveren. Maar goed: aan verder nieuws omtrent het lees- jacht-apparaat zullen wij zeker aandacht schenken. De bedoeling der in deze rich ting werkende onderzoekers zal wel zijn, door verdere uitvindingen het denktempo van de mens te versnellen. Misschien d'oor een handig apparaatje in hemzelf in te bouwen. Mocht dat niet lukken, dan zal de Robot, de mechanische mens, het moe ten opknappen en kan men gaan streven naar een wereld record, waarin hij zijn middelbaar examen Economie met hoogste lof aflegt na tien dagen studie neen, na vier etmalen, want aan slaap heeft zo'n machine geen behoefte. Als iemand van schrijver dezes mocht verwachten dat hij het leesrecord-apparaat toejuicht of het streven naar zulke dingen ook maar de geringste sympathie toedraagt moet ik hem daarin teleurstellen. Het voor nemen van Nehroe, de premier van India, om zijn ministerschap voor enige tijd neer te leggen opdat hij kan lezen, gesprekken voeren over belangrijke onderwerpen en nadenken vooral nadenken begrijp ik. Het lijkt een voorbeeld voor zijns gelijken op belangrijke posten in te houden. Dit lees-versnellings-machien betekent precies het tegenovergestelde- Moge men, als het verder beproefd is,er vooral ook psychiaters bij raadplegen. Hun waarschuwing zal de ramp der invoering hopelijk verhoeden. R. P. NEW YORK (AFP) De drie grote industriële mogendheden der wereld, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, zijn nog niet bereid deel te nemen aan het oprichten van een bijzonder UNO-fonds ten bedrage van 250 millioen dollar voor de ontwikkeling van econo misch achtergebleven gebieden. Dit is de voornaamste conclusie van het rapport dat de Belgische deskundige, Raymond Schey- vens, bij de economische commissie van de UNO heeft ingediend. Tijdens zijn studiereis ter voorbereiding tot het opstellen van zijn rapport, heeft Scheyvens van de regeringen van België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Japan, Luxemburg, Noorwegen en Nederland de bereidverklaring ontvangen om aan de op richting van een dergelijk fonds mede te werken. Scheyvens heeft de aandacht van de eco nomische commissie gevraagd voor de toe nemende ellende in de wereld. Bijna 60 percent van de wereldbevolking is thans ondervoed tegen 38.6 percent vóór de jong ste wereldoorlog. Scheyvens deed in zijn verklaring een rechtstreeks beroep op de grote mogendheden gebruik te maken van de verminderde internationale politieke spanning en de betrekkelijke verminde ring van de bewapeningsuitgaven, om hun afwijzend standpunt te herzien en nog dit jaar een gunstige beslissing te nemen over de oprichting van het fonds. Als verdere tegenstanders van het plan tot oprichting van het fonds worden vol gens Reuter nog genoemd: West-Duitsland, Canada, Nieuw-Zeeland, Zweden en Zwit serland. Van 7 tot en met 10 December zal in het RAI-gebouw te Amsterdam de eerste Nederlandse tentoonstelling van internatio nale uitvindingen worden gehouden. Be halve talrijke Nederlandse firma's en uit vinders hebben zich verscheidene Europese uitvinderscombinaties, verenigingen, indivi duele uitvinders en fabrikanten van geheel nieuwe artikelen uit Zwitserland. Oosten rijk, Duitsland. Italië. Zweden. Denemar ken, Finland, Frankrijk. België, Luxem burg en Engeland voor deelneming op gegeven. (Van onze correspondent in Londen) In een buitengewone zitting van het Britse kabinet is gisteren besloten dal de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, een poging tot bemiddeling in de haven staking zal doen. Het besluit werd ge nomen nadat de secretaris-generaal van de transportarbeidersbond Arthur Deakin een dringend beroep op de stakers had gedaan de arbeid te hervatten. Vanmiddag zal men met de vertegenwoordigers van sta kers en werkgevers besprekingen voeren. Reeds in Februari hcel't de minister ge tracht het geschil over de overuren op te lossen, maar dat had geen resultaat. Sindsdien hebben de havenarbeiders ge weigerd overuren te maken. Gisteren is de havenstaking nog met 440 man uitgebreid. Ook personeel van de koelpakhuizen staakt nu. Het aantal sta kers bedraagt meer dan dertigduizend. Vandaag wordt verwacht dat de grote be drijven „plat" komen te liggen omdat ook de tweeduizend zogenaamd vaste arbei ders, die voor een weekloon werken en zorgen voor het onderhoud van hijskranen en andere technische installaties, gaan staken. Het komt zelden of nooit voor dat zij zich bij een conflict aansluiten. Zij hebben al een dag gestaakt uit protest Een geweldige brand heeft in Zaandam gewoed in het gebouwencomplex Phoenix, bestaande uit de pakhuizen „Nederland", „Tsaar Peter" en „Zaandam", waarvan de twee eerste volledig in de as zijn ge legd. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Een eerste schatting van assuradeuren leverde een schadebedrag op van tien millioen gulden. Vanmorgen om vijf uur brak de brand uit in de 5 verdiepingen hoge gebouwen en na enkele uren waren de hoog oplaaiende vlammen zichtbaar vanaf de Hembrug. De pakhuizen bevatten uiterst brandbaar op slagmateriaal van verschillende grote be drijven. Het complex is gelegen aan de Oostzijde van Zaandam: er waren vroeger rijstpellerijen van de firma Blans in ge vestigd. Nu is er het veembedrijf van II. de Boer gevestigd. Een 7-tal belendende houten huizen, die in de ochtenduren waren leeggehaald, zijn enkele uren ge leden weer ingeruimd. De pakhuizen „Tsaar Peter" en de „Ne derland" zijn geheel verwoest; het pakhuis „Zaandam", dat geheel gevuld was met tarwe, kon worden behouden. De Zaandamse brandweer dacht eerst het vuur met succes te kunnen bestrijden, maar toen in de „Nederland" een grote partij cacaoboter vlam vatte, die zonder veel rookontwikkeling een enorme hitte verspreidde, kon de brandweer haar taak niet goed meer vervullen. Brandweerlie den liepen met boterbesmeurde gezichten rond, hun helmen waren door de hitte ver vormd en geschrompeld en in een trage stroom liep de gesmolten boter, na eerst door enkele verdiepingen te zijn gezakt, LYON (Reuter) In een fabriekswijk van Lyon is een religieuse gemeenschap gesticht, die volledig zal bestaan van de lonen die de leden met handenarbeid ver dienen. In een verklaring van kardinaal Pierre Gerlier, aartsbisschop van Lyon, is gezegd, dat de gemeenschap geen nieuwe poging tot voortzetting van het experiment met priester-arbeiders is. Dit experiment werd eerder in het jaar op last van het Vaticaan opgegeven. De 103 Franse pries ter-arbeiders ontvingen toen de mededeling, dat zrj niet meer dan drie uur per dag han denarbeid mochten verrichten. De nieuwe gemeenschap in Lyon zal on der leiding staan van mgr. Ancel, wijbis schop van Lyon, die zelf ook handenarbeid zal verrichten. tegen het gebruik van Indische zeelieden voor het aan boord brengen van passa giers, bagage en post, maar waren weer gaan werken toen de vreemdelingen terug getrokken werden. Als de permanente ar beiders staken zal het voor de regering moeilijk zijn troepen te gebruiken voor het laden en lossen van de schepen, zoals de Labourregering in 1951 heeft gedaan. De stakingsleiding doet pogingen om de staking tot alle Britse havens uit te brei den. Het enige schip dat in Londen gelost wordt, is een bananenboot, waarvan de lading was beginnen te rotten. De arbei ders, die daaraan werken, breken de sta king niet. Zij hebben besloten hun loon ter beschikking te stellen van een lief dadig doel. Datzelfde doen de stakers, die gisteren een paar kisten penniciline aan de wal brachten. Op rolschaatsen Gok de staking van de Londense bussen breidt zich nog steeds uit. Op de spitsuren waren er vanochtend 3200 bussen minder dan normaal op de weg, hetgeen een ver mindering van de vervoerscapaciteit be tekent voor 230.000 passagiers. Herhaalde lijk ziet men automobilisten, die lege plaatsen in hun wagens hebben, stilhou den bij de rijen aan de bushaltes om men- De muren stortten even later ineen. Het vuur heeft het gebouw al leeggevreten. de Zaan in. Brandweercorpsen uit de om liggende gemeenten verleenden assistentie, bedrijfsbrandweren van naburige indus trieën verleenden medewerking, uit Am sterdam rukte hulp aan. De Jan van der Heyden, de drijvende brandspuit, kon niet in de buurt van de brand komen door het gevaar van instortende muren. Een zijmuur van een der gebouwen stortte inderdaad onder enorm geraas in de Zaan. De ge bouwen klapten naar binnen in elkaar op de achtermuren na. Duizenden tonnen cacaoboter, cacao- schroot, tempelmanpitten, Bruynzeeldeu- ren en verf ter waarde van enige millioe- nen, zijn verloren gegaan. De blussingswerkzaamheden geschiedden onder leiding van brandweercommandant Kakes. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De brandweer bepaalt zich momenteel tot het nathouden van de brandresten. De bouw van de ver keer stunnel oude r een stuk van 350 meter gereed gekonu uit fluorescerende „T.L."-buizen, die zo het licht maar niet de lichtbron zh sen te laten meerijden. Vooral de voor steden in het Zuid-Oosten van de stad zijn ernstig getroffen omdat deze geen onder grondse verbindingen hebben. Velen moe ten urenlang naar en van hun werk lopen. Gisteren zag men jonge mensen op rol schaatsen naar kantoor en fabriek gaan. Eén klein aantal stakers hervatte het werk, maar er kwamen er 3900 bij. Het aantal stakende conducteurs en busbe stuurders bedraagt 15.700, veertig percent van het totaal. Uitgevallen zijn 133 bus lijnen; 61 lijnen zijn ingekrompen. Londen is op het ogenblik voller dan ooit. Duizenden, die in normale tijden hun auto's thuis laten, komen er nu mee naar de stad. Ondanks het verminderde aantal bussen zijn er in het centrum verkeers opstoppingen, die vandaag nog bevorderd worden doordat vele straten urenlang zijn afgesloten wegens de rijtoer van de keizer van Ethiopië naar de Guildhall. „Wat zullen mijn opvolgers doen?" I (Van onze correspondent in Bonn Een artikel, in het veelgelezen week blad „Der Spiegel" heeft in politieke, di plomatieke en journalistieke kringen te Bonn veel opzien gebaard. De Parijse correspondent van dat blad vertelt dat hij in Londen, tij dens de conferentie van de negen mogend heden, naar een nachtelijke ontboezeming heeft zitten luisteren, in de zo goed als lege hall van het Claridge-hótel van bonds kanselier Adenauer tegen de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak en de Luxemburgse minister-president Bech. Adenauer vreesde dat een nationaal Duits leger voor Duitsland en voor Europa een groot gevaar zou kunnen worden. De Franse nationalisten zijn, net als de Duitse, bereid, ondanks alle slechte ervaringen, de oude politiek te herhalen. Hun is Duits land met een nationaal leger liever dan Europa, wanneer ze slechts gemene zaak met de Russen kunnen maken. De Duitse nationalisten denken net zo. Ook zij zijn bereid met de Russen mee te gaan Het gevaar van een Duits nationalisme is veel groter dan men denkt De crisis in de Europese politiek maakt de nationalis ten overmoedig. Zij winnen aan zelfver trouwen en aan aanhang. „Maak gebruik van de tijd, dat ik nog leef. Wanneer ik er niet meer ben is het te laat. Ik weet niet wat mijn opvolgers zullen doen, als ze aan zichzelf zijn overgelaten, als ze niet over vast voorgeschréven paden moeten gaan, en ze niet aan Europa gebonden zijn", al dus de 78-jarige bondskanselier. BONN (DPA). Het Duitse bedrijfsleven is niet in een „bewapeningsroes" geraakt door het vooruitzicht op militaire bestel lingen. Er zijn vrijwel geen Duitse bedrij ven, die opdrachten voor de zuivere wa penproductie kunnen verwachten. Het bureau voor de verdediging ver wacht, dat de eerste jaren alle zware wa pens, zoals tanks, kanonnen en militaire vliegtuigen en zelfs een gedeelte van de munitie uitsluitend in het buitenland moet worden aangeschaft. Het rekent er echter op, dat op den duur de gehele uitrusting van de Duitse troepen door het Duitse be drijfsleven kan worden geleverd. De eerste uitrusting van de twaalf divi sies moet geheel uit het buitenland komen, zodat het Duitse bedrijfsleven voorlopig betrekkelijk weinig invloed van bewape ningsopdrachten zal ondervinden. Over de grootte van de financiële ver- dedigingsbijdrage bestaat nog geen klaar heid. Te Bonn wordt gesproken over een uitgave van 40 milliard DM voor de eerste uitrusting. De lopende uitgaven zouden vervolgens ongeveer één milliard DM per maand gaan bedragen. Deze last kan zon der inflatie en zonder ernstige storingen van het economische leven worden gedra gen. Noordzeekanaal vordert goed. Er is thans De verlichting in de tunnel zal bestaan n afgeschermd, dat de automobilisten wel Doorkijk in het voltooide gedeelte. WASHINGTON (Reuter) In een rap port van de Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen wordt gezegd, dat de toestand in Indochina in ernstige mate slechter geworden is en dat Zuid-Vietnam met chaos bedreigd wordt. Het rapport is geschreven door senator Mansfield, die kort geleden een tocht van twee maanden in Indochina heeft gemaakt. Hij adviseerde de Amerikaanse economi sche hulp te staken „in afwachting van een mogelijke herziening van de huidige Ame rikaanse politiek voor het geval de Zuid- Vietnamese regering ten val zou komen. Mansfield stelt verder voor, dat de se naat een studie maakt van de verliezen aan Amerikaanse militaire en andere hulp in Vietnam, Laos en Cambodja. Van de sinds 1950 verstrekte hulp zou een kwart naar gebieden gegaan zijn, die thans door de communisten bezet worden gehouden. De Vietnamese eerste-minister, Ngo Dinh Diem, heeft thans een voorstel van het staatshoofd, Bao Dai, tot het verbreden van zijn kabinet om een einde te maken aan de politieke crisis aanvaard. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S N o v a 1 i s Niet alleen Engeland, maar iedere Engelsman is een eiland. MOSKOU (AFP) De „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van Defensie, heeft Groot-Brittannië beschul digd van het bouwen van een oorlogsvloot met aggressief karakter. Volgens het Brit se vlootprogram zijn verleden jaar honderd schepen van stapel gelopen, terwijl er nog honderd op stapel staan. De voorrang wordt gegeven aan zware en snelle vlieg dekschepen, bestemd voor straalvliegtui gen, strategische bombardementen op gro te afstand en troepenvervoer, aldus dit blad. In Westelijke kringen in Moskou brengt men dit bericht in verband met Russische tegenspraken van Britse berichten over de grootte van de Russische vloot en de aan wezigheid van Russische duikboten bij de Canadese kust. De Stichting van de Arbeid heeft een rapport uitgebracht over de toekomstige loon politiek. Het is aangeboden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De looncommissie van de stichting, die dit rapport heeft samengesteld, komt tot de conclusie, dat de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming zoveel mogelijk dient te berusten bij het bedrijfsleven, waarbij de overheid als hoedster van het al gemeen belang een aanvullende taak heeft. Het algemene loonpeil dient steeds in overeenstemming te zijn met de fundamentele economische en sociale factoren (werk gelegenheid, betalingsbalans, ruilvoet, een sociaal verantwoord loonpeil). Een zo grote mogelijkheid van verschillen in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden als met de coördinatiegedachte in overeenstemming is te brengen wordt gewenst geacht. Uitgaande van deze drie punten komt men, zoals in het rapport wordt uiteenge zet, tot een systeem van loonvorming, dat enerzijds een nationaal karakter dient te dragen, in zoverre het gemiddelde loonpeil moet zijn afgestemd op de fundamentele economische en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding, met behulp van door het toporgaan van het bedrijfs leven, de S.E.R., vast te stellen richtlijnen, blijft. Een dergelijk systeem van loonvor ming een coördinerend karakter te dragen, opdat met inachtneming van economische en sociaal verantwoorde verschillen een harmonische loonopbouw in de bedrijfs takken en ondernemingen gewaarborgd blijft. Een dergelijk ssyteem van loonvor ming zou moeten gelden voor de naaste toekomst, zodat op langere termijn gezien dit systeem nog aan veranderingen onder hevig kan zijn. Verondersteld wordt, dat de S.E.R. een analyse en prognose zal opstellen over de economische situatie, welke zal worden toegespitst op de loonpolitiek, waarmee een uitspraak zal worden verkregen over het algemene loonpeil. Dit geschiedt één keer per jaar, tenzij bijzondere omstandig heden aanleiding geven van deze regel af te wijken. Indien deze prognose en analyse daartoe aanleiding geven, zal de Stichting van de Arbeid geraadpleegd dienen te worden over een eventuele wijziging ih en aanvul ling van de richtlijnen voor de loonpolitiek en de détails daarvan. Het bij dit overleg gevormde oordeel wordt ter kennis ge bracht van de S.E.R., waarna deze af of niet een wijziging van de richtlijnen vast stelt. Door deze procedure komt het vast stellen en het wijzigen van de richtlijnen in hoofdzaak bij het bedrijfsleven te be rusten. Bij het behandelen van de richtlijnen in de S.E.R. heeft de overheid de gelegenheid door middel van waarnemers van haar in zichten blijk te geven. Wanneer de S.E.R. ten aanzien van het wijzigen en vaststellen van de richtlijnen een besluit neemt, dient een dergelijk be sluit door de overheid te kunnen worden geschorst of vernietigd. Volgens het rapport verdient het aanbe veling voor de besluitvorming een meer derheid te verlangen van tenminste 5/9 van het aantal door de S.E.R. uit te bren gen stemmen. Dit getal van 5/9 is ontstaan op grond van de overweging dat, mocht zich het bijzondere geval voordoen dat de leden, benoemd door de werkgevers- en werknemersorganisaties en bloc een tegen overgestelde opvatting over het te nemen besluit zouden hebben, 2/3 van het aantal Kroonleden de doorslaggevende beslissing zou moeten geven. Afwijkingen In het rapport wordt het wenselijk ge acht, bedrijfstaksgewijze afwijkingen te er kennen als een element van de loonpoli tiek. Zij dienen gegrond te zijn op de ver schillen, welke in bedrijfstakken kunnen bestaan ten opzichte van de gemiddelde cijfers inzake de werkgelegenheid, pro ductiviteit en rentabiliteit. Toekomstige loonpolitiek Ook in de toekomst verdient het volgens het rapport aanbeveling, dat partijen in gezamenlijk overleg tot een voorstel inzake de regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden komen. Het nieuwe orgaan, dat belast zal worden met de uitvoering van de toekomstige loonpolitiek, zal mede tot taak hebben een voortgezet overleg van partijen te bevorderen. Hoewel dit orgaan ook de bevoegdheid zal hebben een loon regeling vast te stellen, zal van deze be voegdheid een voorzichtig gebruik moeten worden gemaakt. Het zou volgens het rap port aanbeveling verdienen over te gaan tot de instelling van een loonraad, als een vaste commissie van de S.E.R., zij het ook met een bijzonder karakter. Bevoegdheden van het huidige College van Rijksbemidde laars met betrekking tot de loonpolitiek dienen over te gaan naar de S.E.R. Om practische redenen zou het aanbe veling verdienen, dat de S.E.R. de uitvoe ring van de loonpolitiek aan de loonraad delegeert met inbegrip van het toetsings- recht ten aanzien van loon verordeningen. De loonraad dient te worden samenge steld uit vertegenwoordigers van werkne mers en werkgevers benevens Kroonleden. De instelling van de.loonraad zal dienen plaats te vinden door de S.E.R. in overleg met de betrokken ministers. Ook is nog aandacht geschonken aan de .vraag, in hoeverre en op welke wijze dé loonraad ingeschakeld moet worden met betrekking tot eventuele algemene loon- ronden, zoals deze na 1945 verschillende keren hebben plaats gevonden. Voorzover daartoe aanleiding bestaat doch alleen in zeer bijzondere omstandig heden. welke leiden tot schoksgewijze ver anderingen in de kosten van 'evensonder- houd, bijv. tengevolge van overheidsmaat regelen en voorzover deze niet kunnen wor den opgevangen volgens de normale pro cedure mag de mogelijkheid niet wor den uitgeschakeld, dat de loonraad naar aanleiding van een voorgenomen wijziging in de richtlijnen en op uitdrukkelijk advies van de S.E.R. een voor het gehele bedrijfs leven algemeen bindende maatregel vast stelt. Bovendien heeft de loonraad, op grond van de door de S.E.R. vastgestelde richt lijnen, de bevoegdheid een algemene aan wijzing of vergunning te geven voor bij voorbeeld het verlenen van een extra-uit kering of het vrijaf geven op de nationale feestdag. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C C) §2 gs li i x bf c te Helsinki onbewolkt WZW 4 0 Stockholm mist windstil 1 0 Oslo licht bew. NNO 1 1 0 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 2 7 Londen geheel bew ZZW 6 14 0 Amsterdam regen ZZW 7 11 3 Brussel geheel bew .Z 4 10 0 Parijs nevel windstil 9 0 Bordeaux mist 2 8 0 Grenoble mist windstil 2 0 Nice onbewolkt NW 5 10 0 Warschau zwaar bew WZW 3 9 0 Berlijn nevel ZZW 2 9 0 Frankfort mist ZW 2 4 0 München onbewolkt windstil 4 0 Zürich mist ZZO 1 0 0 Genève nevel WNW 1 2 0 Locarno onbewolkt O 1 1 0 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck mist windstil -2 Rome onbewolkt NO 3 10 0 Neerslag laatste 24 uui •Yrmyrm» y lYïYyYTrrfYYVYYYw mrm. ^wnnnnoOfY DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Overwegend matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 16 October Zon op 7.05 uur. onder 17.46 uur. Maan op 20.27 uur. onder 12.52 uur. Maanstanden 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 October Hoog water: 5.22 en 17.43 uur. Laag water: 1.10 en 13.26 uur. Zaterdag 16 October Hoog water: 6.10 en 18.32 uur. Laag water: 1.56 en 14.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1