BITTACCEN BenW van Bloemendaal delen bezwaren van omwonenden niet WafM zelf brat \2 het eerste verdiend! Naaldkunst itmö va R eisbonnen-oorlog Verhoging Haarlemse subsidie voorgesteld Eerste V-concert met George van Renesse Haarlem in klasse A De ontkerstening en haar oorzaken Ruzie ontaardde in gevecht met scheermes Ir. Cramer Woensdag 75 jaar Garage JAN R. du RIEU HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Uitbreidingsplan Duïnwijckweg Haarlems grootste Wolsortering Toneelseizoen 1954/55 Burgerlijke Stand van Haarlem Indeling metaalindustrie Nachtdienst apotheken Prof. dr. W. H. y. d. Pol over de geloofsafval Haarlemse militair in arrest Inbraak in garage Moet dierentuin op Lindenheuvel verdwijnen? Strijdt nog steeds tegen kolonialisme Laat uw wagen nog vóór de winter Stalling - Reparatie WÊ- -ï 6 - ADVERTENTIE '-i' HUISVROUWEN! Brei ook zo'n gezellige mm SPORTTRUI In PATENTSTEEK van onze speciale dikke wol. De grootste sortering en het BESTE brei-onderricht. TEMPELIERSSTRAAT 68 HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 143 Nadat de gemeenteraad van Bloemen daal in de vergadering van 15 Juli j.l. voorlopig had vastgesteld het ontwerp partieel uitbreidingsplan in onderdelen „Duinwijckweg" (in de omgeving van het Meertje van Caprera en de hockeyvelden van BMHC) is hij de raad een bezwaar schrift binnengekomen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de bezwaren niet tegemoet te komen en het plan definitief vast te stellen. B. en W. delen de raad mee, dat er drie bezwaarschriften zijn binnengekomen, twee echter te laat, waardoor ze niet in behan deling genomen kunnen worden. Het be zwaarschrift van de heer S. de Heer, onder adhaesie-betuiging van negen anderen, allen medebewoners van de Duinwijckweg, is tijdens de voorgeschreven termijn inge diend en dat dient wel in behandeling te worden genomen. De bezwaren die in dit adres worden uit eengezet en die ook in andere ingediende bezwaarschriften worden teruggevonden en worden gedeeld door de Adviescommissie voor Monumentenzorg, worden gebaseerd op de vrees, dat de geprojecteerde bebou wing aan het landschap onherstelbare schade zal toebrengen. Men is van oordeel dat verdere bebouwing in deze omgeving niet past en derhalve ongewenst is en dat bovendien de thans geprojecteerde bouw wijze afwijkt van de ter plaatse gevolgde gedragslijn. B. en W. merken op, dat zij hieromtrent een andere opvatting huldigen. Zonder on gevoelig te zijn voor de bekoring die van het landschap in dit deel van de gemeente uitgaat, zijn zij er niettemin van overtuigd dat de voorgestelde bebouwing nagenoeg geen schade zal berokkenen aan het land schap en zeker niet in die omvang als adressanten willen doen voorkomen. De in het onderhavige plan begrepen grond vormt niet één geheel met de „terreinen om het Meertje van Caprera", gescheiden als het daarvan wordt door een houtsingel (welke in stand zal blijven) het clubhuis van de hockeyclub BMHC en de fietsen stalling. Van schending van het gebied om het meertje kan dus niet met recht ge sproken worden. De verwachting, dat door de te bouwen woningen het fraaie uitzicht van de Brederodelaan af over de weilan den met de duinen en houtopstand als De algemene stijging van loon- en prijs peil heeft er toe geleid dat de materiële, kosten van de gesubsidieerde toneelgezel schappen de laatste jaren aanzienlijk zijn gestegen. Daarom stellen B. en W. van Haarlem de raad voor de stichting Toneelcoördina tie, in samenwerking waarmee de bespeling van de Stadsschouwburg wordt geregeld, voor het seizoen 1954/55 een subsidie van f 36.000 toe te kennen. Tot nu toe bedroeg de Haarlemse toneelsubsidie dertig mille Aan de toelichting ontlenen wij nog: De subsidies van het rijk en van de standplaatsgemeenten der drie grootste ge zelschappen (Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenihage) hebben met deze stijging min of meer gelijke tred gehouden. De sub sidies van de gemeenten Utrecht en Haar lem hebben echter sedert 1948 onveranderd f 30.000 bedragen. Bij onderzoek is geble ken, dat de kosten van een goed geëxploi teerd toneelgezelschap sedert 1948 met 30 zijn toegenomen. De stijging van de post salarissen, voor zover deze het ge volg is van de van regeringswege gewenste loonsverhoging, bedraagt 20 Gevraagd wordt daarom om een verho ging van het toneelsubsidie met 30 of ten minste 20 zijnde een bedrag van respec tievelijk f9.000 of f6.000. B. en W. zijn van mening, dat een ver hoging van de subsidie alleszins redelijk is, doch dat anderzijds door een gieter aan tal gemeenten, waarin de gecoördineerde gezelschapper. met enige regelmaat optre den, mede sul sidie aan de stichting To- neelcoördinativ' ware te verlenen. Daarom menen B. en W. te moeten voorstellen de verhoging van het subsidie te moeten be perken tot eer bedrag van f 6.000. Het eerste Vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, on der leiding van Toon Verhey en met mede werking van de pianist George van Renes se, kon worden gegeven voor een uitver kochte zaal. Het programma was gelijk aan dat van het concert te Beverwijk, waarover wij reeds een uitvoerig verslag plaatsten. Het bestond uit de Academische Feestouverture en het Eerste Pianoconcert van Brahms, bepevens de Vijfde Sympho- nie van Dvorak. Zoals voorspeld werd kwam de uitvoering dezer werken in de Haarlemse Concertzaal thans vrij wat be ter tot haar recht. De nadruk van de concertavond viel op het geweldige Pianoconcert in d, vooral op de athletische strijd die in het eerste deel ervan geleverd wordt tussen de solist en het orkest. Het werk is als geknipt voor George van Renesse, die er niet alleen de technische vaardigheid voor bezit, maar er ook de kracht en de romantische geladen heid voor kan opbrengen. Zijn gespierde cn tevens ook poëtische vertolking maakte een overtuigende indruk, waar het publiek dankbaar op reageerde. Verhey wist met het orkest gelijke tred te houden met deze sterk bewogen interpretatie. Het bereikte resultaat was een ovatie waard. De Amerikaanse Symphonie van Dvorak vormde een brillant besluit van het con cert. JOS. DE KLERK. HAARLEM, 15 October 1954 BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., G. N. RoelandKarman; 14 Oct., C. M. Merts Laaper; J. H. de BockBoschma; L. van WoudenbergPos. BEVALLEN van een dochter: 14 Oct.. M. BouwedijnHarms; M. M. M. Kuijpers Rhee; H. Ravensbergen—Lugtig; J. H. M. EijkingWalop; J. J. Berkhout—van der Klis; 15 Oct., H. B. W. Handgraaf—de Leth; P. HollemanBestenbreur; D. J. Kreuger Alles. 2 d.; L. H. van Looij—Rohling. OVERLEDEN: 14 Oct., G. van der Ploeg, 61 j„ Marsstraat; J. F. ter Wee, 73 j., Juliana- straat; J. Cassée, 59 j.. Ostadestraat: J. Been, 79 j., Gasthuisvest; J. P. de Vogel, 47 j., A. L. Dyserinckstraat. achtergrond, aangetast zal worden, is sterk overdreven. Ofschoon de bebouwing uiter aard nimmer geheel aan het oog onttrok ken zal kunnen worden, zal door de be staande houtopstand en door aan te bren gen beplanting de schoonheid van het uit zicht van de Brederodelaan gehandhaafd kunnen worden. Op het terrein bevinden zich een vuil nisstortplaats, enige tuinen en een weiland. Dat de vuilnisstortplaats zal verdwijnen, kan door niemand worden betreurd. Of schoon dit van de ter plaatse aanwezige tuinen niet gezegd kan worden, zijn B. en W. van oordeel dat in een vervanging hiervoor zal kunnen worden voorzien. Dat het weiland bij de uitvoering van het plan ten offer zal vallen, betreuren ook B. en W., doch zij menen dat dit offer gebracht moet worden in het belang van de woning bouw en de huisvesting en daarom, gezien de geringe omvang van deze weide, alles zins gerechtvaardigd is. Naar de stellige overtuiging van B. en W. levert de vrees voor schade aan het landschap geen grond op van het voorge nomen plan af te zien. Voorts merken B. en W. op, dat door adressanten bezwaren van historische aard zijn aangevoerd. Deze bezwaren worden, behalve door de Advies commissie voor de Monumentenzorg, ook door de Bond Heemschut gedeeld, die in het advies herinnert aan de historische bouwwerken, die op deze gronden gestaan zouden hebben, ofschoon toegegeven wordt dat de juiste plaats niet bekend is. Het komt B. en W. voor, dat deze bezwaren zeer verzwakt worden door het feit, dat uiterlijk van historische waarde op dit hoekje grond geen spoor meer gevonden wordt. Slechts de boerderij wijst enigszins op de band met het verleden. Ten aanzien van deze boerderij dient dan ook niet uit het oog te worden verloren dat het voorlig gende plan in enigerlei vorm voorziet in haar voortbestaan. Volgens dit plan wordt op deze plaats een weg geprojecteerd, waarvoor de boerderij zou moeten worden afgebroken. Bij de laatste contractonderhandelingen in de metaalindustrie kon geen overeen stemming worden verkregen over de inde ling van Haarlem en Utrecht. Daarom be sloot de vakraad een commissie in te stel len, welke tot taak zou hebben te onder zoeken of de door de bedrijfsunie bij de onderhandelingen voor de collectieve ar beidsovereenkomst gedane voorstellen tot 'wijziging van de gemeenteklassenindeling van Haarlem en Utrecht als redelijk en bil lijk zijn te beschouwen en als zodanig voor de werkgeversorganisaties acceptabel zijn te achten. Ook de commissie bleek echter niet tot overeenstemming te kunnen komen omtrent de indeling van genoemde ge meenten. Inmiddels was gebleken, dat de werkge vers van Haarlem geen bezwaar hadden om per 1 Januari 1955 over te gaan naar gemeentcklasse A. Hierdoor bleef nog al leen het geschil omtrent de indeling van Utrecht over. De oplossing hiervan is thans aan arbitrage onderworpen. De arbiters zijn de heren Z. Th. Fetter, M. A. Reinalda en ir. S. H. Stoffel. Aan deze arbiters is gevraagd of Utrecht, met ingang van een nader daarbij te bepalen datum, moet wor den overgebracht naar gemeenteklasse A, daarbij rekening houdende met alle facto ren en elementen, die bij de beoordeling van deze vraag voor de metaalindustrie van belang kunnen worden geacht. Verzocht is aan de commissie van arbi trage binnen vier maanden een bindend advies te willen uitbrengen. Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Centraal Apotheek, v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. „Levend begraven" (Roxy). Een Ita liaanse graaf, die in zijn eentje een grote groep ondergeschikten in bedwang houdt, krijgt het, wanneer hij in geldnood komt met 7fijn moeder en pleegzusje te kwaad. Zij weigeren halsstarrig hem van contan ten te voorzien en dan komt de ware aard van de graaf pas boven. Met behulp van zijn huishoudster vermoordt hij zijn moe der vlak voor de ogen van zijn zusje, die daardoor letterlijk met stomheid geslagen wordt. Dat is natuurlijk niet zo netjes en, terecht wordt hij daarvoor gestraft door de geliefde van het meisje, die zich in een gevecht op de degen veruit de meerdere toont. Voordat het echter zover is wordt er nog tientallen minuten gehuild en ge kermd. Zoals gezegd het kwaad wordt ver slagen en aan het slot van dit drama, krijgt het meisje tot grote blijdschap van haar held haar spraak terug. Milly Vitale, Paul Muller en Piero Palermini vervullen de hoofdrollen. Van Maandag af speelt in deze bioscoop de bekende oorlogsfilm Iwo Jima. „Ilct Vlees cn de Duivel" (Cinema Pal ace).'In een showfilm kan men wel eens van het goede teveel krijgen maar in een film als die, welke onder boven staande schrikbarende titel wordt ver toond, krijgt men van het kwade teveel. Het is een tragische historie, die zich af speelt in een Frans bergdorpje. De sfeer in deze kleine, kwaadsprekende en rodde lende gemeenschap die ondanks haar eigen zwarte praktijken toch op de hand having van het recht en de rechtvaardig heid gesteld is is uitstekend getekend, doch het verhaal is zo overladen met dra matiek en tragiek, dat men zich afvraagt of er bij nader inzien niet een paar doden minder hadden kunnen vallen. Niettemin, De vervreemding van het geloof is een universeel verschijnsel dat zich in alle godsdiensten manifesteert en een wereld probleem van de eerste rangorde vormt. Ik zie het als een ziekte en ben daarom van mening, dat het ook als zodanig bena derd en behandeld moet worden. Wie als boetprediker aan dit ziekbed verschijnt, die zal geen succes oogsten, maar als men de „patiënten" tegemoet treedt met de be grijpende mentaliteit van de medicus, dan is „genezing tot het geloof" niet uitge sloten. Aldus de kern van een betoog, dat prof. dr. W. H. van de Pol, hoogleraar aan de Keizer Karei-universiteit in Nijmegen, gisteravond voor de leden van Geloof en Wetenschap in de Stadsschouwburg hield. Nagaande wat de oorzaken van de ont kerstening der huidige wereld zijn, con cludeerde hij, dat er talloze factoren be staan, die de geloofsafval in de hand wer ken. De mens van heden belijdt zijn ge loof veelal niet meer met die „vanzelfspre kende spontaneïteit" als vorige generaties; hij verliest zich ofwel in het „gewoonte- geloof" die het uitvloeisel is van de massi ficatie, of hij probeert om God, Christus en kerk te lijf te gaan met het ontleedmes van zijn intellect, twee practijken die even dwaas als onvruchtbaar zijn. Het geloof immers kan men niet verwerven langs de weg van verstandelijk beredeneren, maar alleen door een contact, een „ontmoeting" (in existentiële zin) met de bovennatuur lijke werkeliikheid Gods. Maar evenmin kan men zijn geloof verliezen door intellec tualistische dissceties; de afval begint in het algemeen pas dan, wanneer de mens gaat twijfelen en vertwijfelen aan de God delijke waarheden en zulk een twijfel kan vele oorzaken hebben. De verdeling van de Christenheid in tientallen groepe ringen en secten, die alle de hoogste wijs heid in pacht beweren te hebben, is een van die oorzaken; de veranderingen in het sociale milieu, het denkklimaat en de ma terialistische levensbeschouwing, die de laatste anderhalve eeuw tot stand geko men zijn, dragen ook in sterke mate tot geloofsafval bij. Een tweede complex van oorzaken zetelt in het rationalisme, formalisme en conven- tionalisme, waarmee de godsdienst veelal beleden en gepredikt worden, onder in vloed daarvan kan het levende Woord ver worden tot dode letter en de kerkdienst verstarren tot een onbezield sleurcom- plex, waarbij de kerkganger niet langer be wust de bovennatuurlijke werkelijkheid ervaart, die de grondslag van zijn geloof moet vormen. Vooral de R.K. kerk lijdt hieraan volgens prof. Van de Pol. Hij stel de dat de Protestantse kerkganger zich in het algemeen de realiteit Gods veel sterker bewust is dan zijn Katholieke mede- Christen. Gefaald had ook in het verleden de ziels zorg van de clerus. Niet zelden was de geestelijke zijn parochianen bij geloofs- crises alleen als wrekende gezagsdrager tegemoetgetreden, waar hij met geduld en tact wellicht veel meer had kunnen berei ken. Als innerlijke hoofdoorzaak van de ge loofsafval noemde de inleider tenslotte de afstomping van het geweten volgens Newman het eerste „ontmoetingspunt" met de realiteit Gods. Reeds als kind wordt de mens van heden gedwongen, zijn geweten geweld aan te doen en zijn „innerlijke stem" te smoren, waardoor het vermogen om „God te verstaan", teloor gaat. Na aldus de diagnose gesteld te hebben, gaf prof. Van de Pol tenslotte zijn mening over de therapie voor de „ziekte der ont kerstening"; een therapie, die reeds in de genoemde oorzaken van de geloofsafval besloten ligt. Zij kwam hierop neer, dat.de mens zich niet door intellectualistische in zichten moet laten leiden bij zijn beslis sing over het al of niet kunnen geloven, maar veeleer naar de stem van zijn gewe ten en „zijn gemoed" moet luisteren en dat de geestelijkheid op haar beurt een betere zielszorg, een bezielder prediking en een tactvoller uitoefening van haar gezag zal moeten ombrengen. de spanning is volop aanwezig en de kwaliteiten van de acteurs zijn uitermate geschikt om de aandacht geboeid te hou den tot het einde. Viviane Romance speelt er een uitstekende rol in. J. L. „Niagara" (Frans Hals). In een va- cantie-bungalowdorp aan de voet van de imposante Niagara-watervallen gaat een jong, overstelpend Amerikaans, echtpaar vacantie vieren. Maar het lieve leven be gint in de bungalow ernaast, waar een ander echtpaar, voorgesteld door de niet aan de H-lijn beantwoordende Marilyn Monroe en Joseph Cotton, in zenuwslopen de moeilijkheden verkeert, die op neg zenuwslopender manier in moord en nog eens een moord eindigen. Het jonge echt paar, bruisend van coca-cola-leven, is er tegen zijn zin bij betrokken. Voordat het gelukkige eind als een spannende dood doener komt, heeft de toeschouwer zitten griezelen van allerlei angsten men mag géén hoogtevrees hebben maar ook zit ten te genieten van enkele zeer mooie en suggestieve opnamen van de Niagara- watervallen. De kleurfilm Niagara is een uiterst spannende film met voortreffelijk camerawerk, maar het gegeven is nogal louche. A. N. „Zestig zadels voor de Marine" (City) Deze film brengt de belevenissen in beeld van een aantal Amerikaanse weer- deskundigen, die onder aanvoering van een onderofficier van de marine ten tijde van de tweede wereldoorlog in een oase van de Gobi-woestijn weerkundige opmetingen verrichten, welke zij moeten doorseinen naar een verafgelegen post. Zij krijgen in hun afzondering bezoek van een aantal Mongolen, voortreffelijke paardrijders, die zij voor zich trachten te winnen met het Vrijdagavond omstreeks half tien is de Korte Herenstraat in Haarlem opgeschrikt door een twist, die bloed heeft doen vloeien. Twee meisjes hadden ruzie met elkaar gekregen en op een gegeven ogen blik achtten de vader van het ene meisje en de broer van het andere het ogenblik rijp, om er zich mee te gaan bemoeien. Dat geschiedde op drastische wijze, want de broer, de 21-jarige lasser W.K., rende op de vader af, gewapend met een scheer mes, waarmee hij zijn tegenstander te lijf ging. Deze is met snijwonden aan de linker onder- en bovenarm per politieauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Nadat hij daar behandeld is, heeft hij aangifte gedaan bij de Konink lijke Maréchaussée, die de zaak in onder zoek neemt, aangezien de dader onder militaire dienst is. Deze is inmiddels ge arresteerd. Maandag start een nieuwe reisbonnen- organisatie, Midresa genaamd en gevestigd Gedempte Oude Gracht 67, in Noordhol land haar activiteiten op hetzelfde terrein, waar tot nu toe de „Hoboka" werkzaam was. Deze laatste organisatie heeft geen prettige naam bij de middenstands-organi saties, omdat de „Hoboka" door een ex- clusiviteits-systeem één op drie winkels kon die reisbonnen verkrijgen de mo gelijkheid schiep voor een ongewenste concurrentie-toestand. Nu komt de Midresa in het geweer en verklaart veel gunstiger voorwaarden: op de Midresa-bonnen kan men trein- en bus-kaartjes verkrijgen voor elke onderneming en voor welk tra ject ook. Bovendien kan men op die bon nen, indien gewenst, benzine krijgen. Vijf tien vertegenwoordigers starten Maandag in de provincie Noordholland. Midresa verkoopt deze bonnen aan élke winkelier, die er prijs op stelt. Of deze nieuwe orga nisatie met genoegen verwelkomd zal wor den door de middenstandsorganisaties valt te betwijfelen. Want het komt er op neer, dat een aantal winkeliers gedwongen zal zijn, die bonnen te nemen, wanneer een naburig bedrijf in dezelfde branche die bonnen genomen zou heben. De Midresa zou dan profiteren van die gedwongen aan sluiting door vele winkeliers, die voor hun eigen bedrijf die bonnen nooit vrijwillig zouden nemen. Als alles consequent zou gaan, zouden alle winkeliers, gedwongen of vrijwilig, die bonnen moeten nemen, zodat zij er zelf niet van kunnen profite ren. Alleen het publiek zou er baat bij vinden en natuurlijk Midresa. Wij zien met belangsteling tegemoet, op welke wijze de middenstandsorganisaties zullen reage ren. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in een garagebedrijf aan de Wagenweg. De buit bestaat uit een paar schrijfmachines, drie verchroomde draai bare zoeklichtlampen, enige verchroomde bermlampen en een ijzeren gereedschaps kist met gereedschap. De totale waarde bedraagt ongeveer f 950. oog op een eventuele aanval van Japanse cavalerie. Wanneer evenwel niet de cava lerie, maar twee Japanse bommenwerpers de oase bestoken, achten de Mongolen het ogenblik gekomen, om met de Noorderzon te vertrekken. Aangezien hun instrumenten de aanval niet hebben overleefd, besluiten de Amerikanen een (vrijwel hopeloze) tocht te ondernemen met als einddoel de zee. Na verloop van tijd ontmoeten zij de Mongolen weer en al lijkt het tegendeel vaak eerder waar uiteindelijk zijn dezen bereid, hen volledig uit de moeilijkheden te helpen. Het is een uitstekende film geworden, met naast harde strijdtonelen momenten van humor, die zelfs op de donkerste ogen blikken niet kan ontbreken. Van Maandag af draait in deze bioscoop „De ellendigen" naar de bekende roman van Victor Hugo. N.R.K. „From here to Eternity" (Lido) kreeg deze week reeds eerder een recensie. „Roman Holiday" (Minerva) zal on getwijfeld tal van belangstellenden trekken bij deze reprise van de Romeinse avonturen van Audrey Hepburn en Gregory Peck. „De ridders van de Ronde Tafel" (Rem brandt) Dat de figuur van Koning Arthur, die hoog oprijst uit de Engelse lit teratuur van de late middeleeuwen en la ter tal van dichters heeft geïnspireerd, ook nog wel eens op het witte doek zou komen, was te voorzien. Het ware alleen te wen sen, dat de Amerikaanse filmmakers het onderwerp wat serieuzer hadden aange pakt. Nu is er alleen een groot stereosco pisch kleurenkijkspel ontstaan, waarbij men de vele slachtpartijen, die ook in Sir Thomas Malory's „Morte Dartur" - dat men geraadpleegt heeft - in overvloed voor komen, getrouw projecteert, maar voorbij gaat aan andere elementen, die dit 15e eewse werk zijn betekenis gaven. De idea len van recht, ridderlijkheid en krijgsmans eer, die de ridders van King Arthurs Round Table bezielden zjjn met bijna de zelfde middeleeuwse naïveteit geaccentu eerd, maar het mystieke karakter van Ma- Bloemendaal gelast afbreken van opstallen Mejuffrouw L. Speel heeft by haar ouder lijk huis aan de Saxenburgerweg en de Parkweg te Bloemendaal een privé dieren tuin en verder verzorgt zij grote dieren, zoals zebra's lama's, olifantsschildpadden, antilopen op het landgoed „Lindenheuvel". Haar vader, de heer C. H. Speel, heeft op Lindenheuvel een aantal opstallen en af rasteringen laten oprichten zonder in het bezit te zijn van een bouwvergunning van B. en W. van Bloemendaal. Op 12 Augustus hebben B. en W. de heer Speel aangeschreven en hem gelast vóór 1 October 1954 een aantal opstallen te ver wijderen, omdat hij, volgens het college in overtreding was van artikel 6 der Woning wet en artikel 21 a van de Bouwverorde ning, waarin voor een en ander een bouw vergunning vereist wordt. De heer Speel is in beroep gekomen te gen het besluit van B. en W. by de gemeen teraad. Het college stelt voor te besluiten, dat de raad onbevoegd is tot het nemen van een beslissing in deze. Het door appèl- lant ingestelde beroep berust niet op enig artikel van de Woningwet, doch op de on juiste mening zijnerzijds, dat de aanschrij ving er een is met lastgeving als bedoeld in artikel 6 van de bouwverordening. De gevallen, waarin een dergelijke aanschrij ving kan worden uitgevaardigd zyn in ver schillende artikelen van de Bouwverorde ning met name genoemd. Het bouwen zon der vergunning, waarover het in dit geval gaat, is hieronder niet begrepen. Het tegen een aanschrijving volgens de bouwverorde- nig toegekende beroepsrecht op de gemeen teraad is volgens B. en W. dan ook niet van toepassing. lory's werk komt er wel heel armzalig af. Overigens is Robert Taylor als Sir Lance lot in zijn strijd tussen liefde en loyaliteit aan de koning zeker een aanvaardbare fi guur en zo zijn er nóg wel een paar goede typeringen, die de toeschouwer kunnen boeien. Maar men had gerust enige bloed baden weg kunnen laten om bijvoorbeeld Percival eens te tonen in zijn zoeken naar de „Heilige Drinkbeker", die op een avond lichtend voor de ridders staat en dan weer verdwijnt, of iets meer te laten zien van de geschiedenis met het zwaard Excalibur. Het sterk picturale dichtwerk van Alfred Tennyson over dit onderwerp zou daarvoor bijvoorbeeld een uitstekend uitgangspunt geweest zijn, vooral met de beschikking óver déze middelen. H. B. „GeJdroof in Londen" (Luxor) Een onbetekendende titel voor 'n uitstekende Engelse film over 'n ongewoon gegeven, met voortreffelijk camerawerk, dat voortdu rend de uitermate beklemmende sfeer van het gebeuren accentueert. Want beklem mend, bijna obsederend is dit filmverhaal over vier mannen, aanvankelijk vreem den voor elkaar, maar later door het nood lot tezamen gebracht, die onder de fatale invloed van een hunner gedwongen wor- den tot een daad, die zij eigenlijk veraf schuwen: een overval op een postauto. Die overval is het spannende hoogte punt in deze geschiedenis, maar vooraf krijgt men de geschiedenis, maar vooraf heden te aanschouwen: de moeilijkheden, waarin deze mannen, vooral door toedoen van vrouwen, worden verwikkeld. De overval brengt geen oplossing. Wel weten zij het gestolen geld te verbergen in een lugubere plaats, een graftombe op een kerkhof, maar geen van hen krijgt ooit meer de kans, er profijt van te trekken. Want drie worden door de hebzuchtige auctor intellectualis vermoord, waarna deze zelf ook de dood vindt. Een film voor mensen met sterke ze nuwen, zeer boeiend gespeeld door Lau rence Harvey, Richard Basehart, Robert Morley, Gloria Grahame, Margaret Leigh- ton en Freda Jackson. S. K. Op Woensdag 20 October hoopt ir. Ch. G. Cramer in kleine kring in Overveen zijn 75ste verjaardag te vieren. Wanneer de gegevens van de burgerlijke stand wat minder onaantastbaar waren, zou men aan dat aantal kunnen gaan twij felen: Indische jaren mogen dan dubbel lellen, bij ir. Cramer, zo is men geneigd1 te denken, schijnt eerder het tegendeel het geval te zijn geweest. En dat ortdanks het feit, dat zijn Indische jaren en die trou wens niet alleen door een onvermoeide strijd voor een niet door iedereen op ge lijke wijze gewaardeerd ideaal: de emanci patie van het Indonesische broedervolk, werden gekenmerkt. De heer Cramer werd op Java geboren, waar zijn vader in de buurt van Soerabaja arts was. Tien jaar later ging hij voor zijn opleiding naar Nederland', waar hij in Lei den de H.B.S. bezocht en daarna aan de Technische Hogeschool in Delft studeerde Daar was het, dat hij kennis maakte met het socialisme, de m a atschaop ij beschou wing welke zijn ver dere leven en activi teit zou beoalen. Zelf gewaagt hij met dank baarheid van de in vloed van een man als prof. B. H. Pekel haring, die veel tot zijn politieke ontwik keling bijdroeg, even als de vriendschap met zijn medestudenten ATbarda en Van der Waerden. In 1901 keerde de heer Cramer naar In- dië terug, als ingenieur van de Rijkswater staat. Het duurde niet lang of ook daar werd hij actief in het politieke leven: in 1914 stond zijn naam bij die van de andere oprichters van de Sociaaldemocratische Vereniging, drie jaar later fungeerde hij als voorzitter van de Indische Sociaaldemo cratische partij. In 1918 werd' hij als de vertegenwoordiger daarvan door gouver neur-generaal Van Limburg Stirum in de Volksraad benoemd. Eerbied Ir. Cramer spreekt nu nog steeds met de grootste hoogachting en erkentelijkheid over het beleid van deze gouverneur-gene raal, die tot de verdienstelijkste bewinds lieden van het voormalige Nederland's- Inddë moet worden gerekend'. Van Limburg Stirum ging ervan uit, dat een belangrijke politieke stroming niet uit de Volksraad mocht worden geweerd', ook al was het getal harer aanhangers in Indië niet groot genoeg om bij verkiezingen een zetel te verwerven. In 1923 kwam ir. Cramer naar Neder land om er zitting te nemen in de Eerste Kamer, twee jaar later ging hij naar de Tweede Kamer, waarvan de Handelingen tot zijn aftreden in 1937 op tal van plaat sen getuigen van de onvermoeide wijze waarop hij steeds als pleitbezorger van de zelfstandigheid van Indonesië- optrad. De souvereiniteitsoverdracht in Decem ber 1949 beschouwt hij dan ook als de kroon op zijn werk, zii het dan ook dat hij het beleid van de Nederlandse regering dat daaraan voorafging niet bijster kan waarderen, hetgeen hij mede een oorzaak acht van de stroeve verhouding tussen ons land en Indonesië thans en van de weinig bevredigende gang van zaken daarginds. Ir. Cramer maakte na 1937 grote en lang durige reizen in het werelddeel dat zozeer zijn belangstelling had: de gehele Indische archipel doorkruiste hij en ook de randge bieden als Malakka, Thailand, Indochfaia, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zee- land. Bij de invasie door de Japanners bevond hij zich juist op Java, waar hij in verschei dene kampen geïnterneerd was. Na de be vrijding richtte hij zich in October 1945 van Indonesië uit met een ook door de eveneens geïnterneerde Jacques de Kadt getekende resolutie tot het bestuur van de S.D.A.P. om tot een ander beleid ten aan zien van de leiders van de jonge Republiek aan te sporen. Thans richt deze krasse 75-jarige zijn belangstelling op andere gebieden, met name op Afrika. „Want," zo zegt hij, „als socialist moet men oog blijven houden voor de vrijheidszin welke er in elk volk leeft." B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging tot het aanbrengen van opsluitbanden langs de zijkanten van de weg over de Slaperdijk om daarvoor een bedrag van f3600 te hunner beschikking te stellen. ADVERTENTIE Bescherming tegen roest 9 Bevordert geruisloosheid Olieslagerslaan 56 Tel. 10570 - L1 ?:-r "C 'ffe Épii? /"j ADVERTENTIE Bezuinig niet op relorrn-verband. CAMELIA heeft het unieke voor deel van ronde hoeken en de zuiver-witte Camelia-celstof ab sorbeert ook veel beter 1 Made in England. C-;i:i' S: l; ■V w ■SK - Deze enorme staalconstructie, een kraan bestemd voor een der grote Amsterdamse scheepsbouwmaatschappijen en komende van Rotterdam, trok tijdens de tocht door Haarlem grote belangstelling. Heel voorzichtig schoof het gevaarte, dat geladen was op de 539 ton metende „Flora" door de Gravenstenerbrug. Kapitein Borsjes slaagde erin om zijn schuit zonder brokken door de nauwe opening te laveren en vervolgens voer hij in de richting van Spaarndam, waar hij om twee uur des middags de sluizen passeerde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7