Enorme trek tussen Laland en Fehmarn Ballet Mrinalini Sarabhai Baranès mede-verantwoordelijk voor val van Dien Bien Phoe? .Clowntje Rick „BCLWERK" Kort en bondig Achter Wallen en Poorten" SLOT DEFECT? Bloemendaal Radio Moors De vogeltrek Heemstede Sheer Velvet film Onbegrijpelijke achteloosheid van de naoorlogse Franse regeringen Thans f 167.000 voor vluchtelingenhulp ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 4 Meeslepend optreden van Chatunni Panicker „Door de Eeuwen Trouw" wil eens komen kijken Bijeenkomst Humanistische Jongeren Gemeenschap Henriëtte Davids ook in Minerva-theater Helena H. Begemann Zó boeiend is nu PANORAMA Valkuil Voor de kinderen Strassburger nu ook in Haarlem FEUILLETON Waarschijnlijk hebben velen, ook dans liefhebbers, gedacht bij het lezen van ae aankondiging: Mrinalini Sarabhai komt met haar ensemble van veertien Indiase dansers en musici op Dinsdag 19 October in Haarlem, dat zij die voorstelling wel kunnen overslaan op grond van het ver moeden, dat de Hindoekunst voor Euro peanen in het algemeen een gesloten boek blijft. Of misschien ten hoogste een vreemdsoortig, exotisch prentenboek, waarvan men de zin niet begrijpt. Ik vrees een dergelijke reactie, gelet op de betrek kelijk geringe belangstelling die er voor het optreden van Hima Kesarcodi in Bloe- mendaals Openluchttheater bestond, hoe wel deze toch en hoe terecht als een begenadigde, ongemeen verfijnde artiste met een zeldzame expressiviteit werd aan geprezen onder de toevoeging, dat de taal die zij danste heus geen volkomen ver staanbare was. Natuurlijk mag men het tegendeel ook niet beweren. Door onbekendheid met het idioom der moedra's of handgebaren en andere op eeuwenoude, geheiligde tradities berustende uitdrukkingsmiddelen gaat veel van de exacte betekenis en van de diepere nuances der bedoelingen voor ons verloren. Vooral bij de verhalende balletten, in de zogeheten Kathakalistijl, die een belang rijke plaats in het programma van Mrina lini Sarabhai innemen, vermindert dit be zwaar echter maar nauwelijks het aesthe- tisch genoegen dat men eraan beleeft. Men zal bemerken dat in deze (dank zij de toe lichtingen in het programma trouwens ge makkelijk te volgen) dansdrama's de af stand tussen Oost en West heus niet on overkomelijk is en dat men zich speciaal door de waarlijk fabelachtige vertolkingen van de solist Chatunni Panicker inderdaad laat meeslepen. Al treden er goddelijke verschijningen in op, de werken in deze Kathakalitechniek hebben een zeer aardse inslag. Velen zullen deze sterk pantomimische kunstvorm nooit eerder gezien hebben en stellig nooit zo imponerend: breed en vitaal, met fantas tische sprongen en heftig bewogen plastiek. Alleen daarom al moet een bezoek aan deze vertoning met klem worden aanbe volen. Donderdagavond zag ik de Neder landse première in de schouwburg De Ver eniging te Nijmegen en het was een ver rassing daarbij te constateren hoe enthou siast de stampvolle zagl reageerde een geestdrift, die zich tenslotte in een lang durige ovatie ontlaadde. Deze gold mede de wonderbaarlijk mooie aankleding en de op het eerste gehoor misschien eigen aardige, maar door ongehoorde verschei denheid van rhythmen overrompelende muziek. Hierboven is reeds de naam van Hima Kesarcodi genoemd. Men doet, geloof ik. Mrinalini Sarabhai onrecht haar met deze zo geheel anders geaarde persoonlijkheid te vergelijken. Het bovenstaande laat reeds uitkomen, hoe moeilijk het voor een Wes terse criticus is een dergelijk programma bij voorbeeld op de toch van wezenlijk be lang zijnde stijlzuiverheid te beoordelen. Men moet haar van dichtbij zien, want haar projectie is niet sterk. Wat sierlijk in haar aristocratisch geraffineerde bewegin gen is, lijkt anders al spoedig saai en men mag haar artistieke vermogen toch niet onderschatten. Van enige koketterie kan men haar niet vrij pleiten, al vormt Bestaat R.M.S. niet meer? Het hoofdbestuur van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft naar aanleiding van een telegram, dat 11 October door politieke partijen en organisaties in de Zuid-Molukken aan minister-president Ali Sastroamidjojo werd gezonden en waarin geprotesteerd werd tegen de activiteiten van Ir. Manusama ten behoeve van de republiek Zuid-Molukken, een telegram aan minister-president Ali Sastroamidjojo gezonden, waarin van een „van hoger hand opgelegde comedie", wordt gesproken. Aan het slot van het telegram verklaart de stichting: „Wij zijn volledig bereid de activiteiten te staken, indien persoonlijke waarneming ons overtuigt, dat speciaal op Ceram geen R.M.S. meer is. Wij zijn even eens bereid een officiële invitatie voor een bezoek aan de Zuid-Molukken te aan vaarden". De afdeling Haarlem van de Humanisti sche Jongeren Gemeenschap houdt op Dinsdagavond 19 October een oriënterings bijeenkomst in gebouw Cultura. De heer Ron de la Rie, landelijk voorzitter van de vereniging, zal spreken over de beginselen en het doel van de Humanistische Jongeren Gemeenschap. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 deze misschien een onderdeel van het spel. Maar ik zie toch liever dat een danseres zich daar geheel in verdiept, zoals de jong ste van deze groep, die mogelijk een grote toekomst voor zich heeft. Het meest over tuigend is Mrinalini Sarabhai in de tem- peldansen in de lyrische stijl Bharata Natyam, waarin eeuwenoude schoonheden zeer fraai zijn gepolijst. In de dramatische dansen verwacht men scherpere accenten. Daarvoor kan men bij de kleine, maar krachtige Chatunni Panicker terecht, die met reden de grootmeester van de Indiase dans wordt genoemd. Hij redt het wat lange openingsnummer „Nala en Da- mayanti" met zijn acrobatisch élan (waarbij de verbluffende typering van de wonder vogel Hamsa door Shivashanker evenmin mag worden vergeten) en maakt zijn solo van de jager, die zijn belevenissen in het oerwoud vertelt, tot het hoogtepunt van de avond. Dat is bijna sensationeel door de geladen plastiek, «die ieder misverstand uit sluit: men ziet de levensgevaarlijke dieren voor zich, met de reacties daarop van de danser, die zijn optreden met een prachtige climax bekroont. Bij alle simpelheid (de term primitiviteit zou hier wel heel mis plaatst zijn) bijzonder mooi is het slotnum mer „De Vissenprinses" met het buitenge woon zuivere duet tussen Mrinalini Sarab hai en Chatunni Panicker in de onder- waterse tuin. Dit laatste werk is een eigen choreografie van de leidster, die overge leverde elementen op boeiende en naar mij dunkt verantwoorde wijze in moderne trant heeft verwerkt. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen, tot Zon dagavond elf uur door de arts J. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, telefoon 11431. In hetzelfde tijdvak als de Blocmendaalsc artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloe mendaal, telefoon 25769. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort wordt van hedenavónd zes uur tot Zaterdag 22 October in spoed gevallen verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Oud-Katholieke Kerk Vrijdagavond hield prof. M. A. Zwart uit Utrecht in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond te Haarlem-Noord voor een aantal belangstellenden een le zing. Het onderwerp: Waarom geloof ik?, vond een aandachtig luisterend gehoor. Deze lezing wordt op de Vrijdagen 22 en 29 October, in hetzelfde gebouw, gevolgd door twee andere over: Waarom heb ik de kerk nodig? en Welke kerk heb ik nodig? Gisteren ging de viinikentrek de hele och tend door. Na 9 uur werden de troepjes kleiner, maar tot 12 uur kwamen er nog steeds enkele over. Een troepje van veertig vogels vloog op zestig meter hoogte moei zaam tegen de wind in. Verder werden nog gezien enkele lijsters, sijsjes en kneuen en een paar kool- en pimpel-mezen. Heden morgen van 7 tot 8 uur was er ook aan de kop van de Zeeweg weer aardige trek. Er stond nog een flinke Zuid-Westen wind. Om 8 uur begon het te regenen en toen was de trek ook over.Er passeerden 120 spreeu wen, waarvan één troep van 100 vogels. We kregen echter bericht dat op 14 Octo ber, toen hier geen spreeuwent rek was, ten Westen van Goeree op 200 rn hoogte een geweldige file spreeuwen overvloog, die meer dan een half uur duurde. Het aantal was niet te tellen. Verder passeer den aan de kop van het Bloemendaalse 9trand vanmorgen 1100 vinken in 40 troep jes, gemengd met enkele kepen en kneutjes, 40 gras- -^^31! piepers in 4 troep jes en een troep van 15 sijsjes, en één bonte kraai. In het duin zaten nog vier bonte kraaien. Het aan tal vinken dat voorbijvloog, is waarschijn lijk groter dan opgegeven is, omdat ze zeer laag over de binnenkant van de duinenrij vlogen, zodat ze niet afstaken tegen de grond. Aan de binnenduinrand werden, behalve vinken, ook weer trek van koper wieken en zanglijsters geconstateerd. Ook vlogen weer enkele sijsjes langs. Overal in de berken- en elzen-bosjes worden nu sijsjes gezien; een ware invasie. Gisteren werd in de buurt van de Zijlweg een ijs vogel gezien. Dit is een eerste waarneming sinds de strenge vorstperiode, toen zij hier zo goed als allen omgekomen zijn. Aan dezelfde sloot werd eveneens een grote gele kwikstaart waargenomen. Deze zijn alleen 's winters in het Westen van het land. De trekroute van Scandinavië over de Deense eilanden naar Duitsland wordt niet alleen gevolgd door de roofvogels, maar dit is ook een belangrijke trekweg voor andere vogels. Zo meldde de post pp de Zuidpunt van het eiland Langeland op 3 October- van kwart over zes tot half drie, 2200 vinken en kepen, 3800 boerenzwalu wen, 670 neutjes, 40 houtduiven, 140 holen- duiven, spreeuwen, sijsjes, veldleeuwerik- ken, boomleeuwerikken, graspiepers, witte kwikstaarten en grote lijsters. Ze trokken pal Zuid over de Oostzee op de kust van Holstein aan. Daar werd op die dag ook waargenomen aan de Kielerbocht, en er werden vrijwel dezelfde soorten gesigna leerd. Bovendien passeerden daar huis mussen, ringmussen, geelgorzen en pimpel mezen. Van deze soorten trok een groot aantal door en men neemt aan, dat. die uit Oost-Europa afkomstig zijn. Op 10 October was de trek veel geringer. Evenmin was op die dag langs de trekweg Laland naar Fohmarn veel leven te bespeuren, wat aan het winderige weer te wijten was. Op de voorafgaande dag daarentegen, had men ogen en handen tekort om de geweldige stroom van vogels te tellen en te noteren. Het was werkelijk geweldig, wat men op die dag op één tocht op Fehmarn naar het Zuidwesten en Zuiden zag overkomen. Zes enveertig bonte kraaien, 200 spreeuwen, 500 sijsjes, 1000 kneutjes, 20.000 vinken en kepen. 1000 leeuwerikken. 1000 graspiepers, 50 witte kwikstaarten, 150 koperwieken en kraanvogels, 200 boerenzwaluwen, 600 houtduiven, 111 buizerden, 41 grauwe gan zen en 6 aasscholvers. Uit Oost-Duitsland. uit het merengebied in Mecklenburg, ont vingen wij bericht van de komst bij Ser- rahn. dat er op Zondag 10 October van 6 tot 17 uur een sterke trek was van kneuen. Er werden verder gezien: spreeuwen, sijs jes, vinken, ringmussen, geelgorzen, koper wieken, notenkrakers en smelleken. Er is daar sprake van een invasie van geelgor zen, notenkrakers en smelleken en men is benieuwd hoever deze invasie zich naar West-Europa uitbreidt. In het afscheidstournée, dat Henriëtte Davids gedurende deze maanden door ons land onderneemt werd ook Heemstede op genomen, zodat zij hier Maandag 25 Octo ber in het Minerva-theater zal optreden. Zoals bekend wordt voor deze gelegenheid do revue „Afseheidsklanken" opgevoerd, waaraan behalve door Henriëtte Davids nog medewerking wordt verleend door Truce Speyck, operettezangeres; Herman Tholen, conférencier; Peter Piekos, imita tor en Hany de Groot, accordéonist en accompagnateur. KRO-revuc Ook de nieuwe KRO-revue „Daar zijn we weer" zal op haar tournée Heemstede bezoeken, waarvan een opvoering in het Minerva-theater op Vrijdag 29 October het gevolg is. Aan deze revue werken mede het Theat.erorkest onder leiding van Jonhny Ombach; het danspaar Francis en Capy en Berry Kieviets, Gerard Walden en Harry Boda. Schoolvoorstellingen Ten slotte wordt in het Minerva-theater van 25 tot 28 October een serie van drie schoo'matinée's gegeven, welke om half vijf een aanvang zullen nemen. Vertoond wordt de Italiaanse film van De Sica, „Fietsendieven". DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 17 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dr. P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dr. K. L. C. van Lier. Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875. Wijkverpleging: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138. telefoon 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ontvangen de nieuwe vloeibare dagcrême van DOROTHY GRAY in 5 nuances 6.50 p. fl. INST. v. HUIDVERZORGING Middenlaan 9 Telefoon 34857 (Van onze correspondent in Parijs) André Baranès, de 37-jarige journalist van het crypto-communistische ochtend blad „Libération" van de „rode markies", het progressieve kamerlid d'Astier de Vi- gerie, heeft zich voor zijn inlichtingen royaal laten betalen. Het zonderlinge is dat de ruim tweeduizend gulden die hij jaren lang maandelijks opstreek en waarvan hij tweederde regelmatig zou hebben ge stort in de communisitisehe partijkas hem door de ontslagen Parijse hoofdcom missaris Jean Dides ter hand werden ge steld. Dides beschouwde Baranès als een communistisch patriot die uit protest tegen Moskou de Franse regering wilde inlichten. De partijleiding gaf hem echter alleen in lichtingen die ze om tactische redenen wel lozen wilde. Baranès spekte de partijkas met regeringsgeld, zaaide verdeeldheid in officiële kringen en briefde hoogst waar devolle militaire geheimen over, die naar Moskou werden doorgezonden. Die geheimen kwam hij aan de weet dank zij zijn verstandhouding met belang rijke functionarissen van de defensieraad, en in het bijzonder met de beide topamb tenaren Labrusse en Turpin, twee crypto- communisten die van hun politieke gezind heid nooit een geheim haddien gemaakt en op hun post gekomen waren na de oorlog toen de communist Thorez onder De Gaulle deel uitmaakte van de Franse regering. Voor Labrusse kan men. in zekere zin, nog enig begrip gevoelen. Hij toonde zich uiter mate openhartig in zijn politieke overtui ging, schreef en ondertekendie artikelen in „Libération" en zat voor een crypto-com- munistiseh partijtje als gemeenteraadslid in het bestuur van een der Parijse voor steden. Deze spion streed, hoe merkwaar dig het ook moge klinken, met vrijwel open vizier en in tegenstelling met zijn collega Turpin moet hij zich voor zijn in lichtingen nooit in klinkende munt hebben laten betalen. Wanneer een regering zo achteloos is zulik soort politiek-onbetrouwbare ambte naren op sleutelposities te handhaven, dan lokt ze spionnage uit. Men behoeft geen bewonderaar te zijn van McCarthy's spo kenjacht om zich er over te verbazen dat een overheid in deze tijd zo iets toelaat. Turpin en Labrusse waren er, zoals de meeste Fransen, een jaar geleden# al van overtuigd dat de oorlog in Indochina zo spoedig mogelijk beëindigd moest worden. Zij verdachten de toenmalige regering, en minister Bidault in het bijzonder, ervan dat ze dubbel spel speelde in Cenève en de vrede met Ho Tsji Minh niet werkelijk wilde. Zo kwamen ze toen op de gedachte via Baranès de communistische partij mi litaire geheimen in handen te spelen, die ze gemakkelijk te weten konden komen: inlichtingen over de Franse voorzorgsmaat regelen in Vietnam, die de communistische partij weer doorgaf aan de officiële vijan den van Frankrijk, de Vietminh-rebelJen. Op die manier zijn zeer waarschijnlijk ook de plannen doorgeseind d'ie de Franse re gering had ten aanzien van Dien Bien Phoe dat oorspronkelijk als een militaire valkuil dienen moest. En zo is uit dit „spel" het drama voortgekomen dat duizenden Franse soldaten het leven heeft gekost. De toen malige Franse onnerbevelhebber in Indo china. generaal Navarre, heeft in die da gen openlijk zijn verwondering uitgespro ken over de massale tegenmaatregelen die Ho Tsji Minh genomen had. Dat raadsel komt, na de ontmaskering van de spionnen in een ander daglicht te staan. Ieder ge heim dat zij aan de communistische partij doorgaven werd vermoedelijk door hon derden Franse soldaten met de dood be kocht, een prijs waarvoor op hun beurt Baranès en zijn handlangers moeten boeten. Het saldo van de postrekening van het comité vluchtelincenhuln 1954 (5100) is sinds gisteren met 46.000 gulden gegroeid. In totaal is nu gestort of overgeschreven 167.000 gulden. De contactraad van Haagse personeels verenigingen van rijksambtenaren heeft besloten, zijn volle medewerking te verle nen aan de actie voor de vluchtelingenhulp. Bij deze raad zijn de personeelsverenigin gen van alle rijksinstellingen in Den Haag aangesloten. De raad heeft in een telegram aan de ministerraad zijn dank betuigd voor diens besluit, de bijdragen van de rijksambtena ren aan de vluchtelingen te verdubbelen. „De raad heeft de besturen der aangeslo ten verenigingen opgewekt om met de hun ten dienste staande middelen de inzame lingsactie enthousiast te animeren", aldus het telegram. ADVERTENTIE Het hoofdbestuur van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid meent, zo zegt het in een door het hoofdbestuur uitgegeven verklaring onder meer, dat cr aanleiding is zijn toenemende ongerustheid over de toe stand bij het kleuteronderwijs te uiten. Ons land kent een nijpend tekort aan kleuter scholen; de leermiddelen zijn onvoldoende. Evenzeer bestaat er een groot gebrek aan goed gevormde kleuterleidsters, de salaris sen zijn uiterst laag en pensioenregelingen ontbreken. ■jy „Waf dachten jullie wel, toen je zo opeens werd overvallen?", lachte de „hoofdman". „O", zei Rick, we begrepen best, dat jullie geen echte rovers waren, hoor. „Maar jullie hadden er toch niet van terug, toen Krulletje ons te hulp kwam, hè?" Nee. dat gaven de andere jongens toe. Die Krulletjedat was 'n kleine duvel, waar je mee op moest passen! De touwen, waarmeeRick en Bunkie waren vastgebonden aan de bomen, werden losgemaakt. „Zo, jullie zijn weer vrij", zeiden de jongens. „Dat is je maar geraden ook", lachte Bunkie. „Anders sturen we Krulletje weer op je af!" Ze zaten nog 'n poosje met zijn allen bij elkaar en praatten wat; toen werd het toch tijd, dat Rick en Bunkie verder gingen, want ze moesten nog naar Pilon. Ze namen afscheid van de woeste troep rovers en wandelden verder. Maar in zich zelf moesten ze nog lachen om dat malle avontuur SVENSKA-RESTAURANGEN (ZWEEDS RESTAURANT) verzorgt zowel aan huis als in de Intieme bovenzaal DINERS en SOUPERS STEEDS IETS APARTS 1 Kennemerplein 5 - Haarlem - Tel. 16840 BINNENLAND De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen beeft ren jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, ge- eist tegen de 45-jarige tandarts H. E. uit Uithuizen. Hij had volgens de tenlasteleg ging sinds 1949 onjuiste declaraties opgege ven aan een ziekenfonds en diensten in reke ning gebracht welke medisch niet noodzake lijk waren. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdag 21 October houdt de af deling Haarlem van de Zakbijbelbond in samenwerking met het bestuur van de Zui derkapel in deze kapel een lichtbeelden avond, waarin de heer Elderkamp een lezing zal houden over het boek „Svizzert ook wel bekend als de roman van de zakbijbel- bond. Aan het Oud-katholiek seminarie te Amersfoort slaagde voor het prop3edeutisch examen theologie de heer A. J. Rinkel re Aalsmeer. B. en W. verzoeken de raad om te be noemen aan de HBs-A met vijfjarige cursus in Haarlem voor het tijdvak van 1 Septem ber 1954 tot en het 31 Augustus 1955 tot tijdelijk leraar in de Russische taal: de heer A. Klimenko uit Den Haag en met ingang van 1 September 1954 tot tijdelijk lerares in de plant- en dierkunde: mevrouw C. van der Waals—Koening uit Heemstede. Toen circus Strassburger in Juli van dit jaar in Heemstede bivakkeerde, hebben wij ons reeds in prijzende bewoordingen over het programma uitgelaten. Thans staat de bekende blauwe tent drie dagen op het Phbèriixterrein in Haarlem en ook nu is het programma van hetzelfde uitstekende ge halte. Een scène, die jong en oud lang zal heu gen, is het optreden van een drietal in de kleren gestoken chimpansé's, die er zich door een strik in het haar niet van laten weerhouden om hun kleine stoeltjes om de oren van de stalknechten te smijten, in een groot bed te kruipen om daarna met een po op het hoofd weg te vluchten en dan zelf te applaudiseren. Wanneer zij tenslotte hun vrolijke bui mogen afreageren op een piano, een trompet en een drumstel, dan kent hun vreugde geen grenzen meer. Een grote tegenstelling met deze bewe gelijke klanten vormen vier olifanten, die evenwel bewijzen, dat zij ondanks hun log heid toch in staat zijn, een scène uit een kapperszaak uit te beelden: zij smeren elkaar in met scheerzeep, komen met een enorm mes op de proppen en tonen ten slotte het resultaat door het voorhouden van een spiegel, waarop een instemmend geknik volgt. Detlef Alcetty is een groot balanceer- kunstenaar, die een blad met vier volle glazen en een brandende schemerlamp op een zwiepende stok in evenwicht houdt; ook zendt hij een draaiend schoteltje op een aantal lange stokken naar de nok van het circus. Er verschijnt meer in dat hoogste punt van het circus: eerst arriveren er de „Flying Comets," twee mannen, die aan een roterende installatie hun zeer gewaagd spel spelen, om dan plaats te maken voor Gritta Frisk, die na de pauze toont, dat zij bij haar werk aan de trapeze geen hoogte vrees kent. Tenslotte nog een enkel woord over een der beste onderdelen van het Strassbur ger-programma: de paardendressuur. In „Parforce 1900" doet de jeugdige Vera Strassburger de romantiek van het begin van deze eeuw herleven. Twaalf Friese stamboekhengsten en een even groot aan tal Arabische volbloedhengsten zorgen voor een massale hulde aan het edelste aller dieren, het paard. 95 Historisch verhaal naar het gelijknamige toneelspel van JAN VAN DAM Bewerkt door A. Zwart 7) Evert liet de tamboers een ferme roffel slaan, maar ook zonder dat waren zij al opgemerkt. Het viel hem echter op, dat er niet veel meer volk te hoop was gelopen, dan die paar oude mannen en kinderen daar bij dat rondeel, die op hen neer ston den te kijken. Men scheen het in Haarlem wel bijzonder druk te hebben, want anders was een troep soldaten toch altijd een ge wilde bezienswaardigheid. Uitgelaten schreeuwend gooiden de kinderen met sneeuwballen, maar de soldaten waren te moe om er op in te gaan. Er verscheen een behelmd hoofd uit een torenraam. „Het vendel van de Prins van Oranje uit Enkhuizen!" schreeuwde de vendrig, met zijn handen als een toeter om de mond. De soldaat stak lachend een hand op en verdween naar binnen. Even later begon langzaam en ratelend de brug te dalen. In tussen verschenen er op de wallen tien tallen soldaten en burgers, die luidkeels begonnen te juichen en te zwaaien. De poortwachter had het nieuws snel doorge geven. Evert nam zijn hoed af en wuifde de opgetogen Haarlemmers opgewekt toe. Want ook hi; was blij: na jaren was hij weer bij zijn vaderstad. „Ik ben blij dat ik de Sint Janspoort door kan gaan", zei hij glimlachend tot zijn vendrig. „Tienmaal", noteerde deze droog. Met een doffe slag kwam de brug op de sneeuw neer; ook de deuren openden zich piepend. Bevelen schalden en het leger trok door de poort, die tamelijk lang was. Weer kwamen zij bij openpiepende deuren. Deze behoorden tot de grote binnenpoort, in één welker torens het stadsgevang was gevestigd. En dan stond het vendel in Haarlem, in de Jansstraat, en werd om stuwd door de bewoners. Met verwondering zag Evert dat er ook vrouwen met schoppen en houwelen rond liepen en aan de verdedigingswerken tim merden. Wat was dat voor vreemde stad geworden, dacht hij, zijn Haarlem? Maar dan dreigden er tranen in zijn ogen te springen, toen hij een oud heertje zag lopen, dat vr.oeger naast hem had ge woond en iedere dag op suikerballen had getracteerd. Haarlem! Hij was weer in Haarlem! Hij reed naar zijn vendrig, die in het 1 gewoel van hem af was geraakt; het kostte moeite met al die mensen en moest erg voorzichtig gebeuren. „Marcheer jij nu met de mannen door naar de Grote Markt", zei hij, „en geef zs daar vrij. Zeg dat ze zich bij het hoornsig naal weer moeten verenigen en dat ze niet dronken mogen worden. Het beste kun je de herbergiers verbieden om ze meer dan vijf glazen wijn te geven, maar daar zul len ze zich wel niet veel van aantrekken. Enfin, ik ga nu meteen door naar Ripper- da, me melden. Sapperloot, waar zou die eigenlijk zitten? sergeant!" riep hij naar een Haarlems militair. „Waar heeft Wyg- bold Ripperda zijn kwartier?" „In de Nieuwe Doelen", luitenant", riep de soldaat gedienstig. Evert gaf zijn vendrig een vriendschap pelijke duw tegen de schouder en riep: „Zie maar dat je je amuseert!" Dan baande hij zich behoedzaam een weg door de menigte en zette het, toen het wat stiller was geworden, takketak, takketak, takketak op een galop, Haarlem in In diezelfde minuten had de meester knecht van de weduwe van een bekende Haarlemse scheepsbouwer, die Nanning Borst heette, een kort maar niet minder belangrijk gesprek met zijn meesteres. Want deze vrouw, die wat werkkracht en doortastendheid aanging, niet voor een man behoefde onder te doen (zij had de leiding der vrouwen die aan de wallen werkten) bestuurde nu zelf de fabriek aan het Spaarne van haar echtgenoot, die het vorige paar, in '71. gestorven was. Wat haar meesterknecht, die eenvoudig Jan genaamd was, haar vertelde, vond zij van een dermate grote betekenis, dat zij zich eveneens terstond naar de Doelen, naar gouverneur Ripperda spoedde. Er was die dag vrijaf op de scheepswerf, want gisteren was er juist een prachtig oorlogsschip voltooid, dat de Geuzen be steld hadden; dertig meter lang was het maar liefst geweest! En het was de ge woonte der directie om haar personeel dan altijd een dag vacantie te geven. Zij hield niet van de gehuichelde arbeidslust van haar collega's, die na de te water lating van het vorige schip meteen de kiel voor het volgende legden: want dat deden zij alleen maar voor het publiek. Jan, een man ven zestig jaren met grijze haren, had eigenlijk met zijn tijd niet goed raad geweten en daarom was hij om tien uur maar naar de taveerne ,,'t Gulden Vlies" gegaan, hoewel zijn wederhelft daar heftig protest tegen had aangetekend. Tot zijn verwondering trof Jan in genoemde taveerne vrijwel al zijn medewerkers aan, die op houten banken, gearmd en met grote glazen wijn voor zich, uiterst vrolijk zin gend heen en weer zaten te hossen. Jan vond een toestand als deze eigenlijk niet te pas komen op een dergelijk vroeg uur en een ogenblik vroeg hij zichzelf of hij niet liever zou weggaan om wat in de stad rond te wandelen Maar de schouw was één en al vlam en buiten was het één en al sneeuw, en daarom voegde hii zich maar bij zijn frivole vrienden, die hem schreeu wend in hun rijtje opnamen. Omdat hij met een nuchter hoofd niet in staat was om aan hun zonderlinge conver satie deel te nemen en zich veel te veel de oude onwaardige meesterknecht voelde, be stelde hij maar meteen twee glazen tege lijk, die hij bedachtzaam doch snel ledigde. Terwijl hij zich al aanmerkelijk zonniger begon te voelen, bestelde hii nog maar een derde glas, zich streng voornemend, dat dal dan tevens het laatste zou zijn, want hij had last van zijn maag en kon tenslotte ook niet dronken thuiskomen. Zo iets deden alleen schooiers en losbollen, maar geen waardige meesterknecht van zestig jaar en met grijze haren, zoals hij, Jan, er een was. Toch zong de meesterknecht na korte tijd lustig mee: „Laat de kraan, Tsjingelaboem, Maar open staan, Tsjingelaboem, Dan loopt ie leeg, Tsjingelaboem, Dan is 't gedaan, Tsjingelaboem!" De waard, die natuurlijk dik was, zéér dik zelfs, liep handenwrijvend- door zijn lokaliteit: een dergelijke clandizie had hij nog nooit op deze tijd van de dag gehad. Meestal waren het slechts ouden van da gen, die even van hun wandelingetjes kwamen uitrusten, of verkleumde karre- of sleevoerders. Nee, het was een goede dag vandaag! En kijk, daar kwam er waar achtig nóg een binnen. Het was een ver kleumde sleevoerder ditmaal. De bezoeker stond in de deur van ,,'t Gulden Vlies",. Wat zag hij er uit! Zijn neus was zo rood als wel nooit een neus geweest zal zijn, en hij liep met zijn ar men als stokken naar beneden gestrekt en stijve benen, ve r stijfde benen is beter, want kennelijk had de man het koud. „Goeie-iddag", zei hij. de deur achter zich sluitend. Het was duidelijk dat de koude de spiéren van zijn lichaam onbe wegelijk had gemaakt en hij zijn lippen niet meer voor een m op elkaar kon krij gen. Verontrust kwam de waard op hem toe. „Bij Sint Antonius!" riep hij uit. „Wat is er met jou gebeurd. Stof/els!" Stoffels probeerde: „Ik he- een -rachtje -egge-racht". „Watte?" vroeg de dikke waard en hield een wijsvinger achter zijn oor. „Een -rachtje!" schreeuwe Stoffels woe dend en wees naar buiten, „-et -ijn slee!" .„O. met je sleebegreep de waard. „Het was zeker ver, hè?" ,,-ouw!" zei Stoffels en keek naar be neden. „Heb je ergens pijn?" vroeg de goedige dikzak verschrikt. „Ja1" bevestigde Stoffels met klem. „Ik zei: -ouw!" Wederom keek hij naar bene den. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6