Agenda voor Haarlem „De Barbier" door Italianen .Clowntje Rick Congres overheidsdocumentatie in het Haarlemse Stadhuis Meubels opknappen Prachïbijts „Achter Wallen en Poorten" De Firato volgend jaar naar de RAI Mij. tot bevordering der geneeskunst bijeen De Nederlandse Opera in dit seizoen Onder meer „Peter Grimes" van Benjamin Britten VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 5 Uitbreidingsplan „Schalkwijk" Slachtoffer van verkeer overleden Voor de kinderen Regina garandeert U 4 extra voordelen! Zware straf geëist tegen Haarlemse buffetbediende Zeven maanden geëist tegen bloemistarbeider Wie zag ongeluk bij Bavo? „Musicorda" geeft een uitvoering FEUILLETON Het Italiaanse opera-ensemble onder en Gino Belloni als Don Basilio toonden muzikale leiding van Gino Barsanti, die vooral hum bedrevenheid in het spel. Dit deze maand' door ons land trekt met „De kan ook gezegd worden van Ernesto Vez- Barbier van Seville" van Rossini, gaf Don derdagavond zijn aangekondigde voorstel ling in dd Haarlemse Stadsschouwburg. Een opvoering van „De Barbier" is op z'n minst altijd interessant, al zou het slechts zijn om te ervaren hoe het werk gegeven wordt. Want ik geloof niet, dat er één andere opera bestaat waar zo vrijmoedig mee omgesprongen wordt en waarin aller lei theatertrucjes en spontaan te pas ge brachte grappen zich zo ophopen. Het krioelt althans in mijn geheugen van tien tallen interpretaties van het onverwoest bare werk, die steeds weer anders waren. Deze jongste opvoering kon nu niet tot de meest muzikaal verfijnde gerekend wor den. Rossini de „Zwaan van Pesaro" moest heel wat van zijn sierlijke pluimen laten. Beter gezegd: de fijne spiritualiteit van zijn muziek werd niet erg ontzien. Van geraffineerde muziekcomedie werd het een klucht, gespeeld en gezongen met het over rompelend bravour, dat alleen de theater routine aan de hand doet. En als we niet wisten dat er nog zoveel verfijnder genot uit deze merkwaardige partituur te puren was, zouden wij allicht van een geslaagde, een vermakelijke, ja meeslepende opvoe ring kunnen spreken. Aanvaardt men een maal een minder verheven en delicaat ni veau, dan was er toch heel veel in te waarderen. De tenor Amerigo Gentilini gaf een crea tie te zien en te horen van de Almaviva- partij, die tot de beste behoort d'ie ik mij herinneren kan. De vocale hoogtepunten van de avond waren aan deze prachtige zanger te danken. De Rosdna van Magda Piccarolo kon verbazing wekken door een vlotte coloratuur, maar ook pijnlijk op onze muzikale zenuwen werken door haar kwijnend, steeds van onderuit intoneren, dat wel heel vervelend klonk bij de thema- opzet van de coloratuurvariaties op „Ah, vous diirai-je maman", die zij voor de zang les inlaste. Bruno Cioni ais Doctor Barolo Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft gisteren de vijfde radio-tentoonstel ling „Firato" geopend in gebouw Bellevue, dat nu welhaast te klein is geworden voor deze vak-expositie, die nu ook de souter rains en de bovenzalen in beslag heeft ge nomen. De voorzitter van het tentoonstel lingscomité heeft dan ook verklaard dat volgend jaar de Firato in het RAI-gebouw gehouden zal worden, aangezien de be langstelling ieder jaar groter wordt. Hoewel deze expositie in de eerste plaats voor de handelaren in radio-artikelen is bedoeld, kan het publiek er 's avonds en Zaterdagmiddag ook komen kijken naar de verbijsterende hoeveelheid electroni- sche apparaten op het gebied van radio, televisie, bandrecording en geluidsrepro ductie. Vooral op dit laatste terrein zijn er verrassende demonstraties, die mede ten doel hebben het publiek op te voeden in de richting van „high fidelity", waarbij ook de hoge registers bij de weergave van gramofoonplaten recht wordt gedaan. Dat dit ook zonder zeef kostbare installaties met ingewikkelde luidspreker-combinaties en speciale aftasters te verwezenlijken is, wordt door enkele firma's overtuigend be wezen. VRIJDAG 15 OCTOBER Spruitenbosstraat 9: Gemeente van Cnris- tus, 8 uur, Gebouw Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: Oud Katholieke Kerk, pastoor M. A. Zwart, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Vleeshal: Modeshow C. 6 A., 8. 9.30 uur. Herman Robbersstraat: (Hectorstraat), tentooonstelling woning-in richting, 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 8.15 uur. City: „60 zadels voor de marine", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Levend begraven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine". Nederlandse Comedie, 8 uur. Spruitenbos straat 9: Gemeente van Christus, 8 uur. Ru- dolf Steiner school, Wilhelminastraat 43 a: Geestelijke ontwikkeling door: Anthroposo- Ehie, 16 uur. Phoenixterrein: Circus Strass- urger, 2 en 8 uur. Herman Robbersstraat: (Hectorstraat), tentoonstelling woning-in- riöhting, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Roman Holiday", alle leeft., 2.30, 7 en 9.30 uur. City: „60 zadels voor de marine" 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Levend begraven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here tot eternity", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zosi in de titelrol een zware bariton met buitengewone hoogte. De mezzo Litizia Del Col, als Berta de gouvernante, kreeg ge legenheid om met haar arietta (een num mer d®t meestal geschrapt wordt) te tonen dat haar stem kwaliteiten heeft en dat haar manier van zingen gezond is. De ensemblenummers wanen vooral mu zikaal het zwakke punt. Ook het gehalte van het orkest bleek niet bijzonder. Maar er werd op de planken een jolige stemming gewekt en zo tussenibei was er brillante Italiaanse solozang te beluisteren. Dit bleek voldoende om die zaal tot geestdrift te brengen. JOS. DE KLERK. In het ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, dat heden te Leeuwar den geopend is heeft de oud-voorzitter der maatschappij, prof. dr. L. A. Hulst, een jaarrede gehouden. Het heeft de Maatschappij niet onbewo gen gelaten aldus de spreker dat prof. Muntendam is afgetreden als staats secretaris voor de Volksgezondheid. Het is hier niet de plaats om over de betekenis van deze stap te oordelen. In het jaarver slag noemde het hoofdbestuur deze muta tie een stap achteruit. Zeer belangrijk noemde prof. Hulst het vraagstuk der spe cialisten-opleiding. De Maatschappij heeft zich dan ook bereid verklaard zitting te nemen in een staatscommissie, welke tot taak heeft de opleiding der specialisten te bestuderen. Hoe de gemiddelde arts de vorderingen der moderne geneeskunst moet kunnen volgen heeft de maatschappij ook in 1953 met zorg vervuld. In deze zelfde vergadering heeft de voorzitter der Maatschappij, dr. A. H. M. J. G. Sluyters, tegenover de zeer ver door gevoerde specialisatie uiteengezet, dat de huisarts behoort te blijven en ook zal blij ven, als centrale schakel, als man, die het geheel overziet, die van de gehele mens verstand heeft, die de zieke mens in zijn eigen omgeving en levensomstandigheden kent en de invloed van die omgeving en van die levensomstandigheden grondig kan beoordelen. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Schalkwijk", dat een gedeelte van Haarlem ten Zuiden van de Schipholweg omvat, is thans aan de raad ter vaststelling voor gelegd. Wij hebben enige weken geleden reeds de voornaamste inhoud ervan weergegeven. Het voorziet onder meer in de aanleg van een heliport. De 73-jarige J. Terwee uit Haarlem, die op 27 September omstr<-~ks vier uur in de middag toen hij de Leidsevaart plotseling overstak, door een personenauto werd aan gereden, en dientengevolge met een zware hersenschudding en snijwonden in het ge zicht in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen, is gisteren aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Uitgenodigd door de directie van de Nederlandse Opera te Amsterdam om kennis te nemen van haar plannen voor het reeds begonnen seizoen, kunnen wij meedelen dat na de „Don Pasquale" van Donizetti, die verleden week voor het voet licht gebracht werd op 5 November als tweede première de „Tannhauser" gaat. De volgende uitbreiding van het répertoire zal „Mignon" zijn. Daarna komt „Peter Grimes" van Ben jamin Britten, het enige moderne werk dat aan het répertoire wordt toegevoegd. Tenslotte is ook nog de keuze gevallen op de „Zigeunerbaron" van Johann Straass. Of deze keurige operette in het Duits of in het Nederlands zal worden gegeven, heeft bij de directie een punt van overweging uitgemaakt. Wat het uiteinde lijk zal worden? Wij hopen dat men een goede vertaler vindt. Er komen dus slechts vijf premières. Zo wel de waarnemende directeur, Piet Tig- gers, als de muzikale leider, Alexander Krannhals, betoogden dat dit een nood zakelijke grens moet zijn, gezien de om standigheden waarin het gezelschap te werken heeft in een schouwburg waarin ook het gesproken toneel gehuisvest is. Wanneer Amsterdam eenmaal een eigen operagebouw zal bezitten, kan het anders worden. Dit is één van de problemen waar men mee zit; er zijn er natuurlijk meer. De vraag rijst steeds: hoe krijgt Nederland volwaardige operakrachten van eigen huize. Een studie aan een conservatorium, zelfs onder voortreffelijke leiding, kan die bezwaarlijk opleveren. Het is de ervaring in de practijk die de zogenaamde afgestu deerden missen. De Nederlandse Opera hc-eft behoefte aan een „studio" om begin ners in de geheimen van het vak in te wij den. Konden in Nederland een paar kleine troepen gevormd worden maar dan onder beproefde leiding voor opvoerin gen in de provincie, dan zou zulks kansen geven voor jonge krachten, als springplank naar de Nederlandse Opera. Nog kan worden meegedeeld dat „Tann hauser" in de oorspronkelijke lezing zal gaan, dus niet in de „Pariser Fassung" die nu zelfs in Bayreuth gebruikt wordt. Practische, maar ook esthetische redenen nopen Krannhals tot de keuze van het werk in zijn oorspronkelijke vorm. Gelukkig komen een paar belangrijke reprises het speelplan (waarin natuur lijk het lopende répertoire begrepen is) uitbreiden. Zo zal in Januari „Het Doden huis" van Janastjek hernomen worden en daai-na ook Mozarts „Toverfluit" en dan met belangrijke wijzigingen in de bezet ting die verleden jaar trouwens maar ma tig voldeed. Onder meer zullen nu de drie knaapjes door zangeressen vertolkt wor den. Chris Scheffer krijgt de partij van Tamino te zingen. Verder werd ons mee gedeeld dat men goede verwachtingen heeft van de jonge dirigent Johan Kalff, die met „Rigoletto" debuteerde. Deze opera van Verdi blijft in een dubbele, dus wissel- bare bezetting op het répertoire. Te Amsterdam is in de leeftijd van 59 jaar onverwacht overleden ir. F. Ch. van Haeften, hoofdingenieur van de afdeling be stratingen van de dienst der Publieke Wer ken en oud-hoofdingenieur van Verkeer en Waterstaat in Indonesië. Hij is ook vele jaren directeur van de haven van Soerabaja ge weest. Dat viel de dappere rovers lelijk tegen! Die Krulletje ging zo te keer, dat ze allemaal 'n goed heenkomen zochten en naar alle kanten tussen de struiken vluchtten En Rick en Iiunkiedie stonden luidkeels te schateren. Het was ook zo'n koddig gezicht: die luidruchtige Krulletje, die als 'n wilde tussen de rovers huishield! „Goed zo, Krulletje!", schaterde Bunkie. „Laat maar 'es zien, dat je voor je baasjes opkomt! Pak ze maar. hoor!" Ook Rick had er schik in. „Nou, dappere roverswaar blijven jullie nou? Dat had je niet verwacht, hè?'" Ja, die Krulletje scheen te begrijpen, dat zijn baasjes last hadden van die rovers, en daarom kwam hij voor hen op. Luid blaffend bleef hij doorhollen, van de ene kant naar de andere. Toen was het genoeg. „Ho, Krulletje, stop nou maar!", zei Bunkie. „Af". En toen kwam de roverhoofdman^ voor de dag. Hij deed zijn masker af, en toen herkenden ze een schoolvriendje; ook de anderen kwamen lachend terug. „Dat was leuk, hè?, zeiden ze. ADVERTENTIE natuurzuivers schuimrubbermatras blijft Uw leven lang nieuw gewelfd bovenvlak 130 jaar vakmanschap Uitsluitend verkrijgbaar in de goede bedden- en meubelzaak. 'E? LATEX MATRAS N.V, v/H GEBR. PETERS. AFD. REGINA LATEX. N.Z. VOORBURGWAL 2. AMSTERDAM-C Donderdagmiddag is in het stadhuis te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de Studiekring voor Documentatie en Ad ministratieve organisatie bij de overheid (Instituut voor bestuurswetenschappen) onder leiding van de heer H. Vlug, burge meester van Leerdam. In zijn openingsrede herinnerde deze er aan, dat de studiekring in invloed en gezag toeneemt. Het bestuur verheugt er zich over, dat er ook in het afgelopen jaar gebleken is, dat de belang stelling van regeringszijde voor het werk en het werkterrein van de studiekring tot erkentleijkheid noopt. Wat dit betreft herinnerde de heer Vlug aan de duidelijk uitgesproken erkenning van de diploma's, dus de opleidingen en examens. In Maart j.l. schreeft de minister van Binnenlandse Zaken aan het bestuur, dat hij de instelling van een curatorium- archiefopleiding overheidspersoneel onder leiding van prof. Van Poelje overweegt. Het bestuur heeft de minister geantwoord, dat dit voornemen de instemming heeft en de verwachting uitgesproken, dat zulks een zodanig contact zal betekenen, als ook het bestuur zich had voorgesteld, vertrouwen de, dat aan vertegenwoordigers uit de gemeentelijke en provinciale kring plaats zal worden toegedacht. Het bestuur verwacht, dat hieruit een samenwerking kan worden geboren, welke voor de admi nistraties en voor de betrokken ambte naren heilzaam kan zijn. Het werkterrein, dat ons ter harte gaat aldus de voorzitter wordt zeker ook betrokken bij de instelling van de Acco, de algemene classificatie-commissie voor de overheid, waartoe de minister van Binnen landse Zaken overeenkomstig artikel 3 van het Koninklijk besluit op 28 November 1S53 heeft besloten. Deze commissie, die op 18 Februari j.l. is geïnstalleerd, omvat vrij wel alle leden van de codecommissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en vertoont het voor de Studiekring merk waardige en gelukkige verschijnsel, dat vrijwel alle leden regelmatig meeluisteren en meespreken. Deze commissie zal een mooie, doch zeker ook uitermate moeilijke en verantwoordelijke taak hebben te ver vullen. Spreker wilde de verwachting uit spreken, dat deze commissie met grote ob jectiviteit de taak zal vervullen. De voorzitter zeide, dat wanneer wij met belangstelling volgen wat in departemen tale kringen in overweging is ten aanzien van de documentatie en meer in het bij zonder de moderne archiefverzorging, is het wel vanzelfsprekend, dat deze ook ge richt is op de totstandkoming van een nieuwe archiefwet. Naar verluidt is de be trokken staatscommissie met haar ontwerp gereed gekomen en spreker behoefde niet te verzwijgen, dat van de resultaten met belangstelling kennis zal worden genomen. De heer W. N. Berends uit Den Haag gaf als secretaris een overzicht van de werk zaamheden in het afgelopen jaar verricht. Het aantal leden bedraagt 670. De finan ciële verslagen, uitgebracht door de heer W. H. Kingma uit Zutphen, werden goed gekeurd. Dr. C. Groenebeld, archivaris en hoofd der centrale documentatie van het labora torium van de Koninklijke Shell hield een inleiding over: „Uit de grondslagen van de classificatiemethoden." De spreker zette uiteen, waarom een inzicht in de grond slagen der classificatiemethode van belang is, allereerst voor allen, die in de praktijk met de documentatie-problemen te maken hebben. Spreker ging daarbij uit van een zeer bepaald verschil van het begrip clas sificatie en herinnerde er aan, dat er vele toepassingen te vinden zijn, ook buiten de documentatiekringen. Hij behandelde meer in détail vier grondbeginselen, waaraan iedere classificatie heeft te voldoen, die deze naam met recht wil dragen en besloot met een aantal wenken te geven voor de practische bouw van systemen en van de critische beoordeling van bestaande stelsels. ADVERTENTIE Nadat de leden in de gelegenheid waren geweest bezoeken te brengen aan de druk kerij en de citograaf op de gemeentesecre tarie, volgde een officiële ontvangst door het gemeentebestuur, waarbij burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers de gasten toe sprak. Na een gemeenschappelijke maaltijd volgde een bezoek aan het Frans Hals museum. Rede int. D. W. G. Spitzen Vanmorgen heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de bijeenkomst geopend, waarna mr. D. W. G. Spitzen, secretaris generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat, de vraag behandeld heeft „Hoe moeten wij staan tegenover de mo derne ideeën bij de overheidsorganisatie? In zijn inleiding merkte spreker op geen deskundige op het gebied van overheids organisatie te zijn, omdat hij geen onder zoekingen heeft gedaan of studie gemaakt. Hij heeft echter op zijn departement be moeienis met het onderwerp en hoewel er nog niet van een ideale toestand sprake is, blijkt dat er iets groeit. Toch is spreker bereid het onderwerp te behandelen. Mr. Spitzen gaf een schets van de sta tische tijd en rustige sfeer bij de overheid van voor de oorlog. Men leerde het ambte- narenvak door goed uit te kijken en te luisteren naar anderen. Men steunde op reputatie en het woord reorganisatie had een onwennige klank. Het was een tijd van zekerheid en er werd hard gewerkt. Spreker zeide, dat de tijd van 19401945 niet veel interesse heeft gebracht voor het onderwerp. In het bijzonder besprak mr. Spitzen de periode van na de bevrijding, waarin in het bijzonder plaats voor specialisten is ge komen. Het was jammer, dat andere orga nen, die niet in hun vroegere taak waren vastgeroest, ingeschakeld werden. Veel tijd zou gewonnen zijn en verschillen zouden vermeden kunnen worden. Er is een pe riode geweest, dat vooraanstaande figuren uit het vrije bedrijfsleven ingeschakeld werden; de overheid heeft hieraan zijn voordeel gedaan. In de afgelopen jaren is de mentaliteit in de overheidsorganen ge wijzigd; de voorlichting heeft daarbij o.a. een belangrijke rol vervuld. Spreker zette uiteen het doel van het bedrijfsleven in het algemeen en van de overheid. Een bedrijf wil winst afwerpen en de overheid tracht een gezond maat schappelijk leven mogelijk te maken. Voor beide is het van belang, dat ze vertrouwen genieten. Er wordt vaak critiek uitge oefend, bijvoorbeeld als men voor de over heid vele formulieren invult. De ambtenaren hebben een belangrijke taak en nemen een bijzondere plaats in, Zij zijn de dragers van het gezag, moeten beleefd en fatsoenlijk optreden en sober zijn met andermans geld. Men imitere niet te gauw of neme dingen over van andere landen, als het niet nodig is. Spreker merkte op, dat de ambtenaar nuchterheid voor ogen moet houden. Bij het werk moet hij practische methodes toepassen. Een te ingewikkeld archief b.v. is niet te hanteren. Het vak, dat de ambtenaar beoefent is moeilijk. Van belang is, dat hij moet trach ten gewoon te doen en zich niets te ver beelden. Hij moet ja en nee durven zeggen, ondanks het feit, dat er zovele voorschrif ten zijn. Bij alles wat hij doet, zij beheer sing aanbevolen. Tenslotte gaf mr. Spitzen de raad de geest van het ambtenarencorps vaardig te doen zijn in de goede zin van het woord. Op de voorgrond een prettige omgang; iedere ambtenaar bestede aandacht aan de vrije-tijdsorganisaties. Op verenigings bijeenkomsten van het personeel leert men elkaar het beste kennen. Ook beval hij chefs aan te denken aan hun opvolgers door anderen niet buiten hun werk te houden. Vanmiddag brengen de leden van de Studiekring een bezoek aan de werkzaam heden bij de bouw van de tunnel te Velsen. De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmorgen geruime tijd verdiept in de zaken tegen de 22-jarige buffetbediende H. W. P. uit Haarlem en de 27-jarige ad junct-inspecteur van een levensverzeke ringsmaatschappij G. C.'K. uit Zandvoort, die er beiden van verdacht werden een levensverzekeringsmaatschappij, waarvoor zij gelden moesten innen benadeeld te heb ben voor respectievelijk 372 en 100. P. gaf alles op de zitting volmondig toe en tegen hem eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van acht maanden waar van vijf maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch, die met nadruk wees op de slechte familieom standigheden van de verdachte, bepleitte een kortere onvoorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 28 October uitspraak doen. De andere verdachte, K., kwam tijdens de zitting volkomen op zijn reeds eerder afgelegde verklaringen terug en dit was voor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, dan ook aanleiding om de schorsing van de zaak te vragen en de stukken opnieuw in handen te laten stellen van de rechter-commissaris, met welk verzoek de rechtbank het volkomen eens was. Hij zou geld uit jasje van koster gestolen hebben Op 23 Juni was de 26-jarige bloemist arbeider M. K. bezig met het verwijderen van bloemenversiering uit de R.K. Kerk te Bennebroek toen hij, aldus zijn verklaring, voor de Haarlemse rechtbank, waarvoor hij als verdachte terecht stond, het jasje van de koster zag hangen. Zonder erbij na te denken haalde hij een portefeuille uit de binnenzak van dit colbert en nam daar een bedrag van f 135 uit. Dat mocht natuurlijk niet en K. wist dit best, zoals hij zelf ver klaarde. Bovendien had hij nog een proef tijd lopen van vier maanden gevangenis straf. De officier van Justitie, mr. G. W. F. Valk Bouman voelde wel iets voor een ge deeltelijk voorwaardelijke straf hoewel hij in onzekerheid verkeerde of de rechtbank in Amsterdam, die K. enkele jaren geleden veroordeeld had, een in die tijd opgelegde straf tenuitvoer zou leggen. Tenslotte eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van zeven maanden, waarvan vier maanden on voorwaardelijk met aftrek van het voor arrest en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. L. Ali Cohen, ween er op, dat zijn cliënt in het psychiatrisch rapport verminderd toerekeningsvatbaar genoemd wordt en dat K. bovendien een bijzonder impulsief karakter bezit. Hij drong aan op een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf met daarbij een streng toezicht. De uitspraak werd door de rechtbank be paald op 28 October. Degenen die Woensdagmorgen het ongeluk op de Leidsevaart hebben gezien, waarbij voor de Kathedrale Baseliek een jongen op een fiets door een andere jongen van het trottoir werd geduwd, waardoor de fietser tegen 'n passerende auto viel. wordt dringend verzocht zich voor het verstrekken van in lichtingen bij de Verkeerspolitie in de Sme- destraat te melden. Ook de jongen die duwde dient zich daar te vervoegen. De muziek-, zang- en toneelvereniging „Musicorda" geeft op Zaterdagavond 30 October in hótel „De Leeuwerik" een uit voering onder leiding van de heer Ab. Douwes. De leden van deze vereniging, die voor bejaarden, invaliden en in sanatoria optreden, stellen zelf de programma's samen. Ook de costumes worden door eigen krach ten vervaardigd. Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 6) „Het is treurig genoeg, maar er is nu een maal niets aan te doen. Ik wil nu aan vrolijker dingen denken. Aan Haarlem bij voorbeeld. Wat zal ik blij zijn als ik door de Sint Jainspoort ben!" „Dat is zesmaal", stelde de vendrig ge amuseerd vast. „Hoe gaat het nu met je familie?" „Ik heb er geen idee van; ik heb niets meer van ze gehoord sinds ik weg ben. Hoe zou het met mijn zus zijn? Getrouwd na tuurlijk al, ik bein benieuwd met wie. Als het niet zo is, zal :k je eens aan haar voor stellen, het is een lief meisje. En zou Breohtje, onze oude huishoudster, nog le ven?" Vragend keek Evert naar de wol ken, die al lichter begonnen te worden, als kon hri daar het antwoord lezen. Dan zuchtte hij en keek weer voor zich. „Zucht nu maar niet zo", zei de vendrig; „je hebt het altijd nog beter dan ik. .Mijn ouders leven geen van beiden meer". „Mijn moeder is ook dood „Goed, maar die is op een natuurlijke manier gestorven, veronderstel ik. Maar mijn vader en moeder zijn in handen van de Bloedraad gévallen. Nu, en wat er dan met je gebeurt weet je wel Evert keek opzij naar de jongen wiens mondhoeken trilden bij het denken aan zijn dode ouders, terwijl hij toch honder den mensen voor zijn ogen had zien doden en ook zelf aan dit bedrijf niet vreemd was. „Arme jongenmompelde Evert. En na enkele ogenblikken: „Ja, er is geen twijfel mogelijk: de tijden zijn verrot. La ten we ons troosten met de gedachte, dat de mensen nog honderd jaar zo krankzin nig zullen zijn om elkaar te vermoorden in de naam van recht en vrijheid, nog tweehonderd of driehonderd misschien, maar dan zal het afgelopen zijn met die domme bezigheid, met die domme, dom me, domme bezigheid Zij spraken niet meer. Langzaam ver plaatste het vendel zich over de onafzien bare sneeuwvlakte. Het kon niet lang meer duren voor de zon opkwam. Aan de horizon in het Oosten waren al enkele silhouetten van torens en molens zichtbaar; de sneeuw werd geleide lijk witter. En het vendel trok voort door de trieste verlatenheid. De vendrig dacht met stroef naar beneden getrokken mond hoeken aan die afgrijselijke dagen, des tijds in Antwerpen, en Evert was met zijn gedachten in Haarlem en probeerde zich voor te steklen hoe zijn ouderlijk huis er ook alweer precies van buiten en van bin nen uitzag. Al lichter werd het om de mannen heen, en toen op één plaats van de horizon een helle vlek begon te verschijnen, zei Evert die hierop gewacht had strak tot zijn vendrig: „Vendel halt". De vendrig salueerde, draaide zich op zijn paard om en schreeuwde met lang uithalende stem zo luid hij kon naar ach teren: „Vendèl.halt!" Gelijktijdig namen de zes korporaals, die ieder de hoek van een vierkant vormden, het bevel over en brulden rauw: „Vendèlhalt!!" De manschappen stonden stil; enkele paarden steigerden nog wat na. „Kwartslag links", zei Evert. „Kwartslaglinks!" „Kwartslag.links!!" Krakend deed het voetvolk wat er ge zegd werd. De paarden leverden echter meer moeite op. Zij moesten eerst op gro tere afstand van elkaar gaan staan, eer zij konden draaien. Tenslotte zagen allen afwachtend naar de einder. Hoewel ieder van hen dit toneel al honderdtallen malen had bijgewoond, maakte het toch steeds weer dezelfde diepe indruk, dit wachten op het verschijnen der zon, het licht, de warmte, het leven. De vlaggendragers ontrolden hun vaan dels, die stil langs de stokken neerhingen. Het was windstil; het leek wel of de hele natuur in afwachting was. De tamboers gespten hun trommels voor en trokken de stokken uit hun riemen. Toen de vlek aan de horizon verblindend wit was geworden en rode strepen over de sneeuw begonnen te schieten, hief Evert zijn hand op. De pijpers zetten hun instru menten aan de mond en de tamboers hiel den de stokken boven hun hoofden. Een felle lichtstraal flitste over het land, zodat allen een moment hun ogen sloten door de verblindende weerschijn van de sneeuw. Everts hand ging naar beneden. En terwijl de zon met rode en paarse kleuren van overweldigende pracht boven de kim uit steeg, klonk er een soldatenmelodie door de ijle ruimte, die zich verloor in de witte uitgestrekheid: een groet van een stelletje kerels ieder uur tot de dood bereid. Met gloeiende bruine ogen en een glim lach op het gelaat bracht Evert de hand van zijn pet en trok ziin handschoen weer aan. Hij beduidde de muziek te zwijgen en sprak terzijde: „Op de plaats rust". „Op de plaatsrust!" gai de vendrig door. „Op de plaéts.rust!!" echode het schor. Musketten werden op de grond gelegd, mannen begonnen in hun handen te blazen en hun armen om het lichaam te slaan; alles liep door elkaar. De cavalerie steeg van het paard en zij legden dikke dekens over de transpirerende ruggen. Ijverig ge brom van praten steeg ui4" de troep op. Ook Evert en de vendrig stapten af, verzorg den hun dieren, die onbeweeglijk bleven staan, en liepen samen wat heen en weer om de benen te strekken. Na een minuut of tien beklommen zij hun paarden weer, en de anderen, we tend wat dit betekende, stelden zich even eens op. Driemaal weerklonk een „Voor waarts mars" en daar ging het weer. Met muziek, want voor het voetvolk viel het niet mee om na een rust weer voort te gaan. De eerste tientallen meters moesten zij zich dan ook met stijve benen voortsle pen, maar dan liepen zij weer even soepel als tevoren, dankzij hun training. Uren en uren. Sneeuw, sneeuw. De zon steeg hoger en hoger. Het leek of zij de wolken voor zich weg duwde, want er was een koude Oostenwind opgestoken, die ze naar zee dreef. De voeten van de infanterie gloeiden van hitte, hun neuzen en oren van de kou. Slechts eenmaal hadden zij nog rust gekregen om wat te eten, maar dat mocht geen naam hebben. Fiks zetten zij door, want de Haarlemse taveernes met hun vuur en wijn waren nu niet ver meer. Rechts was Overveen al te zien tegen de duinrand. En dan was Haarlem er ook: een zwarte streep aan de Zuidelijke gezichts einder, waaruit een donker puntje omhoog stak, de toren van de Sint Bavo. Het vendel versnelde zijn tempo zonder dat er bevel toe gegeven was. De stad trok hen aan, zoals een kaars de muggen. Men passeerde het grote Huis ter Kleef, het Re guliersklooster en het Leprozenhuis. Men kwam bij de Sint Janspoort. „Vendel halt", zei Evert. „Vendèl.halt!" riep de vendrig. „Vendel.... halt!!" brulden de korpo raals. Het was nu ongeveer elf uur. De zon straalde uit een helder blauw naar de aarde; haar stralen waren warm maar ver mochten toch niet de sneeuw te doen smel ten. Op de bijna acht meter hoge wallen heerste een koortsachtige bedrijvigheid. Achter de kantelen zag men ieder ogenblik soldaten met kruiwagens heen en weer rijden, en het getimmer en geklop en ge kletter van planken was niet van de lucht. De muren, die al bijna anderhalve eeuw oud waren, werden op regelmatige afstan den onderbroken door torens en rondelen, waarvan sommige met puntige daken. De gracht er voor was stijf bevroren en dik met sneeuw bedekt, maar toch kon men er niet overheen lopen om in de stad te ko men, want daartoe moest men gebruik ma ken vaar de brug, die nu opgehaald was. Het buitengedeelte van de Sint Janspoort bestond uit twee spitse torens, waartussen zich de doorgang bevond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7