Londense havenstaking slaat over naar Liverpool Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Troepen staan gereed om het lossen over te nemen Mendès-France brengt hulde aan Sir Winston Churchill Deakin geeft communisten de schuld Gebruikelijke 99% in Oost-Diiitsland Nachtelijke overval op Britse kazerne Churchill blijft aan in vernieuwd kabinet Republikein verzon zijn heldendaden IJzeren draaihek viel op spelende kleuters Streven naar vergelijk met het Oosten Het woord is aan Onderzoek naar vergaan van „Prins Willem V" 69e JAARGANG No 8 rJ> MAANDAG 18 OCTOBER 1954 Verkiezing zonder verrassing Acht van de 26 aanvallers in Noord-Ierland aangehouden Om de gunst der kiezers Nederlander wilde met gestolen jacht vluchten Fusie van de Amerikaanse vakverbonden op til Tito voelt zich behagelijk tussen Oost en West Twee Ambonese kinderen aan wonden bezweken Lord Coleraine bemoedigd uit Moskou teruggekeerd „Holland Marsh" geëvacueerd Noodtoestand in Jordanië Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 2 39 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De staking in de Londense haven gaat thans de derde week in. Zondagochtend heeft ook het lichter- en sleepbootpersoneel de arbeid neergelegd. Het totale aantal stakers bedraagt 35.000, het hoogste aantal dat bij havenstakingen ooit bereikt is. Het feit dat de regering thans een officieel on derzoek heeft laten instellen naar de grie ven van de bootwerkers heeft de toestand in geen enkel opzicht verbeterd. Het was een poging om de stakers te be wegen om hangende het onderzoek het werk te hervatten, maar hun antwoord was een nieuwe oorlogsverklaring. Zij stellen alles in het werk de staking tot andere havens uit te breiden. De grote vraag is thans wat Liverpool zal doen, waar de agitatie haar hoogtepunt heeft bereikt. Op een bewogen bijeenkomst sprak men zich eerst tegen staking uit. De leiding paste toen een list toe, door, toen vele ar beiders de zaal verlaten hadden in de me ning dat er niet gestaakt zou worden, nog eens te laten stemmen. Dat gebeurde in half donker. De stakingsmotie zou toen aangenomen zijn, maar niemand was er zeker van. Van de ruim 17.000 havenarbei ders was echter maar een kleine minder heid aanwezig. Het ogenblik kan niet meer ver af zijn dat troepen naar de Londense haven wor den gezonden om de meer dan 130 wach tende schepen te lossen. Tienduizend man van de strijdkrachten staan gereed om op het eerste teken het havengebied binnen te trekken. De stakers blijven bij hun standpunt dat zij het werk zullen hervat ten wanneer de werkgevers bereid zijn Overwerk als iets zuiver vrijwilligs te be schouwen. De garages, waar thans de vraag naar benzine groter is dan ooit wegens de bus staking, zijn tot rantsoenering overgegaan. Nu de tankschepen op de rivier niet meer varen, wordt de brandstof voorziening nog moeilijker. De electrische centrales hebben kolenvoorraden voor verscheidene weken, maar vele fabrieken zijn in een week uit geput, zodat alom werkloosheid dreigt te ontstaan. Arthur Deakin, secretaris-generaal van de transportarbeiders-unie, heeft in een rede verklaard dat de staking een commu nistisch complot is. Hij wordt hierover scherp aangevallen. Het moge waar zijn, zo wordt gezegd, dat" de communisten als al tijd er als de kippen bij zijn om van be staande grieven misbruik te maken, maar daaruit volgt nog niet dat een handjevol (Van onze correspondent in Bonn) In de Oost-Duitse democratische repu bliek, en in Oost-Berlijn, zijn Zondag al gemene verkiezingen gehouden voor de volkskamer en voor de volksvertegenwoor diging van Oost-Berlijn. Volgens voorlo pige uitslagen heeft 99 tot 100 percent van de kiesgerechtigden gestemd en heeft ook 99 tot 100 percent zich voor het nationale front verklaard. Fanfare-corpsen van de „Freie Deutsche, Jugend" trokken al vroeg door steden en dorpen om de bevolking aan haar stem plicht te herinneren, 's Morgens om negen uur zag men al scharen mensen die door blokhoofden en huisbewaarders naar de stemlokalen werden begeleid. Op andere plaatsen marcheerden alle arbeiders en alle beambten van de grote fabrieken onder leiding van hun communistische vertrou wensmannen in lange gesloten colonnes naar de stembus. Op de gedrukte stembriefjes stond alleen de naam van de communistische eenheids partij (SED) vermeld. Op die briefjes kon men met „ja" noch met „nee" antwoorden. Men behoefde ze slechts in een doos met een gleuf te doen. Niemand durfde naar de afgesloten hok jes in een hoek van het vertrek gaan om iets op het stembriefje te schrijven. Bijna geen stemgerechtigde durfde thuis blijver- Bij de vorige verkiezingen, in 1950, had men waarnemers uit het Westen in de Oostzöne toegelaten. Ditmaal echter niet. (Reuter). Na de vorige verkiezingen werd opgegeven, dat slechts 1.85 percent van het kiezerscorps tegen had gestemd, zich onthouden had of een ongeldige stem had uitgebracht. Ook nu waren de stem biljetten zo ingericht, dat men de candida- ten van het nationale front niet kon af wijzen. In 1950 werd een tegenstem pas er kend als de kiezer stuk voor stuk elk woord van het biljet had doorgeschrapt. Een gedeeltelijk doorschrappen van de tekst werd beschouwd als een „vergis sing" die niet betekende, dat de kiezer te gen het nationale front was gekant of zijn biljet ongeldig had willen maken. In de Oost-Duitse pers werden de ver kiezingen „de meest democratische, die ooit in Duitsland zijn gehouden" genoemd. Achttien millioen Oost-Duitschers zijn met geweld naar de stembussen gedreven, maar niemand zal twijfelen aan hun werkelijke gevoelens, zc verklaarde de West-Duitse minister voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland, Kaiser. „De 17e October heeft aangetoond, wat men in het Oosten in werkelijkheid onder vrije verkiezingen verstaat", zei hij. communisten in staat zou zijn zonder meer tienduizenden mee te krijgen. Indien dit het geval mocht zijn, dan treft in de eerste plaats de transportarbei ders-unie blaam, welke dan niet in staat zou blijken te zijn de eigen leden in de hand te houden. Klacht Al jaren wordt de klacht gehoord dat de transportarbeiders-unie een te log lichaam is dat onvoldoende .voeling houdt met haar leden. Dat het vertrouwen van de haven arbeiders in hun vakbond geschokt is schijnt mede een gevolg te zijn van de wijze, waarop de havenarbeid wordt ge organiseerd. De arbeidskrachten worden geleverd door havenarbeidsraden, waarvan vakbondsvertegenwoordigers deel uitma ken, die derhalve mede optreden als ver tegenwoordigers van de werkgevers. Er gaan stemmen op om deze ongewenste toe standen te veranderen. Er is een kleine mogelijkheid dat de bus staking vandaag zal eindigen. Vertegen woordigers der vakbonden zullen in een bijeenkomst met afgevaardigden van alle stakende garages een beroep op de stakers doen om het werk te hervatten. OMAGH (Reuter) Een gewapende bende, waarschijnlijk leden van het ille gale „Ierse Republikeinse Leger", heeft een nachtelijke overval gedaan op een kazerne te Omagh in het graafschap Ty rone, ongeveer negentig km ten Westen van Belfast. De bende ontsnapte met 'vrachtauto's na een strijd van vijf tot tien minuten. Sommige aanvallers vielen de poorten aan en hielden de wachten bezig, terwijl anderen een muur met een touw ladder beklommen. De aanvallers lieten een aantal machinepistolen achter. Acht van de 26 overvallers zijn aange houden en in staat van beschuldiging ge steld wegens aanslag op het leven van een der soldaten. Duizenden politiemannen en soldaten speuren naar de bendeleden. In Londonderry City zijn huizen van bekende republikeinse leiders doorzocht. De mannen, die de aanval op de kazerne, waar ongeveer 400 uit Egypte terugge keerde soldaten sliepen, pleegden, hadden hun gezichten zwart gemaakt. Het gevecht begon, doen een van hen met de kolf van zijn revolver trachtte een schildwacht neer te slaan. Deze zag echter, vallend, nog kans zijn revolver te trekken en de aan valler te verwonden. Hij sloeg alarm, waar op de aanvallers het gebouw van de wacht onder vuur namen. De soldaten in het wachtgebouw schoten terug. Vijf Brit se soldaten zouden gewond zijn. Drie aanvallers trachtten de wapen opslagplaats te bereiken door een stoker van de centrale verwarming als schild voor zich uit te laten lopen. Deze stoker rukte zich los en de soldaten dreven de aanvallers terug. Dit is de tweede overval op een Britse kazerne in het laatste halfjaar. In Mei werd de kazerne te Armagh aangevallen door een gewapende bende van zestien man, die zonder een schot te vuren sten- guns en ammunitie buit maakte. Dinsdag was er bij de officiële woning van de be velhebber van de Britse troepen in Noord- Ierand, luitenant-generaal Sir John Wood- all, een ontploffing die samen viel met een bezoek van de hertogin van Gloucester aan Noord-Ierland. v LONDEN (Reuter) Premier sir Win ston Churchill heeft een aantal wijzigingen in zijn regering aangebracht, waardoor de mening, dat hij voorlopig niet van plan is af te treden, is versterkt. De wijzigingen omvatten de volgende portefeuilles: Harold Macmillan wordt minister van Defensie als opvolger van Lord Alexander. De 60-jarige MacMillan, die als minister van Volkshuis vesting vele successen heeft geboekt, wordt door velen beschouwd als de toekomstige leider van de Britse conservatieve partij. Lord Alexander is uit de regering getreden. MacMillan wordt als minister van Volks huisvesting en plaatselijk bestuur opge volgd door Duncan Sandys, de 46-jarige schoonzoon van Churchill. Selwyn Lloyd, de Britge UNO-afgevaar- digde en minister van Staat op 't ministerie van Buitenlandse Zaken, volgt Duncan Sandys op als minister van Bevoorrading. Lloyd wordt als minister van Staat opge volgd door Anthony Nutting, parlementair ondersecretaris van Buitenlandse Zaken. Sir David Maxwell-Fyfe, minister van Binnenlandse Zaken, wordt Lord Chancel lor in plaats van lord Simmons, die is af getreden. Majoor Gwilvm Lloyd George, minister van Voedselvoorziening volgt Maxwell-Fyfe op aan Binnenlandse Zaken. Derrick Heathcote-Amery, minister van Landbouw, wordt tevens minister van Voedselvoorziening. Voorts zijn nog afgetreden miss Hors- broughs. minister van Onderwijs, en Sir Lionel Heald, minister van Justitie. Miss Horsbroughs wordt opgevolgd door Sir David Eccles en Sir Lionel Heald door Sir Reginald Manningham Buller, advocaat- generaal. Onder grote belangstelling is voor de tiende maal een dodenherdenking op de Britse militaire begraafplaats te Overloon gehouden Oud-burgemeester A. Jans van Overloon, wethouder Krooymans, verschei dene gemeenteraadsleden, het bestuur van het Oorlogsgravencomité afdeling Overloon en vertegenwoordigers van het Nederlandse Oorlogsgravencomité woonden de plechtig heid bij. SALT LAKE CITY (AFP) Een van de meest geziene leden van het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat Utah, de republikein Douglas Stringfellow, die in de tweede wereldoorlog door een mijnontploffing in Frankrijk gedeeltelijk verlamd werd, heeft voor de televisie moe ten bekennen, dat de heldendaden, waar van hij in zijn verkiezingstoespraken her haaldelijk gewag maakte, van a tot z ver zonnen waren. Met een door tranen ver stikte stem bood de afgevaardigde de kie zers zijn verontschuldigingen aan en hij verklaarde bereid te zijn zijn candidatuur in te trekken, als zijn partij zulks wenste. Onmiddellijk na de uitzendingen ontving het televisiestation telefonisch talrijke boodschappen, waarin ,de moed van String- fellow om zijn fout openlijk te bekennen werd geprezen. De verhalen van de afgevaardigde wa ren zo sensationeel, dat het merendeel van de Amerikaanse tijdschriften en radio- en televisiestations er een artikel of een uit zending aan had gewijd. Toen er enige maanden geleden een televisie-uitzendng aan zijn „avonturen" was gewijd, ontving de republikeinse af gevaardigde een telegram van het Witte Huis, waarin hij geprezen werd voor zijn heldhaftigheid. Vorige week was er in een tijdschrift van officieren voor het eerst twijfel uit gesproken over de waarheid van String- fellows verhalen. Deze bevestigde echter de authenticiteit er van en hij begaf zich zelfs naar Denver, het vacantieverblijf van president Eisenhower om deze zoals hij zei toestemming te vragen het geheime verslag van de door hem verrichte daden t.e publiceren. Natuurlijk had hij geen on derhoud met de president. Bij zijn terug keer in Salt Lake City besloot hij evenwel openlijk te erkennen, dat hij alles had ver zonnen. Achtervolging in Nieuw Zeeland AUCKLAND (Reuter) Een 25-jarige Nederlandse immigrant in Nieuw-Zeeland, A. L. H., die sedert twee jaar in Nieuw- Zeeland woont, is Maandag te Auckland in staat van beschuldiging gesteld wegens het onrechtmatig wegnemen van een jacht van 5000 gulden voor eigen gebruik. De Nederlander werd Zondagochtend door de eigenaar van het jacht, Trigg, en twee vrienden met een andere boot achtervolgd, onderschept en aan de politie uitgeleverd. De Nederlander wilde met het jacht via Australië naar Nederland gaan. De politie te Auckland deelde mede, dat tegen A. L. H. toch reeds een gerechtelijke vervolging is ingesteld wegens onachtzaamheid bij het besturen van een autobus en dood door schuld. NEW YORK (Reuter) De voorzitter van de Amerikaanse vakbond „American Federation of Labor", George Meany, en zijn collega van de „Congress of Industrial Organisations", Walter Reuther, hebben medegedeeld, dat binnen enkele maanden een plan zal zijn uitgewerkt voor de sa menvoeging van de beide grote Ameri kaanse vakbonden. Het doel van deze sa menvoeging zou zijn de economische en po litieke macht van de Amerikaanse arbei ders te versterken. De C.I.O. kwam tot stand, toen in 1936 tien vakverenigingen uit de A.F.L. gesto ten werden. Het ledental van de C.I.O. steeg gedurende de oorlog tot zes millioen en er heerste bittere naijver tussen de mijn werkersleider Lewis van de C.I.O. en Green van de A.F.L. Tenslotte trad Lewis met zijn mijnwerkers zelf uit de C.I.O. In 1952 overleden de rivalen Green (A.F.L.) en Murray (C.I.O.) kort na el kaar. Vorig jaar maakte Reuther zijn voor waarden voor een samenvoeging bekend. Onder meer eiste hij een sanering van de praktijken van de vakverenigingen van ha venarbeiders. In September 1953 werd de „International Longshoremens Associa tion" uit de A.F.L. gestoten, omdat zij geen zuivering had gehouden. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het Ita liaanse persbureau „Ansa" verklaard, dat Joegoslavië niet naar het Sovjet-blok terug zal keren. Het zou aanbiedingen uit Oost-Europa om op basis van gelijkheid samen te werken echter niet van de hand wijzen. Tito zei, dat Joegoslavië niet tot de nieuwe West-Europese Unie wenste toe te treden. Wel was deze beter dan de EVG doch zij komt volgens Tito niet overeen met Joegoslavië's denkbeelden voor een Europese integratie. Joegoslavië zou ech ter niet weigeren met de West-Europese Unie samen te werken. Tito merkte op, dat als Frankrijk en Duitsland het niet met elkaar eens werden, constructieve samenwerking in Europa niet mogelijk zou zijn. Verscheidene Russische bladen hebben Zondag een deel van hun kolommen gewijd aan artikelen en foto's ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Joegoslavië. De artikelen leggen de na druk op de broederschap en de saamhorig heid Het Zuidelijk gedeelte van het eiland Haïti is geteisterd door een zware wervel storm. De gevolgen zijn duidelijk op deze luchtfoto te zien. Schepen zijn op het land getild, huizen en schuren opgenomen en verder weer neer gesmakt de schade is niet te schatten. Windstoten van 170 kilometer per uur veroorzaakten hier onder andere zware schade aan meer dan 1000 huizen(Telefoto). Naar thans bekend is gemaakt is Vrijdag in het kamp van Ambonezen te Beugelen (gemeente Staphorst) een ernstig ongeluk gebeurd, dat de dood van twee Ambonese kindertjes ten gevolge heeft gehad. Drie kinderen waren op en met het ijzeren draaihek dat de toegang tot het kamp kon afsluiten aan het spelen. Zij gaven er een duw tegen, sprongen er dan gauw op en lieten zich meevoeren. De bout waar het bovenste scharnier van het hek was be vestigd brak echter en daardoor kantelde het zware hekwerk. Het viel op de drie kinderen, die allen zwaar werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Zwolle ge bracht. Op weg daarheen overleed een vijfjarig kind en in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een zevenjarige eveneens gestorven. MARSEILLE (Reuter/A.F.P.) Pre mier Mendès-France, heeft de Fransen op geroepen tot eenheid rond een „buitenland se tweepartijenpolitiek". Voor het eerst sinds zijn premierschap gaf hij zijn mening ten aanzien van de E.V.G. te kennen. Hij zeide, tot hen te behoren, die van oordeel waren geweest, dat de E.V.G. niet de beste Franse belangen zou hebben gediend. De premier sprak met klem over de „levens voorwaarden van een Frans-Duitse ver zoening". Ondanks de bittere ervaringen van enkele generaties wenste het grootste deel van het Franse volk een vergelijk met Duitsland „echter niet voor de prijs van een vervreemding van Groot-Brittannië". De premier zeide dit op het congres van de radicale partij. Bij zijn laatste woorden werd hij luide toegejuicht. Hij noemde Churchill „de grote Britse staatsman, tegenover wie wij een niet te betalen schuld van dankbaarheid hebben". „Wij zijn het met Churchill eens, dat het onze plicht is te onderzoeken of een vreedzame samen werking met het Oosten al dan niet moge lijk is. Het is ontroerend, dat deze grote oorlogsleider zijn laatste jaren besteedt aan het beveiligen van de vrede. Wij zijn het met hem eens, dat geen kans om de vrede te vestigen ongebruikt gelaten mag wor den. Terwijl hij de nadruk legde op het be lang, dat Frankrijk hechtte aan plannen om de bewapening tet beperken en te be heersen, verklaarde Mendès-France: „Wel licht zullen wij iets tot stand brengen, dat later zal worden beschouwd als een kern, een begin van een vredesorganisatie." Doorgewinterde politici waren kennelijk onder de indruk toen de premier uitriep: „Bedenk eens, dat slechts vier maanden geleden Frankrijk nog als de zieke van Europa werd behandeld, terwijl wij nu reeds het stadium van herstel achter ons hebben. De zekerheid van een grote toe komst opent zich voor ons en is slechts van onze wil afhankelijk." De premier ver wekte ook met geestdrift zijn verklaring over het schandaal van het uitlekken van militaire geheimen. „Ook eerder zijn er ongetwijfeld, ernstige lekken geweest. Doch voor het eerst zijn de daders gearresteerd en weet het land, dat zij onverbiddelijk ge straft zullen worden." Bewondering Het congres heeft tot besluit van de bij eenkomst een motie aangenomen, waarin „het vertrouwen en de bewondering" van de leden van de partij voor Mendès-France worden uitgesproken „voor de wijze waarop hij in enkele weken, door zijn voortvarend heid en persoonlijk gezag, het herstel van het prestige van de Franse natie heeft verwezenlijkt." Het congres keurt voorts de resultaten goed van de Londense confe rentie en merkt op, dat deze resultaten geenszins onverenigbaar zijn met een her vatting van het gesprek tussen Oost en West. De motie keurt ook het voorstel van de regering goed, strekkende tot de vor ming van een Europees orgaan voor de bewapening, met financiële bevoegdheden en het recht om besluiten te nemen, waar door het de beste waarborg zou vormen tegen een herleving van het Duitse mili tarisme. Het congres steunt zonder voor behoud het plan van de regering voor het economische en financiële herstel van het land en ook haar sociale politiek. Léon Martin eaud-Deplat, een vroegere minister van Binnenlandse Zaken is her kozen tot president van de Franse radicale partij. Zijn tegencandidaat was Edouard Daladier, een vroegere pre mier. Martineaud-Deplat had zich steeds tegenstander van Mendès-France getoond. Thans echter roemde hij de successen op het gebied der buitenlandse politiek van de premier. Daladier steunt Mendès-France op het gebied der binnenlandse zaken doch toont weinig geestdrift voor diens buiten lands- .politiek. Ontwapening is de grootste wens LONDEN (AFP) De Britse parlemen taire delegatie, die op uitnodiging van het presidium van de Opperste Sovjet een be zoek van drie weken aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, is in Londen teruggekeerd. De leider van de delegatie, Lord Coleraine, verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat de Sovjet-regering geen oorlog wil en zorgvuldig zal trachten buiten situaties te blijven die tot oorlog zouden kunnen lei den. De grootste wens van de Russische regering is ontwapening van het Westen. Lord Coleraine was veel minder pessi mistisch gestemd ten aanzien van de toe komst, dan voor zijn bezoek aan de Sovjet- Unie. Niettemin geloofde hij, dat Westelijke ontwapening het oorlogsgevaar zou doen toenemen. Hij meende, dat het Westen zo veel mogeliik met de Russische „nieuwe koers" moest mede werken en tegelijker tijd de defensieve maatregelen op politiek gebied versterken. Lord Coleraine was getroffen door de vriendschappelijke gezindheid van de Rus sen. Er was hem geen enkel teken van ontevredenheid over het Sovjet-bewind opgevallen. Een Labour-lid van de delegatie ver klaarde. dat de levensomstandigheden in Groet-Rrittqnnië beter ziin dan in de Sov- iet-TTnie. De lonen ziin daar lager en de werkweek is langer, zei hij. pisf 146 Wens in Noord-Amerika TORONTO (Reuter./A.F.P.) Een zware wervelstorm heeft 56 doden in Canada geëist. Vooral het gebied van Toronto is getroffen. De schade wordt op millioenen dollars geraamd. Het aantal slachtoffers in de Verenigde Staten is op 90 vastgesteld. Ook daar bedraagt de schade verscheidene millioenen dollars. De gehele bevolking van „Holland Marsh," een tuinbouwgebied bij Toronto met meer dan 1.000 mensen, merendeels immigranten uit Nederland, werd met bootjes naar het naburige Bradford ge bracht. Zondag was het water uit de meeste straten van Toronto weer verdwenen. Vele kelders stonden nog onder water. Gevaar voor verdere overstromingen bestaat niet. De meeste schade is aangericht in de bui tenwijken van de stad. Daar zijn ook alle slachtoffers te betreuren, merendeels in woners van huizen, die door het plotseling stijgende water van de rivier de Humber werden meegesleurd. Vijf brandweerlieden kwamen bij een reddingspoging om het leven. Zaterdagnacht raasde de wervelstorm over de Noord-Canadese wildernis, dood, vernietiging en overstromingen in twee landen achter zich latend. Volgens een schatting van het Ameri kaanse Rode Kruis werden in de Verenig de Staten 1500 gebouwen verwoest en 10.000 beschadigd. President Eisenhower heeft na een spoedconferentie met hoogge plaatste functionarissen op het Witte Huis, gelast federale hulp te bieden aan de ge troffen staten Noord- en Zuid-Carolina. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Joseph Roux: Wij wantrouwen ons hart teveel en ons hoofd niet genoeg. MILWAUKEE (Reuter) Vandaag zal te Milwaukee een officieel onderzoek be ginnen naar de toedracht en de oorzaak van het vergaan van het Nederlandse mo torschip Prins Willem V. Het schip zonk Donderdag na een aanvaring met een door een sleepboot getrokken aak op het meer van Michigan. De bemanning 29 man verliet het schip en werd door een kotter van de kustwacht opgepikt. Niemand kreeg verwondingen. Zij verblijft op het ogenblik te Milwaukee. Volgens de agenten te Milwaukee van de Oranjelijn, waartoe de Prins Willem behoorde, zullen de mannen van de Prins Willem nog ongeveer een week in Milwaukee blijven en daarna naar Montreal gaan, waar zij met het passa giersschip van de Oranjelijn Prins Willem van Oranje naar Rotterdam zullen terug keren. De Prins Willem van Oranje zou 26 of 27 October uit Montreal vertrekken en wordt 4 of 5 November in Rotterdam ver wacht. De kapitein van de Prins Willem V zal volgens de agenten van de Oranjelijn te Milwaukee waarschijnlijk kort na zijn verhoor door de commissie van onderzoek per vliegtuig naar Rotterdam terugkeren. Noor in brand Zaterdagmiddag kwamen er noodseinen van de 245 ton metende Noor „Bjornsunn", die op 70 mijl ten Oosten van het Faroër- eiland Syderoe na een ontploffing in de machinekamer in brand raakte. Tal van schepen in de omgeving koersten naar het schip, waarvan de bemanning in de red dingboten ging. De zeven bemanningsleden zijn opgepikt door een trawler uit Grims by en een vliegboot van de Britse marine. De „Bjornsunn" kon niet op sleeptouw ge nomen worden en wordt als verloren be schouwd. A nti-A merikaanse betoging DAMASCUS (AFP/Reuter) In Jor danië is de noodtoestand afgekondigd. Vol gens in Jeruzalem en Cairo ontvangen be richten zijn Zaterdag in de Jordaanse hoofdstad Amman ongeregeldheden uitge broken. Demonstranten zouden het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand gestoken hebben. De ongeregeldhe den deden zich voor terwijl de bevolking zich naar de stembus begaf om een nieuw parlement te kiezen. Drie en twintig mensen zouden gedood en driehonderd gewond zijn doordat mili tairen het vuur openden op betogers, die door de straten trokken uit protest tegen beweerde inmenging van de regering, waardoor onafhankelijke en linkse candi- daten voor de verkiezingen zich moesten terugtrekken. In Zoutstad, 28 km ten Zuid-Westen van Amman, zouden tien mensen gewond zijn bij het optreden van militairen tegen demonstranten. Zondag was het rustig in de stad, waar door het leger krachtig ge patrouilleerd wordt. (van hedenmorgen 7 aar) weers- toestand C cs Ir IJ r- gs Ei Helsinki sneeuw windstil -2c 0,1 Stockholm geheel bew. ZW -2 -1 0 Oslo geheel bew. windstil -2 0 Kopenhagen regen ZO -8 9 5 Londen zwaar bew. ZZW -8 16 0 Amsterdam zwaar bew. ZW -6 14 0,1 Brussel zwaar bew. ZZW -4 14 0 Parijs licht bew. ZO -4 9 0 Bordeaux mist windstil 10 0 Grenoble mist windstil 3 0 Nice onbewolkt NW -3 11 0 Warschau regen ZZO -2 8 2 Berlijn nevel ZW -5 15 1 Frankfort nevel W -3 9 0 München half bew. ZW -2 9 0 Zürich mist windstil 4 0,2 Genève mist windstil 4 0 Locarno onbewolkt O -2 2 0 Wenen nevel W -3 13 1 Innsbruck nevel windstil 0 0 Rome onbewolkt windstil 11 0 Neerslag laatste 24 uui WWY-* I TY rrvrrmnri yv> lYwrrrrwrm AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de Noordelijke helft van het land zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. In de Zuidelijke helft van het land tamelijk veel bewolking, maar slechts hier en daar wat regen of motregen. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. 19 October Zon op 7.10 uur. onder 17.39 uur. Maan op onder 14.47 uur. Maanstanden 18 Oct. 21.30 uur: Laatste kwartier 26 Oct. 18.47 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 October Hoog water: 7.57 en 20 23 uur. Laag water- 3.28 en 15 52 uur. Dinsdag 19 October Hoog water: 9.06 en 21.40 uur. Laag water: 4.24 en 16.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1