IN DE WERELDPOLITIEK Streit strijdt voor gezond verstand Agenda voor Haarlem Visjinski vraagt een beetje vertrouwen bij ontwapening Ondanks alle waarschuwingen eiste Hazel drieëndertig levens Keus tussen ja en neen niet eerlijk Ergste gevaar voor Amerika geweken Generaal de Gaulle's ster is weer rijzende „Verpleegsters-tekort hier en daar ernstig' He ringa Wu tk rich Philips verhoogt ook de pensioenen <^J2x5yvo?LC) Raad van Europese Gemeenten Duitsers eten en drinken zich een ontijdig einde De blinde dokter van Chelles DAT IS GOED GEZIEN Zijn steun is van groot belang voor premier Mendès-France Minister Suurhoff Een ziekenhuis moest reeds afdelingen sluiten Minister Zijlstra opende cokesfabriek „Emma" Kantoormachinehandel P. HARTOG Twee winkelpanden in Dirksland uitgebrand Peanut Butter //ic/m&hj Bloembollen uitgevoerd met onjuiste papieren Jen riUKKlo ujmycu miw Curator verduisterde faillissementsgelden ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 O NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Ver enigde Staten, Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben de onlwerp-resolutie, welke Canada met betrekking tot de ontwape ning bij de politieke commissie van de UNO heeft ingediend, onderschreven. De vier landen, welke de ontwerp-reso- lutie nu hebben ondertekend, bestuderen de Sovjet-amendementen op deze resolu tie. Als deze amendementen worden aan vaard, zou de Sovjet-Unie bereid zijn tezamen met de Westelijke mogendheden één onlwerp-resolutie in te dienen. De Sovjet-Unie is van mening, dat in de Canadese ontwerp-resolutie niet genoeg nadruk valt op de jongste voorstellen van Visjinski. De Britse vertegenwoordiger Selwyn Llovd heeft Visjinski twee vragen gesteld: Is de Sovjet-regering het er mee eens, dat er eerst overeenstemming omtrent de aard, de functie en de bevoegdheden van het controlerende orgaan moet bestaan, voor dat de landen het ovei'eengekomen ontwa peningsprogram gaan uitvoeren? en is de Sovjet-regering het er mee eens, dat de functionarissen van het controlerend or gaan hun posten in de betrokken landen hebben ingenomen, voordat deze landen het ontwapeningsprogram gaan uitvoeren? Nadat Jules Moch namens Frankrijk Visjinski had verzocht bevestigend te ant woorden, verklaarde Visjinski dat „elk ontwapeningsstelsel, elk controle-apparaat en de werking daarvan in een internatio nale conventie in bijzonderheden moeten zijn geregeld, voordat de ontwapeningsbe palingen van kracht worden. Het is niet eerlijk ons hier te vragen „ja" of „neen" t'e zeggen. Onze werkzaamheden moeten ten doel hebben tezamen deze technische regelingen en waarborgen, welke de ont wapening mogelijk moeten maken, op te stellen. Men moet ons tenminste enigszins vertrouwen. Wij willen geen spookbeelden uit het verleden oproepen. Wij willen ons bepalen tot een constructieve houding, in de wens naar overeenstemming, die ons de Frans- De Raad van Bestuur van de N.V. Philips heeft besloten de lopende en toekomstige pensioenen te verhogen. Op alle reeds toegekende pensioenen plus eventuele toeslagen (ouderdoms-, in- validiteits-, weduwen- en wezenpensioe nen), anders dan via een premievrije polis, wordt van 1 October 1954 af een extra toeslag gegeven van 6 percent. Ook zij, die nog niet met pensioen zijn, doch in 1954 de pensioengerechtigde leeftijd be reiken of reeds bereikt hebben, krijgen deze toeslag. Ter verhoging van de toekomstige pen sioenen heeft de N.V. beschikbaar gesteld een bedrag van 7 millioen gulden, welk bedrag extra in de pensioenfondsen zal worden gestort. ADVERTENTIE Wagenweg 2!) - Haarlem Telefoon 20518 Teruggekeerd uit P a r ij s lanceren wij de nieuwste PERMANENT „BOMBé" SALON DE BEAUTé HAUTE COIFFURE Britse voorstellen heeft doen aanvaarden als basis van bespreking," aldus Visjinski. Hierop ontspon zich een woordenstrijd tussen Visjinski en Lloyd over de vraag, of laatstgenoemde de Sovjet-Unie er al of niet van had beschuldigd „slechts te doen alsof zij het Brits-Franse ontwapenings plan als basis van bespreking aanvaardt:" De Nederlandse vertegenwoordiger J. de Kadt verklaarde de Sovjet-ontwape ningsvoorstellen niet zonder meer te ver werpen. Maar volgens hem boden deze voorstellen te weinig waarborgen voor een duurzame vrede. Hij verklaarde nadruk kelijk dat Nederland de Londense over eenkomsten nooit zal prijsgeven. Als Rus land deze eis zou stellen als voorwaarde voor ontwapening, zou Nederland daaraan niet voldoen. Van 19 tot 21 October wordt in het her togelijk paleis te Venetië de tweede alge mene vergadering van de Raad van Euro pese Gemeenten gehouden onder voorzit terschap van de president van de raad de heer Hamilius, burgemeester van Luxem burg. Aan de vergadering wordt deelgeno men door burgemeesters, wethouders en raadsleden van enige honderden Europese gemeenten. Voorzitter is Alessandro Schaivi, senator van de Italiaanse Republiek, gemeentelijk en provinciaal raadslid te Forli. BREMEN (Reuter) Op een conferen tie over zwaarlijvigheid, ziekte en sterfte is dezer dagen in Bremen verklaard, dat de West-Duitsers eten alsof elk maal hun laatste is. Men kwam tot de slotsom, dat de West-Duitsers zichzelf door teveel eten en drinken een vroege dood bezorgen. ADVERTENTIE ///////////////////////////////////////////A///////< moed. en wilskracht Uibelle van 28 October brengt - als hoogtepunt van zijn rijk-gevari eerde inhoud - de aangrijpende reportage: De blinde dokter van Chelles. Het verhaal van een Franse arts, die door zijn stille moed en eerbied-afdwingende wils kracht het gemis van zijn ogen overwon en als blinde geneesheer duizenden kinderen ter wereld hielp komen. In hetzelfde nummer: Pioniers in het land van Bado Kidogo. Een kleurrijk verslag van MARY POS over haar ontmoetingen met pionierende Nederlanders in Tan ganyika, aan de Oostkust van het zwarte werelddeel, waar de in heemse arbeider het devies hul digt: „Bado kidogo", ofwel vrij vertaald: „Waarom vandaag doen als het morgen ook nog kan Administratie Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. WASHINGTON (Reuter-AFP) De wervelstorm „Hazel", die de Amerikaanse staten West-Virginia en Noord- en Zuid- Carolina heeft getroffen, is, ten Westen en ten Noorden van Washington, in Westelijke richting doorgetrokken en Baltimore ge passeerd. Het weerkundige bureau te Bal- timore deelde mede dat de windsnelheid was afgenomen tot ongeveer 135 kilometer per uur en dat „het ergste voorbij is". Sinds de wervelstorm de Verenigde Staten heeft bereikt, zijn 33 personen om het leven gekomen en velen gewond. Te Washington zijn windstoten met een snelheid van on geveer 155 kilometer per uur gemeten. Oude bomen woeien om, ruiten sneuvelden en de electriciteitsvoorziening en het ver keer werden ontwricht. Te Newport News, in Virginia, sloeg de orkaan een grote schoorsteen van een dag bladgebouw af. Het onvoltooide slagschip „Kentucky", dat aan een pier van de haven van Newport News was gemeerd, sloeg los en liep in de rivier James aan die grond. Een oefenschip, het vroegere Spaanse oor logsschip „Reina Mercedes", met meer dan honderd man aan boord sloeg los. Het schip dat geen machines heeft ge raakte op drift in de rivier de Severn, doch de opvarenden kregen het tenslotte weer voor anker. Een onbemand marinejacht, dat nabij de „Reina Mercedes" was ge meerd, sloeg eveneens los en zonk. Grote gedeelten van de bij de vlootacademie be horende pier zijn weggeslagen. De wind bereikte in Noord- en Zuid- Carolina een snelheid van 210 kilometer per uur. Reusachtig hoge golven beukten de stranden in Noord1- en Zuid-Carolina en spoelden buitenhuisjes en aanlegsteigers weg. De meeste strand'gebieden waren ont ruimd voor de storm de kust bereikte. Huis in zee De vliegdeksehépen „Leyte" en „Antie- tam", die bij Quonset Point (Rhode Island) voor anker lagen, en torpedoboot j agers die gemeerd lagen in New Port (Rhode Island) kozen de zee om de storm af te wachten. Vliegtuigen van de luchtmacht werden overgebracht naar bases in het binnenland. Duizenden buitenhuisjes en consumptie tenten langs de kust spoelden weg. Ergens langs de kust dreef zelfs een zo goed als onbeschadigd huis, met garage, majestueus de zee op. In Washington werd'en de regeringsamb tenaren vroeger naar huis gestuurd, de scholen gesloten, de oevers van de Potomae bewaakt en vrijwilligers van de burger bescherming gereed gehouden. Luchtvaart maatschappijen te New York deelden med-e, dat 84 vluchten langs de Oostkust waren afgelast. De wervelstorm is via het Onfariomeer Canada binnengegaan. De kracht is sterk afgenomen. ADVERTENTIE EÉN BRIL VAN KEIP GRCTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Parijs (Reuter) Premier Mendès- France heeft zijn binnenlandse positie verder versterkt door zijn onderhoud met generaal de Gaulle wiens zienswijze op de toekomstige betrekkingen met commu nistisch China niet ver zou afliggen van die van de Britse regering. Het onderhoud is voor de binnenlandse politiek van aanzienlijk belang. De ster van de generaal is weer aan het rijzen. Deze maand publiceert De Gaulle zijn ge denkschriften en ter gelegenheid hiervan heeft de pers artikelen aan hem gewijd, waarbij ook bladen, die vroeger veel cri- tiek hadden, hem prijzen. De generaal wordt thans door alle richtingen in het politieke leven beschouwd als een grote en gerespecteerde figuur in de hedendaagse Franse geschiedenis. Voor het algemene publiek vertegenwoordigt hij de begrippen nationale onafhankelijkheid, nationale eer en bereidheid om de bondgenoten van Frankrijk bij te staan, als dit nodig is. Nu De Gaulle zijn streven om een eigen partij te hebben, heeft opgegeven, ver keert hij in een positie, dat hij de politiek kan beïnvloeden, niet als mededinger, doch als ouder staatsman die boven de partijen staat. Bij komende verkiezingen zal het voor een candidaat zeer belang rijk zijn, of de generaal Mendès-France al dan niet steunt. Het feit. dat hij blijkbaar zijn zegen aan het huidige kabinet en aan het algemene streven der regering om de Franse de fensie te versterken en de productie te verhogen heeft gegeven, wordt te Parijs als een nieuw winstpunt voor Mendès- France gezien. De jeep van de Nederlandse strijd krachten die deelnam aan de oefening ..Battle Royal" in West-Duitsland en die door een Belgische officier van het marktplein te Bie lefeld werd meegenomen, is achterhaald bij een Belgisch onderdeel, dat gelegerd is in Eüskirchen. De jeep zal naar Nederland worden gebracht. „Het tekort aan verplegend personeel heeft de laatste tijd hier en daar in ons land ernstige vormen aangenomen. Een enkel ziekenhuis heeft reeds afdelingen moeten sluiten door gebrek aan verpleeg sters en andere instellingen zouden meer patiënten kunnen opnemen, indien er maar personeel was voor de verpleging. Voor vele vrouwen en meisjes in ons land is op het gebied van de gezondheids zorg een grote taak weggelegd. Zonder of fers kan deze verplegingstaak, ondanks de talrijke verbeteringen in de positie der verpleegsters, niet worden volbracht. Ik hoop, dat vele dames lering mogen trek ken uit de biografie van Florence Nightin gale. die haar leven en talenten met grote opofferingsgezindheid heeft ingezet voor de lijdende mensheid". Deze woorden hebben de honderden verpleegsters en belangstellende vrouwen en meisjes Vrijdagavond in Kranapolskv te Amsterdam gehoord uit de mond van de minister voor Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer G. J. Suurhoff, die sprak tijdens de Amsterdamse bijeenkomst ter herdenking van het feit, dat Florence Nightingale precies honderd jaar geleden het verzoek ontving van de Engelse minis ter van Oorlog om de medische verzorging van de Engelse troepen op de Krim ter hand te nemen. Hiermee begon de zegen rijke en baanbrekende arbeid van „de en gel met de lamp". ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 16 OCTOBER Vleeshal: Concert door het Nederlands Kamerorkest, o.l.v. Albert de Klerk, 8 uur. Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederlandse Comedie, 8 uur. Spruitenbos- straat 9: Gemeente van Christus, 8 uur. Ru- dolf Steiner school Wilhelminastraat 43 a: Geestelijke ontwikkeling door Anthroposo- phie, 16 en 20.15 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Herman Robbersstraat: (Heetorstraat), tentoonstelling woning-in richting, 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 7 en 9.30 uur. City: „60 zadels voor de marine", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Levend begraven", 1^ jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here tot eternity". 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 17 OCTOBER Zuiderkapel: H. v. d. Brink, 10 uur; ds. J. Visser, 5 uur; jeugdsamenkomst, 8 uur. Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederlandse Comedie. 8 uur. Spruitenbos- straat 9: Gemeente van Christus, 19.30 uur. Rudolf Steiner school Wilhelminastraat 43 a: Geestelijke ontwikkeling door Anlhroposo- phie, 11.15, 14.30 en 16 uur. Phoenixterrein: Circus Strassburger. 2 en 8 uur. Herman Robbersstraat: (Heetorstraat), tentoonstelling woning-inrichting. 2 tot 5 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. City: „60 zadels voor de marine", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Lili". alle leeft., 11 uur. „Ridders van de Ronde Tafel", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Le vend bevaven". 14 jaar, 2, 4.15 en 9.15 uur. Lido: „Moederlied". 14 jaar, 11 uur. „From here tot eternity". 1,45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: Afscheidsvoorstelling Henriette Davids; 8 uur. Concertgebouw: Recital van Sovjet-kunstenaars, 8 uur. Aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof: Soefi beweging. openbare lezing, 8 uur. "Terman Robhersstraat (Heetorstraat), tentoonstel woning-inrichting, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Frans Hals: „Niagara", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 8.15 uur. City: „De ellendigen", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het vlees en de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ridders van de Ronde Tafel". 14 jaar. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Iwo Jima", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Lido: „From here tot eternity". 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Geldroof in Londen", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann „Freedom and Union", het maandblad van de Amerikaanse strijder vooi wereldeenheid, Clarence Streit, dat sinds jaar en dag op moedige wijze de idee ener federale Atlantische unie verdedigt en uit dien hoofde ernstige critiek oefent op de Amerikaanse politiek van intimidatie, zoals die do.>r sommige Amerikaanse staatslieden duidelijk wordt voorgestaan, heeft het probleem van de slechte verhouding tussen Peking-China en de Verenigde Staten aan een beschouwing onderworpen. Clarence Streit is waarlijk niet zuinig met zijn aanmerkingen op datgene, wat toch op het ogenblik als de richtlijnen der Amerikaanse politiek ten opzichte van China wordt gehul digd: de absolute afwijzing van het UNO-lidmaatschap voor China. Streit zegt letterlijk, dat de „impasse over het Chinese lidmaatschap de Verenigde Staten afzondert van Engeland en de meeste andere Atlantische democra tieën". Hij voegt eraan toe dat „deze impasse moet worden verbroken, wil de vrije wereld niet komen te staan voor dezelfde klinkende nederlaag als die ten aanzien van Indochina". „De communistische strategie tot isola tie van Amerika heeft een ongelofelijk succes en dat is niet zozeer een gevolg van de Russische gewiekstheid dan wel van de domheid van senator Knowland en andere republikeinse congresleiders. Gezond verstand en soepelheid, gevoegd bij een krachtige houding van het Witte Huis, zouden de Atlantische impasse kunnen doorbreken", zegt Streit, die vervolgens een methode aan de hand doet om Peking-China zonder verlies voor Amerika van wat ook (zelfs niet van diplomatiek prestige) in de UNO binnen te loodsen. Het plan van Streit is de moeite van het kennisnemen waard, ofschoon het zeer twijfelachtig moet heten of de Washing- tonse politici het au sérieux zullen ne men. Hij stelt namelijk voor, dat de Ver enigde Staten het intiatief zullen nemen Peking-China in de UNO op te nemen in het kader van een algemene regeling, die tegelijk toegang tot de UNO verschaft aan alle adspiranten. Een tweede onderdeel van deze algemene regeling zou moeten zijn, dat de verdeling van de Veiligheids raadszetels een wijziging ondergaat, zodat permanente zetels in dit belangrijke lichaam worden toegewezen aan India, Pakistan, Japan, Italië, Duitsland, Brazilië en Peking China naast de grote mo gendheden die thans de permanente zetels bezetten. Zeven belangrijke naties zouden op deze manier een veto-stem in de Veiligheids raad krijgen, waarvan er slechts een com munistisch geregeerd wordt, namelijk China. Brazilië zou het Zuid-Amerikaanse continent vertegenwoordigen. Terwijl het communistische blok thans één Veto-stem in de Veiligheidsraad heeft van de vijf permanenten, zou het er bij de nieuwe regeling twee hebben van de 11 of 12 (12 ingeval Formosa-China ook deel zou blij ven uitmaken van de Veiligheidsraad). liezonde inzichten Een d^rgel^l: voorstel getuigt van ge zonde politieke inzichten, gevormd in het licht van de huidige politieke realiteit op het wereldtoneel. Dat velen in Amerika Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. I gaarne hun instemming met deze (of in ieder geval met een of andere) regeling van de kwestie China-UNO zouden be tuigen, is wel niet aan twijfel onderhevig doch het is op dit ogenblik een delicaat onderwerp en wanneer men niet beschikt over een onverwoestbaar politiek prestige als Clarence Streit, is het voor een Ameri kaans politicus gevaarlijk, in welke vorm ook te pleiten voor toelating van China tot de UNO. De republikeinse partij heeft „de barricade" tegen China tot een be- ginselpunt van haar politiek gemaakt en de president der Verenigde Staten, die in deze aangelegenheid al weer niet de „on weerstaanbare rots in de branding" is ge bleken, de belofte afgeperst dat hij zijn politiek daarmee zal gelijkschakelen. Dien tengevolge beijveren de republikeinen zich met het brandmerken van alle pogingen, om China te benaderen, als „fellow travel- lersship" en zeer zeker is dit onaangename woord in geen enkele kwestie zozeer goed koop en opportunistisch gebruikt als in deze. Met onbegrijpelijke kortzichtigheid propageren vele republikeinse senatoren de voortzetting van een toestand, die in het licht van de UNO-doeleinden een aan fluiting voor deze landen-organisatie moet heten. De kortzichtigheid ligt in de eerste plaats in het feit, dat bij de gevaarlijke, nauwelijks van vijandschap te onderschei den verhouding tussen China en Amerika de gelegenheid tot het voeren van een oriënterend gesprek waarvoor de UNO toch het aangewezen podium zou moeten zijn eenvoudig wordt genegeerd. Bo vendien laden de Verenigde Staten op deze manier de verdenking op zich, dat zij de UNO als machtsinstrument willen mis bruiken door deze organisatie zoveel mo gelijk te doen bestaan uit landen-leden, die de Amerikaanse politieke strevingen welgezind zijn of weigezin moeten zijn. Zij verspelen daardoor steeds meer hun prestige in Azië, waar de uitsluiting van China als een onrecht tegen Azië als ge heel wordt gevoeld en tenslotte voe ren zij de wereld op deze wijze zeer dicht bij een gewapend conflict, dat op losbran den staat tussen Formosa en het Chinese continent. Een recente uitlating van Tsjang Kai Tsjek is in dat opzicht duidelijk ge noeg. De Formosaanse dictator heeft na melijk zijn vaste voornemen om „het Chi nese continent te bevrijden" in het bijzijn van hoge Amerikaanse militairen kenbaar gemaakt. Afgezien van het feit dat het Chinese volk allerminst verlangt naar een bevrijding door een man, die het in het verleden aan de ellende van corruptie heeft overgeleverd en jammerlijk faalde in ook maar de geringste sociale vooruit gang van zijn land, zou een nieuwe Chi nese burgeroorlog de Verenigde Staten in een zo compromitterende positie brengen, dat men van een uitbreken van een Ame- rikaans-Chinese oorlog zou kunnen spre ken wanneer Tsjang zijn heilloos plan doorzet. De gezonde politieke inzichten van Streit en vele anderen, culminerend in de ern stige wens om een einde te maken aan de halfslachtige situatie waarin de Ameri- kaans-Chinese verhouding is geraakt en de realiteit van Peking-China's gewicht in de wereldpolitiek te aanvaarden, zullen door de prominenten der Amerikaanse re publikeinse partij ongetwijfeld worden veroordeeld. Dat Peking-China intussen steeds nauwere banden met de Sovjet- Unie aanknoopt en in overleg met Rus land streeft naar een eigenmachtige op lossing van hangende problemen in het Verre Oosten, schijnt deze prominenten minder te interesseren dan hun eigen par tijpolitieke aspiraties, die zij met de pathos van „verdedigers der Westerse democra tie" voordragen. Hoezeer deze Westerse democratie op deze wijze in een onont koombare doolhof van ernstige wereld politieke gevaren wordt geleid, wordt door mannen als Streit en ook Adlai Steven son, de vorige democratische candidaat voor het presidentschap duidelijk in gezien. Zij hopen nu echter op de steun van andere, meer bezonnen Westelijke landen, die in de UNO een indrukwek kend gewicht in de schaal zouden kunnen leggen om de catastrofale koers, waarin de- Amerikaanse republikeinen sturen, te wijzigen. Aangezien de stemmen van critici op de huidige politiek der Verenigde Sta ten in het Verre Oosten juist in Amerika steeds luider klinken, behoeven zij daar bij niet bevreesd te zijn voor „anti-Ameri kaans" te worden .aangezien. Tenzij men de kortzichtigheid en onverantwoordelijk heid van Knowland, MacArthur en ande ren zou willen vereenzelvigen met de uni versele Amerikaanse geest en dat is, gelukkig, nog steeds niet overeenkomstig de werkelijkheid. J. L. DE AMERIKAANSE VRIENDSCHAP MET FORMOSA-CHINA w'ordt duidelijk gedemonstreerd door het bezoek van generaal Maxwell Taylor, commandant van het Amerikaanse achtste leger (tweede van links) die met veel eerbetoon in Taipeh op Formosa wordt ontvangen. Generaal Taylor overlegde met Tsjang-Kai-Tsjek over strategische plannen in het Verre Oosten. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft Vrijdag te Beek de nieuwe cokesfabriek „Emma" der staats mijnen in bedrijf gesteld. Voor de bouw van het nieuwe fabrieks complex was een investering vereist van 100 millioen gulden. Hiervan zijn 70 mil lioen besteed voor het eigenlijke cokes- bedrijf; 30 millioen waren nodig voor de bouw van moderne gasproductie-installa ties en van de krachtwarmte-centraie. De levering van machines en chemische appa ratuur kon grotendeels aan de Nederlandse industrie worden toevertrouwd. Alle bouwwerken werden door Nederlandse aannemersbedrijven uitgevoerd. Minister Zijlstra gaf door op een knop te drukken het sein voor het leegdrukken van een der 75 ovens van de nieuwe bat terij. Een deurhefwagen trok de oven open, waarna een grote hoeveelheid gloeiende cokes in een inmiddels voorge reden bluswagen stortte. Onder een blus- toren werd deze cokes afgekoeld met water. Nadien maakte het gezelschap genodig den nog een rondrit over het terrein van het nieuwe bedrijf en langs de cokesfabrie- ken Maurits, de staatsmijn Maurits en het stikstof-bindingsbedrijf der staatsmijnen. Bevervvijker tot 2y<i jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Amsterdams gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 24-jari- ge chauffeur J. J. M. uit Beverwijk, die op 19 Maart j.l. werd aangehouden en toen toegaf dat hij in totaal in Beverwijk en omstreken twaalf inbraken had gepleegd. In eerste aanleg had de Haarlemse recht bank hem tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het hof heeft dit vonnis bevestigd met de bepaling dat het voorarrest in mindering zal worden gebracht tot op Vrijdag. De verdachte had reeds vijf veroorde lingen op zijn strafblad, waarvan drie we gens inbraken. ADVERTENTIE Schoterwee 122 - Haarlem - Tel. 12681 TEL- EN REKENMACHINES Tengevolge van een felle uitslaande brand ziin vannacht twee zakenpanden aan de Stationsweg te Dirksland uitge brand. De brand, die ontstond in een oatates-frites-salon. werd omstreeks half twaalf door enkele voorbijgangers ont dekt en nam direct ernstige vormen aan. Met grote moeite werd een bejaard man, die de achterzijde van het huis bewoonde, uit de vlammenzee gered. De bewoners van een naastgelegen zaak in modearti kelen, konden nog uit hun slaap worden gewekt, voordat het vuur op deze woning oversloeg. Ook andere omliggende wo ningen verkeerden in gevaar en werden ontruimd. De dornelingen werden gewekt door een vrij hevige ontploffing, kort na het ontstaan van de brand. Behalve de nlaatselijke brandweer werden ook de korpsen uit de omliggende gemeenten ge alarmeerd. De brandweerkorosen uit Mid- delharnis. Sommelsdiik en Melissant ver leenden daadwerkelijke hulp. Omstreeks twaalf uur bereikte de brand ziin hoogte- Dunt. De beide door de brand aangetaste panden brandden vrijwel geheel uit. Van wege gevaar, dat de gevel van een der panden zou ins'orten, werd de straat af gezet. Omstreeks één uur was men de brand meester en kon met de nablussing worden begonnen. De inboedel van beide panden ging ge heel verloren. De bewoners zijn elders ondergebracht. Omtrent de oorzaak en de schade is nog niets bekend. ADVERTENTIE In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas De economische politierechter te Rotter dam heeft de 63-jarige C. C. uit Sassen- heim veroordeeld tot een boete van zes honderd gulden. Hem was ten laste gelegd dat zijn bedrijf, een bloembollenkwekerij en exportmaatschappij te Voorhout zestien millioen bloembollen had uitgevoerd naar de Verenigde Staten, zonder dat daarbij de vereiste documenten waren overgelegd. De heer C. verklaarde, dat er wel docu menten bjj de geëxporteerde bloembollen waren, doch niet de juiste. Dit werd hem juist door de officier van justitie het mees te kwalijk genomen. De eis was een boete van duizend gulden. ADVERTENTIE BARTEIJORfSSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, B0LSTR 48 A DAM.- TEL. 717162 FALCON GABARDINE JASSEN Een jaar en zes maanden gevangenis straf heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage gerequireerd tegen de 39-jarige mr. J. W. M. R. uit Den Haag, die ervan werd beschuldigd ruim vijftig duizend gulden te hebben verduis terd uit faillissementsgelden, welke aan hem als curator waren toevertrouwd. De procureur-generaal stelde de eis dat R. voor vijf jaar ontzet zou worden uit de be voegdheid als advocaat op te treden. Mr. R. bekende het hem ten laste geleg de. Hij had gelden gebruikt uit twee fail lissementen voor zijn kantoor en zijn huis houding. In een psychiatrisch rapport wordt mr. P. onrijp, infantiel, exentriek, onaangepast en zelfingenomen genoemd. De verdediger, mr. Th. W. C. Peters, ver zocht de onmiddellijke invrqheidsstelling, omdat mr. R., die nu bijna een jaar in voorarrest zit, vele zaken moet afhandelen. Het hof wees dit verzoek af.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5